lroen licht voor 10Z windgenerator Winde akkoord zette tarwe op hokken Voor het weekend Huisvrouwengym iets later aalvoetbalselectie et niet in finale Schietoefeningen Lezen en schrijven voor volwassenen Oberon en Mercury scoorden goed in provincie IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM van 1 en 2 september 1984 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs. Kerkdiensten Dierenartsen Noodslachtingen 1 Kustwacht Eierland Brand/ambulance Rijkspolitie S1SK IJPAG 31 AUGUSTUS 1984TEXELSE COURANT PAGINA 7 Het zelf binden met de oude mechines bleek nog uitstekend te gaan. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben er geen be daar tegen dat het Nederlands Instituut voor Onderzoek der i(NIOZ) bij haar gebouwen in 't Horntje een grote molen jrelectriciteitsopwekking opricht. Deze windgenerator (met lishoogte van 20 meter en een rotordiameter van 16 meter) :ioorzien in ongeveer twaalf procent van de energiebehoefte ihet NIOZ. ■fet afgeven van de „verklaring van bezwaar" door GS betekent dat de aren die tegen de molen waren in- acht, door de Werkgroep Land- pszorg Texel, als onvoldoende jan/vegend van de hand zijn lezen. iischapszorg staat zeer kritisch te- ijver windmolens op Texel. De werk- |pvindt het een aantasting van „het {lijk goed bewaard gebleven" Uurlandschap. Dominerend? j dit geval wordt de plaats extra on- I gevonden. De molen komt vlak (tussen het NlOZ-gebouw en de shaven) op een duin van ca. 12 meter ven NAP. De molen zal daardoor van afstand zichtbaar zijn en domine- iin het landschap van zuidelijk Texel, het aangezicht reeds is geschaad de veerhaven met de daarbij beho- installaties en gebouwen mag vol os de werkgroep geen reden zijn om verdere aantasting over te gaan. Bo- idien betwijfelt de werkgroep of de het N|OZ te bouwen molen wel in het toekomstige bestem- igsplan omdat het de bedoeling was I molens toe te staan met een as- van maximaal 18 meter en een ordoorsnede van 11 meter. De NIOZ- fen wordt dus aanzienlijk groter. )d de provinciebestuurders heeft dit alles blijkbaar weinig indruk gemaakt. Toegegeven wordt dat van de grote mo len „onmiskenbaar visueel effect" zal uitgaan, maar niet zodanig dat de molen daarom op zuidelijk Texel zal domineren. In de directe nabijheid is al een aantal objecten (zoals de fuikbruginstallatie en de NlOZ-gebouwen) die aanzienlijk rui mere horizontale afmetingen hebben dan de gevraagde molen. In deze omge ving zal de weliswaar hoge, maar nogal „ijle" molen geen negatief effect heb ben. GS zijn het met Landschapszorg eens dat de problematiek van de wind molens in ruim verband moet worden beschouwd, maar ze vinden niet dat het bouwen van dergelijke objecten op Texel daarom op voorhand zou moeten wor den verboden. „Voor op een concrete si tuatie toegesneden beoordelingen die nen ook op dat eiland mogelijkheden te blijven bestaan." Wèl urgent De werkgroep Landschapszorg had ook nog aangevoerd dat het bouwen van de windgenerator voor het NIOZ he lemaal niet urgent is omdat het gebou wencomplex op het gewone electrici- teitsnet is aangesloten. Daar zijn GS het niet mee eens. Het besparen van ca. 12% op het energiegebruik wordt wel degelijk als een urgent belang gezien. Dat het bouwplan strijdig zou zijn met toekomstige bestemmingsplannen wordt ook niet onderschreven omdat er nog geen ontwerp bestemmingsplannen zijn waarin mogelijkheden voor windge neratoren zijn opgenomen. De werk groep heeft blijkbaar gedoeld op de ge meentelijke windmolennota, maar dat is geen ontwerp bestemmingsplan. Van welk merk en type de NIOZ wind generator zal zijn, staat nog niet vast. Een dezer dagen zal een definitieve keus worden gemaakt. Wanneer met de bouw wordt begonnen is daarom ook nog niet te zeggen. Het feit dat het provinciebestuur ak koord is gegaan met een grote windmo len op Texel heeft blijdschap gewekt in kringen van Texelse molenenthousi asten. Men beschouwde de NIOZ- aanvraag daar als „testcase" die nu gunstig is uitgevallen, waardoor de hoop is versterkt dat in de naaste toekomst op Texel zonder al te veel problemen wind molens kunnen worden opgericht, al wordt er rekening mee gehouden dat dit in landschappelijk kwetsbare delen van het eiland wel op beperkingen zal De huisvrouwengymnastiek van de gymnastiekvereniging Oudeschild wordt voortaan een kwartier later gehouden, dus elke dinsdag van 10.15 tot 11.15 uur. Ondanks dat de Texelse zaalvoet- Iselectie geen wedstrijd heeft ver enis men er niet in geslaagd de fi levan het M.T. toernooi in 't Zand bereiken. Inde eerste wedstrijd tegen Scagha Schagen had men het beste van het 1 el maar schoten van Uriot en Plaats- nvonden het houtwerk op hun weg. 3ks dat men tevreden was met het lijke spel zou achteraf blijken dat dit side wedstrijd was die gewonnen had leten worden om in de finale