[Tweehonderd jaar „officiële" [/uurbestrijding op Texel Commissie FET akkoord met aanschaf nieuwe Dffsetapparatuur /écut V sz A Ul „KLeine beurs" in ander gebouw 19 iNSDAG 15 NOVEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De Texelse brandweer bestaat 200 jaar. Ongetwijfeld zal er vóór die hll| ijd ook wel iets gedaan zijn aan brandblussing, maar sinds 16 novem ber 1783 gebeurt dat officieel, onder verantwoordelijkheid van het on; ilaatselijk bestuur. Genoemde datum staat onder een reglement dat jnlangs werd ontdekt in het gemeentearchief. In het in fraaie krullet- n(ers geschreven stuk bepalen schout, burgemeesteren en regenten" jrecies hoe de plaatselijke brandweer moet functioneren ,,ter bescher- ning van have en goed" tegen de beruchte rode haan die toen regel- as natig moet hebben gekraaid. Icie ch v, Uit de schaarse gegevens is op te ma- Lu ken dat het aantal branden vroeger min- ^hider was dan tegenwoordig, maar éls er brand was, was het vaak een grote. Dat ligt voor de hand in een tijd dat er nog itWeel houten huizen waren, veel met u open vuur (verlichting) werd gewerkt en vrijwel niets aan brandpreventie werd n i gedaan. Was er eenmaal brand uitgebro- itg ken dan was er meestal geen houwen u3 meer aan. De strakke organisatie van de Ja in 1783 opgerichte brandweer zal onge- he twijfeld een stap in de richting van meer veiligheid zijn geweest, maar of het toenmalige korps erg veel heeft kunnen W|l uitrichten als het werkelijk menens was, rt'ralt te betwijfelen. lij er Hij ek er eer art art vit di bic 9 t< Neem alleen al de tijd die bij gebrek aan telefoon en gemotoriseerd verkeer moest verlopen tussen het uitbreken van de brand en het arriveren van de brand weer. Hoe de brandmelding precies in zijn werk ging, valt uit de stukken niet af te leiden maar het alarm werd gegeven door het luiden van de klok en zonodig het porren" van de brandweerlieden. De spuitgasten renden dan naar het brandweerhuisje in het centrum van het dorp, zetten de spuit op een kar, span den de paarden in en begaven zich naar de plaats van de brand. De in stelling ge brachte spuit betrok zijn water vanuit een „malmirum" (een hoog geplaatst voorraadbassin) dat werd gevuld met gv Snelheid. emmers of met behulp van een zuig- pomp die zijn water uit de dichtstbijzijn de sloot of put betrok. Het is niet zo moeilijk om achteraf te schatten dat het nooit lukte om binnen een half uur na het uitbreken van de brand water te ge ven. In veel gevallen zal het vuur intus sen wel zover om zich heen hebben ge grepen dat de bescheiden spuit er wei nig tegen kon beginnen. Of het zou het nat houden van belendende panden moeten zijn, ter voorkoming van verder onheil. Veel zal in die dagen ook hebben afgehangen van de burgerij. De tiental len, misschien wel honderden mensen die heen en weer rennend met emmer tjes water hun vrijwillig aandeel in de blussing leverden, waren minstens zo ef fectief als de officiële" spuit. Uren Een dan hebben we het nu over brand in een der dorpen. Het is niet voor te stellen dat de brandweer destijds wat kon uitrichten tegen een boerderijbrand in het buitengebied. Het duurde dan soms uren voordat de brandweer ter plaatse was en aangenomen mag wor den dat het dan niet meer zo nodig was. De Texelse brandweer anno 1783 mag dan de techniek van nu hebben ont beerd, de wapens die men wèl had wa ren organisatie en mankracht. Uit een organisatiereglement uit 1799 blijkt pre cies wat elke brandweerman moest doen als er alarm was. Elk dorp had zijn eigen brandweer, een situatie die tot 1966 heeft geduurd. De opperste leiding berustte bij de brandmeesters waarvan Den Burg er vier had en bijv. Oudeschild (heel merkwaardig) zes. Deze door schout en burgemeesters benoemde functionarissen waren