Cjrom Twartsjexels in het harL, erontrusting a/vering van o tganzenreservaa t Oostkaap als surfcentrum financieel onhaalbaar Geen „bandje' politietelefoon meer voor lOCKSDORPER (29) IMGEK0MEN BIJ fERKEERSONGEVAL Rabobank Q EN W PRATEN MET DIRECTEUR STAATSBOSBEHEER STUK PLASTIC WAS OORZAAK VAN ONGELUK Videoreportage over verdwenen visserij rr J' Geslaagd JAARGANG Nr. 9843 VRIJDAG 23 DECEMBER 1983 ■actie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel (02220) 2741. Iten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, [os Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der jden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. br advertenties, abonnementen, etc.: Iigeveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Ifoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Ben W zullen binnenkort jegens de directeur van Staatsbos- jeheer hun verontrusting kenbaar maken over het „halveren an de rotganzenboerderij „Zeeburg" in de Eendrachtpolder. vrees bestaat dat als gevolg hiervan de overlast door ganzen lp de landerijen in de omgeving sterk zal toenemen en dat Itaatsbosbeheer andere agrarische gronden in de buurt gaat (open om het verlies van „Zeeburg" te compenseren. „We beraden ons nog over wat we ecies zullen doen", aldus wethouder ■aan Schilling in de woensdagavond lehouden vergadering van de raads- pmmissie voor ruimtelijk en huis- festingsbeleid. Hij liet echter duidelijk lijken ongerust te zijn en had vernomen lat de agrariërs ook niet gelukkig zijn let de recente ontwikkelingen. Zoals Takend heeft Staatsbosbeheer goedge- pnden dat pachter Martin Eelman op helft van de oppervlakte die aanvan- felijk als grasland ter beschikking van de anzen stond, gewone produktieland- ouw gaat bedrijven. Verzet? Het probleem werd aan de orde lesteld door de commissieleden Gelein lansen en Jan van Asselt. Op de vraag Van Asselt of het college zich zal erzetten tegen de aankoop van com- Woensdagavond half acht is de l-jarige Ben Bruggenkamp uit De Cocksdorp om het leven gekomen pij een verkeersongeluk. Het onge val gebeurde op de hoek ^lieuwlanderweg-Oude Dijkje. Op yeg naar zijn woonplaats botste de bocksdorper tegen een VW Golf die Lanuit het Oude Dijkje rechtsaf praaide. De Golf werd bestuurd door Ben 49-jarige inwoner van Den Burg. Na de botsing vloog de Datsun van Bruggenkamp tegen een lantaarnpaal, bleed door en belandde in een sloot aan pe rechterzijde van de Nieuwlanderweg, enkele tientallen meters voorbij de plaats |van de botsing. Bruggenkamp zat bekneld in het au towrak en is nog bij kennis geweest. Hij «erd Bevrijd door omstanders en de |brandweer en overleed in de ambulance. lDe inwoner van Den Burg kon zijn zwaar Ibeschadigde auto met lichte verwondin- |gen verlaten. De toedracht van het ongeluk is nog niet bekend maar de politie vermoedt het slechte zicht door de hevige re- Igenval een belangrijke oorzaak is ge- Iweest. Ben Bruggenkamp laat een |vrouw en een dochtertje achter. Op de foto de hulpverlening bij het in de sloot. penserende grond door Staatsbosbe heer gaf Schilling geen antwoord omdat het college zijn strategie in deze nog moet ontwikkelen. Van Asselt liet weten dat het uitbreiden van weidegebied ten behoeve van rotganzen het probleem niet oplost, omdat in de praktijk is geble ken dat dit weidegebied zodanig wordt beheerd dat de ganzen er geen eten ge noeg vinden en toch bij de buren te gast gaan. „De ganzen dalen overal op Texel neer." Van Asselt vroeg zich af of de Wildbeheerseenheid (organisatie van ja gers) die onlangs op Texel is opgericht hier een taak zou kunnen hebben. Schil ling was van mening dat er in ieder geval gezorgd moet worden voor een plek waar de ganzen genoeg eten kunnen vinden; alleen dan zul je de dieren met blijvend resultaat varr andere gebieden kunnen