RTC '72 winnaar junioren toernooi Keiaanse muziek- en speltheorie vastgelegd Gamma wint toernooi in Warmenhuizen Verleende bouwvergunningen Winterse sferen MST programma Druk weekend voor zwemclub Voorlopig geen overvloer Koninghal in Den Hoorn Weer „eigen" wijncursus van Horeca-afdeling Texelse Boys Het uit West Friesland afkomstige RTC '72 heeft afgelopen woensdag het Nissan juniorentoernooi ge wonnen. In de finale wist de West- friese junioren kampioen het team van HFC Helder met 5—1 te ver slaan. De derde plaats was voor het team van Alkema dat titelhou der was. Het toernooi, dat uitste kend verliep, is voor de derde maal een groot succes geworden. Honderdenéén treffers in twintig wedstrijden. Vier wedstrijden die door penalties beslist moesten worden. Twee meest waardevolle spelers. Dat waren de zaken die de spanning van het Nissan toernooi kenmerkten. De organisatie had zo ongeveer deze fina le voorzien, al had op papier Alkema ook redelijke kansen om voor de twee de maal tot de finale door te dringen. RTC, dat als waarschijnlijke kampioen was getipt liet vanaf het begin al mer ken zonder meer als de sterkste te moeten worden beschouwd. RTC '72, dat in poule A had geloot samen met Nissan, Cafeetje en WGW, begon sterk aan het toernooi door WGW met maar liefst 10—0 te verslaan. Dat daar na het Cafeetje met 8—1 werd versla gen betekende dat de latere winnaar zonder problemen de kruisfinale had bereikt. Nissan had feitelijk de kans op de kruisfinale al in de wedstrijd gemist door met 3—0 te verliezen van 't Ca feetje. De laatste zou via een 5—0 overwinning op WGW ook een plaats in de kruisfinale zeker stellen. Nissan won met slechts 1—0 van WGW omdat de ploeg van de organi serende vereniging in het begin te veel kansen liet liggen om WGW direct al op een beslissende achterstand te zet ten. Daarna moest Nissan nog tegen RTC 72. In deze wedstrijd speelde Nis san vooral in de eerste tien minuten zeer sterk. RTC dat toch in de eerdere twee wedstrijden had bewezen een ge oliede doelpuntenmachine te zijn kon in deze fase van de wedstrijd nauwe lijks kansen creëeren. Toen echter het eerste doelpunt was gevallen waarbij de Nissan keeper niet geheel vrijuit ging, kon de Texelse ploeg niet de mentaliteit opbrengen om de latere kampioen nog verder de voet dwars te zetten, zodat de uitslag toch nog 5—0 werd. In de B-poule haalden Helder en Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instan ties bouwvergunning verleend: PEN, Schilderend 70, Den Burg, voor het plaatsen van een trafo-station aan de Postweg te De Cockdorp; KSV Ko- tex, De Waal, voor het gedeeltelijk veranderen van een schuur aan de Waalderweg 90 te Den Burg; J. Baum- garter, Duitsland, voor het veranderen van een zomerhuis aan de Californië- weg 253, te De Koog; J.A. Spigt, Thijsselaan 4, Den Burg, voor het plaatsen van een berging; W. Rikken- berg, Heemskerckstraat 12, Oude- schild, voor het vernieuwen van een A. J. van der Vis, Maricoweg Den Burg, voor het gedeeltelijk ver anderen/vernieuwen van een stook hok; Minister van Landbouw en Visse rij, Staatsbosbeheer, voor het bouwen van een werkschuur aan de Ruigendijk 21, te. De Koog; A. A. Blom, De Ruy- terstraat 55, Oudeschild, voor het bou wen van een woonhuis aan de Schil- derweg te Oudeschild; St. Agrarisch Museum, voor het plaatsen van een loods/berging aan het Groenewegje te De Waal; St. Dorpshuis De Wald hoorn, Den Hoorn, voor het gedeelte lijk veranderen van een dorpshuis aan de Herenstraat 30 te Den Hoorn; J. Groeskamp, Klif 21, Den Hoorn, voor het plaatsen van twee dakkapellen; R. Kampstra, Vliestraat 8, Oosterend, voor het gedeeltelijk veranderen van een woonhuis; D. van Liere, Hout manstraat 12, Oudeschild, voor het plaatsen van een balkon en trap; S. Vlaming, Zwinweg 