'ijdens open dag: 'resentatie alle ^SG-vakken j Voor het weekend leen rijksbijdrage oor zoute veren lannenkoor voor ICRV-radio foorlichting oor diabeten Zomerhuis-berging moet afgebroken Opgevoerde brommers Comité NLN houdt informatieavonden Verleende bouwvergunningen Isolatie-expositie in raadhuis van 9 en 10 februari 1985 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Brand/ambulance Kerkdiensten Rijkspolitie ^Rl IIJDAG 8 FEBRUARI 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 13 iirgerinformatica is een nieuw vak waarvoor in de RSG een apart lokaal is ingericht. Rijksscholengemeenschap zal sdag een open dag houden. Ou- s, toekomstige leerlingen en an- e belangstellenden kunnen in RSG-gebouw aan de Haffelder- jg demonstraties en proeflessen wonen van alle vakken die aan school gegeven worden. Deze tiviteit is min of meer een uit- leisel van de dorpentocht die G en LBO samen langs de lage re scholen van Texel hebben ge maakt om ouders van toekomstige leerlingen te informeren. Het was de bedoeling deze open dag ook samen met het LBO te organiseren maar omdat in het LBO gebouw momenteel verbouwingen worden uitgevoerd kon deze scholenge meenschap niet meedoen. Het is voor het eerst dat de RSG op )e rijksoverheid dient zich niet grijpend met de exploitatie van i zoute veren te bemoeien. Rijks- jdragen ten bate van de exploita- s liggen niet in de bedoeling." at schreef minister Neelie Smit- oes in antwoord op een vraag e haar verleden week door de re- ictie werd gesteld bij het monde- ig overleg dat de minister met de ste kamercommissie had over de lortgang van de nota zoute veren. minister is niet bang dat toeristen geschrikt zouden kunnen worden lor de tariefsontwikkeling bij Teso. èso zal zich er wel voor hoeden de rieven zover op te voeren dat de issagiers wegblijven." Teso-directeur leo Hoogerheide beaamt de ministe- ile visie: „De hele problematiek rond prijzen ligt veei ingewikkelder. Je n niet zeggen dat de toeristen alleen sgblijven door de prijs van het boot- artje. Bovendien is de afweging erg oeilijk. Omdat Texelaars bij de tarie- n bevoorrecht worden en door het intertarief betalen de meeste toe ten 20% te veel voor hun kaartje. Je n alleen wat aan die toeristenprijzen )en door in die afweging te gaan het NCRV-radioprogramma „Te ium Laudamus" van zondagochtend i. zal het Texels Christelijk Mannen- or zijn te horen. De uitzending is maakt naar aanleiding van de on- igs uitgekomen langspeelplaat van t koor. Hilversum 2 van 8.10 tot 8.45 ir. terdagmiddag 9 februari wordt in refhoek Formosa", Koningstraat 70 Den Helder een voorlichtingsmid- ig, aanvang 14.00 uur, voor diabeten i belangstellenden gehouden, geor- iniseerd door de diabetesvereniging ederland afdeling Den Helder. De in- rmatie is vooral bestemd voor oude diabeten en handelt onder meer er het zelf controleren van urine en oedsuiker, het gebruik van suiker en likervrije artikelen. De middag wordt ider meer verzorgd door een arts en n diëtiste, die gebruik maken van i's als illustratiemateriaal, ensen van Texel die de middag wil- i bezoeken maar vervoersproblemen bben, kunnen desgewenst van de iot worden afgehaald. Ze moeten lags tevoren bellen met mevrouw De sas, telefoon (02230) 44476. schuiven." Hoogerheide zet elders in deze krant zijn visie over de band tus sen bootprijs en toerisme uitgebreider uiteen. Smit-Kroes betwist de uitspraak dat forse tariefsstijgingen een daling van het vervoersaanbod hebben veroor zaakt. Dat ligt volgens haar aan de te ruglopende economie, getuige het feit dat de teruggang bij andere waddenei landen nog sterker was. Vorig jaar kwam daar bovendien nog de slechte zomer bij. Zij toont zelfs enig opti misme: „De aanleginrichtingen voor de dubbeldeksboot worden door ver keer en waterstaat verzorgd. Kosten ongeveer 25 miljoen gulden. Dat kan er toe leiden dat toeristen die zich nu door de wachttijden laten afschrikken hun schroom om Texel te bezoeken la ten varen." De minister zette zich af tegen het idee dat de nota zoute veren nieuw beleid zou brengen: „Dat is geen regeling die op een bepaalde da tum ingaat, maar een beleidsnota. Daarin worden de hoofdlijnen van het beleid geschetst zoals dat al geruime tijd wordt gevoerd." een dergelijk uitgebreid wijze naar bui ten treedt. Tot nog toe werden de monstraties alleen door vakken als na tuurkunde en scheikunde verzorgd. Naar nu is