Minder inzendingen maar meer kwaliteit bij „Op Eigen Wieken" I Discussie-avond over ontwapening in RSG Lustrumshow met aquaria Vakantiehuis a IIIIII Luchtpost VERVOLG VAN PAG.l Texel-promotion o/ Weekend-gala Moeilijk kandidaten zoeken voor art. 61 beheerscommissie „Parels duiken" voor R.K. Vrouwengilde HAVENRESTAURANT TEXEL UDI speelt stuk van Albee Zon, maan en hoog wa Sint Nicolaas wees kritisch! PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 NOVEMBER 1! V F Vogelvereniging Op Eigen Wieken brengt vrijdag, zaterdag en zondag weer een jaarlijkse expositie van vogels in De Witte Burcht. Dat gebeurt voor de vijftiende keer en dat betekent dat de club van vogelkwekers en vo gelliefhebbers ook 15 jaar bestaat. Reden om aquariumvereniging In Aqua Vita uit te nodigen ook aan de tentoonstelling deel te nemen met enkele aquaria. .Vogels en vissen dat is eigenlijk een leuke combinatie en we ho pen zo een breder publiek te bereiken dan de mensen die alleen geïnteres seerd zijn in onze hobby. Bovendien krijgt „In Aqua Vita" ook niet zoveel kans om naar buiten te treden", aldus het enthousiaste verenigingslid Bert Koning. Woensdagmiddag werden de gebrui kelijke keuringen in de Witte Burcht ge houden door de keurmeesters Huisman, Suchies (kanaries), Van Dijk en Bot (tro pische vogels en parkieten) en daarbij bleek dat de kwaliteit van de ingezonden vogelstjes aanzienlijk hoger lag dan vo rig jaar. Het aantal inzendingen is met een teruggang van 50 vogels tot ruim 180 stuks beduidend lager en dat ligt vooral aan het zachte najaarsweer. De vogels komen door het tekort aan koude dagen erg laat in de rui en aangezien de kleur van het beestje een belangrijk on derdeel van de keuring is hebben diverse leden er van afgezien grote aantallen vo gels in te zenden. „Die vogels zijn nog niet geschikt", zegt Bert Koning met de aantekening dat deze dieren mogelijk gekeurd kunnen worden op de later te houden districtstentoonstelling in Schagen. Levend voer Dat de keuringsresultaten er deson danks mogen zijn ligt vooral aan de in zendingen van piepkleine vogeltjes uit eigen kweek zoals het goudbuikje, de vuurvink, blauwe fazant en de tijgervink. Het kweken van deze vogels is in noor delijke landen een prestatie op zich, vooral omdat de beestjes levend voer nodig hebben zoals watervlooien en vlie gen. „Daar moet je erg veel tijd voor ne men en dit jaar zijn de resultaten van de ze inspanningen duidelijk zichtbaar met mooie exemplaren". Nieuw op de tentoonstelling zijn de soorten Japanse Soho, de Tourquisino parkiet en de Japanse kwartel. Laatstge noemde soort blijkt vooral 's nachts be hoorlijk veel herrie te kunnen maken, wat de eigenaar tevoren niet wist. Het is wel de reden dat het dier nu te koop is. Meest ideaal Op Eigen Wieken is een vereniging met een sterke onderlinge band. De handel van vogeltjes (gemiddelde prijs tien vijftien gulden) speelt zich voorna melijk tussen de leden af en men richt zich verder ook niet zo op de vaste wal. Het enige waar bij die onderlinge handel voor opgepast moet worden is inteelt. „De meeste leden hebben niet het kwe ken van de meest ideale vogel als doel maar er is wel een harde kern in de vere niging die de prijzen op de keuring zeer belangrijk vindt", aldus Bert Koning die dit illustreert met het gegeven dat van de 60 leden er slechts 28 vogels voor de keuring inzonden. „We hebben vele le den die de keuring absoluut onbelangrijk vinden en het plezier in de hobby uitslui tend halen uit het hebben en verzorgen van de vogels." Die mensen zijn vooral lid om wat te leren. Daarvoor zijn maan delijkse clubavonden waar men ervarin gen kan uitwisselen en aan de hand van dia's meer kan leren over de diverse soorten en kweekmogelijkheden. Eisen Degenen die wèl de meest perfecte vogels willen kweken moeten als „idea al" de richtlijnen van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers aanhouden want deze ploeg experts bepaalt welk kleurslag, houding, e.d. past bij het pak ket van eisen dat voor een soort opgaat. De animo om een geheel nieuw soort te kweken