Uitstekend materiaal p zonnige fokdag voor Commandeur, Zuidewind, Eelman en Kikkert Containerbrandje ding van ietsers Af\ iken fietser sloten n greppel gen van de agrarische afdeling van het Texels beroepsonderwijs tonen de tien beste ramlammeren die aan het slot van de keuring werden aangewezen en die op drie na allemaal afkomstig waren van C. Kikkert. 4 SEPTEMBER 1984 TEXELSE COURANT groot dreigde te worden. Sinds vorig jaar werd begonnen met alleen zwoegervrije dieren op de fokdag toe te laten, is een nieuwe fase aange broken in de geschiedenis van het stam boek. Hin zei tevreden te zijn over de voortvarende aanpak van het zwoe gersprobleem en sprak het vertrouwen uit dat spoedig het overgrote deel van de bedrijven weer aan de schapenfokdag kan meedoen. PAGINA 5 Promotie Burgemeester J. A. Engelvaart wees in zijn praatje op de vele promotie- aktiviteiten met betrekking tot Texels lamsvlees. Lamsvlees maakt deel uit van het Hoornder hart" en met een Texels lamsvleesgerecht won chef-kok Jan Wolter Timmerman de tweede prijs van het concours culinair grand prix Manda rine Napoleon. In tegenstelling tot vroe ger kun je Texels lamsvlees nu overal krijgen. De burgemeester sprak zijn spijt uit over de nieuwe vertraging die zich heeft voorgedaan bij de Kroonbehandeling van het bestemmingsplan Buitengebied, waardoor de onzekerheid (voor onder andere agrariërs) nog wel een jaar zal voortduren. Wat die agrariërs mogelijk wèl zal aanstaan, is dat het land schapspark van de baan is, hoewel over de aanwijzing van relatienotagebieden nog altijd wordt gepraat. In de nacht van zaterdag op zondag moest de brandweer in de kleine uurtjes uitrukken om een containerbrandje ach ter hotel De Lindeboom te blussen. De rook was de keuken ingedreven en had het brandalarm af doen gaan. Later blank diezelfde nacht ook in contai ners i li de Apotheek, bij Drukkerij v/'hLanyeveld De Rooy bv en bij het Texelse Boysveld brand was gesticht. Van de daders is niets bekend. uienjarige Texelaar verleende oen zeventienjarige eiland- - voorrang op de kruising rsomlaan. Beide jongens i ifietsen, één van hen na de aanrijding onder dok- Jeling stellen. reed door de Molenstraat jatrixlaan en zag de van rechts eesomlaan rijdende bromfiet- Beschouwingen Tijdens het diner na afloop van de keuringen gaven juryleden beschouwin gen van de rubrieken die zij hadden ge keurd en kwamen daarbij tot overwe gend zeer gunstige conclusies, al had den ze ook wel aanmerkingen die de fokkers zich moeten aantrekken. Zo noemde jurylid C. Vis de rubrieken oude en 2-jarige rammen niet bijzonder sterk. Van de oude rammen drong dan ook geen dier tot de kampioenskeuring door. Eén van de 2-jarigen stak er echter met kop en schouders bovenuit en die werd dan ook kampioen. ,,Een vaderdier zoals we graag willen zien". De reservekampi oen deed er weinig voor onder maar zijn huid was iets minder. Nummer drie bij de kampioenskeuring paste goed in dit rijtje maar was wat te fijn in de benen. De ru briek 1-jarige rammen was een van de sterkste rubrieken, met de genoemde jeugdkampioen en reservekampioen van Commandeur als uitschieters. De jeugd kampioen kenmerkte zich door een fraaie huid maar had in de voorhand iets mannelijker gekund; bij de jeugdreserve- kampioen was het precies andersom. Over het géKeel" gezien was er duidelijke vooruitgang bij vorig jaar; met name in de jongere rubrieken. Jurylid P. A. Bakker die de twee- en drietallen had gekeurd, noemde de ru briek tweetallen uitgesproken matig, wat merkwaardig is omdat het veel een voudiger is een goed tweetal dan een drietal samen te stellen. De jury hield het erop dat de fokkers de rubriek tweetallen kennelijk als „sluitpost" hebben be schouwd en er dus onvoldoende serieu ze aandacht aan hebben besteed. De bevindingen van de overige juryle den waren overwegend positief. De heer A. Appel klaagde dat zijn team veel tijd had moeten steken in het rechtop zetten van de te keuren dieren; daar wilde hij voortaan assistentie van de landbouwaf- deling van het beroepsonderwijs bij heb- Kees Commandeur met jeugdkampioen en resei I Jaap Zuidewind met de reserve-kampioen. ben. M. W. Meinsma toonde zich en thousiast over de kwaliteit van de viertal len ooien. ,,Een genoegen om zulke viertallen op Texel te mogen keuren". Zo wel Kikkert als Commandeur waren met excellent materiaal gekomen. De dieren van Commandeur vertoonden echter wat meer ruimte in de achterstellen. P. Donker deed verslag van de moeiza me operatie die het aanwijzen van de tien beste ramlammeren was geweest. Ze moesten uit een vijftigtal kandidaten worden gehaald, maar het tiental dat uiteindelijk overbleef was dan ook een uiterst uniform en goed koppel. (Volledige keuringsuitslagen in de vol gende krant). inq Van der Ster ^verbrandde wat afval op het erf van hun Roef' nabij de veerhaven. 