herkenbaar aan een stok met een knop van een bepaalde kleur. Die stok droegen ze voortdurend bij zich en omdat van hen niets anders werd verwacht dan leiding geven, was het niet lastig. De brandmeesters kozen commandeurs die elk bluseenheden vormden. Per bluseenheid was één spuit met toebehoren beschikbaar. Voor het laten functioneren van elk onderdeel van de blus- en wateraanvoerinstallatie wa ren groepjes mensen beschikbaar, elk voorzien van een commandant. Zo was er een groep die verantwoordelijk was voor het bedienen van de zuigpomp, een groep voor het malmirum, een groep voor de perspomp, een groep voor de pijpleiders. Verder waren er slangleiders, ,,kwartiermeesteren" (belast met het onderhoud van het materiaal), mensen die de brandhaken droegen, reparateurs, zakdragers (die reparatiemateriaal bij zich hadden), lantaarndragers (die bij nacht voor fakkelverlichting zorgden), porders en opperporders (die met een ra tel en luid scheeuwende Brand!" langs de deuren gingen en de klokken lieten kleppen"), etc. Verplicht Zo kwam er bij elke brand wel honderd man op de been. Die waren niet vrijwil lig, maar werden voor een bepaalde peri ode door het gezag aangewezen. Elke aangewezene kreeg een loodje met een nummer dat hij bij brand of oefening bij de brandmeester of commandeur moest inleveren. We op dit appèl ontbrak werd gestraft met een boete van drie stuivers, tenzij men kon aantonen dat men ten tij de van de melding onbereikbaar of krank" was. Er waren ook premies, zo- De Austin ..bellewagen (met rechts stuur) die in 1945 werd aangeschaft en toen het neusje van de zalm was. De bel op de wagen kon van binnen uit worden bediend a/s waarschuwing voor overige weggebruikers om opzij te gaan. Voor de wagen staan van links naar rechts Piet Spigt, Jan Tjonk en Adriaan Stiggelbout De brandweerkazerne was toen een onderdeel van het TEM-centrale aan het Schilderend. als een gouden dukaat voor degene die als eerste met paard en wagen bij het spuithuis in de Nieuwstraat was. De brandweerlieden kregen geen beloning, maar de municipaliteit zorgde wel voor een uitkering in geval van ernstige ver wonding of dood. In het gemeentearchief is verder niets meer te vinden over de brandweer in de periode tussen 1800 en 1900. Aangeno men wordt dat er al die tijd weinig of niets is veranderd, een indruk die wordt bevestigd door het aangepaste regle ment dat in 1900 verscheen en dat prak tisch gelijk was aan dat van 1799. Pas in de jaren twintig, vooral als gevolg van de gemotoriseerde techniek, komen de ver anderingen. In 1921 kreeg Den Burg de eerste motorspuit. Die moest echter nog met een wagen naar de brand worden vervoerd. De andere dorpen bleven met het oude materiaal werken; dat duurde tot in de tweede wereldoorlog. In 1929 werd in Den Burg een zelfrijdende mo torspuit gedemonstreerd, maar aanschaf voor zo'n hypermodern ding werd blijk baar te kostbaar gevonden. In 1932 wer den wel twee tweedehands motorspui ten gekocht (elk voor ƒ500,— Eén er van ging naar Oosterend. In de oorlog waren de middelen blijkbaar ruimer. Den Hoorn kreeg toen voor ƒ5000,— een mo torspuit. De spuiten van Oosterend en Den Burg werden door de Duitsers ge vorderd voor het inspuiten van palen ten behoeve van versperringen op het strand. Ze hadden daar zo van te lijden dat ze na de oorlog niet meer te gebrui ken waren. Toen werd de Austin bellewagen" met een nieuwe motorspuit aange schaft. De bellewagen bleef tot 1966 in gebruik en verhuisde toen naar het brandweermuseum in Borculo. Een be langrijke aanschaf in de vijftiger jaren be trof de Bedford hogedrukspuit die een eigen watervoorraad kon meevoeren. In 1966 had een ingrijpende reorganisatie plaats. De eigen brandweer van diverse dorpen werd opgeheven; praktisch