Wie verloor een anker op de Blackbank? ,,Van de gemeente hebben wi voorlopig onze buik vol" Stark brengt computerreeks Brisantgranaat Schietoefening Groen licht voor Koorn-woningen Texelse geslachten Bouwvergunningen Bromfietser rijdt voetgangster aan Bromfiets met manco's Gegadigde voor ambtswoning slecht behandeld? ^ondernemers - akti viteitën PAGINA 8 TEXELSE COURANT DINSDAG 13 MAARDA» Het visserijbedrijf van de fa. P. C. Vlaming uit Oosterend lijdt een schade van tienduizenden guldens als het niet lukt de eigenaar te achterhalen van een groot anker, dat donderdagavond in de netten van de TX 11 „Deo Volen- te" terecht kwam. De kotter die zich niet van zijn onwelkome vangst kon ontdoen zonder zijn vistuig te verspelen, was gedwongen het anker over de zeebodem naar Oudeschild te slepen, een afstand van veertig mijl. De ver wachting was, dat als het gevaarte eenmaal op de kade zou staan, men aan de hand van nummers die doorgaans op ankers zijn aangebracht, de eige naar zou kunnen opsporen. Deze zou dan aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de materiële en bedrijfsschade. Tot teleurstelling was op het reusachtige anker echter nergens een nummer of ander kenteken te ontdekken. Het ongeveer tien ton wegende anker (een zg. klipanker) is waarschijnlijk af komstig van een pijpenlegger of boor- platform en is verloren op de Blackbank, 40 mijl ten noordwesten van Texel. Op dit deel van het continentale plat wordt veel naar olie en gas gezocht. Hier liep de TX 11 er donderdagavond met zijn netten op. Het obstakel raakte zodanig met het half met vis gevulde net ver ward, dat het onmogelijk was zich er van te ontdoen. Gewaarschuwd via de radio kwam duiker Jack Betsema (die toeval lig met zijn TX 38 in de buurt lag te vis sen) naar de Deo Volente om onder wa ter een onderzoek in te stellen. Door de deining en het slechte zicht in het water kon Betsema echter weinig uitrichten. Slepen Omdat schipper Kees Schaap er uite raard weinig voor voelde om de vislijnen te kappen en zich aldus te bevrijden, werd besloten het anker over de zeebo dem naar Oudeschild te slepen waarmee dan tevens het bewijsstuk dat nodig was om de eigenaar van het anker tot scha deloosstelling te brengen, veilig was gesteld. Het vier meter lange anker was te zwaar om aan boord te halen. Na tien uur stomen met een vaartje van niet meer dan vier a vijf mijl verscheen de Deo Volente in de nacht van vrijdag op zaterdag voor de haven van Oudeschild, waar men met het obstakel echter niet naar binnen kon. Duikers De duikers Flip Duinker en Hans Eel- man slaagden er zaterdagochtend in om het met het net verstrengelde anker on der water zodanig te manoeuvreren dat het omhoog kon worden getrokken, te gen de flank van het schip aan stuur boord, maar nog steeds onder water. De kotter liep daarop de haven binnen, maakte daar een rondje en meerde af in de mond waarbij het anker zich tussen wal en schip bevond. Robert Aris van Boven werd er met zijn takelwagen (ver mogen 20 ton) bij gehaald, waarbij het erom ging om met de kraan zo recht mo gelijk boven het anker te komen om de hefboomwerking zo klein mogelijk te houden. Niettemin was het noodzakelijk de takelwagen van een contragewicht te voorzien in de vorm van een trekker die er achteraan was gekoppeld. Bij het trekken kwamen de achterwielen toch een halve meter van de grond en sloeg de rook uit de slippende banden toen het anker hoog genoeg was opgetild en op de kant moest worden gehaald. Staartje Dat stageneerde omdat aan het anker ook nog een zware staalkabel bleek te zitten die „ergens" in de haven muur vast was geraakt. Later werd die kabel echter toch losgetrokken; hij was 250 meter lang en bij het binnenvaren en ma noeuvreren in de haven in een grote krul door de hele havenkom