Groen c£wartsJ'exeh in het harL, rESO BLIJFT NV Vis voor het oprapen TESO trekt ton uit voor schatzoeken Ippositie wilde meer democratie Extra diavoorstelling föa Mishandeling Eerste vakantiegolf gaf vijf uur wachttijd VVD-fractie gaat praten met provincie-fractie Sportraad had klein batig saldo in 1983 JAARGANG Nr. 9894 DINSDAG 3 JULI 1984 Pb: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, lOosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. idvertenties, abonnementen, etc.: ;,eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /Ï7,40 per kwartaal; los 75" cent. Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398 jdens een nogal roerige aandeelhoudersvergadering jagavond in het Havenrestaurant kreeg het plan om van Te- 3en BV te maken niet de vereiste tweederde meerderheid, vervoersbedrijf blijft dus een naamloze vennootschap en betekent dat op korte termijn een aandelenuitgifte van ,000— te verwachten is. oppositie tegen de statutenwijziging richtte zich vooral op Nianier waarop nieuw te benoemen commissarissen worden [gedragen. Dat moet meer democratisch volgens een aantal deelhouders. Een voorstel van die strekking wilde voorzitter Sakker echter niet in stemming brengen. nhet voorstel tot omzetting van het jfin een besloten vennootschap is der dit jaar een vergadering gewijd, ikon echter geen beslissing worden men omdat de vereiste driekwart tet geplaatste aandelenkapitaal niet genwoordigd was. De statuten ven in zo'n geval voor dat binnen maand weer een vergadering ge ien moet worden, waar dan niet aan die driekwart-eis" voldaan te worden. Wel moeten statuten- jingen in alle gevallen met een derheid van tweederde van de ver- iwoordigde aandeelhouders geno- worden. discussie over de statuswijziging ïeso werd geopend door notaris C. Iswijk, die onder het motto ,,Twie is !s" een verslag van de discussie tij- die vorige vergadering voorlas. Se is Cor Dros had namelijk ook al een ig voorgelezen, maar Boswijk 1 aan wettelijke voorschriften in. eerste stapte C. M. van Karsen de microfoon. Ik heb er wat moei- se dat de benoeming van commis- sen verloopt via een bindende voor- htvan de raad van commissarissen, om wil ik een zodanige statutenwij- dat wanneer minstens twintig vezige aandeelhouders een tegen gaat willen stellen dat ook moet sn." lorzitter Bob Bakker antwoordde: neb altijd de indruk gehad dat de :eelhouders kritiek konden spuien te dat wilden. Uit uw woorden be- !f ik dat u denkt dat dat niet meer Van Karsen lichtte toe dat hij best irkt had dat praten altijd mogelijk is, dat hij de critici ook enige daad- iit wilde toekennen. Hij verwees voor naar een vergadering in 1978 een groep aandeelhouders een te- andidaat naar voren had willen jen. Toen werd echter zelfs de kan- atstelling onmogelijk gemaakt. Administratie id-president-commissaris C. J. de vertelde dat volgens hem bij de sta- wijziging in 1972 dit punt aan de or- igeweest: ,,We hebben toen gezegd groep van 50 aandeelhouders commissaris moet kunnen voorstel- Als dat niet is vastgelegd in de sta flis dat een fout van de administratie eest. Ik heb gezien in de notulen dat een dergelijk besluit hebben geno- Directeur Theo Hoogerheide was niet met de „eminence grise" van eens: „Daar vergist u zich toch. ling niet om het kunnen stellen van lidaten maar om het kunnen opvoe- van agendapunten. Vijftig aandeel- fers kunnen, als ze de voorgeschre- termijn in acht nemen, er voor zor- dat er een punt op de agenda wordt plaatst. Dat is overigens een om- waarmee de voordracht van een lidaat wèl weer mogelijk wordt." daarna verwoordde Hoogerhei- onderstroom die in de discussie vezïg was: „De inpasbaarheid van kandidaat is een heel belangrijk ct, het moet niet zo zijn dat er ver- llende disciplines in de raad komen." 