Gebroeders Van den Berg: ,Woningen op De Bol en Dennenoord zeer urgent" PVDA START MET POLITIEK CAFÉ groeibriljant ook 'oor-zaak WAT IK ZEGGE!V WOU..' Appèl „DIT BEZWAARSCHRIFT SLAAT NERGENS OP" Onderlinge gymwedstrijden van GVT Informatie over wol bij plattelandsvrouwen T35Eir Vooral veel hoenders op Kotex expositie CmMm Martin Tromp, Woning wagenmuseum moet gerenoveerd S.O.S. expositie in raadhuis Rioolzuivering Oosterend aanbesteed Grondverkoop Marelstraat Geen subsidie voor Lichtboei Troef Tien winnaar Israeldag in Kamphuis RIJDAG 18 NOVEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De gebroeders Van den Berg van Ie campings Dennenoord en De Bol ebben, geholpen door hun archi ed Jan Visser, krachtig gepleit voor en vergunning voor de bouw van ienstwoningen op beide campings Ismede een centrale recreatieruim- e op ,,De Bol". Dat gebeurde dins- lagavond tijdens een in het raadhuis jehouden hoorzitting ten overstaan an de raadscommissie voor ruimte- jk en huisvestingsbeleid. Zoals bekend heeft de werkgroep andschapszorg Texel bezwaar gemaakt sgen de bouw van de genoemde objec- en. Voor het gebied aan de Grensweg raarin zich de genoemde campings be- inden, bestaat nog geen bestem- ningsplan; B en W wilden op het lestemmingsplan vooruitlopen door de iouw mogelijk te maken via een artikel 9 procedure. Dat leidde tot een be waarschrift van de werkgroep Land- .chapszorg, waarin krachtig stelling verd genomen tegen de bouw. Argu- B nenten waren dat het in de maak zijnde lestemmingsplan omstreden" is en dat Ll Ztus Bulten VCtUNTWOOROUUft-K Na het verschijnen van het artikel van ironnie Brood in VN van 5 november j.l. i iver het bezoek aan de Georgische over- evenden van de Russenoorlog" is op- neuw voedsel gegeven aan de jarenlan- ]e geruchten over de minder hartelijke intvangst van onze Russen" in de ilSSR. Een niet geheel onbegrijpelijke J eactie van de toenmalige Russische au- oriteiten. Kwalijker echter wordt het om n het artikel te lezen, dat niet alle oud- itrijders dezelfde rehabilitatie gekregen lebben waar ze in onze ogen recht op lebben. Voor mij echter een minder gro- e verrassing, althans als ik mijn ervaring ran bijna veertig jaar geleden voor de jeest haal, toen ik als achttien-jarige lanwezig was bij het eerste appèl ioor de Georgiërs gehouden in „Califor- ïié". Ik kwam daar niets vermoedend linnen op zoek naar een paar Georgi- iche vrienden. Er heerste geen opge wekte stemming, namen werden afge roepen en twee rijen zwijgende mannen rtonden na afloop tegenover elkaar. Een /reemde en weinig opgewekte groep ioldaten. Na het appèl, dat binnen werd gehouden, verspreidden de soldaten tich naar de slaapkamertjes en gingen zitten in het op de grond liggende stro, waar intensief maar niet luid werd gedi scussieerd. Op mijn vraag: waarom ge- leurt dit en zijn er nu twee groepen Ge orgiërs, werd geantwoord: ,,Du nicht verstehen". Ook de volgende dag toen ik opnieuw vragen stelde over het appèl werd mij geruststellend verzekerd, dat ze naar huis zouden gaan: „allemaal", lan ge tijd heb ik mijzelf een verklaring gege ven als zouden de partijleden van niet- partijleden gescheiden zijn. Dat één en ander verband hield met het verloop van de opstand, kan ik bevestigen noch ont kennen, daarvoor kende ik te weinig Ge orgiërs, terwijl ik bovendien soldaten uit de Dennen die ik wel kende, zeker van gezicht, in beide groepen vertegenwoor digd zag. Het is echter niet onze taak ons te mengen in de kennelijke onderlin ge verdeeldheid, die duidelijk blijkt na te werken tot op de dag van vandaag, naast alle traumatische ervaringen, die menig oud-strijder met zich mee moet dragen. Wat wèl belangrijk is, is er voor te zor gen zo