Cjroen c2warLrJexels in het karL, iandeelhouders hadden een moeite met stichting andelenbezit Teso Ichildersconcours rond \ewraakte recensie Texel heeft niet te klagen over mediabelangstelling DUBBELDEKSFUIKEN VOOR ZOMERSEIZOEN 1986 slissing va It 30 augustus ie tekent Harry op z'n best Als minister akkoord gaat Veronica filmde para's Spoor van vernielingen langs Bosrandweg Jerney Kaagman DINSDAG 14 AUGUSTUS 1984 JAARGANG Nr. 9906 ;e: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. nverktijdHans Oosterhof, Schoudieck 38, Den Burg, tel. (02220) 5112, der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. Harry st is met vakantie, icvertenties, abonnementen, etc.: De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 0,(02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f 17,40 per kwartaal; los 75 cent. Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. geschiedenis herhaalt zich", zei president-commissaris Bob Bakker mdagavond tijdens de buitengewone aandeelhoudersvergadering van tin het Havenrestaurant. Ter discussie stond wederom een statutenwij- ■gvan de onderneming. Ditmaal niet van NV naar BV maar de uitgifte rieuwe aandelen aan de op te richten Stichting Aandelenbezit Teso. Dit iodig om het wettelijk vereiste aandelenkapitaal van een ton te kunnen Wederom was driekwart van het aandelenkapitaal niet vertegen- ordigd. Besluiten over de statuten konden dus niet worden genomen, gebeurt op 30 augustus. De aandeelhouders die present waren hadden ïig moeite met het voorstel maar dat was bij de eerste ,,BV-discussie" zo. Bob Bakker schonk in zijn uitgebreide openingswoord veel aan staan het belang dat aandeelhouders hebben bij een gezonde onderne- j, ,,Het belang van aandeelhouder staat vaak haaks op het belang van ;onsument." bekend wil Teso het vereiste ex- andelenkapitaal van 25 mille plaat- leen stichting, die wordt bestuurd je Raad van Commissarissen van Dit is gedaan om de bestaande oudingen in de onderneming te dhaven. Bakker herhaalde in zijn ningswoord het argument dat Teso strikt financiële redenen ook geen •ig hecht aan het uitgeven van nieu- sandelen. De geldschieters hebben it problemen gehad met het kleine ten opzichte van de balans van onderneming. Bakker: Bij veel an dere ondernemingen zijn die problemen er wel maar Teso heeft ze niet gekend." Dat de aandeelhouders dit jaar al voor de derde keer rond de tafel zitten lag vol gens Bakker niet aan mankementen in de organisatie. ,,De oorzaak van het vele vergaderen ligt elders waarvoor de oplossing zowel simpel als moeilijk is." Basis Bakker zei dat niet alleen de aandeel houders een aanzienlijk belang hebben bij een solide onderneming. De geld schieters hebben datzelfde belang. ,,Dat la donderdagavond zal misschien de rust weerkeren in de gemoederen nveel Texelse kunstenaars. Naar aanleiding van een recensie over de ex- isitie van Toon de Haas in de krant van 3 augustus ontstond zoveel com- iiie onder de plaatselijke kunstenaars dat enkele ingezonden brieven het sd nauwelijks konden verzachten. Frans Voskuil uit De Koog is zeer verbolgen over de recensie wat de me- •g over portrettekenen betreft en organiseert donderdagavond in galerie 'eangel een concours waarin Texelaars die menen dat ze een goed portret ionen maken, welkom zijn. Het publiek is in dit concours de jury en mag Imaken of de Texelse Courant „gelijk" had of niet. Redacteur Harry de Graaf besprak de r van Toon de Haas en depo se de door kunstenaars gewraakte st:„Het mag als bekend worden ver- iersteld dat De Haas vooral met zijn toetten naam heeft gemaakt. Daarin derscheidt hij zich van het overgrote van de eilandelijke kunstbroeders Ivan portretschilderkunst vrijwel niets echt brengt, al hebben sommigen tilde moed om af en toe eens een po- gte wagen". De woorden het „over- deel" en „vrijwel niets terecht ngt" zorgden voor de nodige op- wdding. Tekenaar Frans Voskuil sprak diverse collega's en merkte dat zij als de tekenaar zelf geërgerd en ns zelfs woedend waren over deze st. Aanvankelijk wilde Voskuil een in- tonden brief schrijven maar hij kreeg ar het idee om de Texelse kunstenaars de strijd te werpen, zodat uitgemaakt worden welke