FILM ,Texel en de zee' Behoudend vakmanschap in olieverf en linnen HERRIE |fc$ê) HINDERT mj Return of the Jedi DE COCK EN DE MOORD IN SEANCE Omslag Waterschap blij'ft hetzelfde gangQr J E D Aanrijdingen Tussen dijk en duinenrij MST-training Spreekuur diëtiste Op de drempel r r OQQ nnnnooooooOO VlJDAG 30 DECEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 11 De door Kunsthandel Hans van der Klift georganiseerde tentoonstelling ..Texel en de zee" met olieverfschilderijen van Klaus Becker zal niemand ver steld doen staan door de originaliteit van het getoonde werk. Wat wel van de doeken straalt is de ambachtelijkheid waarmee het werk is gemaakt. De 55-jarige Düsseldorfer beheerst het vak en wil blijkbaar dat zijn werk ge kocht wordt. Een tienjarig Texels meisje bezeer de haar knie toen zij donderdag om streeks 17.05 uur op de hoek van De Zes en de Gasthuisstraat in aanrij ding kwam met een door een 21-jarige Hagenaar bestuurde auto. De autobestuurder had het meisje niet gezien, terwijl het kind dacht dat de wagen wel zou stoppen. Af- gezien van de knie was er geen schade. Diezelfde dag om 14.30 uur vond een aanrijding plaats op het kruispunt Pontweg-Akenbuurt. Een 80-jarige Texelse automobilist die van De Koog kwam wilde linksaf de Akenbuurt in draaien en zag daarbij een door een 21-jarige Texelaar bestuurde wagen over het hoofd. Bij de botsing ontstond aan beide auto's forse schade. Op de Schilderweg nabij Oudeschild vond, alweer op de 23ste, een aanrijding plaats tussen een 19-jarige Texelse bromfietser en een busje dat door een 38-jarige Texelaar werd bestuurd. De bromfietser wilde de weg oversteken, zag het busje aankomen maar trapte door zijn rem. Zijn fors gehavende voer tuig is door de politie meegenomen voor technisch onderzoek. Ook het busje liep materiële schade op. de Dennen de winterbosloop van de Texelse Sportraad. Inschrijven vanaf 13.00 uur in de kantine van camping Dennenoord. De Vogelwerkgroep Texel heeft een ex cursie door de Slufter. Start om 10.00 uur bij het vogelwachtershuisje. Zondag 1 januari door Klaas Bonne Dat blijkt ook uit de prijzen, die prac- tisch allemaal tussen de zeven- en ne genhonderd gulden liggen, inclusief de degelijke en soms mooie lijsten, die dui delijk aan het schilderij waar ze omheen zitten aangepast zijn. De doeken zijn prettig om naar te kijken, vooral de stuk ken waar wat helderder licht is gebruikt, zoals bijvoorbeeld Onder De Koog", waarin de lichtval zodanig is dat een ou de meester zich er niet voor zou hoeven schamen. Bijna alles staat stil op de schilderijen van Becker. Hij zoekt dan ook ,,Die Stille sichtbar zu machen". Landschappen, veel Eierland, zijn in diepe rust, zelfs de schapen liggen stil. Anders is het bij zijn zeegezichten, waar met alleen een bre kende golf fraai wordt uitgebeeld, maar waar ook meeuwen vliegen. Misschien is dit werk het best te om schrijven als toegepaste kunst. De tech niek en het gevoel van de kunstenaar zijn gebruikt om platen te maken die geen vragen oproepen maar lang mooi blijven Wortels Becker werd in 1928 in Magdenburg geboren Na zijn opleiding tot grafisch medewerker volgde hij een studie in beeldende kunst en meerdere grafische technieken. Vanaf 1949 woont hij in Düsseldorf en sinds 1955 leeft hij van zijn schilderkunst. Het is goed mogelijk dat zijn reklame,,wortels" er voor zorgen dat hij tijdens het schilderen één oog op de markt gericht houdt Dat compenseert hij echter voldoende door kwaliteitswerk te leveren. In verband met vakantie en zaalreno