VAN HET RAADHUIS i DE COCK EN DE MOORD IN SEANCE eugdprogramma i dorpshuis Plattelandsvrouwen hadden ivond over „Ikonen" Mededelingen van B. en W. Ouderen Den Burg hadden zeer geslaagde kerstviering Geen uitbreiding „recreatief opstal" Geluidzones alleen langs Pontweg Hogere kap mag Nieuwe ramen bedreigen privacy van buren Transformatorhuisje Kerstviering op Gortersmient Pakt wil meer weten over slaapplaatsen Dammen en schaken in De Lindeboom Waterschap verkoopt restjes grond Kerstviering in 't Kamphuis Geen vergunning voor bijkeuken Programma van orgelconcert Kerstbridgedrive van Groot Slam Schaker Broekema door rampspoed achtervolgd Granaat 19« IJ DAG 23 DECEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het MZW en het Jeugdwerk hou- n voor de jeugd rond de jaarwisse- g een groot aantal activiteiten iarvan het merendeel gratis kan jrden bezocht. Alle programma- derdelen vinden plaats in dorps- is d'Ouwe ULO. Men gaat dinsdag van start met het rtonen van tekenfilms van 14.00 tot 00 uur en ook is er dan disco. Woens- ig kan men 's morgens van 10.00 tot 00 uur biljarten en tafeltennissen en t kan ook op donderdag- en vrijdag- orgen. Woensdagmiddag om 15.00 ir wordt een film vertoond en 's onds is er soos voor jongeren van 16 ir en ouder. Donderdagmiddag wordt ik om 17.00 uur een film gedraaid en ijdagmiddag is er weer disco en teken- Ti van 14.00 tot 17.00 uur. Maandag 2 januari wordt om 15.00 jr film gerdaaid en dinsdagmorgen 3 nuari start een biljart en tafeltennis- impetitie. De wedstrijden beginnen om 00 uur. Woensdagmorgen 4 januari in men buttons maken en 's middags leelt een Texelse rockband in het jrpshuis, aanvang 14.00 uur. Die avond ederom soos voor jongeren van 16 jaar ouder. Donderdagmiddag wordt een m vertoond en vrijdagmorgen 6 januari in men knutselen van 10.00 tot 12.00 jr. 's Middags is er disco met teken- ms. Zondagmiddag kan men ook dan- en in het dorpshuis maar deze middag speciaal voor de vijfde en zesde klas- rs van de lagere scholen. De entree is an 50 cent. De minimumleeftijd voor al- activiteiten is 10 jaar. De jaarlijkse kerstavond van de 'lattelandsvrouwen van De Cocks- lorp en Eierland had deze keer een eel ander karakter dan gebruikelijk. plaats van de traditionele samen- ang, kerstverhaal e.d. werd nu een azing gegeven over het onderwerp Ikonen". Dat gebeurde door de loogbejaarde prof. dr. W. Theunis- en uit Nijmegen die van dit onder- verp een diepgaande studie heeft lemaakt. Hij kon dan ook uitvoerig ingaan op Ie geschiedenis, de godsdienstige en de isthetische betekenis van de inkonen lie blijkens het motto van de avond als .venster op de eeuwigheid" kunnen vorden gezien. Prof. Theunissen heeft al van kloosters en kerken bezocht in inder meer Rusland en Griekenland (vaar de ikonen worden bewaard en in \oge eer gehouden. Hij vertoonde dia's on ikonen en liet byzanthijnse koormu- iek horen, waarhij het kerstgebeuren de ïodige aandacht kreeg. De voordracht ran Theunissen werd algemeen als boei- nd ervaren door de 63 in het Eierland- ohe Huis aanwezige vrouwen, hoewel je waardering nogal uiteenliep. Velen rieken toch wel erg veel waarde te hech- :en aan de traditionele kerstbijeen- omsten, zodat dit experiment mogelijk jeen vervolg krijgt. Evenals vorige jaren (varen de plattelandsvrouwen organisa- :orisch betrokken bij de kerstmiddag (oor de bejaarden van De Cocksdorp en Eierland, dinsdagmiddag in het Eierland- >che Huis. Een vijftigtal ouderen uit dorp 9n polder was present. Er werd genoten iran het koor van De Cocksdorp en men iet zich