Geluidbegrenzers in disco's en a.u.b. de deuren dicht Paviljoen 3" kon blijven staan.... ,,Een best tuigpaardje" Provinciale commissies miÉSS Commissie A en O besprak wet geluidhinder VERVOLG VAN PAG. 1 Koud buffet met Texelse produkten Collectanten gezocht Herfstvakantie speel-o-theek UITNODIGING HAVEN RESTAURANT TEXEL PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 OKTOBER 1! WkVXm' -si In de raadscommissie Algemeen en Organisatorisch beleid werd gisteravond de geluidhinderverordening Texel besproken. Het betreft een pakket van eisen voor het gebruik van geluidsapparatuur in horecabedrijven. Een pakket dat voortvloeit uit de landelijke wet op de geluidhinder. Dat had een pittige discussie tussen horeca en gemeente kunnen opleveren (zoals die ook over de sluitingstijden is gevoerd) maar gisteravond bleken alle partijen het met elkaar eens. Het enige grote vraagteken werd gesteld door Frits Dijkstra van Horecaf die tevreden was over de verordening maar hoopte dat daar de nodige controle op naleving van de regels bijgeleverd kan worden. Dat alle betrokken partijen een eensluidend standpunt voor de commissie konden presenteren lag aan het overleg dat de gemeente met de Texelse afdeling van Horeca Nederland over de verordening heeft gevoerd. Het werkstuk dat door algemene zaken was opgesteld vond aanvankelijk geen genade bij de horecabond. In gesprekken kwam men tot compromissen. De geluidhinderverordening Texel gaat er van uit dat geen vergunningen meer afgegeven worden voor het gebruik van geluidsapparatuur in café's e.d. Op verzoek van de Texelse afdeling Horeca Nederland zijn er in de verordening verschillende categorieën bedrijven en zullen alleen de ,,zware" (nachtbedrijven, disco's en danszalen) nog wel vergunning moeten vragen voor het ten gehore brengen van mechanische muziek. Aanvankelijk had de gemeente het plan voor alle horecabedrijven een geluidbegrenzer op de apparatuur verplicht te stellen. Daarvan is later afgezien omdat, bijvoorbeeld, restaurants kosten moeten maken voor een begrenzer die in een dergelijke rustige ambiance geen nut zal hebben. Een geluidbegrenzer is een soort vergrendeling in de geluidsapparatuur waardoor een bepaald aantal decibels niet kan worden overschreden. Voor disco's, danszalen en nachtcafé's is een geluidbegrenzer wel verplicht maar voor de overige bedrijven zal het afhangen van de herrie die ze produceren. Als ér klachten komen kan een begrenzer verplicht worden gesteld, waarbij uiteraard eerst het geluid bij het betreffende café wordt gemeten. Het college had in de verordening ook opgenomen dat het geluid in disco's e.d. een maximum aantal decibels niet mocht overschrijden. Plafond Daartegen kwam groot protest van Horeca Nederland. In disco's komt geluid voor met een kracht van 110 a 115 decibel maar het college stelt daarbij dat dit piekwaarden zijn (uitschieters naar boven) omdat bij een constante belasting gehoorbeschadi- ging had moeten optreden. Horeca Nederland is tegen een geluidsplafond" in danszalen omdat er een wet op stapel staat die het maximum geluidsniveau in dergelijke bedrijven gaat regelen. ,,Als Texel nu in een plaatselijke discussie tot een maximum komt, sluiten we straks misschien niet aan bij de landelijke wet. De regering onderzoekt momenteel alle mogelijkheden en onmogelijkheden van geluid in disco's, juist met het oog op de volksgezondheid. Wij wachten de uitkomsten van dat onderzoek en de rijkswet liever af," aldus Mans Segers van Horeca Nederland gisteravond. Peter Bakker en Tine Krijnen-Bays waren daar niet zo gelukkig mee. Bakker vroeg of het college misschien van mening was dat „disco's binnen ongelimiteerd herrie mogen produceren" en mevrouw Krijnen vroeg hoe lang het nog duurt voordat een landelijke verordening van kracht wordt. Men verwacht die wet binnen twee jaar. Engelvaart was het met Bakker eens dat er niet ongelimiteerd geluid „gespuwd" kan worden in dansgelegenheden. „Maar dat gebeurt nu zonder verordening ook niet. Bovendien is het geluid in zo'n zaak moeilijk meetbaar. Boven de dansvloer concentreert zich het volume en daarnaast is het al vaak weer veel zachter. Dat kunnen we moeilijk in een verordening vastleggen." De verordening is in de eerste plaats bedoeld om geluidsoverlast buiten horecagelegenheden te