Cjrocn ^warLs Jexeh in het harL, P Vijf remises in damsimultaan BE terug tit lomerwoning verliest tatus door splitsing ran eigendom r- ïxel voor Vara-radio Joon geeft respijt oor propaangastank „Eigen wijf" voor FNV-vrouwen Geen 100% voor Van der Wal Veel klanten voor ANWB-contröle Motor verdient zich binnen jaar terug Stichting Texels Museum onderzoekt mogelijkheid openstelling op zondag Organisatierapport tien dagen later Burgemeester voor Avro-radio Herten uitgebroken i Bericht 15 september 1S87 - Nr. 9954 fEXELSE DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 COURANT ctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. n werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der 2n, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. advertenties, abonnementen, etc.: eveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, >on (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398. n zomerwoning moet ten inste staan van de bijbehorende ining. Als dat niet (meer) het ge- J is, is slechts sprake van een creatief opstal" met zeer be- rkte uitbreidingsmogelijkheden, it is de mening van B en W op jnd waarvan de heer J.S. Roeper De Koog geen vergunning krijgt i zijn woning Rozendijk 1 (,/t nnetje") uit te breiden tot 70m2. eper is het daar niet mee eens en is jen de afwijzende beslissing van het ilege in beroep gegaan bij de ge- ienteraad. 't Fennetje was oorspron- jijk wel een „echte" zomerwoning, t gebouwtje werd jaren geleden or wijlen de heer Jac. Roeper sticht op het erf van zijn boerderij i Fenne. Nadat de heer Roeper was erleden werd de boerderij eigendom n zoon Dirk Roeper en werd Jan S. eper eigenaar van 't Fennetje. Het endom was dus gesplitst waardoor volgens de gemeentelijke definitie het begrip zomerwoning geen zo merwoning meer was. De familie Roe per had daar geen weet van, anders hadden ze deze kwestie wel anders het Vara radioprogramma „De stand n zaken" wordt zaterdag a.s. tussen |00 en 11.00 uur aandacht besteed h de vervuiling van de Noordzee, ider andere worden gesprekken uit zonden met Aris en Piet van der Vis h de TX 21, strandjutter Cor Ellen en idewerkers van het NIOZ. Het pro- imma wordt gepresenteerd door arcel van Dam en wordt uitgezonden i Hilversum I. e heer H. A. Bruinsma uit Hee nveen mag een propaangastank a het recreatieterrein „De Luwe oshoek" blijven gebruiken tot 1 mi a.s., zodat hij de gelegenheid eeft te zorgen voor een andere, ïiliger gasvoorziening. I twee jaar geleden was de gemeente aktie gekomen tegen deze en ande gastanks, waarvoor geen hinderwet- ïrgunning was gegeven. Die vergun ing kon in dit geval ook niet worden ^rstrekt omdat de 1000 liter-tank is pgesteld vlak bij de 21 sta-caravans, ie er hun gas uit betrekken. Dit werd sn zeer gevaarlijke situatie gevonden, lat in oktober 1983 leidde tot de aan- chrijving van B. en W. om de tank innen een maand te verwijderen. Ook idere gastankeigenaars kregen zo'n inschrijving. Maar alleen Bruinsma ng in beroep bij de Raad van State aarbij werd verzocht het bevel tot sluiting" te schorsen, daarbij werd ingevoerd dat de situatie met betrek- ng tot de gastank niet zo gevaarlijk as, in ieder geval niet gevaarlijker an dat elke caravan een eigen kleine asfles zou hebben (wat wèl zonder inderwetvergunning mag). Ook liet ruinsma blijken dat hij op een andere 'ijze de gasvoorziening voor de staca- ivans wilde regelen. Aansluiting op et aardgasnet zou een enorme in- estering vergen, maar aanleg van een entraal propaangasnet was wellicht /el haalbaar. De Raad van State ging derdaad tot vernietiging van het B. n Wrbevel over omdat zij meende, at de zaak niet zodanig urgent was