Novecento deel 1 FILM TEXEL VERRAST OP GOUDEN HOEF „WAT IK ZEGGEN WOU.." gongar senioren in finale Sterke bezetting Nissan junioren toernooi Cursus van start Schrijnend tekort aan arbiters Flamingo Tafeltennistoernooi zeer geslaagd Onbeschoft Schaak- en damtoernooi En Passant Ut LAND f BOUW Voerkosten en graslandexploitatie Schrijven voor politieke gevangenen Scouting heeft boerenkoolfuif QGQ OOOOOOOOOQOQ HNSDAG 3 JANUARI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De Texelse senioren selectie heeft zaterdag voor een sensatie gezorgd oor op het jaarlijkse Gouden Hoef zaalvoetbaltoernooi de finale te berei- en. Een finale die slechts met 2—1 van het Schager selectieteam werd ver eren. Het Gouden Hoef toernooi in Alkmaar geldt als het officieuse kampi- enschap van Noordholland voor seniorenteams. De voorbereiding van de Texelse se- sctie was slecht geweest. Alles wat er in leplande oefenwedstrijden fout kon jaan, ging ook fout. Ook de generale re- setitie tegen een selectie uit 't Zand oonde zeer mager spel. Daar kwam nog sij dat coach Aad Blom niet mee kon ïaar het toernooi. Op vrijdag werd Hans 3eus als coach aangezocht die zich be- eid verklaarde het team op het Gouden Hoef te begeleiden. De selectie bestond jit Charles lepenburg, Louis Uriot, Mar tin Land, Wilke Wassenaar, Paul van Exel, Gerrie Plaatsman, Nicol Schermer en Simon Brand. Texel zat samen met de selecties van Waterland, Den Helder en Alkmaar in een poule. De eerste wedstrijd ging tegen Waterland met daarin onder andere spelend de bekende Jan Zwarthoed die overigens tegen Texel weinig kans had omdat Simon Brand hem goed uitschakelde. Texel nam een 1 —0 voorsprong door een doel punt van Louis Uriot. Helaas ging Texel in de fout door na de genomen voor sprong te aanvallend te blijven spelen. Grote gedeelten van de wedstrijd speel den zich af op de helft van Waterland, die dankbaar profiteerde met snelle counters zodat de einduitslag 5 1 in het nadeel van Texel uitviel. Blunder De tweede wedstrijd moest Texel te gen het sterke Alkmaar. Door een blun der van de Texel defensie kwam Alkmaar al snel op een 1—0 voorsprong. Doch Texel begin nu niet de fout om zeer snel de gelijkmaker te willen scoren. Het team bleef consequent en sterk verdedi gend spelend met Louis Uriot storend voorin. Hij was het dan ook die twee maal scoorde en zo Texel een verdiende 2 1 overwinning bracht. Nadat ieder team in de poule van Texel twee keer had gespeeld bleek dat elke ploeg een keer verloren had, zodat alle vier ploe gen twee punten hadden. Doordat Alk maar tegen Waterland 1—1 gelijk speel de, was de situatie zo dat de laatste wedstrijd Texel-Den Helder zou beslis ser} wel team naar de finale zou over gaan. In de andere poule was het al gauw duidelijk dat Schagen dit jaar de finale zou halen. Titelverdediger West Friesland werd met een kansloze 4 0 nederlaag naar huis gestuurd en ook de sterke teams Zaanstreek en Amsterdam Wqensdag 4 januari vindt voor de tweede maal het Nissan junioren zaalvoetbaltoernooi plaats. Buiten de vijf Texelse deelnemers komen vanuit Den Helder drie ploegen. Het toernooi begint 's morgens om ne gen uur in de sporthal en is om zes uur afgelopen. Nadat het eerste toernooi met succes was geëindigd besloot de zvv Nissan voor de tweede maal een dergelijk toer nooi te organiseren met enkele kleine wijzigingen in de opzet. Het aantal teams werd van twaalf terug gebracht naar acht. Ook wordt er nog maar in één leeftijdsklasse gespeeld. Restaurant La Cassarole stelde de Texel trofee beschik baar en verder zijn er prijzen voor de waardevolste speler en beste keeper. Het toernooi is verdeeld in twee poules van vier teams, die na de poulewedstrijden via kruisfinales en herkansingsronden uiteindelijk gaan uitmaken wie de eerste plaats mag opeisen. Toernooileider Wil lem Oosterhof tipt als favoriet de Texelse jeugdkampioen Alkmaar of het zeer ster ke Helder. Het toernooi, dat mede gesponsord wordt door de Vitamine bron, hoopt op veel publieke belangstel ling. De toegang is gratis. Programma: 9.00 u. Vissers BouwbedrrGamma 9.27 u. BMB-Nissan 9.54 u. Cafeetje-Alkema 10.21 u. Helder-WGW 10.48 u. Gamma-BMB 11.15 u. Nissan-Vissers Bouwbedr. 