Veel loos alarm voor Texelse brandweer artentafe/ van Oakford Maritiem Museum deschild Sm arten voor of dstad operette NH kerk Jaarverslag: Raadsvergadering Auto uit het verkeer Bijna honderd deelnemers in fietscrossfinale ANBO wil snel een plan voor verbouw „Irene" Discussieavond over militaire hinder in waddengebied Duinkanters met „Een zoen van Miss Urk" Lenie van 't Noordende maakt schilderij voor 150 jaar Eierland „WAT IK ZEGGEN WOU." Reactie op „Reisbericht" linee ïschild. IDAG 8 FEBRUARI 1985 TEXELSE COURANT li e Texelse Courant las ik dat Lord edsmuir met gevolg aanwezig zal bij de herdenking van de 40-jarige ijding van Texel Ik, en anderen die ijds deel uitmaakten van het plaat- verzet, vrees nu dat deze men- ils een sooort helden zullen wor- verwelkomd. Laat ik er dan aan Imeren dat de Canadezen destijds lijk laat kwamen, niet op 2 mei zo- door een drukfout) in de krant id maar op 20 mei. Ze hebben door op het eiland een periode verwarring en schermutselingen la- voortbestaan, waarbij zelfs doden gevallen. Het verzet heeft met gevraagd om spoedige overkomst de bevrijders en gewezen op de ienoorlog die hier woedde en waa- geen werkelijk eind zou kunnen den gemaakt zolang de Canadezen iet waren. De Duitsers liepen zin- dor de straten en de Georgiërs den zich uitgedaagd om opnieuw te slaan. Men heeft ons echter serieus genomen. De Russenoor- werd beschouwd als een muiterij, interne zaak van de Duitsers. De komst va de Canadezen heeft ook orzaakt dat niet op tijd kon wor- begonnen met het onderzoek naar lebeurtenissen op de Mok (waar groep van 12 Texelaars is gefusil- I) zodat men ook de verantwoor den niet heeft kunnen aanhouden, idsmuir mag wat ons betreft best en, maar laten we een beetje te- mudend zijn bij het betuigen van (baarheid, althans wat de rol van Canadezen op Texel betreft. R. Berkenbosch, Oosterend ag 15 februari vindt in de schouw- in Den Helder een voorstelling lts van de operette ,,Die Lustige jve" door de Hoofdstadoperette, jfdeling culturele zaken in het nuis kan eventueel bemiddelen pn mensen die kaarten voor deze hebben maar daar geen van kunnen maken en mensen geen kaarten hebben maar de graag willen bezoeken, tel. toestel 218. Na de voor vaart een extra boot. C. de Jong en The Singers Lord onder leiding van Peter zullen zondagavond een jeugd- verzorgen in de N.H. kerk van Thema van de dienst is: een eigen bestaan", aanvang uur. Het aantal brandmeldingen waarop de vrijwillige brandweer vorig jaar uitrukte overtrof het aantal meldingen in 1983. Veel van die meldingen waren echter loos alarm en werden veroorzaakt door automatische brandmeldingsinstallaties. Brandweercommandant D. van Wilsum spreekt in het jaarverslag 1984 de hoop uit dat deze apparatuur technisch zal worden verbeterd zodat dergelijke sto ringen tot het verleden zullen behoren. De brandweer moest vorig jaar 54 keer uitrukken. In 1983 was dat 42 keer. Bij vijftien gevallen ging het om een mel ding via de automatische brandmel dingsinstallaties en van die vijftien keer was in dertien gevallen niet te achter halen waarom het bedrijfsalarm afging. Automatische meldingen zonder oor zaak kwamen voor bij hotel De Linde boom (6 keer), de Almarkt (3 keer), NIOZ (2 keer) en Huize St. Jan en het Maritiem Museum (beiden één keer). Eén keer kon wel vastgesteld worden dat de Lindeboom-brandmelder was afgegaan wegens te veel rook in een vergaderzaal en bij een NlOZ-melding werd geconstateerd dat mosselen in een oventje voor overmatige rookont wikkeling hadden gezorgd. De laatste twee meldingen van 1984 kwamen uit de Almarkt en één keer kon de brandweer de supermarkt niet betreden om te kijken wat er aan de hand was. Eigenaar en medewerkers van de supermarkt waren onvindbaar. Ongevallen Voor hulp en dienstverlening moest de brandweer elf keer uitrukken. In vijf gevallen ging het om assistentie bij auto-ongelukken en drie keer