W Temperatuursom en begin grasgroei Zorg voorde hartpatiënt DE COCK EN DE MOORD IN SEANCE LAND BOUW fcop£aa"rtde Laat UW hart spreken nationale hartweek 9 i5apni -,** ITO IN HAVEN vergadering van rnder dorpscommissie Goede dekhengst RT %G 2 MAART 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 11 slechts bij Bij meer dan 2 sneden per jaar volgende sneden 60 kg K20 per ha. Volgende jaren volgens voldoende. Volgende jaren volgens ruim voldoende. 5.5 moeten liggen voor een goede op brengst. Voor zwaardere gronden zelfs nog iets hoger. Om een duidelijk inzicht te hebben op de bemestingstoestand van de gronden is grondonderzoek noodzakelijk. De heer Sj. Beers (tel 02220-3861) neemt dergelijke grond monsters en stuurt ze op voor onder zoek naar Oosterbeek. Bemesting bouwland Zodra het land goed berijdbaar is en dat kan na een nachtvorst is ook een stikstofbemesting aan het wintergraan aan te bevelen. Hoewel hier geen temperatuursom voor beschikbaar is blijkt toch dat een vroege stikstofbemesting aan wintergranen de opbrengsten positief beïnvloeden. Met het beschikbaar hebben van direct op neembare mineralen stikstof, fosfaat en kali kan de graanplant beginnen met de produktie. En zoveel te vroeger dit ge was het veld bedekt heeft met bladeren zoveel te beter. Want met het zonlicht kan de machine dan volop gaan draaien. Via onderzoek zijn er de laatste jaren gegevens bekend geworden waarmee de juiste stikstof per gewas gegeven kan worden. Hiervoor dient wel vast te staan hoeveel stikstof er nog in de grond aan wezig is in het voorjaar. Grondonderzoek op stikstof kan daarop in het voorjaar een antwoord geven. Onderstaand richt lijn kan enig houvast geven over de hoogte van de stikstofbemesting op akkerbouwgewassen. Als eerste gift op wintertarwe wordt maximaal 100 kg N geadviseerd en dit is voor zomertarwe, wintergerst en haver maximaal 80 kg N. Voor suikerbieten wordt de formule toegepast tot 112 kg N in de grond. Tussen 112 en 160 kg N wordt steeds als richtlijn 30 kg N ver meld en boven 160 kg N steeds O. Gewas eerste gift 2e gift 3e gift voor hartpatiënten - voor en na een operatie - is nog lang niet het zou moeten zijn. De Hartstichting werkt aan verbetering, zou vakantie-opvang voor de kleinste hartpatiëntjes moeten als de Hartstichting dat niet deed? De Nederlandse Hartstichting besteedt aan dit werk bedragen. Door de toegenomen bezuinigingen van overheids wege wordt de Hart stichting van steeds meer kanten bena- Krd om financiële steun. Ie overheid kan kagen met een ledrag, dat nog niet 0,5% van de totaaluitgaven dekt. laarom is uw bijdrage nu harder nodig dan ooit. Steun p bijdrage op giro 300 of tak 70.70.70.600. 20 jaar Nederlandse Hartstichting. 20 jaar vooruitgang in de strijd tegen hart-en vaatziekten. Ook dankzij uw bijdragen! nederfandse hartstichting vrienden van de hartstichting Sophialaan 10,2514 JR 's-Gravenhage; girc>300, bank70.70.70.600. Fosfaatadvies Grasland op alle grondsoorten Waardering eerste volg. snede extra bij aantal jaren fosfaattoestand snede maaien voor 's nachts op toepassen stalvoeren/ stallen, over wintervoer dag weiden laag <18 110 30 30 4 vrij laag 18-29 70 30 30 4 voldoende 30 39 45 30 30 4 ruim voldoende 40-55 25 30 30 4 hoog >55 15 0* 0 r* Bij meer dan 2 sneden per jaar volgende sneden 30 kg P205 per ha. In volgende jaren volgens ruim voldoende. Kali-advies Grasland op zandgrond waardering eerste snede vlg. sneden extra bij aantal jaren kalitoestand maaien: 's nachts toepassen weiden stalvoer winter stalvoeren/ opstallen voer wintervoer overdag laag <16 100 140 180 100 w^en 4 voldoende 