3, Oosterend, voor het gedeeltelijk veranderen van een dakkapel; R.C. Buisman, Witte Kruis- laan 9, Den Burg, voor het vernieuwen van een bijkeuken/berging; J.P. Kik kert, Oude Dijkje 134, De Koog, voor het gedeeltelijk veranderen van een opslagschuur tot jeugdruiterkamp aan Oude Dijkje 16 te De Koog; J. Brou wer, Zuid Haffel 29, Den Burg, voor het plaatsen van een portaaltje; St. Dorpsherstel Texel, Den Burg, voor het plaatsen van drie bergingen aan de Schoolstraat 13, 15, 17 te Oosterend; R.S.T., Den Burg, voor het gedeeltelijk vergroten van een toiletgebouw op Loodsmansduin te Den Hoorn; P. van Leeuwen, Heteren, voor het vergroten van een zomerhuis aan het Gerritslan- derdijkje te Den Burg. St. Texelvakan- tie Gehandicapten, De Cocksdorp, voor het verbouwen van een woonhuis aan de R.uyslaan 65 te De Koog. Derden-belanghebbenden kunnen te- 9en deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V. kamer 205. Alkema de kruisfinales. Helder had be duidend minder moeite dan Alkema dat zich slechts via een schamele 2—0 overwinning op Gamma en een 4—3 zege op Vissers Bouwbedrijf plaatste. Helder ging het gemakkelijker af. In de laatste wedstrijd tegen Alkema behaal de de ploeg een zeer verdiende zege met 3—1. De herkansingsrondes gaven duidelijk meer spanning te zien. Vis sers Bouwbedrijf en Nissan besloten hun wedstrijd met een 2—2 eindstand, zodat hier voor de eerste keer penal ties de beslissing moesten brengen. Nissan won omdat de keeper, Ronald Biesboer, twee maal een penalty wist te stoppen. Gamma en WGW kwamen niet verder dan een 0—0 gelijkspel en hier wist Gamma een penaltyreeks in zijn voordeel te beslissen. De kruisfina les tussen Cafeetje en Helder werd ge wonnen door Helder met 5—1. De an dere tussen RTC en Alkema was span nender. RTC had zijn handen vol aan Alkema dat eindelijk liet zien ook een goede ploeg te hebben. Dat RTC met 2—1 won was verdiend, mede omdat het tactische spel van de West Friese ploeg beter in elkaar zat. De wedstrijd om de zevende en de achtste plaats tussen WGW en Vissers Bouwbedrijf werd ook via penalties beslist in het voordeel van de Texelaars. Nissan en Gamma maakten er meer spektakel van. Eerst kwam Nissan ach ter door een eigen doelpunt, maar de ploeg liep toen uit naar een 3—1 voor sprong. Gamma kwam terug door een waarlijk schitterend doelpunt van Peter Jan Boekei. Met nog een minuut te gaan speelde Gamma alles of niets. Keeper Van Leersum ging op het oor logspad en scoorde vlak voor tijd de gelijkmaker. Ook hier penalties. Weer haalde Nissan keeper Ronald Biesboer zijn ploeg over de eindstreep door twee strafschoppen te stoppen en zelf de winnende strafschop onhoudbaar voor zijn Gamma collega in te schieten. De wedstrijd om de derde en vierde plaats ging tussen titelhouder Alkema en Cafeetje. Alkema won deze wedstrijd zeer gemakkelijk met 7—1. De finale tussen RTC '72 en Helder, dat voor de tweede keer in een finale stond, leek een zeer spannende aan gelegenheid te worden. Helder, dat duidelijk meer aanvallend was dan RTC kwam met 1—0 voor en het zag er niet naar uit dat deze voorsprong ge makkelijk teniet zou worden gedaan. RTC kreeg echter een penalty te ne men die de stand gelijk bracht. Daarna waren het twee counters die de West- friese ploeg op voorsprong bracht. Helder probeerde nog van alles maar kon de goede defensie van RTC niet meer uitspelen en twee doelpunten van RTC brachten uiteindelijk de eindstand op 5—1. De technische commissie, bestaande uit Mari Brons, Jan Raven en Rijan van Heerwaarde, kon niet beslissen welke speler als meest waardevolle speler moest worden gekozen. Na overleg met de toernooicommissie besloot men om twee spelers deze titel toe te kennen. Leon Hollander van Helder en Ron Neefjes van RTC '72 werden samen gekozen. Het