Groen 27wartsjexeh in het hart amping „Kogerstrand1 edding tegemoet PriHevitz bracht uitkomst: Staatsbosbeheer akkoord met vast paviljoen d leze zomer at zandsuppletie? m/ inister Smit-Kroes van Verkeer en Wa- fstaat heeft extra geld beschikbaar steld, waardoor ter hoogte van De Koog n omvangrijke zandsuppletie kan wor- n uitgevoerd. Het voortbestaan van de imping Kogerstrand is daardoor rzekerd. Grondverkoop rijgt Texel een istorische vereniging? Ontdek je plekje „Ca una DINSDAG 27 MAART 1984 AAF AARGANG Nr. 9868 je: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, losterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van de^ i, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. dvertenties, abonnementen, etc.: «ld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ17,40 per kwartaal. Losse nummers ƒ0,75. Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr 67.34.60.398. ij de begrotingsbehandeling in de eerste kamer deelde de ister dinsdagmiddag mee dat haar ministerie hoge prioriteit kent aan versterking en behoud van de waterkeringen in Ne- and, maar dat op enkele plaatsen de situatie zo nijpend is hier op zeer korte termijn maatregelen moeten worden ge en. Het gaat hier om versterking van de duinen aan de kop Goeree, verzwaring van de Waddendijk van Schiermonni- en het ophogen van het strand van Texel om te voorkomen het kampeerterrein Kogerstrand in zee verdwijnt. Dit alles dringend dat hier onmiddellijk geld voor beschikbaar idt gesteld ondanks de deplorabele toestand van 's rijks kas. wordt 31 miljoen gulden uitgetrokken: voor dit jaar 25 joen en voor de twee volgende jaren elk zes miljoen. kostenverhogend werken. Blijvend? bor de zandsuppletie op Texel is leveer tien miljoen nodig. Dit be- kan voldoende zjjn om het id te verhogen tussen paal 18 en Of het écht kan moet nog blijken it Rijkswaterstaat heeft nog uitgewerkt plan gemaakt. Na bekend worden van de toezeg van de minister is daarmee on- Idellijk begonnen. it streven is erop gericht zo snel mo gelijk met het werk te beginnen zodat het nagenoeg klaar is als het badseizoen begint. Het is echter de vraag of dat zal lukken en het is dus niet uitgesloten dat een deel van het strand gedurende de zomer niet toegankelijk zal zijn. Zeer bin nenkort zal daarover zekerheid bestaan en zal men zich dus tijdig over nood maatregelen kunnen beraden. Uitstel tot na het seizoen lijkt niet wenselijk omdat men dan al weer gauw te maken krijgt met herfststormen die vertragend en De omvang van deze zandsuppletie is te vergelijken met het werk dat in 1979 tussen paal 26 en 31 werd uitgevoerd. In drie maanden tijd werd daar 3 miljoen kubieke meter zand op het strand gespo ten ten koste van ongeveer 12 miljoen. Dat zand is nu allemaal weer weg gespoeld maar verwacht mag worden dat het zand dat straks bij De Koog wordt gespoten veel langer blijft liggen omdat de kustafslag op dit punt veel minder is dan aan de noord- en zuidpunt van het eiland, vooral als de suppletie wordt gevolgd door andere maatrege len. Die andere maatregelen moeten het gevolg zijn van de SI BAS studie die momenteel op zijn eind loopt en waarin meerdere mogelijkheden worden aange geven om het probleem van de kustafslag op meer structurele wijze te gemoet te treden. Het is niet uitgesloten dat op grond van de SI BAS stiidie wordt besloten strandhoofden aan te leggen, waardoor het bij De Koog opgespoten zand veel langer wordt vastgehouden en het voortbestaan van de camping en natuur historisch belangrijke gebieden ten zuid en ervan tot in lengte van jaren is verzekerd. Zand Bij de vorige zandsuppletie kon het benodigde zand van betrekkelijk korte afstand uit de Waddenzee worden ge haald. Het zand dat voor het verhogen van het strand van De Koog nodig is, zal Strand en duinen van De Koog in vogelvlucht, gezien vanuit zuidelijke richting. Het met een stippellijn aangegeven gedeelte komt Izeer globaal!) voor