Texel" J. S. Dijt wordt dijkgraaf van waterschap Texel „Nacht van Texel" was sfeervolle ontmoeting Bromfietsdieven snel aangehouden Surfspullen gestolen Doorgereden Boetje vernield Vernieling en diefstal Sportvissers bekeurd Dronken Vlag gestolen Technisch onderzoek Diefstal uit auto Rijverbod Snelle tijden bij Hoornder crossloop Crossloop De Koog Geslaagd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 10 JULI prestatie was toch opmerkelijk. Nooit eerder in de Nacht van Texel zwommen de Texelse zwemmers zoveel kilometers bij elkaar. De ploeg bestond uit Erna Kuip, Robert Jan Graaf, Peter Haker, Pe tra van dr Vis, Adriaan Verkaart, Mark Peter Graaf, Hetty Buren en Hanneke van der Vis. Wie geen bijzondere prestaties op zwemsportgebied verricht, was in de Nacht van Texel evengoed als deelnemer welkom, want voor deze categorie was er een speciale baan buiten mededin ging, de ,,geinlijn". Hiervoor was veel animo, overigens ook van de zijde van zwemmers die in de naaste toekomst wel eens tot de cracks zouden kunnen gaan behoren. Wat te denken van 1950 meter door de 15-jarige Norbert Eelman, de 1650 meter door Yvponne van der Vis of de 150 meter door de 5-jarige Petra Kooiman? Op de geinlijn werd 84600 me ter afgelegd (vorig jaar 51000 meter). Jong en oud Zaterdagavond om acht uur werd de Nacht van Texel, die 12 uur zou duren, officieel geopend. Als openingsritueel werd een baantje gezwommen door de drie jongste en door de drie oudste re gelmatige gebruikers van het zwembad Molenkoog. Het waren Bep Bouwma- van Zalinge (71), Gerard Bakker (75), Nel Agter-Zondervan (70), Petra Kooiman (5), Yaltah Pansier (6) en Petra Witte (6). Daarna ging de echte" nacht van start, waarbij de deelnemers en toeschouwers de weersomstandigheden zeer mee had den. Het zwembadterrein was sfeervol verlicht, er hingen slingers van vlagget jes, de barbecue spetterde en ook Dik Haker zorgde er met zijn luidsprekercom- zaamheden rond dit evenement uit te voeren. Bedrijven en instellingen hadden door het beschikbaar stellen van geld en goederen de financiële kant van de zaak haalbaar gemaakt. Een heel bijzondere service werd geboden in de vorm van permanente aanwezigheid van een team fysiotherapeuten die belangeloos hun diensten verrichtten. Bloei Door de Nacht van Texel en tal van andere evenementen die publiciteit ver oorzakende hoogtepunten zijn in het verenigingsprogramma, bloeit de zwem- aan een reeks objecten van het schap, waarbij veel nuttige inform uitgewisseld. „Voor herhaling vat aldus Roeper. Medewerker Bruijnzeel heeft het waterschap omdat hij VUT-gerechtigd was. een opvolger weden benoemd; de vertentie verschijnt binnenkort. Wat betreft het materieel werd deeld dat het Waterschap vorige een „gebruikte nieuwe" Atlaskr heeft gekocht. In de vergadering werd afgezien pers, één man op de publieke trib verwelkomd. Het was Gerbrand Po uit Den Burg die aan den lijve ervoe het Waterschap niet op veel publieke langstelling is ingesteld, want hij op een „kakstoeltje" zitten. Slechts enkele minuten nadat Texelaar aangifte had gedaan van verdwijnen van zijn Kreidler brommei zaterdagavond bij het EierlandscheH was gestald, signaleerde de politie vermiste tweewieler op de Postweg, dend richting Den Burg. Twee Du kampeerders van 17 en 18 jaar hadde: zich meester van gemaakt. Bij het na ren van de politie trachtten ze zich de brommer te verstoppen maar zev( den snel in de kraag gegrepen. Van de waslijn bij een zomerhuisje! de Vuurtorenweg werd tussen 1 en 6 een blauw surfjack en een trapeze ges len. Het jack had een waarde van 715(| en de trapeze van 7120,—. Gedupeerds een 45-jarige toerist. De auto van een 46-jarige Texel 5111 werd op een parkeerplaats bij de Nat,e' vlaksweg aangereden, waarbij scha;en ontstond aan twee portieren aan de! kerkant van de wagen. De veroorzakellte tot dusver onbekend. 