Cjroen ^wartsjexeh het harL, Jarino voelt niet veel voor centrale voorzieningen in artikel 11 gebied X <±r> Zwembad naar 't Kerckelandt? „Amsterdammertjes" komen boven water Kleine „Molengat" in Madurodam Groen-Zwart Waar tegen? Jaarwisseling verliep rustig Tegen de tuinwal Texelaars schaakten sterk tegen Van der Wiel Brommer uit verkeer Vanaf vrijdag 4 januari zijn onze Intertoys- en Idee 1001-afdeling 's avonds gesloten Weer inbraak in sporthal „Marsdiep" wordt ook gerenoveerd Dinsdag 8 januari is de HEMA de hele dag gesloten. Dros' Magazijn Zondag 6 januari 1985 Texel Pop- nieuwjaarsfestival OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9945 TEXELSE VRIJDAG 4 JANUARI 1985 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (022201 2741. Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266 Hans Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van de^ Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burq telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /Ï8,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Een comité van actieve Texelaars is op gestaan om alsnog te bereiken dat Texel geen nationaal landschap wordt en dat ook de andere groene" rege lingen hier niet zullen worden toege past. Alsof dat voor raadsleden niet vanzelf spreekt hebben ze verklaard dat ze de actie fatsoenlijk willen voe ren, binnen de regels van de democratie. Wat tot ongerustheid stemt is dat het comité er blijkbaar bij voorbaat vanuit gaat dat de regeringsplannen zoals ze thans worden uitgebroed nog steeds „slecht" zijn voor het eiland, in die zin dat gezonde bedrijvigheid en de daar mee samenhangende werkgelegenheid erdoor worden aangetast. En ook dat alle groene maatregelen allemaal even slecht zijn voor het eiland en voor ie dereen die daar zijn brood verdient. Alsof je het relatienotabeleid, de aan wijzing tot landschappelijke eenheid, de aanwijzing tot nationaal park en de aanwijzing tot nationaal landschap op één hoop kunt gooien. Alsof je er niet vanuit mag gaan dat sommige van die maatregelen misschien toch interes sante perspectieven kunnen bieden voor een eiland dat niet alleen van de landbouw maar in toenemende ma te ook van het toerisme zal moeten leven, maar straks de centen niet meer heeft om de toch écht heel belangrijke natuur en cultuur in stand te houden. Het is de vraag of raadsleden, ook al doen ze dat „op persoonlijke titel" zich kunnen veroorloven in zo'n comité zitting te nemen. Ze behoren immers het algemeen belang te dienen en ma noeuvreren zich mogelijk in een positie waarin dat alleen al door prestigeover wegingen („Wie toegeeft is slap!") moeilijk wordt gemaakt. Het ware be ter geweest a/s het comité een andere naam had gekozen en zich tot doel f had gesteld te onderzoeken wat de gevolgen voor Texel zijn van de om streden maatregelen. Want daar heerst op zijn zachtst gezegd nog steeds verwarring over, niet in de laatste plaats door de regering zelf die het blijkbaar niet de moeite waard vindt om de bevolking van de door haar uitverkoren landschappelijk waar devolle gebieden behoorlijk op de hoogte te stellen. Nog beter zou het zijn als niet een comité maar onze ge kozen gemeenteraad of het college van B en W op informatie uitgaat om precies vast te stellen hoe de kaarten nu liggen. Komt er dan geen duidelijk heid of blijken de voorgenomen maat regelen overwegend schadelijk te zijn voor Texel, dan is het nog vroeg ge noeg om in actie te komen. Een ge meenteraad mag nooit uitsluiten dat de bakens worden verzet wanneer het getij keert. A/s de aanwijzing tot natio naal landschap wérkelijk niets