IMMUMï Coördinatiecollege akkoord met „wetland" Waddenzee 'Pan^tnocit ,,An Bloem" FAMILIEBERICHTEN mag op Kap platte woning Paardenstal mag worden verplaatst in Ouwe Sunderklaas Voor de smikkel en de smakkel Snackbar Bestuurslid Agrarisch Texel Bouwblok wordt verschoven Smash dames wonnen Belangstelling voor bibliotheek nog steeds stijgend Doorgereden Verfspuiter actief Amnesty actie in centrum Den Burg Zon, maan en hoog wate Kringkampioenschap turnen op Texel Gyvo viert tweede lustrum MST programma PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 9 DECEMBER 1983 Op de bungalow met de lantaarnpaal ervoor verrijst straks, a/s de bewoner zijn zin krijgt, een schuine kap. Ondanks tegenstrijdige ambtelijke adviezen vinden B en W het verant woord dat een kap wordt gezet op de thans platte bungalow van de heer M R. Wernand op de hoek Wilsterstraat-Bern hard laan. Het gaat hier om één van de wonin gen van het complex van geschakelde bungalows, die een stedebouwkundige eenheid vormen. Een plat dak op deze huizen is volgens het bestemmingsplan verplicht maar er is wel een vrijstel lingsmogelijkheid om daarvan af te wij ken. Volgens een van de ambtelijke ad viezen is de vrijstellingsregeling niet be doeld om één bungalow van het totale complex van een dak te kunnen voor zien Dat is ongewenst want het geheel wordt erdoor verstoord. De vrijstelling zou meer bedoeld zijn voor incidentele, vrijstaande platte bungalows. Een ande re gemeentelijke afdeling zag echter geen overwegende bezwaren, al zou de kap er anders moeten uitzien dan vol gens het bouwplan van Wernand thans de bedoeling is. Men heeft zich gereali seerd dat het gemeentebestuur een der gelijke aanpassing in een ander geval al eens heeft toegestaan, namelijk bij de eveneens geschakelde bungalow van de heer J. Beerling aan de Brouwerstraat. B en W hebben dus positief beslist, maar achten nader overleg wel noodza kelijk. Men voelt veel voor de suggestie van de dienst gemeentwerken om het gebouw voor maximaal 50% van een schuin dak te voorzien met een helling van 30 tot 45 graden Een kap waarin ruimte is voor bijvoorbeeld twee slaap kamers zal de woning een behoorlijke gebruikswaarde geven. Er wordt vanuit gegaan dat andere bewoners van deze wijk ook van deze mogelijkheid gebruik zullen willen maken en aangenomen wordt, dat het wijkje daardoor niet lelijker zal worden, integendeel. Door de kap pen zal een levendiger geheel worden verkregen. Onder voorwaarde dat voor aan vullende beplanting wordt gezorgd, gaan B en W akkoord met het ver plaatsen van een paardenstal aan de Akenbuurt. De stal staat nu op het aangrenzende terrein van J Roeper en de heer A Brans wil deze kopen en overbrengen naar het terrein van Karting B V aan de Akenbuurt. ,,Het is dus een kwestie van verplaatsen", aldus Brans in zijn verzopk om bouwvergunning aan B en W. Het betreffende Kartingterrein wordt uitslui tend gebruikt voor het laten grazen van paarden en pony's van diverse eige naars. De huidige stalling op het terrein, een schapenboet, is van zodanige aard dat het met langer verantwoord is om hierin paarden onder te brengen en het Het Coördinatiecollege Wadden gebied gaat akkoord met een aan melding van het Nederlandse deel van de Waddenzee als .wetland". Het gaat daarbij om een oppervlakte van ongveer 250.000 hectare. Het ligt in de bedoeling de aanmelding van de Waddenzee in het kader van de Conventie van Ramsar vóór mei 1984 te doen plaatsvinden. Minister Braks (landbouw en visserij) gaf tijdens de 10e vergadering van het Coordinatiecollege aan dat de Nota Waddenzee daarbij vooral op het punt van de belangenafweging het referentie kader zal