Groen cZwartsJ~exels in het harL> s Extractor" haalt PCB uit afvalwater t S Den Hoorn herdoopt in ,,Nollendonk der overnachtingen IST-campings aarten voor elderse politie 2 maart vrijdagavond gesloten. ROS' MAGAZIJN ff fanaat opgeploegd romfi etsen t het verkeer afés te lang open Uitvinding van NiOZ-anaiist Orgelconcert in gereformeerde kerk Gebedsdienst via De Lichtboei Eerste lepelaars Vat met onbekende inhoud gevonden ARGANG Nr. 9862 VRIJDAG 2 MAART 1QRA Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. irërktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, [isterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van dei Schilderweg 215, Oüdeschild, tel. (02220) 5393. vertenties, abonnementen, etc.: eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741. na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /17,40 per kwartaal. Losse nummers f0.75. Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr 67.34.60.398. campings van de Recrea- chting is het aantal overnach- n in het afgelopen jaar aanmer- minder geweest dan in 1982. camping „Kogerstrand" zakte jantal overnachtingen (van Texe- gebruikers van seizoen- ien meegerekend) van 268.827 256.078, een teruggang van Op Lo,odsmansduin zakte het il overnachtingen van 156.658 145.341 (een teruggang van Alleen op de veel kleinere ling „Om de Noord" was van g sprake: van 40.834 naar overnachtingen, ik in andere toeristische secto- ip Texel zou er sprake zijn van linderde overnachtingsaantal- lenk Tjepkema en zijn vrouw tgen vorige week naar Den Hel en bezorgden daar op het poli- bureau twee taarten. Het gebaar js een blijk van erkentelijkheid de zorgvuldige wijze waarop Helderse politiemannen de afge- ien weken het verkeer van en Texel hebben gecontroleerd op i a nwezigheid van vee ter voorko- li ing van verspreiding van mond- •iklauwzeer. Tjepkema (optredend mens de Vereniging voor Vee- vderijbelangen) wilde duidelijk ':en dat de boeren deze controle prijs hebben gesteld. Het gebaar °kte op het bureau wel verbazing. tkomt maar zelden voor dat bur- dankbaarheid betuigen voor Mieoptreden. Bij de controle van de auto's be- y fden de wetsdienaren soms gek- 9! dingen. Een Texelse dwerggei- houder die met een geit naar een \Hoordholland gestationeerde bok Side, had zijn dier tussen de ban- in van zijn personenauto wegge leid, met een deken erover. De 9iic slaagde bijna, want de politie tntroleerde alleen de kofferruimte, m de klep werd dichtgeslagen, M de geit onder de deken echter luid gemekker aan, waarmee }t dier zich had verraden en het rnport niet doorging. Drogisterij Theo Hillebrand bij zijn uitvinding. )e heer A. J. Keyser uit Ongeren rkte dinsdag dat hij bij het omploe- van een stuk land aan Tienhoven (zijn werktuig over iets hards ramde, bleek een granaat van 50 cm lang te de doorsnede van het wapentuig een kleine twintig centimeter. De "opruimingsdienst heeft het projec- meegenomen. linsdag nam de politie tijdens een torsurveillance overdag twee opge- Jrde bromfietsen, behorende aan een jarige en een 19-jarige Texelaar, uit verkeer. Tegen middernacht nam de ivone surveillanceploeg nog een op roerde brommer in beslag, deze be- orde aan een 18-jarige Texelaar. Inde nacht van dinsdag op woensdag isst de politie twee keer proces ver- opmaken omdat cafés in Den Burg open waren. Om 1.15 en 1.20 uur beide gelegenheden nog in Irijf., De bij het IMIOZ werkzame chemisch analist Theo Hillebrand heeft een apparaat uitgevonden waarmee het mogelijk is de be ruchte pcb's en andere niet afbreekbare giftige stoffen uit wa ter te verwijderen. Deze continue vloeistof extractor" zou een