5 buurt dacht blijkbaar dat er n alarmeerde de brandweer. maar trad niet tegen het op bijna gedoofde vuurtje op jeen gevaar was voor de i it tienjarige Tilburger die zon- :nd omstreeks half vier op de n»at in De Koog fietste was zo Li bewoners hem staande hiel de politie waarschuwden. De werd ter ontnuchtering Bejarige kampioensram van L. C. Eelman, Oosterend. Het door de jury zeer geprezen kampioensviertal ooien van C. A. Commandeur. ook leken zijn. Via de microfoon werd deze keer wat toelichting gegeven op het keuringsritueel dat zich in de ring voltrok. Voor wat extra cachet was ge zorgd door de juryleden in witte jassen te steken. Bij de opening van de schapenfokdag, 's morgens in hotel De Lindeboom, blik te voorzitter Hin van het Texels Scha penstamboek van Noordholland nog even terug op het onlangs gevierde 75-jarige jubileum van het stamboek. Hij bracht in herinnering dat in 1920 voor het eerst een schapenfokdag werd ge houden, toen nog georganiseerd door de plaatselijke afdeling van de Hollandse maatschappij van Landbouw. Later werd ook de LTB erbij betrokken. In het begin mocht iedereen dieren ter keuring aan bieden; ook niet geregistreerd wolvee stond toen dus op de Groeneplaats. Dat was zelfs in 1934 nog het geval blijkens de verzuchting van de toenmalige voor zitter, dat er nog heel wat water door het Marsdiep zou stromen voordat uitslui tend geregistreerde stamboekschapen op de fokdag zouden zijn. De gemeente nam de organisatie van de fokdag over en sinds 1952 wordt op de bedrijven die willen inzenden een voorkeuring gehou den. Deze selectie vooraf was nodig om dat het aantal inzendingen overmatig nacht van zondag op maandag >m 5.15 uur bij de politie een mel- nrujn dat aan de Ruigendijk in De aanrijding was gebeurd. Toen doende patrouille ter plaatse bit-.-ek een 23-jarige Texelaar met gen in een greppel te zijn gere- V' man was ongedeerd. Na varn hij in aanmerking voor woef. Zijn auto werd voor nderzoek uit het verkeer ;ct/0 van de tien beste ramlammeren (uit een aanbod van vijftig stuks) in volle gang. jaarlijkse Texelse schapenfokdag, die a/s gevolg van de kegelen tegen de beruchte zwoegerziekte toch wel een m had gekregen, begint zich aardig te herstellen. Op de wep/aats was gisteren veel zwoegervrij wolvee van uitste le kwaliteit te zien, waar de jury zich zeer enthousiast over nde. laarlijkse hoogtijdag van de Texelse penfokkerij werd begenadigd door jangenaam zonnetje, dat de 's mor- vroeg tijdens een onweersbui nat den vachten snel droogde. De be- ielling van het publiek was vrij en er was sprake van levendige i (kampioen werd de tweejarige van fokker-eigenaar L. C. Eel- i uit Oosterend uitgeroepen en "ve-kampioen werd een dier van fouw R. Zuidewind uit Oude- d, gefokt door A. Brans Pzn. :or fokker Kees Commandeur Den Hoorn verliep de keuring succesvol. Hij was fokker- inaar van de rammen die resp. jeugdkampioen en reserve- kampioen werden aangewe- maar ook het kampioensviertal ooien was een inzending van Een opmerkelijk succes bij het inzen den van ramlammeren boekte C. Kikkert uit Driehuizen. Van de tien beste ram lammeren die aan het slot van de keurin gen tijdens een langdurige „afvalrace" werden aangewezen, waren er maar liefst zeven van hem afkomstig. De drie overigen kwamen van resp. de fa. Hin Zn., C. A. Commandeur en W. J. Bakker. Jaap Eelman kreeg uit handen van C. A. Commandeur de beker wegens het inzenden van de meest produktieve ooi. Dit dier wierp in zes keer totaal 17 lam meren en bewees daarmee dat het met de vruchtbaarheid van het Texelse scha penras (soms) best in orde is. Witte jassen Hoewel de schapenfokdag nog steeds een evenement voor insiders is, houden de organisatoren er steeds meer reke ning mee dat onder de toeschouwers

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 5