Groen ZjwartsJ~exels in het harL, lem De Cocksdorp is nu leer achtergesteld" niet Hoornder carnaval in twee fasen Wrakstukken van onbekend vliegtuig u« hitting bij overdracht brandweerwagen: ot moest wachten hoger water Opgevoerde brommer Vertraging rapport wekt wantrouwen Kindertheater in Den Burg en De Cocksdorp Ondeugdelijke auto Nog even gratis ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 9956 DINSDAG 12 FEBRUARI 1985 lie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. dvertenties, abonnementen, etc.: d De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg. (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /Ï8,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Namens de firma die de wagen heeft gebouwd, Doeschot-Rosenbauer uit Hippolythushoef, sprak J.C. Lont. Hij vertelde dat de wagen veel techni sche nieuwigheden bevatte en dat er veel aluminium was gebruikt vanwege de duurzaamheid. Hij roemde de sa menwerking met de gemeente en overhandigde een envelop met inhoud, bedoeld voor de zesde persleiding op de wagen. Die zesde leidinguitgang zit niet op de wagen en komt er ook niet op: het geld is bedoeld voor de personeelsfeestjespotje. Oud-commandant Van der Linde en het huidige hoofd van de groep De Cocksdorp, De Bloois bedankten de gemeente voor de wagen. Laatstgenoemde beloofde dat de groep uit het noorden van het eiland opti maal paraat zal zijn. Afdankertjes Van Wilsum sloot de rij van sprekers af en zei ,,heel blij te zijn voor De Cocks dorp". „Jullie hebben altijd afdanker tjes gehad. De Cocksdorp was net kleine broer die altijd de kleding van grote broer moest afdragen. Nu staan jullie eindelijk eens in het nieuw." De commandant was er van overtuigd dat het nieuwe blusvoertuig ook een einde zal maken aan de plagerijen tussen Den Burg en De Cocksdorp. ,,Het was een ongelijke strijd maar dat is nu over", aldus Van Wilsum die daarbij vertelde dat de groepen Den Burg en De Cocksdorp eens een wedstrijd had den gehouden wie het eerste bij het vliegveld was. ,,Het vliegveld bleek toen veel dichter bij Den Burg te liggen." Hij bedankte Doeschot-Rosenbauer voor de goede samenwerking en zei tot het gemeentebestuur dat hij ,,de centen niet zo belangrijk vond". „Velen willen het niet geloven maar ook nu zijn we nog een korps met minimale middelen en minimale mankracht, maar we hebben een maximale inzet. Onze vragen en wensen zijn volgens mij altijd redelijk. We stellen minimum eisen aan de spullen maar we weten dat we met de huidige ploeg vrijwilli gers heel goed aan de slag kunnen." Uitgeschakeld De belangrijkste noviteit van de nieu we wagen is het feit dat de hogedruk- pomp uitgeschakeld kan worden als er met lage druk gespoten wordt. Bij de andere wagens kan dat niet. Hoge druk (400 liter per minuut met een kracht van 40 atmosfeer) vraagt in de nieuwe wagen 20 pk en lage druk (1800 liter/10 atmosfeer) kost omgeveer 80 pk. De oude pompen van de brand weer leveren 130 pk waarbij een ge deelte van het vermogen dus voor niets wordt geleverd. Bij de nieuwe Mercedes kan de 20 pk hoge druk worden uitgeschakeld als er met lage druk wordt gespoten. De wagen heeft twee aansluitingen hoge druk en twee lage. Een vijfde aansluiting is al aange bracht voor de toekomst: middeldruk. Middeldruk is een nieuwe technische ontwikkeling om met kleinere dan de logge lage drukexemplaren meer liters water per minuut te kunnen leveren. De Mercedes heeft verder een 1000 li ter tank, een moderne schuimvormer, een los 220-volt aggregaat, een 500 watt halogeen lamp en zeven zitplaat sen. De wagen weegt zeven ton en heeft ongeveer ƒ180.000,— gekost. >r de harde oostenwind bereikte water van de Waddenzee in het elopen weekend een zodanig peil, dat meerdere boot- nsten moesten uitvallen. dagmiddag werd de dienst van 55 uur geschrapt en vertrok de boot 16.05 uur een half uur later. Zater- viel de dienst van 16.05 uur uit dus ook die van 16.35 uur van Helder) en zondag werd de dienst 17.05 uur (dus 17.35 uur van Den der) geschrapt. Door het afnemen de wind was de situatie gisteren er normaal. Was niet bijzonder veel vervoer, zo- het ongerief beperkt bleef. Er wa- wel mensen die de trein hebben list. In overleg met de NZH zorgde o ervoor dat mensen die op het teerde tijdstip aankwamen toch in bus konden stappen. Het uitvallen de boten werd ook op het station geroepen. Het carnaval van Den Hoorn wordt dit jaar in twee gedeelten gevierd. Zaterdagavond is er een