was overlast of gevaar door storm de oor zaak. „Vooral hulpverlening waar slachtoffers bij betrokken zijn legt een zware belasting op de leden van het korps", aldus het jaarverslag. Wié bij de brandweer werkt wil ook wel eens een brand blussen en aangezien het aantal loos alarm meldingen en onge lukken een groot deel van het werk opslokt merkte een brandweerman bij een binnenbrand in december op: „Gelukkig weer eens een brand..." Van Wilsum noemt deze opmerking begrijpelijk. De eerste grote brand van het jaar. In zeven gevallen moest de brandweer aan de slag wegens brandstichting waarbij vooral papiercontainers het moesten ontgelden. In de nacht van 1 op 2 september vlogen drie containers in brand: eerst bij De Lindeboom, daarna bij de apotheek in de We verstraat en bij SV Texel. Bij negen kleine branden kon achteraf worden vastgesteld dat het vuur was veroor zaakt door onvoorzichtigheid en bij vijf branden kon de oorzaak niet worden achterhaald. Dat was onder andere het geval met een brand in een houten schuur van Garage Dros in Eierland. In het jaarverslag wordt opgemerkt dat de eigenaar van de garage onbereik baar was, maar later bleek dat hij door het tumult rond de brand was heengeslapen. 1984 was ook het jubileumjaar van de brandweer en zoals bekend werd een grote demonstratiedag gehouden, met op dezelfde dag zelfs een echte brand aan de Veenselangweg. Vorig jaar kon verder minder aandacht gegeven wor den aan brandpreventie zoals oefenin gen in bejaardenhuizen. Wel werd as sistentie verleend bij de autocross en het catamaranrondje Texel. Ook bij cir cus Mullens waren brandwachten pre sent maar daar liep organisatorisch iets mis: de brandweer zorgde niet alleen voor bluswater maar ook voor drink water. „Tegen alle afspraken in moest na aankomst van de circustrein (eerder dan was afgesproken) voor drinkwater worden gezorgd." Dinsdagavond, aanvang 19.30 uur, ver gadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling besluitenlijsten van de vergaderingen van 27 november en 11 december 1984. 2. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen c. Beantwoording vragen. 3. Verbetering aanzien De Cocksdorp ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de polder Eierland. 4. Hinderwetuitvoeringsprogramma. 5. Straatnaamgeving De Mars. 6. Vaststelling bedragen ingevolge arti kel 55ter, 1e lid der Lager Onderwijs wet over 1983. 7. Vaststelling bedragen ingevolge arti kel 103, 2e lid van de Lager Onderwijs wet over 1983. 8. Bouwkundige voorzieningen ten be hoeve van de Texelse basisscholen in het kader van de integratie kleuteron derwijs en lager onderwijs. 9. Extra kredieten leermiddelen voor diverse openbare scholen in 1985. 10. Bouwkundige voorzieningen ten behoeve van de School met de Bijbel te Oosterend. 11. Verzoek ex artikel 72 LO-wet van de Stichting Katholiek Onderwijs Texel voor stencil-inbrandapparatuur en mappen wereldverkenning. 12. Vaststelling van het bedrag per leerling ingevolge artikel 55 bis der La ger Onderwijswet over de periode 1 ja nuari tot 1 augustus 1985. 13. Voorschotten op de exploitatiever goeding over 1985, als bedoeld in arti kel 103, 5e lid van de Lager Onderwijswet. 14. Voorbereidingsbesluiten: a. bouw plan van de heer J. H. J. Schlepers, Hallerweg 26 te Den Burg; b. bouw plan van de heer A. M. Langeveld, Postweg 132 te De Cocksdorp; c. bouwplan van de heer J. W. Bakker, Bernhardlaan te Den Burg; d. bouw plan van de heer G. Dijkstra, Wierstraat 2 te Oosterend; e. bouw plan van de heer A. van Boven, Ba- rendszstraat/Heemskerckstraat te Ou- deschild; f. bouwplan van de heer J. J. Witte, Doolhof 4 te Den Burg; g. bouwplan van de heer A. Brans, Akenbuurt 18 te Den Burg; h. bouw plan van de heer D. Stoll, Hoofdweg 86 te De Cocksdorp;i. bouwplan van de Fa. Rab Beheer BV, Heems- kerckstraat 22 te Oudeschild; j. bouw plan van de heer K. Veldman, Mien- terglop te De Koog; k. bouwplan van de heer J. Jellema, Binnenburg 19 te Den Burg; I. bouwplan van de heer P. J. Schagen, De Ruyterstraat 28 te Oudeschild. 