vatie beginnen de MST-trainingen, be halve die van GVT, weer op maandag 9 januari. De d;ëtiste, mevr. S. Goote, houdt dinsdag 3 januari van 13.30 - 15.30 uur zitting in het Groene Kruis- gebouw (alleen volgens afspraak tel. 02220-3241). Een typerend landschep van Klaus Becker Een ieder kan zich daarvan gaan over tuigen bij de kunsthandel van Hans van der Klift. Van der Klift heeft de overloop van het pand ingericht als tentoonstel lingsruimte. Het geheel oogt prettig en de kunsthandel is dan ook van plan om vaker exposities in die ruimte te organi seren De toegang is vrij, het adres is Weverstraat 28 in Den Burg. Vrijdag 30 december Van 10.00 - 12.00 uur kan de jeugd vanaf tien jaar tafeltennissen en biljarten in dorpshuis d'Ouwe Ulo. 's, Middags is er vanaf 14.00 uur disco met tekenfilms. Zaterdag 31 december Om 14.30 uur start aan de Grensweq in Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lom pen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende za terdag wordt het oude papier etc. opge haald in de volgende straten: Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorwal, Noordwester. Te De Waal wordt papier opgehaald om 14.00 uur. Het ensemble Quink treedt op in de Ne derlands Hervormde kerk van Ooste rend, aanvang 14.30 uur. De toegang is gratis. In café De Zwaan wordt van 14.00 tot 24.00 uur het ,,Texelpop binnen" festival gehouden met optredens van Blue Bree ze, Dawn Patrol, Jaap Dros en Mark Fonds, Scrap Heap en The Age. De toe gang is gratis. Maandag 2 januari In het zaaltje van de Doopsgezinde kerk in Den Burg spreekt P. W. van Boxel uit Eindhoven over het thema ,,De omgang van het Joodse volk met de Thora". De aanvang is 20 00 uur en iedereen is welkom. In dorpshuis d'Ouwe Ulo wordt film ge draaid voor de jeugd vanaf tien jaar. Aanvang 15.00 uur. Ik voel me wel bevoorrecht want Ik kan toch alle mensen Via dijk en duinenrij Een goed nieuwjaar toewensen Want al heb ik tegen tante Pos Geen al te grote grieven Ik omzeil als 't even kan Toch gaarne haar tarieven En nu wij achter 't oude jaar Toch weer een punt gaan zetten Moeten wij als Texelaars Ook op de kleintjes letten Want ondanks 't vlammende protest Van staker en betoger Hangt straks in het nieuwe jaar De ruif een beetje hoger Dat kan het water van de zee Helaas voor ons met keren Wij eten naast de oliebol Een schep gebakken peren Maar als ik dan de kranten lees Dan denk ik wel eens even Dat het toch een voorrecht is Om hier te mogen leven Wij likken 't vet van 't kerstmenu Nog steeds van onze handen En zien slechts vaag het fel contrast Met onze arme landen Ik staar vanaf de duinenrij Soms aarzelend naar boven A/s een donker wolkenveld Voor 't zonlicht komt geschoven Maar ik weet dat het met eeuwig duurt Die sluier zat weer zwichten Als boven de vertrouwde plas De horizon gaat lichten En al maakt de wereld om ons heen Ons vaak droevig en onmachtig Ik wens u toch a/s 't even kan Een voorspoedig '84 Dinsdag 3 januari Jongeren vanaf tien jaar kunnen deelne men aan biljart- en tafeltenniswedstrij den in dorpshuis d'Ouwe Ulo van 10.00 tot 17.00 uur Met Return of the Jedi" volbracht George Lucas zijn voornemen om in elk geval de middelste drie delen uit de ne gen delen tellende Starwars-sage te ver filmen. Zoals bekend spelen de avontu ren zich af in een lang achter ons liggen de tijd en in een heel ver van onze pla neet verwijderd sterrenstelsel. De ge schiedenis daarvan staat opgetekend in drie trilogieën, waarvan „Starwars" het vierde, „The empire strikes back" het