Volgend jaar veel minder woningen dan gevraagd Texelse brandweer onderschat zichzelf „High road to China" Contingentenverdeling minister Rotganzenreservaat „I)e IIoop" Kerst 1983 Meer geld Konijn terecht VERVOLG VAN PAG.l Neem proef met autovrij strands/ag Programma kerstconcert cc - B E S T/\ (jp> ;>?U: PAQINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 23 DECEMBER 198 Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft deze week de contingenten woningen verdeeld over de verschillende provincies en gemeenten. In Noordholland mogen volgend jaar 15.666 woningen wor den gebouwd en Texel krijgt er daarvan 52. De gemeente had gevraagd om 213 woningen in verschillende categorieën. Ongeveer een kwart van de plan nen kan dus worden uitgevoerd. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: De Zes. Jonkerstraat, Willem van Beierenstraat, Boogerd, Schoon oordsingel. Witte Kruislaan en Wagemakerstraat. In de weergave van de ingezonden brief van Jan Lubbers in de krant van dinsdag j.l. is een storende fout geslo- pen. Het in de brief genoemde bedrag |0 KTdD van f20.000,— moet f200.000— zijn. Dat bedrag komt grofweg overeen met de administratie- en computerkosten van de stichting. Men dient derhalve te hebben gelezen: ,,Het bestuur van de Welzijnsstichting zal eens moeten over wegen of het niet beter is een admi nistrateur in eigen dienst te nemen. Voor een bedrag van f200.000— moet zeker iemand te vinden zijn, die dat op verant woorde wijze kan." Met de verdeling van de contingenten zijn ook enkele nieuwe begrippen in de volkshuisvestingswereld geïntroduceerd. Premiehuurwoningen heten voortaan premie non profit" woningen als ze worden gebouwd door een niet- commerciële instelling. Is de bouwer een belegger, dan noemt het ministerie de woningen voortaan ,,premiehuur be leggers". Buiten de verdeling van de contingenten vallen de vrije sector wo ningen met een eenmalige premie van f6.500,—. De gemeente heeft gevraagd twaalf van deze woningen te mogen bouwen in de Mars (plan Koorn). Het genoemde aantal van 52 wonin gen is voor Texel gereserveerd tot 1 ok tober volgend jaar. Naar gelang de bouw-activiteit in de diverse gemeenten vindt dan eventueel een herverdeling plaats. Hieronder de toegewezen wonin gen in de verschillende sectoren met tussen haakjes het door de gemeente gevraagde aantal: 18 woningwetwonin gen (75), 8 HAT eenheden (12), 6 pre miehuurwoningen niet commercieel (46), 20 premie A koopwoningen (72), geen premie B koopwoningen (8). Het college heeft eerder een principe uitspraak gedaan waar het eerst moet worden gebouwd. De beschikbare wo ningen zullen moeten verschijnen in Noord-west, rondom de R.K. kerk in Den Burg en in de Mars. Een exacte toe wijzing moet nog worden gemaakt. Op de Maricoweg in Den Burg kwa men een personenauto en een vrachtau to met elkaar in aanrijding met materiële schade als gevolg. De door een 30-jarige inwoner van Den Burg bestuurde vracht wagen en de door een 34-jarige man uit De Koog bestuurde Citroën reden elkaar tegemoet maar konden blijkbaar onvol doende voor elkaar uitwijken, zodat ze langs elkaar schampten. Een familie in Oudeschild deed bij de politie aangifte van diefstal van een ko nijn. Het dier was blijkbaar uit zijn hok achter de woning gehaald. De eigenaar (denkende aan de naderende feestda- genl gaf geen cent meer voor het lot van het dier en hij was blij verrast toen na derhand bleek dat het konijn loslopend was aangetroffen door een andere Ou deschilder familie, die het dier toen maar gastvrijheid verleende en de politie van de vondst op de hoogte stelde. de directie van Volkshuisvesting weixe wensen de gemeente had wat de verde ling per categorie betreft en die wensen zijn