Zomerrecreatiewerk wil geen „minimaal pakket" FILM VERDEELDHEID OVER MANEGEPLANNEN cmmmm „Zelig" Raadscommissie besprak begroting ganger toss fiets m ock en rol! in Ouwe ULO ^aar in Oudeschild Commissie welzijn voelt niets voor meer subsidie Franchimon wint in Heiloo Samengestelde menwedstrijd oooooooooooo ERlUsDAG 16 OKTOBER 1984 TEXELSE COURANT PAGINA 7 toeristen hebben afgelopen meegedaan aan de sport- en miteit van ,,Recre-actief". De op de campings om mee te aan volleybaltoernooi, nachtspel, spelen, fietstocht, enz. steeg ten ite van 1983 met 27%. Het team, dat van alles iseerde in verschillende dorpen, meer deelnemers te trekken ihet jaar daarvoor. Dit alles voor •eer f58.000,— en dat is 22 mille dan het bedrag dat vorig jaar Ut werk werd besteed. Het had jgd van eerlijk besturen als de •ommissie voor Welzijnsbeleid ierdagavond een pluim had ien aan de mensen die dit laat hebben bereikt. Maar verder een opmerking over het goed jde jaarverslag kwam men niet. en passant werd verteld dat de werkers per dag gemiddeld 14 ■moesten werken voor een ■jaans schamele vergoeding kon deels, socialistische Pakt- :tie niet beroeren. Integendeel. De I-vertegenwoordiger concludeerde Hecre-actief door was gegaan op pude" (succesvolle) weg. Dat had ivat eenzijdig programma en weide recreatieleiders opgeleverd dan had men maar moeten tsnei uren naar de ideëen van het Pakt. elijke activiteiten moeten volgens partij veel meer door particulieren verenigingen worden georgani- tl. Voor de verenigingen levert dat jop en dat kan weer sch/en in ëtatiesubsidies voor de clubs. Een lekend idee. Voetbalvereniging jeven lerend zou zich met de damclub spijea hetzelfde dorp kunnen bezig :ien met het organiseren van Dooi welmarkten, ZDH Kan zich uktie iienstelijk maken bij de Hoornder ■derdag, SVC organiseert dan mede Durper feest markt, SV De Koog de ideale dub voor het meren van crosslopen en zo men we nog even doorgaan. !ijurlijk komt aan de vrije tijd van verenigingslid, zeker in het igseizoen, een einde maar dan men de raadsleden zelf als ticulieren mogelijk nog wat leuks onze gasten op touw zetten. We Éten met spanning concrete ystellen af. npings die sportieve recreatie op ■j35 terreinen bieden betalen dat afmaal zelf en het argument dat het fïijfsleven hier meer moet 'pringen gaat dus ook niet op. tmlijk, ook winkels en hotels iïen indirect voordeel van een reden toerist (die nog eens terug ut) maar dat heeft de gemeente Donderdagavond echter geen 'delijke voorstellen over het laten ebetalen van bedrijven, maar 'silgepraat over het al dan niet schaffen van crossfietsjes of 0iei Vs. De VVD is het in deze met het 'ft eens en ziet blijkbaar ook de mtione/e waarde van dit werk t. Als we er eens van uitgaan dat ■helft van de deelnemers zeer lieden is over Recre-actief (enquêtes iben uitgewezen dat dit percentage 5; i hoger is) dan is er sprake van een "i groep Texel-promoters voor ief weinig subsidiegeld. Ook is het 118 manweken werk. De PSP de werkgroep uit een plan in tienen dat duidelijk maakt hoe tntuele extra subsidie voor dit werk 'Worden gebruikt. Uit de discussie de commissie kan echter de xlusie worden getrokken dat de 'ikgroep die energie beter kan Heden aan het in vrije tijd 'happen van versleten sport- en dmateriaal. Een gemeenteraad die mond vol heeft over promotie en ■ikgelegenheidzou zeker wat aft de service en het bezig houden toeristen, eens wat verder moeten 'n dan de aanschaf van een Jpssfiets. het jeugdcentrum in dorpshuis Ouwe ULO wordt "derdagavond een rock en roll- ,ond gehouden. Oe vijftiger jaren zullen herleven met Antieke muziek en bezoekers van 'jeugdcentrum worden uitgenodigd 1 in rock en roll outfit te verschijnen B'bij de vetkuiven en petticoats 5raard niet geschuwd mogen Men. De zaal