de koffie, cake en het borreltje goed smaken. Sluiting gemeentelijke diensten Op tweede kerstdag zijn alle gemeente lijke diensten voor het publiek gesloten. Voor een wijziging van een route van de huisvuilauto wordt verwezen naar de in deze krant al geplaatste advertentie. De route schuift een dag op, dus de route van maandag gaat naar dinsdag, die van dinsdag naar woensdag, enz. De markt wordt gehouden op dinsdag 27 december. Horecabedrijven tijdens de feestdagen In een brief aan de horeca-ondernemers heeft de burgemeester gevraagd hun be drijven op zaterdag 24 en 31 december a.s. eerder te sluiten, gezien het speciale karakter van die dagen. Op nieuwjaarsmorgen mogen die bedrij ven 's nachts tot 3 uur geopend zijn. Op beide kerstdagen en nieuwjaarsdag is het sluitingsuur vastgesteld op 2.00 uur. Muziek mag er dan zijn tot 1.00 uur. De afdeling Den Burg van de Algeme ne Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) heeft alle reden om met voldoe ning terug te denken aan de kerstbijeen komst die dinsdagmiddag in hotel De Lindeboom werd gehouden. De be langstelling was groot. Voorzitter S. de Waard verwelkomde ongeveer tweehon derd personen. Het woord werd gevoerd door dominee Blauw en inmiddels traditie ook door burgemeester Engel vaart. Er was samenzang onder leiding van mevrouw Craanen-Hemelrijk, die de piano bespeelde. Ook was er een muzi kaal intermezzo van mevrouw Ronday (piano) en Geesje Schotanus (fluit). De ouderen lieten zich vervolgens de uitste kend verzorgde broodmaaltijd goed smaken, waarna in afwachting van het mannenkoor nog wat samen werd ge zongen. Het optreden van het Texels Christelijk Mannenkoor onder leiding van de heer A. Kuik werd algemeen er varen als het hoogtepunt van de bijeen komst. Op sublieme wijze en onder uit stekende akoestische omstandigheden werd een aangenaam in het gehoor lig gend programma afgewerkt Voorzitter De Waard dankte aan het slot van de bijeenkomst de vele mensen die hun medewerking hadden gegeven, onder andere de familie Keesom en hun medewerkers. Ook was men erkentelijk jegens de Stichting Samen Eén die door het beschikbaar stellen van het busje van het verpleeghuis het vervoer van de slecht ter been zijnden had mogelijk gemaakt. B en W willen geen vergunning geven voor uitbreiding van het zomerhuisje van de familie Unger, Muyweg 66 in Eier land. Dit gebouw is nu 45m2 en Unger wil het vergroten tot 70m2. Als het om een zomerwoning zou gaan, zou dat kunnen. Onlangs opende de gemeente raad namelijk deze mogelijkheid. Maar het college vindt dat het hier niet gaat om een echte zomerwoning omdat er als gevolg van een splitsing van het perceel geen binding meer bestaat met de per manent bewoonde hoofdwoning. Alleen de Pontweg en een stukje van de Akenbuurt komen op Texel in aanmerking om van geluidszones te worden voorzien. Dat zijn gebieden van 250 meter breed langs beide kan ten van de weg waarin bijzondere maatregelen genomen moeten wor den om geluidsoverlast tegen te gaan. Eén en ander werd besproken in de raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid woensdagavond. Eigenlijk moet volgens de wet elke weg met twee of meer rijstroken van dergelijke zones zijn voorzien, maar om onnodig werk te voorkomen is er een norm bedacht voor de minimum verkeersintensiteit die dergelijke maatre gelen nodig maakt. Op Texel blijken dus alleen die twee wegen binnen die wet te vallen. .Geluidsgevoelige objecten" die binnen de zones vallen moeten volgens de wet zodanig beschermd worden dat de overlast op de gevel binnen de wette