Optreden Rijkspolitiekapel wordt gevarieerd feest AROB bezwaar tegen NIOZ windgenerator Eilandburgemeesters willen snelle indeling Waddenzee Extra dia-avond te De Koog Karate training Tevoko wint van Wognum Doorgereden Albert Hoven liep marathon in Zwolle Snert en koffie voor zeilers SV0/Z bleef steken in rommelig spel PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 OKTOBER i De werkgroep Landschapszorg heeft zich niet neergelegd bij het positieve oordeel dat Gedeputeerde Staten onlangs gaven over de geplande windmolen bij het NIOZ, Tegen de door GS afgegeven „verklaring van geen bezwaar" lin het kader van de artikel 19 procedure) hebben zij nu bezwaar gemaakt krachtens de wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen AROB). Het is niet uitgesloten dat de werkgroep ook nog bij de Raad van State om schorsing zal vragen van de (nog te verstrekken) bouwvergunning door de gemeente. De werkgroep vindt dat er eerst een landelijke of provinciale planning moet komen, waarin is bepaald in welke gebieden „ingrijpende obstakels zoals deze windgenerator" wel of niet aanvaardbaar zijn. Het weghouden van dergelijke molens uit potentiële nationale landschappen zou voor de hand liggend zijn, zeker in het waddengebied met zijn verre horizonten. „Het argument van GS dat de molen niet zal domineren in het landschap in, verband met andere aanwezige landschapsontsierende elementen lijkt ons weinig reëel. Het gaat ons om het behoud van het hele Texelse cultuurlandschap in samenhang met de aangrenzende duinen, stranden, platen en het open Bergen probeerde van afstand te scoren maar keeper Drijver hield zijn doel schoon. Ruimte De tweede helft begon rommelig. De combinaties bleven uit en te "lange ballen waren voor de spitsen slecht te bespelen. Bergen kon de spitsen wel de ruimte in sturen. Vooral de linksbuiten en de aanvoerder speelden prima. Biem van Leeuwen werd gewisseld en Ger Vlaming maakte zijn debuut in het SVO team. Bij zijn eerste actie was hij gelijk gevaarlijk maar tegen het lichaamsgewicht van zijn tegenstander was hij niet opgewassen. Uit de vrije trap die hier op volgde scoorde Vlaming bijna. Het middenveld van Bergen begon de druk te vergroten. Coach Eelman wisselde Piet Daalder en bracht Gep Brouwer in de ploeg. Vrije schop De druk werd vergroot. Piet Gri.snigt moest pittig optreden en Jan Oosterhof moest zijn tegenstander soms laten gaan. Toen op links een SVO-overtreding werd gemaakt kreeg Bergen een vrije schop. De scheidsrechter vond dat de muur niet op afstand stond, maar de aanvoerder van Bergen schoot meteen. Jan Oosterhof, nog pratend tegen de scheidsrechter, hield de bal met de hand tegen en dat leverde een strafschop op. Deze werd door Kuiper verzilverd; 2 2. Hierna probeerde SVO nog wel de overwinning te forceren maar dat gebeurde te gehaast. Martin Land en Dirk Trap kregen met een gode combinatie een enkele keer wat lijn in het spel. Eindstand 2—2. Hedenavond draait de heer Veldwisch nog een keer zijn dia's van en over Texel. Plaats: Ned. Herv. kerk te De Koog, aanvang 20.00 uur en de entree is f2— kinderen ƒ1,—. Ondanks de hefstvakantie gaat de karatetraining vrijdag gewoon door van 17.00 tot 19.30 uur. Nieuwe leden kunnen altijd starten door de gescheiden training voor beginners en gevorderden. Inlichtingen 02220 3674, water van het Marsdiep en de westelijke Waddenzee. Het reeds aanwezig zijn van andere storende elementen zoals de aanlegsteigers van de veerhaven mag ons inziens geen vrijbrief zijn voor een nog verdere aantasting van het landschap", aldus de werkgroep in het bezwaarschrift, waarin ook wordt gewezen op het feit dat ook het NIOZ ooit eens in verband met het landschap van een plan voor hoogbouw heeft afgezien en een aangepast gebouw heeft laten ontwerpen dat in deze omgeving verscholen ligt. De door het NIOZ gewenste windmolen is ook strijdig met de maximum maten die in de gemeentelijke nota windenergie zijn Met een 1—3 zege over Wognum scoorde het eerste herenteam van Tevoko eindelijk drie competitie- punten. De promotieklasse debu tant uit West Friesland beschikte maar over één gevaarlijke aanvaller en dat was te weinig om het nog matig acterende Tevoko moeilijk te maken. Gebrek aan inzet leidde tot