f 500, boete voor heling 4GCND4 v; TAN SST RAADHUIS VERVOLG VAN PAG. 1 150 jaar Eierland Grotere opvolger voor rondvaartkotter Texelaars voor de Vroege geboorte in de kou Zaalvoetbal Veel belangstelling voor sleewedstrijden in De Koog Texla hervat activiteiten Konijn doodgebeten Halve marathon in de sneeuw Goede start 1985 P. van Heerwaarden Kinderkoor van De Koog Succes in Anna Paulown voor Texelse turners Brisantgranaat Jllededelingen van B. en I Bedrijventerrein Oudeschild DINSDAG 8 JANUARI 1985 TEXELSE COURANT PAG IN met een revue in de feesttent, geheel verzorgd door eigen krachten. Dit eve nement is overigens bedoeld voor een breed" publiek, dus niet alleen men sen uit Eierland. Na afloop is er bal. ,,Heel Texel" is ook welkom als de volgende dag op het sportterrein volksspelen voor jong en oud worden gehouden. Het jubileumfestijn wordt afgesloten met een feestavond waarbij tevens de trekking wordt gehouden van de lote rij. Die loterij is van veel belang want uit de opbrengst daarvan moet het grootste deel van de kosten van het feest worden betaald. De lotenverkoop 25,— per stuk) loopt goed. In diverse delen van Texel zullen ze nog worden aangeboden. De hoofdprijs is een 15-daagse reis naar Roemenië voor twee personen. Boek Ter gelegenheid van het polderjubileum zal een herdenkingsboek worden uitge geven, geschreven door Anneke Paag- man. De Kroniek van Eierland" zal straks in een beperkte oplaag te koop zijn. De prijs is nog niet bekend. Voor- intekenaars zullen in ieder geval be langrijk voordeliger uit zijn. allegorische optocht op het program ma die onder het motto „Eierland toen en nu" door de hele polder zal trekken. Er zullen wagens in meerijden die worden verzorgd door de sport, de KNZHRM, de recreatie e.d. Er zijn nog meer deelnemers welkom. Om van de optocht een gevarieerd en evenwichtig geheel te maken zonder doublures is het nodig dat men zich tijdig tevoren opgeeft bij Kees Dros, telefoon 02225-233 of Bert Dros, telefoon 02225-251. Voor de meest originele voorstelling zullen prijzen worden uitgeloofd. 's Middags zullen op de Waddenzee ter hoogte van het reddingboothuis demonstraties worden gegeven door watesporters en door de KNZHRM. Er komt ook een luchtvaartshow, georga niseerd door het vliegveld Texel. De tweede feestdag wordt afgesloten Adrie Hutjes uit Oudeschild heeft uit een faillissement de kotter „Willem Senior" UK 274 gekocht, waarmee hij het komende seizoen gaat varen en vissen met toeristen op de Waddenzee. Het schip neemt de plaats in van de TX 27 die in de praktijk veel te klein is gebleken. Adrie Hutjes is tegenwoordig de enige die zich met de toeristische visserij be- zig houdt. De TX 27 met zijn capaci teit van 90 personen was in het hoog seizoen meestal te klein, zodat veel belangstellenden teleurgesteld mcesten worden. De nieuwe kotter zal aan on geveer 150 mensen plaats kunnen bie den. Hutjes zal voornamelijk in eigen beheer wat aanpassingen aanbrengen om de kotter voor zijn nieuwe taak ge schikt te maken, maar uiterlijk zal er vrijwel niets aan veranderen, met uit zondering van het nummer en de naam. De UK 274 (gebouwd in 1963 bij de werf „de Vooruit" in Zaandam) maak te ooit deel uit van de Texelse visserij- vloot als TX 34 van de gebroeders Ben. en Hans Daalder die het schip destijds