Cjroen TjwartsJ'exeU in het Compromisvoorstel voor Koger begraafplaats Grafheuvel wordt ongemoeid gelaten Proefkonijnenwaren niet te beklagen Werkloosheid eind '84 dan eind '83 lager Hoge Raad vernietigd vonnis pierensteker Geen uitbreiding van Gortersmient Nu helemaal opnieuw beginnen Algemene reserve WBV groeit MAITAI SPEELTBtMEM DE VOGEL MIE NT SiMSft jT>p REKfi KOMF 'TEXELSE Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Buiten werktijd: h'arry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Hans Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. na 18.00 uur 4881 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /"18.10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Hit compromisvoorstel in tekening. Linksonder aan de tekening, links van en boven de hiuvel zijn de nieuwe bungalows getekend. De gemeente heeft samen met mensen van Aegon een compromisvoorstel uitgewerkt voor de bouwplannen van de verzekeringsmaatschappij op het terreintje van het Koger kerkhof aan de Vogelmient. Het voorstel doet in zoverre beide partijen recht dat Aegon haar twaalf voorgenomen bunga lows kan bouwen terwijl de eigenlijke grafheuvel ongemoeid wordt gelaten. De indieners van bezwaarschriften tegen de bouwplannen gaan zich hiero ver beraden. dat er wat al te snel beschikt werd over het speelterrein aan de Plevierstraat. Jansen merkte ook nog op dat voor het maken van een speelterrein op de heu vel toestemming van de gemeente no dig zou zijn. Peter Bakker (PSP) en Dirk Terpstra (Pakt) namen een afwachtende houding aan. Zij wilden eerst duidelijkheid over het bodemonderzoek hebben. door gevuld te houden terwijl een Duit ser die er een koopt er over het alge meen maar een paar weken per jaar ge bruik van zal maken. Voor de Texelse economie zou het dus niet zo gunstig zijn als we de zaak leegpompten." Insprekers De insprekers die gekomen waren kwa men niet veel verder dan een herhaling van de in de bezwaarschriften al ge noemde bezwaren. Dit r.ieuwe voorstel, waar zij tijdens de vergadering voor het eerst mee geconfronteerd werden, moest volgens hen eerst met de achter bannen besproken worden. Jaap Bakker formuleerde het als volgt: „Uit een brief van de monumentenraa I blijkt dat er nog een advies moet komen van het in stituut voor historisch bodemonderzoek. Het lijkt me het best als die dit compro mis ook bekijken en als we eerst dat advies eens afwachten". Daar waren de heren F.J. Kaczor (dorpscommissie) en J. Vlaming( bestuur N.H. kerk van De Koog) en mevrouw Rüngs (dorpscom missie) het mee eens. Tot die tijd wor den in ieder geval de bezwaarschriften gehandhaafd. Slechts één raadslid kon zich direct voor het compromis uitspreken. Joop van der Meer (WD) vond dit een goede oplossing, mits absoluut zeker was dat het in 1935 afgegraven terrein niets van historische waarde meer bevatte. Van ambtelijke wijze werd meegedeeld dat een voorlopige reactie van het instituut voor historisch bodemonderzoek ook in die richting ging. Op het terrein zouden eerst boringen en zonodig afgravingen moeten worden verricht voor de bouw zou beginnen. Gelein Jansen (CDA) wilde als enige de bezwaren gegrond verklaren. „Op deze manier wordt toch de structuur van de grafheuvel aangetast. Dit gaat lijken op het bewaren van wat dingetjes in de grond. Ik verklaar de bezwaren dan ook gegrond." Jan van Asselt (Texels Belang) verklaar de wel min of meer op de lijn Jansen te zitten maar hij wilde nog niets vast leggen. Wel moest hem van het hart H. Gort mag zijn kampeerterrein Gortersmient aan de Grensweg niet uitbreiden. Gort kan op zijn huidige