alle materiaal werd geconcentreerd in Den Burg en De Cocksdorp. De snelheid waarmee men kon uitrukken maakte die stap verantwoord. Om in de dorpen toch nog wat te kunnen doen in gevallen waarin men door dichte mist of gladheid niet snel te bereiken was, bleef daar een opzetspuit met wat slangenmateriaal gestationeerd. Zo'n set is sindsdien pre cies één keer gebruikt. Dat was in Den Hoorn en het was nodig omdat het niet lukte om via het toonfrequentiesysteem van het lichtnet de centrale brandweer te alarmeren. Het was namelijk om elf uur 's avonds en toen was het toonfre- quentsysteem geblokkeerd omdat het bezig was met de omschakeling op nachttarief. Het toonfrequentsysteem (waarbij elke brandweerman werd ge waarschuwd met behulp van een op het lichtnet aangesloten ,,knorpot") was overigens een belangrijke verbetering van de oude alarmering met sirenes, waarbij niet alleen de brandweer maar ook honderden nieuwsgierigen op de been werden gebracht. Helemaal per fect werden de draadloze „piepers" die tegenwoordig in gebruik zijn en waarbij een brandweerman ook kan worden ge waarschuwd als hij zich buitenshuis bevindt. £-> f J S r 2/ ■rr - v/ J v/ XV vY - A J? y c Jf--' S y c - - /.Zjft iv /- A r -> - c/ #=- /r^,- 3 O r.' Het brandweerreglement uit 1783. Zoals met meer ontwikkellingen in de maatschappij is er de afgelopen twintig jaar bij de Texelse brandweer meer ver anderd dan in 180 jaar ervoor. Het mate rieel werd allengs uitgebreid en is het beste dat men redelijkerwijs kan verlan gen. Ook de mensen die ermee werken voldoen aan steeds hogere eisen. Ze vol gen cursussen en zijn niet alleen in staat allerlei soorten brand op de meest effec tieve wijze te bestrijden, maar zijn ook geschoold in het bieden van andere hulp. Dat hangt weer samen met de veel bredere taak die de brandweer recente lijk heeft gekregen: de algemene hulp verlening. Was het al gebruikelijk om de brandweer te roepen bij storm- of water schade, tegenwoordig komt men ook in actie bij ernstige verkeersongelukken, waarbij slachtoffers uit auto's moeten worden gehaald. De „rampenwagen", die volgestouwd zit met hypermodern reddingsmateriaal, is de trots van het korps. Enthousiast Wie (zoals wij) herhaaldelijk van nabij getuige is van het optreden van de brandweer bij brand of andere ongeluk ken kan bevestigen dat het ook met de organisatiegraad en de mentaliteit van het korps in orde is. De snelheid van uit rukken is altijd weer verbluffend. On geacht de tijd van de dag of de nacht wordt ook binnen luttele minuten de meest afgelegen plek op Texel bereikt. Dank zij deze snelheid en het daarop vol gende effectieve handelen is al heel wat narigheid beperkt of voorkomen. De 37 leden waaruit het totale korps tegen woordig bestaat, doen het werk met veel inzet. Voor hen is het een (bij som migen fanatiek beoefende) hobby die hen veel voldoening geeft. Receptie Texel heeft alle reden om trots te zijn op zijn brandweer. Wie van dat gevoel blijk wil geven, is daartoe morgen in de gelegenheid want het jubileum laat men niet ongemerkt voorbij gaap. Woensdag om 16.00 uur is in de raadzaal een offi ciële bijeenkomst voor genodigden ir aanwezigheid van onder meer de brand weerlieden met hun echtgenotes, ge meentebestuur, de provinciale inspec teur, de commandant van de regionale brandweer en de commandant van de groep Texel van de Rijkspolitie. Vanaf 17.00 uur is de burgerij in de gelegenheid om gelukwensen aan te bieden en om 18.00 uur begint in hotel Tatenhoven in De Koog een onderlinge gezellige avond, onder andere met medewerking van de boerenkapel. Daarbij blijft het echter niet. Het 200-jarig bestaan is het begin van een „actiejaar" waarin de brandweer zich meer dan gewoonlijk aan de burgerij zal presenteren. de De