FILM Mmmo s Gevarieerde keuze op SOS-expositie La nuit de Varennes ganger Sportraad FAMILIEBERICHTEN Jan Kersten Vaste data VERVOLG VAN RAG. 1 Zelfbouw van zonnewijzers Verrassende zege Tevoko vrouwen JUSTUS kerst- en nieuwjaars kaarten PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 29 NOVEMBER 1J D Dinsdag 29 november In De Schakel heeft de Chr. Federatie Overheidspersoneel, gezondheid, wel zijn en sociale werkvoorziening de na jaarsvergadering; 20.00 uur. Woensdag 30 november Het Groene Kruis heeft in het Groene Kruis-gebouw de algemene ledenverga dering; aanvang 20.00 uur. Donderdag 1 december In het gebouw van de Rijksscholenge meenschap wordt een forumavond over ontwapening gehouden; aanvang 20.00 uur. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tilden: maandag 10.00 tot 12.00 uur; dinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30 In hotel De Lindeboom worden op vrijdag van 14.15 tot 15.15 en 15.30 tot 16.30 uur Yoga-cursussen gegeven. Inlichtingen en opgave bij Dorie Smit (02226-269) Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereniging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. Testma teriaal dient van te voren besteld te worden. De WAO-groep komt elke woensd van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dit stencentrum De Hollebol aan de Bm wal. Trombosedienst. Iedere woensda ochtend bestaat na afspraak van 9.00i 10.30 uur in het Groene Krujsgebouw Den Burg (ingang tandartsenpraktf gelegenheid om bloed te latten prikk& Telefoon (02220) 4887. Wie niet op tijdstip kam komen, moet contact opn men met het laboratoriucn van het Gen niziekenhuis in Den Helder, telefot (02230) 11414, toestel 232 of 299. Mi dient trombosedienstgegevens en ven keringspapieren (ziekenfondskaart) zich te hebben. De CDA fractie houdt spreekui telkens op de laatste donderdag voon raadsvergadering van 19.30 tot 20, uur in het gemeentehuis. De jaarlijkse najaarsverkoopten toonstelling van de Stichting Ont- wikkelings Samenwerking (SOS) die nog tot en met vrijdag in het raad huis wordt gehouden, laat een geva rieerd aanbod zien van artikelen uit de derde wereld. Zowel voor een schaakspel met stukken van berg steen (ƒ195,— als een wollen muts van een paar gulden uit Peru kan men in de kelders van het gemeente huis terecht en de SOS handel biedt zeker in een tijd van vele cadeautjes voor elck wat wils. Uiteraard is het de bedoeling dat er veel wordt ver kocht maar degenen die alleen ken nis willen nemen van de dikwijls zeer kunstzinnige artikelen uit diver se landen (die op dit punt minder in wordt in de praktijk niet gebruikt, zo werd door meerdere afgevaardigden naar voren gebracht. Ook het blad Spits" houdt terecht op te bestaan, zo werd uitgesproken Als middel om de verenigingsbesturen te informeren over allerlei sportaangele- genheden werkte het blad wel, maar mede door de weinig freguente verschij ning kon men zelden actueel zijn. Wel werd het leuk gevonden dat de vereni gingen via het blad bij elkaar ,,in de keu ken" konden kijken. Onder de vereni gingsleden bestond voor het blad nau welijks belangstelling. Het lag in de kan tines maar werd praktisch niet ingeke ken. Algemeen was men van mening dat aan belangrijke sportzaken voldoende aandacht wordt besteed in de plaatselij ke pers. Sportblessures Een belangrijk deel van de vergadertijd was ingeruimd voor een praatje van fysi otherapeut G. Arkenbout over „Voorko ming en behandeling van sportblessu res". Blessures in de sport zijn een toe nemend en zorgwekkend verschijnsel. Uit het betoog van Arkenbout kwam naar voren dat ook de Texelse verenigin gen het als een taak moeten zien om zo wel preventief als behandelend op te tre den. Blessures ontstaan vaak door het achterwege laten van een behoorlijke „warming