veel mogelijk oud-strijders te be reiken, om uitgenodigd te worden voor een reünie op Texel. Daarvoor zou een complete lijst met namen en foto's, voor zover die op Texel is samen te stellen, toegestuurd moeten worden aan de Ver eniging van oud-strijders met het ver zoek na te gaan wie nog in leven is. Deze lijst zou geretourneerd moeten worden met de vermelding van de huidige ver blijfplaatsen en eventueel aangevuld met op de Texelse lijst ontbrekende na men. Aan de hand van deze lijst van overlevenden kunnen de Georgiërs inge deeld worden bij de adoptiegezinnen. Want ook hier zal men voorwaarden moeten stellen om te voorkomen dat een geselecteerde groep oud-strijders, waarvan de samenstelling buiten mede zeggenschap van de Texelaars wordt be paald ingepakt gaat worden door een op Russische leest geschoeide groepsreis. Zouden alle nu officieel op 80 geschatte oud-strijders te kennen geven een be zoek aan Texel op prijs te stellen, dan nog zou dat een schuchter begin zijn van de volledige rehabilitatie van ook „vergeten" Georgiërs. En het Vredesplan van burgemeester Engelvaart kan alleen slagen bij een vrij verkeer tussen de volkeren. Geef ze een kans om dat te tonen, houdt in ieder ge val niet je kruit droog, maar wel je poot stijft Jaap Binsbergen Purmerend de urgentie van de bouwplannen van de gebroeders Van den Berg niet is aange toond, zodat het niet juist was om op het bestemmingsplan vooruit te lopen. Tweede keer Vorig jaar kwam de werkgroep ook in actie tegen de plannen aan de Grens weg. Men heeft bezwaar tegen de hier geplande vergroting van het aantal toe ristische slaapplaatsen en wil dat pas iets wordt gebouwd of aangelegd als de discussie hierover achter de rug is. Het bezwaarschrift van vorig jaar (gericht te gen de voorgenomen aanleg van boom- singels e.d. op de terreinen) werd inge trokken omdat anders een grote subsidie van rijkswege zou worden gemist, terwijl het in dat geval bovendien ging om voorzieningen ter verbetering van de kwaliteit van de bestaande recreatieve voorzieningen. B en W waren van plan verder geen artikel 19 procedures meer te voeren voor het Grensweggebied, mede omdat de provincie hiertegen be zwaar zou maken. Eerst moest de bestemmingsplanprocedure achter de rug zijn. Het liep echter anders. De exploitan ten willen met de bouw van dienstwo ningen en een centrale recreatieruimte niet wachten tot het bestemmingsplan klaar is, omdat ze die gebouwen drin gend nodig hebben. Ze kregen B en W aan hun zijde (ondanks negatief advies van de afdeling ruimtelijke ordening waar men vond dat de bestem mingsplanprocedure moest worden af gewacht) en dat bracht de werkgroep Landschapszorg opnieuw in het geweer. In de week van 21 tot 26 november houdt GVT onderlinge wedstrijden gym nastiek en turnen in de Beatrixzaal. Voor de Extratraining groepen zin de wedstrij den op: Maandag 21 november 17.00 u. E.T. meisjes C en jongens ET 18.00 u. E.T. meisjes A en B Voor de recreatieve groepen: Dinsdag 22 november: 16.00 u. meisjes en jongens 6 jaar 17.00 u. meisjes 8 jaar 18.00 u. meisjes 9 jaar 19.00 u. meisjes 12 en 13 jaar Donderdag 24 november: 17.00 u. meisjes en jongens 7 jaar 18.15 u, meisjes 10 jaar 19.00 u. meisjes 11 jaar Vrijdag 25 november: 18.00 u. jongens 8 en 9 jaar 19.00 u. jongens 10, 11 en 12 jaar 20.00 u. jonens 13, 14 en 15 jaar Alle deelnemers/sters krijgen een diplo ma met daarop vermeld het aantal be haalde punten. Voor de drie hoogst ge plaatste per groep is er daarnaast nog een medaille. Op zaterdag 26 november van 10 00 tot 12.00 uur is er dit jaar voor het eerst een finale. Alle nummers 1 en 2 van de recreatieve groepen strijden dan voor het GVT kampioenschap. Ruim negentig dames