uitkomst kunnen zijn voor bedrijven die genoodzaakt zijn water te controleren op de aanwezigheid van deze schadelijke stoffen of die deze stoffen op betaalbare wijze uit hun (afval) water wil len verwijderen. De aanvraag op octrooi voor het apparaat is in middels geregistreerd. Zoals bekend vormen de zg. gechlo reerde koolwaterstoffen één van de ern stigste bedreigingen voor het milieu. De pcb's in het waddenzeewater zijn vrijwel zeker de belangrijkste oorzaak van het verdwijnen van de zeehond. De pcb's komen in de natuur normaal niet voor en zijn altijd afkomstig van menselijke in dustriële processen. Zelfs in het water van de open oceanen en in vrijwel alle organismen zijn de pcb's aangetoond. Apparatuur waarmee het mogelijk is om op eenvoudige en goedkope wijze pcb's en de daaraan verwante andere chemische stoffen uit het water te ver wijderen, voorziet ongetwijfeld in een behoefte. Het is thans wel mogelijk om de genoemde stoffen uit water te halen, bijvoorbeeld met actieve kool en door toepassing van zg. vloeistof-vloeistof ex tractie. Maar daaraan kleven allerlei na delen, die de Hillebrand-extractor niet heeft. Oplossen In het apparaat wordt gebruikt ge maakt van het tegenstroomprincipe en het verschil in soortelijk gewicht van twee niet mengbare vloeistoffen. Aan het systeem wordt in gesloten kringloop steeds vers gedestilleerd oplosmiddel toegevoegd. Met een beperkte hoeveel heid oplosmiddel kan aldus een onbe perkte hoeveelheid van een andere vloeistof van de schadelijke bestandde len worden ontdaan. In het apparaat worden de schadelijke bestanddelen dus door een vloeistof opgelost die er op een bepaalde manier ingebracht wordt. Gaat het om pcb's, ddt, ddd, hexachloorben- zeen, e.d. vergiften, dan kan gebruik ge maakt worden van de vloeistof hexaan of pentaan. Dat deze stoffen als oplosmiddel voor de vergiften kunnen worden gebruikt is al lang bekend. De uitvinding van Hillebrand behelst het technische systeem waarin dat continu en volledig automatisch kan gebeuren bij een minimaai energiegebruik. Acht jaar In het NIOZ is de 37-jarige en in Den Hoorn woonachtige analist al sinds 1976 met dit project bezig. De glazen extrac tor die nu in zijn laboratorium de goede werking bewijst is in een half jaar ont wikkeld. Hillebrand zegt dat hij daarbij veel steun heeft gehad van Johan van Heerwaarden van de NIOZ instrument makerij en ook van NIOZ beheerder Ed- zar van Abs die hem stimuleerde om met zijn vinding commerciële wegen te zoe ken. Het resultaat van die vlijt ziet er in teressant maar niet bijzonder gecompli ceerd uit. Ook een leek snapt hoe het werkt. Met het toestel heeft Hillebrand al tien ton Waddenzeewater van pcb's, aromatische koolwaterstoffen e.d. ont daan in veertig dagen. Wordt het appa raat groter uitgevoerd dan wordt de ca paciteit ook groter. Zouden de buizen die het hart van het apparaat vormen een gezamenlijke dikte van drie meter heb ben dan is er al en capaciteit van 10 ton per uur en lijkt het dus al aardig op een apparaat dat industrieel kan worden toe gepast. Bedrijven als de gemeentelijke waterleiding van Amsterdam en Gist Brocades hebben voor de uitvinding van Hillebrand al belangstelling getoond. Voor drinkwaterbedrijven is het apparaat nuttig bij het signaleren van de vervui ling van inkomend water, dat dus nog als drinkwater geschikt moet worden ge maakt. Chemische industrieën zouden hun pcb-houdend afvalwater zonder vrees via de extractor in het milieu kun nen lozen. Hillebrand is bij de octrooi- raad geweest om na te gaan of een an der een soortgelijk apparaat eerder heeft ontworpen, maar dat bleek niet het