winst van Wognum in de tweede set, maar via 15—6 en 15 7 trok de Texelse ploeg de zaak weer recht. Een overtuigende 0—3 overwinning was het resultaat van de reis die dames 1 naar Schagen maakte. Tegenstander The Serve kreeg nauwelijks een bal aan de grond (1-15, 2-15, 14-16). Het derde mannenteam dreigt wederom de dupe te worden van spelersabsentie. Ondanks goedwillende invallers speelde het team in Julianadorp een slechte wedstrijd. Zeemacht behaalde een gemakkelijke 3 0 winst. Het nieuwe junioren meisjesteam blijkt zich snel aan te passen. Na de kansloze nederlaag van vorige week volgde nu een uitstekende rehabilitatie tegen Dues. Na de afgesproken vier sets hadden de teams de punten verdeeld: 2—2 en konden de Tevoko meiden terugzien op een goed gespeelde wedstrijd. Tegen Juvoc 1 miste het derde damesteam wederom dat extra stukje aanvalskracht om het karwei winnend at te sluiten. In een aardige wedtrijd was het uiteindelijk de ploeg uit Julianadorp die de gelijkopgaande partij in de vijfde set winnend afsloot. Het overlegorgaan stuurde donderdag een telegram naar de voorzitter van de kamercommissie met de volgende tekst. „Het algemeen bestuur van de Overlegorgaan Waddeneilanden op 11 oktober 1984 in vergadering bijeen op Terschelling verzoekt u eerbiedig het wetsontwerp inzake de gemeentelijke indeling van de Waddenzee met de grootst mogelijke spoed in behandeling te willen nemen. De belangen van de bevolking van de eilanden zullen worden geschaad bij een verder uitstel van de behandeling van dit wetsontwerp." In het telegram wordt verwezen naar eerdere verzoeken om vaart te zetten achter de gemeentelijke herindeling. Het overlegorgaan blijft volharden in het uittreden van de Vereniging Contact Waddenzeegemeenten. Dat genoemd. Vraagtekens zet de werkgroep bij de bewering dat de molen een kostenbesparing van 12% bewerkstelligt. Men vindt daat het NIOZ te simpel denkt over de problemen die optreden bij de aanpassing aan de bestaande installaties en het PEN electriciteitsnei Van 12% kostenbesparing (waaraan het NIOZ de urgentie van de molen ontleende) kan volgens de werkgroep geen sprake zijn. Er is derhalve geen urgentie en dus is een artikel 19-procedure niet op zijn plaats. Men vindt verder dat grotere windgeneratoren alleen voordeel geven als ze door electriciteitsmaatschappijen worden gepland en geëxploiteerd en worden opgenomen in het net. ,,Door de overheid gecentraliseerde produktie zal het voordeligst zijn en biedt de beste mogelijkheden tot .bescherming van onze landschappen en ons (menselijk) milieu. Hobbyisme van andere (semi) overheidsdiensten lijkt daarbij niet op zijn plaats." Tegen het tweede Juvoc team kon Tevoko 3 slechts één set overtuigen. Het team is minder sterk dan de vorige competitie en moet dat dan ooi in de resultaten merken. Training In verband met de herfstvakantie gaa- alle Tevoko trainingen deze week niet door. Heren 1 en 2 spelen woensdagavond om 19.30 uur een oefenwedstrijd in de Koninghal. A.s. zaterdag speelt Tevoko weer een volledig programma in Ons Genoegen. Mini's Het jeugdbestuur van Tevoko hoopt weer snel te kunnen starten met de onderlinge mini-wedstrijden, die gebruikelijk voorafgaan aan de thuiswedstrijden. Via de lagere scholen en andere publicaties zal onder de jeugd tot 12 jaar een wervingsactie ondernomen worden. De huidige mini's trainen elke dinsdag in Ons Genoegen vanaf 16.15 uur onder leiding van Peter de Hoogh en heten leeftijdgenootjes en ouders welkom bij een kennisname van de volleybalspon. De mini's spelen onderlinge wedstrijden en nemen aan diverse toernooien, zowel op Texel als aan de vaste wal deel. Inlichtingen over mini- volleybal bij Jan Mevius, 02220-4636. Een Volkswagen Golf personenauto, die donderdag op de parkeerplaats bj de Dagmarkt in Den Burg ston, werd daar door een onbekende automobilist (waarschijnlijk iemand die dezelfde parkeerplaats heeft willen verlaten en daarbij misreed) aangereden, waarbij plaatschade ontstond. moet gebeuren per 1 januari. Texel blijft, zoals bekend, lid van de vereniging. Ook werd tijdens de conferentie bekend gemaakt dat Rijkswaterstaat het voornemen heeft het voorjaar een symposium te houd# over het beheer van de Waddenzee. Deze mededeling werd