„WAT IK ZEGGEN WOU.." De vogels van Speeltoestellen voor Krakeling" Dringende waarschuwing Doorrijders ,,We zijn allemaal pluisjes" 'e' Claverjasclub )en Burg Damestraining S.V. De Koog Programma MST-gym ----- 3 /RIJDAG 30 DECEMBER 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Ongeveer een maand geleden waar schuwde ik via deze rubriek de Texelse zakenmensen met één watermeter voor bedrijf en gezin tesamen en die voor het bedrijf boven de ƒ200,— werden aan geslagen, om direkt een bezwaarschrift in te dienen tegen hun definitieve aan slag verontreinigingsheffing 1981 van de Uitwaterende Sluizen te Edam. Gezien mijn proces tegen Edam, dat ik op 16-12-83 voerde voor het Amster dams gerechtshof, ga ik nu nog veel ver der en waarschuw ik thans alle Texelse zakenmensen, die een definitieve aan slag 1981 van Edam ontvingen van bo ven de ƒ200,—, waarbij de seizoendagen- correctie werd toegepast, om onmiddel lijk een bezwaarschrift daartegen in te dienen. Want bij mijn proces, waarover nog utspraak gedaan moet worden, kreeg ik nl zeer sterk de indruk, dat ook deze door mij aangevochten dagen-correctie geheel onrechtmatig verklaard zal wor den. Misschien ben ik wat te opti mistisch, maar als uw aanslagen van ƒ1000,— of ƒ8000,— wettelijk terugge bracht moeten worden naar ƒ500,— of ƒ4000,— omdat u op tijd geprotesteerd heeft tegen deze dagen-correctie, dan is dat voor u toch wel heel erg gemakkelijk terugverdiend, met een kort protestbriefje. Bedenk maar eens, dat het mij tot nu toe al haast 1 kg papier en 7 jaar tijd ge kost heeft (met processen voor Gedepu teerde Staten te Haarlem (2xde Raad van State te Den Haag en het Gerechts hof te Amsterdam) om nu zo'n algeme ne uitspraak te gaan benaderen. Wees wijs en waag er een kwartiertje aan, ook al mocht achteraf blijken, dat dat briefje van u toch niet nodig was en/of niet helpt. Voorbeeld: Mijne heren, Naar aanleiding van uw definitieve aan slag verontreinigingsheffing 1981 d.d onder nr protesteer ik ten stelligste tegen de door u daarbij toegepaste dagen-correctie, die m.i. onwettig is. Hoogachtend, Als je ook maar één dag te laat pro- testeerd bij zo'n instantie, verlies je al je rechten, (voorschrift is voorschrift). Be drijfsbelasting op je privékinderen moet, want voorschrift is voorschrift, zegt Edam. Als ik nu echter helemaal mijn zin krijg bij mijn proces tegen Uitwaterende Sluizen, dan zullen, met terugwerkende kracht, zelfs gemengde aanslagen van ƒ4000,— terug moeten naar ƒ200,—. En dit dan onder hun eigen motto voor schrift is voorschrift. Dus overtreding daarvan geeft dan nu al 9 jaar lang on wettige aanslagen. Ach, je weet maar nooit hoe een haas een koe vangt. R. Kamstra, De Koog NASCHRIFT: Bij navraag bleek ook bij het Hoog heemraadschap de gedachte te bestaan dat de toepassing van de zogenaamde dagencorrectie „onverbindend" ver klaard zal worden door de rechter. Als dat het geval is zal het dagelijks bestuur van het Hoogheemraadschap („Edam") zich beraden over nadere stappen, even tueel een gedeeltelijke terugstorting van het teveel betaalde. Een dergelijke beslis sing zou in de loop van januari te ver wachten zijn. Overigens kan ook besloten worden „in cassatie" te gaan, dat wil zeggen naar een nog hogere rechter. In dat ge val zijn alle mogelijkheden weer open. Mocht het zo zijn dat het dagelijks bestuur bijvoorbeeld besluit niet met te rugwerkende kracht het eventueel te veel betaalde terug te geven dan zou een bezwaarschrift zoals Kamstra dat voor stelt kunnen helpen. De werkelijke diep gang van een dergelijke handelswijze moet echter door een jurist beoordeeld worden. Red Een 32-jarige Texelaar deed Eerste Kerstdag aangifte bij de politie