en de mond terechtgekomen. Nadat het anker en net van elkaar wa ren ontdaan, bleek de schade aan het net (waarin zich nog diverse kabeljau-' Een motorpatrouille van de Rijkspolitie vond donderdag op het strand nabij paal 9 een bri santgranaat. Het nog steeds ge vaarlijke projectiel vertoonde duidelijk sporen van mensen die blijkbaar met een steen gepro beerd hadden het ding open te maken. De politie wijst erop dat een dergelijke handelwijze bij zonder gevaarlijk, zo niet dode lijk kan zijn. Veertien maart wordt van 13.00 tot 22.00 uur geschoten vanaf Breezanddijk met 155 mm geschut. Vijftien maart wordt met 155 mm en M 109 geschoten van 10.00 tot 17.00 uur vanaf Breezanddijk. De provincie heeft een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor acht vrije sector woningen in de Mars tegenover de Kasko-wijk. Het gaat hier om twee blokken van vier woningen, volgens een plan van ar chitect J. N. Koorn. Kort nadat Koorn zijn plannen wereldkundig maakte had hij zeven serieuze gega digden voor de huizen, maar toen de afhandeling van de formaliteiten te lang gingen duren, haakte het me rendeel daarvan af en ging uitzien naar iets anders. Koorn heeft dus ko pers nodig om met de bouw van start te kunnen gaan. Voor de huizen geldt een verkoopprijs van 7119.000,— inclusief grond, vrij op naam. Vrijwel zeker gaat daar nog 76500— af, zijnde de zg. C-premie waar voor deze huizen in aanmerking komen en die belastingvrij wordt uitbetaald aan de eigenaar als de woning klaar is. De huizen worden verkocht via het Make laarsbureau Eelman. De heer H. Wormsbechher uit Arn hem interesseert zich voor TexelS' geslachten. Van zijn hand verschenei vorig jaar studies van de geslachtei Dogger, Mossel en Schagen. Er blee veel belangstelling voor te bestaan, ook buiten de kring waarvoor de boeken in eerste instantie waren bedoeld. Dit is aanleiding geweest om ook anderen in de gelegenheid te stellen de boeken te kopen. De studies van Wormsbecher zullen een serie over vijf Texelse geslach ten vormen. De geslachten Plaatsman en Vermeulen komen er ook nog bij. Wie de tot dusver verschenen delen wil bestellen, kan dit doen door de kostprijs over te maken op Wormsbecher's post girorekening 892766. Het werk Dogger I (Oosterend) kost 740,— Dogger II (Den Hoorn) 730,— Mossel 719,— en Scha gen 732,—. Inschrijven is mogelijk tot 1 mei a.s. Wie eerst wil weten hoe de te koop zijnde werken er uitzien, kan zich vervoegen bij de receptie van het raad huis waar één en ander ter inzage ligt. De heer Wormsbecher verschaft verder graag nadere informatie. Zijn adres is Utrechtseweg 145-116, 6812 AB Arnhem, tel. 085-431126. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend: K. J. Mulder, Oranjestraat 25, Ooste rend, voor het veranderen/vergroten van een aanbouw-keuken; Bouwbedrijf Gie- ze, voor het gedeeltelijk vergroten van een zomerhuis aan de Zanddijk 280, De Cocksdorp; St. Dorpsherstel Texel, voor het verbouwen van een woonhuis, Bla zerstraat 1, Oosterend. Derden-belanghebbenden kunnen tegen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids beschikkingen een bezwaarschrift inge diend. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, af deling R.O.V., kamer 205. Een 17-jarige Texelaar raakte woensdagavond om 19.50 uur een op het fietspad wandelende 35-jarige Texelse met zijn bromfiets. Bij de hierop volgende valpartij liepen zo wel de vrouw als de bromfietser di verse kneuzingen op. De vrouw liep met haar vriend op het fietspad langs de Pontweg ter hoogte van de Pijpersdijk in de richting van Den Burg toen zij werd ingehaald door de brommer. De bromfiets raakte haar en bij de valpartij kreeg ze voertuig en berijder over zich heen. Een bromfietser, die 's avonds zonder licht langs de Pontweg reed, trok de aandacht van de