16-25 60 100 140 100 90 4 ruim voldoende 26-35 0 40 80 80 90 hoog 36-45 0 0 40 60 0 1»** zeer hoog >45 0 0 0 0* 0 1*** APPIE BAANTJER VERTELT „En compagnons in de prostitutie. Ik begin nu ook te begrijpen waarom jenni- fer Jordan een bijzondere sympathie voor Zwarte Sofie koesterde." Vledder staarde nadenkend voor zich uit. „Dan moet haar plotselinge dood Jenni fer Jordan toch wel sterk hebben aangegrepen." De Cock fronste zijn wenkbrauwen. „Je bedoelt sterker dan de geringe emo tie die zij ons toonde?" Vledder streek over zijn blonde haren. „Ze was koel. Bijna gereserveerd. En dat is vreemd. Vooral als je bedenkt, dat zij, evenals Annette van Leeuwenhoek, on middellijk moet hebben geweten voor wie de mededeling „Sjaan sterft" bestemd was." Hij zweeg even en trok een peinzend gezicht. „Als ik er goed over nadenk, dan ligt het motief voor de moord in de driehoek Jennifer Jordan, Annette van Leeuwenhoek en Harry Donkervliet." „Hoe?" Vledder trok wrevelig zijn schouders op. „Daar ben ik nog niet helemaal achter. Maar het lijkt mij toch zinvol om de ach tergronden van die drie nog eens nader te bekijken." „Heb je Harry Donkervliet al verhoord?" Vledder knikte. „Vanmorgen... twee uur lang." „En?" De jonge rechercheur schudde zijn hoofd. „Hij ontkent met armen en benen. Ik heb van alles geprobeerd maar hij blijft bij het verhaal dat hij ons in eerste in stantie deed." De Cock glimlachte. „Misschien hebben de geesten zich wel Wintertarwe 140 -voorraad 60 30 Zomertarwe 120 -voorraad 50 30 Haver 100 -voorraad 30 0 Wintergerst 120 -voorraad 60 30 Rogge 100 -voorraad 50 30 Suikerbieten 220 -1.7 x voorraad 0* 0* Zomergerst 110 -voorraad 0* 0* *geen 2e of 3e stikstof bemesting i.v.m. doorwas. en vrachtauto van Hans Boom woensdagmorgen omstreeks ut over negen te water in de ha- tij het dob. De wagen moet van talud afgerold zijn door tot nog onbekende oorzaak. Een men- fout wordt niet uitgesloten. te auto verdween bijna geheel water. Duiker F. Duinker akte een kabel vast, waarna Ro- Aris van Boven met zijn takel en het geheel weer op de kant Ogenschijnlijk mankeerde de niet zoveel, maar gevreesd dt dat het zoute water veel on- heeft aangericht. dorpscommissie van Den m houdt op woensdag 7 maart arvergadering in dorpshuis De hoorn. De aanvang is 20.15 uur het officiële gedeelte zal R. rtens vertellen over de groeps- naar Georgië, visueel on- eund met dia's. langrijke onderdeel van de agenda bestuursverkiezing in de vacature K. Hopman-Kempenaar die we verhuizing tussentijds is afgetre- De dorpscommissie stelt in alfabe- volgorde de volgende kandidaten mevrouw Afman en mevrouw neider. In de vacature J. Lap Azn (af- ind en herkiesbaar) worden voor- J. Lap en R. Bakker Azn. notulen van de vorige jaarvergade- en de jaarstukken liggen woensdag f 19.00 uur ter inzage in het dorps- Evenals vorig jaar stelt de dorps- missie Hoornders in de gelegenheid testellen op allerlei gebied, uiter- betrekking hebbend op Den Hoorn et wonen in dit dorp. Dit „vragen- gaat vooraf aan het reisverslag R. Meertens. Jarenlang onderzoek heeft uitge wezen dat stikstof strooien op gras land bij een temperatuursom tussen de 180°C en 280°C het meest ideaal is. De stikstof wordt dan optimaal benut. De temperatuursom van 180°C was vorige week reeds bereikt vandaar dat er een begin gemaakt kan worden met het strooien van kunstmeststikstof. Dit geldt voor alle gronden mits er geen sporen worden gereden omdat de grond nog te nat is. De temperatuursom is het gemiddelde etmaal temperaturen vanaf 1 januari bij elkaar opgeteld. Het gaat hier om de temperaturen boven 0°C en beneden 