Massada topattractie op iatin festival Raad raakt niet uitgepraat over strandbeheer VERVOLG VAN PAG.l Texelpromotie Orgelconcert in Den Hoorn Verleende bouwvergunningen Politiebureaus eerder dicht Schietoefeningen Tropische verrassingen in Texelse melkchocolade PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 AUGUSTUSJ groep omschreef Wuis echter als „prikkelbaar." Geld Ondanks deze interne tegenstellingen besloot de werkgroep een aantal maan den geleden in meerderheid dat externe deskundigheid ingehuurd zou moeten worden. Dat kost echter geld en daar voor werd onder meer een beroep ge daan op de gemeente. Het college bleek niet bereid met een dergelijk voorstel naar de raad te gaan. Barendregt: „Wij vreesden dat een dergelijke voorstel niet haalbaar was, de zaak kwam al in de wandelgangen naar buiten. Bovendien hadden we moeite met het presenteren van een voorstel dat in de werkgroep geen breed draagvlak had, waarover dus geen overeenstemming bestond." Wuis en andere werkgroepleden namen dat niet in dank af. Wuis: „De gemeente toonde vrees voor nieuwe wegen, maar je kan niet aan een nieuwe structuur werken als je geen financiële armslag krijgt. Dan worden de poten onder je stoel vandaag gezaagd." Initiatief De gemeente stelt zich nu op het standpunt dat afgewacht moet worden of er een nieuw initiatief genomen zal worden door TVO of WV. Secretaris Frans Zegel van het TVO vertelde dat een dergelijke initiatief door zijn organi satie zeker weer genomen zal worden. Na het seizoen zal daar beraad over zijn. Het lijkt waarschijnlijk dat Jook Nauta weer deel uit zal maken van de nieuwe opzet. Het TVO heeft al uitgesproken tot een nieuwe opzet te willen komen en in die opzet graag weer van de deskundig heid van Nauta gebruik te willen maken. Ook het VW zal weer van de partij zijn, maar de vraag is nog door wie deze vereniging zich zal laten vertegenwoordigen Wuis: „Als ons een dergelijk verzoek be reikt zullen we dat zeker overwegen. Het is niet eenvoudig te bepalen wie ons dan zal vertegenwoordigen, enerzijds willen we onze eigen deskundigheid inbren gen, anderzijds lijkt het mij toch ook ver standig om deskundigen van buitenaf in te huren." José Jonkers (sopraan) en Frans Visser (orgel) geven dinsdag een gratis concert in de N.H. kerk van Den Hoorn. De aanvang is 20.15 uur. José Jonkers woont in Oudorp en is werkzaam als zangpedagoge. Zij geeft muziekles op een aantal scholen en treedt veel op bij concerten in allerlei kerken in Noordholland. Frans Visser woont in Bergen en is cantor-organisat van de Ruïnekerk aldaar. Het programma is als volgt: 1. a) Praeambulum in d, H. Scheide- mann; b) Psalm 70 C. Huygens; c) Air, C. Huygens. 2. Uit het handschrift van Anna Maria van Eyl: a) Serband, G. Steenwick; b) Ballett H. Scheidemann; c) Amarillis, anoniem; d) De May, anoniem. 3. Followe thy faire sunne, T. Campian; Come heavy sleepe, J. Dowland; Love's Constancy, N. Lanier. 4. Cazon in C, C. Erbach. 5. Nö, nö, mio core, C. Carissimi. 6. Psalm 139 met vier variaties, H. van Westrienen. 7. Récitatief en Aria., J.' A. Hasse. 8. Englische Mascarata, H. Scheidemann. 9. a) O misericordissime Jesu, H. Schütz; b) O Jesu, nomen dulce, H. Schütz. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend: Directeur Gemeentewerken, Den Burg, voor het plaatsen van een hek op het terrein gelegen nabij de molen te Oude- schild, N. V. Luchtvaartterrein Texel, Den Burg, voor het bouwen van een ha venmeesterskantoor met observatie ruimte aan de Postweg 122, te De Cocksdorp; College van Burgemeester en Wethouders, Den Burg, voor het bouwen van een gemeenschapsruimte aan Oorsprongweg 41 te De Cocksdorp; S. W. de Porto, Schilderend 139, Den Burg, voor het uitbreiden van een keu ken; S. van der Vis, Mulderstraat 35, Oosterënd, voor het plaatsen van twee dakkapellen; R. Keijser, Burgwal 11, Den Burg, voor het wijzigen van een topgevel. Ingaande maandag zijn de politiebu reaus in Den Burg en De Koog niet meer 's avonds open. De openingstijden zijn van 8.00 tot 18.00 uur. Over twee weken sluit het bureau in De Koog. 19 augustus wordt vanaf Breezanddijk van 20.00 tot 22.00 uur geschoten met 50 punts geschut. De groep Massada met dee gerenommeerde muziekanten