15. Krediet ter verkrijging van financieel-economische kengetallen. 16. Coördinatieregeling voor de bestrij ding van verontreiniging door olie van de kust. 17. Overzicht onvoorziene uitgaven. 18. Eerste fase vernieuwen riolering te Den Burg. 19. Verdaging aantal bezwaarschriften ingevolge de wet AROB. 20. Beroepschrift van de heer C. C. Schweitzer tegen weigering bouwvergunning. 21. Ruiltransactie Staatsbosbeheer/ge meente Texel. Dinsdag haalde de politie een per sonenauto uit het verkeer die nog al wat technische mankementen vertoonde. De bodemplaat van de wagen was doorgerot, de kokerbalken waren on deugdelijk, de stuurinrichting had te veel speling en de veerdempers waren niet in orde. De auto, eigendom van een 37-jarige Texelaar, zal technisch verder worden onderzocht. Voor de finale van de Texelse fiets- crossbehendigheidswedstrijden die za terdagmiddag in dorpshuis De Bijen korf in Oosterend worden gehouden, hebben zich 97 deelnemers laten in schrijven. Het zijn winnaars van de voorronden die de afgelopen weken in de diverse dorpen zijn gehouden. Er wordt bij de finale onderscheid ge maakt in de volgende leeftijdscatego rieën: 5-6 jaar, 7-8 jaar, 9-10 jaar, 11-12 jaar en 12-15 jaar. Voor elke categorie is drie kwartier beschikbaar. De aan vangstijd is 13.00 uur en de supporters kunnen dus precies uitrekenen wan neer zij aanwezig moeten zijn om hun favorieten in het strijdperk te zien. Te gen 17.00 uur zijn de wedstrijden ach ter de rug. Een tastbare herinnering aan de ramp met de Oakford uit 1934 staat sinds woensdag in het jut- tersgedeelte van het Maritiem Mu seum. Het is de kaartentafel uit de stuurhut van de Oakford die in 1934 op een veilig ƒ8,— opbracht. De tafel is geschonken door een voormalige boer uit Eierland die, volgens Cor Ellen, uit bescheiden heid niet wil dat zijn naam bekend wordt. De tafel kwam niet boven water door de twee verhalen over de ramp die in deze krant hebben gestaan. De eigenaar van de kaar tentafel (die als werkbank dienst deed op een boerderij) was overle den en zijn broer oordeelde dat dit stukje historie het best op z'n plaats was in het Maritiem Mu seum. In het tafelblad zit een groot brandgat en dat is afkomstig uit de Russenoorlog: de boerderij waarin de tafel stond is zwaar beschoten. Volgens Ellen zijn de gedraaide houten poten een typisch Engelse stijl en zelfs de scharnieren waar mee de tafel verankerd was aan de wand zijn nog intakt. Naar aanleiding van het artikel over de ramp van de Oakford op 18 januari j.l. bereikten ons berich ten dat het Engelse schip niet is gesloopt door Dros en Co. maar door Cocksdorper vissers. Jaap Bakker uit Oudeschild meent, in tegenstelling tot de persberichten uit 1934, dat er bij het afscheid van de doden op de haven van Oudeschild wel een vertegenwoor diger van de Engelse ambassade present was. Deze man zou ƒ5,— hebben gegeven aan schipper Zuidewind en zijn knecht Jan Koorn voor hun goede diensten. Ook ontvingen we een brief van de directeur van het Nationaal Maritiem Museum in Londen met adressen waar mogelijk meer te vinden is over de al of niet uitge keerde verzekeringspenningen van de Oakford. Deze informatie en de Texelse tips zijn reden om verder te zoeken naar feiten rond de ramp. Op de foto de 85 jaar oude kaartentafel. De vlonder tussen de poten is niet origineel en zal worden verwijderd. PAGINA 11 In een brief aan het college dringt de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afdeling Den Burg aan om snel onderzoek te doen naar de mogelijkheden van rijks- en provinciesubsidie voor de ver bouw van Huize Irene. Zoal bekend vindt de ANBO dat „Ire ne" het beste omgebouwd kan worden tot een complex van bejaardenwonin gen waar ouderen, eventueel met ser vice van het Verpleeghuis, zo