terrein 425 personen her bergen en dat is volgens het colle ge het absolute maximum. De campingeigenaar had zijn terrein willen uitbreiden met een stuk achter het kampeerterrein gelegen grond waar plaats is voor dertig caravans of ten ten. De grond die Gort wil gebruiken heeft een agrarische bestemming en alleen om die reden is uitbreiding in strijd met het collegebeleid. Het uitbreidingsplan van Gort valt dan ook niet onder het bestemmingsplan Grensweg. In dit bestemmingsplan is berekend wat de maximale capaciteit van de verschillende recreatieterreinen mag zijn en daarbij is Gortersmient in het verleden al bevoordeeld. De maxi mum capaciteit kwam voor dit terrein op 380 slaapplaatsen maar dat was te weinig voor Gort om financieel deel te kunnen nemen aan de centrale recrea tieve voorzieningen die door een aan tal recreatieterreinen samen moeten worden gerealiseerd. Gort kreeg er met een iets afwijkende berekening 45 slaapplaatsen bij en mag nu aan 425 toeristen onderdak bieden. „Wederom medewerking verlenen zou betekenen dat Gortersmient weer in een bijzonde re positie komt te verkeren. Ten op zichte van andere ondernemers zou dit uit oogpunt van behoorlijk bestuur niet aanvaardbaar zijn", aldus het college. Bovendien vinden burgemeester en wethouders een verdere uitbreiding van het aantal slaapplaatsen bij de Grensweg niet gewenst. „Dat aantal is bepaald na een gedegen afweging in het bestemmingsplan Grensweg." Bedienend personeel in actie tijdens het eerste proefdiner. Voor de tweede keer wordt op Texel een cursus koken en serveren gehouden op initiatief van het Arbeidsbureau in sa menwerking met de Stichting Vakopleiding Horeca SVH Doel van de opleiding is de scholing van het Texelse horeca- personeei te verbeteren en daardoor hun kans op het vinden of houden van werk te vergroten. Dat doel wordt bereikt, zo blijkt uit het de eerste van de serie proefdiners c beidsplaatsen, waarvan 6 op Texel. In 1984 schreef het Texelse arbeidsbureau 1238 mensen tegen 1306 uit. Aan het einde van december 1984 waren er 700 ingeschreven werklozen op Texel. Dat is 69 minder dan aan het eind van 1983. Dat blijkt uit het maandelijkse persbericht van het gewestelijk arbeidsbureau, waarin gesproken wordt van een „aanzienlijke verbetering". In het persbericht staat de nieuwjaarswens van het arbeidsbureau: „Misschien zijn we het dal van de werkloosheid gepasseerd, maar voor velen is nog een moeilij ke weg te gaan. Hopelijk zijn de Texelse ondernemers en overheid een steun op deze weg." Voorzichtig optimisme dus. Een groot deel van dit positievere beeld wordt veroorzaakt door een opleving in de bouw. In die sector zijn nu 79 mannen werkloos tegen 122 een jaar eerder. Er zijn in 1984 meer manjaren gewerkt dan in '83, terwijl '82 nog weer lager was. Deze ontwikkeling wordt vooral veroorzaakt door de toename van het aantal kleine klussen dat aannemers te verwerken krijgen. Toch wijst het ar beidsbureau er op dat er inmiddels wel 20 bouwvakkers langdurig werkloos zijn. „Bouwvakker" moet dan wel ruim worden opgevat, ook van de bouw afhankekelijke chauffeurs en me taalbewerkers vallen in die groep van 20. Verder is opvallend dat het positie ve beeld veel sterker is bij de mannen dan bij de vrouwen. Van de 69 inge vulde arbeidsplaatsen werd slechts 10%, zeven dus, door vrouwen bezet. „Bepaald zorgelijk" noemt het bureau de situatie van de 116 mannen en 44 vrouwen die langer dan een jaar werk loos zijn. Het aantal schoolverlaters bedroeg aan het eind van het jaar 26 jongens en 20 meisjes. In 1984 konden 8 jongeren via een „werkverruimende