vijfde en „Return of the Jedi" het zesde deel vormen. Daardoor worden in „Re turn of the Jedi" ook een heleboel on beantwoorde vragen uit de eerste twee delen ingevuld. Het betreft hier duidelijk een voorlopige afronding van een reeks avonturen, die de bioscoopbezoekers over de hele wereld in de afgelopen zes jaren in de ban hebben gehouden. Dat betekent niet, dat „Returm of the Jedi" niet als een op zichzelf staande film be keken zou kunnen worden, als men om een of ander reden de eerdere afleverin gen gemist heeft. Het is een afgerond verhaal, dat mo gelijk nog sprekender is dan de voor- gaanden. Spectaculaire en spannende acties zijn er ook nu weer in overvloed te zien. De onverwachte verrassingen vol gen elkaar in hoog tempo op. En de in middels over de hele wereld bekende helden worden aangevuld met een ge heel nieuwe bevolkingsgroep Zo treffen we de reptielachtige admiraal Ackbar, de halfmens Bib Fortuna, de varkensachti ge gamorrean bewakers, Jaba the hutt, Rancor en niet te vergeten het muzikale trio Max, Sy en Droopy. Avontuur, ro mantiek en betoverende ontspanning zijn de belangrijkste elementen in Re turn of the Jedi". Waren „Starwars" en „The empire strikes back" mogelijk nog als incidentele verschijnselen te be schouwen, „Return of the Jedi" be vestigt in elk geval dit fenomeen als een vaststaand onderdeel in de hedendaag se filmcultuur. „Return of the Jedi" is te zien vrijdag, zondag tot en met dinsdag en in de zon dagmatinee aanvang 14.30 uur. Toegang alle leeftijden. Pink Panther Peter Sellers mag dan overleden zijn, inspecteur Clouseau leeft nog even voort Met een serie schitterende. geestige invallen heeft comediemaker Blake Edwards ons die verrassing bereid. In deze film is gebruik gemaakt vanmet eerder vertoonde opnamen waar om heen met nieuwe scènes een uiterst in gewikkeld, maar daarom niet minder grappig verhaal is geconstrueerd. Onze chief inspector wordt er, zoals dat in tv- APPIE BAANTJER VERTELT series heet, op een gegeven moment uitgeschreven. Een charmante televisie maakster zien we aan het werk om zoge naamd een documentaire te filmen over de fameuze en betreurde speurder. Ze graaft in zijn verleden, zoekt alle figuren op die in de loop van zijn carrière zijn pad kruisten om ze te laten getuigen en stuit in haar speurtocht zelfs op de vader van Clouseau, een zeer merkwaardig heerschap, dat in grillen en rare gewoon ten niet onderdoet voor zijn beroemde zoon. Richard Mulligan (Soap) vervult de rol van papa Clouseau, bijgestaan door Jo anne Lumley (Purdy van de Nieuwe Wrekers), Ted Wass (Soap) en Patti Da- vis. Verder bekenden als Robert Wag ner, David Niven, Herbert Lom als in specteur Dreifuss en Burt Kwouk als de Japanse Kato. De „Trail of the pink panther" is don derdagavond te zien in Filmganger, 20.00 uur. RH CRN OP" ivÏR] „Ik geloof dat er weer diep in de misè re steken." De Cock leunde ver achterover, tilde zijn benen van het bureau en stond op. Ver trouwelijk legde hij zijn hand op de schouder van zijn collega. „Dat, m'n jong", sprak hij glimla chend, „is subtiel geformuleerd. Als de voortekenen niet..." De deur van de recherchekamer vloog open en commissaris Buitendam storm de binnen. Zijn witzijden sjaal hing ver fomfaaid om zijn hals en zijn jaspanden wapperden. Hij wenkte De Cock met een kromme vinger en liep direct door naar zijn eigen kamer. De Cock sjokte achter hem aan. Kalm. Ongeïnteresseerd. Toen hij in de kamer van de commissaris kwam, zat de poli tiechef al achter zijn bureau. Zijn anders