Johnny Manuhutu, Eppy Manuhutu, Rudy de Queljoe, Turu Leerdam, Martino Latupei- rissa en Lino Emerencia. De groep maakte vijf langspeelplaten waarvan er drie wegens hoge verkoop met goud werden beloond. De bekendste Massada-song is „Sajang vooral wegens het gebruik van een vrouwen- en kinderkoor. Van de vijftien groepen die zater dag en zondag aantreden op het eerste „Tropical Sea Festival" van De Koog Promotion en de horeca ondernemers uit dezelfde badplaats vormt de topgroep Massada onget wijfeld een belangrijke hoofdmoot. De groep treedt beide festivalavon den op in De Toekomst samen met de band Taxi. Het is voor de organi satie te wensen dat het dit weekend zonnig wordt want de Dorpsstraat wordt zodanig aangekleed dat de sfeer overeenkomt met de tropische verrassingen in Texelse melkchoco lade die uit de café's moeten opklinken. Met decorstukken als houten palmbo men, pararols door de hele straat en ge kleurde verlichting, alsmede kelners die zijn uitgedost als Zuid-Amerikaan hopen de 12 betrokken horeca-ondernemers mede duizenden mensen naar het festi val te trekken. In, onder andere, het dag blad De Telegraaf werd beweerd dat dit festival, mede door dezelfde aanpak, een concurrent zou worden van het jaar lijkse jazzfestival in Den Burg. Hans Dobber van De Koog Promotion is nogal ongelukkig met deze publicaties. „Het jazzfestival is uitstekend georganiseerd. Wij beginnen bescheiden en zitten bo vendien in het naseizoen. We willen, net als het jazzfestival, wat extra toeristen naar Texel trekken." Het muziekspektakel met zomerse klanken gaat van start op vrijdagavond met een „warming up" concert in De Toekomst. Daar treedt de bekende per cussionist Neppie Noya met orkest op. Dezelfde band is ook maandagavond in De Toekomst te horen. De muziek op straat wordt zaterdagmidag vanaf 15.00 uur tot 20.30 uur verzorgd door twee groepen. Het Antilliaanse orkest Batuca- da zal met zes muzikanten door de Dorpsstraat swingen en voor bar 't Gal joen speelt Rainbow. Deze groep speelt electrisch en gaat dus niet aan de wan del. Op het pleintje bij bowling De Koo- gel speelt zondagmiddag, naast ge noemde bands, de salsa-groep Starlite. Deze formatie brengt o.a. werk van San- tana met electrisch gitaargeweld. Zaterdag- en zondagavond speelt Starli te in disccafé 't Kaf. De meeste bands komen uit Amsterdam en dat is ook het geval met de groep Salsa-Kaseko. Suri naamse muziek is hier het devies en de vijfmansformatie speelt in café 't Klokkie aan het begin van de Dorpsstraat. Café De Jutter heeft een orkest dat niet ver hoeft te reizen. Exotica Tropical komt uit Den Helder en speelde in het verleden al eens in de Twaalf Balcken. De groep bekendheid kreeg de band ook met de single „My girl." Carnaval Het podium van Capri wordt bemand door het trio Tatu. Zij spelen populaire Braziliaanse muziek met veel carnavals klanken, zoals de Bossa Nova. Neppie Noya speelt niet alleen twee avonden in de Toekomst maar verzorgt zaterdag- en zondagavond ook de muziek in De Bee- rekuil. In verband met vakantie van gere nommeerde orkesten in dit genre is voor café Onder de Pomp een gelegenheids formatie aangetrokken met muzikanten uit diverse groepen. Dat kan dus een leu ke jam-sessie worden. De bekendste muzikant is zanger/congaspeler Ed Car- do die door de organisatie als de „beste salsazanger van Nederland" wordt om schreven. De gelegenheidsgroep zichzelf „Salsa Bululu" genoemd' Disco de Boulevard houdt hetditi kend op funk met de band Djami||ati Tiffany speelt het trio Cometa. OoU een gelegenheidsgroep. Bar 't Gafl11'6'1 tenslotte brengt op de festivalavo^ het trio Caliëta. Kaarten voor één optreden kosten - avond vijf gulden en passe-partouts; zolang het festival duurt en zolang voorraad strekt, verkrijgbaar voor j ^ler tientjes. e Wie tijdens de surfwedstrijden. bij p 20 nog wil genieten van Iatin- en$t* muziek kan gratis naar Paviljoen 3W 'jf „Para Mister Slim and his Wonder!, st'c steelband" speelt. Deze virtuozen op oliedrums zijn ook altijd vaste strai gasten tijdens het catamaranrondje. jiag houdt van samba en calypso-songs en de zanger/congaspeler Henry Ronde speelt in.de uitvoeringen een centrale rol. Steady beat Rustiger zijn de klanken van de