Cjrocn c2wartsjexels in het harL> l/leer mosselpercelen funest roor garnalenvissers? Geschiedenis brandweer Texel vol mooie verhalen angdurige discussie over pian Waddenzee Jong ieven in november „Korps is 200 jaar jong" Verse mosselen HAVENRESTAURANT TEXEL J. M. Westenberg, natuurgeneeskundige Psychotherapieën Natuurgeneeswijzen Behandeling van psychische en psycho somatische klachten. e JAARGANG Nr. 9833 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1983 dictie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. ten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, ns Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Heij- De Wesp" bij Oranjestr. 31, Oosterend, tel. (02223) 964 or advertenties, abonnementen, etc.: igeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ifoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs /17,— per kwartaal 70 cent incasso, los 70 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr 67.34.60 398. De discussie over het ontwerp-bestemmingsplan voor de iddenzee is niet alleen een confrontatie tussen „natuur" en conomie". Ook de belangen van menselijke activiteit in het bied kunnen onderling strijdig zijn, zodat het opstellen van elregels gewenst is. Daarbij doemen echter vele vraagtekens )at bleek tijdens de dinsdagavond in raadhuis gehouden hoorzitting, arbij organisaties en belanghebben- hun mening over het bestem- igsplan kenbaar konden maken. Het Ida tot een geanimeerde, af en toe in- assante, maar helaas zeer langdurige cussie. Voorzitter wethouder Schil- liet toe dat de bijeenkomst bijna tot jdernacht duurde. Maar toen had n het hele ontwerpplan doorgewerkt, lat het niet nodig is nog eens een arzitting te beleggen. Het laatste woord over het bestem- ïgsplan is echter nog lang niet ge ld, want de officiële procedure moet g beginnen. Het verzoek van de chting Wad en Land om niet in het Bnbaar over het bestemmingsplan te iten omdat het gaat over andermans rein dat nog niet aan de diverse wad igemeenten is toegedeeld, werd van hand gewezen. ,,Er gebeurt niets of- ieels. We willen gewoon in openheid sturen en het publiek in een zo vroeg igelijk stadium bij onze ideën betrek- Wad en Land slaat de plank mis", us wethouder Schilling. Mosselen :en aspect waarover tijdens de hoor- ling uitgebreid werd gepraat was de igelijke botsing van belangen van ssselkwekers en garnalenvissers in de iddenzee. Uitbreiding van mosselper- len betekent inperking van de visgron- n voor garnalenvissers. Maar dat eft niet te betekenen dat uitbreiding n mosselpercelen daarom moet wor- n tegengegaan. De heer L. Westbroek Den Burg (tot voor kort betrokken bij isselexperimenten van het RIVO) ver- Ide dat de economische betekenis van garnalenvisserij (half miljoen omzet ir jaar) volkomen in het niet valt bij de Dsselvisserij met een omzet van ca. 30 Ijoen per jaar. Lokaal bekeken verhou- n de belangen zich echter anders tot □ar. De mosselvisserij is een groten els Zeeuwse aangelegenheid; naar irhouding profiteert Texel van de Wad- mzee meer als garnalengebied. Niet al- voorschriften en uitgangspunten in 't nu ter discussie staande ontwerp- an zijn duidelijk. Als er bijvoorbeeld aat dat uitbreiding van mosselpercelen irantwoord is als het ecosysteem niet in negatieve zin" wordt beïnvloed, zegt (t niet zoveel. Want wat wordt ver- aan onder negatieve beïnvloeding? s men wil dat de bestaande toestand stand wordt gehouden, is elke veran- iring in het ecosysteem als negatief in te merken. Voor aanleg en verplaat- ïg van mosselpercelen zal in ieder ge il een aanlegvergunning nodig zijn. ilgens het plan heeft dat te maken met .vertroebeling" van het Waddenzee- ater als gevolg van de mosselen. De ler Westbroek vertelde dat hier blijk- lar een misverstand