(jroen rwartsjexehin het Natte noodvoorziening Bewoners Plevierstraat tegen compromisvoorstel Aegon J. ter Haar nieuwe N.H. predikant Paal 9 in eigen stijl in gebruik genomen ZEG EENS AA FILMDE OP TEXEL Houten abri's bij A0T TES0 VERVOERDE BIJNA 2% MINDER IN 1984 ■iPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9952 DINSDAG 29 JANUARI 1985 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. tel. (02220) 2741. Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Hans Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, ffül. (02220) 5393. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A18.10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr. 67.34.60.398. en aantal van de bewoners van de Plevierstraat in De Koog is tegen het ompromisvoorstel van Aegon voor het gebruik van de begraafplaats in Koog. Zoals onlangs bekend werd wil Aegon het terrein gedeeltelijk ebouwen en een ander deel van de uitbreidingsplannen realiseren op et speelterrein in de buurt. In een brief aan B en W bestrijdt de heer ,A.F. Speekman namens een deel van de buurtbewoners dat het veldje iet als speelterrein in gebruik zou zijn. „Wij vinden het bovendien reemd dat de verzekeringsmaatschappij niet haar eigen speelterrein wil ebouwen maar van ons wel het offer vraagt om ons speelterrein op te even", aldus de brief. bewoners voelen zich overvallen oor het voorstel van Aegon. Tijdens en inderhaast bijeengeroepen verga- ering van de dorpscommissie waar aast de voltallige dorpscommissie een jftal Kogers het voorstel bespraken ierd bovendien vastgesteld dat de be- oners van het dorp niet zijn geraad- leegd, iets dat Speekman omschrijft „onverstandig en achteloos". De ewoners hebben het gevoel dat Ae on hun belangen ondergeschikt laakt aan die van de exploitanten van ungalowterrein de Vogelmient. „Wij spectren hun belang maar zij het on- niet. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de eigende, onware en kleinerende op- erkingen die de heer Van den Berg laakte tijdens de hoorzitting van de adscommissie voor ruimtelijke orde- ng", aldus Speekman in een toelich- ng op de brief. blgens de bewoners is het speelter- in wel degelijk als zodanig in ge- 'üik. Zowel eigen kinderen als die van asten spelen er en bovendien maakt Lubertischool er volgens Speekman in incidenteel gebruik van. „Een jaar wat geleden is dat terrein zelfs met nfare in gebruik genomen. Een stel uders uit de buurt hadden er zelfge- nmerde speelinstrumenten neergezet, lat ging een paar jaar goed, de ou- ers onderhielden het terrein zelf, laar na verloop van tijd nam dat af. kinderen werden natuurlijk groter de belangen veranderden. Het ter- ein werd een trapveldje en dat is het steeds. Ik heb zelf kunnen consta- eren dat de school er af en toe ook ebruik van maakt. Bij navraag is me ebleken dat het schoolbestuur het eel jammer zou vinden als die moge- ijkheid zou wegvallen, het eigen speel- errein van de school is namelijk open- laar terrein. Druk en ander nadeel van bouwen op het eldje noemt Speekman de toename an de toeristische druk op de buurt. Zoals dat veldje er nu bijligty is het len buffer tussen de Vogelmient en een deel van de huizen aan de Ple vierstraat. Toeristen hebben nu een maal een ander leefpatroon, ze zitten tot 's avonds laat buiten met muziek en dergelijke. Een eindje verderop staan de huisjes van de Vogelmient dichter bij de woonhuizen en die men sen hebben duidelijk meer hinder dan degenen die aan het speelterrein wo nen. Dan kun je er wel weer hoge bo men of zo tussen zetten maar dan ver dwijnt de zon weer uit onze tuinen. Bovendien zullen onze huizen minder waard