at de aanleg van een veiliger gas- oorziening niet kon worden afge- /acht. Bruinsma's verzoek om de 1000 ter-tank is gebruik te mogen houden reeg vervolgens de gebruikelijke angdurige) behandeling, zodat daaro- er pas 25 januari j.l. uitspraak werd edaan. ij de mondelinge behandeling van de aak in Den Haag (op 4 mei 1984) i/erd door ambtenaar Koos van der lurgh namens de gemeente benadrukt at het bevel tot sluiting pas was ge- even nadat duidelijk was da-t andere laatregelen om de gasvoorziening vei- ger te maken, onmogelijk waren of oor Bruinsma ongewenst werden evonden. )e Kroon heeft nu, overwegende dat Jruinsma inmiddels toch heeft ge raagd om op het aardgasnet aan- jesloten te worden, uitgesproken dat Ie gastank tot 1 juni a.s. mag blijven itaan. Iet bevel tot verwijdering wordt dan lus van kracht. Dat de verandering van zomerwoning in recreatief opstal nadeel met zich had meegebracht bleek toen op voor stel van Jan van Asselt de mogelijk heid werd geopend om zomerwonin gen dezelfde uitbreidingsmoaeliikheden te geven als zomerhuizen (bungalows) dus tot maximaal 70m2. Ondanks ne gatieve ambtelijke adviezen kwam deze regeling erdoor, maar de provincie maakte er bezwaar tegen. Dat laatste bleek toen de ruimere uitbreidingsmo gelijkheden voor zomerwoningen als wijziging waren opgenomen in enkele bestemmingsplannen. Die wijziging werd door „Haarlem" geschrapt, maar wel werd duidelijk gemaakt dat een grotere zomerwoning bij uitzondering kan worden toegestaan waarbij elke geval op zichzelf wordt bekeken. Er moet onder andere een bepaalde grootte-verhouding zijn tussen hoofd gebouw en zomerwoning. Volgens een ruwe inventarisatie zouden in het bui tengebied een twintigtal zomer woningen voor uitbreiding tot 70 m2 in aanmerking kunnen komen. Maar zoals gezegd valt Roeper niet onder deze regeling omdat zijn huisje als gevolg van de eigendomssplitsing geen zomerwoning meer is zodat ook de regeling voor zomerwoningen niet van toepassing kan zijn. Roeper is het met dat laatste niet eens. Hij vindt dat nog steeds sprake is van een zomerwoning omdat 't Fen netje is gesitueerd binnen het agra risch bouwblok van De Fenne (Rozen- dijk 3). „Het gaat mijns inzien te ver dat wanneer privaatrechtelijk een scheiding tot stand komt, dit binnen de planologie tot uitdrukking te bren gen. Er zou dan duidelijk sprake zijn van eigendomsplanologie en dat mag de bedoeling niet zijn van een bestemmingsplan." Roeper vraagt de raad derhalve de bestemming zomerwoning voor Rozen- dijk 1 te handhaven en hoopt tot de gevallen te behoren, waarin een uit breiding tot 70 m2 wordt goedgekeurd. Vrijdag 8 februari treedt voor de Vrou wenbond FNV de vrouwencabaret groep „Eigen Wijf" uit Heerhugowaard op. Het programma dat ze brengen heet „De relatieve relatierevue". Het bestaat uit korte op zichzelf staande scenes en liedjes rond het thema rela ties, wat verwacht je er van, waar kies je voor. Onderwerpen zoals jaloezie, (on)afhankelijkheid, huwelijk en trouw worden op de korrel genomen. De avond wordt gehouden in de Buure- ton, Molenstraat 2, aanvang half ne gen. Na afloop is er gelegenheid tot discussie. Niet-leden zijn ook welkom; zij betalen echter ƒ2,50 entree. Mevrouw T Engelvaart-Nierop deed op aanwijzing van Jannes van der Wal de eerste zet op het bord van damnestor Jacob Visman. Jannes van de Wal verklaarde vrijdagavond bij het begin van de damsi multaan in Oosterend tegen de pers te hopen op een score van 100%: „Ik weet dat Ton Sijbrands dat hier gepresteerd heeft en dat wil ik ei genlijk wel evenaren." Dat lukte niet. Van der Wal moest vijf remises in casseren. Verder won hij wel alle partijen, inclusief