ge val te zijn. Het waren andere, veel min der aantrekkelijke systemen. Als industriële uitvoeringen van het nu nog in laboratoriumstadium verkerende apparaat inderdaad op de markt kunnen worden gebracht, kan dat voor het NIOZ veel geld opleveren, al schiet er mis schien ook wat over voor de uitvinder zelf Meten Wordt de extractor gebruikt als analy seinstrument, dus om te bepalen of en in welke mate de pcb's, gechloreerde pesticiden, e.d. in het water aanwezig zijn, dan wordt de drab die op den duur in het oplosmiddel ontstaat onderzocht met behulp van een gaschromatograaf. Daarbij kan de hoeveelheid van elk van de uit het water gehaalde stoffen nauw keurig, één voor één, worden gemeten. Wordt het apparaat in vergrote uitvoe ring alleen gebruikt om de gifstoffen te verwijderen, dan is dat uiteraard niet be langrijk en wordt de drab vernietigd. Van de hoeveelheden pcb's die zich in het water bevinden moet men zich geen grote voorstelling maken. Het gaat vaak om concentraties die zo gering zijn dat ze niet kunnen worden aangetoond voordat ze zijn geconcentreerd. In hef open oceaanwater is de concentratie bij voorbeeld 1013 gram per liter. Anders gezegd: in elke liter zit 0,0000000000001 gram pcb! In kustwateren zoals de Wad denzee zijn de concentraties veel hoger maar ook daar zijn ze nog onvoorstel baar klein. Dat zeehonden en andere dieren er niettemin schade van onder vinden komt omdat de concentraties in de organismen via de voedselketen steeds groter worden. Al die elkaar ope tende diertjes, tot en met de zeehond, gedragen zich als levende extractors... Voor wie het nog niet duizelt, staat el ders in dit nummer een tekening van de Hillebrand extractor met een bedrijving van de werking. Organist Peter Zwart geeft dins dag 6 maart een concert in de Gere formeerde kerk van Den Burg. De aanvang is 20.15 uur en de toegang is vrij. Na afloop van het concert wordt een collecte gehouden ten bate van het orgelfonds. Het programma is als volgt: 1. a. O, Heer die onze Vader zijt b. Ach hoe vluchtig, ach hoe nietig, Pe ter Zwart. 2. Dor ische Toccata, J. S. Bach 3. Echo Fantasie in D, J.P. Sweelink 4. Concerto der Sign. Taglietti, J. G. Walther. a. Adagio; b. Allegro; c. Trio; d. Allegro. 5. Grans Choeur in D (Alia Handel), A. Guilmant 6. Suite du premier ton, L. N. Clerambault. a. Grand plein jeu; b. Duo; c. Basse et dessus de trompette; d. Recits; e. Dialogue. 7. Sonate nr. 6 (Gebed des Heren, 4 vari aties) F. Mendelssohn Bartholdy. De samenkomst die vrijdagavond (he den) in het kader van Wereldgebedsdag om 20.00 uur wordt gehouden in de Doopsgezinde kerk, wordt rechtstreeks via De Lichtboei uitgezonden. FF Texe/s zuidelijkste dorp viert dit jaar voor de tiende keer car naval. Sinds woensdag heet het dorp Nollendonkwat blijkt uit het vervangen van de naamborden bij de zes invalswegen van het dorp. Zaterdag worden de bloemetjes uitgebreid bui- tengezet met festiviteiten voor alle leeftijden. Verantwoordelijk voor dit alles is de carnavalsvereniging ,,De Stienepikkers", de ze keer aangevoerd door de Raad van Elf met Prins Willem (G oen ga) de eerste. Om 10.00 uur zaterdagochtend begint voor de ouderen het festijn in hotel Op Diek waar burgemeester Engelvaart door het overhandigen van een sleutel duidelijk maakt dat hij het bewind over het dorp tijdelijk in handen legt van de raad van elf. Voor deze bijeenkomst zijn alle ouderen van Den Hoorn uitgeno digd. In het dorp wonen totaal meer dan 100 65-plussers en er wordt op gerekend dat zeker 90 personen aanwezig zullen zijn. Ze zullen niets tekort komen: er is koffie en koek en om 13.30 uur is er een