0°C worden er niet va naf getrokken. Niet alleen stikstof Uit de analysecijfers van het grondon derzoek op grasland blijkt dat de meeste gronden ook nog een gift fosfaat en kali dienen te krijgen voor een optimale op brengst. leder graslandgebruiker die der gelijke grondanalyses heeft kan gemak kelijk aflezen hoe groot deze gift aan fos faat en kali moet zijn. Blijven deze ele menten fosfaat en kali in het minimum dan zal er nooit en goede opbrengst met alleen stikstof gehaald worden. Uit onderzoek en begrotingstechnie ken is door het proefstation voor de rundveehouderij en het landelijk consu lentschap voor bodemaangelegenheden de schade berekend van een onvoldoen de bemesting. De onderstaande bere kende negatieve uitkomsten gelden bij bepaalde uitgangspunten. Deze cijfers moeten als algemene richtlijn worden gebruikt. Uit het bovenstaande blijkt dat wan neer er bij een laag PAL en laag K-getal geen fosfaat en kali wordt gestrooid dit aan arbeidsinkomen per ha ƒ1037,— kost. Is het PAL-getal vrij laag en er wordt alleen maar 80 kg kali gestrooid en geen fosfaat dan kost dit bij een laag K- getal ƒ119,— en bij voldoende K-getal nog ƒ50,—/ha. Bemestingsadvies Door de hogere opbrengsten van het grasland bleek dat de be mestingstoestand van de gronden ge middeld terugliep. Dit is dan ook de aan leiding geweest om de bemestingsadvie zen te doen verhogen. Dit volgens on derstaande overzichten. Een ieder die grondanalyses heeft ook-al zijn deze een paar jaar oud kunnen met onderstaande overzichten de bemesting aanpassen. Kalktoestand Voor meerdere Texelse gronden geeft ook een te lage pH nog steeds op brengstdervingen. Dit geldt voor zowel bouw- als grasland. Een goede pH voor grasland ligt tussen de 4.8 en 5.5. Wan neer de pH beneden 4.8 ligt is een bekal- king gewenst voor een goede grasland opbrengst. Voor bouwland zal de pH af gestemd moeten worden op het bouw plan. Voor de Texelse omstandigheden met erwten, zomergerst en suikerbieten in het bouwplan zal de pH boven de 5 a Schade in guldens arbeidsinkomen per ha. Bemestingstoestand Kali Laag K-getal 10 bemestingstoestand fosfaat laag PAL 10 vrij laag PAL 25 Bemesting 0 050kg p205 ƒ1037 675 Op de hengstenkeuring van het Ned. New Forest Pony Stamboek te Ermelo werd de 4-jarige New Forest hengst Narcissusfield's Duke (Fok./eig. Mevr. A. Kikkert- Brekeveld uit De Koog) goedge keurd als dekhengst en met een eerste premie gepremeerd. De hengst is inmiddels verkocht aan de Gebr. Olthof te Groenlo waar bij dit seizoen ter dekking zal staan. Voldoende K-getal 20 vergist en was het toch Harry niet." Vledder reageerde ongewoon fel. „De geesten hadden het ook bij het rechte eind toen ze Sjaan als slachtoffer aanwezen." De Cock keek verrast naar hem op. Hij kneep zijn ogen half toe. „Jij gelooft echt dat geesten van gestor venen vanuit het schimmenrijk medede lingen aan ons doen?" Vledder negeerde de vraag. „Commissaris Buitendam heeft na mijn verhoor overleg gepleegd met de officier van justitie", sprak hij ontwijkend. „On danks zijn ontkenning willen ze Harry Donkervliet niet vrijlaten. Hij heeft van de commissaris een bevel tot inverzeke ringstelling gekregen." „Als verdacht van moord?" Vledder knikte. „Op dezelfde gronden als zijn aanhouding." Er werd geklopt. Bedeesd, nauwelijks hoorbaar. Beiden staarden naar de deur, die langzaam opengleed. In de deurope ning verscheen een vrouw in een donker pakje van eenvoudige snit. Het leek op het uniform van het Leger des Heils zon der distinctieven. Het zwarte, reeds grij zende haar, was strak naar achteren ge- kamp en eindigde in een wrong. De Cock herkende haar direct. Hij kwam haastig achter zijn bureau vandaan en liep op haar toe. „Mevrouw Van der Waal", begroette hij hartelijk. „Wat kunnen wij voor u doen." Ze schonk hem een matte glimlach. .