Duikclub „nieuw" onderzoekt wrak zeilschip autoscooter op kermis voor drie jaar pachten Exploitant wil plaats a DUIKCLUB TEXEL OPBRENGST KERMIS SCHERP OMLAAG Vals bomalarm wordt rage Begeleiding kinderen naar Den Helder CDA-fractie heeft spijt van afwijzing Zwemclub naar marinebad IIJDAG 9 DECEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Sinds 25 juli is de duikclub Texel regelmatig aan het duiken op een .nieuw" wrak. een vermoedelijk uit de eerste helft van de 17e eeuw af- omstig Frans oorlogsschip. Vermoedelijk, want de clubleden hebben wel iens eerder gedacht dit schip gevonden te hebben maar toen bleek dat het im een ander wrak ging. ..Joch zou het wel erg toevallig zijn als we het nu véér bij het verkeerde eind hadden. De stranding van het zeilschip is door Ir R. E. J. Weber beschreven. Hij geeft ongeveer de plaats aan waar het ver- |ing en verhaalt over een bergingspoging die ondernomen is. Al die gege- fens lijken te kloppen." Aan het woord is Fup Boon. actief lid van de duik- lub en van de onlangs in het leven geroepen archeologische afdeling van lie club. zicht. Een deel van de kanonnen was nog wel aan boord en stond zelfs nog in de rolpaarden. We hebben er nu een keer of tien op gedoken en een stel heel interessante zaken boven water gehaald. We vonden bijvoorbeeld een klokgave passer met koperen punten, een kope ren pot, een kruik en een complete trom pet." Op het mondstuk van die trompet is de volgende tekst te lezen: ,,Hvig Qvieren soen 1 60 7" Boon denkt dat de trompetter zijn naam in het mondstuk heeft laten zetten, een mening die ge deeld wordt door Bas Kist, conservator van het Rijksmuseum in Amsterdam. Omdat de ,,i" en de ,,e" in die tijd ge bruikt werden om klinkers te verlengen en de spelling veel meer de klank van het gesproken woord volgde is het niet onlo gisch om aan te nemen dat de trompet ter in hedendaagse spelling Huug Quie- renzoon zou hebben geheten. De heer Kist kent geen trompetfabrikant van die naam en omdat het niet ongebruikelijk is dat een trompetter zijn eigen mondstuk bij zich heeft lijkt de conclusie dat onze Huug de gebruiker van het instrument was op zijn plaats. De complete trompet is te bewonderen in het Maritiem Mu seum, evenals de andere vondsten die van dit schip afkomstig zijn. Wie deze spullen wil zien kan morgen gratis het museum bezoeken. De contacten van de duikclub met de WRAK NO OOI- NAAM AFD ARCHEOLOGISCHE WERKGROEP DATUM 12 VOORWERP NO SCHAAL 1 VERGUNNING GEB Op dergelijke tekeningen houdt de duikclub bij wat er waar op het wrak gevonden is. De passer terug op de plaats waar hij thuishoort, op een zeekaart Het schip waar Weber over schrijft moest de kaap en de kerktoren van Oosterend in één lijn varen en dan gerui me tijd op die lijn blijven voordat het bakboord uit de Texelse rede op kon va ren. Het ging, om onbekende redenen te te vroeg naar bakboord, zodat het met een klap tegen de ter plaatse nogal steile bank Vogelzand opvoer, waarna het om sloeg Naar aanleiding van dit artikel zijn clubleden op zoek gegaan en op de aangeduide plaats vonden zij binnen een uur een wrak. Het was de eerste keer dat ze zelf een scheepswrak lokaliseerden, voordien werden ze meestal door vissers die er met hun netten op liepen te hulp geroepen, waarop dan een ontdekking van een gezonken schip volgde De eigen" ontdekking is duidelijk te danken aan het clubschip ,,Brakestein" en haar schrijvende echolood. Fup ver telt dat er plannen bestaan om de opsporingsapparatuur verder te verfij nen: ,,Wij gaan een proto- magnetometer aanschaffen Dat is een soort grote metalen detector die achter het schip aan wordt gesleept. Daarmee kun je wrakken in het zand opsporen en die zijn veel beter dan de wrakken öp de