Cjrom ^warts jexeh in het Rijkswaterstaat maakt fraai natuurgebied Registratiebureau voor kamerverhuur bij gemeente De Mandenvallei krijgt (weer) meertjes *riT Plan buitengebied deze zomer rechtsgeldig? Extra boot André van Duin Reacties op PSP nota jongerenhuisvesting Integratie met kleuteronderwijs Vier scholen worden verbouwd Tarieven TESO flink omhoog Zilveroornachtegaa! Nederlands kampioen Aanrijding OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9947 TEXELSE VRIJDAG 11 JANUARI 1985 COURANT Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Hans Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lelefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs H8.10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De dienstkring Texel van Rijkswa terstaat heeft haast met het veili ger maken van de Noordzeewering. Ondanks de strenge vorst en vele sneeuw wordt bij Paal 29 hard ge werkt aan een nieuwe duinrichel. Dat gebeurt volgens het principe „natuurbouw". Ten noorden van De Krim is door de afslag van de afgelopen jaren heel weinig duin meer over en daarom wordt ook zand gebruikt dat achter de eerste duinenrij ligt. Daardoor zullen twee meren ontstaan die daar in vroeger tijden ook geweest moeten zijn. De snelheid en voortvarendheid (afge lopen maandag en dinsdag werd on danks het barre weer gewoon doorge werkt) van Rijkswaterstaat en uitvoe rend aannemer Wijnands uit Werken dam heeft alles te maken met het feit dat de helm die op de nieuwe strook duinen moet komen voor april de grond in moet. Daarnaast wil RWS graag voldoen aan het verzoek van mi nister Neelie Smit-Kroes, die eind 1983 bepaalde dat gevaarlijke plekken in de buitenste duinenrij vóór 1985 beveiligd moesten zijn Het betrof vier gedeelten die dringend opgehoogd en van nieuwe helm moesten worden voorzien. Dat kon niet uit de gewone onderhoudspost van RWS betaald worden en de mi nister stelde dan ook een extra krediet beschikbaar. Aan het laatste zwakke stuk duin wordt nu, sinds begin-de cember, gewerkt. De nog schamele duinen worden over een lengte van 900 meter platgeschoven en aan de landzijde wordt extra zand aangevoerd uit de Mandenvallei. Studie De dienstkring Texel wilde al eerder met dit werk beginnen maar de hogere technici van RWS vonden dat eerst de nodige studies verricht moesten wor den. Ook het aanvragen van een ont grondingsvergunning had nogal wat voeten in aarde. ,,Er zijn nog steeds experts die niet zeker weten of het wel of niet kan maar wij konden niet lan ger wachten", aldus dienstkringhoofd C.P. Harting van Rijkswaterstaat. Door de meertjes in de Mandenvallei zal het natuurlijke proces in dit gebied onget wijfeld bevorderd worden maar het ge bruiken van dit zand heeft uiteraard ook een praktische reden. Het ligt di rect in het gebied waar de nieuwe dui nen moeten komen en bulldozers kun nen het duin snel opwerpen. ,,We hoeven geen grond van elders aan te voeren. Dat is dus een mooie besparing." Oude kaarten Het project bij De Krim kost toch nog ruim zeven ton. Volgens Harting en opzichter C. Smit waren er vroeger in de Mandenvallei ook twee waterpartij en maar wanneer dat geweest is, is niet bekend. ,,We hebben allerlei oude kaarten bekeken maar niets gevon den", aldus Harting. Door de hoge waterstand van dit mo ment vormt zich al een kleine water plas in de eerste, kleine vallei die wordt uitgegraven. Dat meertje ligt op 180 cm boven NAP maar de verwach ting is dat er een groot deel van het jaar water in zal staan. Zomers zullen de meertjes droogvallen. Een deel van de nieuwe duinenrichel is al aangelegd en beplant met helm. Het zijn geen traditionele duinen. Net als bijvoor beeld bij het Jan Ayeslag wordt een soort zeer brede dijk gemaakt die van af de strandzijde flauw omhoog loopt met aan het einde een breed vlak pla teau. Vanuit de landzijde ziet de ,,duindijk" er echter wel uit als