lijke norm blijft, die norm is 50 dB (A). Op de bedoelde wegen komen meer dan 2450 motorvoertuigen per etmaal langs. Volgens een toelichting van milieu-ambtenaar K. van der Burgh heeft Texel nog geen geluidsmeter maar moet het mogelijk zijn via theoretische rekenmodellen de overlast op een be paalde plaats uit te rekenen. Metingen werden tot nog toe, als dat nodig was, verricht door de provinciale waterstaat. „Het kan echter best zijn dat u nog eens een post voor zo'n meter op de begro ting ziet staan", aldus wethouder D. Schilling. De heer Th. Witte uit West Duitsland krijgt bouwvergunning voor het verho gen van een kap op een zomerhuis in De Vogelmient in De Koog. Door de nok- hoogte op 5.50 meter te brengen, ont staat plaats voor twee slaapkamers. Vol gens het bestemmingsplan mag de nok niet hoger zijn dan vijf meter, maar de vrijstellingsregeling staat een afwijking van 10% toe en dat is dus net voldoende. Mevrouw R. Witte-Smit, De Kuil in Den Hoorn vindt dat haar privacy ernstig wordt aangetast door twee raamkozij nen die haar buurman W. Waterman (Stolpweg 20) in zijn zijgevel wil aan brengen. Waterman heeft daarvoor ver gunning gehad en mevrouw Witte heeft bezwaar tegen het verlenen van de ver gunning gemaakt. B en W hebben het bezwaarschrift ech ter ongegrond verklaard, in navolging van de bezwaarschriftencommissie. Op grond van de regels van bestem mingsplan of bouwverordening konden de nieuwe ramen niet worden gewei gerd. Ook volgens het burgerlijk recht zijn de ramen legaal want ze bevinden zich op meer dan twee meter van de erf- scheiding. Mevrouw Witte kan nu alleen nog krachtens de wet Arob in beroep gaan bij de Raad van State. Het PEN mag van het gemeente bestuur een transformator plaatsen aan de Akenbuurt, ondanks het feit dat dit object op slechts 24 meter afstand van de as van de weg komt, inplaats van de in het bestemmingsplan voorgeschreven minimum afstand van veertig meter. Via de vrijstellingsregeling kan die afstand met 60% worden verkleind en dan komt men op precies 24 meter. De vergunning kan met toepassing van artikel 50 van de woningwet worden verleend. Op tweede kerstdag wordt in de kanti ne van camping Gortersmient (Grens- weg 330) een kerstviering met aanslui tend een broodmaaltijd gehouden, geor ganiseerd door de Baptistengemeente Texel, leder is welkom. Begonnen wordt om 15.00 uur. Wie geen ven/oer heeft kan bellen naar K. Druif 02222-330; H. Gort 02220-2735; L. Flisijn 02220-2439 of J. Trap 02223-337. De Pakt-fractie in de gemeente raad heeft twijfels over het aantal toeristische slaapplaatsen, dat on langs werd bekend gemaakt door B en W. In antwoord op een eerder gestelde vraag van die fractie liet het college weten dat er eind vorig jaar 37.774 toeristische bedden op het ei land waren. Kennelijk onbevredigd door dit antwoord (dat niet klopt met andere cijfers die op het vreem delingenverkeer betrekking hebben) heeft de fractie nu gevraagd welke telmethode is gebruikt, of die me thode betrouwbaar is en of er afwij kingen mogelijk zijn. Verder wil de fractie weten welke con trolemogelijkheden er zijn en of die volle dig worden benut. „Hoe groot schat u het aantal klandestiene slaapplaatsen en bent u van plan ertegen op te treden? Bent u met ons van mening dat de gepu bliceerde Teso-cijfers aanleiding moeten zijn voor hertelling?" Het Pakt herinnert eraan dat in voor gaande jaren de Teso cijfers steeds als betrouwbaar zijn beschouwd. Men acht het niet uitgesloten dat belangrijke aan tallen „klandestiene" toeristen op Texel verblijven waarvoor