Duikers in zee per parachute I SI A rof s u rf we d st r i j d e n oor Texelse kust Tijdens „Fly in" 52 vliegtuigen op Texel JACHTJE HOOG EN DROOG rnieli7 ■te data Raadscommissie presenteerde verlanglijstje GIRO 6868 9 JUNIAG 19 JUNI 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ien bevf voor prijs v; j in beg 9 op lampf installa jnbuur 3 Aker ie' lich hten ampen waarn 19 juni ,30 en 18.30 uur kan bij de LTS Burg worden gestart voor de dag van de Texelse erdaagse. lag 20 juni Iscommissie voor ruimtelijk en n tingsbeleid heeft in het raadhuis lenbare vergadering, aanvang ur. De agenda vermeldt de be ng van enkele voorbereidings- en de bespreking van de eerste ien met de verkeerslichten op de rdag 21 juni scommissie voor financieel, eco- en technisch beleid heeft in het een openbare vergadering, 19.30 uur. De agenda vermeldt leer bespreking van de aange- lotitie over het strandbeheer, de van het gebouw van Meubel- losterhof, de verkoop van het ilige ZMLK-schooltje, invoering iptabiliteitsvoorschriften en een idiet voor de aanschaf van leer- in voor de school van De Waal. 1.30 uur begint in de R.K. kerk te lurg de stemverklaring" met de- latie van het gerestaureerde orgel. E welkom. BOMB Een van de zeven duikers na de parasprong in het water voor de haven van Oudeschild. Er lagen boten vlak in de buurt om alle springers direkt op te kunnen pikken. Hoewel het evenement niet was aangekondigd en pas om eif uur 's morgens was besloten dat het definitief doorging, stonden op het havenhoofd vele belangstellenden. iologe. Spreekuur volgens af- I: op woensdag van 14.00 - 17.00 ;T\|I. (02220) 4887, het Groene Kruis- kamer A1, Witte Kruislaan 19, rg. Mevrouw drs. R. Postma. Te- ireikbaar: tel. (02223) 234, Kot- it 24, Oosterend. ikuren college van B en W: Bur ster Engelvaart en wethouder Ze- naandag van 10.00 tot 11.00 uur; uder Schilling woensdag van 8.30 10 uur en wethouder Barendregt van 10.00 tot 11.00 uur. re woensdagavond houdt de lansvereniging Texel een lansavond in De Wielwaal in De aanvang 20.15 uur. Nieuwe leden 'elkom. Informatie via telefoon -3565. Jatschappelijk werker Frank van La- iudt spreekuur in d'Ouwe ULO dags, dinsdags, woensdags en vrij- van 8.30 - 9.30 uur en donderdags '18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt gehouden hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmer kingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergadering aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. Bij geestelijke nood kan men terecht bij mevrouw drs. R. Postma. Spreekuur vol gens afspraak op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, tel. 02220-4887, Groene Kruis-genouw, kamer A1, Witte Kruis laan 19 in Den Burg. In dringende geval len ook in het weekend bereikbaar via te lefoon 02223-234, Kotterstraat 24 te Oosterend (woning dokter Barnard). Elke maandagavond worden door de Klaverjasclub Den Burg zomeravonddri ves gehouden in Chinees restaurant Azië aan de Groeneplaats in Den Burg. Aan vang steeds om 20.00 uur. Het Agrarisch Museum in De Waal is da gelijks (behalve maandagochtend en zondag) open van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Bovendien op el ke eerste zondag van de maand van 14.00 tot 16.00 uur. Groepen kunnen voor bezoek buiten de genoemde ope ningstijden een afspraak maken via tele foon 02223-622 of 02223-909. Elke woensdagavond van 19.30 tot 22.00 uur is op het terrein achter de Christelij ke school in Oosterend zomeravondvol leybal en voor de jeugd lijnbal. Zondag kwam een groepje para chutisten vlak bi de haven van Oude schild in de Waddenzee terecht. Het was geen ongeluk maar welbewust zo bedoeld. De zeven parachutisten