natuur lijk duin. Deze helling loopt steil de vallei in. De meertjes zullen niet Het maken van de nieuwe „duindijk" gezien vanuit de Mandenvallei. Links is het meertje in wording te zien. worden zoals de Horsmeertjes maar krijgen een grillig verloop dat over eenstemt met de vorm van de Man denvallei. Ook dat is een kenmerk van natuurbouw. Aannemer Wijnands is gespecialiseerd in duinverzwaringswerk en doet er alles aan om de fa. Daalder zo snel mogelijk met helmplanten te kunnen laten beginnen. Daarna heeft Texel er een klein natuurgebied bij. 6 Bij paal 28 wordt mauw duin aangelegd over een lengte van ruim negenhonderd meter. Een deel daarvan is inmiddels klaar en met helm beplant. Het ziet er naar uit dat het bestem mingsplan buitengebied de komen de zomer eindelijk rechtsgeldig wordt. De Raad van State heeft la ten weten het advies met betrek king tot dit bestemmingsplan op 20 december naar de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening te hebben gestuurd. Vol gens de regels moet de Kroon een beslissing nemen binnen een half jaar, dus voor 21 juni, maar verda ging tot hoogstens drie maanden is mogelijk en dan wordt het dus 21 augustus. Zoals bekend was de situatie vorig jaar om deze tijd hetzelfde. Het toen uitge brachte advies werd echter door de minister naar de Raad van State terug gestuurd omdat hij met bepaalde on derdelen niet akkoord ging. Aangeno men mag worden dat thans aan de aanmerkingen van de minister is tege moet gekomen, zodat het advies niet weer wordt teruggestuurd. Het is on danks vragen van de zijde van de ge meente Texel nooit duidelijk geworden wat de aard van de problemen was. Woensdag treedt André van Duin met zijn revue ,,'n Reis om de wereld in 180 minuten" op in de schouwburg van Den Helder. Na afloop van deze voorstelling zal een extra bootafvaart naar Texel plaatsvinden. Mensen die wel kaarten voor deze voorstelling heb ben maar niet in de gelegenheid zijn om de voorstelling te bezoeken kun nen de afdeling culturele zaken in het raadhuis vragen om bemiddeling (ka mer 304, tel. 3041, toestel 218). Ook mensen die nog geen kaartjes hebben maar wel graag de voorstelling zouden bezoeken kunnen contact opnemen met de afdeling culturele zaken. De avond begint om 20.15 uur. De gemeente wil, bij wijze van proef, een registratiecentrum opzetten waar Texelaars die een kamer willen verhuren zich kunnen melden. De geregistreerde kamerverhuurders (die aan een aantal voorwaarden moe ten voldoen) kunnen dan aan huurders komen via de gemeente, want de ze instantie geeft de adressen door aan jongeren van 18 tot 22 jaar die een dergelijke bescheiden woongelegenheid zoeken. Dit experiment is één van de uitkomsten van de reacties die het college geeft op de PSP nota over jongerenhuisvesting „Tussen de wal en het schip". De nota is zowel door de afdeling ruimtelijke ordening als algemene za ken uitvoerig bestudeerd en beide ambtelijke diensten hebben een advies gemaakt waar het college het groten deels mee eens is. De raadscommissie ruimtelijk- en huis vestingsbeleid oordeelde vorig jaar dat al redelijk aandacht wordt besteed aan de woonwensen van jongeren maar men onderschreef ook de PSP-mening dat de huidige HAT-eenheden voor veel jongeren te duur zijn omdat men van een minimuminkomen of een uit kering moet rondkomen. Door de raadscommissie is naar voren gebracht dat Huize Irene geschikt ge maakt kan worden voor jongerenhuis vesting. In een reactie op de PSP nota zegt de afdeling ruimtelijke ordening dat Irene met eenvoudige ingrepen ge schikt gemaakt kan worden voor jon geren maar ook wordt opgemerkt dat rekening moet worden gehouden met de buren: het verpleeghuis. Gevreesd wordt voor geluidsoverlast. De afdeling algemene zaken gaat in haar advies niet uit van groepswonen in Irene maar denkt dat in het pand een groot aantal wooneenheden gemaakt kunnen worden. ,,De