van de Platte landvrouwen afdeling De Cocksdorp en Eierland waren maandagavond in het Ei- erlandsche Huis bijeen om van alles te vernemen over wol. Mevrouw Zwart van 't Swarte Schaep vertelde over haar car rière in deze brance (van een klein win keltje tot exportfirma) en over allerlei na- tuurwolprodukten en het verven van wol met natuurlijke stoffen. Wollen kleding werd geshowd door enkele leden van de vereniging en Ber- nadette van Heerwaarden en Diane Ooy- evaar. Ook was er een loterij voor een goed doel. De prijzen waren beschikbaar gesteld door 't Swarte Schaep. Op 19 december viert de afdeling advent en op 20 december is er een kerstmiddag voor bejaarden. ,,Een frusterende zaak", aldus Lieuwe Dijksen van Landschapszorg, dinsdag avond tijdens de hoorzitting. Dijksen zei ervan uit te zijn gegaan dat er geen nieu we artikel 19 procedures meer zouden komen, maar het is toch gebeurd en B en W hebben de betrokken ondernemers zelfs vriendelijk uitgenodigd (,,We zien uw aanvraag met belangstelling tege moet") om met bouwplannen te komen, Voorzitter wethouder Daan Schilling maakte tegen dat laatste bezwaar. Het college is er niet makkelijk overheen gestapt en heeft pas na veel aarzeling en afwegen besloten opnieuw aan een pro cedure mee te werken. De vriendelijke uitnodiging aan de exploitanten lag voor de hand. Daaraan voorafgaand was na melijk besloten mee te werken en om dat te kunnen doen moesten de defini tieve bouwplannen op tafel komen. Dat het college handelde tegen het advies van de RO-afdeling is waar maar zegt verder niet zo veel. Het college is name lijk verantwoordelijk; de afdeling advi seert slechts. Het college heeft meege werkt met het oog op de belangen van de exploitanten. Architect Jan Visser, sprekend na mens Van den Berg B.V., had geen goed woord over voor het bezwaarschrift van Landschapszorg. Dit slaat nergens op." De dienstwoningen waarom nu wordt gevraagd, hebben niets te maken met de toekomstige uitbreiding van het aantal slaapplaatsen in deze omgeving. Het gaat om voorzieningen die het bedrijf in zijn huidige vorm nodig heeft en er wordt dus ook niet vooruit gelopen op toekomstige, nog niet goedgekeurde groei. Vorig jaar heeft de werkgroep een bezwaarschrift ingetrokken omdat men inzag dat de plannen slechts voorzagen in kwaliteitsverbetering voor het bestaande bedrijf. Dat is nu ook met de dienstwoningen het geval. Zowel Visser als mevrouw M. A. van den Berg-Witte voerden aan dat de gevraagde woningen wel degelijk urgent zijn. De familie is al tien jaar bezig om er vergunning voor te krijgen. Men behelpt zich al jaren met noodvoorzieningen, wat zeer bezwaar lijk is. Hulp De problemen rond de Grensweg zul len zijn opgelost als er een rechtsgeldig bestemmingsplan is. Verwacht wordt dat dit plan in het komende voorjaar ter visie zal kunnen worden gelegd. Wet houder Schilling merkte op dat men de gemeente in deze geen verwijten moet maken, integendeel. Door het bieden van de artikel 19-mogelijkheid probeert men de familie Van den Berg te helpen. De aanvankelijke afkeer van B en W om een artikel 19-methode toe te passen hield verband met veronderstelde tegen stand van de provincie. Volgens archi tect Visser was dat ten onrechte ge weest. Bij informatie van Recron bij de provinciale planologische dienst bleek dat men het daar best vond, waarna het college overstag ging. Ambtenaar Jim Ie Roux legde uit dat die soepele houding van „Haarlem" verband hield met het feit dat de gemeente inmiddels met het ontwerpen van het bestemmingsplan zo ver was, dat men weet welke kant het uitgaat. Dus ook weet welke consequenties vast zitten aan vooruitlopen op dit plan. Jan van Asselt van Texels Belang geloofde dat