anders inhoudt dan een regeling waardoor het mogelijk is dat het rijk geld betaalt voor de instandhouding van schapen boeten en tuinwa/len, wat is daar dan tegen? En a/s extra geld beschikbaar kan komen voor het onderhoud van de duinen door deze duinen tot natio naal park te verklaren met instandhou ding van de campings aldaar, welke bezwaren kun je daar redelijkerwijs te gen maken? Wanneer het comité be weert dat de groene overheidsmaatre gelen niet nodig zijn omdat het eigen Texelse bestemmings/an voldoende waarborgen biedt voor natuur- en landschapsbehoud klinkt dat prachtig inaar niet erg geloofwaardig a/s een /an de Ieden van datzelfde comité, 'gepresenteerd als een soort ideoloog die het „diepspitwerk" in de ambtelij ke papierbrij moet verrichten) nog on langs in het mededelingenblad van ,Wad en Land" pleitte voor een zeer 'ngrijpende en essentiële wijziging van datzelfde bestemmingsplan. Je kunt je dan voorstellen dat een rijksoverheid in to'n benadering weinig vertrouwen leeft, ook al wordt beleefdheidshalve 'lij openbare gelegenheden een andere 'ndruk gewekt. Daar zegt men iets an ders dan men denkt. Wat betreft de Koene maatregelen gebeurt dat door de Texelaars trouwens ook. Met de liertank nog vers in het geheugen raait menigeen mee in het koor van degenen die geen ander geluid dan teuge" dulden. Veelal tegen twijfel of leter weten in. Er zijn gelukkig teke- len dat deze chantagepo/itiek op den duur geen stand houdt. Het is won derlijk, maar ook beschamend dat pas ?a de geruchtmakende persoonlijke utlatingen van Maarten Roeper lesteund door de al even persoonlijke voorden van de burgemeester in zijn udejaarspraatje in de krant, menigeen iu pas durft te zeggen hoe hij of zij verkelijk over deze kwestie denkt. De Fa. Jelltex heeft plannen om een overdekt zwembad te realiseren op het recreatieterrein 't Kerckelandt aan de Pontweg. Als dat gebeurt komt er geen zwembad in het artikel 11 gebied aan de Nikadel. Dat laatste komt potentiële bouwer Jarino BV goed uit, want het bedrijf uit Roden heeft de gemeente vorige week meegedeeld dat men weinig heil ziet in het bouwen van de centrale voorzieningen in De Koog. Jarino wil nog wel graag de appartementen verwezenlijken. „We hebben Jarino gevraagd wat men nu eigenlijk nog precies wilde bouwen in het artikel 11 gebied. Voor de kerst vakantie kwam het bericht dat Jarino wel mogelijkheden ziet om de apparte menten te realiseren maar veel meer moeite heeft met het zwembad en an dere centrale voorzieningen", aldus wethouder Daan Schilling. Volgens de wethouder is Jarino lange tijd op zoek geweest naar beleggers voor het totale plan, wat maar niet wilde lukken. Zoals bekend heeft Jarino het eerste recht op het bouwen van de apparte menten maar de gemeente heeft altijd gezegd dat het een niet zonder het ander kan, oftewel degene die de ap- De jaarwisseling is op Texel bijzon der rustig verlopen. Bij de politie kwam niet één melding binnen van wanordelijkheden of andere overlast. De rustige viering van oud en nieuw is volgens de politie te danken aan de re gen, waardoor het afsteken van vuur werk beperkt bleef en aan het feit dat veel discotheken en café's de hele nacht open waren. „De jeugd ver maakte zich beter bij de horeca dan op straat en daardoor bleven ongere geldheden uit", aldus een politiewoordvoerder. Maandagmiddag zorgde het afsteken van vuurwerk wel voor een kapotte ruit van een restaurant in De Koog. Het vuurwerk kwam tegen de ruit tot explosie. De politie is nog op zoek naar de dader. Getuigen kunnen zich melden op het politiebureau. Een 19-jarige automobilist