boekwaarde van Irene is ƒ300.000,—. Met een beschikking over de saldi-reserve kan de exploitatie ren dabel worden gemaakt." Volgens het ambtelijk advies is de Woningbouwver eniging het meest geschikt om een bouwplan voor Irene te maken. Behoefte Meer moeite heeft algemene zaken met het ontbreken van harde cijfers over de woningbehoefte onder jonge ren. De groep van 16 tot 22 jarigen bestaat uit 1400 personen maar daar van zijn er slechts 41 bij de gemeente ingeschreven als woningzoekenden. ,,De meesten vragen om een HAT- eenheid of eensgezinswoning. Op ons inschrijfformulier is geen mogelijkheid aangegeven om voorkeur uit te spre ken voor kamerbewoning. Er bestaat dus weinig inzicht in de behoefte aan kamerhuur", aldus AZ. In de PSP-nota wordt gezegd dat veel 16 en 17-jarigen eigen woonruimte willen maar ook dat blijkt nu niet uit de gemeentelijke cij fers. Niemand van deze groep heeft bijvoorbeeld het woningbehoefte- onderzoekformulier ingevuld. ,,De cij fers geven weinig inzicht in de wo ningbehoefte van jongeren. Van nog geen 7% van deze groep is bekend dat zij zelfstandig willen wonen." De betrokken ambtenaar gaat er zon der cijfermateriaal echter van uit dat de behoefte aan woonruimte toch vrij groot is. ,,Het is bekend dat veel jon geren in zomerhuisjes of caravans wo nen." Volgens AZ worden ook „allerlei schuurtjes" als woonruimte geaccep teerd. Veel jongeren laten zich niet in schrijven omdat ze niet verwachten dat de gemeente hen aan woonruimte kan helpen. Aan het college wordt de suggestie gedaan een apart onderzoek te starten en 16- en 17-jarigen per soonlijk uit te nodigen deel te nemen aan dat onderzoek. De cijfers die dan op tafel komen zijn betrouwbaar en AZ verwacht bij een dergelijk onder zoek een grote respons. Woonrecht Voor ruimtelijke ordening is het ook moeilijk de woningbehoefte onder jon geren vast te stellen omdat het meren deel van de jeugd niet reageert op ge meentelijke onderzoeken. In het wo ningbouwprogramma van de komende jaren is 40% gereserveerd voor HAT- eenheden. Dat is overigens ook een eis van het rijk. De PSP vraagt zich in haar uitgebreide nota meermalen af of het woonrecht van jongeren wordt er kend. RO is van mening dat dat geldt voor jongeren van 18 tot en met 22 jaar. „Iedere jongere van die leeftijd moet wel kunnen wonen maar dat be tekent niet dat ons woningbouwpro gramma uitsluitend op jongeren wordt afgestemd. Uit ieder onderzoek blijkt een grote vraag naar eensgezinswonin gen en dat is een behoefte die ook in het woningbouwprogramma aan bod moet komen", aldus RO. De komende jaren moet nog een flink aantal HAT- eenheden worden gebouwd is de visie van het college, maar daarna moet men stoppen. Met een vergrijzende bevolking zit Texel anders straks met lege kleine woningen. B en W zullen de raad voorstellen de gebouwen van vier openbare la gere scholen op Texel zodanig te verbouwen dat ook kleuters kun nen worden ogpenomen. De overi ge openbare lagere scholen op Texel zitten reeds onder een dak met de kleuterschool zodat daar niets hoeft te gebeuren. De scholen die verbouwd moeten wor den zijn de Thijsseschool, het Eierland- sche Huis in De Cocksdorp, de Bruin vis in Oudeschild, de Jacob Daalder school in Oosterend. Voor zover de verbouwingen per 1 augustus a.s. nog niet zijn uitgevoerd, zullen de kleuters nog in de voormalige kleuterschool verblijven. De Redmer IJskaschool in De Waal is groot genoeg om in het ongewijzigde gebouw de kleuters te kunnen opnemen. Krachtens de wettelijke voorschriften die gelden voor de vorming van basis scholen, zal de raad ook een zg. huis vestingsoverzicht vaststellen. Dat is een schema waarin alle voor het on derwijs belangrijke bouwkundige gege vens van alle openbare scholen op Texel zijn vermeld (aantallen lokalen, oppervlakte van speelgelegenheid e.d.). De afdeling algemene zaken doet de suggestie