zelfstan dig mogelijk kunnen wonen. In de brief zegt de Texelse ANBO- voorzitter Sieme de Waard dat de bondsplannen geheel passen in het re geringsbeleid. Dit zogenaamde flanke rende beleid gaat er van uit dat bejaar den zo lang mogelijk zelfstandig moe ten kunnen wonen, ook mede om de kosten van bejaardenhuizen te verla gen. De provincie ondersteunt dit be leid met subsidie maar bij de ANBO is niet bekend hoe de subsidieregels pre cies luiden. Voorgesteld wordt dat de gemeente zo snel mogelijk uitzoekt welke subsidiemogelijkheden er zijn en met die wetenschap een aanvraag om geld indient. Dat verzoek is op z'n zachtst gezegd prematuur want het college heeft nog geen uitspraak ge daan over de toekomst van „Irene". Momenteel wordt onderzocht of het pand geschikt gemaakt kan worden voor jongerenhuisvesting. De ANBO vreest dat Texel de subsidieboot mist als er niet snel wordt gereageerd. „Rijk en provincie fungeren niet als een SRV wagen die de boodschappen thuis brengt. Men moet ze gaan halen in Haarlem, Rijswijk of Den Haag voordat de aanbieding is uitverkocht". Als er geen kans is dat rijk of provin cie geld voor bejaardenwoningen in „Irene" beschikbaar stelt dan kan, vol gens de ANBO, de saldi-reserve van de gemeente uitkomst bieden. Die saldi-reserve is momenteel vier miljoen plus vijf ton uit het ontwikkelings en saneringsfonds. Vooruit kijken Het lijkt De Waard juist om drie mil joen in kas te houden voor toekomsti ge tegenvallers en in 1986 1,5 miljoen te benutten voor nieuwe investeringen. Dat bedrag moet dan gebruikt worden voor de ANBO-wens. Of de verbou wing van „Irene" zoveel zal kosten is nog de vraag. „Hoeveel u nodig zal hebben van die 1,5 miljoen is natuurlijk nog niet bekend", aldus De Waard die aanvult dat besturen echter vooruitzien is. „De statistieken en deskundigen geven aan dat binnen 10 15 jaar een nieuwe generatie ouderen, die zowel in het maatschappelijk denken als in het bereiken van hogere leeftijd, de ge meentebesturen voor zeer moeilijke problemen zullen stellen". Ook meent De Waard dat het uit elkaar halen van „Irene" en het Verpleeghuis schadelijk zal zijn voor verpleegden en bejaarden en voor de financiën van de gemeente. De landelijke vereniging tot be houd van de Waddenzee houdt op 19 februari een discussieavond over het militair gebruik van het waddengebied. Aanleiding voor de avond is het feit dat de wensen van de vereniging, aan gaande afname van geluidshinder ner gens door de regering gehonoreerd worden. De leden van de vereniging hebben een brief gekregen met daarin de mededeling dat de vereniging geen kans meer ziet de regering op andere gedachten te brengen. „Het enige ar gument dat in de politieke besluitvor ming nog een rol kan spelen is de me ning de bewoners uit het gebied zelf" aldus de vereniging. Op alle waddenei landen worden daarom dergelijke avon den gehouden. Binnenkort behandelt de tweede ka mer het structuurschema militaire ter reinen. Daarin wordt voor langere tijd vastgelegd over welke terreinen defen sie kan beschikken en hoe ze die zal gebruiken. In de PKB Waddenzee stonden voornemens om het militair gebruik van dit gebied ter verminderen maar dat voornemen klinkt volgens de vereniging op geen enkele wijze door in het structuurschema. De vereniging meent dat het militair gebruik met de bijbehorende hinder eerder toeneemt, onder andere omdat op Breezanddijk het aantal schietoefeningen flink is toegenomen. De avond begint om 20.00 uur in de Witte Burcht in Den Burg. De Koger toneelvereniging De Duin kanters heeft het blijspel „Een zoen van Miss Urk" van Max Andrea in stu die genomen. Onder regie van Klaas Bonne zal het op zaterdagavond 16 maart, aanvang 20.00 uur in De Bute- riggel worden opgevoerd. Het college heeft besloteen om Le nie van 't Noordende een schilderij te laten maken dat verband houdt met het 150 jarig bestaan van de polder