Slechts „gemeen" soldaat Boekei en Postma geëerd door KNZHRM-redders TEXELAARS VAN TOEN Voor het kerstweekend mms*#* Twee „zeeleeuwen" geridderd door Siem de Waal, Pietermaritzburg, Zuid-Afrika. 24, 25 en 26 december 1983 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs. Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten /RIJDAG 23 DECEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 - ft J. Postma trachtat lutttart naar KNZHRM-dtractaur C. H. van dar Zweep d/a aan u/ttag gaatt ovar da gaschladanls van da vargulda zilveren mada/lta Na een staat van dienst van 32 jaar, tien maanden en twaalf dagen nam de KNZHRM dinsdagavond in Theodorahoeve afscheid van het commissie lid J. H. Boekei. Hij is 72 jaar en dan moet men bij de reddingsmaatschappij het bijltje er bij neergooien al liet Boekei blijken eigenlijk nog best enige tijd mee te willen draaien. Donderdagavond werd ook het commissielid en vuur torenwachter J. Postma in het zonnetje gezet omdat hij 25 jaar deel uit maakt van de plaatselijke commissie van de reddingmaatschappij. Postma kreeg uit handen van directeur C. H. van der Zweep de verguld zilveren leg penning uitgereikt, een ereblijk dat Boekei zeven jaar geleden mocht ont vangen. Het officiële gebeuren vond plaats tijdens een feestelijke contacta vond waarbij alle redders en commissieleden met hun vrouwen aanwezig waren. Directeur Van der Zweep noemde commissielid Boekei ,,een taaie bestuur der". Eén gebeurtenis in die 32 jaar was hem zeer bij gebleven. In 1962 kreeg sta tion De Cocksdorp een truck als vervan ging van de Dutch Beap" vrachtwagen waarop het whippertoestel was ge plaatst. De Texelse redders waren niet tevreden over de truck en lieten op alle mogelijke manieren blijken dat de ,,Beap" eigenlijk onvervangbaar was. De trucks waren aangeschaft op advies van Van der Zweep en toen door de Texelse redders werd beweerd dat de nieuwe truck steeds vast zat in de dui nen, besloot de directeur een kijkje te nemen. „Men reed het duin in en even later leek het inderdaad of de truck niet ver der kon. ledereen keek mij met een schuin oog aan van: zie je wel het is een grote miskoop", aldus de directeur die zijn ogen niet had geloofd omdat hij bij andere stations (waar men wel blij was met het nieuwe materieell gezien had dat de truck met veel gemak over strand en duin reed. „Ik opperde voorzichting dat het misschien aan de chauffeur lag en toen greep Boekei opeens in. Hij sprong achter het stuur, startte de wa gen en reed met een flinke dot gas naar het strand. Boekei kan sindsdien bij mij geen kwaad meer doen, want hij heeft mij als bestuurder van de truck ondergang gered", zei de directeur. Ook memoreerde hij de voortvarendheid van de commissie bij de bouw van een J H. Boeket lllnksl baktjkt da ets van Maartan Langbroek. Theo Poort was als banketbakker werkzaam geweest bij „Jan Hen drik" Kikkert in de Weverstraat. Het was een zeer bekwame vakman, de beste die Jan Hendrik ooit gehad heeft. Misschien wel de beste die Texel ooit heeft gehad. Hij kon schilderen met chocolade en haalde de landelijke pers toen hij een bekende „Opoe" uit de stad Groningen, die honderd jaar geworden was, in chocolade uitbeeldde. „Vereeuwigde", had ik bijna geschreven. Het heeft lange tijd in de Weverstraat in de etalage gestaan. Theo was een genieter van het leven, had een, voor die jaren, geweldig salaris, kwam tóch elke week net een halve gulden tekort maar was overigens een heer met keurige manieren. Toen Jan Hendrik alles van hem had geleerd en afgekeken, was het voor Theo weer tijd om verder te gaan en om dat ik inmiddels in Pretoria woonde, ver loren we alle contact. Toen ik een jaar of vijf later met vele andere Nederlanders (al of niet vrijwillig! met de eerste ploeg Nederlandse Springbokken in Engeland terecht kwam en ingedeeld werd bij de Irene Brigade, was dat voor de redactie van Vrij Nederland in Londen aanleiding om ons op te zoeken om er een reporta ge van te maken, welbedeeld met foto's. En zo verscheen ik, zonder toevoeging van naam, in het weekblad. Een paar da gen daarna ontving ik een brief uit Mai denhead, een verre voorstad van Lon den, en u raadt het wel, van Theo Poort. Het contact werd toen onmiddellijk hersteld. Hij vertelde in zijn eerste brief uitvoerig hoe hij tenslotte bij de marine was terecht gekomen en nu bij niemand minder dan bij de familie de Admiraal