worden." Speekman vreest dat er een ontsluiting van de Vogelmient zal komen via de Plevierstraat, met de daarbij horende drukte van laat thuis komende toeristen. Hij bestrijdt de uitspraken van Van den Berg dat het terrein alleen maar ge bruikt zou worden voor de ontsluiting van aan toeristen verhuurde garages van de bewoners: „Dat was gewoon denigrerend, hij bedoelde daarmee de zomerwoningen in onze achtertuinen die prima uitgevoerd zijn en waardoor net zoveel belasting wordt betaald als voor zijn bungalows. Bovendien zijn die zomerwoningen met één uitzonde ring allemaal goed te bereiken vanaf de voorkant, dus zijn opmerking is nog niet waar ook." Grafheuvel Ook het gebruiken van de grafheuvel als speelplaats gaat Speekman wat ver. „Dat vind ik zelfs nog erger dan het inpikken van het speelterrein. Spe lende kinderen zullen weinig ontzag opbrengen voor historische waarden. Dat doen volwassenen blijkbaar nog niet eens. Als er vernielingen komen wordt de speelplaats daar natuurlijk binnen de kortste keren gesloten." De heer Groenhof, beheerder van de Vogelmient, is het daar niet mee eens. „Nooit heeft iemand naar die begraaf plaats omgekeken en nu willen ze op eens allemaal dat hij met eerbied wordt behandeld. We hebben er de af gelopen twintig jaar het beheer over gehad en dat is zeker opeens niet goed genoeg meer." Speekman vermoedt dat de plannen om het speelterrein te bebouwen al langer in voorbereiding zijn. „Ongeveer een jaar geleden liepen er allemaal of ficieel uitziende heren de zaak op te meten. Kort daarna verdween het bord met de tekst „Speelterrein geen hon dentoilet" opeens. Wij hebben daar toen een brief over aan de gemeente gestuurd en daar hebben we nooit antwoord op gehad." Die brief is 1 maart 1984 bij de gemeente binnenge komen en daarin wordt al gezegd dat het terrein wel degelijk in gebruik is en ook wordt al gesteld dat niet op het veldje gebouwd zou mogen worden. Van ambtelijke zijde werd ons meege deeld dat er geen antwoord op de brief was verzonden, maar dat in de plannenmakerij wel met deze stand punten rekening is gehouden. De Autobus Onderneming Texel gaat binnenkort tien abri's plaatsen die wachtenden de nodige be schutting moeten geven tegen re gen en wind. De abri's worden ge bouwd volgens een eigen ontwerp en uitgevoerd in hard hechthout. De aanschaf vereist een investering van 20 mille. Enkele jaren geleden werd vanuit het publiek aangedrongen op beter beschutte wachthuisjes van de AOT maar de plaatsing van de abri's riep ook enkele planologische vragen op.' De AOT heeft besloten niet langer te wachten op het antwoord op deze vragen en dit initiatief aan het college voorgelegd. B en W beoordeel den het plan positief en zoekt naar fi nanciële mogelijkheden om de plaat sing te bekostigen. Het onderhoud van de huisjes komt voor rekening van de AOT. Dit aardige binnenmeertje heet in drogere dagen Airport Texel". Het vliegveld werd in het afgelopen jaar nog door de voorzitter van het bestuur, J.A. Engelvaart, gekarakteriseerd als een voorziening die er in de eerste plaats is om Jexel niet geïsoleerd te laten zijn als de veerverbinding onverhoopt mocht uitvallen. In de afgelo pen maand is het vliegveld in ieder geval voor vliegtuigen gesloten geweest. Helicopter- landingen konden in de meeste gevallen wel doorgaan maar als er erg veel losse sneeuw lag bleek ook dat niet te kun nen. Hoewel het landingsplat form min of meer sneeuwvrij was gemaakt werd er soms zo veel stuifsneeuw door de heli's de lucht in geblazen dat vanaf meer dan vijf meter hoogte het zicht op de grond al volledig verdwenen was. Het is dan te gevaarlijk