Het Texelpanorama van ,ome" Piet van Felbert Jansen pleit voor behoedzame verplaatsing van grafheuvel „SILKWOOD" Training S.V.Oosterend Boys-training Trainen SV De Koog Catamaranwedstrijd bij De Cocksdorp Wind tegen bij crossloop Vreemd geld een ophaaldienst id papier i, maan en hoog water brengst Anjercollecte ,rHier rust het stof uit vroeg're dagen" In een Amerikaanse fabriek waar men plutonium voor kerncentrales verwerkte, werden tal van veiligheidvoorschriften niet nageleefd. De directie was opzette lijk gemakzuchtig en regelmatig werden er personeelsleden radio-actief besmet. Deze slachtoffers werden vervolgens ge sust met de mededeling dat het ging om hoeveelheden beneden de gevaren- grens. Totdat de argwaan bij de eigen zinnige laborante Karen Silkwood (Meryl Streep) dusdanig steeg dat ze alarm sloeg. Ze stelde in 1974 een rapport samen en lichtte een vakbond in. Toen ze met een blocnote vol gegevens op weg was naar een journalist in Washington, kreeg ze met haar auto een dodelijk ongeluk. Opzet kon nooit worden bewezen, maar de gewraakte fabriek ging een jaar later definitief dicht. Meryl Streep, de meest gelauwerde actrice van de laatste jaren, nam de titelrol voor haar rekening. Wat haar in „Silkwood" aangetrokken moet hebben is duidelijk. Het verhaal heeft wat te melden en de hoofdrol biedt alle ruimte voor karakterontwikkeling. Met een zuidelijk accent ditmaal (na haar Poolse tongval in „Sophies Choice") geeft ze vorm aan de verandering van een onderontwikkeld en tamelijk zorge loos fabrieksmeisje in een fanatieke vakbondsvertegenwoordigster. Via schitterende scenes ligt de nadruk van de film op sfeer en karaktertekening, waarbij ook Kurt Russel als Silkwood's nuchtere vriend en Cher als beider huis genoot goed uit de verf komen. „Sil kwood" gemaakt door Mike Nichols is te zien van donderdag tot en met dins dag in het City Theater, aanvang 20.00 uur. 3 MpAG 17 AUGUSTUS 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 7 voormalige begraafplaats van de Hervormde gemeenten De Koog en De Waal in bungalowpark De Vogelmient. Links de steen van de Eier- Wse kastelein en rechts die van de pastoor van het voormalige dorp De Westen. Genoemde pastoor werd na het onderstuiven van het dorp tyHanger in De Koog. één van de „casteleijn van het Eierland- sche Huijs" en één van de voormalige pastoor van het ondergestoven dorp De Westen. Jansen vond dat de steen van de kastelein ergens in Eierland moet ko men en dacht dat de andere steen het beste een plaatsje kon krijgen in De Waal. Of de gemeente gerechtigd was dit te doen betwijfelde het raadslid want hij had in het verkoopcontract van het kerk hof gelezen dat voorwerpen in of op de grond terug moesten naar de ver koopster. Ook vroeg de CDA-er of alles wat aan botten en dergelijke gevonden wordt in De Waal opnieuw begraven kan worden. Dat moest volgens Jansen be hoedzaam gebeuren. „U moet het ter rein afzetten en er even de tijd voor ne men. Het eventuele speuren met detec tors door burgers moet ook worden te gengegaan", aldus Jansen. Wethouder Schilling zegde toe dat het opruimen „heel netjes" zou gebeu ren en de mogelijkheden om de zerken elders te plaatsen wilde hij onderzoeken. Volgens de wethouder waren er geen ju ridische beletselen om de stenen weg te halen. Hij dacht dat het contract met de kerk niet meer rechtsgeldig was. Burge meester Engelvaart wist dat echter niet zeker en wilde de geschiedenis van de verkoop uitzoeken. „Als de gemeente dat toen beloofd heeft, moeten we dat nu ook doen." Voor de bouw van de bungalows wordt een artikel 19 procedu re gevoerd want de raad ging dinsdaga vond akkoord met het nemen van een voorbereidingsbesluit. Met ingang van maandag 20 augustus beginnen de trainingen voor de jeugd. De trainingstijden zijn: 16.00-17.00 uur: E-pupillen 16.30-17.30 uur: F-pupillen 17.00-18.00 uur: D-pupillen 18.30-19.30 uur: C-junioren' 