Texel kaaseiland" VAN HET i RAADHUIS Het vergaan van Galjootschip „HARLINGEN" ter walvisch vangst in Straat Davids te 's morgens 5 uren op 23 Augustus 1826 ardnekkig oncerten in Je Cocksdorp Luchtvaartblad schrijft over Vliegveld Texel Vaste data Burgerlijke stand Baldadigheid Oosterender toneel speelt „Binnen de perken" Openbaar toilet? door Kommandeur K. HOEKSTRA van Texel Texelaars deden het goed in midwintermarathon ^Mededelingen van B.en If. Uitvoering HUP 5DAG 12 FEBRUARI 1985 reu i in overvloed tijdens de wijn en Texelse kaaspresentatie in het Havenrestaurant. kans dat Texel op de buis schatzoekeiland wordt is, gezien de recente lamemaatregelen van minister Brinkman, niet zo groot meer. Texel is irrtsren schapeneiland, maar mag langzamerhand ook de titel kaaseiland h m dragen. Jan C. Stolk, eigenaar van het Havenrestaurant inventari- rde het aantal soorten kaas dat op Texel wordt geprocudeerd en am tot maar liefst 21 soorten. f'irdagavond werden alle soorten in Haven restaurant gepresenteerd aan 70 Texelaars. Dat gebeurde na uitstekend diner dat was opge- iwd rond verschillende plaatselijke lerechten. combinatie kaas en wijn is alge- in erkend en gewaardeerd en daar- hadden G.J. Jordan van het wijn- Jacobus Boelen uit Amsterdam, Stolk en Truce Parlevliet van slijte- Feugelhuus bij alle kaassoorten ^sende wijnen gezocht. Die combi- ies werden alom gewaardeerd en 1 ^nig gast probeerde alles wat in een lichting vooraf door de heer Jordan aangeraden te proeven. Cultuur dan vertelde dat veel wijnadviezen id bedoeld zijn maar ,,vaak kant ;h wal raken", omdat men ergens klok heeft horen luiden maar niet et waar de klepel hangt. Aan de Jere kant is de eigen smaak natuur de beste graadmeter om te bepalen Ike Texelse kaas men bij welke wijn dnkt maar daarbij kan men zich toch eet beste laten leiden door ,,de cul- oi ir" die er op dit gebied is. ialjdag hield de politie op de Gente- g nabij Oosterend een uit Schagen omstige vrachtwagen aan, waarbij ek dat er geen vervoersvergunning s, dat het inschrijvingsbewijs van de en Vervoers Organisatie ontbrak, er geen recent keuringsbewijs was dat de tachograaf niet deugde. Er ird proces verbaal opgemaakt. In ja- ari was dezelfde chauffeur al eens ïgehouden in verband met dezelfde rtredingen. Dat had dus weinig holpen. terdag spelen Wouter en Joye jiltzer folkmuziek in De Nieuwe einleg in De Cocksdorp. Het con- rt begint om 20.00 uur en de toe- ng is gratis. Duter en Joye brengen o.a. num- ;rs van The Beatles, Graham Nash, Tion and Garfunkel en eigen compo- ies. Na een pauze treedt het huisor- a,st van De Nieuwe Aanleg op met n nieuw programma, waaronder de 4ine suite van H. Andriesen en En- Ise volksmuziek. ndagmiddag geeft het fluitkwartet leauxfort" een concert dat ook gra- toegankelijk is. Dit kwartet brengt i. de ouverture Midsummernights- eam van Mendelssohn, twee prelu- is van Bach, Impressieflitsen van ïrmans en een fluitkwartet van Tehe- tiin. Het concert begint om 16.00 Moerman en 24 febrauri wordt in De Nieuwe anleg een themaweekend gehouden fid het Moerman-dieet. Er zijn kook- ssen, lezingen over het leven van mkerpatiënten in gezin en samenle- ng, een bezoek aan Donatus en een öffieconcert. Inlichtingen bij Onno ikkert, tel. 02222-207. De meeste gasten hielden het wat proeven betreft vaker op kaas dan op wijn. Dat had ook te maken met de geraffineerde cocktails die voorafgaan de en halverwege het diner werden geserveerd. De lichte kazen camem bert, Texelse witje, peper camembert en ook kwark van Donatus laten zich heel goed smaken met een eenvoudige tafelwijn, die zowel rood als wit mag zijn. Zaterdagavond werden deze soor ten samen met jonge boerenkaas en peperknoflook van Wezenspyk gepre senteerd met een Pinot Blanc uit 1982. Een rode Bordeaux (in dit geval een Chateau