om te landen. Havenmeester Ed de Bruijn: ,,Het veld zelf is goed gedrai neerd maar door de vorst in de bodem kan het water niet weg. Je ziet het hier ook bij bollen- boeren in de buurt. Er staan door trekkers aangedreven pompen continu te draaien om te proberen de bollen in de grond nog te redden. Dat land kan zijn water ook niet kwijt. Ik schat dat er we! een week dooi nodig is voor het vlieg veld weer bruikbaar is." Boven dien kan, zoals bekend, het water niet goed weg via de hoofdafwateringen, omdat die vol zitten met sneeuw. Zoals we in de vorige krant meldden heeft het waterschap in Eier- land al een shovel ingezet om de sloten ,,/eeg te lepelen". De onvrijwillige vliegveldslui ting betekent een schadepost. De Bruijn: ,,De telefoon stond hier zondag roodgloeiend. Het was prachtig vliegweer en heel veel mensen hadden zin om naar Texel te komen. We heb ben duizenden guldens aan in komsten gemist De nieuwe predikant van de Neder lands Hervormde gemeente in Den Burg heet Jan ter Haar. Momen teel woont hij in Lettelbert, een klein plaatsje onder de rook van de stad Groningen. De 48-jarige Ter Haar kent Texel oppervlakkig, een jaar of twintig geleden was hij pre dikant in Oudorp en toen heeft hij vakanties doorgebracht in een huisje aan de Californiëweg. I »t Ter Haar werd in 1936 in De Wijk (Drente) geboren. Al tijdens zijn theo logiestudie in Groningen werd hij actief in het kerkelijk jeugdwerk, een activi teit die zich later alleen maar uitbreid de. „Het is voor mij een uitdaging om met de jeugd buiten de traditionele kerkcontacten in gesprek te raken. Daarbij wil ik vooral naar hen luisteren. Het is niet mijn bedoeling hen koste wat het kost de kerk in te trekken. Wel ben ik erg benieuwd naar de ge volgen van een confrontatie van de jongeren en het geloof." Ter Haar heeft zelf een zoon van 16 en een dochter van 20. Die zullen niet meeko men naar Texel, zij blijven in Gronin gen voor de studie. Jan ter Haar is van 1965 tot 1967 vica ris geweest in Oudorp. Dat leidde tot een predikantschap in die plaats. Van 1972 tot 1976 werkte hij in Franeker, vervolgens tot 1982 in Oosterhesselen en de laatste twee jaar in Leek. Waar om duurde zijn predikantschap daar maar zo kort? „Leek is een streekge- meente waar nu twee predikanten zijn. Dat kan financieel niet uit, eigenlijk had ik daar nooit beroepen moeten worden." Ter Haar vertelt geboeid te zijn door de beweging van de toeristenstroom op het eiland. Op de vraag of hij actief zal worden in het kerkelijk toeristen- werk antwoordt hij:. „Ik weet niet hoe dat nu geregeld is. Als ze me daarvoor vragen zal ik zeker meedoen maar ik wil me niet naar voren worstelen." Desgevraagd verklaart de voorganger geen bijzondere voornemens te heb ben. „Ik kom hier gewoon met mijn vrouw Klaasje omdat ik hier een be roep heb aangenomen." Ds. Ter Haar doet zondag 10 maart in trede in een dienst die om 14.30 uur begint in de Ned. Herv. kerk van Den Burg. Aan de vervoersdaling bij Teso is in 1984 nog geen eind gekomen. Er werden 618.195 eenheden vervoerd tegen 630.135 in 1983, wat een ver mindering is van 1,89%. In de meeste maanden was er sprake van teruggang, het sterkst in mei: 16,21%. Vervoersgroei was er alleen in april (14.09%), juni (10.74%) en no vember (0,16%). In de belangrijkste seizoenmaanden juli en augustus was de teruggang resp. 4,14 en 5,11%. Geheel in de stijl die paviljoen Paal 9al sinds jaar en dag kenmerkt is vrijdag het nieuwe gebouw in ge bruik genomen: zonder enige offi ciële poespas, maar met een feest bat klonk als een klok. Vanaf 's middags vier uur was er gelegenheid de familie Vlaming te