chte brand tijdens randweerdem onstra tie 3 n ~^n bar rnt Tussen dijk en duinenrij e rooie haan «MLJi Stsga»®» m Eilandschutters vierde bij gewestelijke kampioenschappen Taxi Smidt-toernooi verliep geanimeerd Ruilen gebruikte surfspullen Karatelessen Weer reclamevlag gestolen Vee uitgebroken Geen rijbewijs Loos alarm Gereedschap gestolen Winkeldiefstal Vaste data G 15 ME DAG 15 MEI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 5 bliek en brandweerlieden werden zaterdagmiddag bij de jweerdemonstratie tegen half vier opgeschrikt door een brandmelding. Op de hoek Veenselangweg-Hallerweg «(been hooiklamp in brand. Het pleit voor de organisatie dat irste brandweerwagen bijzonder snel ter plaatse was. De onstratie werd gewoon afgewerkt. achtigs t inderen it! i brand ontstond toen J. Ran op irrein oude strobalen aan het inden was. De door de flinke overwaaiende vonken zetten ooiklamp naast een schuur in Omdat het stro nogal rookte die tweede brand eerst enigs- erhuld. de klamp vrij groot was de schuur uiteindelijk weinig en. De muur waar het branden- iteriaal tegenaan lag is heel ge- i, evenals de asbestgolfplaten dak. Zodra dat mogelijk was het brandende hooi bij de ir weggehaald. Het bluskarwei met de beide Commer- Iweerwagens geklaard wor- Die wagens waren niet betrok- de demonstratie. demonstratie was zo opgebouwd srst oude technieken van vuur- ding werden getoond en vervol- iteeds nieuwere. Het begon dus al- met een ketting van burgers die tjes doorgaven. Eerst werd echter ime gered die zich op de boven- )ing van het hoogste gebouw in lie rij nepgeveltjes bevond. Een ig open, de dame sprong eruit en ;eurig opgevangen in het spring- actie ging zo snel dat weinig en in het publiek zagen dat de da- oorzien was van een martiale volgende blusmiddel was een bij- rfraai onderhouden handpomp uit ige eeuw. De pomp is in het bezit brandweer van Westzaan die ook manning leverde. Vier man hingen kken aan de hevels en dat leverde flinke stroom bluswater op. Het werd gecommandeerd door een meester, compleet met hoge zij- ïoed. Toen de pomp na het sein id meester" weer in looppas werd oerd, verloor deze burgervader de jigheid niet uit het oog: hij schrééd irrein af. het vólgende blusmiddel werd in ias aangevoerd: een prachtige die- ip op een handwagen. Deze kar, nstig uit Koog aan de Zaan, verte- oordigde het bluswerk van vóór de iger jaren. Hier liepen brand- ters bij die herkenbaar waren aan zeer grote stokken. Ter ondersteu- was ook de ,,man met de emmer- 1 meegekomen. Toen die merkte lij weinig in te brengen had tegen de zeer krachtige dieselpomp begon hij (ren moede in onvervalst Kees Stet- ct zijn grutterswaren aan de om- ders aan te prijzen, al bij deze eerste drie onderdelen veel gedaan aan verkleden en acte- wat het publiek duidelijk kon ideren. Knippen HV 2, de Texelse hulpverlenings- werd ingezet bij een gefingeerd on- k. Vanuit een ondersteboven liggen- door Klaas Bonne Ie zo vertrouwde brandweer gaf versterking der relatie een groot parkeerterrein perfecte demonstratie het oude spul van toen 't materiaal van heden men daar bekijken hoe fikkie wordt bestreden ar tussen het omringend groen een rooie haan verborgen maakte zich om het gedoe in al te grote zorgen schuimtapijt, de waterstraal hem niet imponeren kraaide, wie het snelste is zal de tijd wel leren word ik hier dan op dit plein ledig uitgebannen itoof ze straks wel weer een kool Wilsum en zijn mannen liet zich wat laatdunkend uit er die multiplex bombarie dacht, dat is vast afvalhout de hobbykraam van Arie al steeg het water hem nog niet aan zijn kam en lippen dacht, ik hou het voor gezien ga weèr naar mijn kippen heb genoeg van dat kabaal van die oude glorie komen ooit wel eens te laat dan kraai ik victorie. de auto moest een gewonde worden be vrijd. Met een hydraulische klauw werd de deur opengebroken. Datzelfde appa raat werd vervolgens gebruikt om de wa gen te ondersteunen zodat hij niet om kon