ingewilligd. De directeur van Volks huisvesting is zelfs een dag op Texel ge weest om zich te oriënteren. Krim Naar aanleiding van een vraag van Van Asselt in de rondvraag werd meege deeld dat er geen formele belemmerin gen meer zijn om in het bestem mingsplan De Krim met de bouw van zo merhuizen e.d. te beginnen. Maar blijk baar moeten Newomij en de EMK het nog eens worden inzake de fasering en de bouw van de centrale voorzieningen. Er moet nog een aanvullende overeen komst worden afgesloten.' Zomerwoningen Van Asselt wilde dat verandering wordt gebracht in de zomerwoningve rordening. Vroeger werd ervan uitge gaan dat deze woningen die op de erven van permanent bewoonde woningen werden toegelaten, zouden dienen voor de eigenaar als deze zijn woonhuis aan toeristen verhuurt. De praktijk is echter dat de eigenaar gewoon in zijn eigen huis blijft en de zomerwoning verhuurt. Dat is makkelijker en brengt (bijna) even veel op. Maar naar de letter zou deze gang van zaken niet geoorloofd zijn, zo dat de verordening moet worden aange past. Ambtenaar Le Roux betwijfelde of wijziging nodig is, want er staat dat de zomerwoning ,,ten dienste staat" van de hoofdbewoner. Dat kan ook beteke nen dat hij er alleen maar de huur van vangt. Naar eigen zeggen niet uit pacifistische maar uit landschappelijke overwegin gen, maakte Peter Bakker aanmerkingen op rollen prikkeldraad en andere rommel die zich op en bij het amfibisch oefen kamp zou bevinden. Opslag van dergelij ke spullen is in het gewone buitengebied niet toegestaan, volgens het bestem mingsplan. De wethouder beloofde aan dacht voor de zaak maar betwijfelde of een overtreding is begaan. Ambtenaar Le Roux kon meteen meedelen dat de gemeente het opruimen van de rommel niet kan eisen, zelfs al zou het verbod in het bestemmingsplan ook voor het ter rein van De Mok gelden. Het bestem mingsplan heeft namelijk nog geen rechtskracht en er kan dus hoogstens een vriendelijk verzoek worden gedaan. Agrarisch" Zoals bekend heeft het college de sug gestie van de VVD-fractie om het begrip .agrarisch gebied" nauwkeuriger te om schrijven, overgenomen. Het college had echter een andere dan de door de VVD voorgestelde definitie bedacht: „een gebied met agrarisch grondgebruik ten behoeve van een agrarisch bedrijf, passend in het uitgangspunt dat de landbouw een economische activiteit is met een op de markt gerichte produk- tie." Het college vond dat nóg beter dan het WD-voorstel maar Gerbrand Poster had zijn twijfels. Volgens hem moest „ten behoeve van een agrarisch bedrijf" eraf. Want hij achtte het niet uitgesloten dat bij brand of bij boedelscheiding het agrarisch bedrijf ophoudt te bestaan en ook dan zou het agrarisch gebruik van de grond verzekerd moeten zijn. Jan van Asselt maakte het probleem nog gecom pliceerder door eraan te herinneren dat er op Texel drie soorten agrarische ge bieden zijn. Hij kreeg te horen dat de door B en W gekozen omschrijving voor alle gebieden geldt, dus ook voor het oude land en het Hogeberggebied. Het VVD-voorstel was bedoeld om in de toekomst te voorkomen dat nog meer boerenland wordt aangekocht om ge heel of mede voor natuurdoeleinden te worden gebruikt, zoals „Zeeburg." Kapitalistisch Een afwijkend standpunt over dit on derwerp vertolkte Peter Bakker. In een op schrift gesteld betoog bracht hij naar voren dat een „op de markt gerichte produktie" niet zo positief is. Die markt is namelijk een kunstmatige situatie die het mogelijk maakt dat enorme boter bergen en wijnpiassen ontstaan en dat voedingsmiddelen worden vernietigd. „Dit past in een kapitalistische econo mie maar is wel een gigantische verspil ling van energie!" Bakker vond een an dere begripsomschrijving in het bestem mingsplan niet