„Vriendenkring" prima in vier éénacters II jl Gemeente moet persleiding van Toes en Noordel overnemen IIJillHlv: 1 Actie bonden Tachograaf werkte niet Inbraak in strandpaviljoen Rijverbod Geen gym in Den Hoorn „De Potvis" Bibliotheek gesloten Voorlichtingsavond schapenhouderij Speelo-theek dicht FAMILIEBERICHTE PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 4 DECEMBER|iDA' evengoed al problemen want als iedereen in dienst blijft, moeten we straks veel mensen met onder houdswerk belasten en ik ver wacht dat er al spoedig geen on derhoudswerk genoeg zal zijn om hen aan de slag te houden, zodat een deel van hen er toch uit moet.' De Teso-directeur zegt dat de door de bonden geboden 4% nauwelijks meer is dan de landelijke ar beidstijdverkorting van 3%. ,,De solidariteit gaat dus niet verder dan 1%." Hij wijst er ook op dat de 12% die Teso nodig vindt, niet abrupt hoeft te worden ingevoerd. Het financiële effect is te bereiken door de komende jaren geen prij scompensatie uit te betalen. ,,Als Teso in stand wil blijven en ingaat op de eis van de bonden, zullen de tarieven 10% omhoog moeten. Als het echt nodig is, heb ik tegen tariefsverhogingen geen bezwaar, maar in dit geval zou het betekenen dat we een stuk verbor gen werkloosheid afwentelen op een beperkt deel van het publiek, namelijk de gebruikers van de veerdienst. Daar voel ik weinig voor. Wat het personeel en de bon den feitelijk willen komt neer op een loonsverhoging van 15%." Bij een donderdag uitgevoerde contro le maakte de politie proces verbaal op tegen een Helderse vrachtautochauf feur, nadat deze op de Nieuwlander- weg was aangehouden. De wagen bleek de voorgeschreven periodieke keuring niet te hebben ondergaan en de tachograaf werkte niet. Wegens dezelfde overtreding ging gisteren een 26-jarige Texelse chauf feur, die bovendien geen vervoersver- gunning kon tonen, op de bon. Hij is in dienst van een Texelse bedrijf, be trokken bij het verplaatsen van het kleidepöt van Oudeschild naar 't Horntje. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in het strandpaviljoen Paal 9, waarbij onder meer sigaretten en snoepgoed werden ontvreemd. De dader kon binnendringen door een ruitje te forceren. Het was een uitstekend idee van de Hoornder toneelvereniging De Vriendenkring om in plaats van het gebruikelijke avondvullende stuk een serie van vier éénacters te brengen. Zo'n toneelavond kan haast niet stuk, want de variatie is maximaal en dat staat op zich zelf al borg voor blijvende aandacht van het publiek, zelfs a/s de spelers minder goed op dreef zouden zijn. In de nacht van zaterdag op zondag werd een 40-jarige Texelse automobilist aangehouden die teveel drank had ge bruikt. De uitslag van de blaasproef was zodanig dat ook een bloedproef moest worden afgenomen. Dezelfde nacht werd een 21-jarige Texelaar wegens hetzelfde feit aange houden. Hier bleef het bij een bloed proef en een rijverbod van acht uur. In verband met Sint Nicolaas worden woensdag geen ZDH gymlessen gege ven in Den Hoorn. De Vriendenkring was het echter niet te doen om deze zekerheid. Men wilde wat anders, maar het moest wel goed zijn, in over eenstemming dus met de reputatie van deze vereniging. De keus viel derhalve op stukken waarvan er twee duidelijk niveau hadden ter wijl de twee anderen ook royaal uitstaken boven het soort éénac ters dat soms op bruiloften en an dere partijen wordt opgevoerd. Hoewel niet in alle vier stukken al le rollen even briljant waren, was de totale indruk van de avond toch buitengewoon gunstig. De Vrien denkring (of een andere vereni ging) mag best nog eens met iets dergelijks komen. Het publiek heeft zich geen ogenblik verveeld. Die totaalindruk had nog beter ge weest, als de stukken in andere vol gorde waren opgevoerd. ,,De