zeebodem Als ze in het zand bewaard worden zijn ze praktisch klokgraaf." Jacob ,,the Diver" Terug naar het Vogelzand. De club ging dus op de aangeduide plek zoeken en vond een wrak Bekend is dat in het laar van stranding, 1618, een ber gingspoging is ondernomen onder lei ding van regent Gerrit Jacobszoon Wit- sen, een telg uit het beroemde Amster damse burgemeestersgeslacht Deze Witsen kreeg van de Westfriese admira liteit de nodige volmachten en assisten ten toegewezen Onder hen was Jacob Janson, een duiker die later in Engeland bekend zou worden als ,,the diver" De expeditie, die de beschikking had over 27 of 28 vaartuigen, wilde lijnen rond het schip aanbrengen om het als het wa re in een soort hangmat op te lichten. Daarvoor waren pogingen om het schip aan de masten te kenteren (recht te trek ken) al mislukt Voor dit oplichten was het nodig zoveel mogelijk zwaar materi aal uit het wrak te halen. Kanonnen wer den dus overboord gegooid of opge haald, al naar gelang het materiaal waar ze van gemaakt waren. Dure bronzen ka nonnen loonden de moeite van het ber gen, goedkope ijzeren niet Dit hele verhaal geeft weer ondersteu ning aan de veronderstelling dat het hier om de „Fransoos" uit het artikel van Weber gaat. Er liggen namelijk nogal wat kanonnen naast het schip en die zijn allemaal van ijzer. Bovendien zijn de ovenstenen (ook zwaar!) overboord gegooid. Een andere aanwijzing dat dit schip omgeslagen moet zijn leveren de ankers die nog min of meer op'hun plaats zijn teruggevonden. Het schip heeft dus niet voor anker gelegen. Daar staat echter weer tegenover dat de manier waarop de oorlogsbodem op het zand ligt, niet helemaal klopt met Weber's beschrijving van de gebeurtenissen Helder ,,We vonden het wrak op een moment dat het water heel helder was. Er was zo'n twee tot drie meter zicht en je kon daardoor de vorm van de romp herken nen. De spanten staken uit het zand en er was natuurlijk een grote bos aangroei- sel, maar het was een schitterend ge- Het opschrift op het trompetmondstuk officiële instanties zijn goed. Bas Kist is zeer geïnteresseerd in dergelijke vondsten en is al vaker met duikers mee geweest. Bijvoorbeeld toen een Engelse expeditie bezig was met het onderzoek van 't Vlie gend Hert, het wrak van een VOC-schip voor de kust van Zeeland. Dat was overi gens een overzoek dat in de eerste plaats geïnspireerd leek te zijn door de goudschat die zich daar aan boord be vond, als je tenminste de krantenartike len over dit project mag geloven. Fup Boon was er bij, heeft ook op het Hert gedoken en zegt dat sommige journa listen de zaak nogal romantisch hebben voorgesteld. Aan boord van The Flying Heart, het onderzoeksvaartuig van de Twee onderdelen van de trompet, die overigens in zijn geheel werd teruggevonden steenrijk Engelsman John Rose, ont moette Boon Bas Kist. Dat die expeditie op commerciële leest geschoeid was moge blijken uit de afspraak die de En gelse expeditie met de staat had over de verdeling van de buit: tien procent voor de staat, de rest voor de expeditie, onder het motto „beter 10% van iets dan 25% van niets stemde het rijk met deze ver deelsleutel in. Bij de Texelse duikclub is die verdeling vijftig/vijftig. Tot nog toe is een verde ling overigens met aan de orde geweest, omdat de vondsten worden bewaard in het Maritiem Museum en aan een half kanon heb je met zoveel. De archeologische werkgroep van de club houdt keurig aantekening van alles wat gevonden wordt. Dat gaat heel systematisch. Het stuk grond waarop en waarin het schip ligt is verdeeld in vier kanten, die zijn weer overgebracht op te kening en zo kan nauwkeurig worden vastgelegd hoe het schip ligt en waar wat gevonden wordt. Alle gevonden voorwerpen worden gemeld