te ko- n. De tweede wedstrijd was van islse zijde van iets minder gehalte, schien omdat de tegenstander Vesdo Schagerbrug niet zo aansprak. Dit erhield Texel niet om door doelpunten nWassenaar en Uriot aan het langste id te trekken. Tegen de derde tegen- inder, FAM, een Zuid Moluks team uit 'noorden van Nederland nam Texel al el een 1—0 voorsprong door een schtige goal van Nicol Schermer. Bij nst was men al zeker van een vierde iats maar een dekkingsfout bij de «laars was er de oorzaak van dat IM alsnog op 1—1 kwam. De laatste ^nstander van Texel was het voor ve lsprekende Ceverbo uit Dordrecht üo.a. Frans Bouman en Arie Riedijk (laatste was overigens geblesseerd) t'n gelederen, bekend van minivoet- al. Texel moest winnen om de finale te i'en. Bij een gelijkspel was men afhan- (ijk van andere uitslagen in de poule. - «el heeft er alles aan gedan om de la- fe toernooiwinnaar te verslaan, maar tide verdedigingen bleken in deze uit- uttingsslag het beste deel van de weg, al moest keeper lepenburg twee eer tot het uiterste gaan om de bal uit Noel te houden. Gescoord werd er toer niet zodat-Texel de poulewedstrij- in afsloot met vijf punten uit vier radstrijden die vooral goed scherp moet zijn, in het gewas te slaan. Zoals bij zoveel van der gelijk werk gaat het hierbij meer om be hendigheid dan om kracht. Het zelfbinden verliep vrij moeiteloos, zij het dat de familie Bonne, die de appa ratuur bediende, moest wennen aan de werkwijze die met dergelijke machines werd toegepast. Er bevonden zich ech ter onder het publiek heel wat goede stuurlui, zodat de juiste methode snel gevonden was. 's Middags om half vijf was het gewas gemaaid en gebonden. De bossen werden opgestapeld tot zo genaamde hokken, een naam die de sta- pelwijzc aanduidt. Zaterdag wordt de tarwe heel toepas selijk met paard en wagen van het land gehaald. Een deel zal op een nader te bepalen datum in september gedorst worden met de antieke dorsmachine van de gebroeders Uitgeest, die inmiddels in het loonwerkbedrijf Grisnigt is opgeknapt. Toeval Om in de kleine finale te komen (3e en e plaats) diende men te wachten op de faop van de wedstrijd Scagha-Vesdo. Mde Scagha boven Texel komen dan ^est het met minimaal 3 0 van Vesdo tonen. Het werd uiteindelijk 4 0 zodat Wt Texel maar Scagha tweede in de fule werd en uit mocht komen in de bijd om de derde en vierde plaats. Al ratal een uitstekende prestatie van de =*else selectie die andermaal getoond raeft dat de tweede plaats op het Gou- «n Hoef toernooi geen toeval was. B'j Breezanddijk wordt op de on tstaande data en uren geschoten, kandag 3 september van 17.00 tot i-OOuur met 155 mm geschut. Woens- ^95september van 10.00 tot 19.00 uur rat 155 mm geschut. Donderdag 6 sep- tnber van 10.00 tot 19.00 uur met .50 Kchut. Vrijdag 7 september van 10.00 't 19.00 uur met .50 geschut. Dinsdag september van 10.00 tot 19.00 uur rat 155 mm. Woensdag 12 september an 10.00 tot 19.00 uur met 155 mm. De linker man is aan het zichten. Met de haak in zijn linkerhand haalt hij de gemaaide aren weg. De rechter man is bezig zijn gereedschap te onderhouden. Een zicht moet voor dit werk goed scherp zijn. Zowel het zichten van de tarwe vrijdagavond als bij het maaien en zelfbinden zaterdag op het land van G.J. van Maldegem aan de Slufter- weg stond de berm vol met publiek. De mensen die op deze nostalgische manier van oogsten waren afgeko men konden zich zaterdagmiddag nog verdienstelijk maken: met ver eende krachten zetten zij de bossen tarwe op hokken. Bonne verwerkten het gewas moeiteloos. Minstens zo leuk om te zien was het zichten. Een „zicht" is een korte zeis die met één hand wordt gebruikt, in de an dere hand houdt de zichter een haak waarmee hij de gemaaide aren opzij kan trekken. Een vijftiental oudere boeren meldde zich om mee te doen. Onder dat gezelschap bevond zich ook landbouw- voorlichter Jan Koolhof, die duidelijk liet zien dat hij nog wel eens iets anders dan een pen voortduwde. Het zichten was nodig om eerste een strook te maken waar de trekker zou kunnen rijden zon der het gewas te beschadigen. Het was opvallend dat veel mensen de slag nog in hun vingers hadden. Het gaat erom met een soepele polsbeweging de zicht. De Oude Trekker en Motorenclub bleek in de roos te hebben geschoten door een McCormick trekker uit 1948 een zelfbinder van hetzelfde jaar en fa brikaat in te zetten voor deze klus. De fraai gerestaureerde machines van Piet Voor de derde keer gaat 17 sep tember de cursus „Opnieuw lezen en schrijven voor volwassenen" van start. Er is nu weer plaats voor een beperkt aantal deelnemers. De cursus is bestemd voor al diege nen die het Nederlands niet zo goed meer kunnen lezen en schrijven. Die bij voorbeeld nooit een vakantiekaart ver sturen aan vrienden, hoewel ze dat dol graag willen, maar zich