van een aanrijding waarbij zijn op de par keerplaats aan het Vogelzang gepar keerde auto beschadigd raakte aan een achterlicht. Vermoedelijk ge beurde het ongeval tijdens de voor gaande avond omstreeks 23.30 uur. De eigenaar van de auto hoorde toen geluiden van het parkeerterrein. Bij controle zag hij een auto manouvre- ren. De politie trekt aanwijzingen na en verzoekt eventuele getuigen con tact op te nemen. De dag daarvoor trof een 22-jarige Texelse haar Toyota om 17.05 uur scheef aan op het parkeerterrein bij het Haven restaurant an 't Horntje. Ze had de wa gen daar die ochtend recht neergezet. Bij nadere controle bleek ze aangereden te zijn. Haar wagen vertoonde linksvoor en aan beide bumpers schade. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE het eerste broedgeval van de zwartkop meeuw voor Texel te kunnen registreren. Een paartje bleef geruime tijd op het zuidelijk deel van het eiland en ver scheen soms in de meeuwenkolonie. Tot nestelen is het echter niet gekomen. Roofvogels Voor de roofvogels en uilen was 1983 een jaar zonder absolute hoogte- of dieptepunten. Het kiekendievenbestand kan redelijk genoemd worden. De bruine ging wat achteruit, maar de blauwe, tot voor kort een zeldzaamheid op het ei land, nam in aantal toe. Nu 5 paren. De grauwe is waarschijnlijk vorgoed van Texel verdwenen. In het bos deden zich enkele interes sante ontwikkelingen voor. Ik vertelde al over de kruisbekkeninvasie afgelopen winter. Soms gebeurt het dat enkele vo gels blijven hangen en tot broeden ko men. Zo ging het ook op Texel dit jaar. Er vond in ieder geval één broedgeval plaats waarbij tenminste twee jongen uitvlogen. Ook van de sijs zijn waar schijnlijk enkele paren blijven hangen. Het is niet met zekerheid te aangetoond dat de vogels werkelijk tot broeden kwa men, maar waarnemingen in mei en juni doen het wel vermoeden. Misschien zelfs wel op vier verschillende plaatsen. De grote bonte specht maakt nog steeds een spectaculaire ontwikkeling door. In 1978 werd het eerste nest ge vonden. Dit jaar weren er al 151 Het blijft interessant deze gang van zaken van jaar op jaar te volgen. Vooral ook omdat Texel een geïsoleerd bos heeft. Natuur lijk vooral bij de standvogels vindt heel weinig uitwisseling met andere bossen plaats. Dat betekent niet dat alle 30 Texelse grote bonte spechten van dit jaar nakomelingen zijn van dat ene paar uit 1978. Spechten zwerven in nazomer en herfst toch wel wat rond. Ongetwijfeld zijn er nog enkele 'overkanters' aange lokt of blijven hangen toen zich eenmaal spechten in ons bos ophielden. Niet altijd hoeft zo'n vestiging succes te hebben en blijvend te zijn. De staart- mees bijvoorbeel die in de jaren 1974 tot 1977 plotseling in aantallen tussen de 5 en 8 paren tot broeden kwam, is daarna toch weer verdwenen. Kennelijk kon de kleine Texelse staartmezenbevolking zichzelf niet in stand houden en vond geen of te weinig aanvoer van buitenaf plaats. Dat is misschien een van de fa cetten die het vogelen zo leuk maakt: voorspellen is heel moeilijk maar niets is onmogelijk en altijd is er van alles te verwachten. Adriaan Dijksen Gedichten voor Rahel Onder de titel ..We zijn allemaal pluisjes" hebben drie leerlingen van de Rijksscholengemeenschap een dichtbundel uitgebracht met als doel zo veel mogelijk geld te verza melen voor het petekind dat de RSG al vele jaren adopteert. De dertig ge dichten zijn gemaakt door Albert Keijser, Liesbeth Preng en Vibeke Roeper en het boekje is verkrijgbaar bij het Open Boek aan de Binnen- burg voor vijf gulden. Dat geld komt in het geheel ten goede aan het doel. Rahel. Dit adoptiekind van de RSG bleek na een inzamelingswoede enige jaren geleden de