VAN HET RAADHUIS TESO verdubbelde opbrengst van tentoonstelling werkte wel meemaar IG0 verkeerde kant op" litierechter over weigering bloedproef tel Texelaars voor de ngens GVT nden goed ^Mededelingen van B. en WJ Schietoefening Biljartontmoeting Hollebol - TOG Amnesty schrijfavond Redelijke vangst bij sportvissers Krappe zege voor Tevoko vrouwen Raadsvergadering ART iDAG 6 MAART 1984 TEXELSE COURANT blad, werkte wel mee, maar de verkeerde kant op", zei politierechter Mr. ien op de Haar vrijdagmorgen tegen een Texelse verdachte die zich st verantwoorden voor het rijden onder invloed en het weigeren van de dproef. De 39-jarige ober verklaarde diverse malen dat hij zijn best had Tan om de politie in het nachtelijk uur behulpzaam te zijn maar om 's gens om half vijf een arts uit het bed te halen voor een bloedproef was nodig geweest. Texelaar verklaarde dat hij meteen ils politie had verteld hoeveel hij had onken maar het uit bed halen van arts vond hij „te gek". „Het was vijf 's morgens en dat kun je zo'n loch niet aandoen. Ik had mijn fout egegeven." Jansen op de Haar vond het een htig verhaal maar kon het geen mis- noemen als een huisarts 's mor- uit zijn bed wordt gehaald om een dproef af te nemen. „Ze worden er redelijk voor betaald en via de twee- amer zijn we er met z'n allen mee lord gegaan om zo exact vast te stel- weveel iemand heeft gedronken," de rechter. De 39-jarige Texelaar zondag 7 augustus om drie uur 's aangehouden en de politie had in voces verbaal genoteerd dat de ver sterk naar alcohol rook en met iele tong sprak. Dat laatste werd Texelaar ontkend. De rechter dat echter niet zo belangrijk omdat ilner in feite niet terecht stond voor ijden onder invloed maar voor het teren van een bloedproef. Het rijden finvloed kan niet bewezen worden itgeen promillage was gemeten. Afzakkertje ilaar ik denk dat een bloedproef wel hebben aangetoond dat u veel had onken en een dubbele tong hoort algauw bij." De man verklaarde dat het werk nog een „afzakkertje" genomen en het idee had nog uit- md auto te kunnen rijden. „Ik weet precies wat er die nacht is voorge- De politierechter vond het na argumentatie des te verwonderlij- at hij een bloedproef weigerde. De laar had wel tegen de politie ver- d dat hij de volgende morgen een ^Jproef wilde ondergaan. De rechter: 'is leuk bedacht maar elk uur wordt wart promille alcohol in uw bloed iroken. Blijkbaar wist u dat als caman." lofficier van justitie, Mr. W. Jansen, in zijn requisitoir een geldboete van I,- en een ontzegging van de rijbe- dheid van acht maanden. Een straf lelijk staat aan een veroordeling als met ongeveer 2 promille alcohol in het bloed achter het stuur gaat zitten. De verdachte vertelde dat hij voor zijn werk niet persé een auto nodig had maar het fietsen bij „nacht en ontij" leek hem niet prettig. De rechter: „Dat is zeker niet ideaal, maar zo komt u toch op uw werk." Verder bleek dat de man nogal wat ge zinsmoeilijkheden heeft gehad met daar aan gekoppeld een forse financiële schuld. De rechter hield rekening met deze omstandigheid en vonniste 7600,— en acht maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. „Dan let ik ook op het feit dat u nog nooit met justitie in aanraking bent geweest en beschouw ik dit verder als een zeer vervelende uitschieter." Decoratie Een andere Texelaar, woonachtig in Den Burg, werd bij verstek veroordeeld omdat hij niet op de zitting verscheen. De werkloze man was op 21 juli geverba liseerd voor het rijden onder invloed met een promillage van 