rollen als er dragende delen uitgek nipt zouden worden. Met een grote hy draulische schaar werden een stoelleu ning en een deurstijl weggeknipt, waar na de gewonde zonder probleem uit de wagen kon worden gehaald. Aan de andere kant van het terrein was te zien hoe een oliebrand én een gas- brand geblust werden. Een brand bij een lekke gasleiding bleek zeer eenvoudig met een poederblusser te doven te zijn. De oliebrand was minder makkelijk. Daarbij is de truc om met een poeder blusser in één hoek te beginnen, om dan het gedoofde oppervlak steeds groter te maken. De vlammen moesten als het ware weggejaagd worden. Het heeft geen zin om met de blusser een cirkel vormige beweging te maken. Op het uit gangspunt teruggekomen zou de zaak weer even hard branden. Speciaal om dat te laten zien was een grote bak met olie neergezet. De eerste keer werd die vlot en vakkundig door één man gedoofd, de tweede keer was de bak zo heet dat er een tweede blusser aan te pas moest komen om het vuur uit te krijgen. Tankwagen Een kolkenzuiger van de gemeente werd gebruikt om een tankwagenonge val te simuleren. De wagen vertoonde een scheur in de tank en hij was wegge zakt aan één kant. Twee man in gaspak- ken en met perslucht voor de eigen ademhaling dichtten de scheur door er een rubbermat overheen te spannen. Daaronder zat een opblaasbaar kussen. - nadat de mat goed op zijn plaats was ge bracht en vastgesjord werd het kussen volgepompt met lucht. Het kon zich al leen maar naar binnen toe uitzetten, zo dat het gat hermetisch werd afgesloten. Vervolgens werd onder de wagen een Het allerkleinste, ooit echt gebruikte blusmiddel. De slang vloog door de enorme druk van de pomp. Je moet weten hoe je een oliebrand moet bt ze man wist het. ander kussen van veel grotere omvang opgeblazen. Deze kussens zijn ge construeerd van heel sterk materiaal. Ze zijn ook erg groot, zodat ze met een be trekkelijk lage druk (1 atmosfeer) grote zware dingen kunnen optillen. Hier wa ren twee pogingen nodig, de eerste keer drukte het kussen de tankwagen precies de verkeerde kant op. De tweede keer lukte het prachtig, zoals ook de uitste kend informatie verstrekkende speaker Wil Huizinga constateerde. Schuim De demonstratie werd afgesloten met het tonen van de verbindingscomman- dowagen die alle mogelijke communica tiesystemen van portofoon tot telefoon met elkaar kan verbinden en is ingericht om bij rampen als commandopost te dienen. Ook de HV 1 werd getoond, een heel grote hulpverleningswagen die gestatio neerd is in Den Helder en die werkelijk alles aan boord heeft wat voor een snelle en goede hulpverlening bij ongelukken noodzakelijk is. De hele demonstratie werd nog eens herhaald, zodat het publiek in de gele genheid was de uitgebreide tentoonstel ling in het RSG-gebouw te bekijken. Die tweede ronde werd afgesloten met het demonstreren van een schuimblusser, waarmee een deel van het parkeerterrein aan de Emmalaan werd ondergespoten. Dit vooral tot groot vermaak van de jeugd die er na afloop met crossfietsjes in ging ploegen. Sommigen kwamen er geheel wit weer uit te voorschijn. Ande ren leefden hun vernielzucht uit op het decor. Dat zou in brand gestoken zijn aan het einde van de demonstratie. Dat kon echter niet in verband met de harde wind. Groepen jongetjes hielden zich ook bezig met het nog verder slopen van de auto's die waren gebruikt. Tentoonstelling Niet alleen de demonstratie, maar ze ker ook met de tentoonstelling heeft de brandweer eer ingelegd. De uitgebreide en goed verzorgde fotoreportage over de geschiedenis van de Texelse brand weer sloeg enorm aan. Constant waren voor de borden opmerkingen te horen die blijk gaven van herkenning. Veel branden werden nog eens doorgespro ken alsof het over oude vrienden ging Veel mensen dachten dat de brandmelding bij die men lang niet had gezien. Direct bij het begin van de tentoonstel ling werd een diaserie getoond over het functioneren van de centrale