politie. Bij controle bleek het ding ook niet verzekerd te zijn. Nog weer nader onderzoek bracht aan het licht dat het framenummer was weg- gevijld. De brommer werd voor tech nisch onderzoek in beslag genomen en tegen de 16-jarige Texelaar die er op reed, werd proces verbaal opgemaakt. De jongen verklaarde niets van het weg- gevijlde nummer te weten. ^Klcndernemers-aktiviteiten „Boektel" bij Nauta Nauta Boeken in Den Burg beschikt nu over een rechtstreekse telefoonlijn met de computer van het Centraal Boek huis te Culemborg. Hierdoor is het mo gelijk actuele informatie te krijgen over de beschikbaarheid van gevraagde titels. Tevens kan men via deze verbinding met de „Boektel" terminal klantenbestellin gen uitvoeren. Dankzij dit communica tiesysteem worden bestelde boeken bin nen enkele dagen geleverd. De winkel voorraad kan op deze manier nog sneller op peil worden gehouden. Het anker, hier nog verwikkeld in het met kabeljauwen gevuld visnet, trok het hele weekend vee! bekijks. Het echtpaar Braam-Raatgers uit de Molenstraat in Den Burg is bij zonder boos op de gemeente Texel, wegens de handelwijze die is be tracht rond de verkoop van de ambtswoning Weverstraat 101. In de raadsvergadering van hedenavond wordt het collegevoorstel behandeld om deze woning te verkopen aan de B.V. Bongers en Room die er een ad ministratiekantoor en een kleine wo ning in zal maken. Het echtpaar Braam was echter ook gegadigde voor deze woning en was daarover in onderhandeling. Vanaf 8 februari wachtte men op een reactie op voor stellen die o.a. inzake ruil van de ambtswoning met de woning Mo lenstraat 46 door Braam waren ge daan. In de Texelse Courant van vori ge week las Braam dat de verkoop.in de raadsvergadering van 13 maart an de orde zou komen. Groot was zijn woede toen hem bij nadere informa tie bleek dat de woning naar Bon gers en Room zou gaan, zonder dat hij tevoren nog iets van de gemeente had vernomen. „Van de gemeente hebben wij voorlo pig onze buik vol en wij zullen juridisch advies vragen inzake een mogelijke schadeclaim", aldus Braam en zijn echt genote in een protestbrief aan B en W waarvan afschriften zijn gestuurd aan de raadsleden. Naar verluidt zouden enkele raadsleden openbare opheldering van B en W willen vragen bij de behandeling van de verkoop in de raadsvergadering van vanavond. In zijn brief herinneren Braam en zijn vrouw eraan dat zij over de ambtswo ning al in onderhandeling waren met de gemeente, vóórdat dit pand per adver tentie te koop werd aangeboden, name lijk sinds 25 november 1983. Ze geven vervolgens een overzicht van wat daarna heeft plaatsgevonden. Medewerking Van belang in deze zaak is dat de ge meente graag medewerking van Braam heeft bij de uitvoering van het bestem mingsplan Den Burg in het bijzonder de bouwplannen voor het terrein rond de r.k. kerk. In het plan is een „verlengde Zwaanstraat" opgenomen waaraan woonhuizen moeten komen en die uit komt op de Hollewal. Braam heeft tegen die plannen steeds bezwaar gemaakt omdat door de voorgenomen woning bouw zijn grond wordt ingesloten waar door er in de tuin geen privacy meer is. Ze voelden er daarom niets voor een deel van hun grond ten behoeve van de plannen aan de gemeente af te staan. Zij zouden dan liever ergens anders gaan wonen. De gemeente kon dus Braams volledige bezit aan de Molenstraat ko pen of helemaal niets. Braam gaf te ken nen iets te voelen voor de ambtswoning aan de Weverstraat als vervangende wo ning. Ook voelde hij voor de voormalige schuur van Brandsen aan de Hallerweg of het voormalige ZMLK schooltje aan de Beatrixlaan, als die een woonbestem ming zouden krijgen. De gemeente was daarover niet erg opgetogen. Wel werd toegezegd dat bekeken zou worden of de bebouwing in de nieuwe wijk zodanig kon worden gewijzigd