laatste tijd enigs zins te worden vergeten, hoewel het slechts om een bijdrage van 84 cent per leerling per jaar gaat. Als alle honderd bundels worden verkocht, krijgt Rahel weer ruim acht maanden geld voor haar levensonderhoud, schoolgeld etc. De titel wordt verklaard in de bundel en daaruit spreekt een eenvoudige bena dering van het leven. „Je denkt je leven zelf te leven, maar eigenlijk ben je een pluisje, je richting wordt bepaald door al lerlei factoren van buitenaf. Je bent van de wind afhankelijk, die bepaalt of je omhoog wordt geblazen of niet". De ge dichten in het boekje zijn ook vaak een voudig maar met veel gevoel voor taal en ritme geschreven. Ze zijn allen se rieus, soms een beetje cynisch, maar ook vaak met een eerlijke verwachting naar de toekomst. „Allemaal pluisjes" bevat weinig doemdenken en er zijn ver zen met een verbijsterende waarheid waarin de dichter berust in het „zijn". Alle drie de leerlingen hebben een eigen interpretatie van poëzie maar deze bena deringen laten zich door elkaar uitste kend lezen. Albert Keijser kan grofweg het meest cynisch en weinig berustend genoemd worden, terwijl Vibeke Roeper meer werkt vanuit een kinderlijke eerlijk heid. Liesbeth Preng is het meest opti mistisch. Hierbij een gedicht dat kan die nen als motief om „We zijn allemaal pluisjes" te kopen. Vreemd hoe een paar woorden 'n paar zinnen zo'n klein gebaar de kou de kilte de leegte wegnemen erna alleen nog warmte met 'n lichte ondertoon van wat eens was vandaag geen donkere wolken morgen de zon kwartelkoning en in de herfst verschei dene ijsvogeltjes. Omdat ik ook nog iets over de broed- vogels wil vertellen wil ik het wat leuke waarnemingen betreft hierbij laten. Meer geïnteresseerden kunnen overwe gen lid te worden van de Texelse vogel werkgroep. In hun zes maal per jaar ver schijnend tijdschrift is altijd veel te lezen over de Texelse vogels. Bijeneter De absolute uitschieter bij de broed- vogels was natuurlijk de bijeneter. Daar over werd in deze rubriek al uitvoerig verteld. Verheugend is dat sinds het midden van de jaren zeventig eindelijk weer eens zomertalingen werden vast gesteld. In de duinen kwamen tenminste twee paren tot broeden. Deze soort heeft het in ons land heel erg moeilijk. Ten eerste omdat z'n woongebied (lage, drassige weilanden) hier grotendeels is verdwenen. Ten tweede omdat veel plaatsen van z'n overwinteringsgebied, ten zuiden van de Sahara, ook op ca tastrofale wijze zijn verdroogd. Mis schien gaat het nu weer iets beter, maar 18 paren in het hele duingebied zoals in 1968, lijkt voorlopig een utopie. De futen in de Horsmeertjes doen het mede dank zij de rust die daar gehandhaafd wordt, nog steeds goed. In vier jaar tijds groei de het aantal daar tot 11 paren. Ook in de Roggesloot kwam weer eens een paartje tot broeden. Jammer genoeg kon de lepelaar de stijgende lijn van de afgelopen jaren niet vasthouden. In plaats van eindelijk weer eens boven de 50 paren te komen, zakte Als eerste eindigden donderdagavond dens de klaverjasclubdrive de dames ïrmuë-Timmermans met een schitte- nd puntenaantal van 7.521. Tweede erd het koppel M. van Heerwaarden- 3 enBoogaard met 6.885 punten. C. erkx en J. Boogaard werden derde met 831 punten. Het echtpaar F. Veeger ^^loorde 6.771 punten en werd vierde. ,^^^t koppel mevr. Huisman-B. Witte erd vijfde met 6.730 punten. 