ertig jaar bejaardenwerk: ertig jaar Jannie Wassenaar •oosjubileum uitbundig gevierd VAN HET i i -. RAADHUIS jMededelingen van Ken ff. i Bemiddeling bij kamerverhuur lAG 12 FEBRUARI 1985 TEXELSE COURANT )N, de Vrouwenbond NVV op. ,,lk was voorzitster en ik kan je wel vertellen dat de zenuwen door mijn keel gierden toen ik voor het eerst een vergadering moest toespreken. Ik had wel een briefje maar alles werd zwart voor mijn ogen. Nu praat ik vrij makkelijk, maar dat is pas iets van de laatste paar jaar. Toen dacht ik tevoren dat ik veel wist, maar in de praktijk viel dat nogal te gen." Het bestuurslidmaatschap van de bond leidde weer tot andere func ties. Het bestuur van de huishoud school telde Jannie Wassenaar dertig jaar onder haar leden, terwijl ze ook in het bestuur van de landarbeidersbond zat. ,,Dat werd allemaal te gek. Toen 33 jaar geleden mijn tweeling geboren werd heb ik mijn baantje als voor zitster van de vrouwenbond eraan ge geven, hoewel ik wel in het bestuur bleef zitten. Ik heb al die tijd ook nog veel voor mijn man gedaan, die maat schappelijk ook erg actief was. Vanuit de vrouwenbond ben ik afgevaardigd naar het bejaardenwerk. Alle gezindten moesten daarin, dus kerken en bonden stuurden hun afvaardiging." Dat eerste bestuur van het bejaarden werk bestond uit mevrouw M.F. van der Sluis-Bijl, de vrouw van de toen malige Texelse doopsgezinde dominee, A. Peters-Peters namens de platte landsvrouwen, mevrouw De Waard vanuit de Nederlands Hervormde zusterkring Dorcas, mevrouw Idema namens de vereniging van Volksfeesten en Folklore, mevrouw Van der Knaap, die oude schoolkachels te loeien en het was echt warm. Toen ik de deur opendeed zag ik al die ouwe mensen daar zitten. De bejaarden zagen er toen nog echt uit als ouden van da gen, weet je wel. Ik schrok daar toch wel van, ik vroeg me echt af waar ik aan begonnen was. Toen wenkte één van die mensen me en zei ,,Kom er maar in, we helpen u wel". Toen was ik over mijn schroom heen en dat is ook nooit meer teruggekomen." De bejaarden van toen zijn anders dan de bejaarden van nu. ,,Die mensen die daar zaten, die hadden echt niks. Toen begonnen we met die soosmiddag op woensdag en dat was echt enorm. In het begin was er de spanning wat ze van je verwachten, maar dat is altijd vanzelf gegaan. Er werd gewoon ge kaart en gebiljart en de vrouwen zaten vaak te breien. Tegenwoordig hebben de mensen veel meer. Toen lieten we met sinterklaas Jan Bruin of Harry de Graaf met een film komen, of juffrouw Tiessen met dia's van haar reizen. Voor de mannen was er een zakdoek en een doosje sigaren, voor de vrou wen een zakdoek en een zakje snoep. Die mensen die films draaiden bedank ten we met wat sigaren. Harry de Graaf rookt niet, die hebben we een keer een zakje studentenhaver gegeven als dank." Alle gezindten Zoals hiervoor al te lezen was, de soos was voor alle gezindten. Met het kerst- Luciferdoosje nen met vrijwillig bejaardenwerk als betrekkelijk jonge vrouw iorgaan tot je zelf de pensioengerechtigde leeftijd ruim gepas- bent en mogelijk nog veel langer, dat is een teken van uit- ngsvermogen. Jannie Wassenaar uit Den Burg was dertig jaar en betrokken bij de oprichting van de soos voor Ouden van f en ze is nog steeds de stuwende kracht. Ophouden is er ipig nog niet bij: ,,lk ga door zolang het kan, maar ik heb an mijn kinderen gevraagd of ze me willen waarschuwen als iteruitga, dan stop ik ermee." Jannie Wassenaar-Wilmink wat ze wil, maar op de vraag hoe ze het zolang heeft vol in houden antwoordt ze: ,,Daar heb ik nooit over nagedacht, ïad ik trouwens de tijd ook niet voor. Je deed het gewoon." eer haar werk gewaardeerd wordt bleek donderdagmiddag en d toen de soosbezoekers en -helpsters een daverend feest or eerden voor de totaal verraste Jannie. eens dat de soos een soos voor alle gezindten was en is gebleven, en dat werd alom gekenschetst ais een ver dienste van Jannie Wassenaar. Vrouwenbond De oorlog kwam en ging. Jannie Was senaar wi! er eigenlijk niet veel over zeggen: ,,AI die herdenkingen. Je maakte die tijd gezamenlijk mee." In 1948 richtte Jannie met een stel ande re vrouwen een Texelse afdeling van oogtepunt daarbij was zeker itreden van Jannie Craanen- Irijk, die speciaal voor de ge heid een programma van een ur in elkaar zette. Er werd diverse sprekers teruggeke- ater vertelde Jannie Wasse- :elf in een interview dat epunten voor haar vooral de dentochten zijn geweest, ir leuk was de oprichting van Bcoördineerde bejaardenwerk. elzijnswerkers namen veel [aamheden over en zeker in agin kwam dat over alsof de n uit het werk werd gehaald, etuigt van karakter dat de lligers toch doorgingen en b bejaarden bijna niets van de stellingen hebben gemerkt, kijkend geeft mevrouw Was- r toe dat die welzijnswerkers l ichijnlijk wel een aantal goe- twikkelingen versneld in. er werd veel muziek gemaakt. Je keek toen op tegen de mensen die dat de den maar dat ging later wel over. Bij die bijeenkomsten werd ook al voor zichtig wat aan politieke vorming gedaan." Later werd het lidmaatschap van de AJC omgezet in dat van de SDAP, de voorloper van de huidige Partij van de Arbeid. Wilke Wassenaar was daar ook lid van en hij was actief in de bond van landarbeiders. Zijn vrouw steunde hem daarin, verrichtte veel werk, ontving mensen en zo kwam ze op Texel ook in het bondswerk en der gelijke terecht. Tot op de dag van van daag is het echtpaar Wassenaar poli tiek geïnteresseerd gebleven. Toch wa ren alle sprekers donderdag het er over Wilmink groeide op in de itse wijk ,,Het Ondiep". Toen zij in was overleed haar moeder en zij de oudste dochter was werd g voor het gezin haar verant- elijkheid. Daar was ze kapot van neef van haar, die verkering iet een Texelse, regelde dat zij aar weken op het eiland kon lo- Die verkering bleek de zuster aar latere echtgenoot Wilke Was te zijn. ng op een geleende fiets naar want we hadden geen geld om in fiets te kopen. Het geld voor ot had ik in een luciferdoosje bij iet een dubbeltje voor een glas onderweg. Ik logeerde in het huisje bij Madura in Eierland en te eigenlijk direct onder de in- van de schoonheid van Texel, lar daarop ging ik weer en in ben ik met Wilke getrouwd. Hij e in Eierland als landarbeider we gingen in#Den Burg wonen t gloppie tegenover Henk Boon." ezin Wilmink in Utrecht stond id als ,,een rood nest". ,,Mijn er zat in de oudercommissie van jm hooi en dat was voor die tijd vat. Ze had daar wel niets te in maar ze zat er toch maar in. 'ader was lid van de bond. Ik latuurlijk bij de AJC geweest. Die lisatie was behoorlijk streng, maar er toch wel veel geleerd. Ik nu nog wel eens van mensen dat n me kunnen merken dat ik lid leweest. We waren fel en vol in, maar ja, we wisten eigenlijk liets van oorlog. Eens per week en we horde-bijeenkomsten" en waren dan boekbesprekingen en De voorzitter van het Buuretonbestuur, Frans Haarsma, kreeg uit handen van de burgemeester de envelop met de jubileumsubsidie uitgereikt. gereformeerde vrouwen en mevrouw Buisman namens de katholieke vrou wen. Dat hele bestuur was actief