eerbiedi ge lichtekooi" of ,,De loodgieters" had aan het slot moeten zitten. Het eerstgenoemde stuk van niet min der dan J.P. Sartre speelt zich af te gen de achtergrond van de Amerikaan se rassenproblematiek in een stadje in een van de zuidelijke staten. De hoer Lizzie komt in aanraking met een ne ger die ervan wordt verdacht betrok ken te zijn geweest bij een geval van verkrachting. De werkelijke schuldige is een respectabele blanke uit een goe de familie en prima vooruitzichten. De rascistische moraal van de blanke ge meenschap heeft de neger echter bij voorbaat veroordeeld. Lizzie kan een voor de neger ontlastende getuigen verklaring afleggen maar wordt onder druk gezet om iets heel anders te ver tellen. De blanke moet koste wat het kost vrijuit gaan. Lizzie weigert aan vankelijk, maar stemt tenslotte toe. Dit proces van vermurwing, eerst door harde druk en later door op haar ge moed te werken bepaalt de gang van zaken in dit stuk. Het succes hing voor het grootste deel af van Anneke Hillebrand die als de hoer Lizzie geloofwaardig en spontaan overkwam. Na een matige start (het eerste contact met de neger verliep door te weinig pauzes en te weinig verschil in tempo en volume niet erg aannemelijk) kwam zij snel op dreef en was af en toe zelfs imponerend. Een beetje storend was dat de van huis uit blanke Peter Hin als neger ten tonele moest worden gevoerd. Hij was ge schminkt en zag eruit als een zwarte piet, wat in deze tijd van het jaar ver keerde associaties wekt. Maar waar haal je op Texel zo gauw een echte neger vandaan? Zijn spel was in ieder geval heel redelijk, al was de vertol king van de wanhoop waarin de man verkeerde af en toe wat kinderlijk, waardoor op minder gelukkige mo menten een komisch effect ontstond. De nieuwe vleugel van De Potvis Postma bedankte iedereen die betrok ken was bij de bouw en moest consta teren dat het NIOZ deze zaken rustig aan deskundigen had kunnen overla ten. ,,Er is met voortvarendheid ge bouwd." Wat niet aan deskundigen werd overgelaten was de bouw van een bar in de recreatiezaal en Postma concludeerde dat die bar blijkbaar het belangrijkste geacht werd door de NlOZ-medewerkers. In dat kader vol trok zich ook de openingshandeling. Postma drukte op een knop en uit een plastic emmer rees een fles jenever op, waaruit twaalf borrels werden getapt voor de leerling-bouwvakkers en hun begeleiders Cees Maas en Dirk Bakker. Ze kregen als dank ook een boek van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Doorbraak Architect Cees Alkema bood een klok aan en zei dat deze bouw een door braak betekende. ,,Het is voor het eerst dat Texelaars tekenen en bouwen voor het NIOZ en dat stellen we zeer op prijs. Het is soepel verlopen en ik I tajÉpBP'-?'" se V hoop dan ook dat het niet de laatste keer is", aldus Alkema die ook te spre ken was over de inzet van de jonge bouwers. ,,lk heb maar twee keer een kleine aanmerking moeten maken en dat werd meteen gecorrigeerd." Alkema dankte de bouwbegeleider van het NI OZ, de heer E. van Abs, die meteen akkoord was gegaan met het voorstel om het werk uit te voeren als leerlingenbouwplaats. Medewerker P. Duiven had een naam bord gered van het oude logeerge- bouw, een houten directiekeet, in 't Horntje. Duiven: ,,Toen de stenen nieuwbouw er stond, was de naam van het studentenverblijf opeens weer veranderd en dat vind ik jammer. Geef de officieuse naam van het studenten verblijf dan maar een plaatsje achter de bar", aldus Duiven. Hij overhandig de het naambord met de tekst: ,,'t Heete Klooster". De nieuwbouw van het NIOZ is degelijk uitgevoerd. Het interieur van licht linoleum en licht grenen meubelen oogt modern en warm en in de centrale keuken en wasgelegenheden is enige luxe aange bracht. Aan de. bouw werd meege werkt door