aan de coordinator onderwateronderzoek van het ministerie van WVC, de heer Maarleveld Het belang van gezonken schepen voor de geschiedschrijving is nogal groot. Bas Kist omschreef dit belang in een interview voor een landelijke krant eens als „het Pompei-effect". Net als bij deze Italiaanse stad die in één keer onder de lava werd bedolven en zo tot een complete illustratie van het leven uit die tijd werd, wordt bij een schip dat zinkt ook een compleet en kloppend stukje tijdsbeeld als het ware bevroren. Dat geeft dus veel meer informatie dan al leen het vinden van voorwerpen of ge schriften, waarbij de conclusies weer berusten op persoonlijke en dus gekleur de waarneming. Kist omschreef het als „Ons onderzoek komt zeer dicht in de buurt van een tijdmachine." Er zal historisch onderzoek nodig zijn om vast te stellen of dit wrak inderdaad de door Weber beschreven oorlogsbo dem is. Hoewel zijn beschrijving nogal summier is geeft hij toch aanwijzingen. Het schip was groot, splinternieuw, nog niet volledig bewapend en de poorten van het bovendek vertoonden een karak teristieke afwijking, ze waren namelijk rond. Zo zijn er meer gegevens Die kun nen de Texelse duikers dan weer contro leren. Het moet mooi zijn als je sport op deze manier een extra dimensie krijgt. De duikclub helft door zo systema tisch te werk te gaan mee aan het verfij nen van het beeld dat wij hebben van de 17e eeuw. Vals bomalarm doet zich de laatste tijd op Texel zo vaak voor dat het een rage lijkt te worden Woensdag in de middag pauze kreeg de technische school een telefoontje dat die middag in de school een bom zou ontploffen. De leerlingen werden naar huis gestuurd. De politie zocht, maar vond niets. Dit is de vijfde en voorlopig laatste keer dat u in deze krant een bericht over een vals bomalarm leest. Er zijn de laatste weken echter veel meer valse bommeldingen geweest. Dergelijke ge beurtenissen haalden slechts de krant als er belangrijke gevolgen aan verbon den waren voor het publiek in de vorm van bootvertragingen e.d. Onder de be richtgeving wordt nu voorlopig helemaal een streep gezet omdat de stellige in druk bestaat dat door publiciteit nog meer valse bommeldingen worden uit gelokt. Om dezelfde reden maken wij ge woonlijk geen melding van valse brandmeldingen. Als gevolg van de terugloop van het besteedbare inkomen lopen de omzetten op de Texelse kermis drastisch terug Eén van de exploi tanten, de heer C. Zuidema uit Bre da, heeft laten weten dat zijn be drijfsresultaat op de kermis in Den Burg dit jaar ver beneden de maat is gebleven, vooral de eerste twee da gen. „Ik heb vrijwel niets verdiend." Zuidema exploiteerde de autoscooter, één van de meest imposant attracties van de kermis. Hij zegt dat de achteruit gang in verdiensten zich ook in 1982 al aftekende Hij schreef daarom pas na lang aarzelen in en bleek de enige met een autoscooter te zijn. In 1982 waren er nog drie inschrijvingen. Teruggang Verwacht mag worden dat de pacht- opbrengsten als gevolg van deze ontwik keling in 1984 aanzienlijk lager zullen zijn. Zuidema heeft de gemeente nu ge vraagd hem de standplaats voor drie jaar vast te gunnen (met een optie voor een volgende termijn) tegen een jaarlijkse pachtsom van ƒ15.000,—. Dat is per jaar ƒ5000,- minder dan de laatste keer werd betaald, maar administrateur G. A. Os kam van de Welzijnsstichting vindt het niettemin aantrekkelijk om op dit aanbod in te gaan. Wat hem betreft mag Zuide ma drie jaar voor ƒ15.000,- per jaar pachten en hij kan ook een optie krijgen voor nog eens drie jaar op basis van een aan het prijspeil aan te passen pacht som. Dit geldt alleen voor het bedrijf van Zuidema, de overeenkomst is niet aan derden overdraagbaar. In geval van op