Texelaars blikten terug op reis naar Georgië AGEND4 FILM Bouw uitbreiding Wagenmuseum begint ,Cat People DE COCK EN DE MOORD IN SEANCE i ganger Vaste data Geslaagd _Qaö Inbraak in vogelwachtershuisje Rijverbod Brommer uit verkeer 3> PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 15 NOVEMBER 19 APPIE BAANTJER VERTELT Gezien vanaf de Langwaal zal de uitbreiding van het Wagenmuseum er zo uitzien. Links de bestaande woning die in stand zal worden gehouden en waarin W. Sweere woont. Direct daarnaast de hoofdingang van het museum. Deze week wordt de oude school van De Waal gesloopt om ruimte te maken voor de uitbreiding van het Wagenmuseum. Op het vrijgekomen terrein zal een eenvoudig gebouw van 9.40 bij 27.50 meter verrijzen dat in verbinding staat met het bestaan de museumdeel. Door deze ruimte winst kan de collectie van het mu seum worden uitgebreid en zullen nieuwe elementen kunnen worden toegevoegd waardoor dit museum een nog levendiger en informatiever karakter krijgt. Drijver Bouw B V zal de van gemeen tewege gesubsidieerde bouw als „kas- ko" uitvoeren, dus niet afgewerkt. Een gedeelte van de nieuwbouw krijgt in de kap een verdieping die als projectiezaal tje kan dienen. Daaronder komt het sme derijgedeelte van het museum. Hier zal een ouderwetse smederij worden gere construeerd. De smederij zal af en toe echt worden gebruikt, onder andere bij het beslaan van paarden op het tereintje voor het museum aan de Langwaal. Het komend seizoen zal de uitbreiding in ge bruik genomen kunnen worden. De plannen voor uitbreiding van het wagen museum bestaan al jaren. Het eerste ontwerp dateert van 1975. De deelnemers aan de reis naar Georgië hebben vrijdagavond ge- noegelijk nagepraat tijdens een drukbezochte reünie in hotel De Peli kaan. Daar werd de 70 minuten du rende videoreportage vertoond die Gijs Oskam van de reis heeft ge maakt. In aanmerking nemend dat hij nooit eerder met video apparatuur heeft gewerkt, was het resultaat goed en er werd dan ook door alle reizigers zichtbaar en hoor baar van genoten. De firma Nauta stelde voor dit doel het bandmate riaal, de opgave- en de weergave- apparatuur beschikbaar. De reporta ge werd over twee beeldschermen vertoond. Tal van mensen maakten van de gelegenheid gebruik om ko- piëen van de reportage te bestellen zodat zij dit later thuis nog eens kun nen afdraaien. Namens het comité dat de reünie had georganiseerd liet de heer C. R Alkema aan het begin van de avond weten dat enkele deelnemers die zich voor de orga nisatie van de reis bijzonder hebben in gespannen in de bloemetjes moesten worden gezet. Het waren de echtparen Engelvaart, Oskam en De Graaf. Als blijk van erkentelijkheid kreeg elk paar bloe men, een boekwerk over de Sovjet Unie en een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd wandbord. Dit wandbord met een herinneringstekst en een afbeel ding van moeder Georgië" was ont worpen en vervaardigd door atelier G. Dijkstra uit Oosterend. Mevrouw Broere-Risseeuw vroeg het woord en vertelde dat niet iedereen op Texel begrip heeft voor de reis die de Texelaars naar Georgië hebben gemaakt. Dit zou een miskenning zijn van het leed dat in de Russenoorlog onder de burgerij is aangericht. Mevrouw Broere bena drukte dat de Texelse slachtoffers beslist niet zijn vergeten. ,,Maar de Duitsers zijn hier al lang weer welkom, zouden wij dan niet naar Georgië mogen gaan?" Sluitende rekening Burgemeester Engelvaart gaf namens de wegens ziekte verhinderde Gijs Os kam een overzicht van de besteding van de /3090,— die door de reizigers bijeen is gebracht voor geschenken. Hoewel nog niet alles is betaald, ziet het er naar uit dat de rekening sluitend wordt. De ge schenken voor de gidsen moeten nog worden bezorgd. Dat zal gebeuren door voetballers van Sparta. Engelvaart ont kende niet dat er tijdens