blijven Hij benadrukte, dat uit de aanmelding geen nieuwe regelingen zullen voortvloeien Wel zal het nodig zijn goede informatie aan de overheden en plaatselijke bevolking over de voorge nomen aanmelding als .wetland" te verstrekken. Over de uitvoering van de internatio nale verplichtingen, die voortvloeien uit de aanmelding, zal in het Coordinatie college overleg worden gevoerd met de provincies en gemeenten. In de brief aan het secretariaat van de Wetlands Con vention zal ook het probleem van de grensoverschrijdende vervuiling worden meegenomen. Tenslotte zal erop worden aangedrongen dat ook Duitsland en De nemarken hun deel van het Waddenge bied, voor zover dat nog niet heeft plaatsgevonden, als .wetland" aanmel den, gelet op het internationale belang van het gebied Uittreden Waddeneilanden Het voornemen van de (vijf) eilandge meenten om hun lidmaatschap van de Vereniging Contact Waddengemeenten te beëindigen, zal voor het functioneren KWALITEIT UIT EIGEN KEUKEN van het Coordinatiecollege gevolgen kunnen hebben. Betreurd zou worden wanneer de Waddeneilanden met meer vertegenwoordigd zijn in het overleg tus sen gemeenten, provincies en rijk, zoals dat nu in het Coördinatiecollege plaatsvindt. Behalve de bestuurlijke problematiek vormden ook de inspectie- en be heerstaken onderwerp van gesprek Af gesproken is op ambtelijk niveau te ko men met voorstellen voor coördinatie, dan wel integratie van de vele beheersta ken die in het Waddengebied worden uitgeoefend. Als aanvulling op de onlangs door het rijk uitgebrachte investarisatienota van beleidsbeslissingen is een aanzet voor een meer complete lijst van projecten met betrekking tot het Wadenzeegebied aan de bestuurders voorgelegd In het beheersplan voor de visserij zul len wijzigingen worden aangebracht, die meer afgestemd zijn op de andere be heersplannen voor de Waddenzee. (Het Coördinatiecollege Wadengebied is een orgaan, onder voorzitterschap van minister Winsemius, waarin bestuurlijke vertegenwoordigers van Waddenge meenten, provincies en het rijk overleg gen over Waddenaangelegenheden.) De heer J A. Engelvaart die per 1 ja nuari volgens rooster aftreedt als bestuurslid van de Stichting Agrarisch Texel is namens de gemeente opnieuw voor deze functie aanbevolen Als twee de op de aanbeveling staat de heer D. F. G. Schilling De heer C. P. Zijm wil bij zijn bedrijf aan de Fonteinsweg een ligboxenstal bouwen, buiten het daarvoor in het bestemmingsplan vastgelegde bouw blok Zijm wil het gebouw op een andere plek zetten omdat de grond binnen het officiële bouwblok lager ligt waardoor de bouw veel duurder uitvalt. Bovendien zou de aansluiting bij de bestaande be drijfsgebouwen dan ongunstig zijn. Na mens Zijm heeft architect Nico C. van Heeringen het gemeentebestuur ge vraagd het bouwblok een stukje in zuide-lijke richting te verschuiven. Het college vindt dat geen enkel probleem en ook Veeger, die land tegenover het bedrijf van Zijm heeft liggen, heeft geen bezwaar gebouw wordt nu als hooiopslag ge bruikt. B en W zijn bereid aan het ver plaatsen van de stal mee te werken door middel van een artikel 19 procedure. Dat betekent dat Brans procedurekosten moet betalen De ambtelijke adviezen die het college over deze aangelegen heid kreeg, waren niet eensluidend Eén van de afdelingen vond dat de bestaan de schapenboet tot stal zou moeten worden verbouwd; in ieder geval zou de stal dicht bij de boet moeten komen om versnippering van de bouw op het ter rein te voorkomen Een andere afdeling had echter geen bezwaren. Het betreffende terrein zou volgens oude plannen ruimte moeten bieden aan een dagrecreatieterrein. De provincie was daar