waren erop gekleed: ze hadden een compleet duikpak met bril en zwem vliezen aan. Dez 'amfibische' opera tie was een stunt die bij wijze van ex periment was georganiseerd door de Duikclub Texel en het Paracentrum. Het plan om de duikers met een para chute in zee te droppen bestond al lang. Het zou gebeuren tijdens het feest Oosterend Present maar door de weer somstandigheden ging het toen niet door. Nadien moest uitvoering van het plan opnieuw enkele keren worden uit gesteld, maar zondag j.l. werkte alles mee. Het verliep prima, afgezien van het feit dat één der para-duikers niet in het water maar op de dijk terecht kwam. Vermeldneswaard is dat praktisch de hele groep (twee van de Duikclub Texel en vijf van het Duikteam Amsterdam) voor het eerst een parachutesprong maakte. Ze hadden een ééndagscursus gevolgd bij heT Paracentrum. - V Uitdaging Overigens zijn er vrij veel mensen die zowel de duiksport als de parachu- tesport beoefenen. ,,Het is een zelfde soort van uitdaging. Bij beide sporten is men volkomen afhankelijk van het juist functioneren van het materiaal en moet een zekere angst worden overwonnen", aldus Bert Jansen uit Amsterdam, de enige van de groep die op de dijk in- plaats van in het water terecht kwam. Springend duiken (of duikend sprin gen) is overigens niet zo héél bijzonder. Sommige mariniers worden daarin ge traind om op zee op grote afstand van de wal acties in en onder water te kunnen uitvoeren. Iets dergelijks zijn de Texelse duikers echter niet van plan en de natte sprong van zondag moet dan ook als een aardigheidje worden gezien. Zowel duikers en parachutisten zijn mensen die niet van sleur houden en altijd op zoek zijn naar avontuur. Belangstellenden voor het experiment waren opgeroepen door een publikatie in het tijdschrift van de International Associations of Diving Schools. De stunt is uitstekend beval len. Iets dergelijks zal daarom vast nog eens worden uitgehaald. Na afloop werden de drijfnatte para chutes op het vliegveld met behulp van g eentuinslang uitgespoeld want als er zout in zou achterblijven zouden ze later bij gebruik misschien niet goed open gaan. De hele operatie werd op video band vastgelegd als herinnering en als lesmateriaal voor nieuwe belangstellen den voor 'sea-jumping'. ;hr( dei Windsurfclub Texel organiseert samen met de Holland Surf Pool op en 21 augustus professionele surfwedstrijden voor de Texelse kust, schijnlijk bij paal 17. Dat betekent niet dat er alleen profs aan de start verschijnen, wel dat er openlijk door beroepssurfers wordt meege- Het is de bedoeling dat ook een Texelteam aan de start zal verschij- De surfers die daar deel van uit gaan maken worden geselecteerd uit Soep die meedoet aan de wedstrijden om de Noordzeecup. Holland Surf Pool is een samen- vaart. In de driehoek is een kleine boei- enslalom opgenomen. igsverband van diverse surffabri- De wedstrijden die onder hun fit worden gehouden heten Hol- Surf Cup. Er zullen zes van zulke rijden worden gehouden, Texel is op de lijst. ee van de wedstrijden, die van Eg- op 26 en 27 augustus en die bij zijn tevens selectiewedstrijden jaiJe Euro Fun Board Cup. Dat bete- W(lat de winnaars mogen uitkomen in ropese kampioenschapppen in de- ,es sse. Fun Boards zijn korte wendba- ffplanken, soms zelfs zo klein dat e Jet mogelijk is er op te blijven staan stil liggen, daarvoor ontbreekt het jeijBrmogen. Deze planken heten in ja( on Hollands dan ook 'zinkertjes'. ee worden korte wedstrijden geva- er wordt met deze plankjes ongen. Euro Fun Board Cup is bedoeld .amateurs, maar surfers die door fa- 1 en gesponsord worden mogen ook loen. De andere wedstrijden van de nd Surf Cup zijn zoals gezegd