Groen c2warL-Jexels in het harL> Ziekenfondspremie slechts met twee gulden omhoog mjm Ate Rienstra neemt functie niet aan ORGEL VERNIEUWD EN VERANDERD Nagtegaal ontdaan over passeren (mMöWÊ)- Vrijwillige verzekering Rabobank Q Beroep aangenomen Bestuurslid Stichting „Samen Eén" Auto gestolen PEN-BEDRIJFSLEIDER OM HET LEVEN GEKOMEN Martin Tromp, e JAARGANG Nr. 9842 DINSDAG 20 DECEMBER 1983 idactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel (02220) 2741. jiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, jns Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Heij- m$n, ,,De Wesp" bij Oranjestr. 31, Oosterend, tel. (02223) 964 oor adverteTitfe», abonnementen.' etc.. angeveld De Rooy B.V., Postbus 11. 1790 AA Den Burg, Blefoon (02220) 2741. na 18 00 uur 4881 mi Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 17,— per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99 17.636. Rabobank nr 36.25 01 742 NMB nr 67.34 60.398 De maandpremie voor de vrijwillige verzekering van het Ziekenfonds Texel I volgend jaar met twee gulden worden verhoogd. Dat is aanmerkelijk ai inder dan de verhoging van dit jaar toen de vrijwillig verzekerden een entje meer moesten betalen. De premie bedraagt nu ƒ158 en wordt dus ar 60— maar het kan nog een paar dubbeltjes schelen. Het bepalen van deze emie gebeurt sinds kort namelijk in overleg met de Stichting Verevening esultaten Vrijwillige Ziekenfondsverzekering die met de regering discus- eert over de bedragen. Het Texelse ziekenfonds heeft zich hiermee verbon- en aan een regiovaststelling van de premie met als grote voordeel dat even- jeel verlies in 1984 door de stichting wordt aangevuld. Uiteraard belandt de sxelse .winst" ook in de stichtingskas om andere noodlijdende fondsen te eunen. Het pakket medische voorzieningen dat voor vergoeding in aan- erking komt wordt in 1984 niet gewijzigd. Door het lidmaatschap van de Vereve- ngsstichting had de premie voor vol- nd jaar exact bepaald moeten wor- »n, maar het overleg met de minister as een langdurige en moeizame aange- genheid. Eerst werd de stichting mét opgestelde begroting van de aan- esloten fondsen naar huis gestuurd iet de mededeling dat de 1% ramings- >sten (bijvoorbeeld de kosten van een ekenfonds kunnen niet nauwkeurig 'orden geraamd en daarom houdt men ^èn procent ruimte in de begroting) ge- Dhrapt moesten worden Later kwam e mededeling dat het rijk 85 miljoen nlde bezuinigen. Zee recent werden an ook pas de premies per regio min of neer vastgesteld en voor Texel, aan- esloten bij het goedkope district Gro- ingen en Friesland, betekende dit een ïinimale maandpremie van ƒ144,42. >aarbij wordt nog het bedrag omgesla- en dat het ziekenfonds ,,rood" staat f344.000,— en dan komt men op het edrag van ƒ160,—. 1981 was een slecht jaar voor de vrij willige verzekering want toen boekte dit onds een verlies van een half miljoen. )at tekort is dus al voor een deel wegge werkt en vrijdagavond werd tijdens de Igemene vergadering van het zieken- onds in De Witte Burcht door directeur /riesman de verwachting uitgesproken lat dit tekort volgend jaar geheel kan vorden weggewerkt. Concurrentie De vrijwillige verzekering heeft ook dit aar te kampen met een forse concurren te van ziektekostenverzekering van ommerciële verzekeraars al is de terug- oop niet zo desastreus als in 1982. In dat aar verlieten 600 Texelaars het zieken- onds en dit jaar is de terugloop 73 per jonen. Vooral jongeren verzekeren zich net meer bij het ziekenfonds terwijl de woor de verzekeringsgever duurdere ou deren zich steeds meer laten inschrijven. Vriesman zei het begrijpelijk te vinden dat men op de portemonnee let en het feit dat particuliere verzekeringsmaat schappijen goedkoper zijn vond hij dan ook een belangrijk aspect maar het pak ket medische hulp verschilt in negatieve zin nogal van het Ziekenfonds Texel. ,Men kijkt teveel naar de premie en veel minder naar wat men moet betalen bij medische hulp. Voor veel hulp moet men zelf bijdragen maar dat wordt misschien over het hoofd gezien", aldus Vriesman. De premies van particuliere verzeke ringen zullen binnenkort echter ook fors stijgen. De leden en het bestuur toon den zich op de slecht bezochte vergade ring