blijft aanwezig en zo zijn er men sen (niet op Texel) die al lange tijd pogen een zwarte zebravink te fokken. Als dat zou lukken is het echter nog de vraag of de landelijke bond dit soort met een daarbij behorend pakket van eisen accepteert. De keurmeesters bekijken een nieuw soort vogel op de expositie ven Op Eigen Wieken: de Jepense Soho. gesproken is ook in volgende jaren èlle Texelse rheumapatienten die zich voor Badgastein aanmelden, worden geholpen. Vermeldenswaard is dat de stichting in zijn eerste bestaansjaar naast de lote rijopbrengst ook nog een bedrag van f10.169,10 aan giften en donaties heeft ontvangen. De gehandicapte kinderen die in aan merking komen voor een gratis vakantie op Texel worden uitgezocht in overleg met de Vereniging Spierziekten Neder land. Tot dusver ging de voorkeur uit naar kinderen van minder draagkrachti ge ouders. Deze selectieregel zal worden worden verruimd. Ook in gezinnen van „rijke" ouders kunnen de omstandighe den als gevolg van de aanwezigheid van een kind met spierdystrofie zodanig zijn, dat een vakantie noodzakelijk is. In dat VOOR DIT GELD KUNT U NOOIT ONZE KWALITEIT SNERT ZELF MAKEN j Afgezien nog van al het werk als u het toch zou j proberen Een hele liter snert vol spek en worst voor maar f4,25. NEEM EEN PAN mee en zolang de voorraad strekt, scheppen wij erwtensoep van de „allerbeste restaurantkwaliteit" SNACKBAR KWALITEIT UIT EIGEN KEUKEN. geval zal echter wel een bijdrage in de kosten worden gevraagd Het verblijf van de groep kinderen in de Bartimeushoeve bij Oosterend (naast de groep kinderen in „De Zwaluw") werd dit jaar financieel mogelijk gemaakt door een groep eigenaars van bungalows en zomer huisjes, allemaal relaties van ver- huurbemiddelaar Jürgen Kiltz uit De Koog. Zijn oproep om de huurop brengst van één week in het najaar beschikbaar te stellen van de gehan dicaptenvakanties werd met graagte ingewilligd en bracht f2800,— in het laatje. Eén van de problemen die de stichting de komende tijd nog heeft op te lossen is het geschikt maken van enkele strand- toegangen voor rolstoelgebruikers. Men is hierover in gesprek met de gemeente. De gedachten gaan uit naar hardhouten plankjes die met een staaldraad aan el kaar verbonden zijn zodat ze kunnen worden opgerold. Daar schijnen echter nogal wat technische bezwaren aan te zitten, zodat mogelijk een andere oplos sing wordt gekozen. Ook de afgelopen zomer bleek het strand de grootste at tractie te zijn voor de kinderen. Zittend in hun roelstoelen moesten ze er echter door Gerrit de Haan per Landrover en aanhangwagen worden heengebracht. De kinderen vonden het prachtig maar het was strijdig met de opzet om de kin deren zoveel mogelijk alles zelfstandig te laten doen. Op het strand zelf kan bij laag water kilometers met rolstoelen worden gereden. Ook elders op het ei land zijn de omstandigheden voor rolstoelgebruikers over het algemeen gunstig: korte afstanden, veel rustige binnenweggetjes en een zeer gevarieerd landschap. Het is daardoor mogelijk dat de kinderen met een minimum aan hulp erop uit trekken. Veel soorten die dit weekend worden getoond zijn dan ook niet oorspronkelijk en aangepast aan trends en nieuwe op vattingen over „mooi" van de bond. Groter Op Eigen Wieken is een vereniging met weinig ups en downs. De club is af gescheiden van Kotex na meningsver schillen en beleefde tot vijf jaar geleden een gestage ledengroei tot 80. Nu schommelt men al jaren rond de 60 le den. De club draait zonder subsidie en kan financieel de touwtjes net aan elkaar knopen. Men zou graag eens in een gro tere zaal exposeren om naast het tonen van de vogels nog andere zaken rond de hobby duidelijk te maken maar daarvoor ontbreekt in De Witte Burcht de ruimte. Een grotere zaal is echter te duur. De expositie van Op Eigen Wieken is vrijdag geopend van 10.