beperken. Daarom zullen geluidmetingen ook altijd buiten plaatsvinden. Ambtenaar Koos van de Burgh legde uit dat je als eigenaar van een café dus zelf de herrie in de hand hebt. „Als je veel lawaai wilt maken in je café moet je geluidsisolerende maatregelen treffen en die kosten veel geld. Doe je het rustiger aan dan kun je geluidsisolatie achterwege laten." Voor de centra van De Koog en Den Burg zullen geluidszones worden vastgesteld en dat komt er globaal op neer dat het muziekgeluid uit café's en disco's tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's morgens niet harder mag zijn dan 40 decibel. In de avond varieert dit van 50 tot 45 decibel. Problemen Frits Dijkstra bracht naar voren dat de geluidmetingen uitgevoerd zullen worden met ramen en deuren dicht maar de herrie op straat ontstaat vooral omdat disco's en café's zomers de deuren open zetten. „We hebben daar in De Koog deze zomer problemen mee gehad. Er zijn horecabedrijven waarmee je dat kunt bespreken en die houden de deur dan ook zoveel mogelijk dicht. Anderen trekken zich niets van onze klachten aan en hangen zelfs geluidsboxen aan de gevel. De goeden moeten hier weer onder kwaden lijden", aldus Dijkstra, eigenaar van een hotel aan de Nikadel. Van ambtelijke zijde werd meegedeeld dat de luidsprekerklachten volgend seizoen zeker aandacht zullen krijgen. „We houden deze meneer naar aanleiding van klachten goed in de gaten". Koos van de Burgh legde uit dat er ook metingen verricht zullen worden als een bedrijf op een zomeravond draait. „Ze moeten gewoon aan onze normen voldoen en klachten worden behandeld." Peter Bakker vroeg of het niet mogelijk was in de verordening op te nemen dat men eventueel dubbele deuren aanbrengt waardoor er minder geluid naar buiten ontsnapt. Bij discotheek De Metro hebben deze dubbele deuren o.a. voor een goede geluidsisolatie gezorgd. Een dergelijke eis is niet vast te leggen, zo werd geconcludeerd. De horecaexploitant moet zelf bepalen hoe hij aan de eisen wil voldoen. Mans Segers zei dat de horecaondernemers doorgaans ook verantwoordelijk worden gesteld voor de herrie op straat. „Dat is een gevaarlijke duscissie en het is fout om de café's daar, in ieder geval alleen, de schuld van te geven. Wie moet je verantwoordelijk stellen voor de openbare orde? We willen er wel aan meewerken die orde zoveel mogelijk te handhaven." Peter Bakker kwam daarop met de humoristische suggestie muilkorven als geluidbegrenzers verplicht te stellen voor nachtelijke schreeuwers. De concept-verordening komt nog ter sprake in de gemeenteraad waarbij de raad nog wijzigingen kan aanbrengen, onder andere wat betreft geluidsniveau in de horecagelegenheden. Getuige de rustige discussie gisteravond is die kans gering. Wie meedoet aan een verloting van een Texelse vereniging hoeft doorgaans niet lang op de uitgeloofde prijzen te wachten. Tijdens toneelavonden krijgt degene met het goede lotnummer de stukken zeep of de rookworst vaak vanaf het podium in de handen geworpen en andere clubs hanteren het systeem dat de prijs meteen na de trekking afgehaald kan worden bij het woonhuis van de secretaris. Dat was met de jubileumverloting van de Vrienden van het Paard afgelopen zomer even anders. De vereniging stelde a/s hoofdprijs een merrieveulen beschikbaar en die kon tijdens het concours hippique niet meteen overdragen worden. De hoofdprijs was namelijk op 9 juni geboren en moest nog enige maanden bij de moeder blijven. Winnares GittaWitte van hoeve ,,Wezenspyk" aan de Hoornderweg moest tot zaterdag wachten. Getuige de reacties bij de overdracht zaterdagmiddag was de hoofdprijs dat wachten waard want vader Marius Witte zag het vier maanden oude dier en concludeerde meteen dat zijn 20-jarige dochter „eer? best tuigpaardje" had gewonnen. Dat kon ook bijna niet anders want de merrie was uitgezocht door deskundigen van het Warmbloed Paardenstamboek in Nederland. Enkele bestuursleden van de Vrienden van het Paard gaven Gitta tevens de papieren die behoren bij de merrie ,,Carola" en daaruit bleek volgens de aanwezige experts dat de hoofdprijs uitstekende ouders en voorouders heeft. Caro/a is gefokt door L.G. Wagemaker uit het Noordhollandse De Weere en komt voort uit vader Rentheer en moeder Til/ie. Paardenkenners zullen nu ongetwijfeld goedkeurend