pleit voor de organisatie dat zij blijkbaar rekening had gehouden met iets dergelijks want beide spelers kregen een prijs. Met de verkiezing van de beste keeper van het toernooi had men minder moeite. Daarvoor werd keeper Hans Eelman van Cafeetje gekozen. RTC '72, dat dus nu de door La Casserole beschik baar gestelde Texel trofee in bezit heeft, is in staat en bereid om deze beker volgend jaar te verdedigen. Het toernooi werd gefloten door de heren Heerschap en Raven. De toer nooicommissie had eventuele medi sche hulp ter beschikking van de da mes Lexmond en Waterman, die slechts twee keer voor een kleine bles sure in actie hoefden te komen. Het juniorentoernooi zal waarschijnlijk op 4 januari 1986 zijn vierde aflevering beleven. De les onderbreken voor een ronarn aoor ae sneeuw, dat is pas leuk. Gamma heeft zondag een sterk bezet zaalvoetbaltoernooi in Warmenhui zen gewonnen. Aan dit toernooi deden acht teams mee. De tegenstanders van Gamma waren afkomstig uit de hoofdklassen van de rayons Schagen, West Friesland, Alk maar en Den Helder. Na de eerste wedstrijd gaf niemand meer een cent voor de kansen van Gamma. De ope ningswedstrijd tegen Citadel uit Den Helder werd door een ongeïnspireerd Gamma verdiend met 2 0 verloren. Dat Gamma geleerd had van deze ne derlaag bleek wel aan de werklust die men aan de dag legde in de tweede wedstrijd tegen Dego Stars. Gezien het aantal kansen dat de ploeg deze wedstrijd kreeg was de 1—0 overwin ning een magere afspiegeling van het grote overwicht van Gamma. De laatste poulewedstrijd tegen FC De Clock uit Warmenhuizen moest de beslissing brengen voor een finaleplaats. Overwicht Beide ploegen moesten winnen en met minimaal drie doelpunten verschil. Gamma voetbalde een prima wedstrijd en wist door doelpunten van Uriot (2) en Wassenaar een 3—0 overwinning te behalen. Zodoende plaatste de ploeg zich dankzij een beter doelsaldo dan Citadel voor de finale. De finale tegen Schager Weekblad gaf een groot overwicht voor Gamma te zien wat na een kwartier resulteerde in een doelpunt van Louis Uriot. Vijf mi nuten voor tijd kwam de ploeg uit Schagen toch nog langszij en het was aan de sterk keepende Charles Iepen- burg te danken dat het op de counter spelende Schager Weekblad de laatste minuten niet de overwinning naar zich toetrok. Keepersprijs Strafschoppen moesten de beslissing brengen. Louis Uriot en Simon Brand schoten raak voor Gamma, terwijl Ni- Zaterdag 12 januari 1984 Volleybal Ons Genoegen: 17.20 u. Tevoko 1-Rapide (h. beker) Molentocht, Schagerbrug: 14.15 u. Harpoen-Tevoko (m.jun.) Joco, Den Helder: 15.00 u. HCSC 2-Tevoko 1 (d) col Schermer zijn inzet gestopt zag door de keeper. Aangezien Charles le- penburg twee van de drie strafschop pen stopte van Schager Weekblad mocht aanvoerder Gert Pansier de Ge rard de Nijs trofee in ontvangst nemen voor de winnaar van dit toernooi. Charles lepenburg kreeg de prijs voor de minst gepasseerde keeper. Na een aarzelend begin een prima toernooizege voor de Z.V.V. Gamma Bouwmarkt Texel, dat vrijdag in sport hal Ons Genoegen aantreedt voor de tweede wedstrijd in de kwart-finale van de KNVB beker. De eerste wedstrijd tegen de Bonte Hen uit Zaandam ging met 4—3 verloren, zo dat Gamma vrijdag met 2 doelpunten verschil moeten winnen om zich te plaatsen voor de halve finale. De zwemclub gaat zaterdag zijn krach ten meten met nog vier verenigingen in zwembad De Kwakel in Enkhuizen. In deze zwemvijfkamp heeft ZPC TX '71 reeds zijn visitekaartje afgegeven met een goede tweede plaats in deze competitie vorig jaar. De komende strijd in Enkhuizen beloofd weer span nend te worden. Er wordt vrij7 schoolslag en vlinderslag gezwommen Het verzamelen is om 14.30 uur bij zwembad Molenkoog, inzwemmen 16.15 uur, aanvang wedstrijden om 