wegjagen. Het ganzenprobleem en de moge lijke nieuwe aankopen door Staats bosbeheer om dat probleem op te lossen zullen ook op 9 februari on derwerp van gesprek zijn als de pro vincie naar Texel komt in verband met de relatienotaproblematiek. Het is de bedoeling dat van de zijde van de provincie voorstellen worden ge daan inzake het relatienotabeleid voor Texel. Ook de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid, de standsorganisaties en het water schap zullen worden gehoord. Paal 9 Met de directeur van Staatsbosbeheer zal het college ook praten over de pro blemen rond het paviljoen paal 9 van de firma Vlaming. Deze zaak sleept zodanig lang, dat het gevaar groot is dat het pa viljoen door de zee wordt verzwolgen voordat een oplossing is gevonden. Des gevraagd zei de wethouder dat er vorige week nog contact over deze kwestie is geweest met de houtvester. Staatsbos beheer lijkt niet ongenegen te staan te genover de voorstellen van de gemeente (een vast paviljoen bij het parkeerterrein) maar er worden nogal wat voorwaarden gesteld. „We denken het wel op te kun-' nen lossen. Hopelijk zingt Vlaming het nog een jaar uit", aldus de wethouder. moeten beloven er een strook grond bij te kopen om zijn plannen te mogen doorzetten. Als de grond (bestemd voor beplanting) er niet zou bijkomen, zou den enkele appartementen moeten ver vallen of buiten gebruik blijven. B en W hebben een en ander echter niet hard afgedwongen want ze hebben een bouwvergunning zonder voorwaarden afgegeven. Pas achteraf is een brief gestuurd met het verzoek er een stuk grond bij te kopen. Een eerste poging van Jarino om het terrein te vergroten is mislukt; thans wordt het opnieuw geprobeerd. Jan van Asselt was over deze gang van zaken helemaal niet tevreden al was het dan een kwestie die door het vorige college is afgehandeld. Hij wilde weten wat het gemeentebestuur gaat doen als de terreingrootte uiteindelijk ongewij zigd blijft en de recreatie-eenheden toch voltallig in exploitatie worden genomen. Schilling zei dat het college zich hierover zal „beraden" maar het was duidelijk, ook door opmerkingen van ambtelijke zijde, dat het college geen machtsmiddel heeft. De vergunning is onvoorwaarde lijk afgegeven, wat volgens ambtenaar Le Roux een gevolg was van slechte on derlinge communicatie in het raadhuis. Destijds hielden maar liefst drie verschil lende afdelingen zich met de afgifte van bouwvergunningen bezig zodat men wel eens naast elkaar werkte. Men gaat er overigens vanuit dat Jarino loyaal tracht de ontbrekende grond alsnog te verwerven. Woningen De toewijzing van 52 woningen aan Texel voor het komende jaar, mag dan heel wat minder zijn dan het aantal waar-om was gevraagd maar er is alle re den om tevreden te zijn omdat de meeste plaatsen elders in het land veel slechter zijn bedeeld. Een gemeente als Medemblik mag slechts tien woningen bouwen en Monnickendam dertig. De verdeling per soort woning is in goed overleg met de gemeente tot stand gekomen. Op een gegeven moment informeerde Lees verder pagina 2 Oe dijk bij de Keep: geen flnencléle mogelijkheden voor een recreetlesleunpunt. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs 717, - per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01 742, NMB nr. 67.34.60.398. Het verkeersongeluk dat zich zondag avond voordeed op rijksweg 9 ter hoogte van Callantsoog en waarbij de. Texelaar J. den Haan en een man uit Den Helder om het leven kwamen, is vrijwel zeker veroorzaakt door een opgewaaid stuk landbouwplastic. Dit kwam op de voor ruit van de auto van Den Haan terecht. Daardoor werd het zicht benomen en stuurde Den Haan in een schrikreactie naar links waardoor hij op de andere weghelft terecht kwam en frontaal op de tegenligger botste. Het plastic op de ruit van de Texelse