meldkamer. Eén van de mensen van die dienst gaf daarbij uitleg. Een flink deel van de ten toonstelling was gewijd aan algemene informatie over het werk en de opleiding van de brandweer. Daarover ging ook de soms zeer realistische film ,,Wij komen eraan" waarin de brandweer aan het werk te zien was. De Gasunie vulde een hoek met voorlichting over het veilig omgaan met gas. Na de tentoonstelling en de de monstratie was er een reünie van oud-brandweerlieden waar onge twijfeld veel mooie of aangrijpende verhalen zijn opgehaald. Zeker is dat bij volgende reünies het verhaal van deze zaterdagmiddag, compleet met echte brand, weer in de herinnering teruggeroepen zal worden. Bij de zaterdag te Zaandam gehouden gewestelijke kampioenschappen van de Nederlandse Handboogbond, is het eerste team van de Eilandschutters (bestaande uit de heren Pieter Boon, Si mon de Porto en Henk Witte) als vierde uit de bus gekomen. De verschieting op de buitenbanen van de handboogschiet vereniging ,,Czaar Peter" te Zaandam, verliep mede door toedoen van de sterke noordoosten wind moeizaam, waardoor de resultaten aan de magere kant ble ven. Veel beter waren de resultaten van de daags te voren gehouden onderlinge wedstrijd, het Koningschieten. Bij dit jaarlijks terugkerende evenement span nen de leden van de handboogschietve reniging met elkaar de boog om in een onderlinge wedstrijd onder het toeziend oog van de Keizerschutter, die als scheidsrechter optreedt, uit te maken wie van de ongekroonde leden zich voor het lopende verenigingsjaar Konings- schutter mag noemen. De uitslag van deze wedstrijd was: 1 (en voor de derde achtereenvolgende maal Koningschut- ter) Henk Witte met 296 punten, 2. Han Keyser met 280 punten, 3. Pieter Boon met 273 punten. Door deze uitslag komt de Keizerstitel van Simon de Porto op de tocht te staan. Daar de schutter die in drie ach tereenvolgende jaren de Koningstitel heeft behaald zich automatisch Keizer schutter mag noemen, als de vereniging nog geen Keizerschutter kent. Is dit wel het geval dan daagt degene die de aan spraak wil maken op deze titel de reeds aanwezige Keizerschutter uit voor een gezamenlijk treffen. Daar Simon de Por to drie jaar geleden de Keizerstitel op Henk Witte heeft veroverd zal er Witte alles aan gelegen zijn om de Keizerstitel op De Porto te heroveren. de oefening hoorde. Een deurstijltje is niets voor een hydraulische schaar. Het zaterdag j.l. in sporthal Ons Ge noegen gehouden Taxi Toon Smidt vol leybaltoernooi heeft een geanimeerd verloop gehad. Deelgenomen werd door vijf heren- en vijf damesteams die elk na afloop en door Taxi Toon Smidt beschik baar gestelde taart in ontvangst moch ten nemen. Bij de dames werd het team van de Zeven Provinciën winnaar; bij de heren was dat het team van Vredelust. Voor de eerste drie plaatsen van het toernooi, bij zowel dames als heren wer den bekers beschikbaar gesteld, ge schonken door Caswood (Frans Woud) uit Koog aan de Zaan, totaal dus zes be kers. De uitslag: Dames: 1. Zeven Pro vinciën, 2. Leijdekkers, 3. Assurantiekan toor Bremer, 4. Taxi Smidt, 5. VW Audi. Heren: 1. Vredelust, 2. PEN, 3. Autocen trale, 4 Taxi Toon Smidt, 5. Memo. De windsurfclub houdt zaterdag 19 mei a.s. bij het strandje van Dijkmans huizen ruilbeurs, waarbij men gebruikte surfspullen zoals planken, surfpakken, zeilen e.d. kan verkopen, kopen of rui len. Bij slecht weer wordt deze ruilbeurs gehouden in de schuur van de familie Van der Vis, Lageveld 7. De lessen van de afdeling karate van de Meersportenvereniging worden vrij dags van 17.00 tot 19.00 uur in De Ferrever-zaal aan de Emmalaan gehou den. De training wordt dinsdags van 21.00 tot 22.30 uur gehouden in de Beatrix-sportzaal aan de Beatrixlaan. Het stelen van reclamevlaggen lijkt op Texel gebruikelijk te worden. Vrijdag werd ontdekt dat een vlag die 3 Z2 meter hoog tegen de gevel van Watersportcen- 1 trum Duinker in Oudeschild zat, was weggehaald. Een eigenaar van