Verbeten strijd tegen stuifsneeuw had succes Cjroen %jmrL- Jexeh in het harL, Programma Eierland 150 jaar is rond bakker bv. Aanrijding Texelpop-binnen uitgesteld Burgemeester stopt 1 september Toertocht met arresleden Nu onze jaarlijkse opruiming dubbel interessant. Op ALLE schaatsen 25% korting FRANS ZEGEL, Benzinedieven op heterdaad betrapt Een in De Koog woonachtige ex- politieman betrapte drie Duitse jon gens zaterdag op heterdaad toen zij bezig waren benzine uit een auto te stelen. Het 19-jarige drietal had geen geld meer voor de terugreis en pro beerde dat probleem op die manier op te lossen. De politie nam een jerrycan met vijf liter benzine in beslag. Aan 62-jarige dame uit Badhoevedorp reed zondag achteruit tegen een ande re wagen aan, waarbij aan beide auto's wat glasschade ontstond. De automo biliste was op het veerhaventerrein bij 't Horntje in de verkeerde rij gaan staan en werd door een Teso- personeelslid naar een andere plaats verwezen. Zij merkte de achter haar staande wagen van een 38-jarige Enk- huizer niet op. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9946 DINSDAG 8 JANUARI 1985 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel (02220) 2741. Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Hans Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393, Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr 67 34.60.398. Dank zij de inzet van gemeente, waterschap, rijkswaterstaat en diverse aannemers zijn de belangrijkste wegverbindingen op Texel zondag en maandag praktisch niet afgesloten ge weest. Vooral in de nacht van zondag op maandag toen de sneeuwstorm zijn hoogtepunt bereikte, werd fel slag gele verd tegen de barrières die door de stuifsneeuw op diverse wegen werden gevormd. Het was niet te voorkomen dat het gewone verkeer op een gegeven moment gedurende korte tijd on mogelijk werd omdat een weg die was opengemaakt binnen een kwartier weer dichtzat. De in ploe gendienst werkende sneeuwbestrij- ders bleven echter de hele nacht in touw zodat geen enkel dorp echt werd geïsoleerd. Het beleid onder dergelijke omstandig- heden is dat alles in het werk wordt I gesteld om de belangrijkste wegen tussen de dorpen en de veerhaven be- - rijdbaar te houden evenals de busrou tes. Dat is vrij aardig gelukt. Maanda gochtend was er op genoemde wegen in ieder geval normaal verkeer moge lijk, maar tal van andere wegen zaten toen nog dicht. Men is de hele dag be zig'geweest om ook die open te ma ken. Ook werd een begin gemaakt met j het bevrijden" van boerderijen en particuliere woningen in het buitenge bied, waarbij werd gewerkt in volgorde van urgentie.' Boerderijen moeten be reikbaar blijven om de melkauto te kunnen ontvangen en bij particuliere woningen is er soms sprake van een bijzondere situatie, zoals een zieke die door de dokter moet kunnen worden bezocht. Met materieel van het water schap werd gisterochtend een aan de Zanddijk gelegen woning bereikbaar gemaakt. Een vrouw had alarm gesla gen omdat ze naar het vasteland moest om examen af te leggen, een gelegenheid die zich pas over ander half jaar opnieuw zou voordoen. Gestrand De sneeuwstorm kwam blijkbaar voor velen als een verrassing. Heel wat au tomobilisten gingen zondagmiddag en zelfs zondagavond nog op pad en kwamen ergens vast te zitten. Ze ver lieten hun auto die in meerdere geval len midden op de weg bleef staan. Dat was buitengewoon lastig voor de vrachtauto's met schuiven en het an dere hulpmaterieel dat dergelijke obsta kels moest passeren, daarbij gedwon gen werd in de berm te gaan en daar soms zelf bleef vastzitten. Ook door andere omstandigheden bleef het ma terieel steken en moesten andere vrachtauto's te hulp worden geroepen wat niet altijd het gewenste resultaat had. Een vrachtauto van het water schap bleef de hele nacht in de berm van de Muyweg zitten en werd tenslotte door een kraan bevrijd. Dank zij alle inspanning kan de Auto bus Onderneming Texel zijn diensten practisch ongewijzigd uitvoeren, met uitzondering van de route richting Oosterend en De Cocksdorp. Die werd zondagochtend één keer gereden, maar dat ging zo moeizaam dat het verstandig werd gevonden om het voor de rest van de dag te laten zit ten, temeer daar er maar weinig pas sagiers waren. Teso heeft het hele weekend doorge varen. Zaterdagavond vertrok de