'S Wi Een schuurtje naast een vakantiehiLr je aan de Trompstraat in Oudeschild door kinderen van 7-11 jaar zwaar schadigd. Zowel achterzijde als dakv^n den vernield. De 61-jarige eigenaar IJmuiden heeft bij de politie aangifte^; daan. De jonge daders zijn bekend; ouders hebben zich bereid verklaard schade te vergoeden Maar liefst twintig jongens probe den zaterdagavond de tent van 20-jarig meisje en haar vriendin binn te dringen. De tent scheurde daarbij alle kanten. In de chaos die daarbij or stond werden meerdere kledingstuk) meegenomen zoals twee spijkerbroek en bikinibroekjes. Totale schade f700 Twee sportvissers die visten in bïnne c water in Eierland en de polder Het No: den werden door de politie verbaliseer de een wegens het vissen zonder vi gunning en de andere wegens het i)i hebben van een visakte. In de nacht van donderdag op vrijdi omstreeks 02.00 uur trof de surveillere de politie op de Kogerweg een auto a: die met de achterkant in de sloot zat. 0 naast lag in de berm een man te slape kennelijk onder invloed. Het. was ee 23-jarige toerist uit Wezep die na t en bloedproef ter ontnuchtering in o cel werd gezet. De rage om overal vlaggen te wills stelen is nog niet voorbij. Vrijdag bles dat bij horecabedrijf Topido in De Cocks dorp een Heineken-vlag weggehaald. Zoals kon worden verwacht kwam de ploeg van de vereniging HPC uit Heemstede het best uit de bus; de acht gerenommeerde zwemmers legden 49800 meter af. HPC telt in zijn gelede ren veel cracks en mag worden be schouwd als regelmatig leverancier van zwemmers van nationaal en olympisch niveau. De club had bij de komst naar Texel echter een bedenkelijk foutje ge maakt: de ploeg telde tien inplaats van de voorgeschreven acht zwemmers. Die fout werd op last van de organisatie on middellijk hersteld; twee HPC- zwemmers moesten aan de kant blijven. Tweede werd de vereniging EZV uit Enkhuizen (48800 meter), derde „De Spetters" uit Heiloo (48600 meter), vier de Olympus I uit Heerhugowaard (47800 meter), vijfde Zwem- en poloclub TX 71 uit Den Burg (45250 meter); zesde Aquarius uit Schagen (43400 meter); ze vende LDS uit Medenblik (41950 meter) en achtste Olympus II met 40000 meter. Record De Texelse ploeg lijkt in dit rijtje een bescheiden plaats in te nemen, maar de operatie zijn 740.000,—, te dekken uit het voor bemaling beschikbare reserve fonds. Desgevraagd kreeg hoofdinge land Jacob Keijser te horen dat het geen zin heeft om door onderhandelen te trachten voor het lagere B tarief in aan merking te komen en tot volledige auto matisering over te gaan. Dat laatste vond hij erg aantrekkelijk. „We zijn toch een vooruitstrevend waterschap?" N. C. Barendregt vroeg of het verschil in electriciteitskosten destijds ook is af gewogen bij het besluit om het gemaal Dijkmanshuizen volledig automatisch te maken. Dijkgraaf Roeper antwoordde dat het hogere A tarief destijds nog niet bestond. Hoofd van de technische dienst H. Ph. Vonk benadrukte dat De Schans eigenlijk een „bijgemaal" is. Dijksmanshuizen doet het meeste werk en de Schans komt zelden volledig met twee pompen in actie. Verzekering Hoofdingeland J. Uitgeest informeer de in hoeverre rekening is gehouden met de uitkering van de verzekering na de brand. Uit het antwoord van Roeper bleek dat men met de verzekering nog in de clinch ligt. De schade is ten aanzien van de meeste verbrande onderdelen er kend en vergoed maar de verouderde aanzetcontroller wilde men niet betalen; het gaat om een bedrag van 727.000,—. Mocht het tot uitbetaling komen dan zal het nu geraamde investeringsbedrag daarmee worden verminderd. Reisje Waarschijnlijk op 13 en 14 september maakt het waterschapsbestuur met da mes het periodieke reisje. Van J. Uit geest kwam het voorstel om eens naar een technisch interessant object te gaan waar men als particulier niet makkelijk bij komt, zoals de helicopterbasis op hét oude Schiphol. Het reisje naar onder meer Schevenin- gen van de vorige week was wel leuk maar „water en zand zien we hier al ge noeg'. De dijkgraaf beloofde de sug gestie te zullen „meenemen" maar waarschuwde dat men bij het reisdoel ook rekening moet houden met de be langstelling van de dames. Hoofdinge land Lap kreeg desgevraagd te horen dat een defect „wildrooster" bij de mu- seumdijk spoedig wordt vervangen. De hoofdingelanden namen staande enkele ogenblikken stilte in acht om oud-bestuurder A, de Visser te herden ken die op 1 juni is overleden. De Visser was van 1939 tot 1860 heemraad en ver volgens tot 1970 dijkgraaf van het toen nog zelfstandige waterschap de Prins Hendrikpolder. Na de fusie kwam