de blindpartij tegen Jacco Kuiter. Organisator Jacob Visman toonde zich na afloop van de monsterzitting tevreden. Van der Wal heeft zes uur onafgebroken ge damd op aanvankelijk 48 borden. Remise werd gehaald door twee gastspelers uit Zwolle: Johan Hovink en A. Lusink. De Texelaars die stand hielden waren Piet Kooiman, Jaap van Heerwaarden en Wijnand Bakker. Vis man moest een nederlaag incasse ren,iets waar Jannes van der Wal van tevoren nog niet erg zeker over was: „Uit de analyse van de voorafgaande simultaantoernooien is gebleken dat Visman nogal eens een remise heeft gehaald. Ik bereid me dan ook op het zwaarste voor". Van der Wal „ging weg" op een ver schrikkelijk tempo, in de eerste tien minuten deed hij driehonderd zetten. Naarmate de avond vorderde zakte dat tempo, op het laatst nam hij zelfs ge ruime denktijd bij elk bord. Niet alleen zijn snelheid overviel de Texelse dam mers in het begin, ook het feit dat hij linksom in plaats van rechtsom werkte kwam onverwacht. Met name de dam mers die bij het gebruikelijke rondje met de klok mee achteraan zouden hebben gezeten, kwamen nu tot de soms pijnlijke ontdekking dat ze veel eerder aan de beurt waren dan ze verwachtten. Van der Wal's vastbeslotenheid om geen verliespartijen te incasseren had succes, zij het dat het veel tijd kostte. Slager Dros kon de worsten die hij had uitgeloofd voor de eerste drie win naars houden. De blindpartij werd bijzonder vlot afge wikkeld. Van der Wal kon het grote bord, waarop de zetten werden bijge houden niet zien, de Oosterender jeugdkampioen Jacco Kuiter kon dat wel. Toch bleek de ex-wereldkampioen onverslaanbaar, in een snelle zettenuit- wisseling werd Kuiter verslagen. Volgens Visman is het feit dat Van der Wal geen 100% scoorde mede te wij ten aan de omstandigheden: „Donder dagavond speelde hij tot half vier in de ochtend een schaaksimultaan in het Betuwse Ochten, terwijl ik hem zater dag alweer om 8.00 uur naar de boot moest brengen omdat hij in Groningen weer een damsimultaan moest spelen". Afbouwen In zijn openingswoord kwam Visman terug op een opmerking die burge meester Jo Engelvaart vorig jaar had gemaakt: „U wilde toen niet geloven dat ik mijn activiteiten in de damsport aan het afbouwen was. Nu weet ik dat u uw activiteiten als burgemeester aan het afbouwen bent en ik geloof u wèl" Engelvaart gaf terug dat hij zijn op merking maakte in de vast overtuiging dat Visman niet af te bouwen was. Wedstrijdleider Nobbe wees erop dat Visman inmiddels de voorzittershamer heeft overgedragen, zodat hij toch echt wel zijn werkzaamheden aan het verminderen is. „Overigens ben ik er wel van overtuigd dat Visman nog steeds voor 1000% aan de damsport verknocht is". Maar liefst 562 automobilisten heb ben vorige week van de gelegen heid gebruik gemaakt om de ver lichting van hun wagen te laten controleren door de ANWB, die daartoe een mobiele controlepost had ingericht op het parkeerterrein bij garage Kaczor. Bij 478 wagens waren een of beide koplampen niet juist afgesteld, dat is 85%. Volgens ANWB-woordvoerder Van Noorden pleit dat voor de zorg die de Texelaars aan hun auto's (laten) beste den, want bij controles elders in het land is 90 tot 91% van de verlichting niet goed afgesteld. Er werden totaal 107 kleine reparaties aan de verlichting uitgevoerd. In 83 gevallen werden lampen alsnog op de juiste wijze gemonteerd Bij 29 wagens werd halogeenverlichting van een ver boden type gesignaleerd. Deze verlich ting werd niet bijgesteld, maar de ei genaars kregen het advies de lampen te laten vervangen bij een garage. Een dergelijk advies werd ook gegeven aan de 12 automobilisten die met gladde banden