knikken. De vreugde was zaterdagmiddag dan ook algemeen en het aanvankelijk wat schichtige dier leek snel te wennen aan zijn nieuwe omgeving toen ze kennis maakte met de oude glorie van Wezenspyk: een 32-jarige merrie, eigendom van Marius Witte. Op de foto (geheel rechts) Gitta Witte met haar prijs. Zoetelief bij zijn met zandwallen en plastic beschermde strandpaviljoen. De zandsupp/etie is nu zo ver gevorderd dat paal 20 (toegang Badweg) is bereikt. HetPaviljoen 3" van Gerard Zoetelief heeft echter niet hoeven wijken. Dank zij medewerking van Rijkswaterstaat en Boskalis werd rond het strandpaviljoen een met plastic versterkte dijk gemaakt, waar de water- en modderstroom die soms van de stort" afkomstig is, geen vat op kreeg. Het nieuwe strand wordt momenteel rond deze dijk opgespoten en de bezoekers van het paviljoen zitten daar dus met hun neus bovenop. Mede omdat Paviljoen 3 het enige strandpaviljoen in De Koog is dat tot en met de herfstvakantie blijft staan, doet Zoetelief thans goede zaken. De afspraak dat het paviljoen op een dergelijke wijze zou worden ontzien en dus niet hoefde te worden afgebroken is maanden geleden al gemaakt. Toen zag het er nog naar uit dat de zandsuppletie dit punt weken eerder zou bereiken. Boskalis heeft toch nog vrij veel vertraging ondervonden. Enkele keren was er technische pech waardoor de zaak voor reparatie moest worden stilgelegd, enkele stormen strooiden roet in het eten maar ook was gedurende vrij lange tijd de „produktie" niet optimaal omdat de pijp een te „watering" mengsel ophef strand spoot. Het laatste pechgeval deed zich vrijdag voor toen een der pompen van de zandzuiger uitviel als gevolg van het defect raken van een olieleiding. Het onderdeel werd per taxi vanuit Papendrecht aangevoerd zodat het zandspuiten 's avonds kon worden hervat. Morgen komt het werk opnieuw stil te leggen omdat dan de stalen zinker met drijvende leiding (de verbinding tussen de zandzuiger en de pijpleiding op de wal) wordt omgelegd, waardoor de totale afstand aanmerkelijk wordt bekort. Het wordt zeker half november voordat het werk kan worden afgerond. Rijkswaterstaat vindt dat de vertraging tot dusver vrijwel helemaal is veroorzaakt door overmacht en zal daarom geen boete eisen wegens overschrijding van de overeengekomen termijn. een groot probleem. „Niet alleen Den Helder geeft straks geld uit voor wegverbetering die afgedwongen wordt door het besluit van de minister, Texel heeft er ook vier miljoen voor nodig en gaat er alvast vanuit dat de provincie daarvan 90% subsidieert volgens de regels van de Wet Uitkering Wegen. Zo wordt dwars door ons prioriteitenschema heengefietst. Hier is een volstrekt onvolledige afweging van belangen geweest." Geuzenbroek vond ook de uurdienst voor Texel onaanvaardbaar en hij tilde zwaar aan het verlies van 25 arbeidsplaatsen bij Teso, terwijl de tarieven evengoed blijven stijgen. Geuzenbroek vond dat die vijftig miljoen niet moeten worden geïnvesteerd zoals nu de bedoeling is, maar dat de rente van dat geld gebruikt moet worden om de Teso- tarieven omlaag te brengen. Ameland-boten De communist H.W.«F. Onderwater vond dat van de twintig miljoen twee boten van het „Ameland-type" moesten worden aangeschaft en dat de dubbeldekker moet worden verkocht. Hetzelfde standpunt dus als in de Texelse gemeenteraad door het ondernemers-aktiviteiten In het Haven restaurant van Jan en Jenny Stolk wordt zaterdagavond een koud buffet-dansant gehouden dat geheel in het teken van Texelse produkten zal staan. Die produkten zullen in het buffet zijn verwerkt en er zal schriftelijk en ook mondeling informatie worden gegeven over deze produkten en over de producenten ervan. Die informatie komt uit de eerste hand want de meeste van de producen ten wonen de avond bij. Jan Stolk vindt dat de Texelaars zelfs/over het algemeen te weinig weten over de eet- en drinkbare produkten die op hun eigen eiland worden bereid. Door deze avond kan de mond tot mond reclame worden gestimuleerd, maar de familie Stolk heeft daarbij tevens een eigen zakelijk doel voor ogen. Het is de bedoeling het komende winterseizoen totaal drie uitgaansavonden te organiseren, telkens met een ander thema. De tweede avond zal in het teken staan van wijn en bij de organisatie daarvan zal een wijninkoper worden