verhoging in aanmerking, (foto J. Nauta) op vrij grote afstand van de kust uit de Noordzee moeten worden gehaald, al thans zo laat het zich in het huidige prille stadium van de plannenmakerij aanzien, dat werkt kostenverhogend. Het zal overigens weinig moeite kosten om een aannemer te vinden die het werk voor een scherpe prijs wil uitvoeren want de bedrijven die in staat zijn zo'n suppletie uit te voeren, schreeuwen om werk. Vreugde De beslissing van de minister om voor het behoud van het Koger strand geld uit te trekken is met grote blijdschap ont vangen bij de gemeente, de Recrea tiestichting, de stichting Duinbehoud en het bedrijfsleven in De Koog. Zoals be kend is in het afgelopen jaar op allerlei manieren actie gevoerd om de regering ervan te doordringen dat snelle maatre gelen nodig zijn om een eind te maken aan de kustafslag van Texel. Haast nie mand twijfelt eraan dat de beslissing van de minister daarvan het gevolg is. Het enige waar men zich nog zorgen over maakt is de vraag in hoeverre het ko mende badseizoen door de werkzaam heden wordt bedreigd. Het spreekt van zelf dat huisjes en paviljoens pas op het strand kunnen worden gezet als de sup pletie is voltooid, waardoor het niet is uitgesloten dat een deel van het seizoen voor de exploitanten verloren gaat. De exploitanten doen er daarom goed aan nog niet met het plaatsen van de huisjes te beginnen alvorens over het werksche ma zekerheid bestaat. De gemeente zal 1,4 hectare grond aan de Mokweg voor ƒ17.220,— verko pen aan de huidige pachter W. Duinker. Het is het terrein van de voormalige rioolzuivering bij Den Hoorn en Duinker heeft dit stuk land in pacht gekregen na dat hij land moest afstaan voor de reali sering van een trainingsveld voor ZDH. De grond is niet in de gemeente exploitatie opgenomen en het college wil dergelijke stukken land zoveel moge lijk verkopen. Op het terrein zijn nog restanten van de rioolzuivering aanwezig en voor het opruimen had de gemeente indertijd 15 mille uitgetrokken. Dat is nu niet nodig en dit bedrag kan aan iets an ders worden besteed. nens de ondernemersvereniging van Den Hoorn biedt Wil van Hintum aan SBB-directeur F. C. Prillewitz een petitie aan, waarin het nut van nj'oen Paal 9 a/s toeristische trekpleister voor Den Hoorn wordt benadrukt en waarin ook gewezen wordt op de waarde van het paviljoen Khet milieu. Mensen die bij Paal 9 het strand verlaten voor een versnapering lopen niet door duinen, zo luidt de redenering. Oskam denkt dat er op Texel et een rijke historie" voldoende imo is om een historische vereni- ig op te richten. Clubs die zich in Iverleden in meer of mindere ma- met de historie van Texel bezig ilden, zoals de vereniging van «nden van het museum zijn ter :le omdat er onvoldoende animo mogelijkheden waren om activi- ten te ontplooien. Gijs Oskam ïent dat er wel mogelijkheden zijn or een enthousiaste club Texelaars gefascineerd zijn door de plaat- 'ijke geschiedenis. Als de vereniging een ruime doelstel ling zou aannemen kunnen er zeker een heleboel koppen in één zak, waarbij men veel van elkaar kan opsteken. Het plan van Oskam werd versterkt toen hij in Alkmaar een dag bezocht van histori sche verenigingen waaraan maar liefst 37 van dergelijke clubs meewerkten. ,,De belangstelling voor de historie is de laatste jaren enorm gegroeid, ook op Texel", aldus Oskam die in eerste instan tie denkt dat een veelzijdige vereniging zich bezig zou kunnen houden met ar cheologisch onderzoek, historisch- en folkloristisch onderzoek, stamboomon derzoeken, bewaking van het plaatselij ke monumentenbestand, materiaalon dersteuning aan de plaatselijke musea, bewaren van historisch belangrijk foto- en filmmateriaal en het bevorderen van de al brede belangstelling voor de histo rie van dit eiland. Interesse Oskam heeft zijn plan besproken met de bekende plaatselijke amateur-historici Klaas Uitgeest, Jaap Bakker en Anneke Paagman