9e~Stand tweede periode, resp. punten )84. i marsen: Echtp. P. v. Heerwaarden 21.803 5 J. Witte-W. Witte 21.444 9 Jrjjf Th. Witte-J. Witte 21.443 7 Dames Ofrein-Biesboer 21.176 4 LjiJ. Dames-Huisman-Boersen 21.060 5 Dames Vermuë-Timmermans 20.836 11 M. v. Heerwaarden-M. Boogaard 20.613 7 8. Echtp. J. v. Heerwaarden 20.577 7 9. Echtp. K. v. d Veen 20.550 6 10. J Zijm-P. Buijsman 20.507 5 Totaalstand: 1. Echtp. P. v. Heerwaarden 80.322 27 2. Dames Vermuë-Timmermans 77.516 38 3. Th. Witte-J. Witte 77.274 29 4. F. Hopman-P Kooiman 76,245 26 5. J. Witte-W. Witte 75.680 30 6. H. Bakker-C. Vinke 75.661 27 7. Echtp. J. v. Heerwaarden75.624 22 8. Dames Huisman-Boersen 75 441 17 9. J. Zijm-P. Buijsman 75.414 21 10. Echtp. F. Veeger 75.074 32 De training van de dames gaat deze week niet door. Zondag 1 januari om 14,00 uur is er een nieuwjaarswedstrijd voor alle senio ren en daarna, om 15.00 uur, receptie in de kantine. Komende week worden de volgende activiteiten door MST-gym gehouden. Dinsdag 3 januari: 18.00-19.30 uur: ET jongens Woensdag 4 januari: 15.00-16.30 uur: instuif voor jongens en meisjes 7, 8 en 9 jagr. 16.30-18.00 uur: instuif voor jongens en meisjes 10, 11 en 12 jaar 18.00-19.30 uur. ET A B. Donderdag 5 januari: 18.30-20 00 uur: ET B. 20 00-21.00 uur: huisvrouwengym (alle leeft ijdenl. Vrijdag 6 januari: 16.00-18.00 uur: ET jongens. Op iedere instuif zijn zowel leden als niet-leden welkom. Ook de huisvrou wengym is donderdag voor een ieder vrij toegankelijk. het aantal van 48 in 1982 naar 42 nu. Een tijdelijke inzinking of weer een sein dat er iets niet goed zit in het milieu? Ook over het dwergsterntje kunnen we niet juichen: een terugval van 70 naar 50 paren. In het voorjaar hebben de bewakers van de Westerduinen enige tijd gehoopt >eKrakeling de VNG-nieuwbouw in Den Burg noord-west. is verrijkt met drie speeltoestellen die zijn geschonken door de bij de bouw betrok- :en aannemers Visser s Bouwbedrijf. Westerlaken en de gemeente. De dorpscommissie Den Burg heeft geholpen met het uitzoeken van de oestellen Het Bouwfonds zou oorspronkelijk ook meedoen maar haakte af Vrijdag werden de toestellen zonder enig ritueel geplaatst en door ie jeugd in gebruik genomen Op de foto initiatiefnemers en gebruikers bij elkaar Ie levensvormen op aarde en daar hun steentje aan willen bijdragen. Lofwaar dig dus! Reiger Leuke soorten die gemakkelijk voor een ieder herkenbaar zijn, zoals de kleine Wéér een jaar voorbij, de tijd vliegt. Een verzuchting van velen, denk ik. omstreeks eind december. Dit is de tijd van nabeschouwen, achterom kij ken, evalueren. Maar natuurlijk ook van het plannen maken en het richten van de blik op de toekomst. In deze Witte Lieuw wilde ik enkele min of meer opmerkelijke zaken op vogelkundig gebied die zich in 1983 op Texel afspeel den, de revue laten passeren. Natuurlijk kan dit overzicht niet compleet zijn. Daarvoor gebeurt er te veel op ons eiland. Niet alleen op het gebied van de broedvogels, maar juist ook op dat van foortrekkers en dwaalgasten. Vooruit blikken is in dit verband veel moeilij ker. Bij het bekijken van het verloop van de aantallen broedvogels in de loop Br jaren zijn uiteraard wel bepaalde tendenzen te bespeuren. Ontwikkelin gen waarvan verwacht mag worden dat ze zich zullen doorzetten. Maar heel reel hangt af van het weer. Een open of strenge winter, een droog of nat |roorjaar. En zoals iedere Texelaar weet, als er iets is dat zich niet laat voor spellen, is dat het weer wel. Reageren kan bij Adriaan Dijksen; op werkuren via 02228-741 (NRCÏ of thuis via 02228-676. We beginnen met de niet-broedvo- jels. Het meest opvallend is de waarne- ning van de buidelmees op één en twee rktober in een van de Horsmeertjes. De le soort was nog nooit eerder op Texel jezien. In de natuur kun je gekke dingen rerwachten, maar het is niet zo dat de ruidelmees, zoals z'n naam misschien loet vermoeden, een vogeltje met een ruidel is. Hij dankt zijn naam aan de rorm van het nest. Een zeer kunstig ge veven