grote feestavond in Loodsmanswelvaren en 1 en 2 maart wordt het „grote" feest voor jong en oud gevierd in dorpshuis De Waldhoorn. Carnavalsvereniging De Stienepikkers bestaat dit jaar elf jaar en dat was re den óm een uitgebreider programma te presenteren dan in voorgaande jgren het geval was. Het gekkengetal elf is immers een magisch getal in de carna valswereld. Dat programma had ko mend weekend afgewerkt moeten wor den maar organisatorische onenigheid was er de oorzaak van dat een en an der volledig in het honderd dreigde te lopen. Afgelopen vrijdag was er zelfs sprake van dat de carnavalsvereniging zichzelf zou opheffen. Reden was de financiën. Men kon het dorpshuis aan vankelijk niet huren volgens de afspra ken die in voorgaande jaren altijd gol den. Vorige week rolde er toch een compromis tussen dorpshuisbestuur en carnavalsvereniging uit de bus maar de voorbereidingen van het feest lagen toen al enige tijd stil. Daarom is beslo ten een deel van het feest 14 dagen uit te stellen. Zaterdagavond speelt de groep „Rain bow Bird" in Loodsmanswelvaren car navalskrakers en andere populaire lied jes. Deze feestavond voor jong en oud begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Serenade Zaterdagmorgen 2 maart wordt de jongste en oudste inwoner van Den Hoorn gehuldigd. De oudste in woonster van het dorp (en Texel) is mevrouw Cupido. Ze is 99 jaar en om dat deze leeftijd voort kan komen uit de carnavalsrekensom 9 keer 11 zal de huldiging een extra feestelijk tintje krij- De kotter TX 1Cornelia" van de fa. C. Vonk en Zn. kreeg afgelopen week op 90 mijl ten noordwesten van Texel enkele wrakstukken van een vliegtuig in de netten. De brokken wer den aan de politie overgedragen, die met inschakeling van de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie nagaat van welk vliegtuig ze afkomstig zijn. De wrakstukken zijn van dubbelwandig po lyester met daartussen ter versteviging honingraatstructuur van aluminium. Eén van de stukken is een soort luik of deur, voorzien van scharnieren en e/ectrische draden. Een ander, kleiner stuk heeft een sterk gekromde vorm en vertoont onder meer een strook met de kleuren rood, wit en blauw. Op de foto wachtmeester L. Nijhuis met de wrakstukken. gen. Door Eigen Kracht zal onder an dere een serenade brengen. Vrijdag morgen vindt de sleuteloverdracht plaats waardoor prins carnaval een weekend lang mag heersen over „Nol- lendonck". Vrijdagmiddag 1 maart wordt in het dorpshuis het feest voor de ouderen gehouden met een brood maaltijd, cabaret, toneel en het be kend maken van de ereburger van Den Hoorn. Ook wordt die middag een film vertoond. Zaterdagmiddag komt de jeugd aan bod. Er wordt een hulp-prins gekozen en er is een playbackshow. De voor ronden van deze show worden woens dag gehouden in hotel Op Diek. Ver der is er cabaret en allerlei spelletjes. De toegang tot beide middagen is gra tis. Vrijdag a.s. gaat de carnavalsvere niging in Den Hoorn van huis tot huis om een financiële bijdrage te vragen. Op de Hoornderweg hield de politie vrijdag een 16-jarige bromfietser aan wiens voertuig ingrijpend was ver bouwd om veel harder te kunnen rij den. De brommer werd voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. Overleg Teso-vakbonden De vervoersbonden FNV en CNV heb ben wrevelig gereageerd op het bericht van het organisatiebureau v.d. Torn en Buningh dat het onderzoek van de re organisatienota van Teso tien dagen vertraging heeft opgelopen. Dit wordt beschouwd als een inbreuk op het overeengekomen protocol. Volgens de bonden heeft het uitstel onder de le den wantrouwen gewekt. De bonden hebben met Teso overleg gehad en donderdag lieten zij direktie en raad van commissarissen weten dat zij met het uitstel genoegen hebben geno men, waarbij wordt gemaand tot spoed. Verder wordt ervan uitgegaan dat de vakorganisatie direct na het ver schijnen van het rapport in het bezit ervan worden gesteld en dat Teso uit-* Zaterdag en zondag speelt de thea tergroep „Oswaldo" drie kinder voorstellingen op Texel. De groep brengt het programma „De Slob bergors", wat geschikt is voor kin deren van 5 tot 11 jaar. De entree is ƒ3,50. Oswaldo presenteert „totaaltheater" met o.a. poppenspel, marionetten, muziek en toneel. De Slobbergors gaat over een onbekend dier dat leeft in de droomwereld van een jongetje. De voorstelling duurt een uur en wordt za terdag gespeeld in De Nieuwe Aanleg in De Cocksdorp, aanvang 13.30 uur. Zondag