1,76. In het proces verbaal stond dat de man tijdens het ver hoor van de politie steeds in slaap viel en duidelijk te veel gedronken had. Ook een rijbewijs kon de verdachte die nacht niet tonen want dat hing als decoratie in een café in Den Burg. Mr. Jansen op de Haar: „Een vreemde situatie en geen re clame voor het betreffende café." De of ficier eiste de forse boete van 71000— en zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. De politierechter vonniste conform de eis. e tweede wedstrijd van de turn- ipetitie in de kop van Noordhol- lleverde alweer een overwinning roor de GVT turners. Ondanks i turnwerk door gymnastiekve- ging Be Quick uit Bergen wist Itoch een ruime overwinning te 3len. Met een eindtotaal van punten toonden de jongens dat er vooruitgang in de ploeg De vorige wedstrijd werd name- met twee punten minder onnen. Ina het eerste onderdeel (lange mat) GVT de leiding met 21.45 punten 20.75 punten voor Be Quick, ral Joost Brugemann en Mark Jan waren goed op dreef in deze strijd. Beiden turnden een overslag de kast. Uiteindelijk wist Joost de Istrijd individueel te winnen ondanks uitstekende ringoefening (8.5) van Jan die als tweede eindigde. Ook idividuele derde en vierde plaast vie- Sn deel aan de GVT leden Karei Dij en Emile Keyzer. de vijfde plaats kwam de eerste van be Quick, Joep Homme met punten. Jacco Bakker en Jurgen itsen draaiden beiden een redelijke strijd maar moeten nog wat aan de (king doen om echt hoog te kunnen Eindstand 108.5 punten voor en 94.4 punten voor Be Quick. De snde wedstrijd is op 24 of 25 maart Tavenu. Turnsters verliezen 5 tweede wedstrijd voor de turnsters GVT werd met 143.8 punten tegen punten verloren van de Gym- ekvereniging SSS uit Sint Pancras. klein verlies van nog geen twee pun- voornamelijk werd geweten aan rug en balk. Al op het eerste toestel faalde de ploeg op een forse ma- De zes turnsters vielen in totaal 15 Ivan de balk wat een verlies oplever en 7.5 punten. Kort daarna bleek op de brug ongelijk dat twee sters de vloer van dichtbij wilden be- zodat ook hier een klein verlies sd. Ondanks een goed herstel op de oefening en paardsprong wisten de sters de opgelopen achterstand niet om te zetten in een voorsprong. Miriam Raven 29.35, Yvonne kier 29.20, Gemma Praamstra 29.10, ly Witte 25.75, Bianca van de We- 9 26.20, Tascha Witte 28.95. Omstreeks 14 maart wordt begonnen met de werkzaamheden ter verbetering van de ijsbaan in Den Burg. Het werk duurt maximaal 6 maanden. Ter voorko ming van vandalisme hebben burge meester en wethouders, in afwijking van de vastgestelde beleidslijn, besloten ge durende deze periode rond het terrein prikkeldraad aan te brengen. Op 7 maart 1984 wordt te Breezand- dijk van 10.00 tot 19.00 uur geschoten met 4,2 inch geschut. Op 8 maart wordt te Breezanddijk van 10.00 tot 17.00 uur geschoten met 4, inch geschut. Vrijdag speelde biljartclub voor oude ren De Hollebol haar laatste wedstrijd in het oude dienstencentrum De Hollebol tegen leeftijdsgenoten van TOG (Tot Ons Genoegen) uit de Witte Burcht. De ontmoeting nam het grootste deel van de dag in beslag. Om 9.30 uur werd be gonnen en om 16.30 uur maakte wedstrijdleider G. Dros de uitslag be kend, waarbij dank werd gebracht aan allen die hun bijdrage hebben geleverd aan deze gezellige gebeurtenis. Uitslagen: en sportieve Hollebol-TOG J. J. Dogger-E. Breeuwer 2—0 A. Huizinga-J. van Sambeek 0—2 G. Dros-H. C. Ran 2—0 D. Huizinga-P. Plaatsman 2—0 C. Dros-J. C. Bruin 2—0 G. Witte-S. J. Rijk 2—0 W. Doorn-Jac. Roeper 2—0 