hij als afgevaardigde van deze polder in het nieuwe waterschapsbestuur. „Een rusti ge man die goed geïnformeerd was over zijn gebied, waar we steeds dankbaar gebruik van hebben gemaakt", aldus dijkgraaf Roeper. Roeper vertelde ook dat de „stand" die het waterschap heeft ingericht in het uitgebreide agrarisch museum veel gunstige reacties heeft opgeroepen. De „commissie van advies en bijstand" die sinds 7 juni 1974 heeft ge functioneerd in verband met het door het Hoogheemraadschap uit te voeren rioolzuiveringsplan op Texel, is opgehe ven. Nu de zuiveringstechnische werken hun voltooiing naderen, is er voor de commissie geen taak meer. Andere mededelingen betroffen het recente bezoek van de gemeenteraad De nacht van Texel. 12.00 uurvolop activiteit, de ene zwemmer na de andere plonst in het water. De brommer van een Amsterdamss toerist (17) werd door de politie uit he verkeer genomen voor technisch onder zoek. Het vermoeden bestaat dat d: brommer op tal van punten ondeugdelijk is. Uit een- auto die zaterdag op de Nikadel-parkeerplaats stond, werd eer cassetterecorder, camera en luidspreker gestolen. Gedupeerd is een 51-jarige Duitser. Een 32-jarige man uit Amsterdam die slingerend met zijn auto over de Pont- weg reed, werd vrijdag door de politie aangehouden. Hij bleek drank te hebber gebruikt en kreeg een rijverbod van ach: uur. Drie records sneuvelden afgelo pen vrijdag tijdens de eerstre Hoorn der crossloop van deze zomer. Min ne Goënga verbeterde het senioren record op de 8600 meter tot 29.28 mi nuten (oude record van Manfred Brandt 29.51). Werner Lueck stelde zijn eigen recordtijd van vorig jaar (32.50) scherper. Hij realiseerde pri ma 31.17 minuten bij de veteranen. Ook het vrouwenrecord op de 4300 meter werd aanzienlijk verbeterd. Astrid Dalisda zette op deze afstand _een tijd neer van 16.30 minuten (oude record 17.33). 84 deelnemers verschenen aan de start. Zij troffen goed weer en laag water. De uitslagen waren als volgt: Senioren: 1. Minne Goënga 29.28; 2. Cees Timmer 30.33; 3. Albert Hoven 31.25. Veteranen: 1. Werner Lueck 31.17; 2. Ton Duits 32.29; 3. Manfres Bernsein 32.43. Vrouwen: 1. Astrid Dalisda 16.30; 2. Il se Bernstein 17.18; 3. Emelie Veeger 17.33. Jeugd t/m 14 jaar:1. Roger Hermans 16.02; 2, André Timmer 16.03; 3. Nor- bert Eelman 17.39. Recreatieloop: 1. Rinze Hoornstra 15.40; 2. Eduard Dijker 15.54; 3. Jacob Visser 15.57. Vrijdag wordt de tweede crosloop ge houden. De inschrijving is vanaf 18.45 uur open, de start is om 19.30 uur pre cies. De volledige uitslagen van de vori ge loop hangen op het mededelingen bord in de kantine van s.v. ZDH op het terrein aan de Witteweg. Zondag hield SV De Koog haar vierde crossloop. Ondanks het war me weer kwamen er 142 deelnemers door de finish en stonden vele toe schouwers langs de finishlijn. Het warme weer drukte duidelijke een stempel op de tijden want er werd min der snel gelopen dan vorige week. Uitslagen: Heren: Joost Brouwer 28.14, Minne Goënga 29.28, Cees Timmer 29.59. Heren veteranen: K. W. Trümper 29.54, W. Lueck 30.26, E. Heinz 30.32. Dames: Ilse Bernstein 19.43, Emelie Veeger. 20.04, K. Link 20.42. Jeugd: André Timmer 18.24, S. de Rover 19.49, Norbert Eelman 20.03. Recreanten: A. Scheers 17.50, E. Dijker 18.19, G. Schünemann 18.32. Lyke Heetveld uit Den Burg slaagde aan de academie voor lichamelijke opvoe ding te Groningen voor het diploma gymnastiekkracht. De gaande en de komende man. Dijkgraaf M. Roeper Pzn. feliciteert opvolger J. S. Dijt. Jacques S. Dijt Hzn. uit Wester geest wordt vrijwel zeker de nieuwe dijkgraaf van het Waterschap Texel als opvolger van Marius Roeper Pzn. Met praktisch algemene stemmen werd Dijt vrijdagochtend door de hoofdingelanden als eerste op de voordracht gezet. De feitelijke be noeming gebeurt door de Kroon. In de vergadering van hoofdingelan den werden op Dijt 22 stemmen uitge bracht. Eén stem was blanco en een stem werd uitgebracht op N. C. Baren dregt. Laatstgenoemde werd met 19 stemmen als tweede op de voordracht gezet. Daarbij werden twee stemmen uitgebracht op J. Keijser, twee stemmen waren blanco en één stem was ongeldig. De reacties die de interne sollicitatie procedure binnen de bestuurscolleges van het waterschap