uit Oude schild raakte in de nacht van zaterdag op zondag op de Schilderweg uit de bocht en kwam tegen de tuinwal tot stilstand. De politie stelde vast dat de jongen kennelijk drank had gebruikt en maakte proces verbaal op. Er was geen arts beschikbaar die de bloed proef kon nemen, zodat de door de politie geconstateerde verschijnselen als bewijslast moeten dienen. parlementen realiseert moet ook de centrale voorzieningen bouwen. Dat bouwen is niet zo'n probleem. De ex ploitatie van het totale plan geeft ech ter financiële haken en ogen. Kater De RST heeft geruime tijd geleden al te kennen gegeven af te willen haken als exploitant van het hele gebied, Wat de RST voorlopig rest is een fi nanciële kater van zeven ton. Dat zijn de kosten van de plannenmakerij in de afgelopen tien jaar. De RST wil dat geld graag terug hebben van haar op drachtgever de gemeente en daarom is de Recreatiestichting nog betrokken bij de huidige onderhandelingen over het gebied. RST-directeur Cees Koorn er kent dat het niet vinden van een be legger voor het hele plan een grote oorzaak tot de onderhandelingen heeft genoopt. Volgens Daan Schilling heeft Jarino waarschijnlijk wèl een geld schieter gevonden voor realisering van de appartementen. „Dat hebben ze ons in ieder geval in een brief laten doorschemeren." Directeur Carlo Bag german van Jarino wil dat laatste niet bevestigen. Ook op het gerucht dat Jarino en belegger Algemeen Burger lijk Pensioenfonds niet meer samen werken (wegens de huidige problemen bij het ABP) wil Jarino niet ingaan. „We zijn druk bezig met de plannen en onze besprekingen zijn in een af rondende fase. We hebben een voor stel aan de gemeente gedaan en daar zit het zwembad nog bij in", aldus Baggerman, die aanvult dat de ge meente nu antwoord mag geven op het voorstel van Jarino. Groen licht Schilling: „Jarino voelt niet veel voor het zwembad en dat is voor ons reden te meer om de plannen van Jelltex se rieus te onderzoeken. Het was natuur lijk een beetje twee benen in één broekspijp. Zolang Jarino niet liet blij ken van de centrale voorzieningen af te willen, konden wij als eiser van de ze voorzieningen moeilijk ingaan op het plan van Jellema en Prins." Nu Ja rino zich het liefst beperkt tot de ver- blijfsaccommodatie heeft Schilling „groen licht" gegeven aan het voorstel van Jelltex. „Op verzoek van de firma brengen we hun plan nog niet in de openbaarheid. We hebben ze veel suc ces gewenst met de verdere voorberei dingen en financiering en hopen dat het lukt." De afdeling ruimtelijke ordening zal de plannen op planologische haalbaarheid bekijken waarbij Schilling wel aante kent dat wijziging van de plannen wel voor extra vertraging zorgt. „Bij het artikel 11 gebied kunnen alle onderde len in één procedure worden verwerkt, maar voor een zwembad aan 't Kerc kelandt moeten we natuurlijk apart een procedure starten. Dat kan veel tijd kosten." Uiteraard moet ook grond eigenaar Staatsbosbeheer oordelen over het Jelltexplan. Emmeren Het college heeft besloten de fa. Jell tex waar mogelijk bij de plannen te helpen omdat men verder weinig mo gelijkheden ziet in het artikel 11 ge bied. „We zijn daar nu al tien jaar aan het emmeren en we moeten er nu toch gaan uithalen wat er in zit. Als een zwembad in De Koog niet lukt dan is een zwembad bij De Koog een goed alternatief. Ik denk niet dat het voor de Texelaars die graag een over dekt bad willen veel uitmaakt. Als er een kans is voor een zwembad op een andere plaats moeten we nu echt doorhappen", aldus Schilling. Jan Prins van de fa. Jelltex wil nog niets kwijt over de plannen. „Er is