kunstenaars een goed fret kunnen maken en welke niet. Voskuil ziet het concours niet als een sdstrijd maar hecht wel veel belang ïihet oordeel van het publiek. Voskuil: ie vraag die het publiek kan stellen is Harry de Graaf gelijk heeft of niet", genover de tekst van de redacteur Voskuil de mening dat degene, zich schilder noemt, geacht wordt te (frien tekenen. „Niet alleen een boom huisje. Een professionele schilder heerst het hele scala". Professionele hilders die dat willen bewijzen zijn dus fem op het concours. Opgave vooraf wel noodzakelijk bij Rob Valkenburg, (02220) 3580. Donderdagavond wordt het portret tekend van de man die de knuppel in hoenderhok gooide: Harry de Graaf. Voskuil stelt dat degenen die van por- ttekenen vrijwel niets terecht brengen Ser thuis kunnen blijven en als er don- dagavond inderdaad veel Texelse mstnamen wegblijven, kan er nog een Aussie ontstaan over wat precies on- het „overgrote deel" van de Texelse uistenaars moet worden verstaan. Voskuil heeft, volgens eigen zeggen, et concours vooral georganiseerd om Sfrdactie van de Texelse Courant dui- te maken dat er wel degelijk diver- Ooede portretmakers op Texel rondlo pen. Toon de Haas is ook present in het concours en ook hij wil de avond na drukkelijk niet zien als een wedstrijd tus sen hem en de anderen. „Ze zijn boos over het stuk in de krant. Dat Harry die mening heeft, daar kan ik niets aan doen", aldus De Haas, die het concours-idee echter wel ludiek vindt en stelt dat hij al lange tijd eem „leuk portret van De Graaf heeft willen maken". Scherper „Een recensie is de mening van één man en het typerende van deze boze kunste naars is dat ze over iemand heen vallen, die één keer in de 25 jaar de zaken iets scherper stelt dan gewoonlijk. Die reac tie vind ik nogal kinderachtig voor vol wassen mensen", aldus De Haas. Aan vankelijk had hij niet willen ingaan op de uitnodiging van Voskuil om ook mee te tekenen, „maar de arrogantie om te weigeren bezit ik blijkbaar niet". Wel kondigt de schilder uit Amstel veen aan zich weinig aan te trekken van het publieksoordeel. Niet omdat hij dat oordeel niet hoog inschat, maar omdat zoveel koppen ook zoveel zinnen kunnen produceren. „Het is geen Salomo's oor deel voor mij. Ik ga gewoon gezellig te kenen". Voskuil ziet de mening van het publiek wel als een Salomo's oordeel en wil zich ook bij die mening neerleggen. Galerie-eigenaar Gelein Jansen ser veert tijdens het concours wijn voor de deelnemers die zich moed in willen drin ken en kantoorboekhandel LenR heeft het tekenpapier beschikbaar gesteld. Stiften, verf en penselen moeten de deelnemers zelf meenemen. Alle tech nieken zijn toegestaan. Er wordt van 19.00 tot 21.00 uur getekend en daarna kan het publiek tot 22.00 uur het resul taat bekijken. Of de rust werkelijk weerkeert onder de Texelse kunstenaars blijft natuurlijk de vraag want ook wij zullen weer een oordeel moeten geven over het gemaak te werk. Mild zal het oordeel, mede door het achterliggende aspect van het con cours niet zijn, maar een oude wijsheid zullen we in acht nemen: „Schoonheid bestaat slechts in het oog van de toeschouwer". belang is afgedekt met hypotheken maar dat is niet het enige." Hij wees erop dat een onderneming als Teso moet worden gewaarschuwd door een stevige statu taire structuur. Bakker zei dat dit laatste het uitgangspunt was geweest voor de Raad van Commissarissen om genoem de statutenwijziging te presenteren. „Deze structuur vormt de basis van Te so. Een onvoldoende basis levert onvol doende mogelijkheden op voor voortzet ting van de onderneming, omdat elk van de groep van belanghebbenden in ge vaar kan komen". Met andere woorden, geldschieters moeten vertrouwen heb ben in het bedrijf en ook in de aandeel houders die achter het bedrijf staan. „Tegen deze achtergrond dient u het huidige handelen van de commissaris sen te plaatsen. Het is een nuchter zake lijke achtergrond." Onder de aandeel houders leven uiteraard verschillende be langen en maatschappelijke opvattin gen. Bakker illustreerde de botsingen van die belangen in zijn persoonlijk ge tinte woorden. Keuze Het tegenstrijdige van het aandeel- houdersbelang en het