tweedehands kochten en later naar Urk verkochten. De kotter werd 414 jaar geleden van een nieuwe ABC- motor van 900 pk voorzien. Zoveel kracht heeft Hutjes voor het varen en vissen met toeristen niet nodig en de motor zal daarom worden aangepast en daardoor geen groter vermogen le veren dan 300 pk. Op zijn nieuwe kotter kan Hutjes veel meer service bieden aan zijn passa giers. Belangrijk is de grote overdekte bak waar de mensen bij minder goed weer kunnen schuilen terwijl de grote kombuis ook een belangrijke rol kan spelen om het de passagiers naar de zin te maken. Ruimschoots voor Pasen zal de kotter, die vrijdagavond de avond van Oudeschild is binnengelo pen, voor zijn nieuwe taak gereed zijn. De oude TX 27 is te koop. Dinsdag 8 januari Amnesty Internationaal houdt een schrijfavond ten behoeve van politieke gevangenen in de bibliotheek. Woensdag 9 januari Om 14.00 uur start bij Het Woutershok een toertocht met arresleden van de gezamenlijke paardensportverenigin gen. Donderdag 10 januari De raadscommissie voor welzijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over de bouwkundige voorzieningen aan de scholen in verband met de integratie van het kleuteronderwijs. De werkgroep Stamboomonderzoek van de historische vereniging heeft een bijeenkomst in de Thijsseschool, 20.00 Een 19-jarige inwoner van Alkmaar werd vrijdagmorgen door de Hel- derse politierechter Mr. J.J. Udo de Haes veroordeeld tot een geld boete van ƒ500,—, waarvan ƒ250 voorwaardelijk wegens het aanne men van een gestolen videorecor der. Pas op het politiebureau had de Alkmaarder „echt zeker gewe ten" dat de video gestolen was, toen hij het apparaat kreeg had hij, volgens eigen zeggen, alleen een sterk vermoeden. De Alkmaarder woont officieel in zijn geboorteplaats maar werkt in de zo mer op Texel. Hij kreeg de recorder op 26 juni 1983 van een 35-jarige Texelaar, die het apparaat de nacht daarvoor had gestolen. De jongen verklaarde voor de politie rechter dat hij op een nacht slapend op een bank bij een kennis was wak ker geworden door de dief. „Ik liep naar de deur en toen ik open deed werd er snel een vuilniszak in de gang gezet. De volgende dag bleek daar die videorecorder in te zitten", aldus de verdachte, die ook verklaarde dat de Texelse inbreker ƒ400,— schuld bij hem had. Om dat geld had hij diverse ma len gevraagd. Toen de schuld niet werd ingelost vroeg de Alkmaarder zelf om de videorecorder als definitieve af betaling van de ƒ400,—. „Ik had toch niet de indruk dat ik het geld nog zou krijgen." De jongen was op de hoogte van het criminele verleden van de 35-jarige Texelaar en kon volgens de officier van justitie Mr. W. Jansen ver moeden dat de kans dat het apparaat gestolen was, groot was. Niet schuldig De manier waarop de apparatuur 's nachts bij hem was gedropt had. dat vermoeden alleen maar groter moeten maken. De verdachte verklaarde niet schuldig te zijn aan heling'. „Toep ik van de politie hoorde dat de video gestolen was is het apparaat meteen teruggegaan naar de eigenaar." De of ficier achtte heling wettig en overtui gend bewezen. Het feit dat de jongen nooit met justitie in aanraking was ge weest maakte Jansen echter mild in zijn eis. „Normaal zal ik bij heling om gevangenisstraf vragen maar ik wil re kening houden met de omstandighe den waaronder