de gevraagde woning op „Dennen oord" dringend nodig is. Maar hij betwij felde sterk de urgentie van de woning op „De Bol". Tegen de gang van zaken in het Grensweggebied had hij altijd al be zwaar gehad. Er is daar geen bestem mingsplan en toch heeft het vorige ge meentebestuur uitbreiding van kampeer- exploitatie toegelaten. „Nauta heeft verkeerde dingen gedaan. Daar heb ik mij al eerder van gedistancieerd." Van Asselt bedoelde blijkbaar dat de nu aan gevraagde dienstwoning op De Bol een gevolg is van dat verkeerde beleid en ook daar wilde hij zich van distancieren. leg van den Berg legde uit dat hij de wo ning op De Bol niet zou hebben aange vraagd als deze niet dringend nodig was. Men behelpt zich daar met een stacara van, waar 's winters niet in te wonen is. Daardoor is er in het winterhalfjaar geen toezicht op het terrein, wat al tot diefstal en vernieling heeft geleid. Ook berg ruimte is nodig. Allerlei spullen staan nu in de open lucht. Ook de andere broers Van den Berg zijn slecht gehuisvest. „Tien jaar lang in een stacaravan wonen. De groeibriljant als ring is alom bekend Velen weten nog niet dat er ook fijne gouden hangertjes en oorknopjes zijn Als groeibriljant dus' Daar heeft zij vast wel oren naar' Oorknopjes apari of in (combi natie met ring of hangertje Kleine oorzaken met schitterende gevolgen1 Kijk eensm onze etalage Vraag de fraaie folder Pas eens zo n Diamonde sieraad Welkom. Oram, Een overzicht van aan deel van da expositie In hotel De Lindeboom Op de voorgrond het minie tuur Texel. dat zie ik de leden van de werkgroep nog niet doen", aldus Van den Berg. Logisch Architect Visser zei het volstrekt lo gisch te vinden dat op een terrein dat sinds 1980 met vergunning van B en W wordt geëxploiteerd ook een behoorlijke dienstwoning mag worden gebouwd. Voor Jan van Asselt was dat niet over tuigend. „Die vergunning van B en W lap ik aan mijn laars want die was niet gebaseerd op een geldig bestem mingsplan. Het is zómaar toegelaten." Dirk Terpstra vond het merkwaardig dat de bestaande woning op Dennenoord is verbouwd tot kantoor. Zo heeft men de woningnood zelf opgeroepen. Uitgelegd werd dat het planologisch weinig uit maakt. Het kantoor was ook dringend nodig. Als van het huis geen kantoor was gemaakt, zou men nu om een kan toorruimte hebben gevraagd en zat men voor hetzelfde probleem. Terpstra was overigens van mening dat de artikel 19 procedure niet moest worden voortge zet. Er moet eerst een bestemmingsplan komen. Zo dacht ook Peter Bakker ero ver. Jan van Asselt ging met de plannen van Van den Berg akkoord, maar bleef bezwaar maken tegen de dienstwoning op De Bol. Gelein Jansen en Joop van der Meer verklaarden zich zonder voor behoud voorstander van medewerking aan de bouwplannen. Morgenavond begint in hotel De Lindeboom de jaarlijkse tentoonstel ling van de kleindierensportvereni- ging Kotex. De show wordt om 19.00 uur geopend en vanaf 20.00 uur is het publiek welkom. De toegang is gratis. Het aantal inzendingen voor deze ten toonstelling is iets kleiner dan vorig jaar, vooral een gevolg van het sterk vermin derde aantal vogels dat is aangeboden. Niettemin is weer een attractief en geva rieerd geheel ontstaan. De Kotex- mensen hebben er traditiegetrouw voor gezorgd dat de dieren op een aantrekke lijke en originele manier worden gepre senteerd. Centraal in de zaal is een gras veld met afrastering gemaakt in de vorm van het eiland Texel. Op de noordpunt van dit mini-Texel staat een fraaie kopie van de Eierlandse vuurtoren die voortdu rend bewegende lichtbundels uitzendt. Op de zuidpunt staat het kerkje van Den Hoorn en zo zijn er nog enkele objecten, het groene terreintje is tijdens de show het domein van