met gemengd* gevoelens begroet. De vergadering was teleurgesteld dat de eilanden niet van het begin af aan bij de voorbereidingen van het symposium zijn betrokken. Datzelfde kan gezegd worden van het regeringsplan om een olieleiding aan te leggen net langs de grenzen van het ontwerp- bestemmingsplan Waddenzee. Het bestemmingsplan is gemaakt door de eilanden en Wieringen. Het ontbreken van overleg met de waddeneilanden werd in de conferentie algemeen, betreurd. De burgemeesters en wethouders van de jaarlijkse waddenconferentie die donderdag en vrijdag op Terschelling werd gehouden, hebben deze bijeenkomst aangegrepen om bij de vaste kamercommissie voor Binnenlandse Zaken aan te dringen op een snelle behandeling van het wetsontwerp gemeentelijke indeling van de Waddenzee. Op de grote foto de Rijkspolitiekapel die vrijdag 19 oktober vanaf 19.45 uur optreedt in hotel De Lindeboom. De kapel werd op 30 juli 1949 opgericht als particuliere vereniging van politiemensen, die in hun vrije tijd muziek wilden maken. Later kreeg de kapel een officiële status. De groep is momenteel 80 man sterk en de leden zijn afkomstig uit allerlei plaatsen in het land. Eens per week komen ze in Nieuwegein bijeen voor de repetitie. Naast het gebruikelijke harmonierepertoire brengt de kapel veel eigentijds, speciaal gearrangeerd werk. De veelzijdigheid van de kapel blijmkt ook uit de suborkesten: een bigband, een steelband en een band van Egerlanders, die Oostenrijkse muziek speelt. In hotel De Lindeboom zal men met de kapel in alle gedaanten kunnen kennis maken. Kaarten voor het optreden zijn verkrijgbaar bij de afdeling culturele zaken van het raadhuis. Dat de kapel naar Texel komt, heeft te maken met de ingebruikneming van het verbouwde politiebureau. Het was de bedoeling dat men ter gelegenheid hiervan een concert op Texel zou geven, maar dat ging om organisatorische redenen niet door. Het optreden werd toen tot nader datum uitgesteld. Het heeft overigens een haartje gescheeld of ook het komende optreden zou niet zijn doorgegaan wegens het niet meer voor een normaal bedrag beschikbaar zijn van hotel De Lindeboom. Er werd aan gedacht de concertuitvoering in de Burgemeester De Koning-hal te geven en het amusementsgedeelte in de voorzaal van hotel De Lindeboom. Bij nader inzien leek dat echter weinig aantrekkelijk. De burgemeester De Koninghal is voor een dergelijke uitgaansavond niet bijster geschikt en ook een tocht naar het centrum van Den Burg om daar in de Lindeboom verder te gaan, zou niet bevorderlijk zijn voor de sfeer. Het zag er dus naar uit dat men de kapel niet kon ontvangen, maar dat werd met name in kringen van de plaatselijke politie zodanig betreurd, dat pogingen in het werk werden gesteld om toch de grote zaal van De Lindeboom voor deze bijzondere gelegenheid te huren. Dat is gelukt, volgens adjudant Scheuneman „op strikt zakelijke basis". Als enige Texelaar heeft Albert Hoven zaterdag deelgenomen aan de vierde marathon van Zwolle. Hij legde de ruim 42 kilometer af in 2 uur, 43 minuten en 13 seconden. Dat was een verbetering met acht minuten van zijn persoonlijke record. Hoven werd 33e. De marathon van Zwolle werd gewonnen door de Belg Routiers met een tijd van 2 uur, 21 minuten en 56 seconden. Aan de marathon werd deelgenomen door totaal 400 mensen. Hetzelfde aantal deelnemers was er voor de halve marathon waarin Kees Timmer uit Oosterend meeliep. Hij werd 19e met een tijd van 1 uur, 14 minuten en 32 seconden. De halve marathon werd gewonnen door Roelof Veld met 1 uur, 10 minuten en 45 seconden. Laatstgenoemde komt waarschijnlijk naar Texel om deel te nemen aan de halve marathon van De Waal. De rijkspolitiekapel komt om 13.00 uur op Texel aan en wordt per bus vervoerd naar het logiesadres hotel Bos en Duin. Om 14.30 uur wordt gerepeteerd in De Lindeboom en worden de geluidssystemen geïnstalleerd. Rondgang Op 16.00 uur begint de rondgang door Den Burg, echter niet door het hele orkest maar door de drumband, Onderweg wordt een aantal nummers „stilstaand" gespeeld, bij het verpleeghuis. De volgende route wordt gelopen: Start Groeneplaats/Elemert, rechtsaf Keesomlaan, ra. Beatrixlaan, ra. Hollewal (stop bij hoofdingang verpleeghuis), ra. Gasthuisstraat, rechtdoor