van de Nederlandse vloot als kok werk zaam was, waar ik me niet over verbaas de, wetende wat voor kwaliteiten hij be zat. Er verliepen enige maanden, want ik was inmiddels elders in Engeland voor oefening, voordat ik zijn uitnodiging om een weekend in Maidenhead als zijn gast door te brengen, kon aannemen. Snaaierij We waren als soldaat niet erg verwend wat de „snaaierij" betreft en ik had Theo laten weten dat ik minstens op één van zijn befaamde taarten rekende als middagmaal voor mezelf. Behalve de reuze taart waar Theo voor had gezorgd en die stond te wachten in een mooie ronde doos, was het een pracht wee kend, waar we beiden ontdekten dat we veel meer Texelaar waren dan we dach ten, Enfin, zondagmiddag was de taart op en moest ik weer op Wolverhampton aan. Vanaf Maidenhead was het een lastige reis want Engeland was toen reeds enige jaren in oorlog met alle ellen de van dien. Het verkeer werd erg be moeilijkt, vooral in de avond met de toen nog plaatsvindende bombardementen. Nam soms uren om ergens te komen. Ik was echter niet de enige gast van de Admiraal en zijn familie geweest, al wisten die er niets van. Zondagmorgen was de minister van oorlog ook daar aangekomen en ik hoorde van zijn kor poraal chauffeur, die ook in de keuken zat, dat men in de avond weer terugging naar Londen. Als ik eens met hen naar London kon komen, dan was het van daar een regelrechte rit naar Wolver hampton. In het vroege ochtenduur voor appèl kon je dan via een lage muur die het kamp omringde, aan de achter kant binnenkomen. Heel wat soldaten hebben daar gebruik van gemaakt als ze na een korte nacht „verlaat" waren. Met keurige vouw in de broek, bruine schoe nen en geen ontbijt, werd die muur vak kundig genomen. Toen ik de gedachte opperde om met hen mee te gaan naar Londen vroeg de chauffeur (geen marine militair) of ik geen verstand had. „Wie denk je dat je bent dat je zomaar van een minister een lift kunt krijgen?" Ik vroeg of de auto dan volzat, maar het was alleen de mi nister in die kast van een wagen. „Daar kan jij als soldaat toch niet bij, het is een minister, begrijp je dat niet." Ik begreep het echt niet. Deze man, de minister, was net als ik, door oorlogsomstandig heden toevallig in Engeland terecht ge komen. Net zoals ik, om te strijden voor het zelfde doel. Zo redeneerde m'n prole tarische geest. Hij reed met een lege wa gen naar Londen, maar een medestrijder voor vrijheid en voor recht kon daar niet bij, volgens de korporaal. Ik besloot om het zelf aan de minister te vragen en op hem te wachten bij de auto. Ging het niet door, dan zou ik stof hebben voor een prachtverhaal in ons kampblad de Bromtol. Hoewel het koud was, trok ik mijn over jas uit, zodat ik indruk kon maken met de een week tevoren verkregen parachu te op m'n mouw, waar er toen nog niet zo veel van waren, daar alles nog in de kinderschoenen stond. De admiraal kwam het eerst naar buiten en samen met Theo, die lichtelijk twijfelde of het iderdaad allemaal wel door de beugel kon, vroeg ik hem of ik zou kunnen mee rijden naar Londen. Een admiraal is tenslotte geen marineman en die zijn toch ergens anders dan mensen van het leger. „Ik zie niet in waarom niet", zei de Van der Zweep dankte beide heren voor de inzet en overhandigde Boeket een ets van Maarten Langbroek met als onderwerp de Ida Mary. Voordat hij Postma de zilveren legpenning overhan digde gaf hij een beschouwing van de geschiedenis van dit ereblijk. Al in 1828 was het idee geboren om een beloning in te stellen voor commissieleden (de redders kregen geldelijke premies voor bijzondere moed) vooral om als voor beeld te dienen voor de anderen. Toen werd meteen gedacht aan een medaille maar de kosten waren dermate hoog dat het bestuur de suggestie 13 jaar in be raad hield. Aan het begin van deze eeuw konden commissieleden die zich bijzon der verdienstelijk maakten ook een gou den medaille krijgen, een mogelijkheid die ongedaan werd gemaakt door de ho ge goudprijs in de tweede wereldoorlog. Sindsdien is er de vergulde zilveren leg penning. Postma toonde zich ontroerd met de penning en dankte het bestuur voor deze onderscheiding. Van der Zweep overhandigde beiden ook een stropdas en voor de dames Boekei en Postma was er een sjaal („Een sjaal als warmhoudertje in plaats van bonbons als zoethoudertje") en bloemen. Walvissen Namens het station De Cocksdorp sprak schipper