laatste boot een half uur later dan nor maal uit Den Helder om de passagiers te kunnen meenemen van de trein die als gevolg van het poolweer vertraging had. Ook later werd bij het afvaren re kening gehouden met treinvertragin- gen. Veel vervoer was er niet, met uit zondering van zondagochtend toen vrij veel weekend toeristen tussen 11.00 en 14.00 uur het eiland verlieten inplaats van tegen de avond. Het onheilspel lende weerbericht had hen geïnspi reerd om naar huis te vluchten nu het nog mogelijk was. Eén marktkoopman Veel animo om naar Texel te gaan was er ook gisteren nog niet. Met name de Door het slechte weer konden diverse muzikanten zondagmiddag bar-dancing De Jelleboog niet bereiken. Daarom werd besloten het Texelpop-binnen festival af te gelasten. Het festival met Texelse groepen wordt nu gehouden op zondag 27 januari. Burgemeester J.A. Engelvaart heeft de datum van zijn ontslag thans definitief bepaald op 1 september a.s. Wie zeer romantische wintertafereeltjes wil zien moet woensdagmiddag in de Dennen zijn. Daar houden de Vereni ging voor Vrienden van het Paard en de Blijde Rijders in broederlijke een dracht een toertocht met arresleden. Gestart wordt om 14.00 uur bij cam ping het Woutershok. De stoet volgt onder meer de Randweg, de Ploege- landerweg en de Rozendijk. Verwacht wordt dat ongeveer vijftien arresleden van de partij zullen zijn. Alle ongerief is gauw vergeten als de wind gaat liggen en het zonnetje doorbreekt. Aan de lopende band kunnen dan dergelijke kerstplaat- jus worden geschoten, zoals deze foto die in Oosterend werd gemaakt door Dirk Kuiter. Groeneplaats. Feestelijk herdenken, maar ook kijken naar de toekomst. Dat zal gebeuren op 20, 21 en 22 juni a.s. a/s de polder Eierland zich ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan zal presenteren a/s een gebied waar weliswaar maar slechts 10% van de Texelse bevolking woont, maar waar heel wat wordt ge presteerd en waar weI degelijk gemeenschapszin heerst. Het meest tot de verbeelding spre ken de agrarische prestaties. De Texelse reputatie op landbouwge bied is in niet geringe mate te dan ken aan de Eierlandse polder waar men ondanks droogte en de onmo gelijkheid om te irrigeren of te be regenen en ondanks de matige kwaliteit van de grond tot een pro- duktie en kwaliteit komt die tot de Nederlandse top hoort. De Eier landse boeren willen daar best eens een keertje openlijk trots op zijn en dat zal in juni gebeuren. De landbouw is echter niet de enige economische pijler van de polder. De recreatie speelt ook een rol en het is vooral die bedrijfstak die wat belooft voor de toekomst. De noordpunt van de polder is het eni ge deel van Texel waar nog aanmerke lijke groei van de verblijfsacccmmoda- tie mogelijk is. Het is de bedoeling dat hier een kwaliteit tot stand zal worden gebracht waar de rest van toeristisch Texel likkebaardend naar zal kijken. Voor de leefbaarheid van het gebied is die recreatie van het grootste belang. Als meer mensen in Eierland hun brood kunnen verdienen zal dat bestaansmogelijkheid geven voor scho len, winkels en andere openbare voor zieningen die deze uithoek" van Texel niet kan missen. Deze en andere aspecten op sociaal en economisch gebied zullen tijdens het feest ruimschoots en op allerlei manie ren worden belicht. Expositie Onder andere gebeurt dat op de grote tentoonstelling die in een grote tent op het sportterrein zal worden gehou den én in het Eierlandsche Huis. Die expositie is te onderscheiden in een historisch en een hedendaags gedeel te. Het historische deel zal een zo compleet mogelijke weergave worden van de 150-jarige geschiedenis van de polder, aan de hand van oude ge schriften, prenten, foto's, gebruiks voorwerpen, etc. De hulp van het pu bliek is daarbij onmisbaar. Wie oude foto's of geschriften beschikbaar wil stellen kan zich wenden tot Piet Bon ne (telefoon 02225-229) of Niek Wei- boren (telefoon 02225-214) van de ten toonstellingscommissie. Men kan erop rekenen dat men zijn spullen weer on beschadigd terugkrijgt. Ook onderne mingen en hobbymensen die op de tentoonstelling een stand willen inrich ten kunnen met een van de heren contact opnemen. Harde voorwaarde is dat de exposant in Eierland ge vestigd is. De heer Arie Boon van het organisatiecomité: ,,Dat heeft hier en daar wel een beetje wrevel