zo nodig. En als het toch zou moeten zou het consequent zijn om gebieden met andere functies ook beter te omschrijven. Natuurgebied zou dan zijn: „een gebied waarin natuurlijke pro cessen ongestoord kunnen verlopen, passend in het uitgangspunt dat mense lijk leven een natuurlijk gebeuren is en dat zonder natuur geen menselijk leven mogelijk is." Bakker zag in de door de VVD voor gestelde omschrijving een belemmering om uitsluitend voor zelfvoorziening te produceren of om te produceren voor al ternatieve afzetcircuits. „Het voorstel van de VVD-fractie lijkt ons een streven te zijn tegen kleinschalige, alternatieve vormen van landbouw ten gunste van grote concerns zoals voeder- en meststoffenconcerns, de bestrij dingsmiddelenfabrikanten en de ban ken", aldus Bakker die zich daarom te gen de voorgesteelde andere begrip somschrijving uitsprak. Wethouder Schilling meende echter dat de alternatieve landbouw niet gehin derd wordt door de gewijzigde omschrij ving en was het ook overigens niet eens met het betoog van de PSP-er. De vrees van de VVD dat produktiegrond voor an dere doeleinden wordt gebruikt vond hij begrijpelijk. Ambtenaar Le Roux vroeg zich af of de nieuwe begripsomschrij ving in de praktijk wat kan veranderen. Het is twijfelachtig of niet-agrarisch me degebruik daarmee kan worden ge weerd. Als voorbeeld noemde hij een tandarts die in zijn woning een praktijk ruimte vestigt en er zijn beroep gaat uit oefenen. Dat mag, zolang hij er maar blijft wonen. Dankzij het overrompelende succes van Steven Spielbergs „Raiders of the lost ark" is de belangstelling voor groots opgezette avonturenfilms opnieuw ge groeid. Gelukkig zit er niet veel kans op plagiaat in want niet elke regisseur is in staat een dergelijk wervelend spektakel te maken en niet elke procudent kan een dergelijke onderneming financieren. Het bewijs is er meteen met „High road to China" want is is intussen alweer zo'n twee jaar geleden sinds Spielberg het filmdoek deed vullen met het wel en wee van Indiana Jones. Pas nu is er een waardige opvolger gemaakt voor deze superhit. „High road to China" is een groots opgezette film met een verhaal dat helden zowat naar alle uithoeken van de wereld brengt onder het beleven van spetterende avonturen. De geschiedenis van „High road to China" speelt zich af in Turkije, Afganistan, Indië, Nepal, En geland en China. Het was totaal uitgesloten om de film ploeg naar al deze landen te verhuizen en daarom zochten de makers naar een plaats waar al deze gebieden zo goed je puppies niet kan kopenr-huurt zij mogelijk konden worden nagebootst, .j^yvee onderwereldfiguren om ze te „dog geamuseerd tijdens de opnamen. De be nodigde dialogen zijn een bruisend festijn van binnenpretjes. En hiermee is „High road to China" één van de meest aangename amusementsfilms van de laatste tijd. „High road to China" is te zien vrijdag en zaterdag en maandag en dinsdag, aanvang 20.00 uur. Zondag, eerste kerstdag, is het City theater gesloten. Dalmatiërs Roger Rapcliff is componist en tevens vrijgezel. Zijn Dalmatiër Pongo verveelt zich behoorlijk en besluit dat het tijd is om daar verandering in te brengen. Ze wonen vlak bij een park in Londen. Pon- go besluit zijn baas in contact te bren gen met een aantrekkelijke dame met een aantrekkelijke hond, Pedita ge naamd. Dit heeft een dubbel huwelijk tot gevolg. Maar het noodlot is snel ter plaatse in de persoon van Cruella de Vil- le, een vroegere schoolvriendin van Ani ta (Rogers vrouw). Deze Cruella is erg gek op jassen die gemaakt zijn van het bont van Dalmatiërs. Zij wacht ongedul dig op Perdita's eerste worp die bestaat uit 15 puppies. Als Cruella hoort dat zij, konden worden De keuze viel uiteindelijk op Joegoslavië, Naast