Groen kwartsJexeU in het harG Vakantiehuis voor gehandicapten snel van de grond Tandarts in actie tegen ,,snoe O TESO-tentoonstelling in Haven restaurant labobank Q De Hoop' RESULTAAT ACTIES: RUIM HALVE TON Komende zomer al in gebruik? Vie verdient de )ubbele von Sion? Ihristendom en odendom portraad zoekt foto's 3AAT u veel belasting ietalen dit jaar? bestak Die zit! Dat kunt u zien en dat kunt u proberen. Zweedse topkwali teit. De ,,Lamino", welke al zo'n dertig jaar wordt gemaakt door de Zweedse meubelmaker, is leverbaar in beuken en eiken - blank gelakt of gebeitst. In leer - vacht of met wollen bekleding. Schutting moet lager Aanleg riolering Mienterglop begint maandag „Keiolonië" exposeert in Rotterdam Leuk Sint Nicolaas-idee? RIJDAG 25 NOVEMBER 1963 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel (02220) 2741 iten werktijd" Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, ns Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988 en Niek van der Heij- ,,De Wesp" bij Oranjestr. 31, Oosterend, tel (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc.. geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ïfoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. 98e JAARGANG Nr. 9835 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /17,— per kwartaal 70 cent incasso, los 70 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr 36 25.01.">42; NMB nr. 67.34.60.398. Wie kent een vereniging, organisa- s of persoon die de Dubbele von Si- zou moeten krijgen? Het bestuur i de Welzijnsstichting verneemt same suggesties van het publiek, 'ie een tip heeft wordt verzocht de- door te geven aan de afdeling cul- irele zaken, raadhuis, Groeneplaats met (in het kort) een gemotiveerde schrijving waarom de keus op de itrokken vereniging of persoon zou loeten vallen. Zoals bekend is de in 1964 ingestelde jfee bedoeld voor verenigingen die het gelopen jaar een bijzondere prestatie ibben geleverd of bereikt of die zich er verdienstelijk hebben gemaakt voor gemeenschap. Personen kunnen Hor de trofee in aanmerking komen als het afgelopen jaar een in nationaal irband gezien belangrijke amateuristi- he prestatie hebben geleverd. Als het bestuur van de Welzijnsstich- ig besluit ook dit jaar weer Sions uit te iken, zal dat gebeuren tijdens een Bstelijke avond die tevens het slotfeest van de viering van het 30-jarig bestaan n de Sportraad, op 11 februari 1984. Maandag om 20.00 uur houdt de (ormalig secretaresse van de Hervorm- Raad voor Kerk en Israel, mevrouw J. jssenaar, een lezing over het onder- erp: ,,De verhouding Jodendom- iristendom in de loop der eeuwen." >ze bijeenkomst van het Leerhuis is in it zaaltje van de doopsgezinde kerk in sn Burg. Iedere belangstellende is ïlkom. De Sportraad bestaat volgend jaar fe- uari 30 jaar en wil ter gelegenheid hier- een jubileumboek uitgeven. Jam- er genoeg zijn er heel weinig foto's te hterhalen, vooral uit de beginperiode 64-1965. De Sportraad is op zoek naar to's van evenementen georganiseerd ior de Sportraad, zoals sportdagen en lortuitwisselingen. Mensen die in het izit zijn van dergelijke foto's worden rzocht zich in verbinding te stellen et het raadhuis, afdeling culturele za- in, kamer 303. r dan voor 31 december a s. een aftrekpost door het afsluiten van een koopsompost of pensioenvoorziening I maximale aftrek dit jaar /Ï5.339,00. lagere stortingen zijn mogelijkl hoog rendement goede oudedagsvoorziening. x>r alle informatie lerzekeringen lefoon (02220) 4341, kantoortijd 4984 of 4389 a la carte vlees- en visspecialiteiten. Plateservice. Het adres voor: partijen recepties, vergaderingen. Kikkertstraat 31, De Cocksdorp, tel 02222-252 Llons president Gerard