up" alvorens aan een pittige sportprestatie te beginnen. Hier moet dus rekening mee worden gehouden en ook moet erop worden gelet dat sporters omgaan met de juiste spullen en goede kleding en schoeisel (bv. schoenen met dikke zolen om de kuitspier te ontzien) dragen. Arkenbout vond dat in elke sportvereniging personen moeten zitten met enige medische kennis, die kunnen optreden in geval van blessures. Het meest gewenst zijn mensen die een opleiding als sportmasseur hebben ge had, maar dat is kostbaar en voor Texe laars (die de cursusbijeenkomsten 's avonds in Den Helder moeten bezoeken) bovendien omslachtig. Een eenvoudige opleiding te geven door bijv. een fysio therapeut, is ook goed. Verder zou elke vereniging nabij het veld over een ruimte moeten beschikken waar blessures in rust kunnen worden behandeld. Een an der advies: zorg dat er in de kantine altijd een voorraadje ijs is, zodat bij mensen die een „zweepslag" (gescheurde spier) of andere blessure hebben opgelopen het betreffende lichaamsdeel kan wor den gekoeld. Arkenbout gaf nog tal van andere adviezen en beantwoordde vele vragen. Te verwachten is dat binnen af zienbare tijd een soort cursus zal worden georganiseerd om de kennis van de Texelse sporters wat betreft voorkomen en behandelen van sportblessures te vergroten. de belangstelling staan) zijn ook van harte welkom. De SOS tentoonstelling heeft dit jaar als thema „koffie" en in de kelder is een speciale zithoek ingericht waar men di verse merken koffie kan proeven. Ook wordt een dia-serie vertoond over koffie met alles wat daar bij hoort. In Neder land worden 2 miljard kopjes koffie per dag gedronken en na olie is koffie het grootste handelsartikel van de wereld. Vijfenzeventig ontwikkelingslanden zor gen voor koffiebonen. Amerika heeft met vele grote concerns de grootste in vloed op de wereldhandel van dit pro- dukt en diverse multinationals bepalen de prijs voor de bonen plukkende boer en de consument. Volgens SOS is koffie een geliefd speculatie-artikel waar de kleine boer in een ontwikkelingsland fi nancieel weinig beter van wordt. SOS brengt om die reden eigen merken koffie in de handel waarbij de multinationale tussenhandel wordt overgeslagen. Dat betekent niet dat deze koffie goedkoper is maar de boer krijgt wel loon naar pluk ken. Naast koffie kan men tijdens de ex positie ook andere consumptie-artikelen kopen zoals jam, wijn, thee, honing, ananas, etc. Wereldbeeld Opvallend is een grote wereldkaart die de bezoeker mogelijk doet verbazen om dat de wereld erop er „vertekend" uit ziet. Alle gebieden beneden de evenaar zijn veel groter dan wij ze kennen, al thans zo lijkt het. Deze kaart is echter de enig juiste wat betreft de oppervlakte- Een hoekje van de SOS-expositie. maten van alle landen en zeeën want we zijn al vele jaren in het ootje genomen. In 1569 maakte de Vlaamse aardrijkskundi ge Geert Kremer namelijk een wereld kaart met Europa als middelpunt waarbij 2/3 van de kaart werd gebruikt voor het weergeven van het noordelijk halfrond en de rest voor een samengeperst zuide lijk halfrond. Daardoor lijkt bijvoorbeeld de Sovjet Unie veel groter dan Zuid Afri ka terwijl in werkelijkheid laatstgenoemd werelddeel enkele miljoenen vierkante kilometers groter is. Deze kaart met de „noordeling als middelpunt in de eigen wereld" wordt nog steeds veel gebruikt en de nieuwe kaart is in de handel gebracht om te la ten zien wat de werkelijke oppervlakte verhoudingen zijn tussen de landen. SOS propageert de kaart omdat het een beeld geeft van het belang van de derde wereldlanden ten opzichte van de wel vaartsstaten niet alleen wat betreft land oppervlakte maar ook vanwege de in vloed die deze landen eigenlijk zouden moeten kunnen uitoefenen op de we reldhandel en politiek. Kunst In