een acteurslijst waarop maar liefst 231 namen uit zes landen staan, waren er nog 4000 figuranten nodig. Een enorm werk dus om deze mensen te in strueren, te huisvesten en te voeden. Het reusachtige aantal acteurs en figu ranten moest vanzelfsprekend ook wor den voorzien van gepaste kledij. De hoofdrol in „High road to China" wordt vertolkt door Tom (Magnum) Selleck, een aan lager wal geraakte drankzuchti ge piloot die een mooie, rijke dame (Bess Amstrongl naar China moet vlie gen om haar vader te zoeken en zijn rijk dommen veilig te stellen. De hele film door liggen ze met elkaar in de clinch. Ze zijn samen de kurk waarop de film drijft en ze hebben zich ogenschijnlijk prima nappep", «Alle pogingen van de politie om de kleine hondjes te vinden falen en Pongo en Perdita roepen de hulp in van andere honden in Londen. Tal van dolle ontwikkelingen volgen elkaar nu snel op om te eindigen met het feit dat Roger zijn eerste grote succes geschreven heeft en van dit geld een groot landhuis koopt om de inmiddels tot 101 dalma tiërs uitgegroeide kennel samen met zijn lieve vrouw Anita te herbergen. „101 Dalmatiërs", een tekenfilm van Walt Disney, vol vaart en vrolijkheid. Ge heel Nederlands gesproken. Het Disney- succes is te zien maandag, tweede kerstdag, om half drie. De toegang is 76,— per persoon. De Texelse brandweer heeft er blijk van gegeven zichzelf te onder schatten, toen ze onlangs haar 200 jarig bestaan vierde. Dank zij een ini tiatief van 64 huiseigenaren in Oude schild is bekend, dat de Texelse brandweer in elk geval aanzienlijk ouder is dan 200 jaar, al kan ik ook niet exact aangeven in welk jaar op Texel voor het eerst van een georga niseerde brandweer sprake was. Begin 1783 verzochten de brand meesters van Oudeschild aan Schout en Schepenen van Den Burg en Oudeschild de bestaande brandspuit te laten repare ren of in plaats daarvan „een nieuwe spuit van de eerste groote, voorzien met een zuigpomp" aan te schaffen. In april 1783 werd „het repareeren der spuit geaccordeerd aan Arend Almenum, ge- octroyeerd brandspuitmaker te Amster dam." De spuit was hem al in februari toegezonden. In het najaar van dat jaar wendden 64 burgers van Oudeschild, allen huiseige naar, zich tot de schout en schepenen. Ze wezen erop dat de bestaande spuit „ten eenemaal buiten staat is enig effect te doen" en dat de spuit nog steeds niet is gerepareerd „hoezeer door brand- meesteren daarop bij diverse reisen is aangedrongen." Ze wezener bovendien op dat een nieuwe spuit inclusief „vragt onkosten en andere ongelden" 7920,— zal kosten en stelden voor de oude spuit te verkopen, waarvoor ze een bedrag van 728,— raamden. Ze vroegen het ge meentebestuur de voor de reparatie be schikbaar gestelde 7200- beschikbaar te blijven stellen en boden aan voor de ontbrekende 7700,- „ten lasten van het dorp Oudeschild op lijfrente te negotië ren op twee lijven tegen8% jaarlijkse intrest." De rente (756,— per jaar) zou dan ver haald kunnen worden door „een ver zwaring van de verponding be lasting) per aangeslagen huis met 70,15 per gulden per jaar." De verponding trof alleen de huiseigenaren. Daarom werd voorgesteld „onder de huurders een jaarlijkse garing inzameling) te hou den." De rest zou dan door een verho ging van de verponding „tegen een re delijk salaris door de Ontfanger der ver pondingen" kunnen worden ingevorderd. Machtiging Op 18 november 1783 beschikken Schout en Regenten van Den Burg en Oudeschild in hoofdzaak gunstig op het verzoek, met dien verstande dat ze de brandmeesters machtigen het kapitaal van 7700,— aan te trekken en hen ver plichten de jaarlijkse opslag op de ver ponding te innen en daaromtrent om de twee jaren behoorlijk rekening en verant woording