gaat open om 20.00 s ingang van vorige week is het Serencentrum ook elke Snsdagavond geopend vanaf 20.00 Vrijdag 2 november houdt de Vormde zusterkring in menwerking met de kerkeraad een jMar in dorpshuis 't Skiltje. De ^ar is open van 14.00 tot en met j® uur en de opbrengsten zijn voor 'zeemanskerkje. Degenen die uilen willen afstaan voor de bazaar Jnen contact opnemen met tel. 220-5364. „Het zomerrecreatiewerk is door de gasten van Texel als een zeer gewaardeerde service ervaren. Een service waarvoor de deelnemende recreatiebedrijven het volle pond betalen. Deze bedrijven en de gemeente Texel hebben in het afgelopen seizoen veel eer ingelegd met dit werk gezien de vele positieve uitlatingen van de recranten. Een stuk promotie waar een ieder blij mee mag zijn en waarvan een positieve werking uitgaat. Het is te hopen dat dit werk in de toekomst kan voortbestaan en dat de kwaliteit en kwantiteit verbeterd kan worden. Daarvoor is meer geld nodig maar het zal Texel zeker ten goede komen". Klare taal in het donderdagavond aan de raadscommissie welzijn gepresenteerde seizoenverslag van het zomerrecreatiewerk. De commissie was niet ontevreden over het verslag maar de vraag om meer geld om het werk vooral kwalitatief te verbeteren werd niet gehonoreerd. Joop van der Meer van de VVD was daarin het meest duidelijk. In het verslag staat de opmerking dat de beperkte financiële middelen en de grote arbeidsdruk tot de conclusie nopen dat het „zo eigenlijk niet kan". Van der Meer: „Dit is een aanvaardbaar minimum, zo kan het eigenlijk ook." In de gemeentebegroting van volgend jaar is hetzelfde bedrag voor dit werk opgenomen als dit jaar, dus inclusief de korting van 30 mille en inclusief de extra subsidie van de Welzijnsstichting waardoor het zomerrecreatiewerk kan rekenen op ƒ58.000,—. In het seizoenverslag wordt geconcludeerd dat de animo van de toerist is toegenomen. Men bereikte ongeveer 35.000 deelnemers. Daarvoor werden 47 recreatieleiders ingezet die allemaal enkele weken meedraaiden. In totaal leverde dat 118 manweken werk op. Volgens het verslag heeft het „minimum pakket" er voor gezorgd dat een wat eenzijdig programma werd gepresenteerd, opgebouwd rond wekelijkse volleybal- en voetbaltoernooien. De werkgroep zomerrecreatiewerk verwacht dat de animo van de toerist om deel te nemen aan dit soort betaalbare activiteiten zal blijven groeien en in samenhang met de doorgevoerde korting gaat dat volgens het verslag problemen opleveren. „De werkdruk van de recreatieleiders was onverantwoord hoog. Er werd zeven dag per week gewerkt en men maakte dagen van gemiddeld 14 uur. Dat gebeurde voor een vergoeding die voor de meesten lager ligt dan het minimumloon. Met meer medewerkers zouden meer recreanten zijn bereikt, zou de kwaliteit van het werk beter gewaarborgd zijn en zou van de recreatieleiders een redelijke prestatie zijn verlangd in overeenstemming met de uitbetaalde vergoeding en wijze van huisvesting." Oude voet Dirk Terpstra concludeerde dat het zomerrecreatiewerk dit jaar op de oude voet was doorgegaan terwijl de Pakt- fractie toch juist het voorstel tot korting had gedaan om te bewerkstelligen dat de activiteiten anders opgezet zouden worden. „We hebben gepleit voor meer particulier initiatief en de betrokken ondernemers moesten meer gaan betalen", aldus Terpstra. Wethouder Piet Zegers legde nog eens uit dat de krachten die op campings werken kostendekkend zijn. Voor hen fungeert het zomerrecreatie werk alleen als uitzendbureau. André van der Vliet van de werkgroep zomerrecreatiewerk legde uit dat niet alleen het keiharde werken en door De Egmondermeerloop van Heiloo voerde de 220 deelnemers langs een gevarieerd parcours. De weergoden waren de lopers goedgezind want de mooie zonnige herfstdag