11.42 u. Cafeetje-WGW 12.09 u. Alkema-Helder 12.36 u. Vissers BouwbedrrBMB 13.03 u. Gamma-Nissan 13.30 u. Heider-Cafeetje 13.57 u. WGW-Alkema 14.24 u. Herkansingsronde 3e poule A-4e poule B 14.51 u. 1e kruisfinale 1e poule A-2e poule B 15.18 u. Herkansingsronde 3e poule B-4e poule A 15.45 u. 2e kruisfinale 2e poule A-1e poule B 16.12 u. Verliezers herkansing 7e-8e plaats 16.39 u. Winnaars herkansing 5e-6e plaats 17.06 u. Verliezers kruisfinales 3e-4e plaats 17.33 u. Finale 18.00 u. Prijsuitreiking. hadden weinig in te brengen tegen het uitstekende spel van de Schager selec tie. Tegen Den Helder speelde Texel ver dedigend zeer goed. Men gaf de Helder- se aanval weinig kans. Forceren Weer was het Louis Uriot die Texel op een 1 —0 voorsprong bracht en het duur de lang voordat Den Helder gelijk kwam. Een paar minuten voor tijd probeerde Den Helder een beslissing te forceren: keeper Fred Bos ging mee voetballen. Uit een counter die in eerste instantie jammerlijk mislukte met als resultaat een inworp, scoorde Uriot, tussen twee Hel- derse spelers in, de beslissende treffer. Het onvoorspelbare en sensationele was gebeurd. Texel had tot veler verrassing de finale bereikt en de bomvolle sporthal De Meent stond op zijn kop. Maar nie mand gaf Texel enige kans tegen Scha gen want dat team had iedere wedstrijd overtuigend gewonnen. De wedstrijd tussen de derde en vierde plaats ging tussen Zaanstreek en Waterland. Een wedstrijd die in een 2 2 gelijkspel ein digde, zodat penalty's de beslissing moesten brengen. Zaanstreek won en bezette de derde plaats. In de finale bleek Texel vanaf het begin in staat het snelle aanvalsspel van Schagen te ontre gelen en de tegenstander bleek niet in staat de Texelse defensie te kunnen uitspelen. Duwen Toch kwam Schagen op een 1—0 voorsprong die even later echter door een doelpunt van Martin Land ongedaan werd gemaakt. Texel kreeg in deze fase van de wedstrijd een uitstekende moge lijkheid maar het schot van Uriot spatte op de kruising. Acht minuten voor tijd nam Schagen een 2 1 voorsprong. De laatste goede mogelijkheid was voor Si mon Brand. Brand onderschepte een dieptepass van Schagen en passeerde zijn directe tegenstander die niets beters wist te doen dan vlak voor het straf schopgebied Brand een duw in de rug te geven. De scheidsrechter paste de voor- deelregel toe maar het schot ging net naast. Schagen bereikte de eerste plaats. Texel werd tweede en kan tevre den terug kijken op dit toernooi. Uitslagen: Hoofdklasse Nissan-Question 3—1 Mantje-Nissan 2 5 7 Dubbeldik-Gamma 2 1—2 Tex. Boys-Gamma 0 7 Eerste klasse: Question 2-Gamma 4 5—2 Mantje 2-Jelleboog 4—1 Gamma 3-Nissan 3 3—1 PH Hotel-ZDH 2 2-1 Oosterend 3-Texel Veteranen 5—1 Tweede klasse: KSMT-Tex.Boys 3 5-0 Gamma 5-Nioz 2 0 Nioz 2-Question 3 3 0 A O 2000 2-Tex.BOys 2 2-1 Gempo-De Muy 2—0 Vrouwen: Gamma-Tex.Boys 2 4 1 Rentenaar-KSMT 6—1 Oosterend-Tex.Boys 5 0 Junioren: Ratronics-Ver.Schilders 2 3 Gamma 2-Graaf Spuiterij 3 3 ZDH-Alkema 0—2 Zegel Modes-Oosterend 1—4 Nissan-Cafeetje 1 —1 Gamma-Tex.Boys 4—2 Programma: Woensdag 4 januari: 18.15 u. ZDH 2-SOS 18.45 u. Dubbeldik 