madareineenden, kip pen en pauwstaart duiven. Hoenders zijn op de Kotex-show het best vertegenwoordigd. Er werden er 122 ingezonden. Verder zijn er 25 duiven, 80 konijnen, 30 cavia's en 67 vogels. Het waarde-oordeel dat de zeven keur meesters over de ingezonden dieren uit spraken heeft het Kotex-bestuur over het algemeen tot tevredenheid gestemd. Alleen bij de cavia's moet het opbouwen van echte kwaliteit nog worden begonnen. Bij de duiven werd als beste inzending aangewezen een oud-Hollandse meeuw (blauw-zilver) van Herman J. Barhorst. Dit dier kreeg een 1e F waardering. Bij de vogels ging de hoogste eer (91 pun ten) naar een Japanse nachtegaal van Kotex-voorzitter J. Veltkamp, Verder scoorde bij de vogels een Norwich kana rie van M. Heijmans erg hoog (89 plus); de heer Heijmans won daarmee de bondsmedaille. Het jeugdlid met de beste inzending (een citroengele kanarie die 89 punten kreeg en tevens als beste B-vogel werd uitgeroepen) was G. M. de Ridder. Kampioen bij de grote hoenders werd een Braha van T. Domhof uit De Koog. Dit dier kreeg een 1e F. Bij de dwerg hoenders was een Cibright krielkip (die een eerste F kreeg) van J. de Ridder uit Den Hoorn de topper. Het jeugdlid met de beste hoender was Mariska Paagman wiens Groninger meeuw een 1e ZG kreeg. Het beste konijn (een angora met een 1e F) was van mevrouw Nel Slikker. De beste cavia (Ie ZG) was een goud agati, ingezonden door Frans Voskuil. Het jeugdlid met de beste cavia (een goud borstelhaar met een 1e ZG) was van Brian Bakker. In café De Twaalf Balcken wordt dinsdag 22 november politiek café ge houden waarbij een ieder die dat wil commentaar of ideëen kan leveren aan mensen die zich in de gemeenteraad bezig houden met de plaatselijke poli tiek. De avond is een initiatief van de PvdA die alle partijen heeft uitgeno digd om vanaf 20.30 uur aanwezig te zijn. De PvdA heeft in de eigen gelederen geconstateerd dat de drempel om op een raadslid af te stappen en met hem een gesprek over de plaatselijke politiek of eigen wensen aan te gaan voor velen nog vrij hoog is. „Anderen realiseren zich niet zo dat het besteden van de toe ristenbelasting, onderhoud van de we gen, het ontwikkelen van woonwijken, het verbouwen van huizen en heel veel andere zaken op plaatselijke niveau wor den beslist en dat de raadsleden graag over deze zaken willen worden aan gesproken", aldus Rob Valkenburg van de PvdA. De bedoeling van het politieke café is dat burgers ongedwongen in gesprek komen met de volksvertegen woordigers, al mogen gesprekken on derling natuurlijk ook. De verwachting is dat raadsleden van verschillende politieke richtingen ook met elkaar in discussie gaan en ook dat kan verhelderend werken. „Het is een ontmoetingsmogelijkheid voor iedereen die zich zorgen maakt over allerlei ontwikkelingen, grieven of ideëen heeft en die kunnen worden besproken met de mensen die hier de politiek ma ken, zonder dat we een officiële toestand krijgen met vragen uit de zaal en pleidooien vooraf." Uiteraard is men niet verplicht om over politiek te praten maar wel wordt gehoopt dat de aanwe zigheid van de raadsleden daartoe zal uitnodigen. Als het politieke café aan slaat wil de PvdA elke derde dinsdag van de maand een dergelijke avond houden. SIERADEN MET DIAMANT Weverstraat 34. tel (022201 2912 De woning Hogereind 4 in De Waal, eigendom van de Stichting Agrarisch Museum moet helemaal worden gerenoveerd. Aanvankelijk was het de bedoeling enkele kleine re onderhoudswerkzaamheden uit te voeren, gelijktijdig met de nieuw bouw van het museum. Hiervoor is in de begrotings-wensenlijst een be drag van f15.000,— opgenomen. Het college heeft besloten dit geld nog niet te gebruiken en een nader on