IBS (electra), CVI (centrale verwarming), Verenigde Schilders (schilderwerk) en Meubelhuis Texel (interieur). Afschuwelijk goed in de meest letterlij ke zin van het woord was Cor van Heerwaarden als Fred, de rascistische politieman die bij Lizzie het bewijs voor de schuld van de neger komt ha len. Van Heerwaarden moest laten zien in welke gemoedstoestand zo'n fana tieke wetsdienaar vervalt als hij hinder gaat ondervinden van menselijke ge- voels zoals verliefdheid en jaloezie. Joop Groeskamp had als assistent van Fred vrijwel niets te zeggen maar was door zijn kille gewelddadige uitstraling bepalend voor de sfeer. Wim Jan Bak ker was de oudere senator die Lizzie tot medewerking weet te brengen door - op haar gemoed te werken, een schokkende ontwikkeling in het stuk. Bakker was in zijn voordracht te mo notoon. De rol kwam er zonder aarze len uit, maar het ontbrak aan nuance. De regie was in handen van Cor van Heerwaarden. Karin Parlevliet souf fleerde en de grime, ook bij de andere éénacters, was verzorgd door Gerdi Grabowski en Karin Parlevliet. Chantage Zeer amusant en spannend was ,,De Loodgieter", een komische thriller van J. van de Ven. Linda Sanders, echtge note van een advocaat krijgt de lood gieter in huis voor het repareren van lekkage. De man is twee uur bezig en vraagt f500,—. Als hij dat veel te hoge bedrag niet krijgt, zal hij vertellen dat hij en Linda een intiem samenzijn heb ben gehad. Op zeer listige wijze heeft de man zich van feiten op de hoogte gesteld waardoor hij dit chantagever- haal kan bewijzen". Linda haalt de politie erbij, maar dat heeft de loodgie ter tijdig door en hij weet er zich uit te draaien. Linda krijgt de man echter let terlijk op de knieën door contact op te nemen met andere slachtoffers van de chanteur. De rollen worden omge draaid en de loodgieter mag voor de dames karweitjes opknappen om te voorkomen dat hij bij de politie wordt aangegeven. Peter Hin (weer helemaal blank) was als de loodgiter Mike in dit stuk de centrale figuur die uit deze rol alles haalde. Marianne Koster als Linda Sangers acteerde ook uitstekend. Het type van het wat timide vrouwtje dat echter toch kordaat weet op te treden kwam er goed uit. Een kleinere, goed gespeelde rol had Maarten Mulder als advocaat Jim. Joop Groeskamp zagen we als inspecteur Stevens van de poli tie. Karin Parlevliet, Nel Bruining en Charlotte Lorier hadden een figuran tenrol als de drie andere gechanteerde dames. Carry Welboren had de regie en Benna Vredevoort souffleerde. Roulette De kwaliteit van het „lugubere blijspel" Russische Roulette werd in hoge mate bepaald door Cor van Heerwaarden. Hij was niet alleen de regisseur van deze éénacter maar ex celleerde hierin ook als Feodor, de tot uiterste wanhoop gedreven bediende van een Russische adellijke dame. De handenwringende, huilende en vertwij feld schreeuwende Van Heerwaarden wist precies de hoeveelheid overdrij ving te brengen die nodig was om het overigens weinig voorstellende stuk tot zijn recht te laten komen. Genoemde Russische dame en haar drie vriendin nen zijn alleenstaand geworden omdat hun echtgenoten zo nodig hun man nelijke dapperheid wilden bewijzen Deze maand zal de bibliotheek op de volgende dagen gesloten zijn: 5 de cember vanaf 16.00 uur; 25 en 26 de cember en 1 januari. De schapenhouderij-voorlichtingsavond wordt gehouden op vrijdagavond a.s. in hotel de Pelikaan. Inleider is de heer H. Sturkenboom. Hij zal ingaan op de laatste ontwikkelingen in de schapen houderij en daarbij de onderzoeksresul taten op de Waiboerhoeve bespreken. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De tweede bijeenkomst wordt nu ge houden op maandagavond 7 janauri 1985. Hiermee komen de eerder aan gekondigde avonden voor de schapen houderij van 10 en 17 december te vervallen. In verband met St. Nicolaas zal de speel-o-theek woendag gesloten zijn. Daarna is de speel-o-theek elke vrijdag van 3-5 uur en elke woensdag van 2-4 uur open. Dat geldt tot en met vrijdag 21 decmeber. De uitleen vindt plaats in de voorspeelruimte van de muziek school in d'Ouwe ULO. door het spelen van Russische roulet te. De vier dames willen afrekenen met het dapperheidsideaal door zelf „man nelijk" te gaan doen. Ze gaan wodka drinken, sigaren roken en Russi sche roulette spelen. Bediende Feodor slaagt er niet in hen van dit heilloze plan af te brengen, totdat blijkt dat hij geen enkele pa troon in het wapen heeft gedaan, ie dereen dus in leven blijft en zijn nor male verstand weer gaat gebruiken, tot vreugde van een zeer opgeluchte Feodor. Charlotte Lorier was als Anastatia belangrijkste woordvoerdster van de opstandige weduwen en deed dat, heel afgemeten, alleszins aan vaardbaar. Aardig op dreef waren ook de andere dames, gespeeld door Ben- na Vredevoort, Karin Parlevliet en Nel Bruining. Souffleuse was hier Bep van Duijn. Heijermans Perfectie in overdrijving, daar ging het om in „Het Kamerschut" van Herman Herijermans. De absurde situatie op het toneel betreft een baby die door zijn ouders en grootouders op belache lijke wijze wordt beschermd. De over- bezorgdheid neemt groteske vormen aan. Over niets anders wordt gepraat dan over het welzijn van het kind dat achter een scherm „Kamerschut") in de huiskamer ligt. Het wordt aan» rij op grote schaal, waaraan echter niet wordt meegedaan door een hu vriend die geen andere zorg heeft; het stillen van zijn hevige eetlust,l kwaliteit deden de spelers in dit stuj weinig voor elkaar onder. Als vadetj gen we Joop Groeskamp en als d» moeder Bep van Duijn. Vooral laats '2tg genoemde was het toppunt van oiiotse bezorgdheid, niet alleen in de vorm van afectie voor het kind maar ooij agressie jegens ieder die ook maari uithaalde dat de kleine last of schat zou kunnen berokkenen. De rollenv P de grootouders waren in handen uj Bert Bruijn en Gerdi Grabowski en A Boon was de dienstbode. Heel verras send in gunstige zin acteerde Jaap Lap als de hongerige vriend. Maa/3 Mulder had de regie en Charlotteb rier was de souffleuse. De ontknopingsscène van „De Loodgieter" met Karin Parlevliet. Nel Bruining. Charlotte Lorier en (staand) Marianne Koster en Peter H.\ fö meente het onderhoudswerk van IS J waterende Sluizen voor haar rekeni De heer M. Gurck uit Rotterdam vraagt namens de eigenaren van de bungalows aan het Bijenkorfwegje in Oosterend aan de gemeente of de persleiding, de perspomp en de put van de riolering aan de Koningweg overgenomen kunnen worden. terende Sluizen en het PEN en volgens hun zeggen ging men er daar ook vanuit dat de leiding eigendom van de gemeente is. Het PEN verklaarde dat de gemeente altijd de stroomrekening van de pomp betaalde en Piet Bakker uit Oosterend verklaarde dat de ge- De heer Stroo, eigenaar van bunga lowpark De Toes, is volgens de ge meente eigenaar van persleiding met toebehoren. Dat was een verrassing voor Stroo en voor de bungaloweige naren, die met Stroo onderhandelden over overname van de toegangsweg naar hun bungalowterrein. „Wij ver keerden in de mening dat de gemeen te eigenaar was, temeer omdat de ge meente zich ook bezig hield met schoonmaken en onderhoud van de pomp en leiding", aldus Gurck. De persinstallatie is niet alleen bestemd voor De Toes en de genoem de particuliere bungalows maar ook voor bungalowterrein De Noordel. Vol gens de briefschrijver loosden de drie verschillende terreinen al op de perslei ding voordat de bungalows werden verkocht aan particulieren. De leiding is jaren geleden aangelegd door de toenmalige eigenaar J. van Strien en ook toen loosden verschillende terrei nen