'mee bedoelde de directeur dat kan- 'en die tegen de huidige financieel- lomische politiek (op basis van de ildekker!) van Teso zijn, ongewenst Lugt hield overigens voet bij stuk: kan best zijn dat het in de vorm die opnoemt in de statuten is opgeno- maar het ging wel degelijk over het van kandidaat-commissarissen." karsen bleek geen moeite te heb- met het aantal van vijftig: „Die :ig was een vrij willekeurig getal dat mijn hoofd had." Termijn 'n Karsen wilde dat twintig aanwe zige aandeelhouders een kandidaat moeten kunnen stellen, staande de aan deelhoudersvergadering. Dat leverde on der meer tegenspel op van L. J. Weijdt: „Dit voorstel is bedoeld om tegenkrach ten een kans te geven. Dan moet dat ruim tevoren bekend zijn, zodat ook an dere krachten opgeroepen kunnen worden." Hierna hield de discussie over het voorstel van Van Karsen even op, andere reacties op de statutenwijziging kwamen aan bod. Voor de wijziging in stemming werd gebracht wilde Van Karsen echter toch wel weten wat de raad van com missarissen met zijn voorstel ging doen. Bakker weigerde om zijn idee in de nieu we statuten op te nemen: „We brengen ons eigen voorstel in zijn geheel onver anderd in stemming." Van Karsen wierp daar tegenin dat het met de grote lijn van de statuten wel eens was, maar dat één artikel gewijzigd zou moeten wor den. Bakker bleef echter bij het stand punt dat de inbreng van de aandeelhou ders voldoende was gewaarborgd. C. Koorn ondersteunde het voorstel van Van Karsen: „Vroeger was Teso een democratische instelling. In 1972 is daar al heel wat van afgeknabbeld en nu kun nen we dat weer een beetje terughalen. Bovendien heb ik me geërgerd aan een uitspraak van de directeur dat een kandi daat moet passen in de raad." Bakker lichtte toe dat het de commis sarissen „geen zier" interesseerde of de directeur het eens is met een kandidaat of niet, maar dat een commissaris in het zittende team moet passen. Daarmee viel hij overigens de woorden van Hoo gerheide niet af, hij vertelde Koorn dat die de uitspraak van de directeur niet goed had geïnterpreteerd. Koorn meende dat de commissarissen door het voorstel van Van Karsen niet in stemming te willen brengen, de demo cratie met voeten traden. Bakker: „Dat neem ik dan voor mijn rekening." Als ar gument noemde hij dat wat Van Karsen wilde, al geregeld is. In de hierop volgen de woordenwisseling bleek dat Van Kar sen in de veronderstelling verkeerde dat de helft van het geplaatste aandelenka pitaal aanwezig moest zijn om tijdens een vergadering in te kunnen grijpen in de benoeming van commissarissen. Hoogerheide kon hem vertellen dat dat niet klopte: „Ik weet niet van welk be drijf u de statuten hanteert, maar dat kan niet van Teso zijn. In artikel 13, lid 3 staat dat de vergadering het bindende karakter van de voordracht ongedaan kan maken met een tweederde meerder heid ongeacht het aanwezige kapitaal." Van Karsen moest dat beamen maar pleitte nog eens voor meer openheid bij Teso. Wijziging Bij het in stemming brengen van de nieuwe statuten en dus van de omzet ting tot BV bleek dat Bakker een ander voorstel tot wijziging wèl had opgeno men. Het betrof hier een voorstel van J. J. F. Duin inzake de goedkeuring die de directie moet hechten aan overdracht of verkoop van aandelen: „De directie is er om het bedrijf te leiden en niet om de aandelenstroom te reguleren. Bovendien is tegen een eventuele afwijzing van een transactie geen beroep mogelijk, ik zou graag willen zien dat niet de directeur maar de raad van commissarissen die bevoegdheid krijgen." Ook Van Karsen was al op deze mate rie ingegaan. Deze aandeelhouder stelde voor een commissie in het leven te roe pen waar bijvoorbeeld een commissaris, een aandeelhouder en een aandeelhou der die ook deel uitmaakt van de onder nemingsraad, zitting in hebben. Boswijk lichtte toe dat volgens de wet een dergelijke „blokkeringsregeling" via een „orgaan" van de onderneming zou moeten lopen. Dat kon zijn de directie, de raad van commissarissen of de aandeelhoudersvergadering. Duin kon het er mee eens zijn dat er geen beroepsmogelijhkheid hoefde te zijn als de raad van commissarissen in het vervolg de eventuele blokkering van aandelentransacties tot haar takenpak ket-zou rekenen. Bij de stemming over de nieuwe statu ten bleken 121 van de 199 uitgebrachte stemmen voor te zijn, 70 tegen en vier blanco. Dat was dus geen tweederde meerderheid, daarvoor waren 128 voor stemmers nodig geweest. Er waren overigens maar 142 aandeelhouders aan wezig, zodat er 57 volmachten waren. De commissarissen trokken zich hier op terug voor overleg. Na een kwartier werd meegedeeld dat Teso een NV blijft en dat er dus een aandelenuitgifte van 725.000,— komt om aan het wettelijk be nodigde minimaal geplaatste kapitaal te komen van 7100.000,—. Mocht deze uit gifte mislukken dan worden directeur en commissarissen persoonlijk aansprake lijk voor het Teso-beleid en zelfs liquida tie behoort dan tot de mogelijkheden. Zover is het echter nog niet. De ma nier waarop de aandelenuitgifte zal ge beuren zal zo snel mogelijk, maar waar schijnlijk niet voor eind volgende week bekend worden gemaakt. Dinsdagavond (heden) wordt in de Hervormde kerk van De Koog een extra voorstelling gegeven van de diaserie over Texel. Aanvang 20.00 uur. Entree 72,— kinderen 71,—. De met vis bezaaide berm van de Redoute. Meer dan honderd kisten verse vis lagen gisterochtend voor het opra pen in de berm van de Redoute, ter hoogte van Ceres. De kisten waren tegen zes uur van een vrachtwagen van Beers Winkel geschoven. Het duurde tot het middaguur voordat de massa weer bijeen was gegaard en afgevoerd. De schade is aanzien lijk, want de vis is niet meer voor consumptie geschikt en zal dus naar de vismeelfabriek gaan. De vis was om vier uur 's morgens ge laden in Oudeschild en afkomstig van de TX 11 „Deo Volente" van B. Vlaming. De bedoeling was dat de lading met de boot van zes uur naar de afslag in Den Helder zou worden vervoerd. Voor de to tale vangst waren twee vrachtwagens nodig, Van één der wagens begon de la ding in de s-bocht bij Ceres te schuiven en brak door het zeildoek van de vracht auto. Ongeveer een derde van de totale lading (ca. vier ton!) kwam in de weg berm terecht waar onmiddellijk grote zwermen meeuwen neerstreken om zich tegoed te doen. Later gristen ook vele voorbijgangers een onverwacht maaltje vis bij elkaar. Ze hadden vrij veel keus: het merendeel van de lading bestond uit schol maar er was ook veel kabeljauw, schelvis, tongschar en zelfs rog. Het overgrote deel kon in de loop van de ochtend door personeel van VTB/Beers zelf worden geborgen. Deze lading werd om twee uur 's middags naar de afslag in Den Helder gebracht, waar een expert van de verzekering de schade zal bepalen. Biem Vlaming van de TX 11 is er slecht over te spreken dat zoveel mensen toestroomden om vis weg te halen. Hij beschouwt het als pure diefstal. „Men sen zijn net als kapmeeuwen", zei hij. Zaterdagavond kreeg een 16-jarige Texelaar een paar harde klappen op zijn neus. Hij moest zich met een gekneusd reukorgaan onder dok tersbehandeling stellen. De jongen verklaarde tegenover de politie dat hij op weg was naar een dan cing in Den Burg en in de Zwaanstraat door een onbekende werd aangehouden die hem vroeg waar hij heenging. Toen hij antwoordde kreeg hij meteen een stomp in zijn gezicht. De politie heeft een signalement van de dader maar heeft nog niemand kunnen aanhouden. Vermoedelijk betreft het een man die een café was uitgezet en zijn woede daarover uitleefde op straat. TESO is bereid 7100.000,— uit te trekken voor een „schatzoekaktie". Dat is een spel dat vooral bedoeld is om veel reclame voor het eiland los te