heffing of faillissement van het bedrijf eindigt de verpachting voor meerdere ja ren, mits daarvan voor 1 januari van het betreffende jaar mededeling is gedaan, zodat tijdig pogingen kunnen worden ondernomen om een vervangende scoo ter aan te trekken. Kermisgids Alvorens zijn advies uit te brengen had Oskam advies gevraagd bij het Bu reau „De Kermisgids" dat voor de geza menlijke Nederlandse kermisexploitan ten bemiddelend optreedt. Van die kant was naar voren gebracht dat Zuidema voor niet meer dan één jaar zou moeten pachten voor ƒ15.000,-, zodat ieder jaar de situatie opnieuw kan worden beke ken, maar daar is Oskam het niet mee eens. Hij ziet op tegen het elk jaar ter discussie moeten stellen van de pacht som en hecht veel waarde aan de zeker heid dat de komende drie jaar telkens ƒ15.000,- wordt ontvangen en dat in ie der geval op de autoscooter kan worden gerekend. Hij vindt dat laatste voor het voortbestaan van de Texelse kermis (be langrijke inkomstenbron voor het Texelse verenigingsleven omdat de ontvangen pacht gebruikt wordt voor investerings subsidies) zelfs van essentieel belang. „Zonder autoscooter is de Texelse ker mis geen kermis meer te noemen." Het bestuur van de Welzijnsstichting zal over deze kwestie beslissen in de vergadering van 15 december. Drastisch Het bureau „De Kermisgids" onder schrijft de opvatting dat de pachtop- brengst van de kermis in 1984 drastisch zal dalen, naar verwachting zelfs met 25 tot 30 Voor het Texelse vereni gingsleven moet dat verontrustend zijn, want hun mogelijkheden voor nieuwe investeringen worden daardoor inge perkt Het afgelopen jaar was nog ƒ50.000,— te verdelen, zijnde de totale netto opbrengst aan pacht. In 1982 was de netto pachtopbrengst ongeveer ge lijk. Tot dat jaar is de pachtopbrengst van de Texelse kermis steeds in stijgende lijn geweest (vanaf het jaar van herinvoe ring) Ook bij de laatste verpachting wa ren alle betrokkenen er van overtuigd dat het publiek minder zou uitgeven op de kermis en dat de expoitanten dus lager zouden moeten inschrijven dan in voor gaande jaren, maar blijkbaar heeft de concurrentiedwang het van dit besef ge wonnen, zodat er meerdere exploitanten moeten zijn die de afgelODen zomer op Texel weinig of niets hebben verdiend De CDA-fractie in de gemeente raad wil opnieuw beraad over het probleem dat is gerezen rond de be geleiding van kinderen die dagelijks naar ZMLK- en MLK-scholen in Den Helder moeten reizen. Mevrouw M. Huitema-Vos heeft aan raad en B en W geschreven dat haar fractie in de begrotingsvergadering (waarbij besloten werd per 1 januari geen be taalde begeleidster meer in te scha kelen) het probleem kennelijk heeft onderschat. Zoals bekend is door de ouders verzet aangetekend tegen het besluit om de betaalde leiding te schrappen. De ge meente is van mening dat de begelei ding door de ouders zelf kan worden overgenomen, maar de ouders zelf ach- ledere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc opge haald in de volgende straten: Schilderend, Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, Ada v. Holland straat, p. v. Cuyckstraat, Elemert. De Koog Zaterdag wordt vanaf 10.00 uur oud papier opgehaald in De Koog en direkte omgeving. Men wordt ver zocht het papier tijdig aan de straat te zetten. Dit gebeurt iedere tweede zaterdag van de maand. ten dat onmogelijk en vinden dat zoiets ook niet in redelijkheid van een andere vrijwilliger (ster) kan worden gevraagd. Degene die de kinderen begeleidt is da gelijks ongeveer zes uur op pad Het is bovendien vrij zwaar en verantwoordelijk werk waarvoor lang niet iedereen ge schikt is. Om die reden kan men de be geleiding ook niet overlaten aan de chauffeur van het busje of taxi waarmee de kinderen