maatregel" geplaatst worden bij een non-profit instelling en 6 personen werden bij een bedrijf geplaatst via de plaatsingsbevorderende maatregel De horeca-opleiding in 1984 leverde 34 geslaagden op terwijl de leerlingen- bouwplaars 10 bouwvakkers afleverde. Het is bekend dat de mensen die een dergelijke opleiding doorlopen vaak aan een baan komen. Rayon De cijfers voor de hele provincie waren voor het ter perse gaan van de krant nog niet beschikbaar, maar in het ge bied Noordholland-noord staat Texel met 21,9% werkloosheid bij de jaar wisseling onbetwist aan kop. De ge middelde werkloosheid in dit gewest is 13,7%, in het land 17,0%. De gere gistreerde openstaande vraag was bij de jaarwisseling in het gewest 376 ar- feit dat de deelenemers aan de cursus van vorig jaar op drie na allemaal werk hebben gevonden. Aan de cursus die nu aan de gang is wordt door 36 per sonen deelgenomen, 18 kelners en 18 koks. Negen cursisten zijn afkomstig uit Den Helder, de rest van Texel. Evenals vorig jaar zijn als docenten de heren W.A. („Bill") Visser (koken) en Aris van Zeijlen (serveren) aangetrokken. De cursus is sterk op de praktijk ge richt en dat betekent dat de deelne mers herhaaldelijk tegenover „echt" publiek moeten laten zien wat ze kun nen, uiteraard onder toezicht van hun leermeesters. Daartoe worden in hotel Bos en Duin waar de cursus wordt ge geven, werkelijks diners aangericht waarvoor telkens andere mensen wor den uitgenodigd. Woensdag j.l. werd De Hoge Raad heeft deze week een op 26 oktober 1962 door de kan tonrechter in Den Helder uitgesproken vonnis tegen de Texelse pie rensteker Maarten Boon vernietigd. De officier van justitie uit Den Helder is in deze zaak niet ont vankelijk verklaard en daardoor is de kans groot dat alle gerech telijke uitspraken uit de afgelo pen twee jaar tegen de vier ac tievoerende pierenspitters de zelfde behandeling krijgen. Dat komt er in de juridische praktijk op neer dat de aanklachten te gen de Texelaars behandeld moeten worden door een offi cier die wel bevoegd is. Dat wordt waarschijnlijk de officier van het Amsterdamse gerechtshof. Het niet ontvankelijk verklaren van de aanklachten in Den Hel der heef^ waarschijnlijk te ma ken met het feit dat op alle dagvaardingen is vermeld dat het pierensteken in verboden gebied is gebeurd binnen de ge meente Texel. De natte Schor ren zijn echter nog niet ge meentelijke ingedeeld en daar om mag wettelijk niet gespro ken worden over de gemeente Texel. De raadsman van de vier pierenspitters, mr. Movig uit Den Helder, verwacht dat de hoger beroep zaken die nu in behandeling zijn bij de Alkmaar- se rechtbank (en waarvoor de rechter-commissaris een diep gaand onderzoek heeft in gesteld) door de uitspraak van de Hoge Raad ook zullen wor den vernietigd. „Ook in die za ken wordt gesproken over de gemeente Texel en ik verwacht niet dat de Aikmaarse recht bank deze uitspraak naast zich neer kan leggen. Een bevoegde rechtbank zal alles helemaal op nieuw in behandeling moeten nemen. Ze moeten van voren af aan beginnen". Volgens mr. Mo vig is dat gunstig voor de pie- renstekers omdat inmiddels veel meer bekend is geworden over de wettelijke onduidelijkheid van de natte Schorren. De boete van Maarten Boon die nu is vernietigd was de eerste die werd uitgedeeld nadat Hans en Roel Veldman, Maarten Boon en Martin van de Werve met hun actie tegen Natuurmo numenten begonnen. geven, warbij vier koks en vier serveer- ders(sters) hun beste beentje mochten voorzetten. Voor de cursisten was het een spannende toestand, vooral voor de kelners en serveersters die het pu bliek volgens