H. Keesom-S. Langeveld 2—0 D. Kooy-G. Witte 0—2 A. v.d. Schans-J. v. Heerwaarden 2—0 F. Ofrein-W. Commandeur 2—0 J. Kok-P. van Sambeek 0—2 W. van Leersum-G. Witte 0—2 J. Koomen-A. Wessels 2—0 J. C. Ran-D. Witte 0—2 F. v.d. Gracht-J. de Graaf 0—2 Eindstand 20—12 Dinsdag 6 maart houdt de Texelse Amnesty International werkgroep een schrijfavond in de bibliotheek. Er worden brieven verstuurd met het verzoek tot vrijlating van politieke gevangenen in Tsjechoslowakije, Swaziland en Zuid Korea. Leden van de Texelse werkgroep hebben voor beeldbrieven gemaakt. De avond be gint om 20.00 uur. In Tsjechoslowakije zit de 39-jarige Ju an Jirous vast, omdat hij ondertekenaar' is geweest van Charta 77, het manifest dat het communisme bekritiseerde. Hij zit samen met drie andere verdachten 3/2 jaar in de Valdice gevangenis. Deze gevangenis staat bekend om de bijzon der zware omstandigheden. Zijn ge zondheid is slecht. Er worden dan ook brieven naar autoriteiten verstuurd. Douglas Lukkele uit Swaziland (Afrika) is advocaat en voormalig procureur- generaal en rechter bij het Hoogge rechtshof. Hij wordt sinds augustus 1983 zonder proces vastgehouden. Douglas Lukhele had de zaak van de afgezette koningin regentes Dzeliwe verdedigd. Deze regentes was afgezet na een ge schil met topfiguren van het hoogge rechtshof van de staat. De regering ont kent dat zijn gevangenneming een ge volg was van het feit dat hij de regentes verdedigd had. Voor hem worden dan ook brieven met het verzoek tot vrijlating verstuurd. Verkiezing In Zuid Korea zitten de gebroeders Soh vast. Zij zijn gearresteerd omdat zij meegedaan hebben met de niet- gewelddadige studentendemonstraties in april 1971 tegen de presidentiële ver kiezingen die daarna plaatsvonden. Eén van de broers, Sung, zit levenslang vast en de andere Joon-Shik 7 jaar. Na de ge vangenschap van Joon-Shik die in mei 1978 afliep wordt hij nog steeds vastge houden krachtens de wet op de openba re veiligheid. Er wordt verzocht om de vrijlating van de gebroeders Soh. Tij dens deze schrijfavond maar ook op an dere momenten wanneer de bibliotheek geopend is, is een kleine permanente ex positie van cartoons te bewonderen. De ze cartoons, gemaakt door bekende car toonisten, geven duidelijk aan waar het Amnesty International om te doen is. De titel van deze expositie is dan ook „Teke nend voor Amnesty". Informatie over het werk van Amnesty, de schrijfavond en de expositie is te verkrijgen bij het se cretariaat, Jenneke Wassink, Vloedlijn 31, tel. 02220-4109. De tweede wedstrijd om het kam pioenschap sportvissen werd ge houden achter de teermolen in Ou- deschild. Aan deze wedstrijd die zondagmorgen j.l. om acht uur van start ging, namen 14 vissers deel waarvan één gastvisser, drie jeugd leden en tien senioren. Bij de jeugd wist alleen Alexander Duinker een vis te vangen van 27 cm. Bij de senioren was de vangst beter. Daar werden 21 vissen opge kant gehaald. 1. Jan Heethuis 4 vissen 83 cm; 2. Dirk Roeper 4 vissen 73 cm; 3. Wim Verha gen 4 vissen 70 cm. De totale vangst was 471 cm vis. De volgende wedstrijd is op 18 maart, aanvang 8 uur bij De Kaap. De leden die mee willen doen aan de se lectiewedstrijd Nederlands Kampioen schap kustvissen op 7 april dienen zich voor 13 maart op te geven bij P. Verha gen, Wagemakerstraat 3, tel. 02220-3986. De kosten bedragen 725,—, exclusief aas. De leden die mee gaan op 26 en 27 mei naar de waddenuitwisseling op Ameland dienen zich ook voor 13 maart op te geven, eveneens bij P. Verhagen. Voor de sportvissers