en zij waren geïnteresseerd in een verenigings-opzet. Oskam wil graag weten of er meer animo is voor een historische vereniging en degenen die mee willen doen kunnen hem telefo nisch benaderen: 02220-2185 of 3041. Daarna zal beoordeeld worden of de oprichting op een zo breed mogelijke grondslag zin heeft. Uiteraard zijn de ideëen van Oskam een eerste opzet en zijn meer suggesties over dit onderwerp welkom. Het bezoek van algemeen directeur F. C. Priilevitz van Staats bosbeheer heeft twee verheugende beslissingen opgeleverd: bij de parkeerplaats aan het Hoornderslag mag een semi permanent restaurant worden gebouwd en het omstreden fietspad naar het Krimstrand mag naast de bestaande weg wor den aangelegd, mits de weg en het parkeerterrein hun huidige omvang houden. De SBB-afvaardiging, die verder nog bestond uit houtvester E. J. G. Swel- lengrebel en hoofd van de afdeling Noordholland H. de Jong, lichtte het col lege verder in over het voorlopige akkoord dat met de pachter van „rotgan- zenhoeve" Zeeburg is gesloten. De belangrijkste punten zijn dat het gras land overeenkomstig de wensen van de Texelse agrariërs bewerkt en bemest zal worden. Ongeveer de helft van de 105 hectare is rotganzenland, op de an dere helft mag beheerder Eelman zijn gezinsinkomen verdienen. Ook de „verjaagregeling" zal anders worden: naast de man van SBB die dat tot nog toe in zijn eentje deed wordt nu aan drie jagers van de Wilbeheerseenheid Texel een afschotvergunning gegeven. Om half twaalf woensdagmorgen werd paviljoen Paal 9 met een bezoek vereerd. Daar werden de Staatsbosbeheer-mensen ontvangen door een deputatie van de Hoornder middenstand. Wil van Hintum bood na mens zijn collega's een petitie, een foto en een Hoornder hart" aan: Dit hart symboliseert de middenstand van Den Hoorn. Wij hopen dat het ook in de toe komst heel kan blijven, dat Vlaming er deel van kan blijven uitmaken." Priile vitz, die zichtbaar verrast was door de hartelijke ontvangst, deelde paviljoen houder Joop Vlaming tijdens de koffie mee dat hij zou proberen nog dezelfde dag met een principebesluit te komen. Dat is dus gelukt, hoewel de beslis sing niet hoeft te betekenen dat Vlaming ook werkelijk restaurateur wordt in het nieuwe paviljoen. Overigens verkaarde Priilevitz na afloop van het overleg met het college dat er bij SBB geen bezwa ren bestaan tegen Vlaming of tegen de sfeer die eigen is aan paviljoen Paal 9, OOK AKKOORD OVER KRIM-FIETSPAD maar de beslissing ligt hier in handen van de gemeente. De Jong: ,,We sluiten ons in deze zaak aan bij de gemeente, daar zullen we zwaar op leunen. We zien wel heil in het gemeentelijke voorstel om drie restau rants in de duinen toe te staan, één in het noorden, één bij De Koog en één in het zuiden. Die eerste twee zijn er al. De derde kan wat ons betreft bij paal 9 ko men, maar dan moet wel eerst een pla nologische procedure worden doorlo pen." Dat betekent dat de bestemming van het terrein gewijzigd wordt van „na tuurgebied" in „horeca". Bezwaar Daarvoor is een zogenaamde artikel 19-procedure nodig en tegen een artikel 19 besluit kan bezwaar gemaakt worden. Joop Vlaming: „We zullen met mensen die eventueel bezwaar kunnen maken contact zoeken om te overleggen. We zijn nu al zó lang bezig dat we hopen dat er nu snel een eind aan die ellende komt." Dat Vlaming de exploitant van het nieuw te bouwen restaurant wordt kan als vaststaand worden aangenomen, de ge meente steunt al sinds lange tijd zijn streven om zijn oude paviljoen in te wis selen voor een dergelijke voorziening. De plaats van het gebouw zal in over leg met de betrokken personen en in stanties worden vastgesteld. Zeker is dat het aan hoge welstandseisen zal moeten voldoen." Fietspad De afvaardiging van Staatsbosbeheer Lees verder pagina 7 (Het hele jaar) Café-Restaurant 't Kerckeland telefoon (02228) 8 A GEWOON D E R S

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 1