betrokken. De Texelse bedrijven die bij het koud buffet-dansant van zaterdag zijn betrokken, zijn de lamsvleesbedrijven Piet Brouwer en Fa. Goënga, bd- boerderij Sint Donatus, kaasmaker Anton Witte, Bakker Dros,.visrokerij P. van der Star en Truce Parlevliet met het likeurtje „Kees Boontje." (Pakt is vertolkt. Volgens Onderwater is er best markt voor de dubbeldekker en op deze manier zou de werkgelegenheid ook in stand blijven bij Teso. De CPN-er hechtte veel waarde aan de halfuursdienst en vond alleen daarom de dubbeldeks verbinding al verwerpelijk. Het leek hem verschrikkelijk om een uur te moeten wachten als je de boot juist hebt gemist. Voorzitter mr. J.l. Sanders (VVD) zei dat een halfuursdienst nu eenmaal niet realiseerbaar is gebleken. Van B en W van Texel had hij gehoord dat de Texelaars best tevreden zijn met een uurdienst. „Ze zijn er op ingesteld en zijn in ieder geval niet bereid om meer te betalen om elk half uur te kunnen afreizen." Verschillende statenleden vonden dat hij verkeerd was geïnformeerd. „Als u een rondje over Texel maakt, hoort u wel anders." Sanders betoogde dat Teso als particuliere onderneming een heel normaal beleid heeft gevoerd. De dubbeldekker is nu eenmaal het meest efficient. Teso zou voor een andere oplossing kunnen kiezen, maar dan zou er geld nodig zijn van de overheid maar tot dusver is niet gebleken dat de overheid dat wil geven. Teso kan zich niet veroorloven blijvend verlies te maken. Op tijd.... Alkma vond dat de mensen die de boot niet willen missen, gewoon moeten zorgen dat ze op tijd op de haven zijn. Dan hoeven ze geen uur te wachten. „Maar dat ik zo denk, zal wel komen door mijn luchtvaartverleden." Alkma vond het overigens wel „achteloos" dat de minister zomaar 20 miljoen heeft „geparachuteerd", kennelijk zonder zich te realiseren wat er nog meer moet gebeuren om de verkeersstroom in goede banen te leiden. Een verrassing was de 20 miljoen overigens niet, want in het voorjaar was al duidelijk dat het die kant zou opgaan. De gedeputeerde herinnerde eraan dat nadrukkelijk niet is toegezegd dat de provincie zal bijdragen in de kosten van de wegaanpassing op Texel en suggereerde daarmee dat de provincie op dat punt wel eens zou kunnen dwarsliggen. Het wegvallen van de halfuursdienst vond hij niet zo'n probleem. „De Texelaars vinden dat blijkbaar'niet zo belangrijk. Wie zijn wij dat wij hen dat opdringen?" Hij liet echter wel weten dat men op een „terughoudende" opstelling van de provincie kan rekenen wat de uitvoering van de plannen betreft. Van Gelder vond het onbevredigend dat de Texelaars de lasten moeten dragen van de hoge investeringen die Teso moet doen om dejJoor toeristen veroorzaakte piek te kunnen vervoeren. Hij twijfelde er sterk aan dat de toename van het vervoer waarop Teso rekent ooit werkelijkheid wordt. Volgens hem is er sprake van stabilisatie wat de toeristische tnelonn naar Texel betreft en hij verwachtte dat de sectoren die het op Texel moeten hebben van de verblijfsrecreanten, het moeilijk zullen krijgen. Texel doet er goed aan hetle zoeken in kwaliteit. Alkma vatte de mening van de meerderheid van de commissieleden samen door te stellen „Als de minister haar bod van twintig miljoen verhoogt tot vijftig miljoen, dan zijn er geen bezwaren meer van ons." Voor de Nationale collecte geestelijk gehandicapten, die van 22 tot 27 oktober wordt gehouden, worden op Texel nog enkele collectanten gezocht. Het gaat om de dorpen Den Hoorn, De Cocksdorp, De Waal en polder Hel Noorden. Degenen die de collecte ook op Texel willen doen slagen kunnen voor verdere informatie contact opnemen met Joke Bergman, telefoon 02220-2290. De speel-o-theek is gedurende de herfstvakantie gesloten. Dus woensdag en vrijdag is er geen uitleen van speelgoed. Na de herfstvakantie gas de deuren weer open voor kinderen van 0 tot 7 jaar. voor een koud-buffet-dansant. Zaterdag 20 oktober a.s. organiseert uw gastheer Jan C. Stolk een uitgaansavond, in de vorm van een koud-buffet-dansant. In het koud-buffet zullen voornamelijk Texelse produkten verwerkt worden. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het orkest ,,die Feegel". Voor verdere informatie en tafelreservering (02226) 310. het restaurant waar altijd alles vers is.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2