16.45 uur. Zondag 13 januari gaat de zwemclub weer naar het marinebad. Vertrek met de boot van 14,05 uur. Deze keer conditietrainen en snorkelen. Het college van burgemeester en wethouders wil voorlopig geen nieuwe overvloer voor de Burge meester De Koninghal kopen. Een dergelijke vloer f6000,— zou no dig zijn als de Koninghal weer de theaterfunctie van de Lindeboom zaal overneemt. Het college wil eerst de gang van zaken rond de Lindeboom afwachten. B en W besloten dit naar aanleiding van een voorgestelde begrotingswijzi ging van de Welzijnsstichting. De jaar- last voor de vloer zou in 1985 f1032m aan rente en afschrijving be dragen. Wel akkoord ging het college met een begrotingswijziging waardoor voor 1985 toch nog subsidie voor het MZW-project beschikbaar komt. Dat is nodig omdat het proces om het MZW op te heffen niet zo snel verloopt als het college zich voorgesteld had. Zondag 13 januari 1985: Handbal Molentocht, Schagerbrug: 14.15 u. Callantsoog 2-MST 1 Maandag 14 januari 1985: Volleybal Sportlaan, Den Helder: 19.00 u. Turnlust 1-Smash '68. De immer actieve bedenker van het fantasierijk Keiolonië, Hans Bar nard, heeft in een tweetal boekjes en op een cassettebandje muziek- en speltheorie van Keiolonië vast gelegd. Met name de muziekbe- schrijving is uitgebreid uitgewerkt, maar staat, blijkens een reactie van de componist Peter Schat die in het boekje is opgenomen, buiten de muzikale werkelijkheid. Een uitgebreidere reactie wordt gege ven door de Arnhemmer Leen van As sendelft, die het 19-tonige Keiaanse octaaf welwillend benadert, maar die vaststelt dat deze past binnen een en kele eeuwen geleden uitgevonden 31-voudige verdeling van het octaaf door Christiaan Huygens, de bekende natuurkundige. In het Teylersmuseum in Haarlem zou een orgel staan dat probleemloos Keiaanse klanken zou kunnen voortbrengen. Die mening wordt overigens weer aangevochten door de Utrechter Rudolf Rasch, die echter nauwelijks argumenten aan voert. Het technische gedeelte van het boekje zal voor vrijwel niemand te be grijpen zijn, interessanter is de be schrijving van de historische ontwikke ling die de Keiaanse muziek doormaakte. Een dergelijke beschrijving wordt in een tweede boekje gegeven van de ontwikkeling die de Keiaanse spellen doorliepen. Ze zijn afgeleid van scha ken, dammen, go en dergelijke „wer kelijke" spellen. Ook worden de spelre gels uitgelegd. Bij het muziekboekje hoort een casset te. Naast wat improvisaties en voor beelden van Keiaanse muziek is hierop een soort gesproken „geloofsbeleide- nis" te horen, die de Keianen doet kennen als een idealistisch volkje, dat openstaat voor bijvoorbeeld antroposo fische invloeden. Het geweten is bo vendien voor hen erg belangrijk. Op het bandje zijn verder een radio- interview dat de KRO met Hans Bar nard maakte en een toelichting op het Keiaanse muzieksysteem te horen. Gebruikswaarde Het spelboekje kost f1,50, de cassette samen met het boekje over muziek f7,50. Ze zijn te krijgen bij de stichting Vrienden van Keiolonië, Kotterstraat 22-24, 1794 BE Oosterend of Zacharias Jansestraat 2A, 1097 CL Amsterdam (020-926464). Deze artikelen zullen vooral interessant zijn voor echte vrienden van Keiolonië. Zij ontlenen hun waarde meer aan de curiositeit dan aan gebruikskwaliteit. Er zullen weinig mensen zijn die eens lekker voor een stukje Keiaanse muziek gaan zitten. De gebruikswaarde van de spellen zou ook hoger kunnen zijn. In het boekje wat daarover gaat worden weliswaar met tekening verluchtigde beschrijvin gen van Keiaans schaken en dergelijke gegeven, daarmee staat het echte spel nog niet op tafel. Dat is natuurlijk ook niet de bedoeling, voor het wederzijd se begrip tussen Keianen en andere mensen zou dat echter toch wel be vorderlijk zijn geweest. Genootschap