dat de privacy van Braam minder te lijden heeft. Er kwam inderdaad een nieuw ontwerp en Braam kreeg thuis bezoek van ambtenaren die dan tegelijk de woning konden bekijken want de gemeente had serieuze be langstelling voor het pand. Tot over eenstemming kwam het niet. De ge meente beloofde alternatieven van Braam op haalbaarheid te zullen bekij ken. Op 4 en 6 januari bezichtigde Braam de ambtswoning in de Weverstraat. Gezinsuitbreiding Braam schrijft verder dat hij op 3 fe bruari naar het gemeentehuis stapte omdat hij onderhand wel eens wilde we ten waaraan hij toe was, mede in ver band met gezinsuitbreiding half maart. De ambtenaar van het grondbedrijf be loofde dat hij de volgende dag met wet houder Daan Schilling zou praten en voor 8 februari werd een afspraak ge maakt. Bij het gesprek dat op die datum plaatsvond liet de ambtenaar weten dat de gemeente positief stond tegenover de plannen van Braam, temeer daar de andere gegadigde voor de ambtswoning er een kantoorruimte van wilde maken terwijl de familie Braam er alleen maar wilde wonen. Het plan moest echter worden doorgerekend. Er werd toen niets meer vernomen totdat uit de publi catie van de raadsagenda in de krant bleek dat de ambtswoning aan een an der was verkocht. Wegens tijdgebrek was er geen gelegenheid geweest om de transactie eerst te behandelen i raadscommissie voor financieel, ei misch en technisch beleid. Lijl Wil Braam vindt het niet het dat hij de ambtswoning niet krijgt, !f het is zeer twijfelachtig of men tot eenstemming zou zijn gekomen, hem grieft is dat de gemeente hei deze manier aan het lijntje heeft gr den. In verband met de mogelijk op den zijnde verhuizing stelde de f£Vl verbouwplannen uit. Het gezin E dat straks uit vijf personen bestas schikt over slechts twee slaapkai Ook waren er plannen voor de bouv een bijkeuken en men wachtte aio me tijd op vergunning voor de bouv een schuur. Op woensdag 7 maart dus een nadat de' familie dat zelf al ontdf werd Braam door de gemeente o[ hoogte gesteld van het feit dat men op de voorstellen inging. B en W vor dat het de gemeente teveel geld kosten. Tevens werd gevraagd of v gepraat kon worden over het bes mingsplan rond de r.k. kerk. Maard milie Braam heeft er nu genoeg Men wil helemaal niet meer praten dat bestemmingsplan maar wel zo mogelijk een bouwvergunning vooi schuur bij het huis aan de Molens; Te lai Ambtenaar Piet Witte van het meentelijk grondbedrijf erkent dat hij echtpaar Braam te laat op de ho heeft gesteld, nadat B en W hao besloten met Bongers en Room inzi gaan. Dat is mede te verklaren doo snelheid waarmee de transactie is a wikkeld. Het heeft namelijk vrij lang duurd voordat er van de kant van I gers en Room zekerheid was. Wittel een keer naar Braam te hebben gel en ook is hij aan de deur geweest oi vertellen dat het niet doorging. Mai was niemand thuis.,,,Jk had toen briefje in de brievenbus moeten d maar dat is verzuimd, zodat Braan beslissing uit de krant vernam. We kennen dat dit geen fraaie handelv was en we betreuren het dan ook." Uitgeverij Stark uit Oosterend geeft sinds enige tijd een serie voord geschreven computerboekjes uit. Die reeks werd onlangs aangevul boeken waarin kant en klare programma's worden gegeven. Volge heer Ploeg van de uitgeverij voorziet de serie in een behoefte, omi „makkelijke" boeken over het algemeen slecht zijn terwijl de goede onbegrijpelijk zijn. De Stark Computerreeks combineert volgens h< grijpelijkheid met juistheid. Schrijver A. C. J. Groeneveld is een man vak, hij heeft de leiding van een afdeling van een bedrijf waar software gramma's e.d.) voor minicomputers wordt ontwikkeld. Met andere woorden daar worden programma's gemaakt voor computers van een grootte die hier op Texel mis schien alleen bij het NIOZ te vinden