tegen Het gemeentelijk beleid houdt nu rekening met de bouw van een overdekte manege ter plaatse maar (zie artikel elders in dit nummer) ook van dit project komt mogelijk niets terecht. Overigens staat de nieuw te bouwen stal een toekomstige manege niet in de weg. De wedstrijd van Smash '68 tegen Noordkop 2 werd overtuigend door Smash gespeeld en met drie winst punten ging het Oosterender da mesteam naar Texel terug. Noordhop 2, een sterke tegenstander staat boven Smash '68 op de ranglijst. In de eerste set was een gevarieerde aanval te zien en met een hecht blok werden de Helderse dames afgestopt Setstahd 15-4 De tweede set begon moeizaam en al gauw stond het 7 -7. Smash herstelde zich en won de set met 15-8 Ook in de derde set werd er hard gewerkt en was er een prima spelverdeling. Met een sterke aanval won Smash '68 de set met 15-6. Wat gebeurt er met een vrouw in de overgang die al twintig jaar, ogenschijn lijk, gelukkig is getrouwd en die dan in eens zegt: ,,lk verlaat het pand en begin opnieuw Zo'n vrouw krijgt familie en vrienden tegen zich- Want scheiden doe je niet, als je tegen de vijftig loopt. Maar An Bloem zet door. Ze wil opnieuw be ginnen en dat is het thema van de speel film ,,An Bloem", geschreven door Ton Vorstenbosch en geregisseerd door Pe ter Oosthoek An Bloem en haar man, een fantasieloze sigarenwinkelier, heb ben elkaar mets meer te zeggen. Boven dien mag hun jongste dochter Lucia, een punkzangeres, met meer thuisko men, wat An niet kan verkroppen. Ze hebben nog een oudere dochter, Loedi. Het lukt An vrij snel om woonruimte te vinden en een baan als bejaardenver zorgster. Met een collega gaat ze een paar maal naar een ontmoetingsavond voor alleenstaanden maar de opge schroefde sfeer benauwt haar al snel. Later ontmoet ze Dik en ze denkt de juiste man gevonden te hebben. Haar uitgekookte dochter Loedi werpt zich echter op als rivale van haar eigen moe der. Deze klap brengt een fatale verande ring in An's gemoedstoestand teweeg Ze is haar richting, die ze net gevonden had, weer volkomen kwijt. Maar dat is nog met het einde. Want An wilde im mers haar eigen weg gaan. Kitty Cour- bois speelt de dragende rol van An Bloem, Marina de Graaf is uitstekend op dreef als haar warmbloedige spontane punkdochter Lucia en Renée Soutendijk is een echt kreng als Loedi. Rijk de Gooyer speelt Dik, de man in wie An zo bitter teleurgesteld wordt en Ben Huls man is de sigarenhandelaar Frans, die er helemaal niets van begrijpt. ,,An Bloem" is vrijdag, zaterdag en zondag te zien voor personen vanaf 12 jaar. Maan dag 12 december is het theater (i.v.m. Ouwe Sunderklaas) gesloten. Van januari tot en met september van dit jaar werden door de openba re bibliotheek in Den Burg 117.000 boeken uitgeleend. Dat zijn er 4000 meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Onder meer hierop wordt door het bestuur van de bibliotheek gewezen in een brief aan staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters waarin gepro testeerd wordt tegen de door minister Brinkman aangekondigde bezuimngen van 18.3% op het bibliotheekwerk in Ne derland Gewezen wordt op de belangrij ke rol die de bibliotheek met name voor de Texelse samenleving speelt. ,,Ook Texelaars hebben er behoefte aan geïn formeerd te zijn hetzij over zaken betref fende hun werk, hetzij over ontwikkelin gen in de maatschappij, maar men heeft ook behoefte aan ontspanning Als de bezuiningsplannen doorgaan zulen de leden bedanken wegens de hoge contri butie, verslechtert de collectie boeken in kwalitatief en kwantitatief opzicht en kan het huidige aantal openingsuren (13,5) met worden gehandhaafd. ,,Hier door wordt