1-Gamma 1 19.35 u. KSMT 2-Oosterend 6 20.15 u. Nissan 4-Rab 2 20.55 u. Ver.Schilders 2-Oosterend 5 21.35 u. Oosterend 7-ZDH 3 22.15 u. De Koog-Ver.Schilders Zaaldienst (vanaf 18.15 uur): Texelse Boys Donderdag 5 januari 17.15 u. Tex.Boys 3-Zeven Prov. 17.45 u. Nissan-Pakhuus 18.15 u. Question 3-Citroën 18.55 u. ZDH 2-OOsterend 3 19.35 u. Texel-Mantje 2 20.15 u. Jelleboog-Question 2 20.55 u. P.H. Hotel 2-A O 2000 2 21.35 u. Gamma 5-Tex.Boys 2 22.15 u. Nioz-Oosterend 4 Zaaldienst: Nissan Vrijdag 6 januari: 17.15 u. Tex.BOys 2-Ratronics 17.45 u. Oosterend 2-ZDH 18.15 u. Gamma 4-Nissan 3 Per weekend zijn er in Noordhol land gemiddeld 1400 scheidsrechters nodig om alle competitiewedstrij den voetbal op het veld volgens de regels te laten verlopen. Momenteel zijn er 1100 personen in de provincie die het diploma scheidsrechter be zitten en in de regio Den Helder komt men wekelijks 70 arbiters te kort. Het komt dan ook steeds vaker voor dat zowel bij junioren en senioren offi cieel geen scheidsrechter beschikbaar is. Besturen van clubs weten in de regel nog wel iets te „ritselen" met personen die, alweer officieel, een vrij weekend hebben, maar langzamerhand dringt het tekort zich zo op dat het dit jaar kan voorkomen dat wisselspelers of grens rechters de fluit en het opschrijfboekje ter hand moeten nemen om een match te laten doorgaan. „Dit zal alleen maar moeilijkheden met zich meebrengen omdat de spelre gels dan waarschijnlijk niet voldoende worden nageleefd", aldus de Texelse af deling van de KNVB die ook dringend mensen zoekt die scheidsrechter willen worden. Daarbij wordt geen onder scheid gemaakt tussen mannen en vrou wen. Een ieder die dat wil kan zich laten opleiden voor A of B scheidsrechter. Een scheidsrechter B wordt door de KNVB aangesteld bij een bepaalde club of in één gemeente en een scheidsrechter A fluit wedsrtijden in de regio Noordholland-noord. De opleiding voor beide diploma's is gefijk. Men wordt eerst scheidsrechter B en kan later even tueel na praktijkervaring de A-status bereiken. Donderdag 12 januari start in Den Hel- In de krant van dinsdag 20 december j.l. las ik dat er in de watertjes achter de dijk in de omgeving van de Oostkaap een flamingo was waargenomen, een zeer waarschijnlijk uit een vogelpark ont snapt exemplaar. Best mogelijk, maar dat behoeft beslist niet altijd het geval te zijn. Ik wil daar nog even op doorgaan. Het is nu al ruim drie jaar geleden dat ik een wandeling maakte over Overflakkee langs de Grevelingen, onder langs de dijk, zo als dat ook bij Oudeschild moge lijk is. Dat was tussen Battenoord en Herkingen, twee dorpjes aan het Greve- lingenmeer. Het water is daar bij de dijk zeer ondiep en bevat veel modderban- ken. Op een gegeven moment viel mijn oog op een groep vogels die daar in dat ondiepe water wat rondscharrelden. Op het eerste gezicht dacht ik dat het lepe laars waren maar ze leken mij, zo uit de verte gezien, toch wel iets groter dan de op Texel bekende lepelaars, ook de kleur was anders, die was rossig. Sommige van hem stonden op één poot en met hun andere poot trappelden zij in dat on diepe water. Maar dat zijn geen lepelaars dacht ik, dat moeten flamingo's zijn. Maar dat kan toch niet, zo maar hier in Holland in de vrije natuur. Verder gaande zag ik nog twee groepen, allen bij elkaar geteld 19 stuks. Een passerende Flakeër die mij naar de vogels zag kijken, vertel de mij dat het inderdaad flamingo's wa ren die daar al enige jaren verbleven. Volgens hem moesten er toen al meer dan twintig zijn. Bij nadere informatie bleek dat juist te zijn. In het voorjaar ver trokken zij om in de zomer, dus waar schijnlijk