schamen voor hun handschrift of voor hun taal fouten. Ook komt het voor dat mensen hun kinderen eigenlijk niet voor durven lezen, omdat ze daarvoor niet vlug ge noeg kunnen lezen. De lessen worden gegeven in kleine groepjes van twee tot vier deelnemers. Doordat de groepjes zo klein zijn kan er veel aandacht gegeven worden aan iedereen apart. Behalve on derwijs in de Nederlandse taal is het ook mogelijk om lessen te krijgen in eenvou dig rekenen. De duur van de cursus is niet vastgesteld; ieder kan mee blijven doen tot hij of zij vindt dat het lezen en schrijven goed genoeg gaat. De meeste mensen dien in ieder geval één of twee jaar mee. De cursus kost f\5,— per maand, kof fie inbegrepen. De lessen Nederlands worden gege ven op maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur, de rekenlessen zijn ook op maandagavond van 19.00 tot 20.00 uur in het dorpshuis d'Ouwe ULO in Den Burg. Met iedereen die zich opgeeft wordt, voordat de lessen beginnen, con tact opgenomen en een gesprek ge voerd. Het ligt voor de hand dat de kans groot is dat de mensen voor wie dit stuk je bestemd is dit niet lezen. Als mensen die dit lezen in hun directe omgeving personen kennen waarvan ze weten of vermoeden wat deze cursus iets voor hen zou zijn, worden ze verozcht hen op de mogelijkheden attent te maken. Op gave is mogelijk bij Mijkje Uittenbo- gaard, Hogereind 20, De Waal, tel. 02220-4203 of Siem Zijm, Postweg 175, De Cocksdorp, 02225-741. De paarden Oberon en Mercury van Willem Goënga uit Den Hoorn zijn in de provinciale concourscompetitie hoog geëindigd. Oberon werd tweede in de grote limiet, terwijl de dieren als tweespan tweede of derde zijn gewor den in de open klasse. Dit weekend stuurde Henk Spigt Oberon tijdens een concours van „De dag van het paard" in Hoorn naar een tweede plaats in de gro te limiet, terwijl Willem Goënga met het tweespan tweede werd in de open klasse. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, telefoon (02220) 2016. E Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Dokter Barnard is met vakantie van E 3 t/m 21 september. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. Groothuis, Marelstraat 8, Den E Burg, telefoon (02220) 2996. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: H Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 E uur. Lidmaatschapskaart mee- brengen. Voor zeer spoedeisende tandheel- kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht H in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte E Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij- dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur. Zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 E uur. Buiten die tijd alleen voor spoed- eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. C. de Kruyff, tel. (02228) 643. i Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. i Spreekuur volgens afspraak: tele- foon (02226) 413. i Zelfhulpgroep voor partners van i verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla; I 's avonds (02223) 821 (Lies) Zondag 2 september 1984 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur dhr. M. Kuiper Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 11.00 uur ds. Verbeek De Koog 9.30 uur dhr. Pantekoek De Waal 9.30 uur ds. Verbeek Oosterend 9.30 uur ds. Brink Oudeschild 11.00 u. ds. De Jong De Cocksdorp 9.30 uur ds. De Jong DEUTSCHE EVANGELISCHE GOTTESDIENST De Koog 12.00 Uhr GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. R. J. Blaauw 19.30 uur ds. Blaauw, Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. J. Donker Viering H. Avondmaal 19.30 uur ds. J. Donker Viering H. Avondmaal GEREFORMEERDE GEMEENTE in Kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 17.15 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 14.30 uur intrededienst ds. L. D. G. Knipscheer Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgez. kerk, Kogerstraat Den Burg 19.15 uur Voorganger J. Pensen ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Herenkoor zondag: 10.45 uur, Dameskoor De Koog: zondag 9.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19. 10.30 - 11.20 uur Openbare lezing. 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie. Thema: Gesterkt door kracht die het normale te boven gaat. BAHA'I Weverstraat 106, Den Burg Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Bahé'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Alleen voor spoedgevallen tele- foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht- E plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eier- i land, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. De politiebureaus te Den Burg en De Koog van de groep Texel van de Rijkspolitie zijn elke dag geopend van 8.00 tot 18.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7