de transactie tot stand is gekomen en het feit dat u hier voor het eerst staat telt ook mee in mijn oordeel", aldus Jansen, die daarna de eis ƒ500,— boete, 14 dagen voorwaar delijke gevangenisstraf met eep proef tijd van twee jaar uitsprak. Dat was een milde eis voor de officier want zijn beleid is er in het algemeen op gericht verkoop van gestolen waar tegen te gaan met forse straffen. „Er zouden minder dieven zijn als er min der helers waren", aldus de officier. ^ViiK-V De familie Kalf van Dijkmanshui zen was blij verrast toen één van hun elf schapen maandagmiddag twee lammetjes op de koude we reld zette. Die geboorte is, on danks het huidige agrarische rege len van de natuur, erg vroeg. Alle schapen van Kalf waren in okto ber bij de ram geweest maar de kersverse moeder moet eerder van de dierenliefde hebben genoten. De eigenaar houdt het op een ,,ram van de buren" die in een onbewaakt ogenblik zijn slag sloeg. Het leverde in ieder geval twee kerngezonde lammetjes op die in de koude schuur van Kalf een len tebode zijn in een omgeving die nog niet erg wil zomeren. Op de foto de moeder met lammeren vlak na de geboorte. De verdachte zei de boete heel hoog te vinden. „Dat kan ik als scholier echt niet betalen." De politierechter was het daar niet mee eens. „Als u iemand ƒ400,— kunt lenen dan moet het ook niet onmogelijk zijn om ƒ500,— boete te betalen." Volgens Mr. Udo de Haes was opzet telijke heling bewezen maar hij wilde toch rekening houden met de huidige financiële omstandigheden van de ver dachte en het feit dat de gestolen vi deorecorder later onmiddellijk werd te ruggegeven. „U kon vermoeden dat het gestolen waar was en daarom is hier echt sprake van opzettelijke he ling", aldus de rechter. Hij vonniste ge noemde boete met daarbij een proef tijd van twee jaar. Programma: Woensdag 9 januari 17;.15 u. Tex.Boys 3-7 Prov. 17.45 u. KSMT-Ratronics 18.15 u. SOS-Graaf Spuiterij 18.45 u. Gamma 1-Topido (d) 19.25 u. Rab 2-Topido 2 20.05 u. Gamma 2-ZDH 20.55 u. Tex.Boys 1-Nissan 21.35 u. Gamma 3-De Mok 22.15 u. Ver.Schilders 3-Nioz 2 Zaaldienst: Oosterend Donderdag 10 januari 17.15 u. Tex.Boys 2-ZA Veldman 17.45 u. Gamma 3-Tex.Boys 4 18.15 u. Oosterend 4-Tex.Boys 2 18.55 u. Gamma 2-Rentenaar (d) -19'.3&tU; Nioz-Jelleboog 2 '■*20': 15 u. Texéi-ZDH' 2 20.55 u. Nissan 4-Tex.Boys 3 21.35 u. Oosterend 7-Zaanderwijk 22.15 u. ZDH 3-Tex.Boys 4 Zaaldienst: Casino Vrijdag 11 januari: 17.00 u. Gamma 4-Texel 2 17.30 u. Paracentrum-ZDH 1 18.05 u. Nissan 2-Nissan 1 18.55 u. Nissan 3-Oosterend 3 19.35 u. A O 2000 2-Topido 20.15 u. Oosterend 1-Tex.Boys 21.05 u. Mantje 2-PH 21.45 u. Ver.Schilders 2-Texel 2 22.25 u. Casino-Mantje Zaaldienst: Gamma Zaterdagmiddag en -avond werden door de IJsclub De Koog slee- wedstrijden gehouden, die zeer veel deelnemers trokken. Men be schikte over een prachtige baan waarop hoge snelheden werden bereikt in de vorm van de helling bij het badhotel Prinses Juliana. 