na het broeden, weer terug te komen. Ik ben wel een Texelaar maar he laas geen vogelkenner. Toch heb ik, na het lezen van dat stukje in de Texelse Courant de gelegenheid gehad om over dat flamingo-verschijnsel in het Grevelin- genmeer nog wat nadere informatie te verzamelen. Ook daaruit is gebleken dat wat ik toen had waargenomen, volko men juist was. Alleen de kolonie als ik dat zo noemen mag, wordt steeds groter en bestaat nu al uit 32 stuks. Ook is mij verteld dat zij zich daar heel goed thuis voelen. Dat blijkt wel, want ze komen steeds terug en iedere keer met een gro ter aantal. De reden van dat zich thuis voelen moet gezocht worden in de toestand waarin het Grevelingenwater zich thans be vindt. Dat wordt namelijk steeds zouter. Door de schutsluis bij Bruinisse wordt er 18.55 u. Texel 2-Tex.Boys 4 19.35 u. Oosterend 2-ZDH 20.25 u. Rab-PH Hotel 21.05 u. Mantje-Nissan 22.00 u. Oosterend-A O 2000 Zaaldienst: KSMT der een nieuwe cursus van negen don derdagavonden. De cursus is gratis en voor inlichtingen of aanmeldingen en in formatie over de „arbeidsvoorwaarden" als men het diploma op zak heeft kun nen adspirant-arbiters terecht bij Peter van de Gracht, Kikkertstraat 59, De Cocksdorp, telefoon 02222-293. Het tafeltennistoernooi voor jong en oud dat in het Eierlandsche Huis voor de tweede maal werd gehou den, is wederom een succesvol ge weest. Deze sportdag van jeugdclub 't Molenbos en SVC trok iets minder belangstelling dan vorig jaar maar de deelname was in alle categorieën voldoende. Het staat nu al vast dat volgend jaar weer een toernooi wordt gehouden, 's Morgens speelden afgevaardigden van de lagere scholen tegen elkaar en de uit slag is als volgt: Meisjes derde en vierde klassen: 1. Karin van Dompselaar, 2. Patricia Knol, 3. Mo nique de Boer. Meisjes vijfde en zesde klassen: 1. Diane Ooievaar, 2. José van Schaik, 3. Ivonne Veldman. Jongens vijfde en zesde klassen: 1. Jan Veldman, 2. Jeroen van de Vring, 3. Niek van de Heide. 's Middags werden de voorronden gespeeld en 's avonds volgden de finales voor de oudere jeugd en de veteranen. Uitslagen. Meisjes: 1. Annerie Broekman, 2. Mir jam van de Veen, 3. Annemiek Boon. Jongens: 1. Hans van Exel, 2. Frank van de Heide, 3. Marco van de Gracht. Heren: 1, Jaap Eelman, 2. Bas Tromp, 3. Ruud van Sijp. Veteranen: 1. Carla van Bommel, 2. Co de Block, 3. Guus Buis. regelmatig steeds zout water binnen ge bracht. Door natuurlijke verdamping ver dwijnt dit ook wel weer, maar het zout verdampt niet. Het zoutgehalte in het meer is thans al aanmerkelijk hoger dan in de Noordzee langs onze kust. Ook oesters en mosselen schijnen het er nu beter te doen dan voor de afsluiting het geval was. Het op Texel waargenomen exemplaar hoeft dus beslist niet uit ge vangenschap ontsnapt te zijn, zoals dat vroeger meestal wel het geval was. Ook is mij bekend dat de gebroeders Dogger, Cees en Jan, voor de laatste or- log er eens één geschoten hebben. Die was wel uit gevangenschap ontvlucht. Die dooie vogel leverde toen nog 15 gul den op. Ook Bernhard Beumkes, toen oud havenmeester, vogelwachter en ver woed jager, dacht er in de twintiger jaren één te hebben geschoten. Maar hij moest zich toen toch wel heel erg heb ben vergist want bij nader onderzoek bleek dat een geverfde meeuw te zijn. Daarom kreeg hij daarvoor (niet voor het verven maar voor het schieten) een pre- ces verbaal aan zijn broek en werd hij door de rechter veroordeeld tot het beta len van een geldboete voor het schieten van een beschermde vogel. H. Maas Oudeschild. Vrijdag voor de kerst, vijf voor vijf, ha ven van Den Helder: er ligt een tussen- boot! Mazzeltje: half uur eerder