beken de Braziliaanse gitarist Ricardo da Silva die van 17.00 tot 22.30 uur speelt in restaurant De Taveerne. Uiteraard kan men hier tijdens het optreden dineren. Meer rocky zijn de liedjes van de Tuners. Zij spelen in café De Kuip en traden on der andere op in het tv-programma „Herrie" van de IKON. Ska, rock, reg- gea en steady beat zijn de roots van deze formatie. De groep nam politiek stelling op het bekende anti-racisme festival en is in Nederlands steeds het voorpro grammageweest van de sterk politiek getinte reggeagroep Steel Pulse. Enige Exotica Tropical in concert. Horizontaal: 1. gewicht 2. feestkledij 5. bedrag 8. getij 10. reeds 11. plant 14. spil 16. sport 18. voertuig 19. van het jaar 21. plaats 23. vorm van rillen 24. gierigaard 25. vaak (duits) 26. deel van de dag 27. pret 28. mak 30. ik 32. aanzien 34. vlaktemaat 36. gindse 40. iedere 42. heester 43. reinigingsmiddel 45. vulkaan 48. op de wijze van 50. bundel 52. bevel 53. teerprodukt 555. vod 56. ter attentie van 57. verfrissing 59. werktuig 61. meisjesnaam 63. lol 65. gedroogde halmen 66. natie 68. plant 70. voorzetsel 71. plant 74. frans persoonlijk voornaamwoord 75. godsdienst 76 al (angels) 77. seconde 78. vreemde munt Verticaal: 1. smalle opening 2. zangnoot 3. zwaardwalvis 4. onbeweeglijke 5. vlugge 6. plaats in Brabant 7. zangnoot 9. eiland in de Indonesische archipi 10. waterhoogte 11. vliegengaas 12. bijbelse naam 13. bloeiwijze 15. dus (engels) 17. twijgen 20. plant 22. tweetal 24. nagerecht 25. deel van het hoofd 29. afgemat 31. zaak 33. communicatiemiddel 35. vrucht 37. voormalige voetbalvereniging 38. insekt 39. bedorven 41. inhoudsmaat 43. beteuterd 44. plaats in Afrika 46. lijst 47. engels voegwoord 49. waterplantje 50. draagband 51. deel van een dier 52. alstublieft 54. wondvocht 58. kleinst deelbare deeltje 60. vlok 62. voorzetsel 64. soort 65. heilige 66. zangnoot 67. gesloten 69. voegwoord 72. dierengeluid 73. georgrafische aanduiding Alsof het strand het meest wezen lijke element van het eiland is dis cussieerden de Texelse raadsleden dinsdagavond alweer uitgebreid over de nota strandbeheer van het college. De nota was al enkele ma len in discussie geweest en enkele adviezen van raadsleden, zoals het vrijlaten van de grootte van de ter rassen bij de paviljoens, waren nu in de definitieve nota versterkt, maar sommige raadsleden konden het toch niet laten om met nieuwe wen sen, of oude wensen verpakt in een nieuw jasje, voor de dag te komen. De nota kon dinsdagavond niet goed- of afgekeurd worden. Het moet worden opgevat als het strand- beheerbeleid voor de komende ja ren. Getuige de vragen en opmerkin gen zagen enkele raadsleden liever nog kleine aanvullingen verwezen lijkt, maar ook werd waardering uit gesproken voor dit lijvige werkstuk. Gerbrand Poster hield een algemene beschouwing over de nota en vond het juist dat de maximale oppervlakte van een terras niet meer wordt aangegeven. Dat is echter niet het geval bij de pavil joens, die mogen niet groter worden dan 150 m2. Poster bleef ook hameren op een tweede verkooppunt voor paviljoen houders op het strandvak dat ze pach ten. Dat het college zich in de nota con formeert aan het beleid van Staatsbos beheer wat betreft de paviljoens in de duinen, vond de VVD-er niet juist. Hij zei dat de raadsnotie van vorig jaar waarin het SBB-beleid werd bekritiseerd in de nota verwerkt had moeten worden. Maar de liberaal hoopte op betere tijden. „Ik heb een kamerlid met stelligheid ho ren zeggen dat Staatsbosbeheer het rijksbeleid alleen nog moet uitvoeren en niets meer mag bedenken." Topless Ook vroeg Poster of de strandbewa- king geen uitbreiding behoeft. Als dat het geval is gaf hij de voorkeur aan de Koninklijke Nederlandse Bond tot Red ding van Drenkelingen omdat dat min der kost dan het Utrechtse studenten korps. Het raadslid zei blij te zijn met de huidige mogelijkeden voor naaktrecrea- tie maar plaatste vraagtekens bij het naakt- of topless zonnebaden op andere strandgedeelten dan paal 27 of 9. „Ik heb daar geen moeite mee maar ik kan me voorstellen dat anderen het niet pret tig vinden. Waar kan iemand die het liefst tussen in vol tenue geklede strand- genieters verblijft dan tegenwoordig te