geen toeristenbe lasting wordt betaald. In verband met dat laatste vindt de fractie dit onderwerp vooral belangrijk. „Er kan sprake zijn van grote inkomstenderving voor onze ge meente. Meer toeristenbelasting of beter gezegd het bedrag waarop de ge meente recht heeft betekent handha ving of uitbreiding van voorzieningen ten behoeve van toerisme en recreatie." Gevraagd wordt het onderwerp aan de orde te stellen in de commissie- en de raadsvergadering op basis van een pré advies. In de brief waarin de Pakt-fractie het bovenstaande verzoekt, wordt als „P.S." ook nog een heel ander onderwerp aan geroerd. Ruim een jaar geleden had de fractie de suggestie gedaan om een voor het grote publiek bestemde aanbie dingsbrief met de verkorte gemeentebe groting te vervaardigen, zoals ook ge beurt in de gemeente Dalen. De mensen krijgen daardoor op overzichtelijke en voor ieder bevattelijke wijze een indruk van het financieel reilen en zeilen van de gemeente. Zeer onlangs deed Cor Dros van Texels Belang een soortgelijke sug gestie. Hij had de populaire begrotings samenvatting met toelichting van de ge meente Roden („Standplaats van Jari- no, maar dat zal wel toevallig zijn") als voorbeeld gesteld. Woensdagavond houdt schaakclub En Passant een dam- en schaaktoernooi in hotel De Lindeboom. De avond is vooral bedoeld voor mensen die thuis dammen of schaken en geen lid zijn van een club, alsmede toeristen. Deelname is gratis en voor de winnaars zijn er klei ne prijzen. Aanvang 20.00 uur. Het Waterschap Texel verkoopt diver se stukjes grond langs de oostelijke zee dijk aan de eigenaars van het aangren zende land. Het gaat om stroken die het Waterschap heeft verkregen bij de ruil verkaveling ten behoeve van de dijkwer ken. Nu de dijkverhoging gereed is, blij ken tal van stukjes niet meer nodig te zijn voor de uitoefening van de water- schapstaken. Tot dusver werd de grond gratis gebruikt door de aangrenzende ei genaars of pachters. Alle stukjes worden nu voor f 1,— per m2 verkocht aan de vol gende eigenaars: mevr. B. van der Vis- Roeper, de heer J. C. Roeper, de heer C. G. Vlaming, T. Slik, Ph. Bas, L. Boon man, A. Boogaard, P. Kistemaker (Ou- dorp) en C. van Liere. Jan en Paula Brouwer vieren tweede kerstdag om 15.00 uur kerstfeest voor ie der in 't Kamphuis (Zuidhaffel 27), met zingen en vertellen voor groot en klein. Bij een kopje koffie of thee kunnen men sen daarna van gedachten wisselen. De gemeente staat niet toe dat de heer R. Voorthuizen bij zijn woning Ada van Hollandstraat 2 in Den Burg een bij keuken bouwt. Het bestemmingsplan laat een maximale oppervlakte van 32m2 aan bijgebouwen toe, maar er staat op het erf al een schuur van 8m2 en een ga rage van 24m2. Door toepassing van de zg. „parapluregeling" zou er eventueel nog 3m2 bijkunnen, maar daarmee is Voorthuizen niet geholpen want de door hem gevraagde bijkeuken beslaat 12 !4 meter. De vergunning is daarom geweigerd. Peter Zwart geeft woensdagavond een orgelconcert in de Gereformeerde kerk van Den Burg. De toegang is gratis. Het concert begint om 20.15 uur. Het programma is als volgt: Praeludium Er ruist langs de wolken O, hoe heerlijk, hoe begeerlijkjan Zwart Concerto in Es J. S. Bach Troisième Choral César Franck Okindeke klein, o kindeke teer Heerlijk klonk het lied der Eng'len Hoor, de Eng'len zingen de eer Feike Asma Priere et Berceuse Alexander Guilmant Guand Jesus naguit Noel Claude Balbastre Ere zij God Stille nacht Jan Zwart Postludium. Samenzang: Daar is uit 's werelds duistere wolken. Woensdagavond wordt in de schouwburgzaal