thuis. Alleen: hij blijft liggen. Wat is er aan de hand? Hoe lang gaat het duren? Na een half uur vaart hij uit, helaas slechts enke le meters. Dan gaat hij terug. Wat is er aan de hand? Hoe lang gaat het duren? Eindelijk we zitten al meer dan een uur te wachten vaart hij resoluut rich ting Texel. Bij het invaren van de haven gaat iedereen in zijn (ijskoude) auto zit ten. Eindelijk thuis? Nee hoor: tien meter van de wal af blijft de boot liggen. Wat is er aan de hand? Hoe lang gaat het duren? Anderhalf uur na het betreden van de boot rijd je er dan eindelijk van af. Alleen hoe lang het geduurd heeft, weet je. Wat er aan de hand is geweest? Dat de Teso pech heeft, is aanvaardbaar. Dat er geen enkele verklaring af kan tegenover de reizigers, hoewel er een omroepinstallatie aan boord is, daarvoor heb ik maar één woord: onbeschoft. Over excuses die tenslotte niets kosten, meneer Hoogerheide! of een kopje koffie voor de gedupeerden (ja, dat kost een paar guldens!) durf ik niet eens te praten. Dat is teveel geëist van een monopoliebedrijf. M. de Weijer, De Waal. Het kersttoernooi van schaakclub En Passant dat vorige week woens dag in De Lindeboom werd gehou den trok 32 deelnemers, waaronder veel oud-leden. De schakers speelden in vier groepen van zes spelers. De hoofdgroep was sterk bezet en werd met klein verschil gewonnen door Jan Witte. In de B- groep zegevierde Roland Bakker die zijn naaste concurrent Niek Witte een half puntje voorbleef. Frank van Lare werd met een maximale score overtuigend winnaar van de C-groep terwijl in de D- groep Marcel Visser, M. Granzeneuer en M. de Boer gezamenlijk bovenaan eindigden. Acht dammers speelden in twee vier kampen die werden gewonnen door Harry van de Wetering en J. Pronk. En Passant hoopt een groot aantal van deze deelnemers dat nog geen lid is, op de clubavonden te kunnen verwelkomen. Vijftien Texelse veehouderijbedrij ven hebben de gegevens terugge kregen van hun deeladministratie. In de deeladministraties worden de kosten van krachtvoer, aankoop, ruwvoer en de melkprodukten als bijkomende voerkosten gerekend. Deze post geeft met verschillende andere kengetallen ook inzicht in de voederproduktie en graslandgebruik van het bedrijf. Hoe meer de eigen grond opbrengt en hoe doelmatiger het wordt aangewend, hoe minder er bijgekocht hoeft te wor den. Uit de gemiddelde gegevens van het laatste jaar komt naar voren dat de bijkomende voerkosten al éénderde van alle kosten op het melkveebedrijf bedra gen. Hieronder volgen twee bedrijven met eenzelfde veebezetting en melkpro- duktie, maar met een duidelijk verschil in resultaat, tengevolge van de verschillen in bijkomende voerkosten en voederpro duktie van het eigen bedrijf. Verschil in bijkomende voerkosten A B kg melk per koe 5775 5730 vet 4.13 4.25 eiwit 3.24 3.34 Bijkomende voerkosten 1707 2289 Opbrengst min voer kosten per koe 3074 2434 Bovenstaande geeft een verschil van f582,— per melkkoe. Bij 40 melkkoeien is dit ƒ23.280,—. Bij bedrijf A zijn de bijko mende voerkosten 29.5 cent per kg melk en bij bedrijf B bedragen deze 39,9 cent per kg geproduceerde melk. Het zal dui delijk zijn dat de uitkomsten van de meeste bedrijven tussen deze verschillen liggen. En ook dat andere opbrengsten zoals omzet en aanwas (en andere kosten) van flinke invloed zijn op het be drijfsresultaat. Hogere melkprodukties vragen een doelmatige voeding waarbij de koppeling melkcontrole en veevoe ding de melkveehouder van dienst kan zijn. Dit alles vraagt van de melkveehouder meer oplettendheid, zorg en arbeid. Het zijn echter wel de uren die het meeste rendement opleveren. Wanneer het re sultaat op het bedrijf iets