Bakker overhandigt de cheque van Gehandicapten. f5000- aan voorzitter J. A. Engelvaart van de Stichting Texel-vakantie De Stichting Texel-vakantie Gehandicapten heeft vergevor derde plannen voor het stichten van een eigen vakantiehuis op Texel, waar kinderen die lijden aan spierdystrofie 's zomers kun nen verblijven. Momenteel wordt onderhandeld over aankoop van een bestaande woning die na een vrij ingrijpende verbou wing zal worden veranderd in een aangepast verblijf waar tege lijkertijd een twaalftal personen (kinderen en begeleiders) kan logeren. Het is niet uitgesloten dat het va kantiehuis in de komende zomer al in gebruik kan worden genomen. De stichting denkt de exploitatie van het huis rond te kunnen krijgen door het gedurende de rest van het jaar aan andere toeristen te verhuren. Woensdagmiddag heeft de werk groep die zich met dit project bezig houdt van het bestuur van de stich ting het groene licht gekregen om de plannen verder uit te werken. De finitieve besluiten worden pas geno men als precies vast staat welke be dragen moeten worden geïn vesteerd. op welke subsidies kan worden gerekend en hoe de exploi tatie moet worden geregeld. Ideaal Zoals bekend komen de laatste jaren 's zomers groepjes gehandicapte kinderen naar Texel om er een zo gewoon" mo gelijke vakantie door te brengen. Dit blijkt in een enorme behoefte te voor zien. Vorig jaar waren de kinderen on dergebracht in de aangepaste apparte menten van ,,De Zwaluw" in De Koog en in de afgelopen zomer bovendien in binnenhuisadviseur Gravenstraat 7, Den Burg tel. 3592. de Bartimeushoeve bij Oosterend. Over de wijze waarop de kinderen daar wer den ontvangen was men zeer tevreden, maar het ideaal van de stichting was een eigen home, dat tot in lengte van jaren beschikbaar zou zijn voor de spierdystro- fiepatienten. Die wens lijkt nu in vervul ling te kunnen gaan, mede dank zij het resultaat van de loterij en andere achties die het afgelopen jaar op Texel zijn ge houden ten bate van de gehandicapten vakanties. Het netto resultaat daarvan is 753.450,—. Dat resultaat is vooral te dan ken aan de Texelaars zelf die grif vele boekjes met loten kochten en uiteraard ook aan de mensen die met de loten in alle dorpen op pad gingen. Het bestuur van de stichting is buitengewoon tevre den over de medewerking die van tal van kanten is ondervonden. De verkoop van loten aan toeristen liep minder vlot, on danks de prima inzet van mevrouw I. Reitsma en de heer Bert van de Pijpe- kamp die (als vrijwilligers met behoud van uitkering) gedurende het hele sei zoen op tal van toeristische concentra ties actief waren. Nog meer De stichting heeft nog veel meer geld nodig om de gehandicaptenva kanties op Texel ook op lange ter mijn veilig te stellen. Een mooie bij drage werd woensdagmiddag ont vangen van de Texelse Lionsclub die het grootste deel van de opbrengst van de jaarlijkse materialen- en boe delveiling voor dit doel beschikbaar heeft gesteld. De cheque van 75000,— werd tijdens de bestuursvergadering in het Haven- restaurant van 't Horntje aan voorzitter J. A. Engelvaart van de stichting over handigd door Lions president Gerard Bakker. De rest van de opbrengst van de boedelveiling (72500,— werd al eerder beschikbaar gesteld aan de Kon. Noord en Zuidhollandse Reddingsmaatschappij die er draadloze alarmontvangers („pie pers") van heeft gekocht waarmee de bemanning van de Texelse strandred- dingboot snel kan worden gealarmeerd. Verder is er nog een bedrag van 77000,— in aantocht, zijnde 40% van de opbrengst van de jaarlijkse actie „Geef Max de zak". Tot dusver werd de totale opbrengst van deze door de Texel se Rotaryclub georganiseerde en uitge voerde actie bestemd