van De Lindeboom een grote kerstdrive gehouden van bridgeclub Groot Slam. Niet-leden betalen voor deelname een tientje per paar en voor de winnaars zijn er forse prijzen. Het bridgen begint om 20.00 uur. Afgelopen weekend traden 23 club kampioensparen uit Noordholland-noord in Heemskerk aan voor de regiobeker. Die prijs ging naar een paar uit Schagen. Het Texelse koppel Bakker eindigde als vierde. Texelse bridgers deden ook mee aan een kerstdrive in Schagen en daar werden S. de Laat, P. Zevenhoven en de fam. Chavonnes eerste in hun lijn. C. Blonk, S. Geus en de fam. Van Sam- beek werden tweede in hun lijn. „It's all in the game", verzuchtte schaker H. Broekema maandag in de Lindeboom op de clubavond van En Passant nadat hij zijn afgebroken partijen tegen Joop Rommets en Jaap Dros door twee vreselijke mis grepen verloren had zien gaan. Het was vooral zo tragisch omdat Broe kema in beide partijen met zeer goed spel zijn tegenstanders had overklast. Broekema bouwde vanuit een moeilij ke stand een gewonnen stelling op te gen Rommets die een wat te opti mistisch loperoffer bracht. In de slotfase voerde Broekema een foute paardenma- noeuvre uit waarna Rommets er als de kippen bij was om alsnog zijn slag te slaan. In de tweede zitting van zijn partij tegen Jaap Dros toonde Broekema met enkele fijnzinnige zetten aan dat zijn pluspion in de afgebroken stelling niet zonder bete kenis was. In een moment van totale schaakblindheid liet hij in een gewonnen positie echter een toren staan. Beter verging het Wim Hoekman die promotieconcurrent Rogier Daan uit schakelde en bovendien nog een punt rijker werd aan F. van Tatenhoven die hun afgebroken partij zonder verder spe len opgaf. E. de Visser speelde verras send sterk tegen Paul Eelman die on danks hardnekkig verdedigen tenslotte toch zijn koning moest omleggen. De partij tussen de aanvoerders van de B- groep M. Witte en A. Terpstra werd ge wonnen door Witte die daarmee zijn te genstander op de ranglijst passeerde. Uitslagen: B-groep: W. Hoekman-R. Daan 1—0 M. Bremer-O. van Loo 1—0 F. van Tatenhoven-G. Zoetelief 0—1 J. v. Heerwaarden-W. Pranger 0—1 P. Eelman-E. de Visser 0—1 M. Witte-A. Terpstra 1 0 W. Hoekman-F. van Tatenhoven 1—0 A-groep: H. Broekema-J. Rommets 0—1 J. Dros-H. Broekema 1 0 In de duinen ter hoogte van paal 8 werd een granaat gevonden. De politie zalzorgen voor afvoer en vernietiging. APPIE BAANTJER VERTELT Ik zal commissaris Bui tendam voorstellen, dat jij die moord verder alleen klaart." Vledder trok een beteuterd gezicht. „Zo scherp ben ik nu ook weer niet", mompelde hij geschrokken. De Cock glimlachte fijntjes. „Wanneer is de sectie?" „Morgenochtend om elf uur. Dokter Rusteloos kon niet eerder komen. Het was druk in het land, zei hij. Er was nog een sectie in Den Bosch, die hij niet kon uitstellen." De Cock knikte begrijpend. „Moord", sprak hij cynisch, „ook in ons land een bedrijf zonder malaise." Hij keek naar Vledder. „En de blouse van Zwarte Sofie is naar het laboratorium?" „Ja. Doctorandus Eskes was alleen bang dat het bruine vlekje te gering is voor analyse. Hij beloofde het toch te proberen." De Cock leunde achterover en tilde zijn benen op zijn bureau. „We zijn het on derzoek niet florissant gestart", sprak hij somber. „Wat weten we feitelijk van die Zwarte Sofie. Ik bedoel, buiten het ge geven dat ze bij de Burgerlijke Stand blijkbaar als Sjaan Streuffels staat ge boekt? Heeft jouw onderzoek nog iets opgeleverd?" Vledder trok zijn notitie boek uit zijn binnenzak. „Volgens mijn inlichtingen werd ze 42 jaar