Eierland. Het is de bedoe ling dat het kunstwerk tijdens de viering van dit jubileum wordt uitgereikt. De beslissing van B en W staat recht tegenover het advies van de sectie kunst- en cultuurbeleving van de Wel- zijnsstichting. De sectie oordeelde over het plan van Tine Krijnen-Baijs om een drieluik te laten maken vanwege het polderjubileum. Men kwam tot een ne gatief advies omdat men twijfelde aan de kwaliteit als dit werkstuk een op dracht zou worden. Ook vroeg de sec tie zich af waar het drieluik zou moe ten hangen. De afdeling culturele za ken was het gedeeltelijk met de sectie eens. Een drieluik, gemaakt door drie verschillende kunstenaars leek de afde ling uit kwaliteitsoogpunt niet zo'n goed idee, maar het werkstuk kan makkelijk een plaats krijgen in het Eier- landsche Huis. Een duidelijk omschre ven opdracht aan een kunstenaar met kwaliteitsbewaking zag de afdeling wel zitten en gedacht wordt aan een bud get van ƒ1500,—. Lenie van 't Noorden de is oud-Cocksdorper en het college heeft besloten haar de opdracht aan te bieden. Over het exacte budget en de aard van de opdracht is nog geen besluit genomen. Het geld wordt ge haald uit het potje voor kunstaankopen. De sectie kunst- en cultuurbeleving adviseerde ook negatief op het voor stel van de heer J. Bakker om als op dracht het wapen van Texel als smyr- nakleed te maken. De sectie ziet dit knoopwerk niet als kunst maar als „creatieve handvaardigheid" en vindt niet dat hiervoor het budget van kunstaankopen aangesproken moet worden. Het college is het met de sectie eens maar wil toch een geknoopt wapen van Texel hebben. Het kleed komt in het raadhuis te hangen en zal betaald worden uit de post aankleding raadhuis. Te duur Sectie, afdeling culturele zaken en col lege zijn het geheel met elkaar eens om een fotoserie van de beschilderde bunker van B. Witte niet aan te ko pen. Witte vraagt voor de serie ƒ625,— en dat vinden alle drie partijen te hoog. „Die prijs is niet passend bij de kwaliteit van het werk", aldus het ad vies. Witte verwierf met de fotoserie een aanmoedigingsprijs op de exposi tie „Accent op het monument." In een „Reisbericht" van de heer D. Stoll, gepubliceerd in de rubriek „Wat ik zeggen wou" op 22 januari j.l. is een gesprek tussen ons beiden door hem „geciteerd." Hij beweert te cite ren en daarmee de letterlijke tekst van ons gesprek weer te geven. Aangezien er geen door mij goedgekeurde tekst van dit gesprek bestaat, is citeren daaruit dus niet mogelijk. Ik distantieer me van zijn weergave en laat deze ge heel voor zijn rekening. Voor de goede orde voeg ik er aan toe, dat ik in mijn functie als Directeur Landelijke Gebie den en Kwaliteitszorg van het Ministe rie van Landbouw en Visserij geen en kele bemoeienis heb met Texel. Ik heb dan ook uitsluitend als geïnteresseerde burger met de heer Stoll gesproken. Door mij in dit reisbericht zogenaamd te citeren betrekt de heer Stoll mij in een discussie waarin ik geen partij ben. Ik maak daar bezwaar tegen. U op Texel zult wel beter dan ik begrij pen welke motieven hierbij voor hem hebben meegespeeld. Drs. J. J. Hooft, Groningen. Reisbericht Op 21 januari was ik op Vlieland uitgeno digd om een informatiebijeenkomst bij te wonen betreffende Nationaal Park. Op de boot van Harlingen naar Vlieland ont moette ik de heer J.J. Hooft, directeur landinrichting. Grond- en Bosbeheer in de provincie Friesland van het ministerie van Landbouw en Visserij. Er ontwikkelde zich een gesprek, waaruit ik citeer. Hooft: „Zeg Stoll, de boeren op Texel zijn nu téh omgeturnd!" Stoll: „Hoe bedoelt u?" Hooft: „Wel, ze willen nu tóch oen Nati onaal Landschap". Stoll: „Waar heeft u dét vandaan?" Hooft: „Dat stond in de Texelse Courant." Zo zie je maar! De Texelse Courant wordt overal gelezen! J.D. Stoll, De Cocksdorp. Noemt u dat lézen? Het gewraakte ingezonden stuk.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 11