gebleken kunnen echter ook de algemeen vormende vakken op boeiende wijze aan een breed publiek laten zien wat er in de lessen plaats vindt. Het nieuwste vak dat aan de or de komt is „burgerinformatica". De RSG heeft in een apart, electronisch beveiligd lokaal een achttal computers opgesteld waarmee de leerlingen les krijgen in het omgaan met deze appa raten. Een aantal vakken zal lessen la ten zien waarbij leerlingen aanwezig zijn, bij andere vakken kunnen de be zoekers zelf actief meedoen. Zo krijgen bezoekers bij biologie theorie over bloedgroepen waarna men zijn eigen bloedgroep kan vaststellen. Bij natuur- en scheikunde staan eveneens de no dige proefopstellingen. Bij handvaar digheid kunnen de belangstellenden eveneens aan de slag. Engels verzorgt De keer C. Kolk van de onderne ming „Holland Ferienhauser" moet een losstaande berging bij zijn zo merhuisje Californiëweg 13 op last van de gemeente afbreken. De berging van vier vierkante meter is illegaal gebouwd en valt niet onder de gedoogregeling die het college han teert voor kleine aangebouwde bergin gen (max. 2,4 vierkante meter). De afdeling ruimtelijke ordening oor deelde dat er in dit geval geen pardon geldt. „Alle eigenaren van zomerhui zen die in overtreding waren zijn in het verleden aangeschreven. Vele bergin gen zijn toen aangepast aan de regels van de woningwet. Deze bergingen passen niet binnen ons beleid en de gemeente heeft de controle op zomer huisjesterreinen momenteel goed in handen. Het moet niet zo zijn dat het aantal losse bergingen weer gaat toe nemen." Kolk krijgt een brief van het college dat hij zijn berging zo snel mo gelijk moet slopen. Dinsdagavond nam de politie een op gevoerde brommer in beslag van een 17-jarige jongen uit Oosterend. De brommer zal technisch worden onder zocht. Tegen de eigenaar werd proces verbaal opgemaakt. Dezelfde avond werd ook een 17-jarige jongen uit De Koog aangehouden omdat hij op een brommer reed die was opgevoerd. Ook deze brommer werd voor nader onder zoek van de weg gehaald. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel in Den Burg oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Komende zaterdag wordt het ou de papier etc. opgehaald in de volgen de straten: Molenstraat, Warmoesstraat, Gra venstraat, Zwaanstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Gasthuisstraat, Julianastraat. De Koog Zaterdag wordt vanaf 10.00 uur oud papier opgehaald in De Koog en direk- te omgeving. Dit gebeurt iedere twee de zaterdag van de maand. met brugklasleerlingen een klein to neelstukje waaruit blijkt dat de taal vaardigheid al na betrekkelijk weinig lessen groot genoeg is om in de taal te kunnen spelen. Bij aardrijkskunde wordt in aanwezigheid van leerlingen en aan de hand van een diaserie ver teld over de lesopzet. Ook bij de les sen geschiedenis zullen leerlingen aan wezig zijn, hier gaat het over de oude Grieken, Spelling De vakgroep Nederlands besteedt spe ciale aandacht aan kinderen die moei lijk spellen door bijvoorbeeld woord- of leesblindheid. Bezoekers van de open dag krijgen hierop een toelichting en er kan van gedachten gewisseld wor den. Nederlands, Engels en Duits wer ken in de bovenbouw samen in een project waarbij klassen in dezelfde week een uitleg krijgen over het ont staan van ballades in de verschillende taalgebieden. Ook hierop wordt een toelichting ge geven tijdens de open dag. Niet alleen de inhoud van de lessen komt aan bod, ook de organisatie van de school wordt belicht. Zo zal duidelijk worden hoe het rooster wordt gemaakt en be zoekers kunnen zich door het maken van een opgave er van overtuigen dat dit niet eenvoudig is. De RSG maakt zijn rooster met behulp van een com puter. Dat heeft tot gevolg dat er bij voorbeeld in de bovenbouw betrekke lijk weinig tussenuren zijn. Bovendien is het rooster al voor de grote vakantie klaar voor het volgende schooljaar. De leerlingenraad en de oudercommis sie geven aan wie dat wil een toelich ting op hun functioneren. Een paar le den van de leerlingenraad bieden bo vendien een verhalenbundeltje aan, waarvan de opbrengst bestemd is voor het petekind van de school in Ethiopië. De verhalen zijn door de leerlingen zelf geschreven. Er wordt informatie gegeven over werkweken en huiswerkbegeleiding in de brugklas en er staat nog veel meer op het programma. Hoewel de open dag in eerste instantie bedoeld is voor ouders