speelt Oswaldo in het atelier van Jan Pelgrim aan de Gasthuisstraat 48. De eerste voorstelling begint om 13.00 uur en de tweede om 15.30 uur. Verdere inlichtingen over de voorstel- Jingen ^.ij Jap, ..PelQnm, 02220-4886, erlijk 24 februari een reactie heeft ge geven op het rapport in de vorm van conclusies en aanbevelingen of dat een toelichtend gesprek hierover heeft plaatsgevonden. Begin maart moeten de onderhandelingen opnieuw worden geopend, niet alleen over de reorgani satieplannen en de daarmee samen hangende werkgelegenheid maar ook over de CAO 1985. Vrijdag heeft dé politie de auto van een 28-jarige man uit het verkeer ge nomen wegens technische gebreken. De uitlaat was weggeroest, de schok dempers deugden niet en het plaat werk verkeerde in zeer slechte staat. Van het resultaat van het nu uit te voeren technisch onderzoek zal afhan gen of de wagen ooit nog gebruikt mag worden. Het liep storm in onze winkel om een gratis plattegrond van Den Burg in 1828 te bemachtigen. En kele dagen na de heropening moesten we dan ook ,,nee" verko pen. Vrijdag en zaterdag a.s. zijn er echter weer gratis plattegron den verkrijgbaar. Daarna kosten ze f,6,95. Verhalen en bouwdozén van de wedstrijden moeten vóór 1 maart worden ingeleverd bij: Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg - Texel postbus 11 1790 AA tel. (02220) 2741 wuder Schilling overhandigt de autosleutels aan brandweercommandant Van Wilsum. if midden Piet de Bloois. tairac nieuwe aanwinst van de brandweer. hele goede aanschaf hebben gedaan. Dat moet ook want met uw werk zijn soms mensenlevens gemoeid." De ou de Commer brandweerwagen heeft bij na 20 jaar dienst gedaan en het had Schilling verwonderd dat deze wagen nog goed oogde. „De Texelse brand weer past goed op haar spullen". De wethouder ging ook in op de scha duwzijde van „dit vak": helpen bij ern stige ongelukken. „Ais kleine jongen wil je brandweerman of piloot worden. Dat betekent niet alleen het blussen van branden maar opdraven voor van alles. Soms rust een zware last op jul lie schouders", aldus de wethouder die daarmee vooral doelde op het verwer ken van ervaringen na een ernstig on geluk. „Ik ben blij dat er nog mensen zijn die dit zware werk op zich willen nemen". Glunderen Als vrijwilliger is men in feite elke dag bij de brandweer betrokken, meende Schilling, want de ploeg wordt gemid deld één keer per week opgeroepen om uit te rukken. Met Piet Zegers had Schilling meegereden met de nieuwe Mercedes en dat vond hij een prachti ge ervaring. „Ik kan me voorstellen dat jullie trots zijn op die wagen. Piet en ik zaten ook als glunderende jon gens voorin. Ik hoop aan de andere kant dat jullie deze wagen zo min mo gelijk echt nodig hebben". Schilling zei dat hij als wethouder wist waar hij wat betreft de financiën aan toe is want Van Wilsum heeft een vervangings schema gemaakt voor vele jaren. „Ik hoop echt dat we de middelen kunnen blijven vinden om dit materieel op peil te houden." d vorig jaar kreeg het college de kritiek uit de raad dat de buiten en werden achtergesteld bij Den Burg. Dat gaat dit jaar in ieder ge- iet meer op voor De Cocksdorp. Hier staat gelukkig eindelijk het it moderne brandweermaterieel." Dat zei wethouder Daan Schilling e overdracht van de nieuwste brandweerwagen van de vrijwillige dweer Texel, zaterdagmiddag in De Cocksdorp. Volgens de wethou- vas Texels meest noordelijke dorp lang achtergesteld geweest wat ift brandbestrijdingsmiddelen maar nu loopt De Cocksdorp voorop, (lercedes 608 D bevat tal van nieuwe technische snufjes en is uitge- voor eerste hulpverlening bij ongevallen. yerdracht van de nieuwe wagen Ie groep De Cocksdorp ging in de rtstraat met enig ceremonieel ge- I. De brandweerwagens arriveer- net loeiende sirenes en de vrijwil- stelden zich in uniform op voor laterieel. Wethouder Schilling had itosleutels bij zich en gaf die aan Iweercommandant Daan van Wil- die de sleutels meteen doorgaf Ie commandant van de groep De sdorp, Piet de Bloois. De bijbeho- speeches werden afgestoken in restaurant De Hoop waar de genodig den, waaronder de oud commandanten van de groep De Cocksdorp Jan Daalder en Izaac van der Linde, werden getracteerd op kof fie en gebak. Zuinig Wethouder Schilling feliciteerde het korps met de nieuwe aanwinst en zei dat de Texelse brandweer op een hoog moreel en technisch peil staat. „Ik denk dat we met dit blusvoertuig een

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1