nog niets definitiefs. We zijn in gesprek met de gemeente over ons voorstel maar verder kan ik er niet veel over zeggen. Dat zou de voorbereidingen alleen maar schaden" Volgens Schilling zal Jarino nu verdere plannen voor de appartementenbouw moeten presenteren. „De gemeente heeft pittig veel geld in dat gebied gestoken. Er wordt nu echter op twee fronten gewerkt en met een beetje mazzel komen we er met z'n allen wel John van der Wiel in actie aan het begin van de schaaksimultaan ii van hotel De Lindeboom. de schouwburgzaal Schaakgrootmeester John van der Wiel had het vrijdag in De Linde boom lang niet makkelijk tegen de 36 Texelse schakers, die aan de door schaakclub En Passant geor ganiseerde simultaanseance deelnamen. Op vele borden kregen de tegenstan ders een aardig staaltje te zien van de scherpe stijl van Van der Wiel. Ver schillende spelers werden vlot op een dodelijke materiële achterstand gezet. Toch was er een tiental borden waarbij Van der Wiel tot het uiterste moest De politie signaleerde dat een 16-jarige bromfietser uit Oosterend zonder val helm over de Lancasterdijk reed. Hij werd aangehouden, waarbij tevens bleek dat zijn brommer was opge voerd. De brommer werd uit het ver keer genomen. Vooral naar aanleiding van een publi catie die woensdagmiddag in de Amsterdamse editie van Het Parool verscheen hebben zich tal van mensen aangemeld die in de oorlog bij pleeg gezinnen op Texel hebben gezeten. Zeer positief hebben zij gereageerd op de plannen van het comité „Texel 40 jaar vrij" voor een reünie van deze „Amsterdammertjes" in mei a.s. Deze mensen, nu allemaal rond 50 jaar oud, herinneren zich hun verblijf op het eiland waar ze voedsel in over vloed hadden, maar waar ze ook de Russenoorlog meemaakten, nog haar scherp. De meesten hebben het con- Een verkleinde kopie van de dub beldeks veerboot „Molengat" krijgt voor minstens vier jaar lig plaats in de haven van Maduro dam. In de werkplaatsen van de miniatuurstad wordt momenteel de laatste hand gelegd aan het onge veer drie meter lange en anderhal ve meter hoge model, dat in op dracht van Teso is vervaardigd voor f35.000- Die opdracht werd al bijna een jaar ge leden gegeven in navolging van andere bedrijven die om promotieredenen ob jecten hebben laten plaatsen in de drukbezochte miniatuurstad in Den Haag. Naast het genoemde bedrag wordt ter bestrijding van de onder houdskosten ook nog f3500,— be schikbaar gesteld voor elk jaar dat de kleine dubbeldekker in Madurodam is te zien. Mogelijk wordt het contract na vier jaar verlengd, zo niet, dan wordt het model weggehaald en kan Teso er wat anders mee doen. Teso-directeur Theo Hoogerheide vindt de genoemde kosten zeer acceptabel, want het pro motieeffect voor Texel en dus ook voor Teso moet aanzienlijk zijn. Madu rodam wordt elk jaar door twee mil joen mensen bezocht. De dubbeldek ker krijgt ligplaats in de haven vlak bij de ingang van Madurodam en zal daar ongetwijfeld zeer in het oog springen. Het schip is gemaakt op dezelfde schaal als de andere objecten van Ma durodam maar dat betekent wel dat het een nog vrij groot gevaarte is, dat zeker niet in het totale „stadsbeeld" zal verdwijnen. Brandpunt Wie op nieuwjaarsavond naar de tele visie heeft gekeken, heeft de nog niet helemaal afgewerkte miniatuur Molen gat kunnen zien in het KRO- programma „Brandpunt in de markt", in het programmagedeelte dat was ge wijd aan de plannen tot bevordering van het binnenlands toerisme. In kleine kring was men op de hoogte van dit initiatief van Teso, maar er werd geen ruchtbaarheid aan gegeven omdat de afspraak was gemaakt dat