is. De serie „De computer heeft het ge daan" geeft in zeven deeltjes een inlei ding voor de leek in computerkunde. Daarbij wordt niet opgeleid tot program meur, de doelstellig is dat bijvoorbeeld een ondernemer na het doorwerken van de boekjes gemotiveerd de voor hem juiste computer met randapparatuur zal weten te kiezen en te bedienen. Door reacties uit de onderwijswereld is het Ploeg echter duidelijk geworden dat ook op scholen behoefte aan een dergelijke opleiding bestaat, vooral om dat binnen twee jaar informatica een verplicht bestanddeel van het lespro gramma zal zijn. Momenteel wordt dus ook gewerkt aan een docentenhandlei ding bij de reeks. Bovendien zijn de boekjes met oefenopdrachten zowel met als zonder antwoorden en oplossingen te krijgen. De serie is inmiddels in de vakpers besproken en op grond daarvan loopt de verkoop al goed, van het eerste deel is inmiddels de derde druk persklaar. Het principe waarop de uitleg van de stof is gebaseerd wordt door de schrijver „traploos vanaf nul" genoemd. Daar mee wil hij aangeven dat wordt uitge gaan van een volledig niet- geïnformeerde lezer en dat alle ogen schijnlijke banale details worden toege licht: er wordt niets overgeslagen. De gehanteerde computertaal is Basic, die taal is voor de leek het meest begrijpe lijk. De gehanteerde begrippen zijn voor vrijwel alle „basic-dialecten" te gebrui ken. Vier van de deeltjes zijn informe rend, de resterende drie zijn oefenboekjes. Het andere deel van de computerreeks luin heet „De computer doet het" deel worden zo'n vijftien comput gramma's volledig uitgeschreven bliceerd. Dat betekent dat voo geen twee gulden per programm; ipij ware ingekocht kan worden. In di is auteursrecht voor de maker vi programma inbegrepen. De programma's zijn veelal door arcler; gemaakt en ze zijn ook voor amien begrijpelijk. Een extra voordeel is breiden en wijzigen van het progn mogelijk is, wat met de meeste gel Eie programma's op zijn minst wordt gemaakt. In deze serie zijn boekjes gemaakt, maar het zullen ker tien worden. De eindredactie weer bij Groeneveld. Afgezien van de inbreng van veld en de programmeurs die aa den voor „De computer doet hel Stark Computerreeks een Texe! dukt. Frans Voskuil verzorgde w deel de vormgeving, de boekjes der door Stark in eigen beheer Aan opmaak en drukwerk kleve schoonheidsfouten maar dat is dergelijke serie eigenlijk van belang. Wel een punt is de prijs, de hel „De computer heeft het gedaan ruim honderdveertig gulden terw lesboek zoals dat bijvoorbeeld RSG wordt gehanteerd ruim dert den kost. Volgens uitgever Ploeg zijn reeks voor de leek echter groter nut. Deeltjes van de serie computer doet het" kosten voon 724,50. Ploeg speelt met het idee om seizoen voor belangstellenden ee sus „Omgaan met de computer" ganiseren. Die cursus zou een ave vijf beslaan, waarbij cursisten opleiding krijgen tot programmeui wel vertrouwd raken met de appai wen bevonden) nogal mee te vallen. Het is dus vooral bedrijfsschade die Vlaming wil claimen. Hij heeft een paar dagen niet kunnen vissen, want ook gisteren voer de Deo Volente nog niet uit in ver band met de beslommeringen rond het anker. De Rijkspolitite te Water heeft het op de kade liggende anker (dat veel be kijks trekt) geïnspecteerd en is er even min als de vissers in geslaagd nummers te vinden. Wel werden nummers gevon den op de schalmen van een stuk ket ting dat aan het anker zat. Mogelijk kun nen deze van dienst zijn bij de naspeu ringen. Het is niet uitgesloten dat het om een anker gaat dat een jaar of vijf ge leden in het genoemde zeegebied verlo ren is geraakt. Er is toen enige tijd ver geefs naar gezocht. Het anker wordt door de steigerende kraanwagen van Van Boven op de kade getrokken.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 8