Cjrocn "Zwartj JexeU in het hartL Manegestichting hief zichzelf op OUDEREN NU AL BEZIG MET OPENINGSFEEST i Geen sociale premies voor Recreactief-medewerkers Minister Brinkman doorkruist plan Gollards-bouw TEXELAAR (69) BIJ ONGELUK OMGEKOMEN Zwemvest aangespoeld Begon PTT te laat met reparatie? MVMK neemt schade troeftientjes over Bouw dienstencentrum vordert met rasse schreden ,,Uiver" zaterdag boven Texel Ook gratis entree Maritiem Museum Aangespoeld lijk in „Opsporing verzocht" Winkeldiefstalletje Beroep uitgebracht Weer schaap dood door hond Rabobank Q Ouwe Sunderklaas 1983 VRIJDAG 9 DECEMBER 1983 e JAARGANG Nr. 9839 ledactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45. Den Burg, tel (02220) 2741 luiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, lans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Heij- De Wesp" bij Oranjestr 31, Oosterend, tel (02223) 964 foor advertenties, abonnementen, etc angeveld De Rooy B.V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon (02220) 2741 na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs 1Mper Kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99 17.636 Rabobank nr 36 25 01 742: NMB nr. 67 34 60.398 De Stichting Overdekte Manege heeft zichzelf onlangs opgeheven. Rien /last, woordvoerder van het bestuur hierover: ,,De gemeente heeft onze ubsidieaanvraag afgewezen en daarmee is ons plan niet meer uitvoerbaar. Vij hebben sterk het vermoeden dat door de concurrentie van een eventuele verdekte manege, die in het artikel 11 gebied in De Koog zou moeten ko nen, onze plannen het niet gehaald hebben." Er bestaat bij de voormalige lestuursleden nogal wat onvrede over Ie manier waarop de gemeente de plan- >en is tegemoet getreden. Mast. ,,Wij iadden alles klaar. We hebben vijf jaar ang hieraan gewerkt en alles was rond. let plan was financieel doorgelicht door leskundigen, alleen de subsidieaan vraag hield het nog tegen Men heeft >ns gesuggereerd dat we niet goed ge- ioeg gelobbied hebben (de zaak op met- ïffciële wijze onder aandacht van de )estuurders gebracht) maar we hebben iet keurig netjes gespeeld. Het is voor >ns onbegrijpelijk dat er wél een wieler- )aan en tennisbanen zijn gekomen en lat ons plan het met gehaald heeft." Van ambtelijke zijde komt een andere verklaring: ,,De gemeente had een over- Jekte manege vrij hoog op haar lijstje itaan. Toen de plannen werden mge- iiend, had de Sportraad nog een aantal vragen over de financiële invulling, vra- jen die door de sectie sport, recreatie en ichamelijke opvoeding zijn overgeno- De 69-jarige heer Kors Timmer uit >e Koog is woensdagochtend in de older Het Noorden bij een verkeers- ngeluk om het leven" gekomen, immer reed met zijn auto op de Senteweg en wilde de Schorrenweg ruisen om richting Oosterend te rij- len. Hij heeft daarbij blijkbaar een tp de Schorrenweg in de richting an Den Burg rijdende andere auto, •estuurd door een 27-jarige vrouw lit Den Burg, niet opgemerkt. Bij de •otsing, waarbij Timmers wagen inks-voor werd geraakt, kwamen leide auto's ter weerszijden van de veg in de sloot terecht. Timmer noet op slag dood zijn geweest. )mstanders haalden uiut de andere uto de vrouw, die licht was gewond n haar ongedeerde kind. men. Later nam het college het stand punt in dat de oordeelsvorming op grond van de beantwoording zou moe ten plaatsvinden. Die antwoorden, die overigens voor de vragenstellers bevredi gend waren, kwamen te laat. Van de lijst van 1983 was het project inmiddels afge voerd omdat de antwoorden er nog niet waren." Volgens Mast is een goedkoper plan niet mogelijk. In de opzet die tot nog toe is aangehouden, werd uitgegaan van een paardensportcentrum waarin de di verse op het eiland beoefende takken van deze sport een plaats zouden vin den. Als het eenvoudige, en dus eenzij diger opgezet zou worden, zou in de vi sie van de plannenmakers een te kleine groep bereikt worden om rendabel te kunnen zijn. Bij Paal 17 vond de op het strand pa trouillerende politie een oranje zwemvest met de opschriften Nassau", ,,See