wagen is door twee ge tuigen waargenomen. Medewerkers van het Natuurrecreatie- centrum hebben een 20 minuten duren de videodocumentaire gemaakt met de titel „Verdwenen visserij rond Texel". De reportage bestaat merendeels uit archief-opnamen, gemaakt van de haring-, ansjo; bot; paling- en wiervisse rij. Aan het slot komen recente opnamen voor van de vlootshow tijdens Ooste rend Present. De documentaire zal door lopend worden vertoond in het Maritiem Museum in Oudeschild, op de halve uren en steeds afgewisseld door de ver korte versie van de documentaire „Son- dermeldung Texel" over de Russenoor log. Het Maritiem Museum is tot en met zaterdag dagelijks open en volgende week van dinsdag tot en met zaterdag (van 9.00 tot 17.00 uur). Ook de Oudheidskamer, het Scheep vaartmuseum en natuurlijk ook het Na- tuurrecreatiecentrum zijn in de kerstva kantie geopend. Men wordt erop geat tendeerd dat het NRC op tweede kerst dag ook open is. Het geschikt maken van het dijk- gedeelte bij de Oostkaap als „basis" voor de windsurfsport is onbetaal baar. Die conclusie kan worden ge trokken uit het onlangs uitgebrachte rapport van de „Werkgroep Oost kaap" waaruit blijkt dat met de aan leg van dammen, het opspuiten van strand, het aanleggen van een par keerterrein, het stichten van een ver enigingsgebouw en de aanleg van kabels, riolering, e.d. tegen de twee miljoen gulden gemoeid zal zijn. Geen enkele instantie lijkt bereid of in staat te zijn deze investering te doen of er veel subsidie in te steken. Rechtstreeks verbinding met Alkmaar Bosch en Zee Volgens de planologische voorschrif ten moet het stuk grond waarop thans het appartementencomplex Bosch en Zee wordt gebouwd groter zijn dan thans het geval is. Jarino heeft destijds Waarschijnlijk nog voor het eind van deze maand zal de telefoon van het groepsbureau van de rijkspolitie in Den Burg buiten de openstellingstijden rechtstreeks zijn verbonden met het districtsbureau in Alkmaar. Wie 's avonds of 's nachts de politie wil bellen krijgt nu nog een bandopname te horen waarmee te kennen wordt ge geven dat het bureau is gesloten en dat men het districtsbureau in Alkmaar moet bellen, gevolgd door het telefoon nummer van dat districtsbureau. Dat bandje heeft veel ongenoegen ge geven bij het publiek. Wie 's nachts of op andere tijden dat het bureau in Den Burg niet is bemand, de politie belt, heeft daarvoor meestal een dringende reden. Opnieuw moeten bellen naar Alk maar kost tijd en zenuwen. Bovendien heeft men het gevoel dat de gevraagde politiehulp vanuit het verre Alkmaar niet direct kan worden gegeven. Dat laatste is overigens een misverstand, want het Alkmaarse districtsbureau kan de op Texel dienstdoende politiemensen direct draadloos naar de hulpvrager dirigeren. Het probleem is straks uit de wereld. Wie 's nachts belt naar het bureau in Den Burg wordt onmiddellijk automa tisch met Alkmaar verbonden. Dat kost niets extra, want de gewone lokale tele foonkosten worden in rekening ge bracht. De politie op de meldkamer in Alkmaar zorgt er even snel als tot dusver voor dat de politiemensen op Texel wor den opgeroepen zodat ze binnen enkele minuten (uiteraard afhankelijk van de plaats op het eiland waar de dienstdoen de politie zich op dat moment bevindt) voor de deur kunnen staan. De versnelde alarmeringsmogelijkheid via de plaatselijke groepsbureaus is het gevolg van de invoering van ht zg. ATD- systeem (Automatisch Telefoon Door- schakelsysteem). Alle groepsbureaus in het district (Anna Paulowna, Bergen, Enkhuizen, Heiloo, Langendijk, Medem blik, Schagen, Stedebroec, Texel, Wester Koggeland, Wieringen, Wierin- germeer en Wognum) worden buiten de kantooruren aldus met Alkmaar verbon den. Wie op nachtelijke tijden zelf rechtstreeks naar het districtsbureau in Alkmaar wil bellen, mag