heerst. Mosselen iroorzaken geen slib in het water, maar luden het bestaande slib vast. Ze filte- e het water en maken het dus juist inder troebel. Dieter Stoll van ,,Wad en Land" bleef an mening dat het ontwerpplan niet lor behandeling in aanmerking komt De andere eilanden wachten ook") tidat het zeegebied nog niet aan de ge- eenten is toebedeeld, maar maakte ich van de gelegenheid gebruik om zelf in visie te geven. Schrik Bij het inzien van het plan was hem de hrik om het hart geslagen omdat drie- vart van de oppervlakte van de Wad- inzee uit van staatswege aangewezen ituurgebieden bestaat waar „niets" is «gestaan. Aan die beperking, die veel rder gaat dan de bevolking van de ei nden wil, zit men bij voorbaat vast rant de natuurreservaten in de Wad- inzee zijn definitief aangewezen krach- ns de Natuurbeschermingswet. Stoll ad nog meer ontdekt dat hem overdre ven ot overbodig voorkwam. Zo is be paald dat op de Schorren (niet op Texel) nauwkeurig omschreven aantallen vee mogen grazen. Stoll vond dat onzinnig en wilde de veebezetting aan de betrok ken boeren overlaten. De kern van Stolls betoog was: minder regels en meer vrij heid voor mensen die in het Waddenge bied moeten werken. Wethouder Schil ling legde uit dat het nu in de maak zijn de bestemmingsplan niets af kan doen aan de reeds door het rijk aangewezen beschermde gebieden. Verder is het streven er op gericht alle bestaande menselijke activiteit in het gebied te ont zien vooral als die activiteiten kleinscha lig zijn. Ook mosselkweker Dirk Slik kreeg van Schilling te horen dat wat nu in de Waddenzee mag, ook in de toe komst is toegestaan. Alleen nieuwe acti viteiten zullen aan het bestemmingsplan worden getoetst en daarbij worden des kundigen ingeschakeld. Uitbaten Die deskundigen weten overigens nog niet alles. Zo is bijvoorbeeld niet bekend wat de effecten voor het milieu zijn als tot uitbreiding van mosselpercelen wordt overgegaan. Westbroek liet uitko men dat de boel niet zo gauw uit de hand zal lopen. Een betrekkelijk klein deel van de Waddenzee is geschikt voor mosselpercelen. De percelen moeten namelijk niet teveel last van golfbewe ging en stroming hebben. Hij schatte dat de bestaande oppervlakte aan perce len met niet meer dan ongeveer eender de kan worden utgebreid. Westbroek pleitte voor een meer eco- momische benadering van de Wadden zee. Deze zee moet meer worden ge bruikt om mensen aan het werk te krij gen. ,,Je moet daar doen wat het meeste opbrengt." Westbroek zag veel brood in de mosselvisserij en vond dat Texelse vissers de beschikking moeten krijgen over eigen nieuwe percelen. Overgangsrecht Bestaande activiteiten in de Wadden zee die „eigenijk" ongewenst zijn, mo gen worden voortgezet. Daarvoor geldt het zg. overgangsrecht. Onder andere de gebroeders Duinker zullen van dit overgangsrecht profiteren want zij mo gen hun pierenwinmachine blijven ge bruiken terwijl eventuele nieuwe machi nes zullen worden geweerd. Flip Duinker wilde precies weten hoe het zit met het overgangsrecht. Staat de vergunning om zo'n machine te mogen gebruiken op naam? Is die vergunning overdraagbaar? En wat gebeurt er als de machine aan een ander wordt verkocht? En mogen machines die nu in andere delen van het waddengebied actief zijn, ook op het „Texelse" wad komen of wordt hen een rayon toegewezen? Niet op alle vragen kon worden geantwoord, maar ambte naar Jim Ie Roux meende dat het over gangsrecht hetzelfde zou werken als bij objecten op het land. Doorverkopen zou dus niet betekenen dat het recht om ma chinaal pieren te winnen verloren gaat. Uniformiteit Het nu aan de orde zijnde bestem mingsplan beslaat het Waddenzeege deelte dat zal worden toegewezen aan de vijf waddeneilanden en Wieringen. De gebieden die