een zomerhuisje liet de politie weten dat hij in zijn huisje twee vlaggemasten en een reclamevlag (af komstig van Timmers Bakkerij) had ge vonden. Deze artikelen waren blijkbaar door de huurders achtergelaten. Moge lijk hebben deze huurders nog meer vlaggediefstallen op hun geweten. De politie zal hen dan ook benaderen. De politie kwam zondag in actie om loslopend vee dat zich op en langs de Waalderweg ophield, naar een veiliger plaats te brengen. De acht kalveren wer den het erf van een boerderij van de ei genaar Woensdag 16 mei De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer bespreking van het beheersplan Roggesloot met toelichting door een ambtenaar van Staatsbosbeheer, enkele voorbereidingsbesluiten en de ontwerp- monumentennota. Donderdag 17 mei De raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt over de aanschaf van lasapparatuur en een rolsteiger ten behoeve van gemeen tewerken, onderhoud van de rioolgema len, grondverwerving voor de wieler baan en een begrotingswijziging in ver band met de aankoop van grond. Een 27-jarige vrouw maakte zondag een ritje met de auto van haar vriend. De politie hield haar aan, waarbij bleek dat ze niet in het bezit was van een rijbewijs. Proces verbaal werd opgemaakt. In de nacht van zondag op maandag kwam het inbraakalarm van het scheep vaartmuseum in Den Hoorn in werking. Bij opderzoek bleek van inbraak geen sprake te zijn; door onbekende oorzaak was de installatie geactiveerd. Dit is al vaker gebeurd. Werknemers van Jarino ontdekten gisterochtend dat wat gereedschappen en een radio waren gestolen uit het in aanbouw zijnde woningen- en winkel complex aan de Gasthuisstraat- Vogelenzang. De daders zijn blijkbaar via een trap binnengekomen. Een water pomptang en een bahcosleutel verdwe nen; een vrij kostbare boormachine werd ongemoeid gelaten. Een Duitse jongen werd vrijdag in de Aldi supermarkt betrapt toen hij snoep stal. Hij maakte deel uit van een groep scholieren. Hij werd aan de politie over geleverd, die de leidinggevende leraar op de hoogte stelde. Milieuklachten (over b.v. stank of lawaai, bodemverontreiniging, e.d.) kunnen dag en nacht worden ingediend via telefoon nummer 023-310200. De privacy van de indieners wordt gegarandeerd en elke klager krijgt antwoord. Het Natuurrecreatiecentrum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs f4,— voor volwassenen en ƒ2,50 voor kinderen. De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan. De Openbare Bibltiotheek aan de Drij- verstaat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tij den: Maandag 10.00 tot 12.00 uur; dins dag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Begeleidingsgroep borstamputatie Den Helder en omstreken. Wie be langstelling heeft voor individuele of groepsgesprekken kan contact opnemen met de kruisvereniging Den Helder, Ant woordnummer 10, 1780 AM Den Helder, telefoon 02230-14375. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereniging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. De club Texelkoers speelt elke dins dagmiddag koersbal van 13.30 tot 15.30 uur voor mensen die al langer lid zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 15.30 tot 17.30 uur. Gespeeld wordt in De Holle- bol aan de Burgwal in Den Burg. De Texelse AA-groep (Anonieme Al coholisten) komt elke dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur bijeen in De Schakel bij de Hervormde kerk in Den Burg. le der met alcoholproblemen is vrijblijvend welkom voor een of meerdere gespreksbijeenkomsten Bij geestelijke nood kan men terecht bij mevrouw drs. R. Postma. Spreekuur vol gens afspraak op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, tel. 02220-4887, Groene Kruis-genouw, kamer A1, Witte Kruis- laan 19 in Den Burg. In dringende geval len ook in het weekend bereikbaar via te lefoon 02223-234, Kotterstraat 24 te Oosterend (woning dokter Barnard).

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5