zorgde voor goede omstandigheden. Theo Franchimon draafde naar een persoonlijke recordtijd van 23 minuten en 40 seconden over zeven kilometer. Hij legde daarmee triomfantelijk beslag op de eerste plaats. Ook de gebroeders Dijker waren van de partij. Zij legden de afstand als volgt af: Eduard in 29.45 min (17e) en Maarten 32.10 min. (32e). De bekende halve marathon van Den Oever wordt gehouden op zondag 25 november. Verschillende lopers van de Atletiekvereniging Texel zijn van plan mee te doen. De Blijde Rijders houden zaterdag 27 oktober voor de tweede maal samengestelde men wedstrijden op het terrein bij jeugdhotel De Zilvermeeuw. Er kan in vier categorieën worden gereden: enkel- en dubbelspan, pony's of enkel- en dubbelspan paarden. Ook de traditionele onderdelen dressuur, marathon en vaardigheidsproef zitten in deze menwedstrijd. Daarvoor wordt onder meer gebruik gemaakt van de Dennen. De aanvang is 13.00 uur. Deelnemers kunnen zich voor één van de categorieën opgeven bij Tiny Bakker (tel. 02226-369) of Arie Brans (tel. 02223-223). Daar kunnen ook de dressuurproeven worden afgehaald. tijdgebrek de gebrekkige begeleiding van het personeel redenen zijn om meer subsidie te vragen. Het sport- en spelmateriaal slijt en een deel zal vervangen moeten worden. De activiteiten die zijn georganiseerd trokken veel mensen maar de werkgroep denkt dat er meer activiteiten zijn die erg veel deelnemers zullen opleveren. „Als we. bijvoorbeeld willen fietscrossen zullen we een paar crossfietsjes moeten hebben. Zo'n activiteit vereist een investering maar die sport is erg populair." Joop van der Meer vond dat de deelnemers maar voor die investering moesten opdraaien, oftewel de deelnemers bijdrage zal omhoog moeten om de kosten te dekken. In het geval van fietscross vond Terpstra dat er onderhandeld zal moeten worden met bedrijven die huurfietsen beschikbaar willen stellen. De surfinstuiven die afgelopen zomer zijn gehouden hadden ook de materiële steun van het Zeilcentrum Texel. Van der Vliet vond niet dat aan de toerist een veel grotere bijdrage gevraagd kan worden. „Ze brengen al veel geld in het laatje. Het gaat er toch ook om zoveel mogelijk mensen sportief vermaak te bieden." Vakkennis Paul Kikkert zei dat de recreatieleiders in het vervolg Texelaars moesten zijn. Nu waren slechts drie Texelaars bij het werk betrokken. Er zijn cursussen georganiseerd om Texelaars het zomerrecreatiewerk te laten uitvoeren. Dat laatste beaamde Van der Vliet maar de lichting van de laatstgehou den cursus was volgens de werkgroep nog niet ervaren gnoeg om full-time en zelfstandig mee te draaien. Bovendien hebben slechts twee van de zestien cursisten zich aangemeld. Aan hen werd aangeboden dat ze als stagiaires mee konden doen met behoud van uitkering. Dat wilde men niet. „We moesten ze gewoon afwijzen wegens tekort vakkennis." Van der Vliet vertelde dat het aangeboden programma elke week hetzelfde was geweest en dat voor bepaalde onderdelen was gekozen omdat men wist dat daar veel publiek op af zou komen. „Het is triest dat je met een minimale begroting ook niet eens wat anders uit kunt proberen." Dirk Terpstra had gelezen dat ook spelletjes waren gedaan in het zwembad en dat vond hij niet zo nodig. „In het zwembad is men al actief Om daar nog extra spelen te organiseren lijkt me niet zo noodzakelijk vooral als je als recreatieteam al een overvol programma hebt." Zeepkisten Projectleider Jitze Beintema legde uit dat de exploitant van het zwembad daar anders over dacht. De activiteiten in het bad werden gepubliceerd in de recre-aktiefkrant en daardoor kwam er meer publiek naar het bad. Wel zal geprobeerd worden de badmeesters meer bij het recreatiewerk in het zwembad te betrekken. Riet Huitema van het CDA zei dat de