bij de controle verschenen. De ANWB beschouwt de verlichtings- contröle als een groot succes en zal trachten volgens jaar weer naar Texel te komen. Jannes van der Wal in de beginfase. Alle 48 borden deden nog mee. Het installeren van een nieuwe luchtbehandelingsmotor in de Sporthal heeft tot een zodanige energiebesparing geleid, dat de kosten (ƒ5700,— ruimschoots bin nen een jaar zullen zijn terugverdiend. De oude motor liet het in de herfstva kantie afweten. Reparatie zou ƒ500,— tot ƒ600,— vergen. In verband met de verwachte energiebesparing werd besloten een nieuwe, moderne motor met toerenregeling te kopen. Deze be wijst thans dagelijks zijn voordeel. Het scheelt 5 kW per uur, oftewel 3600 kW per maand. Daar komt ook nog een aanzienlijke besparing op aardgas gebruik bij. De besparingen liepen al leen al in december op tot ƒ2126,90 (inclusief btw). Het is de bedoeling om nog meer maatregelen te nemen die tot verminderd energieverbruik in de sporthal zullen leiden. Op verzoek van het gemeente bestuur onderzoekt de Stichting Texels Museum welke kosten ge moeid zijn met de eventuele openstelling van de Texelse musea op zondag. Het zal mede daarvan afhangen of de openstellingstijden van de musea zullen worden uitgebreid. De wenselijkheid om op zondag mu- seumbezoek mogelijk te maken is al vaak geuit, onder andere vanuit de gemeenteraad. Het probleem is echter dat door deze extra openstelling extra personeel no dig is wat een aanzienlijke kostenver hoging betekent, terwijl er weinig in komsten tegenover zullen staan. Het gemeentebestuur wil dat nu eens op papier hebben en sluit niet uit dat door extra bijdragen aan het kostenbe- zwaar tegemoet kan worden gekomen. Het organisatiebureau Van der Torn en Buningh is er niet in geslaagd het on derzoek naar de reorganisatieplannen van Teso op de afgesproken tijd (vóór 1 februari) af te ronden. Door ziekte van enkele medewerkers is vertraging opgetreden. Het bureau heeft op drachtgever Teso laten weten dat het rapport nu uiterlijk vrijdag a.s. zal wor den uitgebracht. Zoals bekend is het onderzoek gericht op het vinden van mogelijkheden om aan de wensen van de vakbonden tegemoet te komen wat betreft de arbeidsplaatsen bij Teso. Zo dra het rapport bekend is, worden de onderhandelingen tussen Teso en bon den hervat. Donderdag 28 februari is burge meester J. A. Engelvaart een uur lang te horen in het Avro- radioprogramma „De burge meester is jarig". Het programma wordt uitgezonden via Hilversum II van 15.00 tot 16.00 uur. „De burgemeester is jarig" is een nieuw radioprogramma waarin, zoals de titel al doet vermoeden, eerste bur gers van dorpen en steden (en eilan den) worden geïnterviewd op hun ver jaardag. Interviewer is Gerrit den Bra- ber, die afgelopen vrijdag 2% uur met Engelvaart sprak over persoonlike za ken en belangrijke Texelse kwesties zo als plaatselijke producten, de recreatie, de boottarieven etc. Engelvaart wordt op 28 februari 58 jaar. Woensdagmiddag ontsnapten bij de heer P. Kuip in „Tienhoven" bij De Waal drie damherten. Twee zijn er in middels teruggevonden, het derde dier, dat het laatst in de buurt van De Mars is gezien, is nog voortvluchtig. SPEKTAKULA1RE PANNEN-INRUILAKTIE f20- voor een gebruikte pan. t/m 28 februari a.s. bij aankoop van een nieuwe BK pan. Keuze uit meer dan 200 prachtige BK kwaliteitsartikelen in roestvrijstaal en staal-email. 'n Unieke kans om nü uw gebruikte pannen in te ruilen voor hoogwaardig BK gereedschap. Er ligt bij ons een uitgebreide BK assortimentsfolder voor U gereed. BARKER'S IJZERHANDEL Telefoon 02220 2346 'N WINKEL VOL IDEEEN!

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1