consumentenbe lang gaf hij aan met de opmerking dat aandeelhouders moeten streven naar coninuïteit van een onderneming, an ders is het immers gedaan met het aandeelhouderschap. „Die continuïteit vereist een goede fi nanciële positie maar als consument wordt u genoodzaakt die financiën mid dels een bootkaartje te versterken. Dat is het belang van een laag boottarief". Bakker riep de aandeelhouders op in de ze een keuze te maken en hij realiseerde zich dat dat niet makkelijk is. Wat betreft de opvatting dat een zelfstandige onder neming niet past in de huidige ver- voerstructuur merkte Bakker op dat het zeer twijfelachtig is dat het rijk Teso zou wqillen exploiteren. „Bovendien is een dergelijke visie in strijd met het belang van de aandeelhouders." De overheid zou acht a tien miljoen per jaar moeten betalen om de huidige tarie ven te halveren. „Een halvering van de boottarieven is toch het minste wat we bij een overheidsexploitatie mogen ver wachten". De president-commissaris ge loofde niet dat het rijk zoveel geld wil besteden aan de bootdienst en dat was de raad van commissarissen ook geble ken uit gesprekken met de overheid. Max Derata vertelt voor de Veronica-camera over zijn speciale helm. „Overname wenste men niet in 1978 en dat wenst men nu ook niet." Privatisering Hij memoreerde dat de huidige rege ring juist privatisering nastreeft. „De ex ploitatie van de bootdiensten van Ame land en Schiermonnikoog wordt juist in dit kader volledig in handen gegeven van de particuliere onderneming Wagenborg Passagiersdiensten." Dat gebeurt vol gens Bakker met tarieven die een parti culiere exploitatie mogelijk maken. Hij trok de conclusie dat als Teso het bijltje er bij neer zou gooien de overheid niet bij zou springen maar een particulier be drijf. „Natuurlijk is er particuliere be langstelling voor Teso, maar op meer commerciële manier dan wij behoeven na te streven." Tot degenen die teleur gesteld zijn omdat een maatschappelijke verandering bij Teso „niet tot stand is te brengen", bijvoorbeeld door uitgifte van nieuwe aandelen, zei de president commissaris dat ze die teleurstelling niet moesten uiten ten koste van Teso en haar medewerkers of het algemeen belang. Relatie „Er zijn hier aanzienlijk meer belangen in het geding dan het belang van een an dere maatschappelijke vorm van Teso." Terloops noemde Bakker het belang van een goede samenwerking tussen Teso en Texelaars. Het verdwijnen van Teso Lees verder pagina 2. Dit weekend heeft een reportageteam van de Veronica Omroep Organisa tie voor het programma Vakantie '84 opnamen gemaakt van het paracen trum. Volgende week maandag is de Tros-radio op het eiland met het live programma van Herman Emmink „Te gast bij....". Op de stippeltjes hoort in dit geval Den Burg te staan. Ook live is vrijdag 24 augustus „Spelen maar" van de KRO, dat vanuit de Kaapsnol in De Koog wordt uitgezonden. Presen tator is hier Edvard Niessing. Texel heeft dus geen klagen over belangstelling van de media. Als minister Neelie Smit-Kroes het positieve advies van de Directie Rijkswaterstaat Noordholland opvolgt kunnen de dubbeldeks aanleg- fuiken voor Teso voor de zomer van 1986 een feit zijn. Deze mededeling deed president-commissaris van Teso, Bob Bakker, gisteravond tijdens de aandeelhoudersvergadering in het Haven restaurant. Bakker zei: „Basis van dit advies is het ontwerp zoals dat door Teso werd inge bracht. Zowel de directie van Rijkswaterstaat in Noordholland als de directie Bruggen van dezelfde instantie hebben toegezegd, als de mi nister het uitgebrachte advies positief beoordeelt, aan de uitvoering van het werk een zodanige prioriteit te geven, dat ingebruikname voor het zomerseizoen van 1986 zal kunnen plaatsvinden." Als de plannen doorgaan zoals ze nu bij de RWS-hoofddirectie en de mi nister op tafel liggen dan zijn de dubbeldeksfuiken een jaar later klaar als in 1978 door de Teso-directie was gepland, kon Bakker niet zonder vreugde meedelen. Het advies aan de minister gaat er van uit dat RWS het werk zelf uitvoert en dat Teso zich daar niet mee zal bemoeien. In eerdere onderhandelingen tus sen Teso en RWS was het idee geopperd om een speciale subsidie