19.30-20.30 uur: B-junioren. Dit zijn voorlopige trainingstijden. Het is mogelijk dat nog wijzigingen worden aangebracht. Mededelingen hierover zullen op de betreffende trainingstijden gedaan worden. Met ingang van woensdag 22 au gustus wordt de jeugd weer op de trai ning van de Texelse Boys verwacht. De E-junioren van 13.30-14.30 uur; D- junioren van 14.30-15.30 uur; meisjes B- en C-junioren van 16.00-17.00 uur; C- junioren van 17.00-18.00 uur. De F- junioren trainen op donderdag van 16.00-17.00 uut. De indeling van de groepen wordt vermeld in het kastje bij café De Zwaan. Donderdag 16 augustus startten de dames met de training om 18.00 uur. afgebouwd. Daarna hadden we alleen nog die winkel in verfspullen." Sinds zijn 65e verjaardag brengt hij met zijn vrouw ongeveer de hele zomer door op Texel. Voor zijn genoegen stapt hij vaak op de fiets, rijdt naar een mooi plekje, vouwt zijn stoel uit en begint te tekenen. Zo ontstond op 27 februari 1982 de eerste tekening van een reeks die later zou uitgroeien tot zijn panorama. Stukje erbij „Ik zat daar zo te werken en toen dacht ik dat het eigenlijk ook wel leuk zou zijn het stukje ernaast te tekenen. Dat deed ik en ik hield pas 147 tekenin gen later weer op. Ik heb het allemaal aan latjes gehangen zodat ze naast el kaar kunnen en nu heb ik ruim 36 meter tekening." De potloodtekeningen wer den toen ze klaar waren speciaal gepre pareerd, zodat het beeld houdbaar zal blijven. De tekeningen die op locatie werden gemaakt waren schetsen, thuis werd dan het definitieve beeld gemaakt. Daar bij verooloofde de tekenaar zich de nodi ge artistieke vrijheid. Zo werd van cam ping Kogerstrand alleen het noordelijke deel vastgelegd. De tekening gaat dan verder langs de Ruyslaan. Minder inte ressante stukken werden ingekort, men sen die willen gaan controleren of de schaal overal klopt zullen dus merken dat dat niet zo is. Er moesten ook moei lijkheden overwonnen worden waar bij voorbeeld meerdere dijken achter elkaar liggen. Daartoe is het perspectief soms wat veranderd, of er werd een boerderij (Zeeburg) voorzichtig verplaatst. Dat zal waarschijnlijk door mensen die met een lineaal in de hand dit enorme werkstuk willen beoordelen afgewezen worden, je kan echter ook zeggen dat dat juist één van de scharmes van het werk is. „Alle bezienswaardigheden langs de kust staan erop." Dat is misschien wel belan grijker dan een juist perspectief." Zoals uit de inleiding van dit verhaal al duidelijk wordt, dit panorama is een uniek stuk werk, dat bovendien met de nodige vakkennis en kunstzin is ge maakt. Het zou wellicht op de weg van de gemeente liggen om ervoor te zorgen dat het werk van de sympathieke Amsterdammer op het eiland blijft. Toen in 1982 het gedeelte Noordzeekust tentoon werd gesteld schijnt daar al eens sprake van te zijn geweest. Nu wordt het complete werk geëxposeerd en dat is in ieder geval een kans die de vele Texelaars met belangstelling voor schilderijen en tekeningen van het eiland moeten aangrijpen. In verband met het spelen van oefen wedstrijden is er deze en volgende week op donderdag geen seniorentraining van SV De Koog. Zondag houdt de Cocksdorper Kustzeilvereniging de derde en laatste serie van drie catamaran wedstrijden meetellend voor het clubkampioenschap. De briefing is om 10.00 uur bij het clubgebouw waarna om 10.30 uur zal worden gestart. Er wordt gezeild vol gens de Texel Yardstick 1984. Om ±17.00 uur zullen de prijzen worden uitgereikt. De crossloop van ZDH in Den Hoorn trok vrijdag 71 deelnemers. De gelopen tijden werden nadelig beïnvloed door hoog water aan het strand en door een krachtige noordoosten wind. De uitslagen waren als volgt: 8600 meter: 1. Minne Goënga 30.11, 2. Cees Timmer 30.34, 3. Jan Zijm 31.40. 8600 meter veteranen: 1. Daan Welbo- ren 33.10, 2. Wim Timmer 34.04, 3. An- dri Binsbergen 35.23. 4300 meter vrouwen: 1. Emelie Veeger 16.50, 2. Nel Bruining 18.41, 3. Dini Binsbergen 19.25. 