prof- 'itrijden, waar echter ook amateurs nee mogen doen. Geen driehoek urftechnisch verschillen de prof strijden vooral van amateurwedstrij- door de anders gevormde en gesitu- e banen. Er wordt geen olympische loek gevaren, gesteld wordt dat die zeilers en niet voor surfers is en bo- lien zou de olympische baan niet in- >sant zijn voor het publiek, aarom worden de profwedstrijden ezet in de branding, dat is dicht bij publiek en bovendien spectaculair, ogenaamde 'courserace' is een drie- ksbaan met hoofdzakelijk ruime en de windse rakken, dat betekent dat surfer meestal met de wind mee Er is ook een aparte slalom, waarbij de behendigheid heel belangrijk is. De wedstrijd kan vervangen worden door een soort uitgebreide acht, in 'ins en outs'. Beide soorten wedstrijden tellen voor 40% mee voor de eindklassering van de surfers. De resterende 20% zijn voor het echte vuurwerk, de wavecon- test. Daarbij moet zo spectaculair moge lijk gesprongen worden. Texelteam De wedstrijden staan open voor teams van drie tot vijf mensen. Het is de bedoeling dat er ook een Texelteam wordt samengesteld. Wie daar in komen is nog niet bekend en ook wordt nog naar sponsors gezocht. In totaal zullen ongeveer twintig teams meedoen. Elk team krijgt een zo genaamde 'pit' op het strand, dat is een omheinde ruimnte waar de boards en andere spullen opgeslagen kunnen wor den. Het lijkt waarschijnlijk dat de spon sors hun best zullen doen hun pit zoveel mogelijk op te laten vallen, zodat er een kleurrijke 200 meter strand zal ontstaan. Momenteel wordt gewerkt aan het ver krijgen van een vergunning om dat bij paal 17 te mogen situeren. De wedstrijden gaan niet door als er minder wind is dan kracht vier. Dat bete kent, zeker in augustus, een onzekere factor. De surfkalender stond echter al behoorlijk volgeboekt toen bekend werd dat deze wedstrijd op Texel georgani seerd zou kunnen worden. Klassieker De dag die vooraf gaat aan de Holland Surf Cup vindt een belangrijke klassieker plaats. Dan organiseert de windsurfclub samen met de windsurfvereniging Lutje uit Den Helder weer de marathon Den Helder-De Cocksdorp vice versa. Deze 80 kilometer lange tocht wordt gevaren van Den Helder naar De Cocksdorp, de finish is bij Dijkmanshuizen. Vorig jaar werd de bekende surfer John van der Starre eerste. Omdat deze wedstrijd zo dicht voor de Holland Surf Cup wordt gehouden lijkt het waarschijnlijk dat de topsurfers die aan die laatste wedstrijd meedoen ook inschrijven voor de marathon. Texelse surfers ronden een boei in een wedstrijd om de Noordzeecup. Wensen voor 1985 De raadscommissie welzijnsbeleid mocht woensdagavond op uitnodi ging van wethouder Piet Zegers wensen opsommen die vermeld zou den kunnen worden in de primitieve begroting van volgend jaar. uitgezonderd Peter Bakker, had den alle commissieleden wel zaken die ze graag verwezenlijkt willen zien op het gebied van sociaal- cultureel werk en daarbij werd voor het gemak maar even niet gekeken naar de penibele financiële situatie van de gemeente. Bovendien zei Piet Zegers dat de krapsluitende begroting van dit jaar niet betekende dat er volgend jaar niets nieuws aangepakt kan worden. Riet Hui- tema las een lange lijst van wensen voor die in een aantal gevallen door de ande ren werden ondersteund. Ze vond datde Vrouwen Advies Commissie (een werk groep die het praktisch licht laat schijnen over woningbouwplannen op Texel) weer gesubsidieerd zou moeten worden. Dit jaar waren de commissiekosten per ongeluk niet in de begroting genoemd. Ook vreesde Riet Huitema dat het jaarlijks onderzoek naar baarmoeder halskanker niet meer door het rijk be taald zou worden en als dat gebeurt moet de gemeente