de expositie worden verder veel gebruiks- en kunstvoorwerpen getoond in een veel groter assortiment dan de ge bruikelijke verkoop in de SOS winkel aan de Burgwal. Men ziet o.a. kinder- en fo toboeken, zeer degelijk houten speel goed, wandkleden en kleding, een grote partij kleurrijk aardewerk uit Mexico, sie raden uit de Fillipijnen, kleine houten fi guurtjes uit Bangla Desh en beschilderd houtsnijwerk uit Sri Lanka. Middels fol ders worden de achtergronden ge schetst waarom deze kleinschalig gefa briceerde produkten op de Europese markt worden gebracht. De expositie is op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur geopend. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdan savond in De Wielewaal in De Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe leden zijn welkom. Informatie via telefoon 02220-3565. De Texelse AA-groep (Anonieme Al coholisten) komt elke dinsdagavond van 20.00-22.00 uur bijeen in „De Schakel" bij de Hervormde kerk in Den Burg. leder met alcoholproblemen is vrijblij vend welkom voor een of meerdere gespreksbijeenkomsten Iedere eerste zaterdag van de maand (tot en met september) draait tussen 14.00 en 17.00 uur de molen van Het Noorden. In die tijd kan de molen onder leiding van een vrijwillige molenaar van binnen en van buiten gratis worden bezichtigd. De club Texelkoers speelt elke dinsdag middag koersbal van 1.30 tot 3.30 uur voor mensen, die al langer lid zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 3.30 tot 5.30 uur. Gespeeld wordt in de Hollebol aan de Burgwal te Den Burg De Texelse Vereniging voor Weer- er Sterrenkunde organiseert zaterdag 1( december om 14.30 uur in De Schake een bijeenkomst, waarin de heer F di Vries uit Eindhoven een uiteenzetting za geven over de theorie van zonnewijzers en aanwijzingen voor de zelfbouw er van. Alles toegelicht met dia's, transpa ranten en modellen. Ook geïnteresseer de niet-leden zijn welkom De dam- en schaakclub En Passant komt elke dinsdagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom. Na een wederom wisselvallige maar bij vlagen uitstekende partij volleybal namen de Tevoko vrouwen verdiend twee winstpunten mee uit de wedstrijd tegen SVC Schellinkhout. Na een puntendeling in de eerste vier sets leek Tevoko bij 8—1 op een neder laag af te stevenen. Een gedegen op bouw van met name Nynke Spijker bracht de Texelse vrouwen fanatiek gesteund door Helders publiek weer te rug in de wedstrijd. Bij 12—12 waren de ploegen weer in evenwicht. Scherpe smashes van Rita Dogger leverde Tevoko twee winstpun ten en het bewijs dat het de komende wedstrijden reëele kansen heeft de de gradatiezone te verlaten. Mannen 1 raakte zijn positie in de kop van de ranglijst door een 3—1 nederlaag tegen Advendo kwijt. Het team had dui delijk de vorm niet te pakken en moest min of meer lijdzaam toezien dat Adven do de winst scoorde. De overige vrou wenteams deden wat van ze verwacht werd en wonnen: Noordkop 3-Tevoko 2 0—3 WSOV 2-Tevoko 3 0-3 WSOV 4-Tevoko 4 0—3 „Wanneer een koning gevangen kan worden door een postbode, is hij eigen lijk al dood", zegt één der hoofdrolspe lers in de film. Deze veelbetekenende uispraak geeft de essentie aan van Etto- re Scola's nieuwe film, die de kijker te rugvoert naar een bijzondere dag in één van de belangrijkste perioden in de Euro pese geschiedenis, de Franse revolutie. Het verhaal komt tot leven door de to verlantaarn van een groep rondreizende komedianten rond 1800 in Venetië. Het speelt zich af in juni 1791 als Lodewijk de Zestiende met Marie Antoinette en hun kinderen uit Parijs vlucht om zich te voe gen bij de buitenlandse bondsgenoten aan de grens met Oostenrijk en Luxem burg. Hun reis eindigt in Varennes waar ze worden vasthouden in het huis van een kaarsenmaker en