tevreden over de minimale premie verhoging en gingen niet in op de sug gestie van de heer Zijm uit Oosterend die voorstelde de premie volgend jaar met te verhogen. Zijm wilde ,,het avonturen" en dacht dat als de kosten voor de vere niging meevallen men eind 1984 ook het tekort heeft weggewerkt. Dat voorstel werd door iedereen afgeraden omdat men vreesde voor tegenvallers, zoals in 1981, waardoor de premie later weer een hele forse sprong omhoog zou moeten maken. Met algemene stemmen werd de maandpremie op ongeveer" ƒ160, vastgesteld Apart Het ziekenfonds heeft momenteel 2595 vrijwillig verzekerden. Al geruime tijd onderneemt de vereniging pogingen de zogenaamde aanvullende verzekering (voor verplicht en vrijwillige verzekerden ƒ9,— per jaar) onder te brengen in een De heer C. de Jong uit Groningen wordt de nieuwe predikant van de Her vormde gemeente Oosterend- Oudeschild-De Cocksdorp/Eierland. Hij heeft het op hem uitgebrachte beroep aangenomen en wordt de opvolger van ds. Van Zijll Langhout die de afgelopen zomer het eiland verliet. Kandidaat C. de Jong werd 28 janauri 1955 geboren in Scheveningen als zoon van een predikant. Hij woonde in tal van plaatsen in het land en studeerde in Gro ningen. Hij is met gehuwd. De bevesti ging en intrede zal plaatsvinden op zon dag 29 januari 1984 aparte rechtspersoon, dus in feite een geheel aparte verzekeringsgever om zo te zorgen dat de regering niet aan deze verzekering gaat knagen zoals er al plan nen op tafel liggen voor de reguliere ziektebijstand (eerste twee ligdagen in het ziekenhuis op kosten van de patient, e.d.l. Belangrijker is dat de premiepot van de aanvullende verzekering nogal goed is gevuld en het zou kunnen ge beuren dat men de „gewone premies" van het rijk niet meer mag verhogen, voordat de financiële reserve van de aan vullende verzekering is opgemaakt. Als de forse rijksbezuinigingen in de medi sche wereld doorgaan kan het zieken fonds zaken die nu in het pakket van de vrijwillige of verplichte verzekering zitten onderbrengen in de aanvullende verze kering. Dat is voor de klant goedkoper maar dan moet deze verzekering een aparte instantie worden: een andere ver eniging, stichting of iets dergelijks. Van hogerhand kreeg het Ziekenfonds Texel het advies dat de aanvullende verzeke ring moet worden ondergebracht bij de verzekeringskamer maar deze instantie eiste een waarborgsom van anderhalf miljoen. Dat geld heeft het ziekenfonds niet en nu zal gepoogd worden met an dere ziekenfondsen in het land gezamen lijk een verzekering te plaatsen bij de ver zekeringskamer. De kans dat dit lukt werd vrijdagavond echter zeer gering genoemd. Volle bak Zoals gezegd, de opkomst op de ver gadering was vrijdag met 15 personen zeer gering en enkele vertegenwoordi gers van de verzekerden maakten zich daar zorgen om. Officieel moet het zo zijn dat naast een bestuur een verzeker- denraad functioneert die vertegenwoor digers kiest in het bestuur. Dat laatste gebeurt al jaren niet meer. Nostalgisch werd gememoreerd dat het ziekenfonds 20 jaar geleden tijdens de algemene ver gadering een volle bak in het Casino trok maar dat men nu met 15 personen (waa ronder personeel en bestuur) genoegen moet nemen. Officieel is het ook zo dat Texel voor het fonds is opgedeeld in acht districten en zo zouden er uit Oudeschild en omgeving acht vertegenwoordigers van de leden moeten zijn. Vrijdagavond was er één en hoewel de directeur Ate Rienstra uit Den Burg die dins dag door de gemeenteraad werd be noemd tot bestuurslid van de Stich ting Samen Eén, hoewel de heer Wim Eelman als eerste op de voor dracht stond, zal deze functie niet accepteren. Rienstra besloot dat, nadat hij had vernomen dat het pas seren van Eelman verontwaardiging had gewekt in het betuur van Samen Eén. Eelman is voorzitter van de stichting, verricht het leeuwendeel van het werk en wordt unaniem als onmisbaar be schouwd. Zo boos was het bestuur dat meerdere leden dreigden weg te lopen als de zaak niet ongedaan zou worden gemaakt, zo bleek tijdens een spoedver gadering die Samen Eén naar aanleiding constateerde dat de acht er op papier wel zijn wordt minimaal blijk gegeven van belangstelling. Men was het er over eens dat men ,,in deze tijd" de