krijgen. Het is overigens nog niet zeker of de vervoersonderneming meedoet, eerst wordt 19 augustus een proef gehouden op het eiland om te zien of het plan werkt. Eén en ander kwam naar voren uit een persbericht dat tijdens de aan deelhoudersvergadering van TESO afgelopen yrijdagavond werd uitgedeeld. Het idee voor de aktie ontstond bij de Texelaar Ruud Kaluche en Peter Strating van Strating Promotion toen zij een ver haal hoorden over een Engelsman die er gens een schat had begraven, daar ver volgens een boek over schreef en toen een miljoen exemplaren verkocht. Kalu che: „Het idee van schatzoeken is niet nieuw en het blijkt het publiek aan te spreken. Overigens werd tijdens de TESO-vergadering gereageerd alsof wij het halve eiland wilden laten omspitten, maar dat is niet waar. Het gaat niet om schatgraven maar om schatzoeken. De aktie werkt als volgt: bedrijven kunnen bij ons schatzoekpunten kopen die de consument kan sparen. Daarmee kan de deelname aan een prijsvraag bij elkaar worden gespaard. Dat alles gaat onder het motto „Texel, schateiland". De prijsvraag gaat over Texel en als ze die goed invullen, krijgen ze nog meer informatie over het eiland. Ze kunnen dan in een halve finale komen en die is op Texel, evenals de finale. Deelnemers moeten dan naar het ei land komen en aan de hand van een rou tebeschrijving een elektronisch apparaat opsporen, dat door een druk op de knop een bepaalde code geeft. Als ze een aantal codes bij elkaar hebben, kunnen ze een prijs winnen. Die apparaten kun nen bijvoorbeeld in winkels of op andere plaatsen waar toezicht is, opgesteld worden. Het grote voordeel van de aktie is dat diverse fabrikanten, die eventueel meedoen, reclame voor hun aktie gaan maken onder het Texelse motto. Boven dien komt een aantal mensen, we den ken aan ongever 2000, verdeeld over meerdere finales en halve finales, naar het eiland". Verdienen Dat zou betekenen dat zowel de TESO als de Texelse middenstand ook nog een keer direct aan de deelnemers verdienen. Het lange termijn-effect zit natuurlijk in de reclame. Overigens is er nog veel onzeker. Er wordt gepraat met diverse media en met een aantal bedrij ven en volgens Kaluche zijn sommige van die contacten in een vergevorderd stadium, maar er kunnen nog geen na men genoemd worden. Voorlopig houdt hij het op diverse omroepinstellingen voor eventueel een stukje op tv, een lan delijk dagblad dat in zijn „feature" kolommen mee zou willen doen, een benzinemaatschappij, een fabrikant van koffie en soepen en meer van dergelijke bedrijven. Elke onderneming krijgt het exclusieve recht in zijn eigen branche. Door de selectie van de kandidaten in de voorrondes moet het aantal dat naar het eiland komt en dat gelijktijdig aan het schatzoeken is in de hand worden gehouden. Over verkeerstechnische aspecten zal nog overleg gevoerd wor den met de betreffende instanties. Er zal als publieksttrekker een hoofd prijs zijn van 750.000,—, maar verder stel len de prijzen niet zoveel voor. „We den ken dat de deelnemers zo ongeveer hun verblijf op Texel moeten kunnen terug verdienen". De kosten van de totale ak tie zijn begroot op ongeveer 2 miljoen. Tien procent daarvan bestaat uit de prijzenpot. Proef De proef die waarschijnlijk 19 au gustus op het eiland gehouden zal wor den, is van een iets andere opzet als de latere aktie. Texelaars kunnen meedoen voor vijf gulden per persoon en de route beschrijvingen zullen allemaal naar één punt leiden, waar dan een prijsuitreiking plaats zal vinden. Bij de echte aktie, die volgend jaar zou moeten plaatsvinden, krijgen de diverse deelnemers verschil lende eindpunten waar ze hun codes kunnen inleveren en waar ze dan te ho ren krijgen of ze een prijs hebben. De proef zal ongeveer elfduizend gul den kosten, een bedrag dat volgens Ka luche valt onder de overeenkomst