te doen. De brandmeesters van Oudeschild, J. Veldhuys Paulus Kikkert en Hendrik Blom, verwonderen zich over de op dracht tot aantrekking van het kapitaal en de opdracht tot invordering van de opslag op de verponding. „Zij verwach ten van hunne burgervaarders, dat de in vordering gebeurt door die Regenten, die jaarlijks de gecombineerde dorps- kosten van Den Burg en 't Oudeschild berekenen en deze vervolgens door den schotgaarder laten invorderen." Ze vra gen zich af „hoe Regenten zich aan de uitvoering van een verzoek dat rechtstreeks tot hun plicht behoort, kun nen onttrekken. Zij behoren de schuld bekentenis te tekenen en de ontfanger der verpondingen of de schotgaarder met de invordering te belasten." Wel verklaren ze zich bereid jaarlijks de „ga ring" hij de huurders te doen. Ze wijzen erop dat het dorp nu al bijna een jaar zonder brandspuit zit. „Ze zijn niet in staat UEd af te schilderen de angsten, die hun hart vervullen bij de herdenking van 't gevaar, waaraan de bezittingen en welvaard van de ingezee- tenen van 't Schild zijn bloodgesteld en hun verbeelding schetst hun de rampza lige gevolgen, indien het dorp geduuren- de 't gemis der spuit ('t welk God ver hoede) door een alvernielende brand werd aangetast"Deze brief schoot bij het gemeentebestuur in het verkeerde keelgat, want op 14 februari 1784 wor den de indieners „geordonneerd in dien dezelve goedvinden eenig nader of ander verzoek te doen en zulks op ee- ne decenter welgevoeglijker) wijze in te rigten." Ootmoedig De Oudeschilders laten er geen gras over groeien. Procureur A. Wentel te Oudeschild vraagt namens de burgerij „ootmoedig te accorderen akkoord te gaan) met een door hem opgesteld ontwerp-appoinctement schikking) met intrekking van het eerste appoinctement." Het gemeentebestuur gaat hiermee op 4 maart 1784 akkoord. Veel verandert er niet ten opzichte van hetgeen de brandmeesters eerder voorstelden De jaarlijkse „garing" onder de huurders zal onder verantwoordelijkheid van de brandmeesters geschieden „door één der ordinaire geregtsbodens dezes ei- lands, die daarvoor drie guldens zal ge nieten De invordering van de opslag op de verponding (alleen voor de huiseige naars) zal worden gedaan „door den Ontfanger der verpondingen aan Den Burg en Oudeschild, welke daarvoor jaarlijks zal genieten twaalf guldens." De schuldbekentenis van de lening van 7700,— zal door „Scout en Regenten van het Oudeschild worden getekend." De oude brandspuit mag worden ver kocht en machtiging wordt gegeven „voor het inkopen binnen 6 weken, of zover niet gereed mogte zijn - te bestel len het maaken van een brandspuit van de eerste groote, voorzien meteen zuig pomp en verdere toebehoorens." Oudeschild kon tevreden zijn. Ze had den de strijd tegen het plaatselijk bestuur gewonnen. Wel deden ze de toezegging dat zij met de nieuwe spuit ook andere dorpen krachtdadig wilden ondersteunen Manquement Op 24 februari 1785 keuren de Regen ten een nieuw brandweerreglement voor Oudeschild goed, hetgeen hen door de zelfde brandmeesters ter goedkeuring was voorgelegd. „De oude reglementen bevatten te weinig bepalingen omtrent ieders post en werk aan de spuit, waar van een slechte directie omtrent het brandspuitwezen het gevolg was. Ook konden boeten der nalatigheid bij manquement van een voldoende order niet worden ingevorderd," Wat opvalt is dat het reglement van Oudeschild uit 1785 (en dat dus al voorgangers had) aanzienlijk uitgebreider is dan het op 17 november 1783 voor Den Burg vast gestelde reglement. Dat van Den Burg omvat 19 artikelen, dat voor Oudeschild niet minder dan 47 artikelen. Door de nieuwe brandspuit was kennelijk ook de behoefte ontstaan aan een uitgebreider regeling. Het reglement omschrijft