's Middags werd daar, volgens het systeem dat ook bij zeepkistenraces wordt toegepast, uitgemaakt wie met Zoals gewoonlijk was de ijsbaan van Oudeschild als eerste open. Zondagochtend kon er al worden geschaatst, maar door het barre weerp werd daar weinig gebruik van gemaakt. Wel op de baan te vinden was het bestuur van de ijsclub, die zondag tot drie keer toe met ijspe gels in het gelaatshaar de baan sneeuwvrij maakte. Die inspanning werd maandag beloond met mooi schaatsweer en prachtig ijs zijn slee de grootste afstand kon afleg gen. Voor dit onderdeel waren negen tig inschrijvingen in verschillende leef tijdsgroepen. In de categorie tot 8 jaar werd Kirsten Zoetelief eerste met een afstand van 121 meter; in de categorie 8-12 jaar werd Leonie Kooiman eerste met 131 meter en in de categorie va naf 12 jaar (dus ook volwassenen) ging de eerste prijs naar Paul Kikkert met 140 meter. Tweede in deze groep werd Dirk Jan Kooiman die met een zelfgemaakte slee, waarin twee skies waren verwerkt, had ingeschreven. Zaterdagavond was er op dezelfde baan ringsteken met de slee, waarvoor 50 koppels zich aanmelden. Terwijl de een stuurde moest de andere de ring steken, wat erg moeilijk was. Slechts enkelen slaagden erin. Eerste werd het koppel Wil van Dalen/Anton van der Vis. De deelnemers kregen allemaal een vaantje. Als prijzen waren bekers uitgeloofd; de winnaars tot 8 jaar kre gen een puzzel. Het was de bedoeling om 's avonds ook nog een gekostu meerde wedstrijd te houden, maar daarvan moest wegens hét verslechte rende weer worden afgezien. De ge meente had aan het evenement mee gewerkt door op de baan geen zand en zout te strooien. Bij de start van het nieuwe jaar ko men de honkballers en softballers van de h.s.v. Texla weer in actie ter voorbereiding van het komende seizoen. De zaaltraining begint donderdag in sporthal Ons Genoegen om 16.00 uur. Zowel de honkballers als de soft- ballsters zijn dan welkom. De jeugdige peanutballers moeten nog even geduld hebben, voordat zij de handen uit de mouwen kunnen steken. Vrijdagavond 11 januari houdt Texla de algemene ledenvergadering. Deze ver gadering wordt om 20.00 uur gehou den in De Schakel. Na de pauze wor den enige videobanden getoond. Een familie uit Den Burg deed vrijdag aangifte bij de politie van het doodbij ten van een konijn. Het dier was waar schijnlijk door een hond uit zijn hok gehaald. Het is nog niet bekend van wie die hond geweest moet zijn. De jaarlijkse halve marathon van Bergen werd zondag danig ver stoord door de weersomstandighe den. Er waren toch nog zo'n vier a vijf duizend liefhebbers, die de na tuurlijke elem,enten wilden trotse ren. Alle Texelaars liepen hun af stand uit. Een flinke laag sneeuw maakte het ge wijzigde parcours door duinen, bos en strand moeilijk begaanbaar. Tijdens de wedstrijd hadden de lopers bovendien te kampen met vallende sneeuw, een aantal graden onder het vriespunt en een stevige wind. De tijden hadden daar natuurlijk flink onder te lijden. Dat kwam in feite echter op de ach tergrond, belangrijker was het om geen blessures op te lopen, op tempe ratuur te blijven. Het werd een barre tocht. Alle 10 Texelaars haalden de fi nish, maar verscheidene andere lopers moesten de strijd staken. Zoals vaak was Theo Franchimon de beste Texel se loper. Voor deze omstandigheden met een prima tijd van 1.20.39 behaal de hij een 62ste plaats. Dat was een kleine tien minuten na de winaar, Pe ter Rusman-en sneller dan Barry Knep- pers. De afstand was nu ook circa 21,7 km. Ook Gijs Jansen bereikte bij de veteranen een goede klassering. Zijn tijd was 1.40.33. Hierna kwam Daan Welboren Hij was door het slechte weer te laat