het pakket van sociaal- culturele voorzieningen van een eiland dat daar toch al niet zo ruim inzit, verder beperkt want de openbare bibliotheek is met de enige voorziening waarop wordt bezuinigd. Voor de Texelse bevolking is deze verschraling zeer ongewenst, om dat er geen alternatieven zijn en uitwij ken naar elders grote reistijden met zich meebrengt Een Texelaar constateerde dat zijn Volkswagenbusje dat hij in de Gra venstraat in Den Burg (achter De Linde boom) had geparkeerd was aangereden, waarbij plaatschade was ontstaan. De veroorzaker heeft zich tot dusver niet gemeld. Een soortgelijk geval deed zich voor op de Burgwal waar de personenauto van een Texelaar schade opliep door een aanrijding. De linkerzijde van de wagen werd flink beschadigd. In het centrum van Den Burg is in het begin van deze week iemand met een verfspuitbus in actie geweest. Op tal van gevels in Kantoorstraat, Burgwal, Parkstraat en Weverstraat werden letters geklad. De politie heeft overigens slechts één aangifte gehad. Meerdere aangiften zijn in verband met het onder zoek welkom. Amnesty International, afdeling Texel, houdt zaterdag in het centrum van Den Burg een actie die de aan dacht van de mensen moet vestigen op het feit dat de universele verkla ring van de rechten van de mens 35 jaar geleden werd aangenomen in de Verenigde Naties. Tussen 9 30 en 12.30 uur zal een bak fiets met informatie over het werk van Amnesty International zich door het centrum van Texels residentie bewegen. Het motto van de actie is ,,Er valt niets te vieren." Amnesty toetst het mensen- rechtenbeleid van landen aan die Univer sele Verklaring en heeft in haar onlangs verschenen jaarboek geconstateerd dat het met de toepassing van die verklaring niet zo best gaat. Informatie hierover, ballonnen waar het motto opstaat en het jaarboek zijn bij de bakfiets te krijgen of te bestellen. Informatie over de actie is te krijgen bij het secretariaat van de af deling: Jenneke Wassmk, Vloedlijn 31, Den Burg, telefoon 02220-4109. De zon komt 11 december op om 8.3 uur en gaat onder om 16.28 uur. Maan: 12 dec. E.K.; 20 dec. V.M. Doodtij: 14 dec.; springtij: 22 dec. Hoog water ter rede van Oudeschili Vrijdag 9 december 10.34 en 23.1 Zaterdag 10 december 10.55 en 234 Zondag 11 december 11.29 Maandag 12 december 0.37 en 12.1 Dinsdag 13 december 1.40 en 13., Woensdag 14 december 2.41 en 14.3 Donderdag 15 december 3.37 en 15.4 Vrijdag 16 december 4.32 en 16.5 Zaterdag 17 december 5.28 en 17.5 Aan het strand is het ongeveer eei uur eerder hoog water. In de sporthal Ons Genoegen zul len zondag de kringkampioenschap pen A turnen plaatsvinden voor juni oren en senioren. Voor GVT zullen deelnemen Yvonne Daalder, Mirjan Raven en Gemma en Gertie Praamstra. Voor OKK zal de Texelse turnster Monique Kalk uitko men. De wedstrijden beginnen om 10.15 uur en zullen om ongeveer 17 00 uur af gelopen zijn. De gymnastiek- en volleybalvereni ging De Koog (,,Gvyo") bestaat 10 jaar. Het tweede lustrum wordt vrijdagavond 16 december gevierd in de Kaaps-nol aanvang 20.00 uur Alle leden en oud leden zijn daarbij welkom. Het is de be doeling dat onder meer spelletjes wor den gedaan. Wie het feest wil meevieren dient zich op te geven via telefoon 02228-572 of bij de A O winkel in De Koog. Vrijdag 9 december 1983: Volleybal: Burg. De Koninghal: 18.30 u. Tevoko 2-Adelborsten (m) 20.00 u. Tevoko 3-Adelborsten (m) Zaterdag 10 december 1983: Volleybal: Joco Den Helder: 13.30 u. Braaf 3-Tevoko 4 (vr) WM '63-Tevoko 1 (vr) 15.00 u HCSC 4-Tevoko 3 (vr) Zondag 11 december 1983: Handbal. Tuitjehorn, Harenkarspel: 13.15 u. Hollandia T 2-MST (d.sen.) Alkmaar, Veilinghal oost: 