de reis wel eens iets is misgegaan maar was over het ge heel toch heel tevreden. ,,Het grote aan tal mensen in aanmerking nemende, is het eigenlijk erg goed gegaan. Ik ben dankbaar voor de soepelheid die de hele ploeg aan de dag heeft gelegd." Zoals bekend ging er op de thuisreis iets mis. In Oost-Berlijn bleek bij het over stappen dat in het toestel te weinig plaatsen waren zodat 25 mensen moesten achterblijven en later met een ander toestel naar Amsterdam gingen. Uiteindelijk kwamen ze met een politie- boot op Texel aan. Het reisbureau zal de kosten die deze groep reizigers heeft ge maakt vergoeden. Verder is de klacht die de burgemeester over de gang van za ken heeft ingediend, hoog opgenomen. De directeur van de Nederlandse verte genwoordiging van Interflug komt één dezer dagen naar Texel om er over te praten. Volgens de eerste verklaring zou de oorzaak zitten in het niet op elkaar af gestemd zijn van oosterse en westerse computers... Privé Het contact Texel-Georgië blijft een privé-aangelegenheid waarmee de ge meente Texel officieel niets van doen heeft. Met het comité dat streeft naar een tegenbezoek van Georgiërs zal het gemeentebestuur zich dan ook niet be moeien. Men staat er welwillend tegen over maar wil geen motor zijn. Flauwekul De burgemeester nam stelling tégen publicaties over de reis in sommige kran ten. Er is nogal wat flauwekul geschre ven, waar Engelvaart zich niet druk over wilde maken, met uitzondering van de bewering dat hij zou hebben gezegd dat het maar eens over moest zijn met het tweede wereldoorloggedoe". Mensen die in de aprildagen van 1945 verschrik kelijke dingen hebben meegemaakt, hebben zich die uitlating aangetrokken. Engelvaart zei dat hij nooit zoiets heeft gezegd en volledig begrip heeft voor de gevoelens van de nabestaanden. Kwalijk vond Engelvaart het dat hij enkele ano nieme brieven met verwijten over de Ge- orgiëreis heeft ontvangen Gelukkig stonden daar veel meer brieven tegeno ver, afkomstig uit meerdere plaatsen in het land, waarin het initiatief om door het uitwisselen van mensen de vrede te bevorderen, werd toegejuicht. De Geor- giëgangers hadden het de rest van de avond druk met bijpraten, het bestellen van eikaars foto's en het bekijken van el- kaars dia's. Het Wagenmuseum kreeg er vorige week een mooi stuk voor de collectie bij. Het was een ar restee die meer dan 70 jaar oud moet zijn en als geschenk werd ontvangen van de familie Keij- ser De slee was oorspronkelijk eigendom van de heer C. Keijser Hzn en was de laatste jaren opgeslagen in een schuur van wijlen Herman Keijser bij de ..Vermaning" in Den Burg. De fami lie heeft blijkbaar goed op de slee gepast want er mankeerde vrijwel niets aan; zelfs de hout worm had nog nauwelijks toegeslagen. Dat neemt niet weg dat een omvangrijke opknapbeurt nodig is om de slee weer in oude luister te herstellen. De ar valt vooral op door het fraaie schil derwerk met plaatjes die aan bijbelse voorstellingen doen denken. Dinsdag 15 november De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering. De agenda vermeldt onder meer: bespreking van het bestemmingsplan voor de Wadden zee, hoorzitting in verband met het be zwaar van de werkgroep Landschaps- zorg tegen de bouw van dienstwoningen op de campings De Bol de Dennenoord, de brief van de VVD-fractie inzake de be gripsomschrijving .agrarische bedrij ven" en een uitwerkingsvoorstel inzake de goedkope viervaartenkaart voor Texe laars. Aanvang 19.30 uur. De Hervormde zusterkring van Oude- schild houdt van 14.00 tot 19.00 uur ver koping van handwerken in de Hervorm de kerkekamer te Oudeschild. Woensdag 16 november De Texelse brandweer herdenkt het 200-jarig bestaan. Receptie voor de bur gerij in het raadhuis om 17.00 uur. Donderdag 17 november Vanaf ongeveer 16.00 uur signeert Jan Wolkers in ,,Het Open Boek" zijn nieuwste boek .Gifsla." Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdan savond in De Wielewaal in De Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe leden zijn welkom. Informatie via telefoon 02220-3565. De Texelse AA-groep (Anonieme Al coholisten) komt elke dinsdagavond van 20.00-22.00 uur bijeen in ,,De Schakel" bij de Hervormde kerk in Den Burg. leder met alcoholproblemen is vrijblij vend welkom voor een of meerdere gespreksbijeenkomsten. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur; dinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30 De club Texelkoers speelt elke dinsdag middag koersbal van 1.30 tot 3.30 uur voor mensen, die al langer lid zijn Nieuwe leden zijn welkom van 3.30 tot 5 30 uur. Gespeeld wordt in de Hollebol aan de Burgwal te Den Burg, Iedere eerste zaterdag van de maand (tot en met september) draait tussen 14.00 en 17.00 uur de molen van Het Noorden. In die tijd kan de molen onder leiding van een vrijwillige molenaar van binnen en van buiten gratis worden bezichtigd. De dam- en schaakclub En Passant komt elke dinsdagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom. Cat People is een reproduktie van een horror verhaal uit 1942, aangepast aan deze tijd. Regie: Paul Schrader. In lang vervlogen dagen, toen de mensheid nog gebukt door het leven ging en magie een hoofdrol speelde, wa ren offers de aangewezen manier om de natuurgoden tevreden te stellen. In die tijd leefde er een volk dat regelmatig stamleden als maaltijd aan de aanbeden zwarte luipaard aanboden. Dat gebruik ging verloren, maar op gezette tijden worden er nog uiteengereten overblijfse len van menselijke slachtoffers gevon den, die er op wijzen dat er ook nu nog luipaardmensen rondwaren. De bloedige lijn die vanuit het verleden naar het he den voert, vormt het uitgangspunt van Cat People Nastasja Kinski ontkomt ook niet aan haar noodlot. Zij bezit menselij ke maar ook roofdier eigenschappen. Behalve een griezelstory is Cat People ook een geschiedenis van een onvervul de liefde, waarin het de gevoelige Nastasje onmogelijk is een normale rela tie aan te gaan met de man waarvan ze houdt. De enige mogelijkheid op verlos sing een incest-relatie met haar broer (demonisch gestalte gegeven door Mal colm McDowell) wordt door eigen onwetendheid en afweer teniet gedaan. Verzet tegenhet onvermijdelijke is zin loos. Donderdag in Filmganger, 20.00 uur. Lieke Bakker slaagde te Alkmaar aan de school voor VHBO (vooropleiding ho ger beroepsonderwijs) voor het einddiploma. Donderdag bleek dat in het vogel wachtershuisje van Staatsbosbeheer in de Eierlandse duinen was ingebroken. De dader had een deur geforceerd en een radiocassetterecorder met bandjes meegenomen, evenals enige gereed schappen. De waarde beloopt enkele honderden guldens. Tijdens de nachtsurveillance van vrij dag op zaterdag hield de politie in het centrum van Den Burg een 19-jarige Texelse automobilist aan die teveel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van acht uur. Zondag hield de politie op de Mokweg bij Den Hoorn een 14-jarige jongen aan die op een bromfiets reed die tal van ge breken vertoonde. Trappers en gele plaat ontbraken en cilinder en uitlaat deugden niet. De brommer werd voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. Ze voelde hoe het kruis door de anderen werd opgenomen. Het schoof in hun handen heen en weer. Ze wist, dat de pen in het midden over het bord met het alfabet bewoog. Ze trachtte het kruis te sturen, zoals ze gewoon was te doen. Het lukte niet. Ze voelde hoe een kracht sterker dan zij de leiding had overgenomen. ,,S", lispelde Christine naast haar, ,,J", ,(A", en nog eens ,,A", dan een ,,N". De stem van Christine weifelde even. ,,De oproep is voor Sjaan." Er viel een stilte. Drukkend. Bijna tastbaar. ,,Wie is Sjaan?" Niemand