voor geofictie Dat dat begrip niet onbelangrijk wordt gevonden moge blijken uit het oprich ten van een Genootschap voor Geofic tie, een soort Verenigde Fantasienaties. Den Hoorn was dinsdagmiddag het toneel voor een zeer winters ge beuren: ringsteken per arreslee. Dit feest was in broederlijke samen werking door de Blijde Rijders en de Vrienden van het Paard georga niseerd en het bleek zeer succesvol te zijn. De belletjes van de tuigen klingelden, de gezichten van de toeschouwers ver toonden diverse schakeringen rood, de paarden briesten en er daalde een zacht sneeuwbuitje op het geheel neer. De kwaliteit van de sneeuw was uitstekend, gemeentewerken had met de plannen rekening gehouden en iets minder enthousiast geschoven. De middag begon met een rondrit van de eerste en tweede klassen van de la gere school. De kleintjes genoten zichtbaar ondanks de omstandigheid dat juist toen zij instapten het harder begon te sneeuwen. Na de rondrit gin gen de zeven aanspanningen ringste ken in de Herenstraat. De winnaar werd Dirk Witte, terwijl Henk Spigt de tweede plaats deelde met Jaap Mosk, die met zijn Shetland pony in winter vacht van de partij was. Spanning tijdens het ringsteken. Hierin moeten de bedenkers van fictie ve landen verenigd worden. In het bestuur, waar Hans Barnard deel van uitmaakt, leeft de veronderstelling dat er veel meer mensen met „eigen" lan den en werelden moeten zijn. Om die te bereiken wordt onder meer een ei gen tijdschrift „Fantas" uitgegeven. Redacteur daarvan is T.C.M. Balvers, Magnoliastraat 14, Vianen. Barnard wil desgevraagd ook inlichtingen geven. Evenals vorig jaar zal onder auspi ciën van de afdeling Texel van Ho reca Nederland een wijncursus worden gegeven bedoeld voor mensen uit het horecavak, maar ook voor particulieren. De cursus wordt gehouden in samenwerking met het wijnhuis Koopmans en Bruinier en drankengroothandel Texgro en wordt gegeven door vi- nologe Truce Parlevliet-Bothof van slijterij 't Feugelhuus in Den Hoorn. De cursus omvat vier opeenvolgende woensdagavonden en start 23 januari om 20.00 uur in hotel Op Diek in Den Hoorn. De lesavonden bestaan uit een theoretisch en een praktisch gedeelte; per avond worden zes wijnen ge proefd. De cursus verschaft basisken nis op het gebied van wijn en wat daarmee te maken heeft. Men leert welke wijnen bij welke gerechten ho ren, wat de betekenis is van de diverse uitdrukkingen op de etiketten en men leert iets over de behandeling van wijn. Het bestuur van de Horeca- afdeling vindt deze opleidingsmogelijk heid zeer gewenst want nog teveel mensen in de plaatselijke horeca heb ben onvoldoende kennis op wijngebied en maken daarom een minder gunstige indruk bij hun gasten. Er is wel eens aan gedacht om op Texel de cursus voor het officiële wijn certificaat (van de stichting Vakoplei ding Horeca) te geven, maar dat was voor de meeste geïnteresseerden nogal kostbaar (ca. /500,— voor acht avon den). De „eigep" cursus die nu gege ven wordt, verschaft ook een behoor lijke hoeveelheid kennis en kost f125,— wat onder andere mogelijk is dank zij de sponsoring van het genoemde wijn huis, dat de (soms heel kostbare) wij nen beschikbaar stelt. Voor de cursus zijn al vrij veel mensen ingeschreven, maar er zijn nog plaatsen vrij. Voor aanmelding en eventuele nadere inlich tingen kan men terecht bij de docente, telefoon 0226-384 (tussen 19.00 ën 20.00 uur). Het was de bedoeling dat de competi tie dit weekend hervat zou worden. De velden zijn echt niet bespeelbaar, dus dat gaat niet door. Zondagmiddag heeft Texelse Boys van half vier tot half vijf de beschikking over de spor thal. De liefhebbers (senioren en B- junioren) worden verzocht op tijd aan wezig te zijn. VRIJDAG 11 JANUARI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7