Pilz" en PM Hamburg". De touwtjes van het vest zaten nog dichtgeknoopt wat het vermoeden wekt dat een drenkeling ih het vest heeft gezéten; ook een ver kleuring van het vest terhoogte van de nek wijst daarop. In De Cocksdorp heerst ongenoe gen over het feit dat het dorp van vrijdag op zaterdag maar liefst ruim 24 uur zonder telefoon heeft geze ten. Het wordt onbegrijpelijk gevon den dat het kabeldefect dat vrijdag ochtend om half twaalf ontstond, pas de volgende dag omstreeks twaalf uur was gerepareerd. Het verhaal doet de ronde dat de PTT mensen die belast waren met de repara tie van de kabel, dat niet direct hebben gedaan omdat ze in Den Helder een af scheidsfeestje moesten bijwonen, Van de directie van het telefoondistrict Haar lem kregen we desgevraagd te horen dat het defect pas om 15.30 uur vrijdagmid dag bij de PTT werd gemeld. De repara tiemensen konen het defect niet onmid dellijk verhelpen omdat ze eerst een an dere reparatie moesten afwerken. Toen ze in De Cocksdorp arriveerden werd niet onmiddellijk tot reparatie overge gaan, maar werd eerst een noodver band" gelegd. Mede in verband met de invallende duisternis en omdat het beno- dige reparatiemateriaal nog uit Den Hel der moest worden gehaald, werd beslo ten het karwei de volgende dag uit te voeren. Dat is gebeurd Rond de middag was de reparatie voltooid en was de tele foonverbinding hersteld. Er was vrijdag middag inderdaad een afscheidsfeestje, maar dat heeft op de gang van zaken geen enkele invloed gehad, aldus werd ons meegedeeld. Het defect werd veroorzaakt door een kraan van de firma De Vries en Van de Wiel. Bij het graafwerk voor de riolering werden twee kabels stukgetrokken Door het personeel wordt met stelligheid ontkend dat men daarna verzuimd heeft de PTT te waarschuwen ,,Dat hebben we natuurlijk wél onmiddellijk gedaan. De kabels werden om half twaalf stukge trokken en nog voor twaalf uur was de PTT op de hoogte. Rond half twee kwa men enkele PTT-ers kijken, pakten de ka belbreuk in en kwamen pas de volgende dag terug voor de reparatie." De Maatschappij Verkoopbe vordering Midden- en Kleinbe drijf neemt de schade van onge veer ƒ17.000— voor haar reke ning die ontstond omdat er, door een fout bij deze maat schappij, teveel prijswinnende kaarten bij de troeftientjes-actie van de Winkeliersvereniging Den Burg waren verstrekt. Voor de winkeliersvereniging zelf zijn de kosten daardoor niet verder dan met ongeveer ƒ1000,— uit de hand gelopen. Er wordt door de mensen van aannemer Duin hard gewerkt aan de verbouwing van het voormalige Sint Jan. Hier moet de grote zaal van het dienstencentrum komen De verbouw van een gedeelte van het voormalige bejaardenhuis Sint Jan tot dienstencentrum voor oude ren, vordert met rasse schreden. De firma Duin is al bijna klaar met de ruwbouwfase, zoals voorbijgangers hebben kunnen constateren In het toekomstige centrum zal het bejaardenwerk op Texel zich geweldig kunnen ontplooien. Beneden komt de hal, garderobe, keuken en biljartruimte alsmede een grote zaal Deze grote zaal kan door het verwijderen van een deel van de wand bij de biljartruimte getrok ken worden. Op de tweede verdieping is een vergaderzaaltje voor onder meer de Anbo-vergaderingen, een berging, toi letten en een kantoor voor ouderenwer- ker Nico Nagtegaal. De grootste ruimte vop»deze verdieping is de voormalige ka pel die zonder veel verandering geschikt is voor de bejaardengym en zang maar ook voor nieuwe activiteiten zoals volks dansen en stijldansen. Het spreekt van zelf dat er een lift is zodat de ouderen gemakkelijk de verschillende verdiepin gen kunnen bereiken. Alles tegelijk De indeling van het gebouw is zoda nig dat er tal van verschillende activitei ten tegelijk kunnen plaatsvinden, zonder onderlinge hinder. Koersballen, vergade- Zaterdag a s omstreeks half elf 's morgens zal de DC 2 ,,Uiver" boven Texel verschijnen en enkele rondjes bij het vliegveld maken Voor een landing op het veld is geen tijd want het toestel moet direct daarop naar Eelde voor een feestelijke