had opgeleverd, wa ren beoordeeld door een vertrouwens commissie, bestaande uit de heren Leber (voorzitter), Veeger, Duin, Mantje Huis man en (als secretaris) Flisijn. Deze com missie heeft een voordracht gemaakt en het dagelijks bestuur ging daarmee akkoord. De Schans Een ander belangrijk agendapunt voor deze vergadering (die voorafging aan de jaarlijks excursie langs allerlei objecten van het waterschap en daarom in de morgenuren werd gehouden) had be trekking op de automatisering van het poldergemaal De Schans. Met algemene stemmen gingen de hoofdingelanden akkoord met technische voorzieningen waardoor dit gemaal verder, maar niet geheel wordt geautomatiseerd. Volledi ge automatisering was niet aantrekkelijk wegens de veel hogere electriciteits kosten die hieruit voortvloeien. Enkele jaren geleden werd de Schans half geautomatiseerd wat neer kwam op een systeem waarbij het gemaal door de machinist wordt ingeschakeld na een automatische melding van peilover- schrijding van het binnenwater. Door deze wijze van bemalen is het mogelijk dat de Schans met 90 kva beschikbaar vermogen onder het voordelige groot verbruikerstarief B" van het PEN valt. Bij de brand in het gemaal ontstond schade aan onder meer electromotoren, tandwielkast, schakel- en meetappara tuur, kabels, motoraanzetter en het ge bouw zelf. Het herstel is thans zo ver ge vorderd dat electromotoren, tandwiel kast en één pomp weer gebruikt kunnen worden. Het is nu echter heel aantrekke lijk om de automatisering van de installa tie verder door te voeren, zodat de Schans sneller en onafhankelijker van het gemaal Dijkmanshuizen in bedrijf komt, waardoor het peilbeheer wordt verbeterd. Gemaal Dijkmanshuizen en De Schans bemalen samen het 5800 bunder grote gebied van de voormalige gemeenschappelije polders. Het (volle dig automatische) gemaal Dijkmanshui zen heeft daarbij een hoofdfunctie. Drie mogelijkheden Wat betreft de aanpak van De Schans werden drie mogelijkheden met voor- en nadelen bestudeerd: herstel van de bestaande half automatische installatie (lage herstelkosten en de mogelijkheid om van het lage electriciteitstarief ge bruik te blijven maken), verdere automa tisering (hogere maar nog zeer redelijke herstelkosten met daarbij de voordelen van beter peilbeheer, een automatisch pomp en het blijvend gebruik maken van het lage stroomtarief) en volledige auto matisering (met als nadeel hogere verbe- teringskosten en vooral een jaarlijks te rugkerende aanmerkelijk hogere electri- citeitsrekening omdat het tarief A van toepassing is, een jaarlijks verschil van ongeveer 722.000,-). Die hogere stroomkosten waren dan ook doorslaggevend geweest bij het kiezen van de genoemde tussenoplossing. In de praktijk is het niet volledig automa tisch werken van beide pompen nauwe lijks bezwaarlijk omdat het hoogst zel den voorkomt dat De Schans met twee pompen moet werken. De kosten van de en poloclub bijzonder. Er zijn nu 140 le den, een verdubbeling in enkele jaren. Mede dank zij acties en andere vormen van zelfwerkzaamheid kan de contribu tie bescheiden worden gehouden: 757,50 per jaar. Het eerstvolgende evenement van ZPC TX '71 is de tweede onderlinge clubwedstrijd die woensdagavond (mor gen) om 18.00 uur wordt gehouden. Ze ventig zwemmers doen mee in vlinder en vrije slag. Wat betreft de training in de vakantieperiode worden de leden ver wezen naar de vermeldingen op het pu blicatiebord in de hal van het zwembad. De traditionele „Nacht van Texel" is een van de aardigste manifestaties in het drukke jaarprogramma van de Texelse zwem- en poloclub TX 71. Ook deze keer is de nacht waarin af vaardigingen van acht zwemvereni gingen een zo groot mogelijke af stand in het bad Molenkoog moeten afleggen een eclatant succes gewor den, niet in de laatste plaats door het plotseling zomers geworden weer maar ook door de broederlijke inzet waarmee dit evenement onder lei ding van Dik Haker was georganiseerd. mentaar voor dat de heel specifieke sfeer van deze zwemnacht op peil werd gehouden. Een peloton van 15 vrijwilli gers was permanent bezig om in wissel- dienst (strak georganiseerd in tijdblok ken van anderhalf uur) allerlei werk-

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2