buidel, opgehangen aan takjes meestal wilgentakjes) in rietmoerassen. vogelaars die hem uit het buitenland kennen want de soort heeft een kenmer kende roep. Andere nieuwe soorten konden we op Texel dit jaar niet verwelkomen, maar er werden veel niet alledaagse waarnemin gen gedaan. Over de kruisbekkeninvasie schreef ik al eens. Tussen deze gewone kruisbekken bleken dit voorjaar ook gro te kruisbekken te zitten, Dat is een iets grotere, noordelijke soort die zelden tot in Nederland afzakt. De buidelmees is een pimpelmees- root vogeltje, verwant aan onze mezen, [let is een broedvogel uit Midden- en fuid-Europa. In de laatste jaren heeft hij lijn broedgebied aanmerkelijk in weste- ijke richting uitgebreid. Reeds een reeks ran jaren werd de soort wel ergens in jns land gezien. In Friesland en Gronin- jen werden zelfs al broedgevallen of po- jingen ontdekt. Of het hier ooit zo ver lal komen blijft een open vraag. Onder- ossen is het al mooi als we er nog eens len zouden ontdekken. Dat is echter leel moeilijk. De buidelmees leeft goed ierborgen in het riet en komt er niet ■aak uit. De meeste kans maken nog de Kleine gansjes Ook in hert begin van 1983 konden en kele zeldzame ganzen geobserveerd worden. In februari werd in polder Een dracht een roodhalsgans bij de rotgan zen gezien. Deze aan de rotgans ver wante soort broedt ver in de Siberische toendra. Hij trekt gewoonlijk via Oost- Europa zuidelijk. Het gebeurt wel eens dat een gans zijn familie of groep kwijt raakt. Omdat het echte groepsdieren zijn sluit hij zich dan tijdens de trek bij andere ganzen aan. Als dat toevallig een soort is met een andere trekrichting gaat hij mee, de voor hem verkeerde kant op. En Vrouwtje bruine kiekendief zo komen zeldzame ganzen in ons land. Zo zag ik zelf langs de Zwarte Zee in het heuvelland van de Dobroedsja twee rot ganzen. En rotganzen horen daar nu juist helemaal niet. Die vliegen normaal allemaal naar het atlantische klimaat van West-Europa Een andere, ook klein gebouwde, gans werd op drie maart in Waalenburg gezien, namelijk een dwerggans. De dwerggans is een heel zeldzaam beestje dat in het noorden van Skandinavië broedt. De trekrichting van deze soort is doorgaans strikt zuid zodat hij in Midden- of Oost-Europa belandt. Maar ook daar wordt hij nog maar weinig ge zien omdat hij (om onbekende redenen) helaas in razendsnel tempo in aantal achteruit gaat. In Zweden is daarom een grote jachtorganisatie al jaren bezig met' een project om de soort weer wat op te peppen. Dwergganzen worden in gevan genschap opgefokt en later weer in het oorspronkelijk broedgebied vrijgelaten. Nu moet u niet denken dat die Zweedse jagers daarmee bezig zijn om, als er weer wat meer zijn, op ze te kunnen gaan schieten, zoals men hier fazanten op fokt, beschermt of uitzet. Nee, ze doen het omdat ze zich mede verantwoorde lijk achten voor het voortbestaan van al- zilverreiger en zwarte ooievaar, gaven ook dit jaar acte de présence op Texel. De zilverreiger verbleef in juli en au gustus geruime tijd aan Texels oostkust. Van de zwarte ooievaar kwamen diverse augustusmeldingen binnen. Over de ooievaar die in april langdurig op Texel zat, werd in deze krant al geschreven. De kraanvogel van oktober en november haalde echter de kolommen van dit blad nog niet. Mannetje zomertaling Ja, zo kunnen we nog wel even door gaan: twee maal werd een breed- bekstrandloper gezien en verder een gro te en een kleine burgemeester (soorten meeuwen dusl), een lachstern, twee maal een reuzenstem, een roodpoot- valk, diverse rode én zwarte wouwen, ook diverse visarenden, twee rood- gesterde blauwborstjes, een snor, een

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5