Medewerking voor acht strijdige bouwplannen ,,Maak je borsten maar nat" Voor het weekend Bontwerker in TV-show van 12 en 13 januari 1985 Artsen 40-jarige Duin in andere handen Voorstelling SAAI uitgesteld Planning GW afhankelijk van spoedklussen Wie maakt de mooiste sneeuwpop? Leerhuis Pseudoniem Zon, maan en hoog water Groene Kruis Tandartsen Apotheek I Gezinsverzorging 1 Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Brand/ambulance Kerkdiensten Kustwacht Eierland Rijkspolitie met maandag. VRIJDAG 11 JANUARI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid zal in de ver gadering van woensdagavond a.s. advies uitbrengen inzake acht bouwplannen, die niet voldoen aan de eisen van het bestemmingsplan. In alle gevallen zijn B en W van mening dat er geen bezwaar tegen is dat de plannen tcoh worden uit gevoerd en dat daartoe het bestemmingsplan wordt aange past. Vooruitlopend daarop zal een zg. artikel 19-procedure moeten worden gevoerd. De heer J. H. J. Schlepers wil aan de Hallerweg (nummer 26) een pluimvee- bedrijf beginnen. De bestaande schuur op dit terrein is daarvoor ongeschikt. Om ruime bouwmogelijkheden te heb ben zou Schlepers een volwaardig agrarisch bouwblok moeten hebben in het bestemmingsplan, maar de in dit geval adviserende instantie (directeur landbouw- en voedselvoorziening) vindt het geplande bedrijf onvoldoende groot. B en W willen daarom een B- blok toekennen zodat Schlepers voor lopig is geholpen. De heer A.M. Langeveld wil een be drijfswoning bouwen op het perceel Postweg 132. Het betreft hier een zg. B-blok wat betekent dat een woning niet kan. Gelet op de bedrijfsontwik keling" vindt het college de bouw van het huis echter toch wenselijk. Het perceel zal daarom van B-blok tot A- blok worden gemaakt en door artikel 19 wordt hierop vooruitgelopen. De heer J.W. Bakker wil aan de Bern- hardlaan in Den Burg een huis bou wen op een plek waar volgens het bestemmingsplan alleen twee wonin gen onder één kap mogen komen. Het college vindt dat niet bezwaarlijk en is bereid ook in dit geval een artikel 19 procedure te voeren. Evenals in de an dere in dit artikel genoemde gevallen betekent dat, dat de provincie het laatste woord heeft en dat het publiek tegen deze afwijkingen van het bestemmingsplan bezwaar kan maken. Plateelbakker G. Dijkstra uit Oosterend wil zijn pand Wierstraat 2 verbouwen om er zijn atelier in te kunnen maken. Daarbij wordt de in het bestem mingsplan beschermd dorpsgezicht aangeven achterrooilijn overschreden, maar ook dat is geen probleem, te meer daar het beleid van de laatste tijd er toch al op was gericht dergelijke verbouwingen mogelijk te maken. Ook Aris van Boven in Oudeschild die op de hoek Barentszstraat-Heems- kerckstraat een overkapping voor het stallen van autobussen wil bouwen kan rekenen op medewerking van B en W, hoewel het plan niet voldoet aan de voorgeschreven afstand tot de zij delingse terreingrens. Door de over kapping toe te staan, zal deze nu wat rommelige hoek er alleen maar beter gaan uitzien. Wat het college betreft is ook het plan van de heer J.J. Witte voor het ver nieuwen van een schuur (Doolhof 4) geen probleem. Een onderdeel van het bouwplan is het uitbreiden van de bestaande verbinding tussen schuur en stolp. Deze platte verbinding wordt dan 19,5 m2 wat nu nog niet mag maar volgens het reeds geplande toe komstige beleid wel (zelfs tot 25 m2), zodat ook hierop kan worden vooruit gelopen met artikel 19. Op soortgelijke medewerking kan de heer A. Brans rekenen. Hij wil een bouwplan aan de Akenbuurt verwezenlijken. De heer D. Stoll wil twee schuren bouwen op het perceel Hoofdweg 86. De goothoogte van de schuren wordt 4,5 meter, voor een deel zelfs 6,5 me ter. In het bestemmingsplan is geen goothoogte voorgeschreven maar krachtens een afspraak met de provin cie is een maximum hoogte bepaald van 4,5 meter. Dat houdt niet zozeer verband met het aanzien in het land schap, maar meer omdat werd aange nomen dat er geen