4300 meter jeugd: 1. Erik Wassens 15.01, 2. Carsten Bohn 15.08, 3. André Timmer 16.42. 4300 meter recreanten: 1, Theo Fran- chimon 14.20, 2. Klaus Hellerman 15.31, 3. Peter Bakker 15.33. De klassementen na de zesde loop la ten voor het overgrote deel hetzelfde beeld zien als vorig jaar. 8600 meter: 1. Minne Goënga 1.58.58, 2. Cees Timmer 2.02.03, 3. Jan Zijm 2.06.56. 8600 meter veteranen: 1. Daan Welbo- ren 2.10.43, 2. Piet Bakelaar 2,21,37, 3. Emile van Bavel 2.24.03. 4300 meter vrouwen: 1. Emelie Veeger 1.08.45, 2. Nel Bruining 1.13.36, 3. Coby Bakelaar 1.15.54. 4300 meter jeugd: 1. Erik Wassens 1.00.22, 2. André Timmer 1.05.32, 3. Norbert Eelman 1.07.27. Voor de recreatieloop wordt geen klas sement bijgehouden. De hier weergege ven tijden zijn het totaal van de vier snelst gerealiseerde tijden op de zes crosslopen. Men wordt in het klasse ment opgenomen wanneer men mini maal vier maal heeft gelopen. De volledi ge uitslagen en klassementen hangen op het prikbord in de kantine op het sportterrein van ZDH aan de Witteweg. Tijdens de laatste crossloop, a.s. vrijdag, kunnen de klassementen nog in geringe mate veranderen, hetzij doordat deelne mers hun tijden verbeteren (dit is waar schijnlijk vanwege het te verwachten la ge water), hetzij doordat mensen die nü diemaal hebben meegelopen zich alsnog in het klassement plaatsen. De start is vrijdag om 19.30 uur pre cies (inschrijven vanaf 18.45 uur). Na af loop van de crossloop worden naast de dagprijzen tevens de klassementsprijze uitgereikt. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 100 7110,50 7 5,38 7 35,25 7 37,25 7131,50 29,25 3,20 4,13 15,80 17,40 1,92 izijn mensen die elke honderd meter van de waddendijk hebben gefoto- leerd. Er zijn mensen die de De Ruyterstraat in Oudeschild over zijn volle •thebben gefotografeerd. Er zijn mensen die de „skyline" van Texel op Kse manieren hebben vereeuwigd. Er is echter maar één echt Texelpano- aen dat staat op naam van Piet van Felbert, een echte Amsterdammer met zijn vrouw Annie voor het 48e jaar vakantie houdt in De Koog. Daar nen ze hem als „ome Piet". Ome Piet heeft een vol manjaar besteed aan vastleggen van Texels kust, gezien vanaf het eiland. Het werk, dat inmid- af is, wordt van 20 augustus tot en met 31 augustus tentoongesteld in r van het raadhuis. jtvan Felbert werd in 1911 geboren ie rechteroever van de Amstel als ivan een huisschilder met een eigen ijf. Op de lagere school had hij een ster Pieck (toeval?) die het tekenta- bij de jongen opmerkte en er voor te dat hij in de leer kwam bij Jan ns, die in de hoofdstad een groot •rhad dat op bestelling schilderijen, van stadsgezichten tot stillevens, lever de. Pietje kreeg vier jaar les en werd toen hij van school kwam, aangenomen als leerling. Hij moest voor Heijens op pad, voorstudies maken van de meest uiteen lopende onderwerpen. „We leefden toen in de dertiger jaren en het was cri sis. Mijn vader zei na twee jaar dat ik de kleine kwasten maar opzij moest leggen om de huisschilderskwast ter hand te nemen." Aan de manier waarop ome Piet dat vertelt is te horen dat die nood zakelijke stap hem tot op de dag van vandaag nog begroot, maar „toch ben ik blijven schilderen, dat heeft me altijd geboeid." Die professionele basis is beslist niet verdwenen. Aan de kleuren en de tech niek van zijn schilderijen (olieverf) en te keningen (potlood en conté) is dat te zien. Aan de onderwerpen is te zien dat ome Piet zijn hele leven lang een frisse kijk op het leven heeft weten te bewa ren. Hij beeldt zijn onderwerpen uit op de positieve manier die de echte opti mist kenmerkt. Ballast Van Felbert geeft zijn onderwerpen i verband met de vakantiereis van iuting Texel naar Denemarken wordt de eerstvolgende twee zaterdagen löud papier opgehaald. :zon komt 21 augustus op om 6.33 en gaat onder om 20.51 uur. «aan: 19 aug. L.K.; 26 aug. N.M. loodtij: 22 aug.; springtij: 29 aug. ■"H water ter rede van Oudeschild: 17 augustus n 11 10 CA ardag 18 augustus dag 19 augustus andag 20 augustus "J~~ 21 augustus 0.11 en 12.54 0.26 en 13.18 0.44 en 13.44 1.12 en 14.18 1.58 en 15.06 Magzi augustus i.