aan de start verschenen en miste ook de warming up. Zijn tijd werd 1.48. De andere prestaties zijn als volgt: Wim Daman 1.47, Paul Verha gen 1.56, Maarten Dijker 1.58, Eduard Dijker 1.50, Theo Takes 1.50. Tilly Eelman weerde zich met 2.0 6 ook kranig en presteerde evenals Theo Rakes verhoudingsgewijs heel goed. De 15-jarige Norbert Eelman liep zijn eerste halve marathon. Het was dus voor hem een dubbel zwaar karwei. Toch wist hij door te zetten en finishte in 2.30. Mike Nolting tenslotte nam deel op de 10 km. Hij liep die afstand in 49.45 min. Voor het lange afstandlo pen is een goede conditie en een brok doorzettingsvermogen nodig. Het echtpaar P. van Heerwaarden maakte donderdag tijdens de club avond van de Klaverjasclub Den Burg een goede start in het nieuwe jaar door 7439 punten te scoren, een eerste plaats. Als tweede eindigden de dames J. Biesboer en G. Ofrein met 7229 punten. F. Witte en R. Kleinveld scoorden 6998 punten en werden der de. Met 6887 punten werden de da mes T. Huisman en L. Hoogenbosch vierde, ze pakten gelijk de tweede plaats in de tweede periode. Het kop pel H. Zijm en J. Koomen behaalde 6771 punten en eindigde daarmee als vijfde. Stand tweede periode: N. Koomen-W. Bakker 35676 9 T. Huisman-L. Hoogenbosch 35503 15 G. Eelman-F. Bos 35470 12 J. Bakker-C. Hoogenboom 35399 15 Echtp. J. Spaans 34309 11 W. Koomen-G. Linneman 34307 13 Echtp. P. van Heerwaarden 34148 13 Echtp. F. Veeger 33831 8 G. Smit-A. Bakker 33552 12 R. de Ruwe-F. Hopman 33542 18 Woensdag (morgen) start een kinder koor in De Koog. De repetities zijn van 14.00 tot 15.00 uur in de Schuilhut achter de N.H. kerk. leder kind is van harte welkom op de repetities. De con tributie bedraagt vijftig cent per week. De leiding is in handen van N. Sampiemon-van Vliet. Inlichtingen via telefoonnummer 02228-938. Tijdens oe persoonlijke kringkam pioenschappen B, zondag in Ann Paulowna, voor jongens en de kringvoorwedstrijden B voor jeu turnsters haalden vooral de jon gens van Texel goede resultaten. Naast het kringkampioenschap k men zich ook plaatsten voor de provinciale kampioenschappen door bij de beste 10 te eindigen. Drie jongens plaatsen zich. Mark Jan Mulder (35.25) werd derdf Joost Brüggeman met 34.70 puntend werd vierde en Karei Dijker werd me 32.70 punten zesde. Op de lange mat scoorde Mark Jan Mulder het hoogst met 8.35. Een pr ma oefening waar weinig aan verbe terd kan worden. Karei Dijker vergat een aantal onderdelen en haalde nie meer dan 6.90 voor zijn oefening. Ji co Bakker en Arthur Kloosterman" haalden hier hun hoogste cijfer. Op de brug begon Joost Brüggemai in de verkeerde richting zodat de af sprong na wat aarzeling plaatsvond zonder matjes. De jury was toegeefli en gaf 7.70. Bij het rek behaalde Ka Dijker het hoogste cijfer (7.05) doori, hij net en vlot, zonder veel stopmo menten zijn oefening vertoonde. Bru geman en Mulder die qua inhoud meer oresteerden, kregen toch een gere waardering in verband met sto[ en slechte afwerking. Op de kast be reikte Emile Keyzer een twaalfde plaats, hij kon dus niet door naar provinciale kampioenschappen. Tussen paal 8 en 9 werd op het stra een brisantgranaat gevonden. Het d zal door de duik- en demonteerploei van de marine onschadelijk worden gemaakt.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2