en behalve onder de domineesvrouwen was het verloop niet erg groot. Voor Sinterklaas en kerst werd bij één van de dames thuis gezamenlijk gewerkt aan pakjes voor de bejaarden. De da mes schrokken niet terug voor grote projecten. Jannie Wassenaar herinnert zich nog een broodmaaltijd voor 280 personen die geheel door de helpsters werd klaargemaakt in mei 1970. Ook de groep helpsters werd samen gesteld uit de groeperingen die in het bestuur vertegenwoordigd waren. Het systeem was zodanig dat elke helpster eens in de vijf of zes weken werd ingeschakeld. „Kom maar binnen" De eerste soos werd dertig jaar gele den gehouden in een oud schoolge bouw aan de Nieuwstraat. Dat heet nu Burgwal, later is daar nog eens een soos geweest in de Hollebol. Jannie Wassenaar: Ik had gezegd dat ik wel een half jaartje wilde helpen en ik werd toen direct penningmeester ge maakt. Daar kwam nogal wat bij kij ken. De contributie was een kwartje per maand en je had mensen die dat tijdens de soos even betaalden, maar er waren er ook waarbij ik langsging om het op te halen. Je kwam ook bij de mensen als er ziekte was of zo, dat hoorde er bij". Uit één van de toespra ken donderdagmiddag bleek dat er be jaarden zijn geweest die soms expres hun kwartje niet tijdens de soosmid dag betaalden omdat ze het zo leuk vonden dat mevrouw Wassenaar, vaak samen met haar tweeling of nog meer kinderen, dan op bezoek kwam. De eerste bijeenkomst van de soos herin nert Jannie Wassenaar zich nog leven dig. Ik kwam daar in het halletje van de oude school en de warmte sloeg me al tegemoet. Er stonden twee van feest leverde dat de vraag of er nu protestants of katholiek feestgevierd moest worden. ,,We dachten een keer verstandig te zijn en we organiseerden een dienst met de dominee en de ka pelaan. Die. dominee was nogal lang van stof, zodat de helft van de men sen sliep toen hij klaar was. Toen heb ben we maar gauw koffie en koek ge organiseerd voordat de kapelaan aan het woord kwam. Vanaf dat moment hebben we het ene jaar de pastoor en het andere jaar de dominee." In die tijd werd er twee keer op een middag koffie met koek gedaan. Het was tekenend dat er nogal wat oudere heren waren die de tweede koek onder hun pet stopten, dan hadden ze thuis ook nog wat. Er werd gewoekerd met geld en dat was de taak van de pen ningmeester. Haar zuinigheid kwam donderdag in diverse toespraken naar voren. Als er iets te doen was, bijvoor beeld een toneelvoorstelling van UDI, ging Jannie met die vereniging praten of er niet ook voor de bejaarden gespeeld zou kunnen worden. Dat mocht dan weinig of niks kosten na tuurlijk. Er was een biljart met twee kromme keu's. Dan ging er een briefje naar de fabriek die die dingen maakte en dan werden voor een bijzonder lage prijs keu's geleverd. De stoelen waren nogal gammel, dan werd net zolang bij de gemeente aan de bel getrokken tot daar wat aan gedaan werd. Jannie Wassenaar heeft nog een briefje van de gemeente waarin wordt meege deeld dat er dertig nieuwe stoelen en één kaarttafel zouden worden aangeschaft Omstreeks 1958 verhuisde de soos naar de oude landbouwschool, even eens aan de Nieuwstraat. Niet lang daarna werd de Witte Burcht het on derkomen. ,,Daar hebben we een hele fijne tijd gehad. Die zaal was lekker ruim met een grote keuken. We had- iIe Craanen las haar showtjetegen de gewoonte in van papier. Het theedoosje dat katheder (een dambord) ondersteunde was tijdens de voorstelling even nodig voor iets Geen nood, de zang ging onverdroten door. PAGINA 5 Jannie