volgens haar finan cieel bijspringen. Piet Zegers kon mee delen dat dit onderzoek volgend jaar zeer waarschijnlijk wel volgens de oude subsidiemethode doorgaat. Het over dekken van het zwembad was een ande re belangrijke wens van Huitema waar mee ze een oude raadsdiscussie uit de kast haalde. Tine Krijnen-Baijs on dersteunde de wens en zei dat „Molen koog" overdekt zou moeten worden of dat Den Burg een nieuw overdekt zwem bad zou moeten krijgen. Daan Welboren wilde ook graag een overdekt bad maar herinnerde aan het feit dat het college vindt dat dit bad in De Koog moet ko men. „Als je „Molenkoog" overdekt, blijft het behelpen. Dat wordt nooit echt goed en daar krijgt iedereen spijt van", aldus de Pakt-man. Sportzaal Een overdekt bad zou volgens Welbo ren in De Koog moeten komen. Dat is fi- De promotie die uitgaat van de ca tamaranronde om Texel en het jazz- weekend kan nog veel groter wor den als op deze activiteiten wordt in gehaakt door het organiseren van evenementen met een heel ander ka rakter. Een voorbeeld daarvan is de „Fly in" die zaterdag werd gehouden op het Vliegveld Texel. Daarbij be zochten 52 vliegtuigen met totaal 210 inzittenden het eiland, aangelokt dor een leuk programma. Dat programma bevatte uiteraard au tomatisch een bezoek aan het jazzweek- end en een kijkje bij de finish van de ca tamaranronde maar daar kwam nog heel wat bij dat door havenmeester Ed de Bruijn van het vliegveld zelf was georga niseerd. Zaterdag om 12 uur moesten de vliegers die op uitnodiging voor de „Fly in" waren ingegaan, 'binnen' zijn. Op het vliegveld kregen ze een spectaculaire demonstratie parachutespringen te zien, er kon kennis worden gemaakt met de Dakota van de Dutch Dakota Associati on die ook voor deze gelegenheid (voor de tweede keer in korte tijd) op het ei land was en men kon aanzitten aan een uitstekend, door Guus Buys en zijn me dewerkers van het luchtvaartrestaurant verzorgd, koud buffet met diverse soor ten Texels lamsvlees als belangrijkste de licatesse. Het tweewielercentrum Kik kert had gezorgd voor 210 huurfietsen waarmee een tocht over het eiland werd gemaakt en waarin onder andere een bezoek aan het finishfeest van de Ronde om Texel was opgenomen. Ruim de helft van de deelnemende vliegtuigen verliet zaterdagavond het eiland maar de overigen bleven een nachtje (overnach ten van het toestel op het vliegveld was voor deze gelegenheid gratis) en maak ten kennis met het zaterdag wel zeer bruisende avondleven in Den Burg. De genen die 's nachts overbleven maakten gebruik van hotelkamers die door be middeling van het vliegveld waren gere serveerd. Een groot deel van de deelne mers kwam terecht in hotel Juliana dat wat de prijs betreft een aantrekkelijk aanbod had gedaan. Dat gold overigens ook voor de anderen die aan het evene ment meewerkten. Alle diensten en le veranties geschiedden tegen geredu ceerd tarief. De deelnemers kregen een informatiepakket met onder andere een kaart van Texel. De hele operatie was be doeld om de klantenstroom voor het vliegveld Texel nog wat te vergroten. De genen die op de uitnodiging (gestuurd naar diverse vliegvelden en er was ook publiciteit geweest in enkele luchtvaart bladen) waren ingegaan, waren voor een belangrijk deel nooit eerder op Texel ge weest. Uit de reacties viel op te maken dat het niet voor de laatste keer was en dat was dan ook de bedoeling. De helft van de deelnemende vliegtuigen was af komstig uit Duitsland en België. Het feit dat Texel een internationale luchthaven heeft (met douanefaciliteiten zodat het niet nodig is om eerst te landen op een ander Nederlands vliegveld) is een be langrijke stimulans voor buitenlands bezoek. Zondag