geleden in de Amsterdamse Pijp ge boren als dochter van een echte, maar veelal bezopen orgeldraaier en een moe der van wie werd gezegd dat zij zelfs tij dens haar zwangerschappen nog de prostitutie bedreef." De Cock streek door zijn haar. „Dat is nogal wat." Vledder knikte. „Het was een puur aso ciaal gezin." De Cock schudde triest zijn hoofd. „De aanduiding Zwarte Sofie doet mij vermoeden dat ook onze Sjaan Streuf fels het rosse leven niet schuwde." Vledder stak afwerend zijn hand op. „Zover zijn wij nog niet. Als jong meisje viel ze op door haar uitbundige vormen." Hij grinnikte. „Het moet wer kelijk heel bijzonder zijn geweest. Ver moedelijk daardoor werd ze als exclusie ve serveerster geëngageerd voor een van die tenten aan het Thorbeckeplein. Daar heeft ze jaren gewerkt. Pas op haar zevenentwintigste trouwde Sjaan Streuffels met Charles van Leeuwen hoek, toen een wilde jongeman die op kosten van zijn zeer gefortuneerde vader als playboy en eeuwige student door het leven dartelde." „De broer van Annette." Vledder knikte. „Precies... de broer van Annette. Het was een stormachtig huwelijk, dat na vijf jaar schipbreuk leed toen Charles, naar zijn zeggen, zijn jonge vrouw bij een buitenechtelijke escapade vrijwel op heterdaad betrapte. Hij stuurde haar on middellijk de laan uit." „En het huwelijk werd ontbonden?" Vledder schudde zijn hoofd. „Nee. Dat is gek. Het huwelijk is nog steeds van kracht. Het schijnt dat Sjaan zich steeds met hand en tand tegen een scheiding heeft verzet." „Waarom?" Vledder maakte een hulpeloos gebaar. „Ze zei altijd dat ze de naam Van Leeuwenhoek zo mooi vond... te mooi om er ooit afstand van te doen." „Dat was cynisch bedoeld?" Vledder grinnikte. „Mogelijk. Ik heb daar niet naar geïn formeerd. Ik denk dat ze die naam wilde behouden ten behoeve van het kind." De Cock keek verrast op. „Het kind?" Vledder knikte. „Een zoon. Richard. De jongen is nu een jaar of veertien." „Een kind van Charles?" Vledder glimlachte. „Zo staat het in de onverbiddelijke registers van de Burger lijke Stand." „Waar is die jongen?" Vledder haalde zijn schouders op. „Dat weet niemand. Sjaan heeft hem altijd voor de familie Van Leeuwenhoek verborgen gehouden. Niemand kon mij ook zeggen hoe die jongen er uitziet." De Cock maakte een grimas. „Als ik alles zo hoor, dan kan ik mij voorstellen dat Annette van Leeuwen hoek het niet erg op haar schoonzuster had begrepen." Vledder knikte instemmend. „Dat was ook zo. Maar volgens Christine van der Waal was Annette „te veel dame" om uiterlijk iets van haar af schuw te doen blijken. Zo kon het ge beuren, dat beiden lid werden van de zelfde spiritistische kring." De Cock kauwde op zijn onderlip. „Wat deed Sjaan na haar breuk met Charles?" Vledder raadpleegde zijn notities. „Ze heeft daarna tal van verhoudin gen gekend. Vluchtige relaties. Meestal van korte duur. Ik denk, te kort om de namen van de betrokkenen nog te kun nen achterhalen. Maar ze leefde nu al bijna acht jaar onafgebroken in concubi naat met een invalide bouwvakker, van wie bij ons in de administratie niets na delig bekend is." De Cock trok een bedenkelijk gezicht. „Hoe heet hij?" „Gerard.... Gerard van Klaverbeek. Hij is 47 jaar. Ze wonen al geruime tijd in het dorpje Landsmeer, in de Vos- sestaartstraat. Een vrij nieuwe wijk met eengezingshuizen." „Waar leefden ze van?" „Hij heeft een invaliditeitsuitkering in gevolgde de WAO. Dit is slechts gering. Zwarte Sofie spijkerde bij. Ze had een vaste klantenkring opgebouwd van een zame oudere heren die zij, uiteraard te gen