raadscommissie Financieel, Economisch en Technisch beleid had don derdagavond weinig problemen met de aanschaf van een nieuwe grotere offset drukpers voor de gemeente alsmede een vergaar- en bindmachine. insdagavond in de gemeenteraad wilde men het B en W voorstel tot aan schaf niet bespreken omdat er niet genoeg gedetailleerde informatie was. D: 3 Die gegevens kwamen donderdag op tafel en ambtenaar W. Stam legde uit dat de oude en te kleine pers aan een dringende revisie toe is. Die revisie ion echter ƒ6000,— kosten. De inruilwaarde van de huidige machine is nog naar ƒ500— en dat had had de afdeling algemene zaken doen besluiten uit te kijken naar nieuwe machines. Voor de aanschaf van de drie machines is f40.310,— nodig. De drukpers wordt over tien jaar afge- chreven en verschillende commissiele- len vroegen zich af of deze periode niet e lang is omdat de technische ontwik- J filing snel vordert. W. Stam zei dat de 1 Techniek wat betreft klein offset druk )ot Een regionale commissie die belast is met de uitvoering van het Provinciaal Afvalstoffen Plan zal een speciaal onder zoek doen naar de mogelijkheden om op Texel huisvuil te verwerken. In het Pro vinciaal Plan staat dat vuil naar een nieu we verbrandingsoven in Alkmaar moet maar in deze mening is een kentering ge komen toen werd aangetoond dat het ei land relatief veel composteerbaar afval heeft en met extreem hoge vervoers kosten te maken krijgt. Vooruitlopend op het onderzoek heeft de commissie Zwe den bezocht waar scheidingsinstallaties werden bekeken in plaatsen die net zo groot zijn als Texel. „Technisch en finan cieel is het daar haalbaar in kleinere ge meenten", aldus Doppenberg van gemeentewerken. De regionale commissie is recent ook tot de conclusie gekomen dat de totale kosten van huisvuilverwerking in Noordholland-noord omgeslagen moe ten worden over alle gemeenten Als Texel een iets duurdere oplossing krijgt dan vuilverbranding in Alkmaar betekent dat dus niet dat de gemeente extra moet betalen. Scheidingswand „Het is een stuk van grote cultuur historische waarde. Dat de gemeente er geld insteekt is echt nodig, anders kun nen we de forse rijkssubsidie ook wel vergeten", zei wethouder Barendregt over de aanschaf en restauratie van een oude houten scheidingswand uit Bra- kenstein. De wand zal een plaats krijgen in het Schoutshuis in hotel De Linde boom. Restauratie en plaatsing kost vol gens het ministerie van WVC ruim 80 mille en dit is ook het bedrag dat door middel van de zogenaamde verfijnings regeling moet worden gesubsidieerd. De gemeente moet 30 procent van het be drag voor haar rekening nemen, bijna ƒ27 000,—Eerder was al tien mille be schikbaar gesteld en de commissie FET had geen problemen met de ontbreken de ƒ17.000,—. De scheidingswand wordt momenteel opgeknapt in het Natuurre- creatiecentrum. Wel werd gewaar schuwd dat het monument van de ge meente een plaatsje krijgt in een particu lier pand en dat dit juridisch goed moet worden geregeld, „De wand moet uite raard ten allen tijde eigendom van de ge meente blijven", aldus C. Dros Wethou der Barendregt was het daarmee eens. Duur presentje In de rondvraag vroeg G. Poster hoe het staat met de aankoop van gronden in Oosterend-noord voor de realisering van de nieuwe woonwijk. De heer P. Witte van het grondbedrijf deelde mee dat er niets nieuws te melden viel. Er moet grond worden gekocht van een particulier en van de N.H. kerk uit die plaats. „We hebben nog geen over eenstemming, maar planologisch moet er ook nog heel wat gebeuren. Van ver traging is nog geen sprake", aldus Witte. C. Dros merkte fijntjes op dat de kosten van de gemeentelijke stand tij dens Oosterend Present „slechts" met 80 procent waren overschreden. „Dat is met zóveel", aldus Dros. De wethouder