ontvangst. De ,,Uiver" begint op 18 december aan zijn tocht naar Melbourne. De kapel wordt veranderd m een zaal die onder meer geschikt zal zijn voor gymnastiek De Stichting Texelse Sportraad heeft een eerste succes geboekt bij het verzet tegen de verplichting om voor de vakantiewerkers die zich in de zomer op Texel met het Recreactief-project bezig houden, belasting en sociale premies te beta len Er is nu komen vast te staan dat voor vakantiewerkers die niet langer dan vier weken bij het project zijn in geschakeld, geen premie hoeft te worden betaald. Het overgrote deel valt onder deze categorie. Slechts een vijftal personen (waaronder de leiding van het mobiele team) is lan ger dan vier weken bij dit werk betrokken. Of voor deze mensen ook geen be lasting hoeft te worden betaald is helaas nog met duidelijk Het bezwaarschrift dat de Sportraad bij het Amsterdamse gerechtshof heeft ingediend is nog vo lop in behandeling. Als het goed voor de Sportraad afloopt, zou dat de hele of ge deeltelijke oplossing kunnen betekenen l van een netelige politieke kwestie Want zoals bekend heeft de gemeenteraad in de laatste begrotingsvergadering beslo ten de subsidies voor het zomerrecrea- tiewerk met ƒ30 000,- te verminderen, een beslissing waarvan enkele raadsle den achteraf spijt hebben Als de Spor traad geen premie en belasting voor de recreactiefwerkers hoeft te btalen is dat een meevaller die het mogelijk maakt dat het zomerrecreatiewerk ondanks de ge meentelijke korting op ongeveer dezelf de voet kan worden voortgezet. Ter gelegenheid van de Nationale Museumdag op zaterdag 10 decem ber zal niet alleen het Natuurrecrea- tiecentrum maar ook het Maritiem Museum (juttersmuseum) in Oude schild de hele dag gratis toeganke lijk zijn, in tegenstelling dus tot wat in de vorige krant werd vermeld. Het is nog steeds met gelukt de identi teit te achterhalen van het vrouwenlijk dat vorige week op Texel aanspoelde. In de hoop de herkomst alsnog te kunnen vaststellen zal aan de vondst bekendheid worden gegeven in het Avro-tv program ma Opsporing verzocht" van maandag-avond Alle gegevens die van belang kunnen zijn (met betrekking tot het horloge en de enkele kledingstukken die de vrouw droeg) zullen daarbij wor den opgesomd. Kijkers die iets menen te weten kunnen bellen naar de politie in Alkmaar. In de telefooncentrale aldaar zal die avond een Texelse politieman aanwezig zijn Er is een goede kans dat het raadsel nog dezelfde avond zal wor den opgelost, zoals bij eerdere afleverin gen van Opsporing verzocht" is gebleken.' Een 15-jarige Texelaar werd in een su permarkt in Den Burg betrapt bij het ste len van een pakje noten Bij de politie werd aangifte gedaan. ren, zingen en biljarten - het kan alle maal tegelijk. Een speciale commissie (bestaande uit de dames Wassenaar, Witte- Vollebregt en de heren Dernison en Nag tegaal) is al druk bezig met de organisa tie van een openingsfeest. Die officiële opening is gepland op 30 maart 1984. Op dat moment hebben de ouderen het centrum al enkele weken in gebruik want Duin levert het gebouw half febru ari op en het hoeft dan alleen nog te worden geschilderd Wie weet een naam? Eén van de plechtigheden ter gelegen heid van de opening is de onthulling van de naam van het dienstencentrum. Die naam moet nog worden gekozen en dat zal op uiterst democratische wijze ge beuren. ledereen mag suggesties doen Wie een aardige naam weet, wordt bij deze verzocht een briefje te schrijven naar de Regionale Stichting Welzijn voor Ouderen, per adres ,,De Hollebol", Burgwal 32, Den Burg Graag verneemt men ook motivatie voor de naam. Er moet dus worden bijgeschreven waarom men de naam zo geschikt vindt, tenzij dit al voor zichzelf spreekt Suggesties kunnen worden gedaan tot half januari. De inzender van de naam die uiteindelijk wordt gekozen zal worden beloond met een envelop met inhoud. Het publiek wordt ook opgeroepen suggesties te doen wat betreft het openingsritueel en welke personenen dat zouden moeten uitvoeren. Het doorknippen van een lint of het