aan te vra gen die in de Teso-kas zou vloeien. Teso zou dan ook verantwoordelijk zijn voor het aanpassen van de fuiken. „Dat idee is hélemaal losgelaten", aldus Bakker. Voetgangers In de onderhandelingen met RWS was volgens de president van Teso wel uitgebreid gepraat over de bereikbaarheid van de schepen voor voetgangers. „Dat heeft de volle aandacht bij beide instanties." De mogelijkheden voor een betere bereikbaarheid zullen verder worden uitgewerkt in een totaalplan. Bak ker herinnerde de aandeelhouders er aan dat hij in de jaarvergadering al had opgemerkt dat het verlies van de onderneming kleiner zou worden en het ad vies sterkte hem nu in die mening. „De onderneming ontwikkelt zich uitstekend." Regisseur Paul Boots en redacteur Jan Lockhoff van Veronica zijn al gerui me tijd bezig met het vastleggen van va kantiebestemmingen die voor Nederlan ders interessant zijn en daarbij wordt, in dachtig het jonge image van de omroep, de nadruk gelegd op doe-vakanties. Daarvoor werd dus ondermeer het para centrum opgezocht. Twee cursisten, Annette Doing (16) uit Bergen en Sandra Solkesz (17) uit Ou- dorp konden hun ervaringen voor de ca mera vertellen, terwijl ook hun verrich tingen in de lucht werden vastgelegd. Zij maakten respectievelijk hun vijfde en zesde sprong. De meisjes werden uitge kozen omdat zij elk jaar bewust een an dere actieve vakantie opzoeken. Zo werd in vorige jaren al gesurfd, gezeild en ges kied. Hun paracursus boekten ze bij de NBBS. Ook de verrichtingen van ervaren pa ra's werden vastgelegd. In de lucht film de de bekende para-fotograaf Max Dera ta het overgeven van een speelgoedbeer tijdens de vrije val. Derata zelf werd op zijn beurt ook weer gefilmd bij het neer komen. Bovendien kwam hij aan het woord over zijn materiaal, vooral zijn helm, met daarop in dit geval twee ca mera's, bleek belangstelling te wekken. Rode draad Een deel van de Veronicamensen was met een fraai zeiljacht, een Trintella V, naar Texel gekomen. Het jacht was voor zien van grote stickers waarop de namen van omroep en programma waren aan gebracht. Dat jacht zal de rode draad vormen in het Nederlandse deel van het programma. Er werd mee van Muiden via Lemmer en Enkhuizen naar Texel ge varen en in die plaatsen werd ook ge- In de nacht van vrijdag op zater- dag hebben onbekenden voor dui zenden guldens schade aangericht in het centrum van De Koog en bij de Bosrandweg. De politie vond in dit gebied o.a. kapot geslagen spiegels, stuk gegooide asbak ken, afgebroken bomen, tafels en ver nielde terrasstoelen op de weg, verniel de buitenlantaarns en windschermen en gesloopte damhekken. Van een aan de Bosrandweg geparkeerde auto werden twee fietsen van de imperiaal gehaald. De fietsen werden helemaal gesloopt. De daders zijn spoorloos. Een ieder die iets van dit vandalisme gezien heeft, wordt verzocht zich op het bureau te melden. filmd. De ploeg, die verder bestond uit produktie-assistente Rita Lammers, ca meraman Arthur Valkenieser en geluids man Jack Stolk, maakte verder opna men in Duitsland, Zwitserland, Mallorca en Ibiza. Hierbij werd de rode draad ge vormd door een auto, die het team op de meeste trajecten vervoerde. Het programma wordt 9 september omstreeks 21.00 uur op Nederland 2 uit gezonden. Van de anderhalf uur Vakan tie '84 zal een minuut of zes aan Texel worden gewijd. Radio Zowel Herman Emmink als Edvard Niessing nemen de nodige gasten mee. In het Tros-programma zijn dat Joke Bruys en Pierre Kartner, terwijl natuurlijk ook het huisorkest, de Michael Mill Company, van zich zal laten horen. Het huisorkest van Spelen maar" heet de Valkenswaard band en in dit programma treden op de Havenzangers, Shirley en Vitesse. Herman Emmink en zijn^ programma bevinden zich in de Lindeboom. De uit zending begint om 12.00 uur en er zijn gratis toegangskaarten te krijgen bij de VVV aan de Groeneplaats in Den Burg. De KRO strijkt neer in de Kaapsnol. de kantine van camping Kogerstrand. Deze uitzending begint ook om 12.00 uur en de toegang is vrij. Adv. I.M. Woensdag 15 augustus: (ex-zangeres Earth Fire) Entree f5— Kantoorstraat 9-11, Den Burg

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 1