derzoek te doen naar renovatie van het pand omdat het in zeer slechte staat is. Uit het Fonds Ontwikkeling en Sanering wordt wel drie mille beschikbaar gesteld om onderzoek te doen naar de mogelijk heid van renovatie en subsidiering daar van. De kleinere onderhoudswerkzaam heden aan de woning zijn voorlopig uitgesteld. De werkgroep Texel van de Stich ting Ontwikkelings Samenwerking (SOS) heeft van maandag tot en met 2 december een expositie in de kel der van het raadhuis. Het is gebruikelijk dat de werkgroep in het najaar een tentoonstelling houdt. Dit jaar is gekozen voor het thema „koffie". Men krijgt op de expositie een beeld van de internationale koffiehandel en de rol van de kleinschalige geproduceerde der de wereld koffie zonder tussenhandel. Tijdens de expositie is er SOS-koffie ver krijgbaar (of thee, vruchtensap of wijn) en ook wordt een dwarsdoorsnede ge geven van het totale SOS-assortiment. In Oosterend wordt aandacht besteed aan het SOS-werk op de zaterdagen 19 en 26 november en 3 en 17 december van 14.00 tot 17.00 uur in het jeugdge- bouw aan de Oranjestraat. De expositie in Den Burg is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Dinsdag heeft te Edam de aan besteding plaatsgehad voor het bouwkundige gedeelte van de riool zuiveringsinstallatie die bij Ooste rend zal worden aangelegd. Laagste inschrijver was Velthuizen, Bakker en V.d.Klok B.V. uit Hoorn met f885.000,—. exclusief BTW. Nummer twee was J. G. Nelis IJmuiden B.V. te Haarmen met f897.000,— en de derde was Drijver Bouw B.V. uit Den Burg met f911.000,—. Aan deze inschrijving op uitnodiging werd verder deelgenomen door Rebel Bouw B.V. uit Oudemeer (f918.000,— en Oudshoorns Aannemingsbedrijf B.V. uit Schagen (f923.000,— Voor het project geldt een bouwtijd van acht maanden. Als de weers omstandigheden meewerken zal volgen de maand worden begonnen en zal de nieuwe zuiveringsinstallatie tegen het eind van de zomer in gebruik kunnen worden genomen. De gemeente zal enkele vierkante me ters grond verkopen aan de heren Groot huis, De Porto, Platte en Lauers, allen wonend aan de Marelstraat in Den Burg. De grond ligt achter de woningen van genoemde families en wordt al door hen gebruikt. In het bestemmingsplan De Mars is rekening gehouden met de grondverkoop. De grond kost f67,50 per vierkante meter, exclusief BTW. Het college is niet van plan subsi die te verlenen aan bejaardenom- roep De Lichtboei voor de huur van de Burgemeester De Koninghal voor het 121/2-jarig jubileum van de om roep in 1980. De Koninghal werd toen gehuurd voor f232,50 en veel la ter diende De Lichtboei een verzoek in om deze huur niet te hoeven betalen. De Lichtboei had zich van te voren de financiële consequenties van de jubi leumviering in deze zaal moeten realise ren en had dan ook vooraf een subsidie verzoek moeten indienen, meent het college. ,,Het gaat niet aan om daar drie jaar later nog om te vragen." Op advies van de Welzijnsstichting willen B en W wel f100— subsidie geven aan het Noordhollands jeugdorkest. De eerste ronde van de Troef Tien actie van de winkeliersvereniging Den Burg is gewonnen door Marjo Huisman, Weverstraat 40. Ze krijgt f500,— In 't Kamphuis bij „Elba" (Zuidhaffel 29) wordt zaterdag 26 november de tweede Israeldag gehouden. Karei van Oordt van het Israel Product Center (een onderneming van christenen die Israel wil helpen bij de export) zal aanwezig zijn om te spreken en vragen te beant woorden. Door zijn reizen naar het Mid den Oosten kan hij uit ervaring spreken. De Israeldag begint om 10.30 uur en duurt tot 16.00 uur. Opgave voor deze dag in verband met de maaltijd is nodig, telefoon 02220-2836.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7