des Tuileries 1979) werd sa mengebracht met extra belegen boe renkaas van Wezenspyk en witte wijn (Cöte du Rhone 1983) bleek uitstekend te smaken met drie soorten kaas van Wezenspyk (Wezenparel, komijnen en brandnetelkaas) of een pittige gebro ken pepercamembert van Donatus. Pit tig is ook de Texelse schapenkaas en daarbij werd dus een pittige wijn aan geboden: een Cöte du Ventoux. Naast de groene Texelse en comtesse scha penkaas van Commandeur was deze wijn ook geschikt als partner van ,,de Texelaar" van de Eendracht, de bele gen boerenkaas en oude schapenkaas van Wezenspyk of de sterke groene Texelse van Donatus. Zeer smakelijk was deze Ventoux bij de nieuwste Texelse kaassoort: geitenkaas van Hen ry Soijer. Een „kopstoot" waar men van moet houden, maar die door velen als een delicatesse werd ervaren was de over jarige kaas van Wezenspyk met een 20 jaar oude port. In dit geval de Ferreira Duque de Braganca. De thema-avonden rond Texelse pro- dukten (dit was de derde in successie met eerder een succesvol koud buffet van Texelse produkten) voorzien duide lijk in een behoefte en de combinatie zoals die zaterdagavond werd gepre senteerd: diner met sfeervolle muziek van het orkest „Die Flegel" en de ge noemde presentatie zal mogelijk ook kunnen aanslaan bij toeristen, bijvoor beeld ingepast in een arrangement in voor- of naseizoen. Bovendien leent de kreet „Texel kaaseiland" zich ook voor bredere promotie aan de vaste wal. Bij allerlei culinaire gelegenheden zou men de presentatie zoals die in het Haven restaurant plaatsvond kunnen voortzetten. Het blad „Luchtvaartwereld" heeft in haar februarinummer een artikel opgenomen onder de kop „Texel, vliegveld op vakantie-oord". Het verhaal is geschreven door Marja Postma en verluchtigd met een kleurentekening en foto's van Thijs Postma en een luchtfoto van Max Dereta. Het verhaal wordt hoofdzakelijk gevuld met een bedschrijving van de activitei ten die de laatste jaren op het vlieg veld ontplooid worden. Havenmeester Ed de Bruijn komt uitgebreid aan het woord. Hij wijst er onder andere op dat het na de zware sneeuwval in de winter niet goed zou zijn als er een verharde baan zou zijn, maar is verder in het interview kennelijk trots op „zijn" veld. Dinsdag 12 februari Van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur heeft de Rijksscholenge meenschap open huis. De gemeenteraad vergadert in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. De R.K. parochie Texel heeft een parochie-avond in De Witte Burcht, aanvang 20.00 uur. Woensdag 13 februari Om 10.00 uur opent wethouder Schil ling in de trouwzaal van het raadhuis een „isolatietentoonstelling". Deze is vandaag en de volgende dagen voort durend te bezichtigen tijdens de kan tooruren en bovendien op vrijdagavond. De R.K. parochie Texel heeft een parochie-avond in de Jan Daalder- school te Oosterend, aanvang 20.00 uur. Donderdag 14 februari In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg wordt een Leerhuis-lezing gehouden door mevrouw M. TH. Wolff; 20.00 uur. In „Op Diek" in Den Hoorn houdt de R.K. parochie Texel een parochie avond, aanvang 20.00 uur. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer A1, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02223) 234, Kotterstraat 24, Oosterend. Spreekuren college van B en W: Burgemeester Engelvaart en wethou der Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling woens dag van 8.30 tot 9.30 uur en wethou der Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Geboren: Maarten Klaas, zv., Cornelis M. Minnes en Anna M. Witte; Diana Neeltje, dv., Marinus J van der Wilde en Nelly T. Wuis; Maria Louisa, dv., Marius Eelman en Elfriede M. Neuner; Apollonia Paulina, dv., Cornelis Kikkert en Anna C. van Strien. Overleden: Dirk Witte, oud 81 jaar; Gerrit H. de la Cambre, oud 77.jaar. Ondertrouwd: Rob Haverman en Jo hanna G. van Laar. Elke eerste donderdag van de maand (na het' fractieberaad) houdt de VVD Texel in hotel Rebecca in De Waal een instuifavond voor leden en introducees. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielwaal in De Waal, aanvang 20.15 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Informatie via tele foon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in d'Ouwe ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en don derdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waa rin de raadsvergadering wordt gehou den hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO groep komt elke woens dag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. TEXELSE COURANT PAGINA 9 Nadat enkele politiemannen zondag hun auto hadden verlaten om een controlebezoek te brengen aan een ca fé, hoorden ze een harde klap. Het bleek dat een 16-jarige jongen een trap tegen de auto had gegeven, naar hij later verklaarde uit bravour en uit wrok' omdat de politie onlangs zijn brommer uit het verkeer had genomen. Tegen de jongen werd proces verbaal opge maakt wegens baldadigheid. De toneelgroep Oosterend voert zater dag 23 februari het blijspel „Binnen de perken" van Alan Ayckbourne op. Het spel begint om 20.00 uur, De Bijenkorf is een half uur eerder open. De entree bedraagt 75,—. Kaarten kunnen aan de zaal of in de voorverkoop bij schilder Bremer aan het Kerkplein in Oosterend worden gekocht. ,,Kijk, een openbaar toilet"r riep iemand die op het haventerrein van 't Horntje op de boot stond te wachten. Het was inderdaad een zeer openbaar toilet, want het betrof een wc-pot die in de open lucht is komen te staan nadat het bijbehorende bouwwerk was gesloopt. Dat bouwwerk was de houten kantoorkarak van Rijkswa terstaat die hier sinds de aanleg van de veerhaven heeft gestaan en die al die tijd de werkplaats is geweest van Bert Weijdt en zijn staf. De barak heeft nu een ande re bestemming gekregen. Het wordt een onderkomen voor spul len van het agrarisch museum. Mensen van het agrarisch mu seum waren vrijdag in de ijzige kou bezig om het bouwwerk te demonteren en af te voeren naar zijn nieuwe standplaats: aan het Groene wegje in De Waal. (Foto: Dirk Kuiter). een stijve koelte, zochten onze sloepen op en bevonden ze zo weder ontram- poneerd. Wij repareerden dezelve, waartoe wij hier beter gelegenheid hadden. Met verlangen wachten wij op goed weer om spoedig te kunnen vertrekken naar Zwartvogelbaai, zijnde eene kolonie met Deensche huizen, daar te Nogsoak te weinig kabakken waren voor zoo vele menschen en ook te weinig provisie. Van den Deen kre gen wij 320 pond brood voor de reis en hadden verder genoten 2 schepels gort èn 2 schepels erwten, waarvoor ik adsignatie passeerde. Dien dag kon den wij niet vertrekken, omdat onze sloepen niet voor des avonds klaar hadden. Tot ons groot verdriet werd er goed vermist, als klederen, tabak, be schuit, en brood. De vraag was, wie heeft het weggenomen? De Deen hield ons volk voor de daders, verklarende, dat hij nooit zijn pakhuis sloot en niet nodig had te sluiten, dat hij 36 jaren in Straat Davids was geweest en nimmer iets kwijt geworden, dat die Esqui maux zeer godsdienstig waren, enz. Een Esquimaux diende hier als school meester, welke alle morgens en avonds een gebed deed, men zong verder en lag een Kapittel uit het N.T. en zong weder tot besluit, waarbij de grootste eerbied heerschte en zij vele Europeërs beschaamden, zijnde die Esquimaux oneindig veel menschelijker dan te Preuven. sloep besloten voort te gaan, doch wilden eerst nog eens met de anderen spreken, roeiden wel drie uren eer wij bij hen waren, daar zij mede voort roeiden. Eindelijk hen inhalende brag- ten wij hen onder het oog, waar wij menschen wel