uit de kring antwoordde. Christine hijgde. ,,Wie is Sjaan?" her haalde ze. Het bleef angstig stil en het kruis begon weer over het alfabet te dansen. ,,S", lispelde Christine, ,,S", ,,T", ,,E", ,,R", ,,F", ,,T". Jennifer Jordan hoorde hoe de adem van haar vriendin stokte. Sjaan sterft", riep ze geschrokken. Ze grinnikte vreugdeloos, als kon ze het niet vatten. ,,Dat is het... dat is het be richt... Sjaan sterft." Jennifer Jordan liet het kruis uit haar handen vallen. Ze greep naar haar oren en gilde: ,,Stop". Het klamme zweet pa relde op haar voorhoofd. „Stop. er is een kwade geest in ons midden." Ze zwaaide met haar armen, wild, onbe heerst. ,,Jaag haar weg. Snel. Doe het licht aan... jaag haar weg." Harry Donkervliet kwam verschrikt uit de keuken hollen. Het licht floepte aan. Niemand sprak een woord. Niemand be woog. Ze keken elkaar verbijsterd aan. Het duurde minuten. Lange minuten. Toen liet Jennifer Jordan zich weer op haar stoel vallen. De stemmen kwamen los en Christine wenkte om de koffie. De vreemde gebeurtenissen in de sean ce hielden allen nog in de ban. Maar al lengs werd men losser, minder bedrukt. Men vroeg zich openlijk af wat het vreemde bericht betekende, voor wie het bestemd was. Plotseling greep Zwarte Sofie naar haar keel. Haar gezicht zwol op, rood, wan staltig. Haar ogen werden groot, puilden bijna uit de kassen, Toen gleed ze opzij en plofte op het Berbertapijt. Harry Donkervliet schoot toe en boog zich over haar heen. Toen hij weer over eind kwam, leek hij verstard. ,,Sofie", sprak hij hees, „Sofie is dood." De al wat gammele politievolkswagen werd geparkeerd aan de wallekant tus sen de bomen. Rechercheur De Cock van het bekende politiebureau aan de Amsterdamse Warmoesstraat stapte uit. Hij keek omhoog langs een fraaie Oud hollandse grachtengevel. Vledder sloot de wagen af en kwam naast hem staan. ,,ls het hier?" vroeg De Cock. Vledder tastte in het borstzakje van zijn colbert en plukte er een notitie uit. „Exact, nummer dertien." Ze staken de rijbaan over en bestegen de blauwstenen stoep. De zware buiten deur stond op een kier. Ze duwden haar verder open. Via een ruime, met marmer beklede hal bereikten ze een hardhouten trap. De Cock hees zijn negentig kilo moeizaam omhoog. Vledder volgde met lichte tred. Op het portaal, boven aan de trap, stond Harry Donkervliet. „U bent van de recherche?" De grijze speurder schonk hem zijn be minnelijkste glimlach „De Cock", sprak hij plechtig, „om u te dienen." Hij wees achter zich. „En dat is Vledder, mijn onvolprezen hulp." Harry Donkervliet gebaarde wat zenuw achtig voor zich uit. „Ze ligt in de voorkamer", slikte hij. „Op het tapijt. Op uw verzoek hebben wij aan de situatie niets veranderd. Ze ligt er nog net zo. Dood. Vermoord, den ken wij, door een geest." De Cock keek verrast naar hem op. „Door een geest?" vroeg hij ongelovig. „Ja." „Wat voor een geest?" Harry Donkervliet reageerde wat weifelend. „De geest van een gestorvene. Ze manifesteerde zich tijdens de seance." De Cock snoof hoorbaar. „Gestorvenen zijn in de hemel of in de hel", sprak hij kriegel. „En uit beide windstreken heb ik nog nooit een moordenaar zien komen." Vledder keek hem van terzijde aan. „Ik heb je dat meer horen zeggen." „Dat kan best. Maar ik neem er geen woord van terug." Harry Donkervliet liep voor de recher cheurs uit. Aan het einde van de gang opende hij de deur naar een laag, intiem vertrek, gesteund door zware balken aan de zoldering. Aan het einde van het vertrek, bij drie smalle ramen, stonden vrouwen, ner veus, angstig, in groepjes bijeen. Hun fluistergesprekken verstomden toen de rechercheurs binnenkwamen. De Cock liet zijn blikken door het vertrek dwalen. De kamer was, naar zijn gevoel, smaakvol gemeubileerd. Aan de w den, links en rechts, ontdekte hij schil< rijen van de Franse