zeepkisten races alleen voor Texelaars waren. Beintema legde uit dat het zomerrecreatiewerk toegankelijk is voor Texelaars. Aan de races doen echter ook toeristen mee. Peter Bakker van de PSP had geconcludeerd dat de werkgroep akkoord was met de subsidie voor volgend jaar omdat geen bezwaarschrift was ingediend tegen het sociaal-cultureel plan. „Ik begrijp nu dat u toch meer geld wilt maar dan zal er wel een opzet gemaakt moeten worden wat jullie met dat geld willen. Dan kunnen wij bekijken of extra subsidie noodzakelijk is." Dirk Terpstra verklaarde dat extra geld voor vervanging van sport- en spelmateriaal „misschien nog kon". Het Pakt voelt echter niets voor uitbreiding van activiteiten. Getuige de reacties van de andere commissieleden was de animo om meer geld uit te trekken voor het zomerrecreatiewerk niet groot.. Peter Bakker: „Ik begrijp dat de lol er een bettje af is na de kortingsdiscussies afgelopen winter maar onze partij wil uw ideëen toch graag meer uitgewerkt op tafel hebben." Afgelopen De raadscommissie ging niet in op de aanbevelingen in het seizoenverslag buiten het recre-actief seizoen van zeven weken incidentele activiteiten voor toeristen te organiseren en Woody Allen is één van de meest creatieve filmmensen van deze eeuw en het lijkt wel of zijn bron nooit opdroogt. Bij elke nieuwe film probeert hij nieuwe technieken uit, bij elk verhaal creëert hij volkomen andere types en elke keer is hij beter, geestiger en genialer. Een nieuwslezers-stem vertelt het verhaal van ene Leonard Zelig, die in de jaren twintig voortdurend op andere plekken opdook, zich in de meest exclusieve kringen bewoog en van wie niemand meer wist dan dat zijn vader ook eens, met matig succes, de rol van Puck in Midsummernights Dream had gespeeld. Zelig begint opzien te baren wanneer duidelijk wordt dat hij de eigenschappen van een kameleon bezit: praat hij met een Indiaan dan heeft hij in minder dan geen tijd lang zwart haar en een vederdos, staat hij naast een neger, dan wordt hij zwart, praat hij met een dikke man, dan zwelt hij onmiddellijk op. Maar ook op geestelijk gebied voltrekken deze veranderingen zich: praat hij met een psychiater, dan is hij dat binnen de kortste keren zelf ook. (Achteloos laat hij dan zinnen rollen als: „Ik behandel op dit ogenblik twee Siamese tweelingen met gespleten persoonlijkheden. Ik krijg nu van acht mensen honorarium). Leonard wordt een psychologisch proefkonijn, totdat zijn zakelijke zuster daar een einde aan maakt en haar broer als bezienswaardigheid begint uit te buiten. Het publiek is enthousiast over hem: er worden liedjes op hem gemaakt (Oh you lizzard eyes!) er worden dansen naar hem genoemd, poppen en kledingstukken ontworpen met zijn naam. Ondanks de populairiteit is Zelig niet gelukkig en zijn vrouwelijke psychiater Eudora Fletcher (Mia Farrow) komt al snel achter de waarheid; Zelig wil bemind worden en dat is de oorzaak van zijn ongebruikelijke aanpassingsvermogen. Als de liefde zijn intrede doet wordt Leonard langzaam maar zeker weer een normaal mens. Dit prachtige epos van Allen opent donderdagavond Filmganger, aanvang 20.00 uur. mogelijk een beroep te doen op particulieren en verenigingen. Het mobiele team is dan namelijk nog niet aanwezig of alweer vertrokken. In het verslag wordt opgemerkt dat de sportieve recreatie langer zou moeten duren. „Het is opeens afgelopen en dat wordt als negatief ervaren door de toerist. Zaken die particulieren buiten de topweken zouden kunnen organiseren zijn volgens recreatief o.a. excursies naar electriciteitscentrale, wandeltochten met een plaatselijke gids, fiets- en bustoertochten, diavoorstellingen op campings en in hotels, excursies naar de molen of boerderijen. Ook wordt opgemerkt dat de VVV het zomerrecreatiewerk