via de persleiding. Later werd bungalowterrein De Noordel op de lei ding aangesloten en dat gebeurde, vol gens Gurck, op advies van de ge meente. „Omdat de capaciteit van pers en pomp voldoende waren en het geen zin had opnieuw kosten te ma ken voor een leiding naar het hoofdri ool in de Mulderstraat!" Zo kwam de bouwer van de Noordel met Van Strien overeen dat de bunga lows werden aangesloten op de persleiding van De Toes. Symbolisch De heer Gurck stelt namens de bunga- lowbezitters voor de persleiding over te nemen voor het symbolische bedrag van 71,—. Naast de historische uitleg noemt Gurck nog een aantal redenen waarom hij vindt dat overname nodig is. Het is onjuist on onderhouds- en her stelwerk door de tachtig huishoudens, die gebruik van de leiding maken te la ten betalen, meent Gurck, mede om dat met Van Strien „mondeling" was afgesproken dat de leiding voor een symbolisch bedrag zou worden overge nomen. „Doordat de gemeente de service voor haar rekening nam, wekte ze de indruk te handelen naar deze af spraak". De bungalowbewoners heb ben inlichtingen ingewonnen bij Uitwa- Donderdag 6 december In „Rebecca" in De Waal heeft de VVD Texel de maandelijkse instuif- avond voor leden en introducees; aan vang 20.30 uur. Uitzonderinj „Bij het PEN vraagt men zich afw om de gemeente dit standpunt in neemt omdat gelijksoortige projekti (De Krim, Sluftervallei en Prins Hei 0 drik) wel dooF de gemeente zijn m genomen", aldus Gurck. De uitvoérige brief van'de Rotterdïi mer komt voort uit de afwijzing dot het college van een eerder verzoek de bewoners van het Bijen korfwegp. Op 19 oktober deelden B en W offi cieel mee dat de persleiding met po niet zou worden overgenomen. De gemeenteraad bespreekt de btf foe dinsdagavond 11 december. nd AAN ONZE ADVERTEERDERS Adverteerders, die gebruik maken van de rubriek „Texe- laartjes" worden verzocht de kosten gelijk te voldoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen 72,50 administratie kosten in rekening gebracht. Administratie T.C. Om aan uw adver tenties de vereiste zorg te kunnen be steden is het nood zakelijk dat wij de tekst met de even tuele illustraties zo vroeg mogelijk in ons bezit hebben. De uiterste tijden zijn: woensdag 10.00 uurvoor de krant van vrijdag en vrijdag 12.00 uur voor de krant van dinsdag. Dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Lisette Martin Land Irene Land-Oosterwerff Rutger Texel, 3 december 1984, Schoudieck 24, 1791 WG Den Burg. Alleen zij die haar goed gekend hebben, zullen misschien begrijpen wat wij moeten missen"; Met grote droefheid delen wij U mede, gesterkt door het H. Sacramant der Zieken, toch nog onverwacht van ons is heengegaan mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder e oma Maria Volkerdina Hin, echtgenote van Dirk Maas, op de leeftijd van 73 jaar. D. Maas Tinie - Freek Kees - Annie Rita - Hans Dirk - Marga Jopie - Rein Wil - Jan Nel - Harry Sjaak - Hanneke Corry Annelies - Bert Hennie - André Marga - Anno kleinkinderen en achterkleinkind Texel, 4 december 1984, Schansweg 31, 1792 CP Oudeschild. De H. Eucharistieviering zal worden gehouden op vrijdag 7 december om 10.30 uur in de Paro chiekerk van de H. Martinus te Oudeschild,' waarna de begrafenis op de R.K. begraafplaats te Oudeschild zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren aan huis en na de begrafenis in de „Witte Burcht". Donderdagavond om 19.00 uur een avondwató in de St. Martinuskerk te Oudeschild en c genheid tot condoleren. a de, Voor de vele blijken van belangstelling en med_ ven na het overlijden van onze lieve moeder en' MARTHA PAULINE SATTLER, zeggen wij U allen hartelijk dank. Het was ons tot grote steun! Fam. A. Schaatsenberg ent Oudeschild, november 1984.

Texelsche Courant | 1984 | | pagina 2