officiële verzekeringsraad niet meer nieuw leven in moest blazen (,,Zo heel officieel lukt toch niet meer") maar wel moet er ge poogd worden meer Texelaars bij het zie kenfonds te betrekken. Hoe dat moet leek voor iedereen nog een raadsel. Een bestuurslid; ,,lk heb er al zoveel bena derd maar niemand wil meedoen." Gelukkig voor het ziekenfonds had den de aftredende bestuursleden zich al lemaal herkiesbaar gesteld. M. Trap, L. van den Burg-Huyboom, P. M. Boom, E. van Bommel, J. G. de Winter en A. C. P. J. Waverijn werden met algemene stemmen herkozen. In de nacht van zaterdag op zondag t^gen half één werd uit de Gravenstraat de niet afgesloten auto van een Texelaar weggehaald. De groene Chrysler 1308 werd zondag omstreeks het middaguur teruggevonden op de Beatrixlaan, maar de radio en mogelijk ook andere spullen waren eruit gehaald. De heer M. E Keet ven het orgelbouwbedrijf Keet Er Tijhuis uit Kampen bezig met het intoneren van de vele pijpen in het kerkorgel van de gereformeerde kerk in Den Burg De Texelse kerken passen goed op hun orgels. Nadat de orgels van de r.k. kerk van Den Burg en de hervormde kerk van Oudeschild wegens restauratie of nieuwbouw in het nieuws kwamen, is nu ook het orgel van de gereformeerde kerk in Den Burg onder handen geno men. Het ongever 25 jaar oude instru ment was dringend aan een schoonmaak- en revisiebeurt toe. Bo vendien was het wenselijk het orgel uit te breiden en door het vervangen van een onderdeel van karakter te verande ren. Het zojuist voltooide karwei kostte 250 manuren en werd uitgevoerd door de firma Kaat en Tijhuis uit Kampen. De bestaande registers van het orgel wer den opnieuw geïntoneerd en één van de registers, het 8 voets salisionaal werd vervangen door een roerfluit. Het wat harde en schel klinkende orgel heeft vooral daardoor een mildere, „brede" klank gekregen. Van belang is ook de uitbreiding met een dulciaan 8 tong werk. Verder heeft de firma Drijver het orgel in een kast gebouwd, waardoor de klank beter wordt gebundeld. Bij het opknap- en revisiew.erk werden alle orgelpijpen verwijderd en groten deels naar Kampen gestuurd om te wor den afgedraaid en voorgeïntoneerd. Het pedaalklavier werd met drie toetsen uit gebreid. Van het tongwerk is een trans missie gemaakt op pedaal. De dispositie van het orgel is nu: hoofdwwerk met een prestant 8, holpijp 8, oktaaf 4 en mixture 2 voet. Tweede klavier: roerfluit 8, speelfluit 4, gemshoorn 2, zes quialter 2 sterk en een dulciaan 8. Op pedaal: sub-bas 16, fagot 8 en dulciaan 4. Het orgel heeft inmiddels in zijn nieuwe hoedanigheid gespeeld. Of ficieel zal het in hergebruik worden genomen op woensdag 28 december om 20.15 uur. Organist Peter Zwart zal dan een concert geven dat voor ieder vrij toegankelijk is. van deze kwestie bijeenriep. Eelman was echter bereid opnieuw kandidaat te staan als Rienstra zijn benoeming met zou accepteren. Het ziet er naar uit dat er geen regle mentaire bezwaren zijn om de verkiezing van het bestuurslid van Samen Eén in de komende raadsvergadering opnieuw aan de orde te stellen. Er zijn twee goede re denen: het niet accepteren van de be noeming door Rienstra, maar ook het feit dat bij de verkiezing van vorige week dinsdag fouten zijn gemaakt Er werd toen gestemd op iemand die niet op de voordracht stond, wat niet mocht omdat het geen vrije verkiezing was en er dus met een bindende voordracht werd ge werkt en bovendien heeft Rienstra in eerste instantie twee keer zelf mee- gestemd, wat ook niet is toegestaan. Het feit dat de gemeenteraad niet hem maar de tweede kandidaat S. D. Wijngaarden heeft benoemd in de artikel 61 commissie die d'Ouwe ULO gaat beheren, heeft grote ver bittering gewekt bij Nico Nagtegaal uit 't Horntje. „Een klap in mijn ge zicht, een onwaardige vertoning van deze gemeenteraad", aldus Nagte gaal in de donderdag gehouden bestuursvergadering van de Wel- zijnsstichting. Nagtegaal was de eni ge door de Welzijnsstichting voorge dragen kandidaat die door de ge meenteraad werd gepasseerd. „Ik voel me door de raad in mijn hemd gezet", aldus Nagtegaal die erop wees dat hij als voorzitter van de beheerscom missie die tot dusver d'Ouwe ULO bestuurde veel werk heeft gedaan en daarover nooit