zo inbleek gezicht zag rood en zijn neus vleugels trilden. „Waarom", brulde hij, „wist ik niets van die moord?" De Cock keek hem onbewogen aan. „Welke moord?" De commissaris zwaaide met zijn armen. „Op die vrouw tijdens de seance." De Cock maakte een verontschuldigend gebaar. „U was niet op het bureau toen de melding van de moord kwam. En u was niet op het bureau toen Vledder en ik van ons onderzoek terugkwamen. Dus heb ik een uitgebreid telexbericht doen uitgaan met alle bijzonderheden." Hij streek gnuivend met de rug van zijn hand langs zijn neus. „Maar misschien- leest u nooit telexberichten. Ik moet op merken... voor een politiechef een on vergeeflijke nalatigheid." Het gezicht van commissaris Buitendam werd nog roder. „Ik heb nog geen tijd gehad om telex berichten te lezen", riep hij luid. „Ik was op een vergadering in het Paleis van Justitie en hoorde daar van meester Van Lochem, de officier van justitie, dat er in mijn district een moord was gepleegd. De officier toonde zich verbaasd dat ik er nog niets van wist." De Cock keek zijn commissaris wat schuins aan. „Had die officier van justitie dat telex bericht dan wel gelezen?" „Dat eh... dat denk ik niet." „Hij was op dezelfde vergadering?" „Ja. Hij was voorzitter." De Cock toomde verbazing. „Hoe wist hij het dan?" „Van zijn zuster... Mathilde van Lo chem. Een oudere, maar nog zeer actie ve dame. Ze liet hem doodgemoedereerd uit de vergadering roepen. Ze was er ge tuige van toen de vrouw tijdens die spiri tistische seance stierf Ze kwam ook met een voorstel, waarmee de officier van justitie onmiddellijk van harte instemde." De Cock keek hem wantrouwend aan. „Een voorstel?" Buitendam knikte heftig. „Die spiritistische kring aan de gracht houdt morgenavond een nieuwe seance. Mathilde van Lochem heeft dat georga niseerd. De officier van justitie en ik zijn uitgenodigd die seance bij te wonen." „Om wat te doen?" Buitendam reageerde nonchalant. „Om vragen te stellen aan de op te roepen geest van de vermoorde vrouw." Een moment stond De Cock als aan de grond genageld. Zijn mond half open. Toen schudde hij vertwijfeld zijn hoofd. „En u hebt allebei die uitnodiging aangenomen?" Commissaris Buitendam knikte nadrukkelijk. „Zeker, Dat hebben wij gedaan. Ik ben het met de heer Van Lochem eens; dit is waarlijk een unieke kans om iets van de sfeer tijdens een seance te proe ven. Mogelijk brengt het ons nader tot de moordenaar." De Cock slikte. „Via de geest van de vermoorde?" In zijn stem sloop verbazing en ongeloof. Commissaris Buitendam keek hem ver wonderd aan. De ondertoon was hem niet ontgaan. „In eh... inderdaad", reageerde hij wat aarzelend, „misschien wel via de geest van de vermoorde vrouw. Opper vlakkig bezien lijkt het mij ook wat ab surd, maar eh... maar misschien heeft zij inmiddels ervaren welke onverlaat haar om het leven heeft gebracht." De Cock grinnikte bitter. „Van wie?" De commissaris keek hem niet- begrijpend aan. „Hoe bedoel je?" De Cock zwaaide in de ruimte. „Van wie moet de geest van de ver moorde vrouw dat dan hebben ervaren?" Buitendam streek met zijn hand langs zijn boord. „Dat eh... dat weet ik niet", sprak hij aarzelend. „Ik eh... ik ben persoonlijk niet zo goed thuis in die geestenwereld Maar meester Van Lochem meende dat er wel degelijk mogelijkheden waren. Volgens zijn zuster Mathilda zijn er in het verleden bij overeenkomstige gevallen opmerkelijke resultaten geboekt." De Cock snoof verachtelijk. „Dat ene Mathilda van Lochem... een oude bemoeizieke fantasierijke