antwoordde dat inderdaad gebleken was dat een dergelijke expositie niet voor ƒ5000,— ingericht kon worden. „Dat hadden we meteen moeten weten maar ik was te optimistisch. Aan de andere kant was het een prachtig visitekaartje van de gemeente waarin iedere groepe ring die iets te melden had netjes aan bod kwam." Diesels Dros vroeg ook wanneer de dieselmo toren van het voormalige gemaal Waal enburg weer naar Texel komen. De mo toren zijn indertijd weggegeven aan een museum maar de gemeente en de oude trekker- en motorenclub wil de machines met historische waarde graag weer op Texel plaatsen. Barendregt zei dat de ge meente bereid is de vervoerskosten „loyaal" te betalen maar dat de club het verder moet regelen. Ambtenaar W. Stam zei dat terugkeer niet zo eenvou- (jGSlddQCl dig is omdat een bedrag van ƒ12.000,— wordt gevraagd voor de opknapbeurt die in het museum is verricht. parkeerd hoeven te worden. „Bruining heeft nu meer ruimte naast zijn winkel." Stof H. Beumkes had klachten gekregen over de Coop. Aankoopvereniging in Ou deschild. Het graan- en erwten schonen had voor veel stof gezorgd en de omwo nenden willen dat er een einde komt aan deze overlast. Barendregt had nog nooit van stofoverlast gehoord maar wilde als gemeente wel bemiddelen. „Misschien zijn enkele eenvoudige maatregelen vol doende", aldus de wethouder Hetzelfde raadslid was achteraf niet zo gelukkig met het raadsbesluit om 9 mille uit te trekken voor een garage/berging voor de familie Sweere in De Waal, zo dat hun oude garage kan verdwijnen en het Wagenmuseum kan uitbreiden. „Ik blijf er moeite mee houden", aldus Beumkes die om een toelichting vroeg. Meegedeeld werd dat de f9000— niet voor een kleine garage is maar dat een pand wordt gebouwd van 3.20 bij 8 me ter als vervanging van twee bestaande houten gebouwen en dat de garage ei gendom wordt van de familie Sweere. „Het zijn afspraken uit het verleden en daar moeten we ons aan houden." ondernemers - akti viteiten In antwoord op een vraag van A. Rienstra werd verteld dat de parkeerpro blemen van de Fa. Bruining aan de Nika- del zijn opgelost, zodat bedrijfsauto's van deze firma niet meer op de weg ge- In het verpleeghuis Zuyder Waert te Heerhugowaard slaagde Han Yetze Sta- persma voor het diploma ziekenverzorger. Jan Wiering slaagde voor het diploma derde stuurman grote handelsvaart. De handel in tweedehands goederen „De Kleine Beurs" is verhuisd van de Waalderstraat naar Kogerstraat 2a. Eige naar W. van Heeringen huurt dit ca. 80 m2 grote pand van de heer Cor van Et- ten. Het vorige onderkomen (van Jan Agter) moest worden verlaten omdat het te koop is. Naast de in- en verkoop van tweedehands spullen, houdt Van Hee ringen zich nu ook met handel in nieuwe kleding bezig, voornamelijk vrijetijdskle- ding zoals spijkerbroeken, sweaters, e.d. Een recente uitbreiding van de goederen waar men in De Kleine Beurs aan of af kan komen, wordt gevormd door speel goed en stripboeken. De meeste spullen komen van het vasteland. Eigenlijk is het goederenassortiment waarmee De Klei ne Beurs zich wil bezig houden nauwe lijks beperkt. „Alles waar ik plaats voor heb en waarvoor ik animo verwacht, koop of verkoop ik", zegt Van Heerin gen. Dat betekent dat er tegenwoordig ook fietsen, bankstellen en koelkasten zijn. De zaak loopt redelijk, wat mogelijk een gevolg is van de verminderde wel vaart. In tegenstelling tot vroeger denkt een groeiend aantal mensen eerder aan verkopen dan aan weggooien. En wie iets nodig heeft is ook meer geneigd uit te kijken naar iets tweedehands. Op de bovenverdieping is een kleine zeefdruk- kerij gevestigd, eigendom van Gerrit Sman. Hij houdt zich onder meer bezig met het bedrukken van t-shirts.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7