bestaat de gelegen heid op vrijdag naar Ameland te gaan. De kosten bedragen ±737,—. Degenen die zaterdag vertrekken kunnen dan ge bruik maken van het vervoer van de Sportraad en dan kost het 722,50. Zondag 25 maart is de uitwisselings wedstrijd tegen HSV De Karper uit Ber gen. Dit is een uitwedstrijd. Vertrek om 7.30 uur vanaf fanfaregebouw. Witte Kruislaan. Opgeven voor deze wedstrijd t/m 18 maart is mogelijk bij P. Verhagen. Pas bij 16 14 in de vijfde set ble ken de Tevoko vrouwen toch de sterkste. Na een marathonwedstrijd van meer dan 2 uur moest tegen stander Seahawks met één punt ge noegen nemen. De vijfde set toonde evenals de wedstrijd een wisselvallig spelbeeld, waarin beide ploegen slecht tot scoren konden komen. Individuele fouten zorg den voor de punten, waarmee Sea hawks het eerst op 14 punten kwam, maar er niet in slaagde het karwei af te maken. Hoewel de Texelse vrouwen ook niet meer uitblonken in regelmatig sco ren kwamen ze toch op gelijke hoogte en zelfs tot winst. Hiermee blijft het pro motieklasse team hangen op de promo tie/degradatieplaats. Stevige nederlaag Mannen 3 slaagde er helaas weer niet in om tot een aanvaardbaar resultaat te komen, hoewel tegenstander Onda daar zeker de gelegenheid toe gaf. Zelfs een 14—9 voorsprong in de derde set gaven de Texelaars nog prijs: 0—3. Smash '68 werd binnen het uur naar een stevige nederlaag gespeeld door Ju- voc 2. De ploeg uit Julianadorp speelde een sterke partij en won via 7—15, 6—15 en 10—15. Gebruikelijke winst voor vrou wen 3, al liet de Tevoko ploeg de derde set zowat glippen tegen Seahawks 2. Een time out bij 12—13 gaf net genoeg adem om de 3—0 zege met 16—14 veilig te stellen. Coach Spijker-Beintema behaalde met het vierde wederom één punt. De eerste set gaf na een 15—1 zege een hoopgevender beeld, wat Tevoko echter niet gestand deed. De vierde set ging zelfs met 3—15 verloren, waarna SWOV 3 in de beslissende set via 13—15 met de eer ging strijken. De adspiranten jongens speelden twee wedstrijden. Tegen de grote knapen van WSOV kregen ze weinig mogelijkheden, terwijl de jongens van Juvoc net even beter speelden. Tweemaal 0—2 was het resultaat. De gemeenteraad van Texel vergadert dinsdagavond 13 maart in het raadhuis. Aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling besluitenlijst. 2. a. Ingekomen stukken; b. Mededelin gen; c. Beantwoording vragen. 3. Voorbereidingsbesluit met betrekking tot bouwplan van de heer A. Brans, Akenbuurt 18, Den Burg. 4. Herstructureringsoperatie scholen bestand basisonderwijs. 5. Wijziging bouwverordening. 6. Nota inzake verwijdering afvalstoffen. 7. Garantieverlening voorbereidingskre diet vuilverwerking Noordholland- noord. 8. Kosten bouwrijpmaken Den Burg noord-west. 9. Subsidiëring toeristische overnachtin gen bij schoolreizen/werkweken. 10. Garanderen rente en aflossing reke ning courant krediet Stichting Dorps herstel Texel. 11. Intrekking taxiverordening. 12. Toekenning van een investeringssub sidie ten behoeve van het Maritiem museum. 13. Vaststelling evaluatieverslag plaatse lijke emancipatie activiteiten. 14. Intrekken verordening drank- en horecabelasting. 15. medewerking ex artikel 50 kleuteron derwijswet ten behoeve van kleuter school Hummeloord te Oudeschild. 16. Krediet onderhoud kerktoren N.H. kerk te Den Burg. 17. Krediet invalidenvoorziening strand. 18. Vaststelling nota werkgelegenheid en beschikbaarstelling krediet werkervaringsprojecten. 19. Garantstelling aan de RST inzake eventuele inkomstenderving verlaging terieven abonnementen zwembad Molenkoog.' 