voor het uitzenden van rheumapatienten naar het kuuroord Badgastein in Oostenrijk. In overleg met de Max Tailleurstichting is nu een andere verdeelsleutel gemaakt, waardoor de Stichting Texel-vakantie Gehandicapten er voortaan flink profijt van heeft, zonder dat de belangen van de Texelse rheuma patienten erdoor worden geschaad. Er was namelijk meer geld dan nodig was voor het uitzenden van de rheumapa tienten die zich van Texel opgaven. Af- Van woensdag 8 tot en met zondag 12 februari a.s. zal in het haven restaurant van 't Horntje een ten toonstelling worden gehouden over Texels Eigen Stoomboot Onderne ming. Het belooft een vrij omvang rijk, levendig geheel te worden, waarbij niet alleen grote aantallen foto's en geschriften uit de afgelo pen 75 jaar zullen worden getoond, maar ook oude films, gebruiksvoor werpen, scheepsonderdelen, instru menten en allerlei andere „souve nirs". Het is zelfs de bedoeling ter gelegenheid van de expositie een boekje uit te geven waarin de ge schiedenis van de veelbesproken on derneming zal worden opgenomen, voorzien van veel foto's. Het initiatief voor deze tentoonstelling is genomen door Jan C. Stolk van het Havenrestaurant die onder meer wordt gesteund door enkele enthousiaste per soneelsleden van Teso. Teso zelf stelt materiaal beschikbaar, maar draagt voor de tentoonstelling verder geen verant woordelijkheid. Medewerking is er van het Natuurrecreatiecentrum, waar men onder meer een video-reportage zal ma ken van allerlei filmpjes die in de loop der jaren rond Teso zijn gemaakt, zowel door vaklui als amateurs. Medewerking van het publiek bij deze expositie is echter onmisbaar. Op de mensen wordt daarom het beroep ge daan allerlei zaken die op Teso betrek king hebben voor de expositie uit te le nen. Daarbij moet niet alleen aan foto's, documenten en knipsels worden ge dacht maar vooral ook aan voorwerpen: serviesgoed van Teso, naamplaten, e.d. die van gesloopte schepen afkomstig zijn, uniformstukken, films, kortom alles wat de tentoonstelling leuk en interes- Hans Zijm, Kogerstraat 56 in Den Burg moet de schutting voor zijn woning ver lagen. Zijm had gevraagd of deze erfaf- scheiding verplaatst mocht worden maar toen bleek dat de schutting zonder vergunning was gezet en met de hoogte van 180 cm niet voldeed aan de bouwverordening. De schutting mag niet hoger zijn dan een meter. De schutting zou er volgens de bouwvergunning zelfs helemaal niet mogen staan maar het college vindt dat de afscheiding niet geheel hoeft te verdwijnen. sant kan maken. Wie wat heeft, wordt verzocht kontakt op te nemen met Dirk Kuiter in Oosterend of Jaap Bakker in Oudeschild. De bewoners van de bejaardenhuizen van Texel zullen een speciale gelegen heid krijgen om de tentoonstelling te zien. Op de dag voorafgaand aan de opening zullen zij met bussen worden gehaald en gebracht en tijdens de be zichtiging worden getrakteerd. Maandag begint het Aannemingsbe drijf Texel B.V. (vroeger Kikkert) met de aanleg van de riolering in het Mienter glop bij De Koog. Het gaat om het ge deelte tussen Kamperfoelieweg en Rui- gendijk. Dit weggedeelte zal ongeveer vier weken voor het verkeer zijn afgesloten. De stichting „Vrienden van Keiolonië" heeft zich laten inschrijven als deelne mer aan een expositie die van 9 decem ber tot 22 januari wordt gehouden in het Lijnbaancentrum te Rotterdam Deze door de Rotterdamse Kunstliga georga niseerde tentoonstelling heeft „imagi naire landen" als onderwerp. Tal van per sonen en organisaties die zich bezig houden met niet bestaande naties ne men deel; totaal ongeveer dertig. De Texelse jongelui die allerlei feiten en voorwerpen ontwerpen en verzamelen met betrekking tot het