de regelen van de kunst van dienst moesten zijn. Ze leverden nog geen routinewerk, maar geen der uitgenodigde proefkonijnen vond dat erg, temeer daar de spijs die werd voorgezet van goede kwaliteit was: huzarensalade, heldere groentensoep, een cotelet suisse met sperziebonen, gekookte aardappelen en komkommer. Afsluiting was een omelet confiture (dus een omelet met jam). In combi natie met een eenvoudige wijn (lichte Bordeaux) ging dit alles er lekker in en de cursisten brachten het er goed af, hun geringe ervaring in aanmerking nemend. Aan het slot sprak docent W.A. Visser er zijn voldoening over uit dat iedereen nog gezond en in leven was. „U hebt dus in ieder geval geen acute voedselvergiftiging opgelopen." Ook uit het feit dat de gasten prak tisch niets hadden overgelaten van wat hen was. voorgezet leidde hij af dat niemand er spijt van had dat hij proef konijn was geweest. De Woningbouwvereniging Texel heeft in 1983 goed geboerd. Dat blijkt uit het jaarverslag over dat jaar. De algemene reserve van de vereniging steeg met bijna zes ton tot een bedrag van 71.432.888,76. Een belangrijk deel van die reserve komt door een terugontvangst van drie ton uit het financieel uit de hand gelopen CV-ISO project. Ook de on- derhoudsreserve bevatte per 31 dec- meber 1983 een^flink bedrag, ondanks het feit dat in dat jaar veel extra on derhoud werd gepleegd. De vereniging hield op deze post ruim negentig mille over en samen met de reserve uit 1982 kwam de onderhouds- reserve aan het eind van het boekjaar op 7204.658,51. Zaterdag 19 januari de Oamespopgroep Entree 75,—. Eén en ander kwam naar voren tijdens de hoorzitting die de raadscommissie j voor ruimtelijke ordening en huisvesting woensdagavond hield. Een gedeelte van de grafheuvel is in 1935 al afgegraven. Dat vertelde de beheerder van het bun galowterrein de Vogelmient, de heer Groenhof: „In dat jaar heeft de toen malige pachter een hele winter lang met paard en wagen grond weggehaald van de heuvel, dat ging toen blijkbaar mak kelijker dan nu. Hij bracht dat naar een ander perceel dat erg laag was. Nu staat daar bowling De Koogel op." Op dat afgegraven deel, dat tot nog toe in gebruik was als trapveldje, zouden vijf bungalows gebouwd moeten worden. Vier anderen zouden op een aangren zend speelterrein voor de bewoners van de Plevierstraat gezet kunnen worden, terwijl drie huisjes op de plek van een huidige groenstrook gezet kunnen wor den. Het oude kerkhof blijft dan als speelterrein in gebruik en is dan ok toe gankelijk voor buurtkindren. Garages De heer E. van der Berg, de verant woordelijke man bij Aegon voor de pro jectontwikkeling: „Op die manier blijven alle functies gehandhaafd. Het speelter rein aan de Plevierstraat is overigens he emaal niet als zodanig in gebruik, daar spelen nooit kinderen. Het wordt alleen gebruikt als toegang voor garages die door de eigenaars in de zomer worden verhuurd aan toeristen en die niet vanaf de straatkant te bereiken zijn. Om dat te ondervangen zouden we een weg langs de garages kunnen leggen." De heer Van der Berg benadrukte nog eens dat de uitbreiding van de Vogelmient er niet zou mogen komen de exploitatie zodanig onaantrekkelijk zou worden dat het terrein „leeggepompt" zou worden. Dat betekent dat de huisjes aan particu lieren verkocht zouden worden: „Wij hebben inmiddels vijf andere niet renda bele terreinen van de hand gedaan en onze ervaring is dat particulieren de zaak bij lange na niet zo netjes houden wij dat kunnen. Bovendien doen wij best om de huisjes het hele jaar

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1