Wassenaar-Wilmink gaat door met bejaardenwerk zolang het kan den daar echt de vrijheid om de zaken op onze eigen manier te regelen." In 1977 werd de Hollebol in gebruik ge nomen en bijna een jaar geleden de Buureton. Raamplaatsen Hoogtepunten in het bejaardenwerk waren elk jaar weer de reisjes. In het begin bleef dat op Texel. ,,We gingen dan met personenauto's. Daar hoefden we de Rotary maar voor te bellen en dan werd vervoer geregeld. In die tijd was Hotel Texel nog een heel chique tent en wij hadden erg veel leden die direct na de lagere school aan het werk waren gegaan. Die kwamen daar dus nooit en toen kreeg ik het idee om daar dan koffie te drinken. Ik ben naar meneer Kikkert gegaan om te vragen of dat kon. Het kon maar we moesten om half zes weer weg zijn want dan kwamen de andere gasten weer. Voor de prijs zouden we wel wat regelen. Daar had ik naar gevraagd, want je moest erg goed opletten in die tijd, we zaten echt krap. De bejaarden vonden het prachtig, ze wilden alle maal op een raamplaats zitten en ze vroegen of de vitrage open kon. Dan kon iedereen zien dat zij in Hotel Texel koffie zaten te drinken. Het werd zo gezellig dat we tot zeven uur zijn blij ven zitten. Kikkert gaf nog een tweede ronde en de rekening viel uiteindelijk enorm mee." De soos was in die tijd harder nodig dan nu: ,,Er was geen televisie, de mensen hadden veel min der en ze waren minder ontwikkeld. Ik heb meerdere generaties bejaarden meegemaakt en dat is wel een duide lijk verschil. Wel was er toen meer contact tussen de mensen, dat mis ik nu wel eens." Welzijnswerk In de zeventiger jaren veranderde het bejaardenwerk ingrijpend. De gemeen telijke subsidie viel weg terwijl de zaal- huur van Witt B r ht opeens sterk verhoogd werd. Er moest worden uitgekeken naar een ander gebouwtje dat niets kostte en dat werd de Holle bol. In diezelfde tijd kwam de eerste bejaardenwerker. Nico Nagtegaal, die dat werk nu doet, is de tweede. De zorg voor de financiën en voor een groot deel van de organisatie kwam bij de welzijnswerker terecht. Het bestuur en de helpsters van de soos vonden dat verschrikkelijk, ze hadden het ge voel hun zelfstandigheid en hun vrij heid kwijt te raken. ,,Niet dat we er aan dachten om daartegen in het ge weer te komen, dat deed je gewoon niet. Toch was dat toen het gesprek van de dag, hoewel we het wel weg hielden voor de soosbezoekers. Ik ge loof niet dat die er iets van gemerkt hebben". De taken van het toenmalige bestuur zijn nu voor een deel in han den van het Buuretonbestuur, waarin alle gebruikers van het dienstencen trum vertegenwoordigd zijn. De soos loopt nog steeds goed hoewel er steeds meer bejaardenclubs komen. Ook de aanvoer van „verse" helpsters is nog steeds goed. Dat wil niet zeg gen dat Jannie Wassenaar steeds min der gaat doen. ,,Je moet zoiets hele maal doen of niet." De huidige situatie is enigszins verwar rend. ,,Het buurthuis is elke dag open en je kan hier altijd een kop koffie krij gen en dergelijke. Tijdens de soosmid- dagen zijn er vrijwilligsters maar verder is het verschil met de andere midda gen niet zo heel groot." Jannie Wassenaar-Wilmink denkt voor al met genoegen terug aan de afgelo pen dertig jaar. Het tochtje met de nieuwe veerboot in 1963, voordat er iemand anders op was geweest. De boerenkapel was erbij. De toneel- voorsstellingen, de paasfeesten met de kleuterschool. Eén van de kleuters wist later te melden dat hij iemand had gesproken die honderd jaar lid was van de bejaardensoos. In werkelijkheid was dat het honderste