zouden vinden en wel Deenen, het was namiddsgs 5 uren. Wij kregen ten antwoord dat zij ons zouden volgen, daar de wind in dien tijd vrij wat was gaan liggen. Wij zei len toen op de punt van het land aan, west ten zuiden van ons. Des avonds een mooije koelte en mooi weer, wei nig baai-ijs en slecht water, zoo dat wij goed voortzeilden, roeiden om de warmte te houden, den gehelen nacht door. Tegen de morgen kwamen wij aan land, roeiden om een punt, von den daar een singel daar wij met veel moeite de sloepen opkregen. En waren zeer gelukkig overgekomen, daar de wind hand over hand toenam, en het dik van sneeuw werd. Wij kropen in de sloepen om voor de koude en sneeuw ons te beveiligen, alsmede om te slapen, hetgeen daarmede als de vorige nachten ging. De dorst deed ons bij gebrek aan water, ijs eten, zoo dat onze monden van binnen schenen raauw te worden. Den 27 October, 's morgens de wind oost en een harde koelte als ook dik van sneeuw, moesten wij weder op reis, bijna alle verdorst en vele van ons volk moedeloos. Wij spraken hen zoo veel mogelijk moed in als wij konden, zeggende dat wij deze dag zeker te Nogsoak zouden komen, zoo als wij ook wezenlijk dachten, roeiden om de punt weder heenen, konden toen zei len en liepen sn.el voort. Wij zagen een afloop daar wij kennis aan had den, hebbende met ons schip aldaar gelegen en water vandaan geh'aald en daar wij de steenen hadden ongeno- men voor ballast. Wij lieten onze zeilt jes vallen en vonden onder het ijs ver- sch water, dronken zoo veel de koude toeliet. Daarop weder onderzeil, twijfelde toen niet meer dat wij menschen zouden vinden, zeilden met een snelle voor tgang langs het land, zoo digt aan hetzelve dat bogt in bocht uit, wij al les goed konden zien of er menschen woonden. Tegen de middag kwamen wij om de zuidhoek van de bogt heen, zagen het Hazeneiland, alsmede de kleine eilandjes, welke wij wisten dat voor Nogsoak lagen en kwamen ook spoedig daar. Onze blijdschap was groot, rekenende ons nu haast voor behouden, doch vonden daar maar een Deensche man, die ons medelij dend ontving. Zijn naam was Marten Christiaan Muller. Wij verozhcten hem om erwten, gort en warm eten, het geen hij ons dadelijk gaf, geleidende ons in de kabakken bij de Esquimaux. Deze menschen betoonden ons ook het grootste medelijden, ziende zoo velen onzer die bezwaarlijk gaan kon den, en inwendig verkleumd waren. Zij boden ons terstond hunne spijs aan, hetwelk wij ook konden eten, schoon huid van witvisch en deszelfs vleesch, van elke zij die dag drie gevangen hadden, zoo dat zij geen gebrek, en het zeer veel beter dan te Preuven hadden. De menschen zagen er ook allen zeer gezond uit, hunne spijzen smaakten beter dan wij dachten, schoon traanvis. In hun hutten of ka bakken echter onder geweldige stank was het zeer warm, door de menigte menschen en lampen. Het geen ons onbeschrijfelijk onaangenaam was. De doctor onderzocht nu de be vroren handen en voeten, dan geen medicijnen hebbende, konde hij niet anders doen dan het doode vleesch afsnijden. De ergste waren Arian Kou- denburg van het Vlie, Zwerus Koerse uit Harlingen, Willem Schuil van Texel, Hendrik Lolkes van het Ameland en P. Kok van Texel, wier voeten zoodanig bevroren waren, dat wij bij gebrek aan medicijnen voor het leven vreesden. De Esquimaux zagen mede naar de zwakken en legden iets op het rauwe hunner voeten dat wel dons scheen te zijn. Voor het overige waren alle van harte gezond. Des avonds was ons eten klaar. Wij aten zoo lekker, dat niemand onzer van zijn leven zoo lek ker gegeten had, schoon slechts soep van erwten en gort, zonder eenig vleesch of vet. Wij konden zeer goed merken dat ons inwendig dit zeer goed deed en verwarmde. Daar op gingen wij,in de kabakken om te slapen, zijn de er drie stuks, waarin 60 Esquimaux en wij