vergoeding, op gezette tijden met een bezoek vereerde. De Cock glimlachte. „Ik vermoedde al zoiets. De heertjes zullen nu tevergeefs verlangend naar haar uitzien." Hij zweeg even en keek zijn college bewonderend aan. „Hoe kom je aan al die wijsheid?" Vledder glunderde. „Van Mathilde van Lochem." „En wie is Mathilde van Lochem?" Vledder wuifde wat nonchalant. „Een pientere dame. Zeer geïnte resseerd. Het type Miss marple. Ze is een van de leden van de spiritistische kring. Je moet beslist eens met haar gaan pra ten. Ze is erg spraakzaam." De Cock fronste zijn werkbrauwen. „Denkt ook die Mathilde van Lochem dat Annette van Leeuwenhoek die moord heeft gepleegd?" Vledder weifelde. „Daar heb ik niet met haar over gesproken. Ik heb alleen naar de achter gronden van Zwarte Sofie geïnformeerd. Dat leek mij belangrijk. Uiteindelijk ligt in haar leven ergens het motief voor de moord." De Cock zuchtte omstandig. „Ik heb het afschuwelijke gevoel dat deze affaire veel dieper steekt dan wij vermoeden." Vledder keek naar hem op. „Zou Zwarte Sofie inderdaad met haar verhaal bij de recherche aan de Warmoesstraat zijn geweest?" „Je bedoelt die beschuldiging dat An nette van Leeuwenhoek haar eerste man heeft vergiftigd?" „Precies." De Cock haalde zijn schouders op. „We zouden aan Ad van Ishoven kun nen vragen of hij onze administratie wil omspitten. Maar ik kan het nauwelijks geloven. Welke rechercheur zou een dergelijke informatie voor kennisgeving aannemen?" Vledder strekte zijn hand naar hem uit. ..Het zou, zoals Agatha van Keulen zei, een motief voor moord kunnen zijn." De Cock keek hem verbaasd aan. „Na twaalf jaar?" „Hoe bedoel je?" De Cock spreidde zijn handen. „Zwarte Sofie heeft twaalf jaar de ge legenheid gehad om overal rond te ba zuinen, dat haar schoonzuster een moord heeft begaan... zou Annette van Leeuwenhoek nu plotseling..." Hij maakte zijn zin niet af. „Er kunnen an dere motieven zijn, die wij nu nog niet kennen." Hij zweeg even. „Uit de histo rie van de misdaad is overigens wel ge bleken dat iemand die eens met succes een ander met vergif om het leven heeft gebracht, ook voor een nieuwe moord het gif niet terugschrikt." Hij grinnikte vreugdeloos. „Men zou kunnen zeggen dat het verslavend werkt. Alle grote gif mengsters uit het verleden hadden een kerkhof vol slachtoffers." Vledder lachte „Wat doen we met die openlijke be schuldiging van Agatha van Keulen? Ik denk dat we die moeilijk kunnen negeren." De Cock boog het hoofd en wreef in zijn ooghoeken van vermoeidheid. „Je hebt gelijk. Wij zijn vrijwel ver plicht om te onderzoeken of Annette van Leeuwenhoek inderdaad haar eerste man vermoordde." „Na twaalf jaar?" De Cock knikte langzaam. „Het is nog niet verjaard. Nog lang niet. Annette van Leeuwenhoek kan nog steeds gerechtelijk worden vervolgd. De vraag is alleen.... kunnen we het nog bewijzen?" „Exhumering?" De Cock trok een bedenkelijk gezicht. „Dat is niet zo eenvoudig. We moe ten al over redelijke aanwijzingen be schikken... sterke verdenkingen... voor dat een officier van justitie toestemming geeft het lijk van haar man op te graven. Bovendien zou je dan feitelijk vooraf al moeten weten welk vergif er werd gebruikt." „Hoe zo?" De Cock gebaarde. „Bij vergiften die snel uit het lichaam verdwijnen", legde hij uit, „heeft een ex humering geen zin. Je moet een redelij ke kans hebben dat je sporen van het ge bruikte vergif in de stoffelijke resten van het slachtoffer kunt terugvinden." Vledder bracht zijn handen naar zijn hoofd. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5