behoefte was aan gebouwen met nog hogere goten. Nu deze behpefte er wel blijkt te zijn, heb ben B en W daar geen probleem mee. Om de diverse artikel 19 procedures mogelijk te maken moet de gemeente raad zg. voorbereidingsbesluiten ne men, wat naar mag worden verwacht zal gebeuren in de raadsvergadering van 12 februari. In het Tros televisieprogramma de TV- Show van Ivo Niehe kreeg de Texelse bontwerker Martin Karlas woensdag avond de gelegenheid om een pleidooi te houden voor het dragen van bont. Het werd hem niet makkelijk gemaakt, want aan het reclame-effect van zijn praatje werd afbreuk gedaan door de kennelijk niet op bont gestelde Niehe, die ook nog een gruwelijk Amerikaans filmpje vertoonde, gemaakt door te genstanders van bont. Niettemin kwam het betoog van Karlas goed tot zijn recht. Al was het jammer dat de Texelse bontwerker niet bij naam werd genoemd en hij blijkbaar ook niet de gelegeneid had gekregen om het bestaan van Texels lamsbont in zijn praatje te verwerken.... ,,Maak je borsten maar nat" is een ty pische Amerikaanse campusfilm. Het leven van de studenten en hun eige naardigheden staat centraal als de aanloop voor allerlei gekkerijen. Soms doen die films helemaal rriks en soms zit er een kaskraker tussen zoals „Por- ky's" bijvoorbeeld. Inventiviteiten en originaliteit 'moet je in films als deze nooit gaan zoeken, maar waar Porky's vaak op het randje van het debiele ba- lanceerde is deze ,,Maak je borsten maar nat" zo uitgesproken maf dat je er anderhalf uur slap van het lachen mee ligt. Sommige situaties zijn ge woon te gek om los te lopen, op een cliché meer of minder wordt niet geke ken, maar het leuke aan deze film is dat het allemaal werkt. Een zeer sterk komisch element is zeker Jake, de wonderhond die enkele zeer sterke kunstjes ten beste geeft. De lepetoma- ne universiteit geniet een geweldige re putatie als de slechtste van het land. Er is nog nooit een student met suc ces afgestudeerd en die instelling is het onderwerp van voortdurende spot van de andere universiteiten. De direc teur wordt dit beu en hij wil zijn pap penheimers, die allen uitblinken in mid delmatigheid een laatste kans geven om de eer van de school te redden: als ze meedoen aan de jaarlijkse rub- berbotenrace en als ze die winnen, dan zullen ze allen een diploma krij gen. Vooral Bob McGraw is hier voor te vinden en hij sleept zijn gabbers Gonzer, Max en Irwin mee in deze niet ongevaarlijke onderneming. De race wordt immers gevaren op een woeste bergrivier. Onze studenten zijn niet be paald sportief maar wat ze missen aan fysieke kwaliteiten hebben ze te veel aan vindingrijkheid, vooral wat betreft tegenstanders. Bob's hond Jake zal hen hierbij vaak goede diensten bewij zen. Tussen de bedrijven door wordt er nog flink wat afgestoeid met de aan wezige vrouwelijke studenten en in de zeer spectaculaire eindscene slagen de middelmatige pseudo helden er zelfs in de race te winnen. ,,Maak je borsten maar nat" is te zien van vrijdag tot en Uitsluitend voor spoedgevallen Ë.OTdernemers-aktiviteitën"| Aannemer C.H.F. Duin heeft zijn bedrijf overgedaan aan zijn 29-jarige zoon Kees. Hij is inmid dels verhuisd naar de bedrijfswo ning aan de Maricoweg en vader Duin woont in een van de apparte menten van het (door hem ver bouwde) voormalige bejaardenhuis Sint Jan. Duin heeft jarenlang tot de grotere Texelse aannemers behoord. Cor Duin kwam direct na de oorlog vanuit Spierdijk naar het eiland, waar veel werk was in de vorm van het weer op bouwen van boerderijen die in de Rus senoorlog verloren waren gegaan. Zo herrezen onder andere de hoeves Blan- denberg, Axel, Vianen, Ruimzicht, Ma- riahoeve. Na afloop van deze wederop bouwperiode bleef Duin op het eiland „hangen" en wist een naar Texelse begrippen groot bedrijf op te bouwen, dat tal van bekende, deels openbare projecten verwezenlijkte, zoals het postkantoor, het (oude) bejaardenhuis Sint Jan, de openbare bibliotheek, de VTB garage, garage Rey. Er