J. Groen het jubilerende commissielid toe. Ook hij memoreerde de duik tussen zijn knieën. „U was bijna vermist maar ik vind het moedig dat u ondanks die vervelende ervaring toch nog vaak meevaart", aldus Groen. Hij moest constateren dat er ook commis sieleden zijn die nooit blijk van be langstelling geven voor de praktijk. Post ma had de schipper ook een keer laten schrikken toen hij meldde dat er twee walvissen bij Vlieland lagen. Het bleek, zoals bekend, om de resten van een scheepswrak te gaan en Groen had het voor niets uitvaren toen maar benut om een oefening te houden. Na het ontvangen van een foto van de Ida Mary in ruige zee demonstreerde Postma het publiek hoe hij de veel besproken hekgolf had verwerkt: hij ging op de grond liggen tussen de benen van J. Groen. P. Kikkert sprak namens station De Cocksdorp tot Boekei en noemde hem een bijna onmisbare technische hulp. „Ik hoop dat we iemand terugkrijgen die net zo technisch is, want aan uw kennis hebben we veel gehad", aldus Kikkert die zich herinnerde dat hij samen met Boekei de Ida Mary had omgebouwd „omdat die schuit natuurlijk ook niet zo best uit Amsterdam kwam." Het schei dende commissielid kreeg eenzelfde foto van de reddingboot. admiraal, „maar hier ben ik geen baas over." Ik voelde me meteen op me gemak. „Admiraal", zei ik toen, „misschien heeft u meer invloed bij de minister dan ik, zou u het willen vragen?" Hij schoot in de lach en zei: „Blijf maar in de buurt." En zo reden we even later in de rich ting van Londen. Het was een donkere avond en we hadden veel oponthoud. Een enkele maal werd de horizon verhel derd door een zoeklicht. De tocht duur de drie en een half uur, drie maal langer dan gewoonlijk. Wachten en maar wachten. Wie nu ech ter denkt dat zo'n minister van oorlog (hij was tenslotte mijn baas) zich met één van zijn medestrijders voor hetzelfde doel zou onderhouden, al was het maar uit burgerlijke beleefdheid, die mag nooit meer raden. Hij heeft kans gezien om niet éénmaal ook maar met één woord te reageren op mijn poging om de stilte in de duisternis te verbreken. Ik be gon toen te voelen wat de uitdrukking „Hij was een gemeen soldaat" beteken de. Of het kwam uit solidatiteit met zijn baas, weet ik niet, maar de chauffeur deed óók zijn kusser niet open. Toch heb ik er geen rare smaak in m'n mond van overgehouden. Daarvoor was de taart veel te goed geweest. Siem de Waal nieuw boothuis in De Cocksdorp in 1961 Samen met de directie ging men naar de hoogste instanties met een maquette van het boothuis onder de arm. „Ik heb nog nooit 20 snel schoonheidscommis sies overstag zien gaan. Iedereen vond het opeens prachtig." Van der Zweep noemde enkele andere zaken waar Boe kei en Postma als commissieleden voor hadden geijverd zoals een nieuwe berg plaats in De Koog, aanschaf van de Ida Mary en een rubberboot voor station De Koog. Verguld Postma noemde hij de spil van de Texelse reddingscommissie omdat hij sinds 1976 secretaris-penningmeester is. „U bekijkt het reddingswerk niet alleen vanuit de hoge toren maar bent echt be trokken bij de praktijk." Postma gaat re gelmatig mee met de Ida Mary oefenen en hoewel Van der Zweep had vernomen dat de vuurtorenwachter door een gi gantische hekgolf eens tussen de benen van de schipper terecht was gekomen, en een andere keer problemen had met zijn gebit, vond hij deze betrokkenheid lovenswaardig. „Die affaire met uw ge bit moet u zich niet aantrekken want ook commissievoorzitter Mantje heeft in den vreemde wel eens problemen gehad met dit attribuut. Dat hoort blijkbaar bij de KNZHRM." Hans Bakker van station De Koog zet te de beide feestvarkens op originele wij ze in het zonnetje door als Neptunus ten tonele te verschijnen. De God van de zee las een lang vers voor waarin onder an dere de sterke verhalen van Postma en de late vergaderingen werden genoemd. Postma was volgens het vers niet altijd even snel met het uitbetalen van de ver goedingen en daarom kreeg hij een plastic vis die als spaarvarken kan die nen. Ook was er voor hem een mini- collectebootje van de KNZHRM waarin bezoekers die de toren beklimmen een bijdrage kunnen doen. „Als het bootje vol is horen we het wel", aldus een cyni sche Neptunus, verwijzend naar het feit dat Postma „zelfs zijn eigen broer" niet toelaat op de vuurtoren. Boekei werd bedankt voor zijn moed, beleid en trouw en beiden kregen een medaille en wer den onder veel hilariteit door Neptunes geridderd in de orde van de Nederlandse zeeleeuw. Beiden kregen ook een mand met Texelse produkten en voor directeur Van der Zweep was er een fles Juttertje met de opmerking dat hij onlangs 25 jaar di recteur was maar dat de maatschappij „nog steeds geen feestje had gevierd." Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 23 december 18.00 uur tot zaterdag 24 december, 18.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. Van zaterdag 24 december 18.00 uur tot dinsdag 27 december 8.00 uur Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zondag en maandag van 11.30 - 12.00 uur en van 16.00 - 16.30 uur, zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot dins dagmorgen 8.00 uur. Telefonisch bereikbaar zaterdag, zondag en maandag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Zr. M. Th. Groothuis-Zijlstra, Ma- relstraat 8, Den Burg, tel. (02220) 2996. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m donderdag 16.30 17.30 uur. Lidmaatschapskaart meebrengen. Magazijn vrijdag 23 december gesloten. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag, zondag en maandag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkun dig centrum in het Groene Kruisge- bouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (07220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15 00-17.00 uur, zondag en maan dag van 11,00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon (07773) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla; 's avonds (02223) 821 (Lies) Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats): na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Zaterdag 18 december 1983 Kerstnacht HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 22.00 uur Kerstnacht viering in de Herv. kerk, samen met de Gereformeerden. M.m.v. Singers of the Lord o.l.v. Peter Zwart. De Koog 22.30 uur ds. Verbeek Kerstnachtdienst, m.m.v. „Advendo" Oosterend 22.30 uur Kerstnacht dienst samen met de Gerefor meerden, m.m.v. Texels Mannen koor. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 22.00 uur gezamenlijke viering in de Hervormde kerk, m.m.v. The Singers of the Lord. Oosterend 22.30 uur gezamenlijke viering in de Hervormde kerk, m.m.v. Chr. Texels Mannenkoor en Soli Deo Gloria ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 23.15 uur (Herenkoor) De Koog 21.30 uur Den Hoorn 23.15 uur Oosterend 21,30 uur. Zondag 25 december (le kerstdag) HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Wisman m.m.v. saxofoongroep o.l.v. J. Wieten. 16.00 uur Kerstfeest zondags school. Den Hoorn 9.30 uur ds. Verbeek m.m.v. Hanny Roos-Schippers alt De Waal 11.00 uur ds. Verbeek De Koog 16.00 uur Gezinsdienst met de Zondagsschool, m.m.v. blokfluitkwartet o.l.v. Kees Geense Oosterend 9.30 uur ds. Boekee Oudeschild 11.00 uur ds. Boekee De Cocksdorp 9.30 uur drs. G. v.d. Kooi GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. R J. Blaauw, m.m.v. The Messengere. 16.00 uur Kinderkerstfeest Oosterend 10.00 uur ds. J. Donker, m.m.v. de blazeregroep 19.00 uur Jeugddienst GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Hervormde kerk te De Waal De Waal 16.15 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema Kerkbusje van Den Hoorn Uitzending via De Lichtboei 16.00 uur Kinderkeretfeest ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zondag 10.45 uur Herenkoor. De Koog, zondag 9.30 uur Oudeschild zondag 9.30 uur De Cocksdorp zondag 10.45 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Zondag 10.30-11.20 uur Openbare lezing. 11.20-12.30 u. Wachttorenstudie, Iedere donderdag: Theocratische school, 19.30-20.20; dienstverga- dering 20.20-21.00 uur. Maandag 26 december 2de kerstdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Hoorn 16.00 uur Kerstviering van de zondagsschool. De Waal 17.00 uur Kerstviering van de zondagsschool. Oosterend 15.30 uur Kerstfeest van de zondagsschool. GEREFORMEERDE KERKEN Oosterend 16.00 uur Kerstfeest met de kinderen. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.30 uur gezamenlijke kerstfeest viering met de kinderen. BAPTISTENGEMEENTE Om 15.30 uur Liefdemaal in de kantine van „Gortersmient" ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur, The Gospeltrain, kindernevendienst Oosterend 9.30 uur Gezinsviering

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7