met ons 40. zamen 100 moesten geplaatst worden. Hier had den wij het zoo warm en benauwd dat men verschrikkelijk zweette. Wij slie pen bijna allen naakt en nevens de wilden, terwijl de hut vol walm en stank was. Deze verandering was te groot voor ons, zoodat wij toen van de warmte, gelijk- te voren van koude weinig konden slapen en door het on gedierte geplaagd werden. Den 28 October, 's morgens waren wij wonderlijk gesteld in handen en voeten, zijnde dezelve geheel gevoel loos, doch het geheel genomen beter dan inn de sloepen, de wind N.O. met Den 29 October, 's morgens de wind N.W. storm doch droog weer, konden wij niet vertrekken. Des avonds had den wij onze sloepen te water ge bracht en vertuid, doch zij geraakten gaande doordien het eene touw gebro ken was. Na hetzelve hersteld te heb ben gingen wij weder in de kabakken, uithoofden van het geweldige sneeuw- jagen. In een der kabakken bevond zich eene oude vrouw, die men zeide 102 jaren oud te zijn. Zij was nog zeer vlug en gezond, naaide, stak zelve de draad in de naald en was verwonderlijk leening, zittende veeltijds met de knieën bij de ooren, zoodat zij veel ge leek naar een Ourang Outang. Haar kin en schouders had zij zwart geprik keld tot sieraad, volgens gebruik in ha re jeugd. Des middags hielden de Es quimaux godsdienstoefening en vier den zondag. Hoewel eenvoudig doch zeer plechtig en met grooten eerbied. Des avonds hetzelfde, levende die (wordt vervolgd) De Texelaars Piet Schuyl en Gijs Jan sen namen deel aan een marathon door de Veluwse bossen. Het was pri ma weer, weinig wind, goede vochtig heidsgraad en een aangename tempe ratuur om te presteren. Het parcours vergde echter nogal wat van de deel nemers omdat er veel „klimwerk" bij was. Langzaam oplopende wegen bre ken het ritme en vragen extra inspan ning. De winnende tijd lag bij de wedstrijdlopers rond de twee uur en 25 minuten. Zo'n tien minuten langza mer dan bij een marathon op een vlak parcours. Piet Schuijl en Gijs Jansen kwamen precies gelijk over de streep in drie uur en zeven minuten. Aanvan kelijk had Gijs een voorsprong, doch Piet kwam door een sterke tweede helft langszij rond de 35ste kilometer. Gijs was hiermee zo'n acht minuten sneller dan vorig jaar en Piet boekte ongeveer dezelfde tijd. Op Texel zijn naar schatting 600 bedrij ven of meer, die onder de hinderwet vallen. Slechts 300 tot 400 bedrijven beschikken over een hinderwetvergun ning waarvan er zeker 75% als verou- ders of als niet toereikend moet wor den beschouwd. De gemeente heeft van het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer een bijdrage gekregen voor een zogenaamd Hinderwet- uitvoeringsprogramma, kortweg HUP genaamd. De bedoeling van het HUP is het inlopen van achterstanden. Daartoe^zullen alle mogelijke hinder- wetvergunningplichtige bedrijven wor den geïnventariseerd. Voor die inventa risatie is de heer Weel uit Den Helder aangetrokken. De heer Weel, een werktuigbouwkundige, zal alle bedrij ven in de gemeente nagaan en sommi gen, na afspraak, bezoeken. Bij die be zoeken zal het niet zozeer gaan om controle, maar eerder om de eerderge noemde inventarisatie zo volledig mo gelijk te maken. Bij het inventariserend onderzoek zal tevens bezien worden welke bedrijven onder een zogenaam de vrijstellingsverordening zouden kun nen worden gebracht, en welke bedrij ven een (nieuwe) hinderwetvergunning moeten aanvragen. Het gemeentebestuur rekent op de medewerking van de betrokken burge rij, zodat op 1 november aanstaande een eerste geslaagd Hinderwet- uitvoeringsprogramma kan worden af gesloten. Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de afdeling Bouw- en woningtoezicht, telefoon 02220-3041, toestel 128 of bij de afde ling algemene zaken, toestel 145.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9