de publici teitsplannen van Madurodam niet doorkruisd zouden worden. Feest De kleine dubbeldekker zal tegelijk met de opening van het Madurodam- seizoen in april a.s. feestelijk in ge bruik worden gesteld. Het is de be doeling om daar in samenwerking met de WV Texel een bijzondere gebeurte nis van te maken om er maximale pu bliciteit voor Texel uit te halen. Op een nog nader bekend te maken wijze zal bovendien gedurende langere tijd pro paganda voor Texel worden gemaakt in de expositieruimte van Madurodam, die door een zeer groot deel van de bezoekers wordt bekeken. Een en an der voltrekt zich in een propagan distisch gezien gunstige tijd van het jaar en er wordt een voor Texel inte ressante doelgroep mee bereikt: gezin nen met kinderen, afkomstig uit het hele land maar ook uit het buitenland. tact met Texel echter door allerlei om standigheden verloren. Anderen zijn nadien wel op Texel geweest maar slaagden er niet altijd in hun pleegou ders of de kinderen daarvan terug te vinden. Het comité wil echter trachten alle kinderen die belangstelling tonen weer „thuis" te brengen. Het ziet er naar uit dat dit gaat lukken, vooral dank zij de inzet van Netty Jongejan (Wilhelminalaan 18, telefoon 3691) uit Den Burg die woensdagmiddag en - avond onafgebroken telefoontjes van „Amsterdammertjes" heeft verwerkt. Later op de avond en de volgende dag kwamen er nog meer reacties als ge volg van de aandacht die Jaap van Meekren aan de voorgenomen reünie gaf in het NOS radioprogramma „Met het oog op morgen", waarbij Netty Jongejan en de bejaarde mevrouw Dekker uitvoerig werden geinterviewd. Aanvullende gegevens van Texelaars blijven intussen welkom. Het is be langrijk dat het comité ook de namen weet van kinderen waarmee het con tact na de oorlog gedurende korte of langere tijd wèl in stand is gebleven. Het is belangrijk dat de gegevens zo spoedig mogelijk compleet zijn, want reeds volgende week moet, mede aan de hand van het te verwachten aantal deelnemers, worden bepaald welke kosten met de organisatie van de reü nie zijn gemoeid. Onze DA-drogisterij blijft open gaan en zelfs dat bleek in een aantal gevallen onvoldoende. Joop Rommets, Kees Jaap Harting en Cees van der Zee (Den Helder) zagen kans hun par tij te winnen, terwijl Jaap Dros een comfortabele remise bereikte. Derhalve scoorde Van der Wiel een fractie meer dan 90%, hetgeen een zeer verdienstelijke prestatie van de Texelaars genoemd mag worden> Sporthal Ons Genoegen was rond de jaarwisseling voor de zoveelste keer doel van inbrekers. Men wist in de kantine te komen door een glazen branddeur stuk te slaan. Er werd klein geld, sigaretten en snoepgoed meegenomen. Teso heeft besloten de veerboot Mars diep even ingrijpend op te knappen als is gebeurd met de Texelstroom met het doel het schip nog tenminste on geveer tien jaar betrouwbaar en inzet baar te houden en tegelijkertijd de „onderhoudsbehoefte" terug te bren gen. Dat betekent een zeer omvangrij ke operatie die minstens.een jaar in beslag zal nemen en zoveel mogelijk in eigen beheer zal worden uitgevoerd. Tal van vitale onderdelen van het schip zullen worden vervangen, bij voorkeur door spullen die minder onderhoud nodig hebben. Met het werk wordt pas in mei of juni begonnen omdat de renovatie van de Texelstroom nog moet worden afgerond en omdat ook de dubbeldekker Molengat nog een onderhoudsbeurt moet krijgen. wegens inventarisatie vanaf 15.00 uur met in de pauzes DISCO. Met optreden van: Scrap Heap The Gangsters Bottleneck Blue Breeze Who's Talking Snapshots. Vrij toegang.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1