ook in haar uitgaven zoals de Texel-gids „behoort te vermelden". Dat de recre- actief krant voor het eerst informatie in het Duits heeft verstrekt heel veel deelname van oosterburen opgeleverd. Dat heeft wel tot gevolg dat de spelregels van toernooien en andere activiteiten nu ook in het Duits bekend gemaakt moeten worden. Vooral bij voetbal kwam het voor dat de Duitse toerist de regels anders interpreteerde dan de Hollandse. Dat zorgde soms voor een minder sportief verloop van een wedstrijd voetbal of volleybal. De raadscommissie welzijnsbeleid besprak donderdagavond in het raadhuis de begroting van volgend jaar. Het werd, net a's vorig jaar, meer een discussie over de zaken die niet uitgevoerd kunnen worden dan een gesprek over de voorstellen van het college wat wel bij de kop gepakt moet worden. Het college heeft voorgesteld in ieder geval de manegeplannen in aanmerking te laten komen voor investeringssubsidie (ƒ31.250,— en over dat idee ontstond de meeste discussie. Het Pakt, de PSP en de halve CDA-fractie zijn in ieder geval tegen een hoge prioriteit voor de manege. De VVD verklaarde voorstander te zijn en Texels Belang nam nog geen standpunt in. Voor het al dan niet uitgeven van investeringssubsidie heeft het college een drietal criteria opgesteld. Deze investeringen mogen geen kapitaals- lasten voor de toekomst opleveren, als het even kan moet het zorgen voor werkgelegenheid en als er voor hetzelfde plan tevens rijks- of provinciesubsidies verkregen kunnen worden hebben deze plannen voorrang. Terpstra zag aan deze uitgangspunten graag nog een vierde toegevoegd. Hij wilde dat investeringssubsidie ten goede komt aan plannen waar een zo breed mogelijke laag uit de bevolking iets aan heeft, met nadruk op de groep met lage inkomens. Wethouder Zegers zei dat deze suggestie in het college besproken zal worden. Toen Terpstra „zijn" vierde uitgangspunt had uitgesproken kon hij meteen meedelen dat de bouw van een manege voor zijn partij geen hoge prioriteit heeft. Op de college-lijst van plannen die niet worden uitgevoerd staan zaken die, volgens het Pakt, urgenter zijn dan de verwezenlijking van een manege. „Het plan is niet sterk onderbouwd. We verwachten nog ruimtelijke ordening problemen en het voldoet niet aan het uitgangspunt dat een brede laag van de bevolking er van moet kunnen profiteren." Daarnaast wilde Terpstra de ontwikkeling van het plan afwachten. Als er geen problemen komen in het planologische vlak is de gemeentelijke subsidie niet eens nódig. had Terpstra zich door de Stichting Manege Texel laten vertellen. Uitgekleed Het PSP raadslid Peter Bakker onderschreef de mening van het Pakt en Riet Huitema van het CDA deelde mee dat haar fractie verdeeld is. Jansen en Rienstra vinden de bouw van een manege op dit moment ook niet zo belangrijk. Het vrouwelijke raadslid had zelf een andere mening. „Het oorspronkelijke plan is behoorlijk uitkleed. Wat ze nu vragen is minimaal en het is voor de paardensport op Texel erg belangrijk." Piet Zegers zei dat het college de indruk had dat de manege een goede multi-functionele voorziening zou worden. „Dan is het plan rendabel". Terpstra zei dat de manege niet voor rijksgeld in aanmerking komt en het levert geen blijvende werkgelegenheid op. „Het voldoet dus ook niet aan de criteria van het college." Zegers verdedigde zich met de woorden dat het algemene uitgangspunten waren waaraan niet alle subsidieaanvragen precies moeten voldoen. Joop van der Meer kon meedelen dat de VVD de snelle bouw van een manege ondersteunt. „Het is een kleine eenmalige gemeentelijke investering voor een groot gebouw waar de paardensport goed mee uit de voeten kan. We zijn allemaal voor." Riet Huitema maakte wel I tegen de voorgestelde subsidie van 19 mille voor