met TESO. Van dit experiment hangt af of de vervoersmaatschappij zich verder ook met de aktie in zal laten. „In het con tract zijn diverse ontsnappingsclausules opgenomen", aldus de organisator. De wachttijden voor de boot in Den Helder liepen zaterdag op tot vijf uur. De drukte was het gevolg van het begin van de Nederlandse schoolvakanties in regio C (Fries land, Groningen, etc.) en van de va kanties in de Duitse deelstaat Nord- rhein Westfalen. Van donderdag tot en met zondag vervoerde Teso 5850 auto's naar Texel; in de andere rich ting gingen er 3755. Vorig jaar bij het begin van de vakanties van Nord- rhein Westfalen waren deze cijfers resp. 5994 en 3887. Vrijdag waren er ook wachttijden: tot 2Vz uur. Zater dagochtend bij vertrek van de eerste boot meldden zich al 300 auto's. Het totale vervoersaanbod kon binnen de dienstregeling worden verwerkt. Er waren dus geen extra vaarten no dig. De wachttijden klopten overi gens precies met de computer voorspelling die men tevoren had kunnen raadplegen. Informatie daarover wordt door Teso zelf gege ven maar ook door diverse VVV's waaronder die van Texel, Den Helder en Julianadorp. Het aantal „vreem de" auto's op Texel bedroeg zaterdagavond 5661. Relatienotaproblematiek De VVD-raadsleden Klaas Barendregt, Joop van der Meer en Gerbrand Poster gaan 20 juli naar Haarlem om daar over leg te plegen met de leden van de VVD- fractie in provinciale staten en met de VVD-gedeputeerde R. Alma. Onder werp is het Texelse verzet tegen de aan wijzing van relatienotagebieden; ook wordt gepraat over de dubbeldeksfuik. In de relatienotaproblematiek vervult het provinciaal bestuur een belangrijke rol. De noodzaak tot aanwijzing van relatie notagebieden lijkt op rijks- en planolo gisch niveau in het geheel niet omstre den te zijn. De Texelse VVD-fractie wil duidelijk maken dat aanwijzing van rela tienotagebieden (buiten de krachtens het bestemmingsplan als natuurgebied aangewezen terreinen) op Texel niet aan vaardbaar is. De Stichting Texelse Sportraad heeft niet slecht geboerd in 1983. In dat jaar werden in het kader van het 30-jarig jubileum een groot aantal activiteiten ontwikkeld maar finan cieel hield men de touwtjes strak in handen. De jaarrekening meldde een winst van 71127,08. Dat bedrag wordt toegevoegd aan de algemene reserve. De financiële uitkomsten van de mani festatie in de sporthal zijn nog niet be kend maar wat betreft de evenementen van vorig jaar heeft alleen het Neder lands kampioenschap dammen voor adspiranten de nodige duiten, 72500,—, gekost. Dat wist de Sportraad echter voordat men er aan begon. Het Texelse kampioenschap fietscrossen dat in het najaar spontaan werd georganiseerd had slechts zeven tientjes verlies en zal dit jaar terugkeren als vast onderdeel van de diverse wedstrijden. Verzet De Sportraad heeft de afgelopen jaren verzet moeten plegen tegen tal van maatregelen zoals de korting op het zo- merrecreatiewerk en de problemen met de belasting en de bedrijfsvereniging. Voorzitter André van der Vliet kondigde gisteravond in de jaarvergadering van de Stichting aan dat de komende jaren ruimte moeten bieden aan het ontplooi en van nieuwe initiatieven. „De proble men liggen nu voor een groot deel ach ter ons en we moeten ons nu weer gaan bezig houden met ondersteuning van de Texelse sporten in al hun facetten." Meegedeeld werd dat de rugbyclub bij gebrek aan animo ophoudt te bestaan maar daar staat tegenover dat de vor ming van een atletiekvereniging serieus is aangepakt. In het bestuur werden met unanieme stemmen gekozen de heer C. M. van Karsen (voor de atletiek en buitensport), mevrouw E. Kramer-van Cadsand (wa tersport) en B. A. Roest (weg- en veldsporten). Bestuurslid J. Koning- Kisteman werd met algemene stemmen herkozen.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 1