kruidenier. Bij de onthoofding zijn we weer terug bij de to verlantaarn. De film gaat echter niet in vanaf ƒ29,95 Martin Tromp, juwelier Weverstraat 34, Den Burg Na een lang en gelukkig huwelijk is vredig van ons heengegaan, na een kort ziekbed, mijn lieve man, onze dierbare vader en opa Adriaan Leonard Bakker, oud-inspecteur der Domeinen, officier in de Orde van Oranje-Nassau, geboren 15 november 1904 te Texel. Bergen NH J. J. E. Bakker-Timmer Geldrop: Niek Bakker Vroda Bakker-Smelik Gösta Melissa Claire Waalre N Br.: Ina Beekhuis-Bakker Hans Beekhuis Jacobien Houdijn Daan 1862 BB Bergen N.H., 26 november 1983. 't Horntje 8. De crematie zal plaatsvinden woensdag 30 no vember a.s. om 15.00 uur in het crematorium te Schagen. Gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van het crematorium, na afloop van de plechtigheid. In dankbaarheid aan Here, die leven gaf en ven spaarde, geven kennis van de geboor van onze dochter Annie Cornelia Joost en Hetty Brouw 28 november 1983, Oosterend, Texel. Dankbaar en blij zijn met de geboorte van on zoon en broertje Simon Frans A. M. de Hertog Groenewoi R. B. de Hertog Adriaan, Iwan Texel, 24 november 1983 Hollandseweg 16, 1795 LE De Cocksdorp Voor de vele blijken van belangstelling, ondervon den tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lie ve vader en lieve opa PIETER CORNELISSE, zeggen wij U heel hartelijk dank. Huub en Piet Cornelisse Texel, november 1983. de eerste plaats om Lodewijk XVI. Hij (Scola) heeft een aantal mensen van sterk uiteenlopende aard in de diligence gezet die dezelfde reis maken, maar twee uren later en die elk totaal verschil lend reageren op de onafwendbare revo lutie. Dit zijn de volksschrijver Restif en la Bretonne, de 70-jarige vermoeide Ca sanova, de Amerikaanse liberaal Tom Paine, de Oostenrijkse aristocrate Aop- hie de la Borde, en magistraat Florange, Jacob, madan Cagnon en de heer Ven del. Ze hebben allemaal bestaan, of ze elkaar ooit in werkelijkheid hebben ont moet, is minder belangrijk. De revolutie van 1798 is niet alleen onderdeel van de Franse geschiedenis maar ook van de geschiedenis van de mens. De revolutie is geen afgesloten episode. De lijnen naar het heden worden duidelijk getrok ken. We hebben niet veel van de ge schiedenis geleerd. Een film voor geschiedenis- en kostuumliefhebbers. Donderdag in Filmganger aanvang 20.00 uur. Ontzettend blij zijn wij met de geboorte van onze zoon Geboren op 26 november 1983. Ca trie en Henk van Wijk Parkstraat 10, 1791 CA Den Burg. Tijdelijk adres: VU-ziekenhuis, Boeleniaan 1117 te Amsterdam. Mijn zusje weet nog niet zo goed wat ze er van denken moet, maar mijn ouders zijn heel blij met zo n wolk van een zoon erbij. geven wij hem als naam. Geboren op vrijdag 25 november 1983 om 13.16 uur, gewicht 2910 gram, lengte 50 cm. Guus Zegel,. Tonny Bruining en Meria. Parkstraat 12, Den Burg-Texel. Ferdinand Seegers - én' Gozien Eelman gaan trouwen op vrijdag december 1983 om 13.1 uur in het gemeentehuis Den Burg, Texel. Kerkelijke bevestiging 13.45 uur in de N.H, ke te Oosterend, Texel, do Ds. Verbeek. Gelegenheid om te felicit ren van 19.00 tot 20.30 u in „De Branding", Ba huisstr. 44 te Huisduine Den Helder. Ons adres is: Kievitstraat 117, 1781 ZC Den Helder. Als op 9 december 1983 bruidswagen zal verscl nen, zullen wij in het h welijksleven verdwijnen Toon van Haastrechl en Aag Haring trouwen in het gemeent huis van Den Burg 15.00 uur. 's Avonds vanaf 19.00 20.30 uur kunt U ons feli teren in Hotel De Line boom te Den Burg, Grc neplaats nr. 14. Rozendijk 6, 1791 PE Den Burg, Texe Wij bedanken famf vrienden en bekenden, onze trouwdag op 11 vember onvergetel maakten. Ronald en Erica KeijJ Gelukkig N'urrupjr Onze kollectie

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2