de in houd van niet minder dan 14 verschillen de functies bij de brandweer. Uit het vorenstaande blijkt dat Ou deschild al ver voor 1783 een brandspuit had, terwijl het waar schijnlijk is dat het in 1785 vervangen oude reglement ook al van vóór 1783 dateerde. Ik denk dat de Texelse brandweer minstens verplicht is op 4 maart 1984 een feestelijke de monstratie in Oudeschild te geven, want dan hebben de Oudeschilders echt iets te vieren. G. A. Oskam Peter Bakker (PSP): Als enige lid van de commissi voor ruimtelijk en huisvestingsbe leid heeft Peter Bakker van de PSI zich kritisch opgesteld tegenove het plan om de strandslagen paal 9 paal 17 en paal 28 van een fietspad t voorzien. Voor hem stond niet bi voorbaat vast dat de aanleg vai fietspaden tot een veiliger verkeers situatie zal leiden: het tegendeel zoi zelfs het geval kunnen zijn. Bakker noemde als voorbeeld de hui dige weg naar het strand van paal 17 Fietsers, wandelaars en automobilistei rijden daar allemaal over, houden reke ning met elkaar en er gebeurt zelden o nooit een ongeluk. Komt er een fietspar dan zullen wandelaars en fietsers daar heen uitwijken en elkaar hinderen en di auto's op de autoweg zullen worden uit genodigd hard te gaan rijden. Bakke zou graag zien dat een proef wordt ge nomen met een autovrij slag naar he strand, gedurende bijvoorbeeld het sei zoen. Ook Staatsbosbeheer heeft eer suggestie in die richting gedaan. In de woensdagavond gehouder commissievergadering bleek echter nie mand anders iets voor dat idee te voe len. Wethouder Daan Schilling zei da de stranden door de aanleg van fietspa den wel degelijk op betere en veiligei wijze bereikt kunnen worden; bovendier past het in het recreatiebeleid van de ge meente. Schilling geloofde helemaal nie: dat fietsers die in de huidige situatie naai het strand willen dat zo aangenaam vin den. In tegendeel, hij had menser gesproken die nauwelijks op de fiets naar het strand durven wegens het druk ke autoverkeer waarin zij zich dar bevinden. Op tweede kerstdag wordt in de her vormde kerk van Oosterend een kerst concert gegeven door de christelijke mu ziekvereniging „Excelsior" onder leidin; van de heer A. Kuik. Speciale medewer king is er van Jan Everaarts (hobo), Pie Krayma (orgel) en Wilhelmus Barnarc (zang). Begonnen wordt om 12.00 uur De toegang is gratis. Na afloop wordt bi de uitgang gecollecteerd ten bate var het Nederlandse Rode Kruis. Het programma ziet er als volgt uit: Excelsior: Trumpet tune, Purcell. arr. Mellema Opening Excelsior: Gezang 127 uit het liedboek der kerken, arr. J. Nicolai. W. Barnard (zang): Vrede?... nog lang niet, Pip Mijn gebed, Stokkermans/den Braber. J. Everaarts (hobo): Andante uit sonate in G, G. Sammartini Excelsior: Heft op uw hoofden poorten wijd, arr. J. de Haan P. Krayma (orgel): Heerlijk klonk het lied der engelen, Chr. Haalboom Excelsior: Christmas fantasy, J. de Haan J. Everaarts (hobo): Largo cantabile en allegro, uit sonate in C major, J. B. Loeillet W. Barnard (zang), 'k Zou wel eens wil len weten, De Corte. Excelsior: Gezang 139 en 143 uit het lied boek der kerken, arr. J. Nicolai. P. Krayma (orgel) Wachet auf ruft uns die Stimme, J. S. Bach. Excelsior: Once in Royal Davids city, arr. W. Hautvast. „Excelsior" zal traditiegetrouw ook dit jaar weer op eerste kerstdag 's mor gens vroeg kerstliederen spelen op straat. Strenge vorst of regen kan hier echter spelbreker zijn. Kikkertstraat 31 1795 AB De Cocksdoro Texel, 1022221 252 .X.,' Menu f22,50 Keuze uit diverse voor-, tussen-, hoofd- en nagerechten. Verder serveren wij verschillende Kerstp/ates vanaf f9,75. Kindermenu vanaf f7,50. Reserveren mogelijk. Telefoon (02222) 252.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2