denkbeeldige kei zerrijk Keiolonië zullen gebruiksvoorwer pen, maquettes, spelletjes, e.d. laten zien. Zij kunnen veel tonen in vergelij king met andere deelnemers omdat die zich meestal alleen in woord en geschrift met zelf verzonnen landen bezig hou den. De Texelaars laten onder meer de video-opname zien die is gemaakt van de aflevering van het NCRV televisiepro gramma „Showroom" die over hun hob by is gemaakt. Liefhebberen in niet bestaande landen is een vrijetijdsbeste ding die niet tot Nederland is beperkt. Verschillende exposanten zijn afkomstig uit het buitenland, onder andere Italië en Engeland. Onder personeel van de Rijksscho lengemeenschap in Den Burg is irri tatie ontstaan over actie die tandarts Hans de Winter voert tegen het bij wijze van straf verplicht stellen dat leerlingen op school trakteren. Hans de Winter: .verwerpelijke methode...." Het komt af en toe op de RSG voor dat leerlingen die hun boeken zijn verge ten, of zich aan een andere nalatigheid hebben schuldig gemaakt, door sommi ge leerkrachten worden gestraft met de verplichting om in de klas te trakteren. Deze vorm van boete is enigszins ludiek bedoeld, maar tandarts Hans de Winter kon er niet om lachen toen hij van deze methode hoorde. „Pedagogisch is zoiets al verwerpelijk. De plicht om te trakteren is in feite een vermogensstraf, want de leerlingen worden gedwongen geld uit te geven. Maar erger vind ik het, dat ge woonlijk op snoep wordt getrakteerd. Daarmee wordt de snoeplust aangewak kerd en dat zou niet moeten worden toe gelaten op een school, waar men toch heel goed weet welk een verwoestend effect het snoepen heeft op de gebitten. Ik beschouw het als een onderdeel van mijn preventieve taak als tandarts om daar wat van te zeggen, maar dat schijnt niet in dank te zijn afgenomen." Bemoeizucht Dat laatste is zwak uitgedrukt. Na vraag bij de RSG leerde ons dat enkele leerkrachten nogal nijdig waren over wat door hen als „overdreven bemoeizucht" van De Winter wordt beschouwd. Het opleggen van de verplichting om te trak teren zou slechts een doodenkele keer zijn voorgekomen, niet de moeite waard om er zoveel „stennis" over te maken. De tandarts zelf verklaart over andere informatie te beschikken. „Het gebod om te gaan trakteren is door zeker twee leerkrachten herhaaldelijk gegeven. Na tuurlijk heb ik eerst een leraar die zo'n straf had uitgedeeld persoonlijk bena derd met het verzoek naar een andere methode uit te kijken Tot mijn verbazing zei hij dat hij niet zomaar met de snoep- plicht als ludieke straf wilde stoppen. Hij zou er met andere leerkrachten over pra ten en ook met de klas. Dat heeft blijk baar geen verandering teweeggebracht. Door de leerlingen schijnt het idee om met de traktaties te stoppen van de hand te zijn gewezen. Ik werd daardoor nogal boos, vooral toen ik vorige week donderdag hoorde dat in één lesuur drie keer was getrakteerd. Ook schrok ik van het verhaal dat een leerling bij de Hema was gaan stelen om aan zijn snoepplicht te kunnen voldoen. Toen ik daarop het hoofd van de brugklas opbelde, wist die niets van mijn bezwaren. Blijkbaar was over mijn verzoek niet met de leerkrach ten gepraat. Toen heb ik de onderwijs inspectie benaderd met het verzoek er iets aan te doen." Gestopt De inspectie heeft de schoolleiding in middels over deze kwestie benaderd. RSG-rector H. Heetveld (die het betreurt dat De Winter niet eerst naar hem is toe- gestapt): „Wij hebben de klacht wel de gelijk serieus genomen. In het informa tieblad voor onze leraren is een bericht geplaatst met het verzoek om niet meer op dergelijke wijze te straffen." Weverstraat 34 Den Burg, tel. 2912.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1