adressen te verzamelen van particulieren die jongeren van 16 en 17 jaar willen opvangen. „Het betreft dan geen zelfstandige woonruimte, deze oplossing ligt meer in de sfeer van pleeggezinnen", aldus AZ. Het gaat dan om jongeren die van huis zijn weggelopen of „die uit sociaal maatschappelijk oogpunt" enige tijd niet meer thuis kunnen wonen. De pleegouders moeten begeleid worden door het jeugdwerk en het maatschap pelijk werk en volgens algemene zaken is er voor de opvangouders een ver goeding mogelijk uit bestaande subsi dieregelingen. In overleg met het jeugdwerk kunnen opvanggezinnen worden gezocht. Deze instantie houdt zich momenteel op kleine schaal ook bezig met het onderdak helpen van weggelopen jongeren e.d. Algemene zaken adviseert het college wel een onderzoek te doen naar de fi nanciële haalbaarheid van dit plan. Het college heeft nog niet gereageerd op de suggestie. Kamers Dat deed men wel op het voorstel om de gemeente te laten bemiddelen bij kamerverhuur. Burgemeester en wet houders willen leegstaande kamers die de eigenaar wil verhuren laten registre ren bij algemene zaken. Aan de ver huurder worden wel enige eisen gesteld, zoals een maximum hoogte van de huur, de verplichting tot het af sluiten van een huurcontract, e.d. „Zo dra de gemeente bemiddelt moet de huurder enige kwaliteit kunnen ver wachten", aldus algemene zaken die ervan uitging dat het registratiebureau voor kamerverhuur ook zou bemidde len tussen huurder en verhuurder. Dat De meeste Teso-tarieven zijn met ingang van 1 januari met 6 7% verhoogd. Bij enkele ta rieven is de stijging hoger, soms zelfs ruim 11%. Volgens de Teso-directie is de meer dan trendmatige prijsverhoging noodzakelijk omdat het bedrijf verlies maakt. De sterkste prijsstijgingen gel den de tarieven voor Texelaars. Een 5-retourenkaart voor perso nenauto's wordt zo'n 10% duurder: van f66,— naar ƒ72,50. Ook de Texelse aanhangwa gens worden met een hogere stijging dan de gemiddelde 6 7% geconfronteerd: tot 2.50 meter met bijna 8%, de ande ren met 10 11%. Deze prijsverhogingen hebben op geen enkele manier iets te maken met de huidige reorga nisatie bij het bedrijf, aldus de directie. Joop Veltkamp uit Den Burg kreeg woensdag bericht dat zijn zilveroor nachtegaal in zijn klasse Nederlands kampioen is geworden. Het dier zal tij dens de kampioenstentoonstelling die van 10 tot 13 januari in Breda wordt gehouden te zien zijn. De vogel komt ook uit in de wereldkampioenschap pen, van 19 januari tot 3 februari in Zutpheri. Een 21-jarige Texelaar die dinsdag om streeks 10.00 uur achteruit met zijn au to van zijn erf aan de Beatrixlaan opreed zag een in de sneeuw vastgelo pen auto van een eveneens 21-jarige Texelse niet staan. Een aanrijding met lichte schade was het gevolg. laatste wil het college niet. Kamerzoe kers kunnen bij AZ alleen terecht voor adressen van lege kamers. De rest moeten ze zelf doen. Volgens algeme ne zaken valt niet te voorspellen in hoeverre gebruik zal worden gemaakt van de gemeentelijke registratie maar de verwachting is dat de animo mee zal vallen. Men verwacht per jaar on geveer tien personen aan een kamer te kunnen helpen. Splitsen In de PSP-nota wordt de suggestie ge daan bestaande eensgezinswoningen op te splitsen in meerdere woonge deelten voor jongeren. Voordeel van deze constructie is dat de woningen later, als de vraag naar kleine woon ruimte afneemt, weer dienst kunnen doen als gezinsonderkomens. Algeme ne zaken heeft wat moeite met dit voorstel. Liever ziet men jongerenhuis vesting gerealiseerd in nieuwbouw maar op „beperkte schaal is wo ningsplitsing te verkiezen boven het geheel achterwege laten van jongeren huisvesting". De woningbouwvereni ging zal een en ander moeten realise ren en aan de vereniging is gevraagd een visie te geven op het splitsen van woningen.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1