tegenvalt kan een deeladministratie een goed hulpmid del zijn om de oorzaken op te sporen en om een beter resultaat te behalen. Voor het boekjaar mei 1983 tot mei 1984 hou den 23 veehouderijbedrijven reeds een deeladministratie bij. Dinsdag (heden) heeft de Texelse werkgroep van Amnesty International een schrijfavond in de bibliotheek. Er worden brieven gestuurd naar Kenya, Afganistan en Turkije om de vrijlating te bewerkstelligen van politieke gevange nen. Leden van de werkgroep hebben voorbeeldbrieven gemaakt. De avond begint om 20.00 uur. In Kenya zit George Anyona, een bekend criticus van het re geringsbeleid gevangen. Hij zit onder moeilijke omstandigheden vast omdat hij gepleit heeft voor het oprichten van een oppositiepartij. (Kenya is een één partij-staat). Professor Hassan Kakar werd op 21 maart 1982 door de Afgaanse veiligheidspolitie gearresteerd omdat hij zijn bezorgdheid had geuit over het groeiend aantal Russische docenten op de universiteit van Kaboel. Hij werd be schuldigd van contra-revolutionaire acti viteiten. Zijn straf werd hem opgelegd na een geheime rechtszaak in mei 1983. In Turkije zit Tamer Keyas, een voormalig redacteur van het dagblad Politika, een langdurige gevangenisstraf uit, die hem eerder dit jaar is opgelegd door een mili taire rechtbank. Hij werd schduldig be vonden aan het maken van communisti sche propaganda. Ook voor zijn vrijla ting worden brieven verstuurd. Zaterdagavond a.s. heeft Scouting Texel de traditionele boerenkoolfuif. Le den die aan deze maaltijd willen aanzit ten, moeten zich tevoren opgeven bij de herenmodezaak van Zegel in de We verstraat. Daar zijn ook de foto's te zien en te koop die gemaakt zijn van het kerstspel. Begin 1900 worden er twee jongens geboren op een landgoed in de Italiaan se provincie Emilia. Alfredo is de klein zoon van de oude landeigenaar en Olmo de zoon van een landarbeidster. On danks de grote maatschappelijke tegen stellingen in Italië groeien de jongens in alle vriendschap op. Na de dood van de oude landeigenaar, maakt zijn zoon (Al fredo's vader) zich gehaat bij het land volk door zijn harde maatregelen en on menselijkheid. Langzaam ontwaakt het verzet. Landarbeiders organiseren zich en de eerste stakingen breken uit. Dan staan we aan het begin van de eerste wereldoorlog en de twee vrienden (nu jongemannen) dienen hun land. Olmo als soldaat in de loopgraven, Alfredo - dankzij de protectie van zijn vader - ver achter de frontlinies. Na de oorlog laaien de oude tegenstellingen weer in alle he vigheid op. Tegenover het communisti sche volksfront slaan de bezitters de handen ineen, de eerste zwarthemden verschijnen. Alfredo is inmiddels verliefd op de mon daine en stadse Ada. Hij begint met haar een verhouding. Olmo houdt van Anita, een socialistische onderwijzeres. Het derde paar wordt gevormd door Attilla en Regina. Hij is de meesterknecht op het landgoed, zij Olmo's onaantrekkelijke nicht. Attilla wordt door zijn vrouw in de politiek omhoog gestoten en speelt als fascist een steeds belangrijker rol. Als het eerste deel van de film ten einde loopt met de begrafenis van vier oude communisten, ongekomen bij een aan gestoken brand van hun volkshuis, ne-. men de fascisten zich voor niet te rusten voor ze de laatste communist van de aardbodem hebben weggevaagd. Hoewel de lotgevallen van Alfredo, Ol mo en Attilla de verbindende draad in Novencento vormen, is het duidelijk dat het slechts drijfhout is op de grote gol ven, waarvan Betrolucci de beweging zo adembenemend volgt. Donderdagavond in Filmganger, 20.00 uur. Volgende week het tweede -deel. BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5