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en zon dag van 10.00 tot 17.00 uur. Er is een tombola en er is een speciale hoek met produkten voor mensen die met deze hobby willen beginnen. Voor hen mel den we nog dat een lidmaatschap voor volwassenen f35,— per jaar kost en jeugdleden (tot 18 jaar) betalen f18— Uitslagen keuring: Kampioen kanaries: G. Terwindt, Ooste rend, zilver/bruin 89+ punten. Kampioen tropen vogels: W. Bakker, Den Burg, goudbuikje 90 punten. Kampioen parkieten: B. Backer, Oude- schild Agepornis Roseicolis 88 punten. Kampioen jeugd: Jerry van Heerwaar den, Den Hoorn, groen kanarie 90 punten. Al deze vogels zijn eigen kweek. lü T ondernemers-aktiviteiten Het Paracentrum Texel heeft i.v.m. de langdurige poststaking het plan opgevat om post (brieven en pakketten) van en naar Schiphol te vervoeren. Dat zou één of twee keer per week moeten gebeuren en bij voldoende animo mogelijk ook na de staking. Degenen die de post krijgen moeten dan wel telefonisch worden in gelicht dat deze is af te halen op Schip hol of op vliegveld Texel, maar het Para centrum meent dat er vooral bij bedrij ven animo moet zijn om snel pakketten te ontvangen of te versturen tegen con currerende prijzen. Voor inlichtingen kan men bellen met het Paracentrum, tele foon 02225-464. Op een artiestengala van het we blad Weekend dat onlangs in het Ma ot Hotel in Amsterdam werd gehouc heeft De Koog Promotion reclame maakt voor Texel. Een belangrijke rol was weggelegd v< een diapresentatie over Texel en host ses van De Koog Promotion voormal deelneemsters dan de Texelse mi verkiezingen) gaven de avond met v kiezing van de populairste va der/a ni artiesten een extra dimensie. Ook wat er meisjes in Texelse klederdracht die zen uitdeelden. De Koog Promotion van plan vaker op deze wijze reclame maken voor het eiland. Op de foto meisjes van De Koog Promotion n And ré van Duin die een Weekend-tro Het is moeilijk gebleken kandida ten te vinden voor de artikel 61 com missie die het dorpshuis Den Burg moet gaan beheren. Het college had gevraagd aan de huidige beheers commissie twee kandidaten te noe men voor vier zetels in de commissie en de dorpscommissie Den Burg was verzocht dubbeltallen te leveren voor drie zetels. De dorpscommissie heeft dit verzoek geweigerd. Dat was voor de huidige be heerscommissie geen probleem want in de statuten staat dat het dorpshuis be heerd moet worden door inwoners van Texel en de dorpscommissie beperkt zich tot Den Burg. De beheerscommis sie zag echter geen kans voor zowel ge bruikers van het dorpshuls als inwoners van Texel twee kandidaten voor één commissieplaats te leveren en dus zal de gemeenteraad binnenkort moeten „kie zen" uit een voordracht van één per soon. Dat geldt niet voor de vertegen woordiging uit de Welzijnsstichting die de kandidaten N. Nagtegaal en S. D. van Wijngaarden voordraagt. De gemeente raad heeft uit eigen gelederen J. van der Meer al benoemd. De overige kandidaten zijn voor de huurders van het dorpshuis J. M. Beerling-Wagemaker, A. M. van Heerwaarden-Drijver, A. Huberts, A. F. M. Starkenburg en voor de inwoners L. C. H. van den Berg-Huyboom, J. G. H Hennink en J. Vlaming. Het college gaat akkoord met deze voordracht en nu is het woord aan de raad. Op donderdag 1 december wordt in de aula van de Rijksscholenge meenschap in Den Burg een forum discussie gehouden over bewape ning en ontwapening. Een forum van vier personen zal reageren op een zestal stellingen die door het Vredesberaad Texel zijn opgesteld. Ook kunnen vragen uit de zaal wor den beantwoord. De discussie avond begint om 20.00 uur en is gra tis toegankelijk. Het Vredesberaad is er in geslaagd voor deze avond bekende specialisten uit te nodigen. De forumleden zijn: F. E. Oldenboom van het ministerie van de fensie, J. Verdonck van het Interkerkelijk Vredesberaad, D. Gerritsen van de Vere niging Dienstweigeraars en T. Brinkel van de Stichting Vredespolitiek. Laatst genoemde groepering is het minst be kend. Bij de stichting is o.a. het ICTO aangesloten, dat vindt dat voor een zo goed mogelijk evenwicht tussen Ameri ka en Rusland kruisraketten een middel mogen zijn. De stellingen waarover gediscussieerd zal worden zijn: Plaatsing van kruisrakketten in ons land is in het belang van de veiligheid. Bewapening is diefstal van