klachten heeft verno men. „Ook over mijn functioneren als bestuurslid van de Welzijnsstichting is nooit iets ongunstigs gezegd. Ik had graag de redenen gehoord waarom men mij niet wil. Deze raad maakte er blijk baar een gewoonte van om steeds de tweede van een voordracht te kiezen Ik heb hard meegwerkt aan het vormen van die artikel 61 commissie. Na twee jaar had ik daarin graag een tijd meege draaid. Ik vind dit ondemocratisch, een vorm van onbehoorlijk bestuur van de meerderheid van de raad." De overige bestuursleden van de Wel zijnsstichting onderschreven dit onge noegen. Voorzitter Kees Hoogerheide dankte Nagtegaal voor de bewezen diensten. De wel door de raad gekozen kandidaat zei dat hij „als wassen neus" als tweede op de voordracht was gezet. Ook hem had het verbaasd dat men Nagtegaal'niet wilde. Maar Wijngaarden aanvaardde de functie wel, zodat deze kwestie geen vervolg krijgt zoals bij de Stichting samen Eén (zie artikel elders in dit nummer). Afscheid Van de heer Piet Bakker uit Oosterend werd afscheid genomen als bestuurslid van de Welzijnsstichting Bakker kwam op 11 december 1967 in het toenmalige „centraal bestuur" van de stichting en heeft meerdere daarvan afgeleide func ties bekleed. Sinds 1972 was hij voorzit ter van de commissie van toezicht van de muziekschool, sinds juni maakte hij deel uit van de sectie amateuristische kunstbeoefening, was jarenlang voorzit ter van het Contactorgaan voor Zang en Muziek en was van juni 1980 tot mei 1982 voorzitter van de Welzijnsstichting. „Een grote staat van dienst", aldus voorzitter Kees Hoogerheide, die het be treurde dat Bakker alle functies in één keer van de hand doet. Als geschenk overhandigde hij een cadeaubon. Bak ker zelf zei het werk altijd met veel ple zier en voldoening te hebben gedaan, vooral als voorzitter van de commissie van toezicht van de muziekschool. Maar de laatste jaren was het er niet makkelij ker op geworden zodat hij toch blij was ermee te zijn gestopt. Hij bracht dank aan de mensen waarmee hij had samen gewerkt die het hem in feite hadden mo gelijk gemaakt dit werk te doen. In de plaats van de heer Bakker in de commis sie van toezicht werd door het bestuur van de Welzijnsstichting de heer C. G. Vlaming uit Oosterend gekozen In de plaats van Bakker in de sectie amateu ristische kunstbeoefening werd me vrouw I. A. Burger-Bergstra benoemd. GAAT U VEEL BELASTING BETALEN DIT JAAR? Realiseer dan voor 31 december a.s. een aftrekpost door het afsluiten van een koopsompolis of pensioen voorziening! maximale aftrek dit jaar f15.339,00. lagere stortingen zijn mogelijkl hoog rendement goede oudedagsvoorziening. Voor alle informatie: verzekeringen telefoon (02220) 4341 Na kantoortijd 49884 of 4389. Frontale botsing op Rijksweg De 50-jarige heer J. den Haan uit Den Burg is zondagavond omstreeks half negen op Rijksweg 9 ter hoogte van Callantsoog om het leven geko men bij een verkeersongeluk. Op weg zijnde naar Texel botste hij met zijn auto frontaal op de tegemoetko mende wagen van de heer C. Kater uit Den helder, die ook de dood vond. De betrokken auto's veranderden in onherkenbare wrakken en kwamen ter weerszijden van de weg terecht. Beide chauffeurs moeten op slag dood zijn ge weest. De 45-jarige echtgenote van de heer Den Haan moest met mechanische hulp van buitenaf worden bevrijd. Zij had diverse uit- en inwendige kwetsu ren, maar was er niet ernstig aan toe. De 13-jarige zoon werd zwaar gewond. Hij brak zowel armen als benen en liep ook inwendig letsel op. Moeder en zoon wer den naar het Gemini ziekenhuis gebracht. De toedracht van het verschrikkelijke ongeluk wordt nog door de politie on derzocht. Aanvankelijk werd door de po litie verondersteld dat de auto van de fa milie Den Haan op de linkerweghelft zat in verband met een inhaalmanoeuvre. Nadien is daarover ernstige twijfel gere zen; er moet iets anders zijn gebeurd waardoor de wagen naar links is uitgeweken. De heer Den Haan was bedrijfsleider van de Texelse vestiging van het Provincieel Electriciteitsbedrijf Noordholland. Hij was sinds 1971 in Den Burg woonachtig. w SIERADEN MET DIAMANT vanaf ƒ229,—. Weverstraat 34, Den Burg, telefoon (02220) 2912.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1