impressionisten noir, Monet, Toulouse-Lautrec, schild voor wi hij al jaren een diepe bewon )l ring koesterde. In het midden van het vertrek nam grote ronde eiken tafel, omringd stoelen met hoge rugleuningen, centrale plaats in. Hij telde er neg Slechts een van de hoge stoelen was r zet. Stil, met haar handen voor zich tafel, zat een blonde rijzige vrouw, huid in een glimmend zwarte toga. L&< van haar stond een stoel wat schi Naast die stoel, op het Berbertapijt, het lichaam van een vrouw, op haar de benen iets gespreid, het gezicht stard, de grijsgroene ogen opengesperd. De Cock nam alles nauwekeurig in op. Geen detail, hoe gering ook, ontg hem. Hij had voor dergelijke situa een bijna fotografisch geheugen. Ja kon hij zich zo'n beeld nog exact he neren, gefixeerd in zijn geheugen. Hij liep naar de vrouw toe en knielde haar neer. Ze was dood. Zonder twiju De zware make-up op haar gezicht de grauwe sluier niet verbergen. Hij keek de ogen. Ze waren groot, bol er pupillen waren duidelijk verwijd. Hij zijn blik nog eens over de gelaatstrek glijden. Ze was niet zo jong meer. schatte haar op midden in de veer Misschien nog wel ouder. Het haar, moedelijk reeds grijs, was diepzwart verfd. Het stak fel af tegen het wit het Berbertapijt. Haar kleding geen sporen van een worsteling donkerblauwe mantelpakje was tweed, waaronder een paars-roze bic met sierlijke volanten. Het zag er gr gen uit. Alleen de blouse was iets t< vool. Hij bezag haar hals. Er waren uiterlijke tekenen van geweld. Hij u zich juist oprichten, toen hij in het p< roze van een van de volanten op de b een klein vlekje ontdekte. Het was b en had een onregelmatige vorm, also het drinken was gemorst. Vledder kwam achter hem staan. „Is ze vermoord?" De Cock legde een hand steunend o eigen tafel en drukte zich omhoog, stand van de pupillen wijkt af", wees „Sterk verwijd. Ik denk aan psycho leptica stumulantia." „Aan wat." De Cock onderdrukte een lach „Een stimulerend middel, bijv beeld pervitine, scopolamine cocaïne." „Dat is toch met dodelijk?" De Cock schudde het hoofd. „Nie reet. Ik denk, dat het is gebruikt in c binatie met iets anders." „Een zwaar vergif?" De Cock knikte traag. „Mogelijk. Sommige combmj doen het vergif sneller werken. We n ten het maar eens aan doctorandus kes (befaamd politiedeskundige) vrai Misschien kent hij voorbeelden ui praktijk." „U vergist u." Het klonk scherp, bestraffend geesten hebben geen vergif nodig v neer zij in hun toorn een aards w hebben verdoemd." De Cock keek in de blinde ogen vai vrouw in de toga. „Was zij verdoemd?' vroeg verwonderd. Ze knikte heftig. „Het was haar eigen schuld. Zv. Sophie kwam steeds te laat op de ces. Het was de geesten niet welgt lig. Dat is nu wel duidelijk. De Cock fronste zijn wenkbrauwen „U bedoelt....?" Uit een groepje bij de ramen snelde vrouw toe. „Dit is Jennifer Jordan", sprak ze haast. „Ons medium. Ze is blind De vrouw in de toga trok haar m strak. „Dat ziet de man ook wel, Christi J. sprak ze berispend. „Daar beho( [c waarachtig geen rechercheur vor zijn. Bovendien zit ik hier niet ooggetuige." De Cock kon een glimlach onderdrukken. „U bent Christine?" vroeg vriendelijk. De vrouw maakte een lichte buigin „Christine van der Waal. Ik ben vi din en in sommige gevallen ook de zorgster van Jennifer. We wonen saJ in dit huis." „En de jongeman die ons binnefi Ze glimlachte. „Dat is onze Harry... Harry Dor vliet. Een neef van Jennifer. De e zoon van haar gestorven zuster, woont hier ook. Soms. Wanneer ai reuze aangelegenheden hem niet opeisen." Jennifer Jordan reageerde scherp. „Zijn privéleven gaat jou niets ai JP Christine van der Waal wierp haar hf6' in de nek. „Sprak ik een onwaarheid? De Cock beluisterde de toon. Er wasvc 4 In (Wordt vervfl in )i da f4 «I ca da1

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 6