tennisvereniging Deuce. Eerder had deze club al subsidie gehad voor de aanleg van tennisbanen en oefenkooien en de CDA-vrouw voelde niets voor een aanvulling achteraf. „Er is nooit een toezegging geweest dat we volgend jaar weer geld zouden geven. Er is alleen gezegd dat we het welwillend zouden bekijken als Deuce met een aanvullende aanvraag kwam. Het risico was voor hen. Nu wordt via een achterdeurtje alsnog gepoogd het tekort gesubsidieerd te krijgen." Dirk Terpstra was het daarmee eens en Paul Kikkert zei ook dat Deuce, wat hem betreft, niet mocht rekenen op het volle pond. Terpstra vroeg wanneer het volumebeleid voor de Texelse musea „nou eens een keer" werkelijkheid wordt. De Pakt-man merkte weinig van dit beleid want het college wil weer geld uittrekken voor toiletten en groot onderhoud voor het Maritiem Museum. „De mensen die in het museum werken zeggen dat die nieuwe toiletten helemaal niet nodig zijn. Zij steken liever geld in nieuwe exposities om nog meer mensen te trekken." Wethouder Zegers antwoordde dat het volumebeleid er komt maar niet te snel. „Dan krijg je brokken. Daar moet je langzaam naar toe werken." Uitbreiding van het aantal wc's bij het museum was volgens Zegers echt noodzakelijk. „Burgemeester Engelvaart is secretaris van de Stichting Texels Museum en die heeft nooit anders begrepen dan dat er een groot tekort is aan toiletten bij het huidige bezoek. Het is daar vaak een noodsituatie", aldus Zegers. Uitzichtloos Op het lijstje van zaken die niet worden uitgevoerd staat ook nog steeds een voorbereidingskrediet voor een overdekt zwembad ip Den Burg, uitgesproken dat een overdekt bad in De Koog moet komen. Peter Bakker vroeg hoe het stond met de onderhandelingen rond het artikel 11 gebied. Zegers: „Eerst waren die gesprekken uitzichtloos maar we hebben nu weer wat hoop." Bakker vroeg wanneer er „iets tastbaars" openbaar gemaakt zou worden en Zegers antwoordde dat dit misschien in 1985 zou lukken. Dat het college geen haast wil maken met de aanleg van een honk- en softbalveld was voor Riet Huitema aanleiding een lans te breken voor dit verzoek van sportvereniging Texla. „Het huidige veld voldoet aan geen enkele eis". Zegers zei dat er plannen zijn om Texla in de toekomst op de gerenoveerde ijsbaan te laten trainen. „Voor een speciaal ingericht veld komt de club nog niet in aanmerking. Ze bestaan nog niet zo lang. Niet elke vereniging verdient meteen een eigen accommodatie", aldus de wethouder. Door Zegers werd meegedeeld dat het bouwplan voor een nieuwe slachtplaats bijna klaar is. Paul Kikkert van Texels Belang had in de begroting gezien dat vervoer van kinderen van de school in Midden- Eierland naar gymlessen in De Cocksdorp jaarlijks ƒ10.500— kost. Hij had meer onderwijsposten gezien met hoge vervoerskosten en concludeerde dat de gemeente voor dat geld beter „een eigen touringcar kan aanschaffen". De wethouder zegde een specificatie van deze onkosten toe. Bij de bespreking van de begroting van de openbare bibliotheek voor volgend jaar werd door de bestuursleden van de bibliotheek, W. Often en F. Blanken, verteld dat ook deze instelling de financiële touwtjes maar net aan elkaar kan knopen. Het is de bedoeling om de contributie voor volwassenen om die reden te verhogen tot 20,— en het bestuur hoopt dan volgend jaar nog wat geld over te houden voor de aanschaf van nieuwe boeken. Het was de bedoeling om dit jaar 350 nieuwe boeken aan te schaffen maar dat is door rijkskortingen op de begroting niet gelukt. Het uitlenen zelf wordt -geautomatiseerd en F. Blanken deelde mee dat hierdoor de service aan het publiek vergroot kan worden. „Onze medewerkers zijn er om informatie te geven over boeken. Nu zitten ze vaak

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 7