20. Aanvraag van werkprojecten in het kader van het door de minister van WVC vastgestelde sociaal-cultureel beleid en werkloosheid. 21. Verkoop pand Weverstraat 101. 22. Overzicht onvoorziene uitgaven. De in het Havenrestaurant van 't Horntje gehouden tentoonstelling ,,Teso door de jaren heen" heeft 1900 betalende bezoekers betrokken. De opbrengst aan entreegelden bedroeg dus ongeveer f2000— Teso heeft dat bedrag verdubbeld, zodat initiatiefnemer Jan C. Stolk vrij dagmiddag een cheque van f4000— kon overhandigen aan burge meester J. A. Engelvaart, voorzitter van de Stichting Texel-vakantie Gehandicapten. De burgemeester gaf het geld onmid dellijk door aan de heer W. van Heer waarden, penningmeester van de stich ting. Het geld is zeer welkom. Zoals be kend heeft de stichting plannen voor een vakantiehuis op Texel, waar gehandicap ten, in het bijzonder lijders aan spier dystrofie, kunnen verblijven. Van de overhandiging van de verdub belde opbrengst was een kleine plech tigheid gemaakt, waarbij de bestuursle den van de stichting en ook de heren Jaap Bakker, Dirk Kuiter en Gerrit de Haan aanwezig waren. Laatstgenoem den hebben de tentoonstelling ingericht en een groot deel van hun eigen Teso- curiositeiten beschikbaar gesteld. Verder was veel van het getoonde platen- en ander materiaal afkomstig uit het eigen Teso-archief. (onder het genot van enkele borrels) aanleiding tot een disucssie vol bespie gelingen waarbij ook directeur Theo Hoogerheide zich niet onbetuigd liet. Directeur Wim van Heerwaarden van het bejaardenhuis Sint Jan had bij de start van de tentoonstelling geschat dat niet meer dan een tiental van elk van de drie bejaardenhuizen naar de expositie zou gaan. Maar het werden er uiteinde lijk 110. Daar kwamen dan de bewoners van de verschillende complexen bejaar- denwoningen nog bij. Naar verhouding waren de ouderen dus sterk vertegen woordigd. Wat de overige bezoekers be treft viel het op dat er veel uit Oude schild kwamen, begrijpelijk gezien de historische banden van dit dorp met Teso en het feit dat ook nu nog veel Teso mensen in Oudeschild wonen. Jaap Bakker, Gerrit de Haan en Dirk Kui ter kregen voor hun belangeloze inzet voor de expositie elk een cadeaubon. Nostalgie De verwachtingen voor het bezoek aan de tentoonstelling waren aanvanke lijk niet zo hoog gespannen. Jan Stolk dacht dat de voor velen afgelegen plek voor de meeste mensen een drempel zou zijn, maar het bleek al de eerste da gen dat vele honderden er de moeite graag voor over hadden. Achteraf gezien eigenlijk logisch. Al vaker is gebleken dat men graag naar iets komt kijken dat herinneringen aan vroeger dagen wak ker roept en als dat dan ook nog de altijd in de belangstelling staande Teso be treft, kan het niet stuk. Jan Stolk vertel de vrijdagmiddag dat vooral de ca. 500 ouderen (die de expositie gratis bezoch ten en werden gehaald en gebracht) zich erg hebben geamuseerd. Bij het bekijken van de foto's van de boten en vooral van de personen ontstonden geestdriftige gesprekken waarbij prachtige verhalen over Teso waren te horen. Er heeft zich in de loop der jaren heel wat afgespeeld rond deze onderneming. Tegenstanders zijn er altijd geweest. Ze roerden zich bij allerlei kwesties: het vraagstuk stoom machine of motor, de kwestie rond de geschorste directeur Siebinga Mulder, de verplaatsing van de veerhaven naar 't Horntje (waar Teso zelf tegen was!) en de bestelling van de dubbeldekker. Er is niets nieuws over de zon, al zijn de me