reizen Mevrouw Huitema heeft begrip voor de bezwaren en laat blijken er spijt van te hebben dat zij en haar fractiegenoten mede hebben be paald dat de begeleiding per 1 januari moet vervallen. Ze vraagt om herover weging van de zaak en wil de visie van het college hierop vernemen. Nee B en W hebben de raad voorgesteld niet op dit verzoek in te gaan en zowel het protest van de ouders als de brief van mevrouw Huitema voor kennisge ving aan te nemen. Het college wijst er op dat de staatssecretaris heeft bepaald dat begeleiding van kinderen voortaan een taak van ouders of andere vrijwilli gers moet zijn en dat de kosten daarvan niet meer door het rijk zullen worden vergoed (tot dusver werd 80% van de begeleidingskosten door het rijk betaald; de rest kwam voor rekening van de ge meente). Sinds 1 augustus komt het sa laris van de begeleider(ster) helemaal voor rekening van de gemeente wat een forse aanslag op de gemeentebegroting betekent. Veel gemeenten hebben hun begeleiders dan ook per 1 augustus ont slagen; Texel heeft daar nog even mee gewacht om de ouders de gelegenheid te geven zelf een regeling te treffen Donderdag 8 december In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend bestaat voor de Herv. gemeenteleden van Oosterend, Oudeschild en De Cocksdorp/Eierland gelegenheid kennis te maken met de predikantskandidaat C. de Jong, aanvang 20 00 uur. Vrijdag 9 december Het fanfare KTF/DEK heeft oefenavond in dorpshuis De Waldhoorn. Zaterdag 10 december In het kader van de landelijke museum dag is het Natuurrecreatiecentrum bij De Koog en het Maritiem Museum in Oude schild de hele dag gratis toegankelijk. In het Maritiem Museum wordt om 10.30, 12.00, 13.30 en 15.00 uur de videorepor tage vertoond die Gijs Oskam heeft ge maakt van de reis naar Georgië. De DC 2 „Uiver" verschijnt tegen half elf boven Texel. In de buurt van het vlieg veld zullen enkele rondjes worden gedraaid. Tussen 9.30 en 12.30 uur rijdt in het cen trum van Den Burg een bakfiets van Amnesty International waarmee aan dacht wordt gevraagd voor het 35-jarig bestaan van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens In de Dennen (terrein bereikbaar vanaf het Westerslag ter hoogte van de Jan Klaasennol) wordt een crossloop met wielercross gehouden, aanvang 13.30 uur. Zondag 11 december Van 8.30 tot 10.00 uur wordt bij het red dingboothuis van De Cocksdorp een sportviswedstrijd gehouden door de sportvissersclub Texel. Maandag 12 december Texel viert Ouwe Sunderklaas. Voor het programma zie de krant van vrijdag 2 de cember. De oefenavond van KTF/DEK wordt verplaatst naar vrijdag 16 decem ber in het gebouw in Den Burg. Dinsdag 13 december De gemeenteraad vergadert vanaf 19 30 uur in het raadhuis. Zondag gaat de zwemclub weer naar het marinbad. Deze keer om proef te zwemmen voor de diploma's D, E en F Vertrek met de boot van 14,05 uur en met de boot van 16.35 uur terug De CEmensen en gevorderden houden de zelfde tijden als bekend aan. Zondag 18 december vertrekt een gro te afvaardiging van de eilandelijke zwemclub naar Enkhuizen voor de eerste wedstrijd in het kader van de vier kamp. De leden worden voor de wedstrijd uitgenodigd. Vervolgens staat de maand januari ook weer,,zwembad- bol" van de activiteiten. Op 15 januari di ploma zwemmen voor D, E en F. Een week later is de lokatie zwembad Den Krieck in Breezand voor een uitwisseling met de Polderse Zwem- en Poloclub Ou de Veer Zaterdag 28 januari is het sfeervolle zwembad De Terp het toneel voor de tweede wedstrijd van de vierkamp. Dank zij de zelfwerkzaamheid van de le den bij de diverse zwemclubacties kun nen al deze overkantse zwemuitjes ge deeltelijk bekostigd worden.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5