dat uiteraard blijven doen maar dat kost meer en le vert een tijdwinst op van hooguit één seconde.... Dat laatste is nog op 13 december ge bleken toen het plan ter discussie kwam in de Werkgroep Openluchtrecreatie. De consulent voor de openluchtrecreatie liet zich bij die gelegenheid negatief uit, evenals de vertegenwoordiger van de provinciale planologische dienst. De ge bruikelijke subsidie van 75% voor derge lijke recreatieplannen zit er voor het Oostkaap-surfcentrum niet in. Afgezien van het feit dat er weinig geld beschik baar is, acht men een subsidie van om streeks anderhalf miljoen niet verant woord voor een dergelijk project, vooral in verband met het in verhouding kleine aantal gebruikers. Elders in het land zijn recreatieprojecten met een veel hogere prioriteit. Dijkmanshuizen? Hoewel het Oostkaap-idee nog niet definitief van de baan is kunnen de Texelse windsurfers erop rekenen dat er niets van terecht komt. Velen van hen zullen daar niet rouwig om zijn omdat het Oostkaap-plan omstreden was. Ook hier zou geen ideale situatie ontstaan. Het Waterschap Texel achtte de Oost kaap met omgeving de enige plaats aan de oostkust waar de surfsportactiviteit kan worden gevestigd en eventueel uit gebreid. Er is daar veel meer ruimte voor het bouwen en aanleggen van de voor zieningen op het land dan bij Dijkmans huizen. Nu echter de Oostkaap-plannen onhaalbaar blijken, zal de aandacht on getwijfeld weer op Dijkmanshuizen wor den gericht. Belangrijkste wens van de surfers is dat daar een gebouw met sani taire voorzieningen komt. Ook over het oplossen van andere problemen (gebrek aan parkeerruimte) zou gepraat moeten worden. van 10 x 20 meter, een surfplankenloods van hetzelfde formaat alsmede aanleg van waterleiding, electra en riolering. Uit de kostenberekening blijkt dat vooral de aanleg van de dammen kostbaar is: 1,2 miljoen. Het strandje van één hectare zou 760.000,— kosten en het vereni gingsgebouw anderhalve ton. De Werkgroep Oostkaap geeft in haar eindrapport toe dat ook aan het door haar ontworpen plan nadelen kleven: het geplande strand is niet groot genoeg om het hele surfgebeuren van de wad- denkust hier te kunnen concentreren. Een ander probleem is dat vlak bij de Oostkaap mosselpercelen liggen. Deze zouden verschoven kunnen worden en het ministerie van landbouw en visserij zou daarmee akkoord kunnen gaan, als de visserijvereniging DETV geen be zwaar heeft. Maar de vissers hebben wél bezwaar omdat de mosselpercelen dan in een veel bevist garnalengebied komen te liggen. Sibo Oskam slaagde aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen wiskunde, met als bijvakken milieukunde en besliskunde. Tevens werd hem de onderwijsbevoegd heid wiskunde toegekend. Dammen Om de Oostkaap als surfbasis ge schikt te maken zouden in zee dammen moeten worden aangelegd op een fun dering van lichte zinkstukken. In de zui delijke hoek zou een strand moeten wor den aangebracht, maar de mogelijkhe den daarvoor zijn beperkt. Het strand zou nogal klein uitvallen. Zou het wor den uitgebreid door het evenwijdig aan de dijk voort te zetten, dan zou de zeer gewenste oefenkom vervallen. Op het land zou een parkeerplaats voor 100 au to's moeten worden aangelegd (wens van het Waterschap) en de waterspor ters zelf willen een verenigingsgebouw Extra geopend; Zondag 1e kerstdag v.a. 14.00 uur Maandag 2e kerstdag v.a. 14.00 uur GAAT U VEEL BELASTING BETALEN DIT JAAR? Realiseer dan voor 31 december a.s. een aftrekpost door het afsluiten van een koopsompolis of pensioen voorziening! maximale aftrek dit jaar 715.339,00. lagere stortingen zijn mogelijk! hoog rendement goede oudedagsvoorziening. Voor alle informatie: verzekeringen telefoon (02220) 4341. Na kantoortijd 49884 of 4389.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1