worden toegewezen aan enkele landgemeenten, vallen er buiten en het is best mogelijk dat die ge meenten met heel andere regels komen voor „hun" wad. Dat kan tot veel ver warring leiden: wat in het ene deel van- de Waddenzee mag, mag in het andere niet; Niet ontkend werd dat dit gevaar bestaat, maar uiteindelijk zulen de drie in deze samenwerkende waddenprovin cies de bestemmingsplannen moeten t' uï m -<«. - w'i. Het schijnt meer voor te komen, maar opmerkelijk blijft het: de ge boorte van zwarte zwaantjes in dit jaargetijde. Vorige week gebeurde het bij mevrouw Meeldijk aan de Bakkenweg, waar vijf zwaantjes uit het ei kropen en sindsdien rond zwemmen a/sof de zomer in aan tocht is inpiaats van de winter. Van de koudegolf in het begin van deze week hebben ze blijkbaar ook geen last gehad. De zwaantjes groeien als kool en worden teder verzorgd door hun ouders. Op de foto het jonge vijftal in de vijver met links de moeder, rechts de vader en in het midden een één jaar oud kind uit hetzelfde zwanengezin. De lichte kleur van de jonge dieren is nor maal. Jonge zwarte" zwanen zijn altijd lichtgrijs. goedkeuren en daarbij bestaat dus de mogelijkheid tot op elkaar afstemmen. Het zal er wel op neerkomen dat die an dere gemeenten veel zullen overnemen van wat nu door de waddeneilanden wordt bepaald. Die waddeneilanden zijn dus „trendsetter" en dat is altijd leuker dan dat men straks regels die door ande ren zijn bedacht moet overnemen. Westbroek waarschuwde tegen de De gulle lach was woensdagmiddag niet van de lucht toen Cor van Trigt van de brandweer Texel met treffende anekdotes kwam over de 200 jaar ge schiedenis van dit korps. Dat gebeurde tijdens het officiële gedeelte van de receptie in het raadhuis ter ere van het jubileum waar het voltallige korps, de gemeenteraad en vertegenwoordigers van politie en regionale brandweer bij aanwezig waren. De verhalen van Van Trigt bleken zeer tot de verbeelding te spreken. De spreker deed zelf de suggestie de brandweergeschiedenis in het jubileumjaar verder uit te spitten en daar een boekje van te maken. Als de verhalen dan niet gortdroog worden weergegeven is het zeker de moeite waard hier een uitgave voor een groter publiek dan de direct betrokkenen van te maken. De speech van Van Trigt was het vro lijke hoogtepunt van een ook overigens genoegelijke receptie. De enige dreiging boven de vrijwillige brandweer van Texel (en andere hulpverlenende korpsen in het land) is de mogelijke opheffing van de Bescherming Bevolking (BB) en de vraag wie deze taak moet overnemen. Burgemeester Jo Engelvaart zei in zijn openingswoord hierover dat men niet te paniekerig moest reageren. „Er doen veel geruchten de ronde maar voorlopig moet de wet op de BB eerst worden op geheven en dan zal men tegelijkertijd vertellen hoe het verder moet. U moet niet alleen afgaan op enkele politieke uit spraken. Er moet een nieuwe wet komen en die is er nog lang niet." Burgemeester Engelvaart toont het jubileumschild. Naast hem commandant Van Wilsum en op de voorgrond zijn vrouw. Engelvaart zei dat de brandweer zo oud had kunnen worden door de hulp van de „achterban". „Als de vrouwen van de vrijwilligers het niet zien zitten dan is het snel afgelopen, denk ik". De burgemeester bracht dan ook een toast uit op de mensen achter de schermen die na een brand ook nog het „vuile werk" moeten opknappen zodat de brandweerman er bij een volgende actie weer pico bello uitziet. Het gezegde dat een brandweerman eigenlijk een pyro maan is, vond Engelvaart overdreven maar wel vond hij de kreet „Ik ben be hept met brandweer. Het is nog net geen ziekte" op zijn plaats. Door deze in stelling heerst er volgens de burgervader juist een serieuze mentaliteit in het korps. „Mensen vergeten