„Ik hoop heel veel. Ik moet u eerst ver tellen dat ik niet uit eigen beweging kom. Jennifer Jordan heeft mij gevraagd u te bezoeken. Ik ben hier.... zo te zeg gen.... namens haar." De Cock bracht haar naar de stoel naast zijn bureau. „U had zich de tocht kunnen besparen", sprak hij vriendelijk. „Mevrouw Jordan had ons kunnen bellen. We waren on middellijk gekomen." Christine van der Waal gebaarde vaag. „Jennifer... ik bedoel wij hebben weinig ervaring met het openbaar gezag." De Cock grinnikte vrolijk. „Van gezag is nog nauwelijks sprake." Hij trok snel zijn gezicht weer in een ern stige plooi. „Wat heeft mevrouw Jordan op haar hart?" Christine van der Waal verschoof iets op haar stoel. „Het gaat over Harry", begon ze schuchter. „Jennifer is er van overtuigd dat hij onschuldig is. En ik deel haar me ning. Wij doen een dringend beroep op u, meneer De Cock, om hem vrij te laten." De Cock spreidde zijn handen. „Ik heb hem niet gearresteerd. Dat de den de commissaris en de officier van justitie. Bovendien heeft Jennifer zelf aan zijn ontmaskering meegewerkt. Ik heb vernomen dat de geesten Harry Donkervliet als dader hebben aangewezen." Christine van der Waal schudde haar hoofd. „Het is alles de schuld van Mathilde van Lochem. Die wilde perse, dat er een seance gehouden zou worden waarbij uw commissaris en haar broer de officier van justitie aanwezig zouden zijn. Jenni fer had er aanvankelijk geen oren naar. Ze wilde niet. Ze is nooit zo op haar ge mak wanneer er vreemden in de kring zijn. He.t valt haar dan moeilijk om con tacten met het schimmenrijk te leggen." „Toch stemde ze toe?" Christine van der Waal liet haar hoofd iets zakken. „Het was een soort chantage-truc." „Van wie?" „van Mathilde." De Cock keek haar niet-begrijpend aan. „Wat voor een truc?" Christine van der Waal zuchtte. „Toen Jennifer weigerde, zei mathilda van Lochem tegen haar: heb je er mis schien belang bij dat de moordenaar niet wordt gepakt?" Ze slikte. „Jennifer werd ineens bleek en stemde toe." De Cock keek haar een tijdje zwijgend aan „Dat was niet netjes van Mathilda." Christine van der Waal schudde haar hoofd. „Het was helemaal niet netjes van Ma thilda. Dat vond ik ook. Jennifer was er volkomen door in de war. Daarom is het ook misgegaan." „Wat?" Christine van der Waal gebaarde heftig. „De seance die avond. Jennifer begreep best, dat die toespeling van Mathilda van Lochem betrekking had op haar neef Harry Donkervliet. Ze sprak duidelijk van „moordenaar" en Harry was de enige man in ons gezelschap. Die gedachte heeft Jennifer zo bezield... zo intens be ziggehouden, dat tijdens het kruis- en bordspel spontaan de naam Harry naar voren kwam." „Via de geesten?" Christine van der waal werd fel. „Nee", riep ze verontwaardigd. „Niet via de geesten. Dat is juist een misvat ting. Jennifer had tijdens de seance geen contact met de geesten uit het schimmenrijk... ze had contact met haar eigen geest. Die domineerde op dat mo ment. Begrijpt u? Haar gedachten waren zo vervuld van haar neef, dat zij zelf het kruis, onbewust, naar de naam Harry leidde." Ze zweeg even en zuchtte diep. „Toen de commissaris en de officier van justitie na het kruis- en bordspel onmid dellijk al hun aandacht op Harry richt ten, had Jennifer niet meer de moed... en ook niet de kracht om uit te leggen wat er precies was gebeurd." (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 11