recht?" aldus Poster. Wethouder Klaas Barendregt ant woordde dat losse verkooppunten via ventvergunningen worden uitgegeven en die extra mogelijkheid voor strandver- koop vindt het college ruim voldoende. Wat betreft de strandwachten merkte Barendregt op dat uitbreiding er voorlo pig, ook om financiële reden, niet inzit. Een grotere veiligheid hoopt men te be reiken met snelle boten die een wat gro ter gebied moeten bewaken. De opmer king dat om financiële renenen maar ge kozen moet worden voor KNBRD- mensen vond de wethouder onjuist. „Het is nu fifty-fifty en dat bevalt erg goed. Beide groepen stimuleren elkaar." Daan Schilling zei over het SBB-beleid dat het college zich na onderhandelin gen „echt heeft geconformeerd aan de uitgangspunten van SBB". „We kwa men uit op een compromis van drie paviljoen-steunpunten in de duinen die het hele jaar mogen blijven staanDie af spraak gaan we niet doorkruisen door nu weer protest aan te tekenen." Heldhaftig Burgemeester Engelvaart zei över de topless recreatie dat het weliswaar offi cieel niet mag maar dat justitie in deze geen duidelijk vervolgingsbeleid heeft. „Je kunt er als politie tegen optreden maar het wordt waarschijnlijk toch gese poneerd." Gelein Jansen vroeg of op grote paviljoenterrassen ook stretchers geplaatst mogen worden om te zonnen. Er werd geantwoord dat de nota strand beheer dat niet tegen kan gaan. „Er worden nogal wat evenementen op het strand georganiseerd en de laatste tijd zie je steeds meer van die stoere, heldhaftige jongens in grote jeeps rondrijden. Waarschijnlijk rijden ze onder het mom van dringende aan- en afvoer van materialen heerlijk langs de branding" was een kritische opmerking van Jansen. De burgemeester was het met de CDA-er eens. Er wordt teveel over het strand gereden door mensen die daar niets te zoeken hebben. Ook mensen die wel een vergunning hebben pakken soms de auto als dat niet nodig is, was de indruk van Engelvaart. Pavil joenhouders mogen bijvoorbeeld niet van het ene strandslag naar het andere rijden. „Ik vind dat racen op het strand levensgevaarlijk en we proberen het echt tegen te gaan. De vergunningen zijn heel duidelijk over wat wel en niet mag maar je kunt niet altijd controleren." Hondepoep Rienstra ergerde zich nogal eens aan loslopende honden op bewaakte strandslagen. Ook hier was de burge meester het mee eens. Hij vond dat voor paarden hetzelfde geldt. „Uitwerpselen van paarden en honden op een strand waar veel mensen komen is geen recla me voor Texel en bovendien is het ge woon vies. De politie te paard houdt hierop de laatste tijd weer streng toe zicht", aldus Engelvaart. Joop van der Meer maakte zich zicht baar boos over het feit dat paviljoenhou ders en strandhuisjesverhuurders de plicht hebben hun strandgedeelte schoon te houden maar voor de vuilcon tainers moeten betalen. De VVD-erI weerde dat er in het bos gratis conti ners worden geplaatst en hij vroeg va de strandexploitanten hetzelfde. Van! Meer beweerde dat in de nota stondt het betalen voor containers ook onreö vaardig was maar dat bleek een mis* ting. Secretaris Johan van Dijk lasi tekst voor en toen bleek dat het onred vaarig gevonden wordt dat huisjes* huurders een relatief groot strandgeds te moeten schoonhouden ten opzich van de paviljoenhouders die minste zoveel inkomsten uit strandverka halen. Containers Van der Meer bleef pleiten voorgrs containers en kreeg tegengas van Di Terpstra. „Ze betalen f75,— per jaar. moeten ze ook betalen als ze het strai niet moeten schoonhouden en ze container alleen maar eigen afval be* Het maakt niet uit hoeveel volle conti ners worden weggehaald. Het bed' blijft hetzelfde." Volgens Terpstra die 75 gulden al de helft van een norms containerprijs, dus de exploitanten hi ben geen klagen. Wethouder Schilling liet blijken dat! de uitgebreide discussie met verzoekt om aanvullingen en wijzigingen niet nodig achtte. „We hebben er tweeks lang over gesproken. Er komen laatste tijd weinig klachten van strand. Er is goed geluisterd naar alle trokkenen en laten we nu eerst mS eens kijken hoe het de volgende zotf met dit beleid gaat. Om hap-snap gingen door te voeren, daar voel iknit; voor."

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2