ingeschreven lid.... De duidelijkste illustratie van dat ge noegen is wel dat haar dochters nu ook allemaal in het vrijwillige bejaar denwerk terecht zijn gekomen. Lief zijn Burgemeester Jo Engelvaart opende donderdagmiddag de rij sprekers tij dens de soosbijeenkomst waarin het dertig jarig bestaan van de soos en de betrokkenheid van Jannie Wassenaar werd gevierd. Hij vertelde: ,,U dacht er voor een half jaartje bij te komen maar het is wel duidelijk. Niets is zo perma nent als semi-permanent." Hij om schreef het belangrijkste kenmerk van haar werk: ,,U viel altijd op omdat u lief was voor iedereen, ongeacht de achtergrond van die persoon." De voorzitter van het Buuretonbestuur, Frans Haarsma, beschreef de geschie denis van de soos. ,,Het is volgens mij uniek in Nederland dat iemand dertig jaar aan één stuk in het vrijwilligers werk voor bejaarden zit." Hij overhan digde Jannie een beker waarop de tekst ,,1955 Soos 1985". Met grote let ters staat op een plaatje aan de andere kant van de beker ,,No. 1". In de be ker een bloemstukje met kunstbloe men van textiel. Haarsma had het fraaie stukje volgens ingewijden zelf gemaakt. Hij had nog meer lovende woorden voor Jannie: ,,Ze zit op de volksdansclub en daar danst ze nog als een jong meisje van 17." Namens de soosleden sprak Miep Wit te: ,,Zij kreeg de bijnaam „moeder van de soos" hoewel ze toen ze be gon nog wel een erg jonge moeder was.' Zij bood een envelop met inhoud aan. 's Avonds was er een bijeenkomst met de vrijwilligsters en de vertegenwoordi gers van de Buuretongebruikers. Miep Witte beschreef in geuren en kleuren hoe er voor gezorgd was dat Jannie Wassenaar niet kon weten wat er op het programma stond. Dat het inder daad een verrassing was bleek toen zij de zaal inkwam, ze werd duidelijk emotioneel omdat na de verrassingen van de middag nog meer feest op het programma stond, waar ze niets van af wist. Sieme de Waard sprak namens het ANBO-bestuur. Hij kwam nog eens te rug dc koms* :t gecoördi- vertelde dat het uc™ 0^ns hem best had kunnen blijven. Hij bood een en velop met inhoud aan. Mevrouw Van der Struis bood namens de volksdansclub een foto-album met Lees verder De gemeente heeft zich onlangs bera den over de mogelijkheden om in de vraag naar woonruimte door jongeren te voorzien. Eén van de mogelijkheden is bemiddeling bij verhuur van kamers. Veel jongeren zijn namelijk niet in staat een zelfstandige woning te betalen, zodat er vraag is naar kamers. Bemid deling door de gemeente kan ertoe lei den dat de vragers naar en de aanbie ders van woningen sneller tot elkaar kunnen komen. Vanaf heden is het mogelijk kamers bij de gemeente aan te melden voor verhuur. Wij verzoeken u daarbij op te geven: 1 de grootte van de kamer; 2 de huurprijs; 3 de aanwezigheid van zelfstandige in gang/opgang, wastafel, douche, wc en kookgelegenheid; 4 of u een huurcontract aanbiedt; 5 bijzondere bepalingen. Adspirant- kamerbewoners kunnen bij de afdeling van de gemeente kennis nemen van de aangeboden kamers. Voor het overige treedt de gemeente niet bemiddelend op. U zult dus zelf met de huurder tot overeenstemming moeten komen over de voorwaarden waaronder u deze kamer verhuurt. Uit eraard zal de opgave die u verstrekt daarin al inzicht geven. Nadere infor matie kunt u verkrijgen op de afdeling huisvesting. Rob van 't Noordende, ka mer 209 in het gemeentehuis,tel. 02220-3041 .Wij hopen dat u door het aanbieden van kamers dit experiment tot een succes wilt maken.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5