üö en iö.uö ensdag 22 augustus 3.08 en 16.15 iderdag 23 augustus 4.39 en 17.49 dan 24 augustus 6.23 en 19.26 srdag 25 augustus 7.53 en 20.50 )an het strand is het ongeveer een eerder hoog water. Ie opbrengst van de Anjercollecte gehouden in de maanden juni en was als volgt: De Koog 7124,95, De al7103,40, Den Burg 7203,50, Oude- ild 7347,20, Oosterend 7240,60, Den örn 7375,65, Zuid Eierland 7157,55, Cocksdorp 781,10, Den Burg 7761,75. is een totaal van 72395,70. In 1983 id 72079,67 opgehaald en in 1982 «3,52. „Voor Engelsen is een kerkhof een ideale plaats om te picknicken. Voor anderen is het een wandelpark. En waarom zouden wij, nuchtere Hollanders zo weinig aandacht hebben voor onze begraafplaatsen? Omdat we een wan deling over een kerkhof ongepaste nieuwsgierigheid vinden, misschien?" Zo begon Gelein Jansen (CDA) dinsdagavond in de raadsvergadering zijn pleidooi om behoedzaam om te springen met de resten van de grafheuvel in het bungalowpark De Vogelmient. Ennia wil het voormalige kerkhof van de gemeente kopen om daar bungalows te bouwen maar Jansen vroeg zich af of deze resten „zomaar" opgeruimd konden worden. De Nederlands Her vormde kerk van De Koog heeft de grond in 1954 aan de gemeente verkocht maar in het koopcontract staat dat de grafstenen gratis terug moeten naar de verkoopster. Jansen hield een langdurig en goed onderbouwd betoog en sloeg diverse malen aan het citeren om de waarde van dergelijke begraafplaatsen te ondersteu nen. Stemmig was de voorgedragen tekst afkomstig van een grafsteen op Vlieland. „Hier rust het stof uit vroeg're dagen. Verborgen in een houten kist. Wilt eerbied voor deze rustplaats dra gen. Daar zulks plicht en menselijk is." De citaten kwamen uit een dagblad die begraafplaatsen op de waddeneilanden omschreef als sfeervolle herinneringen uit het verleden met vaak indrukwekken de spreuken. Alsof de toehoorders zijn beweegredenen in twijfel zouden trek ken vertelde Jansen dat hij niet citeerde uit de krant waaruit collega Poster regel matig informatie in de raadszaal depo neerde. Jansen: „Dan bedoel ik die krant die zaterdags zo dik is dat als je er op gaat staan bang bent dat je valt. Ik heb het nu over het volume en nog niet eens over de inhoud." Kastelein Genoemde begraafplaats op Vlieland was bestemd als natuurgebied maar kreeg volgens de CDA-er een cultuur historische behandeling. Op de begraaf plaats in De Koog met de bestemming openbaar groen staan nog twee stenen, Tot zijn 65e jaar dreef Van Felbert zijn eigen bedrijf. Op het laatst was dat al leen een winkel. Het schildersbedrijf hief ome Piet al eerder op omdat hij zich groen en geel ergerde: „Ik kon niet meer aanzien hoe snel schilders tevreden wa ren. Een blank stukje hout, een likje beits erop en klaar is het karwei. Ik heb toen nog enkele hele goede klanten voor mezelf gehouden en dat heb ik later ook gedetailleerd weer. Zijn olieverfschilderij en doen daardoor, èn door de frisse kleuren een beetje denken aan de naieve richting in de schilderkunst, maar de toeschouwer zal vergeefs zoeken naar blij spelende mensen in dwarsgestreepte hansopjes. Dat is een literaire ballast die de Amterdammer niet met zich mee torst. Hij geeft het leven van alledag weer, spelende kinderen op het strand, schapen in de wei en schepen op de re de. Naar een oud „photografisch" por tretje dat hij vond bij de vuilnisbak maak te hij echter ook een olieverfportretje van een denkende, nee, peinzende oude man met indrukwekkende grijze haren en een baard. Gewoon, omdat het „photootje" hem boeide. Het gevoel straalt van deze klassieke uitbeelding af.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7