gewekt, maar we willen dat het een manifesta tie wordt van Eierland zodat duidelijk wordt welke activiteit in dat gebied plaatsvindt." Binding Wie straks naar de stands van die Ei erlandse bedrijven staat te kijken, zal zich ongetwijfeld afvragen wat die on dernemers heeft bewogen om altijd in dat gebied te blijven wonen en wer ken. Mensen als aannemer Henk Gieze of garagehouder Kees Dros hebben het grootste deel van hun klanten in andere delen van Texel wonen en het is ongetwijfeld weinig economisch dat zij voor die mensen ,,ver" weg zitten. Volgens Arie Boon is dat een van de bewijzen dat er wel degelijk sprake is van gemeenschapszin in Eierland. Men wil zich in het gebied waaraan men verknocht is, staande houden en de meesten lukt dit wonderwel. Wie ex poseren wil moet zich met spoed aan melden, want op korte termijn moet worden vastgesteld hoeveel ruimte er nodig is. Reünie Zoals bekend begint het feest met een reünie op 20 juni. Onlangs zijn daar voor 1100 uitnodigingen verstuurd naar oud-Eierlanders. Ze zijn welkom met hun huisgenoten en ze komen bijeen in de feesttent op het nieuwe oefen- veld naast het sportterrein waar een ontvangst met koffie en een drankje is gepland alsmede een broodmaaltijd en een gezellig samenzijn met een dans- orkest, waarbij diverse mensen uit Ei erland ,,iets' zullen doen. Wie komen wil is f25,— per persoon verschuldigd, over te maken op Amro bankrekening 4337.25435. De organisatie is er niet in geslaagd alle oud-Eierlanders op te sporen, waarvoor men bij voorbaat ex cuses aanbiedt. Het spreekt vanzelf dat deze mensen, die dus geen uitno diging hebben gehad, welkom zijn. Zij worden verzocht contact op te nemen met mevrouw Rutten, Stuifweg 60, te lefoon 02223-994. Optocht Voor de ochtend van 21 juni staat een Lees verder pagina 2 Oudeschild. Wegens verbouwing moet er drastisch ruimte gemaakt worden. Daarom eerst de grotere stukken. B.v. schitterende Friese staartklok met origineel werk, van 3145— voor 2100— Ook vele andere klokken met kortingen van 20 tot 40%. Keltum cassettes, o.a. 41-delig, van 199,50 voor 120 Ook tinnen kraantjeskannen, van 558— voor 338— Wacht niet te lang. Dit komt maar eens! Woensdag 9 uur begint de verkoop. Ziet ook onze opruimingsetalage. marktkooplieden hadden het allemaal laten afweten, met uitzondering van Piet Vroegop die gisterochtend een zaam op de Groeneplaats stond. Het was in 1979 voor het laatst dat Texel een dergelijke sneeuwval beleef de. Het afgelopen weekend lag op het eiland aanmerkelijk meer sneeuw dan elders. Vrijdag lag hier al meer dan dertig centimeter, wat toen weinig pro blemen gaf omdat het windstil was. Zondag kwam er nog vijf tot tien cen timeter bij, maar het leek veel erger en langduriger door het stuiven. De tem peraturen waren niet extreem laag. Het vroor niet veel harder dan ongeveer tien graden. Afgezien van de overlast heeft de plot selinge inval van de winter weinig ech te problemen opgeleverd. Bejaarden- werker Nico Nagtegaal wijst het pu bliek erop dat zelfstandig wonende be jaarden de straat niet op durven of - kunnen (soms omdat het straatje voor hun woning door bergen sneeuw is gebarricadeerd) en daarom geen le vensmiddelen in huis kunnen halen. Op de buren wordt het beroep gedaan zonodig hulp te bieden. Als er geen andere mogelijkheden zijn, kan een be: roep gedaan worden op de maaltijdenverstrekking Een gemeentelijke strooi-schuifauto gisterochtend gefotografeerd bij het vrijmaken van de Californiëweg. Niet al te zware grote sneeuwdui- nen kunnen op deze wijze opzij worden geschoven. Bij grotere bulten moet een shovel te hulp worden geroepen of een kraan De gemeen te had twee strooi-schuifwagens ingezet, een trekker met schuif en een Landrover met schuif De shovels waren van de aannemers Westerlaken, Bakker en Kikkert en het waterschap bestreed de sneeuw met twee strooi-schuifauto's en twee hydraulische kranen. Alle chauffeurs beschikten over draadloze communicatieapparatuur zodat bij problemen extra hulp kon wor den ingeroepen en het ook mogelijk was de telefoontjes die bij waterschap en gemeente binnenkwamen, aan de chauffeurs door te geven. In beginsel houden waterschap en gemeente ieder hun eigen straatje schoon, maar als dat practisch is, wordt daarvan afgeweken.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1