vaak dat het vrijwilligers zijn die taken moeten uitvoe ren waar ze vroeger nooit over gedacht zouden hebben, zoals hulpverlening bij verkeersongelukken." Brandweercommandant Daan van Wilsum ging ook in op de stimulerende rol van de vrouwen. Zonder hen was het nooit geworden wat het nu is. Ik moet ze dan ook hartelijk bedanken voor hun steun", aldus Van Wilsum. De laatste 25 jaar hebben in het Texelse korps veel veranderingen gebracht voor al omdat men zich ook met hulpverle ning moest bezig gaan houden. „Daar is wel eens tegen aangehikt maar de volle dige inzet is er gekomen." De comman dant roemde de moderne hulpmiddelen van het korps zoals de oproepinstallatie (piepers) en de mobilofoonverbindingen in de wagens. Zijn dank ging ook uit naar de gemeentebestuurders die hier voor geld beschikbaar hadden gesteld. „We gaan op weg in de volgende 200 jaar en dit alles ten behoeve van mens en dier in nood", aldus Van Wilsum, die burgemeester Engelvaart een herinne ring standaard overhandigde, waarvan de leden van de brandweer later een zelfde exemplaar kregen. Drankzucht Cor van Trigt ging zeer ver in de ge schiedenis terug. „Het eerste wat ik vond was dat het 1400 jaar voor Christus al verboden was vuur aan te leggen in de onmiddelijke omgeving van tempels. Men was dus allang bezig met brandpre ventie", aldus de brandweerman. In de eerste jaren na 1783 oefende de brandweer één keer per jaar. Dat kon een aangename bezigheid zijn want dan werd de opbrengst van de forse boetes die de leden moesten betalen als ze het bij een brand lieten afweten, uitbetaald in geld of drank. „Daarmee is mijn me ning bevestigd dat de brandweerman van nature niet drankzuchtig is maar dat dit euvel door de overheid is opgelegd." Het één keer oefenen is ook heden ten dage nog plicht, meende Van Trigt, want één keer per jaar moet men met de pomp naar de Raadskelder wegens wa teroverlast. „Eigenlijk is er niet veel veranderd." Dros en Kikkert Deze mening werd helemaal bevestigd toen Van Trigt in oude kranten had gele zen dat „een raadslid Dros" in de derti ger jaren tegen de aanschaf van een du re motorspuit was. „Toen men enkele ja ren later twee tweedehands spuiten wil de aanschaffen pleitte dezelfde Dros voor één spuit. Maar er was wél een technisch rapport van gemeentewer ken". Tot 1940 werd in de raad gediscus sieerd over de vraag waar de inmiddels aangeschafte spuit moest staan. De ge meenteraad was meer betrokken geraakt bij brandbestrijding toen het raadhuis in Leiden was afgebrand. Toen dacht men Lees verder pagina 2 „angstpsychose" die er volgens hem heerst wat het „gebruiken" van de Wad denzee betreft. Hij vond zoveel regels niet nodig en verwachtte dat de econo mische wetten voldoende regulerend zullen zijn. Het verbieden van pierenwin- machines vond hij dus ook overbodig. Die extra machines komen er niet als er geen vraag is naar de daarmee gewon nen pieren. Een vertegenwoordiger van de Lande lijke Vereniging tot Behoud van de Wad denzee betuigde zijn tevredenheid over het door de eilanden gepresenteerde ontwerp-bestemmingsplan. „Het ziet er redelijk uit, al hebben wij wel wat kantte keningen." Met name is de Waddenvere niging blij met de kleinschalige activiteit die men in stand wil houden en bevor deren. Bladzijde-gewijs werd het hele boekwerk van het plan vervolgens doorgenomen. Daarbij werd een reeks aan- en opmer kingen gemaakt, die waarschijnlijk wel tot wat wijzigingen zullen leiden. Een discussie ontstond o.a. over het zoeken Lees verder pagina 2 (02226) 310 LID V.N.T. Schilderweg 178, Den Burg. Telefoon (02220) 3131. Spreekuur volgens afspraak. Bellen voor afspraken 's morgens tussen 8.00 en 9.00 uur, telefoon (02220) 3131.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1