Hogerstraat-, rd. Stenenplaats, rd. Weverstraat, ra. Parkstraat, einde Groeneplaats. Het orkest presenteert zich omstreeks 16.15 uur aan het gemeentebestuur op het terras voor het raadhuis, waarbij de drumband zich na afloop van de rondgang aansluit. De muzikanten gaan naar binnen voor een ontvangst door het gemeentebestuur. Het programma voor het concert dat om 19.45 uur begint, luidt als volgt: March Gammatique; Nabucco; Slavische R. no. 1; Una Noche en Granada; Gershwin. Pauze omstreeks 20.30 uur. Dragmet; Sentimental; Am. Patrol; Sweet Caroline; Fiësta ou tres Banda; Monday's child; Trumpetblues; S. Kenton; Frevo; High Society. Vanaf 22.00 uur komen de suborkesten van de kapel in aktie: de Big Band, de Egelanders en de Steelband. Daarbij kan worden gedanst tot 01.00 uur. De Big Band, een van de suborkesten van de Rijkspoltiekapel. Ida Mary bood hulp De motorreddingboot Ida Mary moest zaterdagmiddag om vier uur in aktie komen na een melding dat het zeiljacht „Bijou" vast zat op een zandbank in de Eierlandse Gronden, vlakbij de Vliehors. Het jacht maakte deel uit van een groep van twintig schepen, die bezig was met een Schuttevaer-race en zaterdag het trajekt Den Oever-West- Terschelling aflegde. De twee zeilers van de „Bijou", afkomstig uit Soest en Amsterdam, kregen halverwege Texel te maken met een gebroken harpsluiting, waardoor ze niet goed konden zeilen en ver achterop raakten bij de overige zeilers. Ze raakten later uit de koers en liepen vast op de zandbank. De Ida Mary kon het scheepje vrij snel lostrekken, mede omdat het water opkwam. De beide zeilers waren door het wachten en het water dat over het schip kwam, danig verkleumd en werden aan boord van de reddingboot genomen. De „Bijou" werd door de „Ida Mary" op sleeptouw genomen en bij De Cocksdorp voor anker gelegd. In het reddingboothuis werden de verkleumde zeilers getracteerd op snert en koffie. „Toen konden ze een beetje bijkleuren", aldus schipper Piet Jan Stolk. Beide zeilers brachten de nacht door in een pension. Maandag zeilde men terug naar Den Oever. Aan de reddingaktie, die bijna twee uur duurde, werd deelgenomen door Piet Jan Stolk, motordrijver Gerrit Moens, Teun den Braven en Hans Zuidema. Aan de wal verleende Peter Quartel assistentie. Hëmn Vorige week lieten de zaterdagspelers van SV Oosterend duidelijk zien dat men de kracht had een zware partij het hoofd te kunnen bieden. Afgelopen zaterdag tegen Bergen bleef de Texelse ploeg beneden de maat. Men behaalde weliswaar een gelijkspel tegen Bergen maar vaak was het wedstrijdbeeld rommelig en doorspekt met misverstanden. Dat SVO toch als eerste op voorsprong kwam gebeurde omdat Leendert Eelman op links een paar spelers passeerde en met een prima voorzet spits Rien Brouwer bereikte. Deze aarzelde niet en schoot keihard in: 1 0. Bergen, technisch sterker, verhoogde de druk op het SVO doel. Met kunst en vliegwerk kon SVO het doel schoon houden. Het meeverdedigen van het middenveld gebeurde te weinig zodat de bal vaak voor het SVO doel gebracht kon worden. Bij één van deze acties kon keeper Marco Drijver de bal nog met de toppen van zijn vingers aanraken. Het leer dreigde in het doel te verdwijnen maar Jan Oosterhof stond achter zijn keeper en kopte de bal via de lat uit het doel. Misverstand Nadat een aanval van SVO was afgeslagen schoot de keeper van Bergen de bal over laatste man Piet Grisnigt heen en Marco Drijver reageerde niet gelijk. Links buiten Pol reageerde meteen en voor Drijver de bal kon pakken was de stand 1—1. De wedstrijd was in deze fase nog wel het aankijken waard. Piet Grisnigt deed het als laatste man voortreffelijk en ook Jan Oosterhof knapte veel vuil werk op. Erik Kramer was deze middag als voorstopper goed bezig alleen zou hij zijn middenvelders eerder aan moeten spelen. Toen na 35 minuten Biem van Leeuwen de bal vrij speelde en Piet Daalder de bal meegaf zag deze Rien Brouwer op rechts versnellen. Brouwer, die deze keer de buitenspelval omzeilde, kreeg het leer mee. Brouwer kapte de bal, en schoot in de korte hoek keihard raak: 2—1 Kees Bremer was ook heel dicht bij een SVO-doelpunt maar de bal stuitte te hoog op en Bremer kon het hoofd

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 6