ontsluiten van het slot met een sleutel die op een kussentje wordt aan gedragen, is niet meer zo origineel Men wil het graag op een andere manier doen. Wie een idee heeft, wende zich tot het genoemde adres Open week De opening zal worden aangegrepen om de activiteiten voor ouderen in brede aandacht te brengen Vanaf 2 april wordt een ,,open week" gehouden waarin ie der het gebouw kan inlopen Op allerlei manieren wordt daar informatie gegeven over het bejaardenwerk op Texel Het moet een levendige aangelegenheid worden met veel demonstraties. Onder meer komt een volksdansgroep uit Den Helder om te laten zien dat ouderen veel plezier kunnen beleven aan zelf volks dansen Ook het stijldansen door oude ren zal worden gestimuleerd De heer Frits de Jong van het Torenhuis met zijn vrouw zullen een demonstratie verzor gen. Mensen, liefst ouderen, die in de genoemde week met hun hobby's willen exposeren, zijn welkom. Ook mensen die (nog) niet bejaard zijn, zullen tijdens de open week in het dienstencentrum interessante informatie kunnen opdoen over gezinsverzorging, kruiswerk, war me maaltijdenvoorziening en andere vor men van hulpverlening die voor de ouder wordende mens van belang zijn om zo onmafhankelijk mogelijk te kunnen le ven. Er zal ook een kleine tentoonstel ling zijn over woongemeenschappen. Het bezuinigingsbeleid van mi nister Brinkman vormt een ernstige bedreiging voor de bouw van het nieuwe C.E. Gollards Rustoord in Den Burcf De minister heeft bepaald dat alle plannen voor nieuwbouw van bejaardenhuizen in Nederland in de ijskast moeten, voor zover de aanbesteding daarvan niet heeft plaatsgevonden vóór 21 juni van dit jaar. Dat zou betekenen dat men de Gollardsplannen voorlopig wel kan vergeten. De minister heeft echter enkele uit zonderingssituaties aangewezen Bouw van bejaardenhuizen mag wel doorgaan als aan uitstel ernstige consequenties verbonden zijn, bijvoorbeeld voor de structuur van woonwijken waarvan zo'n bejaardenhuis een onmisbaar onderdeel vormt Of in gevallen waarbij de bouw van een bejaardenhuis wordt gecombi neerd met een verpleeghuis. Het Gollardsbestuur probeert nu aan te tonen dat langdurig uitstel van de bouw van het rustoord in Den Burg ern stige gevolgen heeft. Van alle andere in stanties die zich bezig houden met het beleid op het gebied van bejaardenhuis vesting heeft het bestuur tot dusver alle medewerking gehad en het kan ook re kenen op steun bij de pogingen om het ministerie van WVC over de streep te krijgen. Een flinke vertraging zit er ech ter op zijn minst in. De aannemer die voor de bouw het laagst heeft inge schreven doet zijn prijs tot 16 december gestand Ook met hem zal daarom over legd moeten worden over de nu ontsta ne situatie Kandidaat C. de Jong uit Groningen wordt mogelijk de nieuwe predikant van de Hervormde gemeente Oosterend, Oudeschild en De Cocksdorp/Eierland. Op hem is beroep uitgebracht en het ziet er naar uit dat hij daarop zal ingaan. Donderdag 8 december kunnen de ge meenteleden in dorpshuis De Bijenkorf kennis maken met kandidaat De Jong. Voor de tiende keer in korte tijd werd in het duingebied ten zuiden van de Krimweg een schaap van de heer Koorn door een hond dodelijk verwond. Maandag werd hier een schaap aangetroffen dat zodanig was gebeten dat het moest worden afgemaakt. Het vermoeden bestaat dat het steeds dezelfde hond is die deze slachtingen aanricht. Gehoopt wordt dat men er door oplettend heid van publiek in zal slagen het dier te vinden. GAAT U VEEL BELASTING BETALEN DIT JAAR? Realiseer dan voor 31 december a.G een aftrekpost door het afsluiten van een koopsompost of pensioenvoorziening I maximale aftrek dit jaar f15.339,00 lagere stortingen zijn mogelijk! hoog rendement goede oudedagsvoorziening Voor alle informatie: verzekeringen telefoon (02220) 4341 Na kantoortijd 4984 of 4389 Extra geopend: zondagmiddag 11 december vanaf 14.00 uur. Maandag 12 december (Ouwe Sunderklaas) vanaf 20.00 uur Dinsdag 13 december vanaf 's morgens 11.00 uur.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1