gezamenlijke maaltijd. Jan Boom uit Ou- deschild houdt aan de hand van een vi deovertoning een interessant praatje over de visserij en Klaas Bonne uit De Koog treedt op als Kees Stet. Belangrijk moment tijdens het feest is het aanwij zen van de Hoornder ereburger (of bur geres) 1984. De betreffende persoon zal met de bij deze titel behorende versierse len worden getooid. Het feest duurt tot ongeveer 15.00 uur. De jeugd (tot een jaar of 14) is vanaf 14.30 uur welkom in „Loodsmanswelva ren". Het is de bedoeling dat iedereen zich op originele wijze verkleedt. De kin deren die dat het leukst hebben gedaan krijgen prijzen. Het programma voor de jeugd omvat verder een poppentheater- voorstelling en de vertoning van een speelfilm. Een leuke gebeurtenis kan de balonnendanswedstrijd worden. De dansende kinderen moeten daarbij trachten luchtbalonnen, die ze met touwtjes aan de enkels dragen bij elkaar stuk te trappen. Wie zijn ballon het langst heel houdt, is winnaar. Oudste Traditiegrtouw brengen prins en raad van elf om 19.30 uur 's avonds een bezoek aan de oudste ingezete ne van Den Hoorn. Bij leven en wel zijn is het de tiende keer dat me vrouw V. Cupido-Hutjes die eer te beurt valt. Extra verheugend is dat zij met haar 97 jaar niet alleen de oudste van Den Hoorn maar tevens van heel Texel is. Mevrouw Cupido krijgt dus voor de tiende keer de „Orde van de Stienepikkers' (een steen aan een touwtje). Eerder op de dag krijgt ook de jongste ingezetene van het dorp bezoek. Wie dat zal worden is nog niet zeggen want er lopen enkele vrouwen in Den Hoorn en wijk H „op alle dagen" en in ten minste één geval is betrokkene al voor zaterdag a.s. „uitgeteld".... Het grote carnavalsfeest begint om streeks 20.00 uur in Loodsmanswelvaren volgens het bekende schema met uitrei king van onderscheidingen e.d. Ook hier zijn prijzen beschikbaar voor degenen die het leukst zijn uitgedost. De jeugd is welkom vanaf 19.30 uur voor het carna valsdisco in dezelfde zaal. Kleurwedstrijd Vorige week dinsdag heeft de carna valsorganisatie op de lagere school en de kleuterschool van Den Hoorn aan alle leerlingen kleurplaten laten uitreiken. Het is een afbeelding van een carnavals vereniging. Voor degenen die de teke ningen het mooist inkleuren zijn prijzen beschikbaar. De gekleurde tekeningen kunnen vandaag nog worden ingele verd. Wie de beste prestatie (rekening houdend met de leeftijd) levert wordt uitgeroepen tot hulpprins of hulpprin ses. Aan het begin van het jeugdfeest (zaterdagmiddag om 14.30 uur in Loodsmanswelvaren) wordt de uitslag bekend gemaakt. De hulpprins is gedu rende de rest van het feest de rechter hand van Prins Willem, als de leeftijd dat tenminste verantwoord maakt. De eerste lepelaars zijn op Texel aangekomen. Woensdag werd er een gezien bij Akenbuurt, maandag vlogen er twee boven De Koog in de richting van De Muy en dinsdag werd opnieuw een lepelaar waarge nomen boven de Rozendijk, ook vliegend naar De Muy. De Muy wordt op het ogenblik nog niet be waakt zodat de aankomst van de vogels aldaar door Staatsbosbeheer niet kon worden bevestigd. De tijd van aankomst is niet bijzonder vroeg of laat. Vrijwel altijd arriveren de eerste lepelaars eind februari op het eiland. Een Oudeschilder familie stelde aan het begin van de week de politie op de hoogte van de vondst van een vat met onbekende inhoud. Het ongeveer één meter hoge vat heeft een doorsnee van een halve meter, is blauw en bevat een onbekende chemische stof. De politie le verde het over aan de gemeente. Woensdag werden in Den Hoorn de bordjes verhangen.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 1