tante... in haar onnutte ledigheid zich met der gelijke fratsen bezighoudt... daar kan ik inkomen... maar dat een officier van justitie en een Amsterdamse commissa ris van politie, in alle ernst en oprecht heid, aan zulke hokus spokus hun mede werking willen verlenen dat is niet al leen verbazingwekkend... dat is stom." Het gezicht van Buitendam vertrok. „Dat eh...", stotterde hij, „is een on gepaste opmerking." De Cock keek hem onbewogen aan. „U hebt gelijk", sprak hij gelaten, „dat is het." De commissatis sloeg met zijn vuist op zijn bureau. „Jouw superieuren", schreeuwde hij woedend, „zijn niet stom." De Cock stak zijn handen naar voren. De handpalmen naar voren „In mijn arg- loosheid", verzuchtte hij, „heb ik dat ook altijd gedacht. Ik bemerk nu tot mijn spijt, dat ik mijn opvattingen moet wijzigen." Commissaris Buitendam sprong van zijn stoel op. Zijn bleke dunne lippen trilden. Hij strekte zijn rechterarm naar de deur en brulde: „Eruit." De Cock ging Vledder keek hem glimlachend aan. „Was het weer zover?" gniffelde hij. „Men dient zijn bloediegen commissaris met eerbied en respect te bejegenen. Dat is voorschrift. Dat staat in de Alge mene Orders. Bovendien wordt het na al die jaren eens tijd, dat hij aan die man zijn bloeddruk gaat denken. Vandaag of morgen piept hij er tussenuit." De Cock negeerde de opmerking. Hij plofte op de stoel achter zijn bureau. „Ze gaan een extra seance houden om de geest van Zwarte Sofie op te roepen „Wie?" „Die spiritistische kring En onze commissaris en de officier van justitie zijn uitgenodigd om de seance bij te wo nen. Als de geest van Zwarte Sofie ver schijnt dan kunnen zij en passant eer paar vragen stellen." Vledder keek grijnzend op. „Is dat waar?" vroeg hij met eer zweem van verbazing. De Cock knikte heftig. (wordt vervolgd! Het bestuur van het Waterschap Texel besloot vorige week donderdag d- begroting voor 1984 ongewijzigd aan te nemen. Dat betekent dat het voor stel om de omslagheffing voor de ingelanden op hetzelfde peil als in 1983 t< handhaven, is aangenomen. Ook gaat de begroting er vanuit dat het perso neel op hetzelfde peil zal blijven. De sluitende begroting was een duidelijk voorbeeld van wat dijkgraaf M- Roepe in de vorige vergadering van hoofdingelanden al opmerkte: ,,Het waterschap is eei onderhoudswaterschap geworden". De bespreking van de begroting, die overigen al wel in commissieverband aan de orde was geweest, hield dan ook niet meer i< dan waarderende woorden van hoofdingeland T. Huisman voor de gang van zakei en het personeel van het Waterschap. Roeper maakte bekend dat per 1 januari N. C Barendregt zitting zal nemen in he college van hoofdingelanden. Hij staat nu nog kandidaat, maar gezien het feit dc er geen tegenkandidaten zijn, lijkt zijn benoeming vrij zeker. Roeper ging ook in op het rapport dat is uitgebracht over de mogelijkheid bij d Oostkaap een surfstrand te creëren. Hij zag, gezien de hoge kosten die mogelijkhei niet als reëel, temeer daar de surfers zelf wegens de grote stroming ter plaatse, oo met zo happig zijn. Hoofd Technische Dienst H. Ph, Vonk lichtte toe dat de verzekering niet van pla is de schade te betalen, die ontstond bij een brandje in gemaal de Schans eerdt dit jaar. Het onderdeel dat de brand veroorzaakte was al veertig jaar oud. Toch is he gesprek nog open volgens Vonk, die wel verzekerde dat het Waterschap in beroe zal gaan tegen een eventuele negatieve beslissing van de verzekeringsmaatschappi

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 11