thoden waarvan de tegenstanders zich bedienen wel anders geworden, omdat ze gebruik maken van de zeer ruime in spraakmogelijkheden die er tegenwoor dig zijn. Dat laatste was vrijdagavond Burgemeester Engelvaart prees Jan Stolk om zijn initiatief en vooral om het beschikbaar stellen van de opbrengst voor de gehandicaptenvakanties. Dank werd ook gebracht aan Teso-directeur Hoogerheide die aan de opbrengst meer dan 72000,— had toegevoegd. Engel vaart had zich wel verbaasd over de enorme belangstelling. „Teso is voor Texel de levensader of de navelstreng. Die onderneming leeft blijkbaar zo bij de mensen dat ze die tentoonstelling willen zien." Verleden.... Gerrit de Haan („Ik heb zelf nog mee gemaakt dat we op het dek van de Mars diep van bakboord naar stuurboord moesten rennen om het schip uit het ijs te wrikken") zei dat het een goede zaak is om het verleden van allerlei Texelse voorzieningen in de belangstelling te houden. Wie het verleden kent, is beter in staat over het heden te oordelen. Bij alle kritiek die men op Teso kan hebben mag worden beseft dat de dienst fre quent, veilig en zeer betrouwbaar functi oneert. Dat gebeurt meestal pas als het eens misgaat, zoals bij extreem laag wa ter. Directeur Hoogerheide: „De men sen zijn er niet aan gewend dat de boot ook wel eens niet kan varen. Als het laag water is bellen ze ons verongelijkt op. Alsof wij dat anders zouden kunnen re gelen." Een deel van het gezelschap was het erover eens dat het goed is dat de veerdienst het een enkele keer laat afwe ten. Dan blijft het besef levend dat het bijna altijd prima gaat. Hoe leuk en ge moedelijk het verleden van Teso ook was, de bedrijfszekerheid van de veer dienst was toen veel minder dan tegenwoordig. Dirk Kuiter zei graag aan de expositie te hebben meegewerkt omdat best eens duidelijk mocht worden dat Texel veel aan Teso te danken heeft gehad. Kuiter zei zich wel eens te ergeren aan de vele negatieve praat over de onderneming. Met name heeft Teso in het verleden het toerisme gestimuleerd door het laten aanleggen van fietspaden, het bouwen van een jeugdhergerg, het laten maken van films, e.d. Oude liedje Directeur Hoogerheide zei dat hij de acties en het gemopper rond Teso best kon relativeren. „Het is nooit anders ge weest. Ook in het verleden waren er steeds Texelaars en toen soms heel gere nommeerde die tegen Teso waren en ac ties steunden. Het verschil met vroeger is echter dat er toen zonder veel vertra ging toch beslissingen werden geno men, nadat voor en tegen waren afge wogen. De mensen hadden vertrouwen in die afweging. De overheid kon daar door echt besturen. Nu levert elke beslissing een jarenlange vertragende procedure op. Het vertrouwen dat in af weging van belangen wordt gehandeld is verdwenen. De financiële, technische en personele problemen die Teso moet oplossen, zijn veel ingewikkelder dan de meeste mensen denken. Je kunt het de mensen die op grond van gebrekkige kennis in actie komen, niet kwalijk ne men. Het merendeel van hun kritiek is gebaseerd op één kant van de medaille. De mensen die de beslissingen uiteinde lijk moeten nemen, moeten beide kan ten van de kwestie afwegen en zich daarbij niet door emoties of angst laten leiden. Anders neem je verkeerde beslis singen. Natuurlijk moetje luisteren naar wat „men" vindt, maar het mag niet be palend zijn voor het handelen." Jan Stolk overhandigt de cheque aan voorzitter J. A. Engelvaart van de stichting Texeivakantie Gehandicapten.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5