14.15 u. VSSV 1-MST (h.sen.) Aan God behoren het volgende uur, de volgende dag toe. Niet aan uzelf. Leg ze daarom in Zijn handen En u zult Zijn hulp ervaren. Door een noodlottig ongeval is onverwacht van ons weggenomen onze lieve en zorgzame vader en grootvader Kors Timmer, sinds 1979 weduwnaar van Anna de Jong, in de leeftijd van 69 jaar. C. Timmer G. Timmer-vd. Haas Corrina, Carianne J. Timmer I. Timmer-Betsema Astrid, Annet, Edwin A. Timmer Texel, 7 december 1983, Duinroosstraat 11, 1796 BJ De Koog De rouwdienst wordt gehouden op zaterdag 10 december 1983 om 14.30 uur in de Gereformeer de Kerk, Peperstraat 9 te Oosterend, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Be graafplaats te Oosterend. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 9 december in het Kerkelijk Centrum, Peperstraat 9, van 20.30 tot 21.30 uur Openb. 19 9. Plotseling werd van ons weggenomen onze lie ve broer, zwager en oom Kors Timmer, weduwnaar van A. de Jong, Drager van de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op de leeftijd van 69 jaar. Wij hielden allen veel van hem. A Timmer Czn A. Timmer-Trap T. van der Zee-Timmer G. Timmer N. Timmer-Koning neven en nichten Oosterend - Texel, 7 december 1983. Met leedwezen geven wij kennis van het plot seling overlijden van onze beste zwager en oom Kors Timmer, weduwnaar van Anna de Jong, op de leeftijd van 69 jaar. Amsterdam: Mevr. B. de Jong en kinderen Den Burg: Fam. H. de Jong en kinderen Texel, 7 december '983. Door een ongeval werd van ons weggenomen onze beste vriend Kors Timmer. Zijn opgewektheid zal ons steeds bijblijven Siem en Pleun Klaas en Griet Arend en Brien Tinus en Jannie Oosterend, 7 dececmber 1983 Met grote verslagenheid vernamen wij dat he den, door een noodlottig ongeval, plotseling uit het leven is weggerukt onze oud-bedrijfsleider, de heer Kors Timmer, op de leeftijd van 69 jaar Zijn inzet en grote toewijding gedurende 45 jaar aan ons bedrijf gegeven en zijn warme be langstelling voor de mensen om hem heen, zul len een blijvende herinnering zijn aan deze bij zondere man Selectiebedrijf b.v. ,,C. J de Lugt" C. J de Lugt Fam. H. de Lugt en kinderen Met verdriet geven wij kennis van het overlijden van onze geliefde zwager Jan Huijsman. Texel, 7 december 1983. Zandvoort: Dirk - Elles Hellevoetsluis: Els Boon Halfweg: Nel - Ger Veldman De Koog: Riek - Martinus Langeveld Australië: Annie - Henk Markus Gouda: Ina - Wim Boon Ge/ijk het gras, kortstondig is het leven. Met diepe droefheid geven wij u kennis, dat ge heel onverwacht van ons is heengegaan, mijn innig geliefde man, onze zorgzame vader en on vergetelijke opa Jan Huijsman, echtgenoot van M. Boon, op de leeftijd van 80 jaar M. Huijsman-Boon R. C. Huijsman A. Huijsman-Schouwstra Robert-jan Carlos Elmar Texel, 7 december 1983, Gasthuisstraat 60, 1791 GM Den Burg. De rouwdienst zal worden gehouden op maan dag 12 december om 14.00 uur in het ,,Gollards Rustoord", waarna de begrafenis op de algeme ne begraafplaats te Den Burg zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het Gollards Rustoord. 1933 1983 Op vrijdag 16 december gedenken onze ouders en grootouders S. Lap Bzn. A. Tap-Terpstra hun 50-jarig huwelijk. Uit dankbaarheid wordt een dienst gehouden in de Ned. Herv. kerk te Den Hoorn, aanvang 15.00 uur m.m.v. het koor Singers of the Lord. Biem en Aly Jan-Herman Simon-André Dick en Tiny Henriette - Marcel Annegré - Ed Simon Riet en Ruurd David Tom Axel en Gery Ewald Maaike Lydia U wordt in de gelegenheid gesteld hen te feliciteren in het Havenrestaurant van 17 00 tot 18 30 uur. Naalrand 16, Den Hoorn.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2