van kinderen die nu nog in de zesde klas van de lagere school zitten wordt het nadrukkelijk op prijs gesteld als ook andere belangstellenden de school inkomen. De eerstgenoemde ouders hebben al een informatiestencil met plattegrond ontvangen, voor an deren zijn dergelijke stencils tijdens de open dag te krijgen. De schooldeuren staan dinsdag open van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Het Comité „Nationaal Landschap Nee" houdt momenteel informatie avonden voor specifieke doelgroe pen. Doel van de avonden is het geven van aanvullende informatie over de groene nota-problematiek aan groepen waarbij het comité heeft geconstateerd dat ze onvol doende van dit onderwerp weten. Volgens woordvoerder Gelein Jan sen verlopen de bijeenkomsten tot nog toe naar tevredenheid van de organisatie. Dinsdagavond werden mensen uit de toeristensector ontvangen in de aula van de RSG, woensdagavond waren dat leden van de agrarische standsor ganisaties. Deze avonden dragen een besloten karakter, de deelnemers wor den persoonlijk uitgenodigd. „Als we vinden dat de tijd daarvoor rijp is hou den we een grote, voor iedereen toe gankelijke avond", aldus Jansen. Gelein Jansen heeft uit reacties van deelnemers op kunnen maken dat de behoefte aan de door het comité gele verde informatie groot is: „Wethouder Barendregt hoorde ons verhaal en die suggereerde dat het goed zou zijn om dat aan de raad te vertellen. We heb ben echter nog geen concrete plannen in die richting en bovendien kan ik dan zelf nog het nodige vertellen in de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Daar zit ik in en volgende keer behandelen we daar de regeringsbeslissing." Lezing over oceanografie voor weer- en sterTekundevereniging NlOZ-medewerker drs. C. Veth geeft zaterdag 16 februari in De Schakel een lezing voor de Texelse vereniging voor Weer- en Sterrenkunde onder het mot to „Oceanografie, een wetenschap met vele facetten", aanvang 14.30 uur. Het is tegenwoordig in de wetenschap gebruikelijk om verschijnselen niet meer afzonderlijk te zien maar in sa menhang met allerlei andere verschijn selen. Bij het bestuderen van biologi sche aspecten van de zee is het nodig om ook chemische en fysische zaken te bekijken. Het gevolg daarvan is dat er op expedities onderzoekers mee gaan van verschillende vakgebieden, zodat samenhang tussen de diverse kanten van het zeeonderzoek optimaal bestudeerd kan worden. In het verhaal zullen voorbeelden gegeven worden van de verbanden tussen fysische, chemische en biologische verschijnse len in zee en zal aandacht besteed worden aan enkele NIOZ expedities waar deze samenhang tot uiting komt (o.a. in de Snellius II expeditie). Ook belangstellende niet-leden zijn welkom. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instan ties bouwvergunning verleend: H. Beumkes, Zuiderhaaks 18, 't Horn- tje, voor het gedeeltelijk veranderen van een woonhuis Noorderhaaks 4, 't Horntje; B.C. Klippel, De Ruyterstraat 59, Oudeschild voor het plaatsen van een dakkapel; Sutherland Beheer b.v., Maastricht, voor het veranderen van een winkelpand aan Weverstraat 5 te Den Burg; A. van der Ster, Noorder haaks 7, 't Horntje, voor het uitbreiden van een garage; de heren Siebinga en Van Vliet, Noordwester 47/49, Den Burg, voor het plaatsen van een per gola; Alg. Stichting beroepsonderwijs Texel, Den Burg, voor het plaatsen van een bromfietsenstalling aan Em- malaan,55 te Den Burg; J.M. Bou- mans, De Wittstraat 21, Oudeschild, voor het gedeeltelijk vergroten van een woonhuis; C. Slot, Hoofdweg 106, De Cocksdorp, voor het bouwen van een tweede bedrijfswoning; A. Bruijn, Klif 38, Den Hoorn, voor het gedeeltelijk vergroten van een bollenschuur aan de Witteweg 17 te Den Hoorn; Moerbeek Meubelhandel en Interieurverzorging b.v, Hogerstraat 10, Den Burg, vOor het plaatsen van etalages; G. Jansen, Haffelderweg 1a, Den Burg, voor het plaatsen van een dakkapel; J.S. Jim- mink, Kogerweg 138, Den Burg, voor het uitbreiden van een showroom aan de Spinbaan te Den Burg. Bakker b.v., Groeneplaats 6, Den Burg, voor het uitbreiden van een winkelpand en woonhuis; A. Waterman, Stolpweg 20, Den Hoorn, voor het plaatsen van een dakraam; M.R. Wernand, Wilsterstraat 56, Den Burg voor het plaatsen van een dak op een woon huis; M. van Exel, Postweg 17, De Cocksdorp, voor het bouwen van een aardappelopslag; Fa. D. Terpstra, De Rede 13, Den Hoorn, voor het bou wen van een warenhuis; W. Timmer, Schorreweg 43, Oosterend, voor het bouwen van een bollenschuur; W. Debbe, Duitsland, voor het vergroten van een zomerhuis aan de Californië weg te De Koog; M. Pansier-Kosters, Molenstraat 81, Den Burg, voor het bouwen van een schuurtje; P. Agter, Kogerstraat 22, Den Burg, voor het verbouwen van een woning; St. Be roepsonderwijs Texel, Emmalaan 55, Den Burg, voor het gedeeltelijk vergro ten van een leslokaal. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Van 13 tot en met 22 februari wordt een voorlichtingsexpositie over isolatie gehouden in het raad huis in Den Burg. In deze expositie kunnen bezoekers voorlichting krijgen over het isoleren van woningen en over wat zij daarmee op de gasrekening kunnen besparen. Ook is te zien welke soorten isolatie materiaal op de markt zijn. Er zijn vouwbladen en brochures aan wezig die meer informatie geven over het isoleren van woningen. Bovendien is er tijdens de openingsuren iemand aanwezig die vragen kan beantwoor den. Op vrijdag 15 februari zal de stand ook 's avonds geopend zijn van 19.00 tot 20.30 uur. Het Coördinatie team Uitvoering Voorlichting van het Nationaal Isolatie Programma, het voorlichtingsorgaan van het N.I.P. is verantwoordelijk voor de samenstelling van deze show die sinds januari 1980 door Nederland reist. Het Coördinatieteam wordt gevormd door vertegenwoordigers van de Vere niging van Nederlandse Gemeenten, de Nederlandse Gasunie, de Stichting Bouwcentrum, de Stichting Voorlich ting Energiebesparing Nederland, het Veg Gasinstituut, het Ministerie van Economische Zaken, het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuis vesting, de Nationale Woningraad, Stafbureau Nationaal Isolatieprogram ma, Stafbureau Iso/Noord Assen, Stafbureau Provinciaal Isolatieprogram ma Limburg en het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. De expositie is open van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon (02223) 234. De praktijk van dokter Siebinga en dokter Van de Bent is tot 22 februari gesloten wegens vakantie. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zuster J. B. Mannessen, Schoorwal 45, Den Burg, telefoon (02220) 3242. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30- 19.30 uur. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Lidmaatschapskaart mee brengen. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur. Zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. C. de Kruyff, telefoon (02228) 643. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners vah verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla; 's avonds (02223) 821 (Lies) Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Zondag 10 februari 1985 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Verbeek in de aula van de RSG Den Hoorn 11.00 u. ds. De Jong De Koog 9.30 uur drs P. C. Kardol De Waal 11.00 uur ds. Verbeek viering H. Avondmaal extra koll. werelddiakonaat Oosterend 9.30 uur ds. De Jong Oudeschild 19.00 uur ds. De Jong Jeugddienst m.m.v. Singers of the Lord o.l.v. Peter Zwart De Cocksdorp 11.00 uur drs. P. C. Kardol GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. Lupotu, uit Kampen 19.00 uur drs. Lupotu Oosterend 10.00 uur drs. A, Otten uit Den Helder 19.00 uur ds. G. Pors GEREFORMEERDE GEMEENTE in Kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds Knipscheer kerkbusje Den Hoorn Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgez. kerk, Kogerstraat Den Burg 19.15 uur Evang. Frits van der Noord, uit Sneek Welkomstdienst Uitzending via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur, Herenkoor Kindernevendienst Oudeschild: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 9.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19. 10.30 - 11.20 uur Openbare lezing. 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie. BAHA'I Weverstraat 106, Den Burg Iedere zondag bestuderen van en lezen uit de Bahé'i Heilige Ge schriften, van 20.00-22.00 uur. Kustwacht Eierland Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Het politiebureau te Den Burg van de groep Texel van de Rijkspolitie is van maandag t/m vrijdag geopend van 8.00 tot 18.00 uur en zaterdag en zondag van 9.00 tot 17.00 uur. Het bureau te De Koog is dinsdag en donderdag van 16.00 tot 18.00 uur geopend. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 13