werden ook.veel woningen gebouwd, deels in de sociale sector zoals de bekende ,,99" in Den Burg. Zijn naam als boer derijenbouwer versterkte Duin in de ruilverkavelingsperiode toen hij onder meer de hoeves Hoogezand, Halfweg, Vredelust, Agnes en Klein Zeeland ver wezenlijkte. Een van de laatste projec ten was het appartementenhotel Tubantia. De bouwmalaise van de afgelopen ja ren betekende voor het bedrijf een enorme klap. De twintig mensen waar mee men jarenlang had gewerkt, moesten in een keer bijna allemaal worden ontslagen. Kees Duin begint dus weer beschei den: met een kleine vaste kern aange vuld met losse krachten die per project worden aangeworven. De wisseling van eigenaar valt samen met het 40-jarig bestaan. De toekomst laat zich niet al te somber aanzien. Duin werkt momenteel aan uitbreiding van de He- ma en heeft hoop op de bouw van 13 premiekoopwoningen in het nieuwe plan bij de r.k. kerk. De bedoeling is ruim baan te geven voor toepassing van nieuwe technieken en nieuwe ma terialen, zoals onderhoudsvrije kunststof bouwelementen die binnen kort op een bijzondere wijze in de aan dacht van het publiek zullen worden gebracht. Martin Karlas (links} in gesprek met Ivo Niehe (foto van tv-scherm). De aangekondige voorstelling die de tehatergroep SAAI zou geven voor de plattelandsvrouwen afdeling Den Burg wordt in verband met het slechte weer uitgesteld tot nader datum. De dienst gemeentwerken heeft het college van B en W een plan ning voor 1985 gepresenteerd. In zijn voorwoord schrijft de directeur A.A.T. Doppenberg dat het maken van een planning voor projecten al tijd een hachelijke zaak is. ,,De dienst wordt regelmatig „ge plaagd" door onverwachte spoed klussen, waardoor de prioriteiten verlegd moeten worden." Boven dien is de voortgang van de ge plande projecten niet alleen van de dienst afhankelijk. Enkele in het oog lopende projecten die op de lijst staan zijn de renovatie van diverse woningen, de bouw van Zaterdagmiddag wordt, ijs en sneeuw dienende, in Oosterend een wedstrijd gehouden in sneeuwpoppen maken. Vanaf twee uur kan de jeugd (en ou deren) zich bij de muzieknis aan de Oranjestraat inschrijven voor deze wedstrijd, die wordt gehouden onder de titel „Wie maakt de mooiste sneeuwpop?" De deelnemers worden onderverdeeld in drie categorieën: 4 tot en met 7 jaar, 8 tot en met 11 jaar en 12 jaar en ouder. In elke categorie is een eerste, tweede en derde prijs te winnen. De wedstrijd wordt georganiseerd door de ondernemersvereniging van Oosterend. Deze club stelt ook de prijzen beschik baar. Voor de deelnemers is er warme chocolademelk en wie niet in zijn of haar eentje een sneeuwpop wil bou wen mag dat ook samen met een vriendje of vriendinnetje doen. Er mo gen echter niet meer dan twee perso nen aan één sneeuwpop werken. een „verkeerstoren" voor het vliegveld, de verbouw van diverse scholen in verband met de integratie van het lager- en kleuteronderwijs, de herinde ling van het raadhuis, het hinderwet- uitvoeringsprogramma (HUP), het star ten van woningbouw in de omgeving van St. Jan, besluitvorming rond een project groepswonen in De Mars, het afwerken van de procedures voor Tex- vis, het maken van een monumenten nota, verkeersaanpassingen op meer dere plaatsen van de Pontweg, de der de fase van de riolering in Den Burg, het invoeren van een 30 km regeling, een onderzoek van de stortplaats bij 't Horntje, diverse herstratingen, waaron der de Beatrixlaan, de Ploosterstraat, de Diek en de Brink, reconstructie van de Bernhardlaan, diverse rioleringen in het buitengebied. Uit de lijst valt niet op te maken welke project hoge prioriteit zullen krijgen. De dienst wil al dit werk uitvoeren met nagenoeg hetzelfde personeelsbestand. Alleen bij de civiele dienst zal een con- tractverband met een tijdelijke extra kracht verlengd worden. De oud-katholiek pastoor van Alkmaar, Koenraad Ouwens, houdt maandaga vond een lezing in het Leerhuis. Voor zijn werk vertaalde hij de psalmen rechtstreeks uit het Hebreeuws in het Nederlands. Over het functioneren van dit Psalter in de oud-katholieke kerk gaat zijn lezing. Hij zal ook spreken over de tradities van zijn kerk, met na me in haar verhouding tot de joodse traditie. De avond begint om acht uur in het zaaltje van de Doopsgezinde kerk. leder belangstellende is welkom. Onder het pseudoniem J.J. van 't An ker werd ons een ingezonden stuk in dichtvorm gestuurd. Pas als de afzen der zich bij ons bekend heeft gemaakt kunnen wij het publiceren. -Red. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Komende zaterdag wordt het ou de papier etc. opgehaald in de volgen de straten: Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij verstraat, Binsbergenstraat, Brou werstraat. De Koog Zaterdag wordt vanaf 10.00 uur oud papier opgehaald in De Koog. le der wordt verzocht het papier tij dig gebundeld aan de straat te zetten. De zon komt 11 januari op om 8.44 uur en gaat onder om 16.51 uur. 14 jan. L.K.; 21 jan. N.M.; Doodtij: 16 jan.; springtij: 23 jan. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 11 januari 11.45 en 23.14 Zaterdag 12 januari 12.06 en Zondag 13 januari 0.36 en 12.03 Maandag 14 januari 1.13 en 12.19 Dinsdag 15 januari 1.52 en 13.21 Woensdag 16 januari 2.42 en 15.08 Donderdag 17 januari 3.51 en 17.00 Vrijdag 18 januari 5.22 en 18.33 Zaterdag 19 januari 6.54 en 19.31 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. H. J. Nolting-Hilgers, Zeebries 7, Den Burg, telefoon (02220) 3420. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30- 19.30 uur. I Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 uur. Lidmaatschapskaart 5 meebrengen. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men |j zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur. Zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 E uur. Buiten die tijd alleen voor spoed- eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den 5 Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. C. de Kruyff, telefoon (02228) 643. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla; 's avonds (02223) 821 (Lies) Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Zondag 13 januari 1985 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur kand. H. de Roest, in de aula van de RSG i Den Hoorn 11.00 u. dhr M. Kuiper De Koog 11.00 uur kand. H. de 5 Roest De Waal 9.30 uur kand. M. E. Mulder Oosterend 9.30 uur ds. De Jong I Oudeschild 11.00 uur ds. De Jong I De Cocksdorp 11.00 uur kand. 1 M. E. Mulder GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Blaauw 5 Viering H. Avondmaal 17.00 uur ds. Blaauw Viering H. Avondmaal Oosterend 10.00 uur ds. J. Donker 19.00 uur ds. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE in Kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) 1 in de Doopsgezinde kerk Kogerstr. I Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur da. A. Kuit- Verbeek, van Hippolytushoef Begin zondagsschool Kerkbusje Den Hoorn Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgez. kerk, Kogerstraat Den Burg 19.15 uur Evangelist Van Diggelen, uit Leiden. Welkomstdienst m.m.v. Soli Deo Gloria Uitzending via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur, Herenkoor Kindernevendienst Oosterend: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zaterdag 15.30 uur De Cocksdorp: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19. 10.30 - 11.20 uur Openbare lezing, 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie. BAHA'I Weverstraat 106, Den Burg Iedere zondag bestuderen van en lezen uit de Bahé'i Heilige Ge schriften, van 20.00-22.00 uur. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Het politiebureau te Den Burg van de groep Texel van de Rijkspolitie is van maandag t/m vrijdag geopend van 8.00 tot 18.00 uur en zaterdag en zondag van 9.00 tot 17.00 uur. Het bureau te De Koog is dinsdag en donderdag van 16.00 tot 18.00 uur geopend. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5