feliciteren, een receptie die voor onbepaalde tijd doorging. rmee is het veertien bij veertien meter grote, semi-permanente gebouw ingewijd. Eigenaars Joop en Mieke Vlaming zijn bijzonder tevreden over bet resultaat, evenals overigens „ome" Piet Vlaming, die in betrekkelijk goede 9ezondheid het feest kon meemaken. Aannemer Henk Gieze maakte gebruik van een bouwsysteem. Het gebouw v*ordt gedragen door twee grote span- fan die over de diagonalen staan en bie een fraai extra accent aan het inte rieur verlenen. Het hoogste punt van bat gebouw is ruim vier meter. Door ba lage dakhelling (15%) wordt echter be indruk gewekt dat het gebouw bij zonder laag is. Door de dakconstruc tie, vier schuine kanten, lijkt het toch niet kleine gebouw absoluut niet massaal. Paal 9 is, afgezien van de ramen, geï soleerd en er werden duurzame onder houdsarme materialen toegepast. Zo is voor de wandpanelen aan de buiten kant de kunststof Trespa gebruikt, ter wijl het houtskelet van Red Cedar is. De kozijnen zijn van hardhout. Hier door is het paviljoen goed weerbesten- dig geworden. Omdat er een stroomkabel naar het strandslag is gelegd is in de nabijheid van het paviljoen de tot nog toe ken merkende brom van aggregaten niet meer te horen. De electra werd aange legd door IBS. De betonnen fundering werd gelegd door Meyert Boon, de hete lucht verwarming werd geïnstal leerd door CVI terwijl Piet de Wit het loodgieterswerk maakte. Dries Velt- kamp zorgde voor de dakbedekking. Verder werd het nodige werk in eigen beheer uitgevoerd. De familie Vlaming met de twee aanbieders van het geschenk van de middenstandsvereni ging, een foto van Pieter de Vries. V.l.n.r.: Piet Vlaming, Willem Ham, Ted Vlaming, Mieke en Joop Vlaming en Willem Wiertz. FF Een deel van de laatste aflevering van Nederlands meest populaire te levisieserie ,,Zeg eens AA" is gisteren en vandaag opgenomen op Texel. Manfred de Graaf en Sjoukje Hooymaayer kwamen met regis seur Nico Knapper en producer Hanneke Kocj alsmede een kleedster en enkele technici naar het eiland waar ze filmden bij de boot, in een zomerhuisje en op het strand. In de betreffende aflevering (waarin de voortschrijdende zwangerschap van Pien nog steeds de spanning bepaalt) gaan dokter Landsberg en zijn vrouw voor een weekendje naar Texel „om er eens even helemaal uit te zijn". Wat ze daar beleven zal men op 9 maart op het scherm kunnen zien. Bij de veerboot in Den Helder laat men een „bootsman" van Teso op treden. Men heeft daarvoor geen echte Teso-man genomen, maar de acteur Dick de Jong. Hij maant in het verhaal tot spoed als de vrouw vlak voor het aan boord gaan nog even met thuis wil bellen. De opna men in het zomerhuisje werden ge maakt in „Het hutje op de hei" van Jos Bakker, nabij Windy Ridge". Het was door de VVV aanbevolen als mooi en afgelegen, zodat men bij de opnamen geen last van nieuwsgierigen zou hebben. De op namen op het strand werden ge maakt bij paal 12, omdat dit strand- gedeelte zeer dicht met de auto te benaderen is en omdat men ook daar geen hinder wilde hebben van toeschouwers. Regisseur Nico Knapper vertelde ons enthousiast te zijn over de me dewerking, die hij op het eiland had gekregen. Er was besloten de opna men op Texel te maken omdat je er makkelijk met auto's kunt komen. Het team kon zich geen langdurige reis veroorloven omdat men krap in de tijd zat. Het gezelschap verbleef in hotel De Lindeboom. De meeste leden van het team waren niet eer der op Texel geweest. Manfred de Graaf komt er echter regelmatig. Gisteravond ging hij eten in „Ha venzicht" in Oudeschild.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1