raakte ter hoogte van De Schans een jacht aan de grond. Het kon niet meer loskomen en toen het laag water werd, kwam het praktisch helemaal droog te liggen en maakte het een sterke slagzij. Hoewel er geen enkel gevaar was, waren de vier opvarenden (een echtpaar met twee kinderen) toch nogal bang. Ze sloegen via hun „bakkie" alarm, waardoor onder meer de heren Beumkes en Brügemann van de Watersportvereniging (die bij de Bollen deelnamen aan een viswedstrijd) in aktie kwamen. Ze stelden de opvarenden gerust en legden een anker. De verwach ting dat het jacht bij wassend water weer vlot zou komen, zodat de reis naar Den Helder kon worden voortgezet, werd bewaarheid. Op de foto van Arend Nijkamp ligt het jacht nog hulpeloos op de Schanserwaard. nancieel het meest reëel. Tine Krijnen- Baijs bracht daar tegenin dat de scholen dan naar De Koog zullen moeten voor zwemles, wat extra kosten met zich meebrengt. Welboren, Krijnen en Huite ma waren het er over eens dat er snel een goede sportzaal in Oudeschild moet komen en dat deze wens vermelding ver dient op de prioriteitenlijst van de begro ting. Datzelfde werd gezegd van de ak- kommodatie voor de windsurfclub bij of op de Waddenzeedijk en de VVD-er Joop van der Meer onderschreef deze wens ook. Riet Huitema hoopte tenslot te dat de bouw van een manege het vol gend jaar ook op een commissieagenda zou prijken. „Een manege vind ik zelf erg leuk maar ik weet dat er veel meer liefhebbers zijn voor een dergelijke akkommodatie". Muziekschool Daan Welboren had een 'bescheiden maar belangrijke' wens. Hij vreesde dat de kvyaliteit van het onderwijs aan de muziekschool volgend jaar achteruit zal gaan, mede omdat de docenten Ans Starkenburg en Jan Lubbers vertrekken. „We hebben gezegd dat we als gemeen te niet alle rijkskortingen in het muzie konderwijs op kunnen vangen maar we moeten wel de kwaliteit van dit onder wijs op Texel handhaven", aldus Welboren. Zegers zei dat Lubbers geen ontslag had genomen en ook niet had meege deeld dat hij weg zou gaan. Als Lubbers toch vertrekt wordt vervanging gecom pliceerd want hij wordt voor tweederde betaald door de provincie en die mag zeggen of er een opvolger komt en wie dat dan is. „Het kan zijn dat we dan een regionale steunfunctionaris krijgen die ook muziekonderwijs geeft aan lagere scholen aan de vaste wal", a'dus Zegers. Wat betreft het vertrek van Ans Starken burg is al een sollicitatieprocedure gestart". Zegers onderschreet ae wens van Welboren dat de kwaliteit van het muzie konderwijs gehandhaafd moet blijven op het huidige niveau. Tine Krijnen-Bais vond dat de ge meente ook volgend jaar een goedkope bootkaart voor Texelaars moet subsidië ren en Peter Bakker van de PSP deelde mee helemaal geen wensen naar voren te willen brengen. „Ik heb ook wel een verjaardagslijstje maar ik vind dat de Welzijnsstichting in eerste instantie moet zeggen wat er volgend jaar, als het even kan, gerealiseerd moet worden". Bakker zei dat hij eerder dit jaar had ge pleit voor decentralisatie van beleid (tij dens de discussie over de herstructure ring van de Welzijnsstichting) en dat de welzijnssecties het dichtst bij de subsi dievragers staan en dus eerst een lijstje moeten maken. „Dat wordt dan vooral een kunst van nieuwe zaken aankaarten, waarvoor waafschijnlijk iets anders moet verdwijnen of inkrimpen. Daarvoor heb ben we deze uitgebreide inspraak", al dus Bakker. Welboren dacht dat het moeilijk zal zijn voor sectieleden om nieuwe initiatie ven te steunen ten koste van bestaand werk. „Ze zitten daar toch vooral voor hun eigen club". Bakker: „Ik omschrijf dit dan ook als een kunst".

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 9