de armen. „Voor het welslagen van het kwaad is niets anders nodig dan dat de goede mensen niets doen" (uitspraak Martin Luther King). Mensen zijn van nature geneigd tot elk kwaad en pogingen tot ontwapening zijn daarom verspilling van energie. Om precies te weten hoe het Nederland se volk denkt over plaatsing van kruisra ketten is een referendum een duidelijker middel dan een uitspraak van het parle ment of betogingen. De overheid dient te worden gehoor zaamd totdat het geweten dit verbiedt. Juwelier Martin Tromp uit Den Burg verzorgde voor de leden van het R.K. Vrouwengilde in De Witte Burcht een avond over parels. Tromp vertelde over de geschiedenis en het ontstaan van de natuurlijke en de cultivé parels. Door de eeuwen heen gaven parels iets van aan zien en macht. De natuurlijke parel wordt in het lichaam van de pareloester gevonden. Dat is ook het geval met de cultivé maar hier wordt de parel „ge kweekt" door de in de oester een kern in te brengen in de vorm van een bolletje, waar omheen het schelpdier parelmoer afzet. Parels worden onder meer ge kweekt in baaien in Japan. Vele jaren optimale weersomstandigheden en zorg zijn nodig om de parel haar rijke lister, de unieke diepe glans en gave vorm te ge ven. Na de pauze werd een film op video vertoond over het kweken en oogsten van de parel. Tenslotte werden er vragen beantwoord. Verheugend nieuws kwam van me vrouw Witte-Vollebregt die namens het Tanzania-comité vertelde dat er van de onlangs verzonden 30 pakken met kle ding, zeep en verbandmiddelen al 20 pakken in Tanzania zijn aangekomen. Zuster Marita die daar woont, schreef dat de kinderen in de kerk bijna geen tijd hadden om te bidden omdat ze ogen te kort kwamen om eikaars nieuwe kleding te bewonderen. Op 29 oktober waren er ongeveer 400 Texelaars in Den Haag om te protesteren tegen de kruisraketten en het Vredesbe raad hoopt dat op deze avond vooral Texelaars zullen komen die een ander standpunt over bewapening innemen waardoor een pittige discussie mogelijk is. 's Middags is hezelfde forum aanwe zig voor leerlingen van de vierde klassen Havo en vijfde klasse Atheneum om over dit onderwerp te discussieren. In de lessen maatschappijleer heeft men zich geruime tijd met de vredesdiscussie beziggehouden. Gezellig, sfeervol en bovenal betaalbaar. Een prima idee voor uw feestje, party of bruiloft en altijd op maat naar uw portemonnee. Bel voor verdere informatie, uw gastheer Jan C. Stolk, (02226) 310. Het stuk „Alles voor de tuin" van ward Albee dat zaterdag a.s. door wordt opgevoerd, heeft een grote rol zetting: 11 personen. Edward Al geeft in dit toneelspel een beeld van manier van leven van de bewoners een Amerikaanse nieuwbouwwijk. mensen menen dat „uiterlijk verto hun aanzien doet stijgen. Maar dat geld. Hoe kom je aan dat geld als weinig verdient? En kun je aanzien beschaafdheid eigenlijk wel kopen? Dit op een bepaald Amerikaans mi geënte stuk komt soms discriminer over. Joden, middenstanders en ner 0 moeten het nogal ontgelden. Des danks heeft UDI gemeend deze paf ges niet te moeten schrappen omda een wezenlijk bestanddeel uitmaken het geschetste levenspatroon. Albee geldt als een kritisch schri die in zijn boeiende verhalen een du lijke maatschappelijke opbouw wee schetsen. De regie is in handen van f Dros. Gr De zon komt 1 december op om uur en gaat onder om 16.32 uur. Maan: 27 nov. L.K.; 4 dec. N.M Doodtij: 29 nov.; springtij: 6 dec Hoog water ter rede van Oudescl Vrijdag 25 november 11.05 en 2. Zaterdag 26 november 11.49 en - Zondag 27 november 0.22 en 11 Maandag 28 november 1.38 en 11 Dinsdag 29 november 2.57 en 11 Woensdag 30 november 4.13 en 11 Donderdag 1 december 5.28 en 11 Vrijdag 2 december 6.35 en li Zaterdag 3 december 7.37 en 2( Aan het strand is het ongeveer uur eerder hoog water. Groot winkelbedrijf in Alkmaar biedt aan: CITIZEN SEVEN HORLOGE voor f129,- Bij iedere juwelier al jarenlang de vastgestelde prijs f99- Met stalen band f 118,-. r-AARTfsl TFCMPl Weverstraat 34 Den Burg, tel. (02220) 2912.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2